Het vee staat er in 'n open stal of wandelt een uur in de kou WERK De blaren op m'n honden Inleiding onderwijsnota van minister Rutten 1 APRIL Een jonge boer schrijft uit Canada Melkcontroleur gast van de boer Opvoering Passiespel Aardgas voor Friese gemeenten Hij wilde niet in de reoerinq n Kapitein Klein uit Stadskanaal: Ook de afd.-beker indeling bekend GOUDEN KRUIS Indelingen bekend A: R.K. Onderwijzersver. Alkmaar-Buiten Paniek doodt tien kinderen DINSDAG 1 APRIL 1952 PAGINA 5 bezigheden stet- aan uw kleding. ïste figuurtjes op en zien, hoe het afgetrapte pan- waar de plooi uit lakte haarslierten slordige indruk- ongemakkelijke ;e hoge hakken en met nauwe rokken ;t. De overige af- n zien dat het ook f is katoen. Het is en niet gauw stof- ierwetse dienstboden wel! isblousjes, mits ze met ruim aan de band ken zijn zeer prac- en te koud is kan goed eenvoudige dragen, alles met driekwart mouw. ordt bijeengehouden irband of goed vast- speldjes. Piep-klei- chten niet uit. Fleu- die er leuk uitzien goede bescherming er geboden, o ten, gemakkelijke men goed kan poet- asis waar het geheel PRACTISCH confectionnair, Lem- sten, maakt bijzonder kinderkleding. Hij meisjesjurken, alle een strak lijfje en :eeds krimpvrije wol le naden zijn uit te zoom is twaalf een- De heer Lempereur Schotse ruiten en jurkjes. nming bereikt over een nenwerking op econo misch en. commercieel een binnenkort te hou- ngewone vergadering elhouders van de Ko- Stoomweverij te Nij- zal worden voorge- uitstaande maatschap- taal, dat thans vier raagt, op grond van Herkapitalisatie 1951 tot 8 millioen en een atie-dividend van 25 eren. In verband hier- de statuten worden Als op deze wijziging eriële verklaring var- aar zal zijn verkregen, plannen verwezenlijkt .V.5 in 1951 eren te Rotterdam ge- gemene vergadering lhouders der Levens- gmaatschappij N.V. Rot- Verzekerings Sociëtei- le balans en de winst rekening goedgekeurd dividend vastgesteld op iv.) op de verplicht en nv.) op de onverplicht edragen. De uitkering ewijzen bedraagt f 81.87 per stuk. Aan. nieuwe gen werd in 1951 afge- .110.034. terwijl door irzaken f 180.473 - aan eerde bedrag werd toe- totale vermeerdering droeg f 180.290.507.- te- '03.838.- in 1950. De Wit's Textiel Textielnijverheid N.V. gaat over tot een uit- in het geplaatste kapi- 1.573.000. Op Dinsdag wordt de inschrijving op 1573 gewone aan- f 1000.- aan toonder, elft delende in de resul- het boekjaar 1951-1952 alle delende in die van boekjaren tot de koers pet., uitsluitend voor ran oude aandelen in de van 1 nieuw aandeel ferent of 1 gewoon oud Het totaal geplaatste ka- hierdoor stijgen tot prospectus zegt de di- de maatschappij goed is voorzien. De tot op rkregen resultaten van 0 September j.l. aange- ïieuwe boekjaar worden enoemd. zodat ook dit- bevredigend exploitatie- verkregen kan worden, ijf werkt op volle caoa is voor de resterende ruim van orders voor aan te trekken gelden 3or de vergroting van het apitaal, hetgeen in ver- t de gestegen productie- li en de grootte van het lleszins is gewettigd Spoedig kwamen ze bii enveld, aam het einde een boerderii stond, isje stak glimlachend id uit. moet hier een bezoek mijnheer Cabados. Er en kind, dat ziek is. zou het kind biina benii- twoordde hii. op ziin imlachend. en hii voeg- an toe: zou graag morgen uw bezoek brengen, zal het haar zeggen, artfc- zii en groette hem. vertoefde misschien minuten op de boerderij. >ji een open venster, dat vrii uitzicht, gaf ®P het terwijl ze met het zieke ak. kwamen twee man ie richting van het buis. n in een ernstig gesprek ld en één hunner her- e ogenlblikkeliik als Car- ados; de ander droeg, zag. een hoed van brum Haar belangstelling vend'iger en toen de twee het hek van de boerde- eerden, geheel onbewust ir aanwezigheid, keek ze naar Carlos' metgezel, ad zii dat donkere ge- de fonkelende ogen eer- cr." t Wordt vervolgd) NIJAMAKED FARM, MELBOURNE (Canada), Maart 1952. Meer deren hebben mij gevraagd eens ie schrijven, hoe ons dagelijks Leren loopt wat onze werkzaamheden zoal zijn enz. Algemene beschrijvingen van Canada leest men tegenwoordig zeer veeL Maar van geval tot geval zal iedere emigrant weer andere toe standen ontmoeten. In deze brief zal ik trachten een beeld te geven van onze dagelijkse winterwerkzaamheden. We staan op om 5 uur. Ons eerste werk is de kachel, die in de kelder staat van nieuwe brand stof te voorzien in de vorm van hout. Op het platteland wordt zeer veel hout verstookt, minder kolen, terwijl ook de olie-stook inrichtingen, vooral de laatste jaren meer in gebruik komen. In de stal gekomen, kijken we eerst, of de koe, die in een box is ondergebracht, reeds is afgekalfd. En jawel, het kalfje is, zoals ge woonlijk, zonder onze hulp ter wereld gekomen. Dit kalf blijft een paar dagen bii de koe én krijgt dus de méést natuurlijke voeding. Helderwitte stallen Onze stal ziet als volgt uit: In het midden een 1V. meter brede gang en aan weerszijden staan de koeien met de koppen naar de muur. Voor de koeien is een voergoot met gang. De muren en zolder worden enige keren per jaar met kalkwater bespoten. Hierdoor is alles helderwit en kalk werkt ontsmettend. De ventilatie regelt men niet door draaibare ramen. Dat zou te koud zijn. Men gebruikt dubbele ramen met een soort luchtsluis. Er zijn gaten in de muur met aan de binnenzijde houten kokers, die de verse lucht halfweg de stalhoogte brengen. De boven zijde van deze koker wordt bii felle koude afgesloten. Voor het melken krijgen de koeien kuil- voer. (Volgens Hollandse opvat tingen niet juist.) We zijn juist met de tweede toren silo begon nen Dit kuilvoer bestaat uit haver vermengd met sojabonen. Toen we de haver maaiden, be gon deze al geel te worden. Het schijnt wel een goed voer, maar de dieren nemen het niet zo graag als het kuilgras van de eerste silo. Daarna wordt meel gevoerd, een mengmeel met 17% eiwit. Alle dieren dus ook de vaarzen en droogstaande koeien krijgen hiervan hun portie alleen de hoog-producerende dieren krijgen een schep extra. De kalveren kriigen als ze een paar weken oud zijn, kalvermeel met 22% eiwit en wel zoveel als ze willen opnemen. Verder krijgen de melkkoeien elke dag een kg ge droogde pulp. Machinaal melken Onderdehand is de baas in de stal gekomen en wordt met mel ken begonnen. Natuurlijk machi naal. Aan elke machine kunnen vier apparaten worden gekop peld. Evenals in Nederland speelt ook hier nog veel de vraag: Moet erw el of niet wor den nagemolken. Sommige boe ren melken nooit na anderen al tijd. Op ons bedrijf trachten we een nieuwmelkte koe, speciaal een vaars, te wennen aan niet- namelken. Begint men een keer met namelken dan moet men het volhouden. Typisch is, dat op onze stal sommige koeien alleen de melk laten toeschieten onder het meeleten. Ziekte Volgens mijn baas is de ergste veeziekte, die de meeste schade aanricht de uierontsteking, mas titis streptococcen. Om deze ziekte te bestriiden, maakt men met vrij goed resultaat gebruik van penicilline-tuben en kaars jes, die iedere veehouder in voor raad heeft. Toch blijft het een kwaal, die veel geld kost en moeilijk geheel te bestrijden is. Zo zijn van de 33 melkkoeien op ons bedrijf er slechts enkele, die nog geen mastitis hebben gehad. In de kou Sommige boeren bouwen een stal met een vrije uitloop naar buiten. Het is de bedoeling de koeien te Harden tegen tempera tuur wisselingen. Of de dieren het prettig vinden bii storm of een vorst van -35 graden in de open stal of buiten te lopen, is een andere vraag. Anderen heb ben dan ook een gesloten stal, maar drijven de koeien per dag ongeveer een uur buiten. Ook de zgn. melkparlor maakt nogal op gang. Het is een melkinrichting, waar de koeien gebracht worden alleen om gemolken te worden. Staande op één plaats, kan men alle „melkhandelingen verrichten waardoor de werkzaamheden wel zeer vereenvoudigd worden, ter wijl alle melk terstond in één melktank stroomt Het melken is nu dus afgelo pen. De koeien kragen hun por tie hooi. Het jongvee, de stierten en de paarden worden afgevoerd en nu hebben we een uur vrij voor het ontbijt. Na het break- fest wordt met tractor en wagen de mest uit de grup naar het land gebracht, waar het op een hoop wordt gezet. Veel boeren doen dit ook met paarden en 'n slee, terwijl dikwijls de mest ook dadelijk wordt uitgestrooid. In de zomer doen wii dat ook. Voor het strooien wordt een mest- strooier gebruikt. Schone stallen De laatste jaren maakt men veel gebruik van de automatische „stalschoonmaker". Met dit ap paraat wordt de mest via een transporteur, die door de grup loopt, op een gereedstaande wa gen gebracht. Na het vegen van de stalgan- gen, wordt over deze een 50 tot JO kg stalfosfaat gestrooid. Dit is een 20 pet fosforzuurmeststof, die gebruikt wordt met de be doeling, de vloeren, die vuil en nat geworden zijn, weer wat op te drogen en helderder te maken Ook worden de vluchtige stoffen uit de gier gebonden, zodat men een frisse geur in de stal heeft. De volgende dag wordt het fos faat in de grup geveegd Het strooisel bestaat uit stro, dat meestal kort gesneden wordt, terwijl ook houtzaagsel wordt gebruikt. Om 12 uur is er een uur schaft. Mijn vrouw kookt nog, (gelukkig) de Hollandse pot. Het Canadese eten verschilt nogal van het onze. De Cana dees eet hoogstens een paar aardappelen, veel groente, vlees, brood en daarbij natuurlijk een flinke portie cake. Ik wil er geen kwaad mee zeggen, maar de Ca nadezen zijn lekkerbekken. Na het eten weer naar de stal om allerlei kleine karweitjes op te knappen. Welk soort koeien heeft men daar? Nu, in Holland kennen we dit ras niet. Het ziin Yersevs vrij tengere koeien, de meeste roodbruin van kleur, soms ook wel zwart of gevlekt. De melk- gift is niet zo heel groot, maar het vetgehalte ligt in de regel tussen 5 en 6 pet. Verder heeft men hier nog de Ayrshire, de Quersney, tertvijl ook de Hol- stein-Frisian (onze zwartbon ten) een belangrijke plaats in nemen. Gevreesde man Voor de melkcontrole wordt bij ons eik melkmaal de melk afzonderlijk van iedere koe ge wogen en genoteerd op een lijst' die in de melkkamer hangt. De controleur komt eens per maand de melkgift controleren en be paalt tevens het vetgehalte. Hij komt onverwachts, blijft een he le dag op het bedrijf en logeert ook bij de boer. Een belangrijk (en gevreesd) persoon is hier de melkinspecteur. Al de boeren die hun melk naar de stad verko pen (deze melk is dan bestemd voor de consumptie) moeten hun bedrijf volgens bepaalde voor schriften in orde hebben. Zo mogen zich er geen varkens op een bepaalde afstand van de Neen, dit zijn geen mannen, die van Mars op de aarde zijn neergekomen. Het zijn slechts technici van het Amerikaanse leger, gekleed in uniformen van asbest vervaardigd, die een oud model ballon weghalen van de plaats der wapenstilstands besprekingen te Pan Moen Jon. Deze ballon bevat het gevaarlijke licht ontvlambare waterstofgas. Alle oude ballons worden ver vangen door nieuwe ovaalachtige ballons, die gevuld zijn met het veilige helium. De vervanging moest met de grootste voor zichtigheid gebeuren om ontploffingen te voorkomen. MET OPEN OGEN! Emigrantenbrieven hebben in de meeste gevallen niet het vermogen de lezer in het vaderland een duidelijk beeld te geven van de toestanden en de levenswijze overzee. Dat het familielid het goed maakt, dat hij of zij is ge groeid, dat het vreemd is, maar dat het wel went op den duur, is troostrijk voor de achterblijvers. Maar allen die in emigratie een toe komstmogelijkheid zien wil len wel méér weten, willen vooral: duidelijk zien, duide lijk zich voorstellen vóór zij de grote sprong wagen. In deze brief is een jonge boer aan het woord die naar Canada is geëmigreerd. Een jongen met liefde voor zijn werk, met een goede kennis ervan en met een heldere kijk op de verschillen tussen hier en daarginds. koeien bevinden. Ook is een mestvaalt vlak bij de stal niet geoorloofd. Er wordt op gelet dat de koeien goed geborsteld zijn en van behoorlijk strooisel' zijn voorzien. De muren en zoldering van de stal moeten keurig wit zijn. De melkkamer mag niet aan de stal grenzen en moet aan deugdelijke eisen voldoen. Ook moeten er 'n goede koeler en warmwatervoor ziening aanwezig zijn. Verder houdt de controleur die ook on verwacht komt, een strenge con trole op de melkmachines, bus sen enz. Heeft de boer de spul len niet in orde, dan wordt hij uitgesloten van de melklevering aan de stad. Hij is dan genood zaakt de melk te leveren aan een zuivelfabriek die veel lagere prijzen betaalt. Het is te begrij- I>en, dat dergelijke maatregelen wel stimulerend werken om steeds het bedrijf te verbeteren. Natuurlijk past men in andere gedeelten van Canada heel an dere methodes van bedrijfsvoe ring toe. Ru Bols. JOURE. De eerste opvoering van het Passiespel van Anton van de Velde, waar 50 personen aan medewerkten, is in het parochie huis een groot succes geworden, Tot aan de laatste plaats toe was alles bezet en met grote belang stelling hebben die velen genoten van deze opvoering. Vanavond wordt de tweede uit voering gegeven. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar. Wie dus zich nog van een plaats wil ver zekeren moet niet te lang wach ten. Wij komen op de opvoering nog uitvoeriger terug. De burgemeesters van de Friese gemeenten waar een gasfabriek is gevestigd. ziin de vorige week door de commissaris der Konin gin in een spoedvergadering op geroepen. teneinde de gevolgen voor de gemeenten onder ogen te zien. welke de voorziening van aardgas voor de diverse gemeen ten heeft zoals gistermiddag in de vergadering van Haskcriand door burgemeester Hoekstra werd medegedeeld. Voor Hasker- land betekende dit dat men voor Kerstmis de beschikking over aardgas zal hebben. Bliikens een verklaring uit Den Haag. zal de aardgasleiding nog dit iaar Joure bereiken. NATIONALISTISCH LEIDER IN TUNIS GEARRESTEERD TUNIS, 31 Mrt. De tweedei secretaris van de Neo Destoerl Hedi Noeira, is vandaag te Tu-t nis gearresteerd, nadat hij gewei-1 gerd had deel uit te maken van de nieuwe Tunesische regering van Salah Eddin Baccoesj. Noeira was de enige nationalistische leider, die nog op vrije voeten was. Hij weigerde de functie, omdat, naar zijn zeggen, de re gering „onder druk werd ge vormd. KINGS LYNN, 31 Mrt (AP). De Nederlandse kapitein Henric Klein uit Stadskanaal, wiens kleine motorscheen.ie ..Rini" drie dagen door de zware stormzeeën gebeukt is. liet bii ziin aankomst hier zien dat ziin handen onder do blaren stonden van het vast houden van het stuurwiel. De 38-jarige kapitein, zijn vrouw en de bemanning van vijf leden zijn van Donderdag af, toen zij de haven van Huil ver lieten, tot aan Zondagavond toén zij in Kings Lynn binnenliepen, niet aan slapen toegekomen. Hef schip, eigendom van 'dhr. Klein, kreeg schade aan 't stuur- huisje, waarvan de bakboord zijde werd ingedrukt, terwijl de kombuisdeuren in de driedaagse storm weggeslagen werden. Mevrouw Klein, die haar man De afd. beker indelingen zijn ook bekend. Voor zover het ten minste betreft de vierde klassers en de reserve klassen. Een nadere regeling van deze competitie volgt nog aldus het off. mededelingen blad van de afd. N.H. Hier volgen de indelingen: A: Jongholland; RKAFC; Alc- maria 2: Bergen. B: KSV: Limmen; Meervogels '31': De Rijp- C: Vrone; DTS: Alkrn. Boys 2; Randers. J: Hollandia 2; Zwaluwen: St. George: Alw. Forward 2. K; WW: MFC; Westfrisja 2; Dindua: Zouaven. L: Watervogels; Texel; ZAP; Ouc'esluis. M: Schagen; W'waard; Succes; Grasshoppers. Nieuwe boerderijnamen in de Wieringermeer WIERINGERWERF. Wederom zullen enige boerderijen in de Wie ringermeer blijvend van een naam worden voorzien. Enkele namen zijn reeds aangebracht, terwijl an dere nog moeten wachten tot de boerderij herbouwd zal zijn. Door de Rentmeester der Domei nen werd o.m. goedkeuring ver leend aan de heer E. Bruins aan de Molenweg, om zijn boerderij de naam van A. Minderhoudhoeve te geven. Deze naam herinnert ons aan de heer A. Minderhoud, die bij de eerste drooglegging van de Wie ringermeer in dienst van de Cul tuurmaatschappij, zijn naam blij vend aan de Polder heeft verbon den De heer J. G. Geertsma aan de Westermiddenmeerweg heeft de voor zichzelf sprekende naam Fle- vo voor zijn boerderij uitgekozen. Evenzo de boerderij van de pach ter V. J. de Koning aan de Alk- maarseweg, die thans de naam van ..Land uit Zee" draagt. Verder kreeg de heer J. Doornbos aan de Schagerweg toestemming om zijn boerderij „Lutjeark" te noemen. Deze naam duidt op de afkomst van de door zijn voorouders be woonde boerderij in Groningen. De heer G. Schuiringa aan de Westermiddenmeerweg heeft bij de keuze van een naam voor zijn boer derij de herinnering aan zijn over leden vader, J. P. Schuiringa, voor heen pachter van dit bedrijf, leven dig willen houden Laatstgenoemde was afkomstig uit Balmahuizen in Groningen en de hoeve van de heer Schuiringa draagt thans de naam van Balmaheerd. Rest ons nog te vermelden de boerderij van dhr. J. H. Verbrug- gen aan de Molenweg, die de naam van „De derde dag" heeft gekre gen. Deze naam voert ons terug naar het scheppingsverhaal in de H. Schrift. al 14 jaar op zijn tochten verge zelt, liep, toen zware zeeën door de stuurhut sloegen, zware kneu zingen op. Het schip was op weg naar Honfleux, Frankrijk, met een lading pek. Het zal enige dagen voor reparaties in Kings Lynn blijven. Hedenmorgen publiceerde men in het off. mededelingenblad van de afd. Noord-Holland de indelin gen van het Gouden Kruis, dat zich dit jaar in een wel zeer grote belangstelling mag verheugen. Er zijn 39 poules samengesteld, waarin 2e, 3e en 4e klassers een onderkomen vinden. De no's, één van die poules komen dan bij de eerste klassers die dan gezamen lijk de strijd onj hei kostbare kleinood zullen voortzetten. Hier zijn de indelingen: 1: Jongholland 2; Kolpingboys 1; Egmondia 2; SSV 1; Vrone 3. 2: HSV 2: Foresters 2; Schoorl 2; KSV 1; Ad eiber t 2. 3: Zeevogels 2; Duinrandiers 1; Reigerboys 1; Ber,gen 2; Randers 3. 4: VIOS 2; SVW 1; Jongholland 3; St. Adelbert 1; Randers 2. 5: Berdos 2; HSV 3; Reigerboys 1 (Z); SVW 2; Kolpingboys 2. 6: Hugoboys 2; Bergen. 3; Vro ne 2; BOL 1; DTS 3. 7: Dirkshorn 1; SRC 2; Winkel 1; Hollandia T 2; W'waard 3- 8: Geelzwart 1; ZAP 2; Winkel 2; Schagen 3; Call.oog 2. 9: Kaagvogels 2; Conzelo 1; W'waard 2: ZAP 3; Vesdo 2. 10: LSVV 1; DTS 2; Vesdo 1; Conzelo 2; Dirkshorn 2. 11: Petten 1; Oudesluis 2; Sint boys 1: Call.oog 1; Flevo 2. 12: Hollandia T. 1: Betten 2; LSW 2; Sintboys 2; BKC 3. 13: Watervogels 2: HCSC I; De Koog 1; JVC 1; Cocksdorp 1. 14: Tex boys 1; Texel 2; HCSC 2; WGW 2; Geelzwart 2. 15: Oosterend 1; ZDH 1: Breez.- boys 1; JVC 2; Watervogels 3. 16: DWB 1; RKWS 1; AGSV 2 HOSV 2: Sij.bekarspel 2. 17: N. Niedorp 2; DWB 2; AGSV 1; RKWS 2; Sijbekarspci 1. 18: Wiron 1; Flevo 1; DWOW 1; Succes 3; MFC 2. 19: Twisk 1 Opperdoes 1 Zwaag- dük 2; VVW 3; Strandvogels 2. 20: Strandvogels 1; Zwaagdijk 1 RKDVO 2: Andijk 2: Twisk'2'. 21: HBO 1; Dindua 2; Witrood 1: KGB 2; Zouaven 3- 22: Woudia 1; Zouaven 2 VADA 1: Witrood 2: HEO 2. 23: Valken 2; Woudia 2; WSW 1; Schell.hout 1; SEW 2. 24: Spartanen 1; Blokkers 2; MOC 1: Westfriezen 2; Alw. For ward 3. 25: Hollandia 3: Zwaluwen 2; Sporters 2; Alw. Forward 4 Berk hout 1. 26: Hollandia 4: St. Bavo 1: St. Victor 2; Ursem 1: Zwaluwen 3. 27: St. George 2; Oudendijk 1: Berkhout 2; St. Bavo 2: RKEDO 2 28: Oosthuizen 2; Oudendijk 2: DREO 2; WBSV 2: Graftdiik 2. 29: Oosthuizen 1: Graftdiik 1: Grootschermer 1; Purmerend 2: EVC 2 30: WBSV 1: Purmerstei.in 3; Gouwzeeboys 1; Kwadijk 1 Monn. dam 2. 31: Limmen 2; CSV 3: Meervo- getls '31; SVA 2: Jisp 1. ONDERWIJS-RETRAITE Voor de Onderwijzers wordt er in het Retraitehuis „St. Petrus Canisius" in Bergen van 912 Ajrril een retraite gegeven- In lichtingen en opgaven bij de di rectie van het Retraite-huis. ERGENS op een zolder hing eens een papieren hoed. Hij was blauw ge kleurd en hij had witte pluimen, ook van papier. De rand was heel breed en de punt van die hoed was heel lang. Lieve hemeltje, wat ke ken alle dingen op zolder tegen die papieren hoed op. Hij was dan ook prachtig, maar.dat was nog niet alles. Die hoed had zijn eigen geschiede nis. „Eens" zo vertelde hij altijd, „eens ben ik de hoed van een tovenaar geweest. De hele avond heeft hij mij gedragen of liever gezegd: gebruikt. Want hij had mij niet steeds op 0 nee. Soms nam hij mij af met een sierlijke zwaai en begon met mij te toveren". „Is het heus waar?" fluisterden dan alle din gen van de zolder, „wat toverde hij, zeg eens gauw, wat toverde hij?" „Tja" was altijd het ant woord, „dat weet ik niet meer. Het was zo'n won derlijke avond', dat ik lang niet alles meer weet. Ik zou me echt niet kun nen herinneren, wat hij nu precies getoverd heeft". „Jammer" zuchtten dan de oude kisten en de oude meubels op zolder, „vre selijk jammer". „Troost je maar" zei de papieren hoed, ,,de tovenaar komt vast weer terug en dan zal ik goed opletten, wat hij toveren gaat". Zou de tovenaar wer kelijk terugkomen? De papieren hoed was er ze ker van. „En dan zullen jullie eens wat zien"s riep hij de dingen op zolder toe, „dan zullen jullie tegen wijd open gaan". „Hoe ziet de tovenaar er uit?" vroeg een klein ka pot schemerlampje. Dat 'had het al honderd maal gevraagd en al honderd maal had de hoed van pa- .pier verteld, dat zijn to venaar er schitterend uit zag. „O hij was toch zo mooi", zei hij steeds, „hij had zilvergrijze golvende haren en door stond ik boven op. En verder had hij een snor; die was weer zwart, en zijn jas, zijn jas leek wel van gouddraad. Die glansde toch zo fijn". Je hoorde alle kasten en kisten zachtjes kreunen en zuchten. „Wat zouden we dat toch graag eens zien", zeiden ze. „Het zal gebeuren" antwoordde de papieren hoed, „de tove naar komt vast terug en dan neemt hij mij weer mee". Iedereen keek hem bewonderend aan en de hoed voelde zich een hele Piet. „Ik ben dan toch maar de hoed van de to- vergrijs niets te maken had, en van haar ogen kon je niet eens iets zien. Ze had een brilletje op, dat op haar lange punt neus bibberde. En dan de mantel die ze aan had De tovenaar had er een van goud gedragen, maar de heks had alleen maar lompen aan, lelijke lom pen, die hier en daar zelfs gescheurd waren. Aan haar voeten staken mui len, die veel te groot le ken en bij elke stap over de grond klapperden. De papieren hoed, de venaar" dacht hij trots, „de hoed van de tove naar" XV' RME, arme hoed, het was helemaal geen tovenaar, die hem gedra gen had. Geen tovenaar? Nee, tenminste geen ech te. Weet je, met wie de hoed was uitgeweest? Met een heel gewone meneer, die beneden in het huis woonde. Die meneer had zich alleen maar verkleed, omdat het die avond vas tenavond was En weet je, wat nu het ergste was? Dat onze hoed vast en zeker dacht, dat de mooie tovenaar terug zou komen om hem op te zetten. „Natuurlijk komt hij weer" zei hij triom fantelijk, „wacht maar eens af". „Krak, krak, krak" zei den de treden van de zol dertrap op zekere avond. „De tovenaar, dat moet mijn tovenaar zijn" riep de hoed van blauw papier verheugd. „Jongens, kijkt je ogen uit, let goed op de zilvergrijze krullen en de lange mantel van goud, op het zwarte snorretje en.." Alle dingen openden hun ogen heel wijd, maar opeens gaven zij een gil letje. Wie kwam daar bo ven de zoldertrap uit? Een heks, heus waar, een heks. Ze had heel grauw haar, dat met zil- mooie blauwe hoed met de witte pluimen schaam de zich diep. Wat had hij niet opgeschept over die mooie tovenaar in zijn schitterende kleren! En wie was er nu gekomen? Een slordige heks met een kromme staf, waarmee ze vast geen mooie dingen toveren kon. Ach ja, dat was waar ook! De hoed zou alle dingen op zolder verteld hebben, wat de tovenaar getoverd had. Dat ging nu niet door en onze hoed, die al zo ver drietig was, liet zich nu met een heel bedroefd gezicht van zijn spijkertje aan de muur nemen en ging zonder een woord te zeggen met de heks mee. Ook de dingen van de zolder zwegen. Je hoorde alleen de kisten en de kasten teleurgesteld zuch ten.... Nog nooit had de pa pieren hoed zo'n nare avond gehad. Weer ging hij naar een feest, net als toen met de tovenaar, maar hij had nu niets geen plezier. De heks viel best mee en ze maakte pret voor tien, maar de mooie hoed bleef somber voor zich uitkijken. TOEN hij de volgende morgen terug was en weer aan zijn spijker op zolder hing, durfde hij geen woord tegen de din gen om zich heen te zeg gen. Dat hoefde gelukkig ook niet, want hij was zo slaperig, dat hij al spoe dig indommelde en begon te snurken! „Arme hoed", zuchtte een grote kist, „ik heb werkelijk met hem te doen". En toch.... toch liep 't nog best af met onze hoed. Het was eigenlijk heel goed, dat hij de vorige avond mee was geweest naar dat feest. Weet je waarom? Omdat de heks, die weer een heel gewone verklede meneer was, daar een andere meneer ontmoet had. En die me neer...was goochelaar van zijn vak. En een goochelaar kan ook een beetje toveren, zoals je weet. „Wat heb je daar een fijne hoed op" had hij gezegd, „zou ik die eens mogen lenen? Ik kan hem best gebruiken in mijn werk". Goed had de heks gezegd, „kom hem mor gen maar halen, dan mag je hem houden". Zo gebeurde het, dat de hoed die morgen weer weggehaald werd. Hij sliep nog, maar toen hij eenmaal op het tafeltje van de goochelaar stond, werd hij plotseling wak ker. En toen, toen dacht hij dat hij nog droomde! Naast hem stond een man met een zilvergrijze pruik in een jasje, dat wel van goud leek.... „De tove naar, de tovenaar" ritsel de de papieren hoed ver rast, „hij is dus toch nog gekomen". De goochelaar verstond er niets van, maar dat hoefde ook niet. Hij draai de de hoed om legde er een doek op en begon te toveren, rode biljartballen en gele zakdoekjes! De mensen die naar de goochelaar waren komen kijken, klapten hard in hun handen en onze hoed straalde van plezier, dat begrijp je. „Nu ben ik toch nog bij mijn tovenaar gekomen," dacht hij en zeg nu zelf eens, was dat een moot besluit van zijn nare avontuur of niet? Bovengenoemde afdeling hield Zaterdag 29 Maart 1.1. een leden vergadering. waarin, na het huis houdelijk gedeelte, de heer R. Warnars. insnecteur van het L. O. te Rotterdam. sDrak over de Onderwijsnota van Minister Rut ten. Snr. begon met te stellen dat iedere onderwiizer deze nota moet kennen Zii wil immers svsteem brengen in ons onder- wiisstelsel. dat nu geen systeem kent. Ons onderwijs moet ge(re)- organiseerd worden, maar dit zal zeer geleideliik moeten gaan. Volgens spreker zal de school meer vormingsinstituut moeten worden, ofschoon we zeer voor zichtig moeten zijn met de ouders te veel uit de handèn te willen nemen. Wat de ouders kunnen doen, moet de school niet doen. Dit ligt op het platteland anders dan in de grote stad. Fouten die ons onderwijs aan kleven zijn: te weinig selectie, te eenvormig, wat een gevolg is van het klassikaal onderwijs en te weinig contact tussen school en maatschappij. Ons onderwijs wordt te veel bepaald door de volgende onderwijsinstelling. De nota houdt rekening met de moderne leer der psychologie over de fasen. Daarom tot het 7e jaar kleuteronderwijs. Vóór het 7e jaar moet geen abstracte ken nis worden aangebracht. De volgende fase is die van 7 tot 12 jaar. De jeugd die hier onder valt, wordt opgevangen door de basisschool. Op deze school zal de selectie moeten plaats vinden voor het volgende onderwijs. Het hoofd zal advies moeten geven en in contact moe ten staan met de directeur van de volgende school. De kinderen met practische intelligentie gaan naar het E.V.O. (eenvoudig vor mend onderwijs), die met theo retische intelligentie naar de A.M.S. (algemene middelbare school) of het V.W.O (voorbe reidend wetenschappelijk onder wijs). Om fouten in de selectie te kunnen corrigeren, wordt het eerste jaar van de laatste scholen ongeveer in dezelfde geest ge houden. Vervolgens ging de spr. de leerstof en methodiek der verschillende vakken na. Hier en daar gaf hij zijn gehoor prac tische wenken, hoe zij reeds nu in dte geest van de nota konden werken. Het E.V.O. omvat nog verschil lende typen in verband met de overgang naar land; en tuinbouw huishoud- en technisch onderwijs of de school voor eenvoudig ad ministratief werk. De E.V.O. komt het meest overeen met ons VGLO. De ULO wordt in de nota niet genoemd en zal dus opgaan in EVO of AMS. Uit de gestelde vragen bleek, dat men het betoog van de spre ker goed had gevolgd en tevens bleek, dat deze reorganisatie niet zo maar zonder jpeer practised uitvoerbaar is. Dit zal jaren en jaren duren. Wij moeten echter volhouden en meewerken. Na een hartelijk applaus en een dankwoord van de voorzit ter, werd de vergadering ge sloten. Eervolle uitnodiging ALKMAAR De bekende dans- leraar Jack Smit, welke met ziin dochter een studiereis naar Lon den en Parijs gaat maken, waar bij zij o.a. zullen meedansen op Ball of the Year 1952 in Empress Hall te Londen, heeft een uitno diging ontvangen voor de radio uitzending der BiBC van Take Your Partners. Zii zullen daar de gasten ziin van de beroemde En gelse dansers Sydney en Mary Thompson. Mutaties RijkspoLitiepersoneel Met ingang van 1 April zijn door de Gewestcommandant der Rijkspolitie te Amsterdam de vol gende personeelsverplaatsingen beivolen: De Wmr. H. Lodders te Noord-Sdharwoude wordt overge plaatst naar Mijdrecht. Ziin plaats wordt ingenomen door de Wmr. T. Jager uit Middenmeer. De Wmr. le kl. Chr. Broekhuiizen, posteommandant te v. Ewijcksluis wordt belast met hét postcom- mando te Andijk. De Wmr. S. J. C. Vonk van Texel neemt de plaats in van de Wmr. le kl. Broeikhuijizen. De Wmr, L.C. Tim- mers, gestationneerd te Schoorl, wordt verplaatst naar de Parket- gToep der Rijkspolitie te 'sGra- venhage, terwijl Wmr. le kl. J. Dekker te Enkhuizen de functie krijgt van posteommandant te Marken. LIMA, Peru, 31 Maart (A.P.) - Gisteren zijn tien kinderen ge dood en 20 zwaar gewond toen de bezoekers van een bioscoop in paniek naar de uitgang renden. De paniek begon toen een stuk board van een vierkante meter uit het plafond viel. Het publiek dacht dat het plafond instortte en verliet in paniek het theater, waarbij het ongeluk gebeurde. De merel jubelt in de boomtop: het is lente! Verkwikkend zonlicht spiegelt zich in menig bril. Er waait een zoele wind. van Beverwijk tot Twente. 1 April Wanneer de „winter" nog een dag of wat zo doorgaat, Is in m'n kamer op Paasdag de stemming kil, Omdat de kerstman roept: „Geen boompje meer 1 Aprilin voorraad!". M'n vrouw trekt zenuwachtige schoonmaakgezichten, Maar fluistert allerliefst tot mij:, „Als jij het wil, Zal ik de suite luxueus voor jou inrichten!" 1 April ,,,'t Neerlands Elftal krijgt Zondag weer zijn „kwartiertje" En klopt de Rode Duivels met vier goals verschil", voorspel ik op het Voetbalprijsvraag-formuliertje. 1 April De IJ NO-voorzitter houdt lachende een rede: Een schone toekomst is op (Vredesduiven-) til! De hele wereld baadt zich binnenkort in Vrede"! 1 April Ik loop vandaag met stijf opeengeklemde kaken. Wil men een antwoord ik zwijg zeer hardnekkig stil, Want laat me absoluut door niemand iets wijs maken. 1 April KIEKEBOE 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5