K.V.P. moet samen gaan met A.R. Vredesverdrag met Japan werd in de Tweede Kamer aanvaard flld Ifiae Onzekerheid over wijziging in de koers van de partij Motie-Weiter leidde tot een onzuivere uitspraak OLYMPISCH NIEUWS 3 jaar N.A.V.O JloMefót&atjes en Jlo55e/3laatljQ5 Th. Kraakman Zoon MES, 10 pet. korting BOER beepsberichten Mening van prof. Duynstee PAUL KERES wint in Boedapest Roofmoord onnpkelderd Radarnet voor West-Europa TweeAn Kamer aaat Naar wij vernemen DONDERDAG 3 APRIL 1952 PAGINA 3 RSVERWACHT1NC ;eld door het K.N.M.I. -ilt, geldig van Donder- 1 tot Vrijdagvond. IER KOUDE NACHT ot zwaar bewolkt en ;lijk droog weer, ir.uar s op enige regen. Matige vooral aan de kust wind tussen west en t. Over het algemeen gere temperaturen en slechts hier en daar in enland lichte nachtvorst, zon op 6.08, onder 19.19; 12.40. onder 4.17. (Advertentie) ADVOCAAT van eieren en brandewijn f 4.30 per fles f 2.25 per fles I nkoperij sinds 1804 ,tte Stenenbrug 114 [Verdronkenoord) oon 2604 Alkm^njj OMGANG ALKMAAR ÏAAR. Op Zondag 3 zal de Alkmaarse Stille worden gehoudeq. Op 6 April a.s. zullen de af- van het Genootschap mene vergadering bezoe: ;lke om vier uur in café aan de Oudegracht te r wordt gehouden. Alle en worden dringend ver- leze vergadering bii te ;n hun leden aan te spo- Stille Omgang mee te TTHAEUS PASSION TE EDAM reede Paasdag zal te Edam ote kerk de jaarlijkse uit- van de Matthaeus Passion len. Als solisten werken dan Le Févre, evangelist; i Bogtman. Chrisituspartij: oberman, sopraan: Annie alt; Wiebe Draaier, ter? la's; Leo Rommerts bas Vrie van Mever. bas (klei. jen); de koorverenigingen urmerend; de Haarlemse ;reniging en het jongens- in Zangiust, o.l.v. Willem Dirigent is Theo Ettema terdam. WARTE LIJST BIJ riERENDER BAKKERS /TEREND, 4 April. Ook kers en banketbakkers in end hebben besloten een /arte lijst" aan te leggen. de namen van wan- zullen worden geplaatst, jaar .worden gestreefd uit- 1 contante betaling te ver- f Advertentie) denkt om uw Donderdag 3 April Vrijdag 4 April Zaterdag 5 April iETTENHUIS GESTRAAT 117 le Grote Kerk) STOOR GETROFFEN DOOR BEROERTE Achter het stuur 3T. Gistermiddag om- vier uur reed de zeven- ge pastoor Huygens uit (Zeeuws-Vlaanderen) in itootje door Hulst, verge- Dor zijn kapelaan en een •-student. De pastoor, dia en hartziekte leed, werd hg door een beroerte ge- waardoor de auto onbe- lar tegen een gevel op- joordat slechts langzaam i werd, konden de beide nzittenden tijdig uit de oringen. De pastoor over- ïk-ele minuten later achter uur van zijn wagen. De 'erd zwaar beschadigd. 80 maar 750 werkuren NINGEN. In het artikel gisteren brachten over de ht welke de fa. Brugsma ningen voor de Zuid-Afri- gezant vervaardigde, n.l. veren scheepje naar een van de Dromedaris van in Riebeeck, is een foutje ;n. Er werd geschreven dat an dit kunstwerk 80 uur id had. Dit moet zijn 750. h p. 1 Fernando Noronha; d 1 van Santos naar Trini- .mstelkerk 2 v. Dakar te on verw.; Amstelland p. 1 sche eil.; Arkeldijk 1 van ■ven: Averdijk 1 van Le te AntwerpenAxeldijk 2 York; Caltex Leiden 1 v. n. R'dam; Caltex Utrecht Sidon naar R'dam; Dleodo- \n Chittagong naar Bahrein nd SSM 1 van Antwerpen iorkingtonJoh. v. Olden- elt 1 van Belawan naar >o van Sydney-A'dam; ikerk 1 nog te Khorrams- ir Bahrein; Lindekerk 2 v. in naar BahreinLombok Singapore naar Manilla; terk 1 van Marseille naar Mariekerk p. 1 Quardafui •rk 1 van Karachi naar Meliskerk 1 van Port Eli nn ar Eastlonden: Mitra 1 nikoy; Parkhaven 1 te Las Rotti 2 van Belawan te ore; Slamat 1 van Suez i den; Tripang p. 1 Minikoi lolombo: Waterman 1 van te Halifax. Burgerlijke Stand MSTER: Geboren: Hessel, Groen en W. M. Comman- leden: K. Langereis 73 j. i. van G. Hogentoorn. „De Anti-Revolutionnairen zijn naar mijn mening de partij, welke voor de Katholieken als eerste van alle in aanmerking komt voor een politieke combinatie. Overigens zie ik bii de aan staande verkiezingen slechts twee serieuze mogelijkheden voor de Katholieke stemmers: deze twee mogelijkheden zijn de Katholieke Volkspartij en de Katholieke Nationale Partij van Weiter". Aldus verklaarde Piot Mr. F. J. M. F. Duynstee Dins dagavond op een vergadering van de Katholieke Midden standsvereniging „St Paulus", afdeling Bussum. Duynstee dat deze was gevormd op de grondslag van zijn critiek. Hij zeide letterlijk: „De algemene strekking van de door mij in de Maasbode gefor muleerde bezwaren tegen het be leid van de KVP was 't uitgangs punt, waarop de groep Steen berghe zich verenigde. Het was een der oogmerken bij het vor men van de groep de KVP dui delijk te maken, dat ik niet alleen stond in mijn critiek en dat de groep zich in grote lijnen achter de strekking van de critische be schouwingen stelde" En vervolgens: ,Het is dan ook onverstaanbaar, dat telkenmale van de zijde der KVP een wezenlijk verschil wordt gesuggereerd tussen de houding van de groep Steenberghe met betrekking tot het gevoerde be leid en de critiek, welke ik op het KVP-beleid heb uitgeoefend. Zodoende tracht de KVP de cri tiek, welke ik in de Maasbode le verde, terug te dringen in een zeker isolement, waaruit evenwel de groep Steenberghe deze critiek juist heeft willen verlossen" Geen verschil in groep Steenberghe. Prof. Duynstee vervolgde; „Reeds terstond, toen de dei ning begon rond de publicatie van de bereikte overeenstem ming, heb ik de heer Andriessen geschreven, dat ik weiger als zondebok te worden opgeofferd op het zoenaltaar van de heer de Bruijn. Mocht nu dit ongelukkig bedrijf, om de door mij geleverde critiek te isoleren in de ogen van het Katholieke volksdeel voort gang vinden, dan zal ik de on juistheid daarvan nader aanto nen". „Het moet eenieder duidelijk zijn", aldus Prof. Duynstee, „dat mijn critiek op het in het verle den gevoerde beleid van de KVP onverminderd gehandhaafd blijft. De overeenstemming met de groep Steenberghe heeft op ge nerlei wijze deze critiek onge daan gemaakt". Naar mening van Prof. Duynstee steunt een groot deel van de Ka tholieke kiezers op de KVP. on geacht hun oordeel (zelfs hun af keurend oordeel) over de politie ke koers, die de KVP volgt. Veel al, aldus Prof. Duynstee, hebben zij echter in het geheel geen oor deel. Ontevredenheid zeer groot Niettemin achtte spreker de <?n- tevredenheid onder sommige groepen der Katholieke bevolking mede oorzaak van de grote da ling van het aantal leden der KV P in 1951. Prof. Duynstee ver klaarde, dat naar zijn inlichtingen de Katholieke Volkspartij in het begin van 1951 ongeveer 400.000 leden telde. Gedurende het jaar is dit met 135.000 dus met een derde deel, teruggelopen. Geluk kig is hierin gedurende de eer ste maanden enige verbetering gekomen, zodat naar de mede deling van voorzitter Andriessen het totaal weer naar de 300.000 loopt. Over de positie van de groep Steenberghe verklaarde Prof. ONJUISTE OPGAVE AAN DE BELASTINGEN De handelaar L. D. J. P. hoor de gistermorgen voor het Haagse gerechtshof bevestiging eisen van het vonnis, waarbij hij werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van één maand wegens het doen van een onjuiste opgave van de inkomsten-belasting. In drie jaar tijd had hij f 32.000 verdiend met een handel in bont. Deze handel was echter clan destien zodat hij de belasting dienst hier niet van in kennis stelde. Los van de eventuele ge vangenisstraf moet hij thans maandelijks aan de belasting f500.— betalen tot een bedrag van f 5600. SCHAKEN f De Russisch p grootmeester Paul Keres heeft het internatio nale schaaktournooi van Boeda pest gewonnen. De 36-jarige Rus, die Sowjet-kampioen voor het jaar 1952 is. boekte tien over winningen, terwijl hii tweemaal verloor en vijfmaal remise speel de. In totaal had hij 12% punt. De strijd om de tweede plaats is nog onbeslist. De Rus Jefim Gelier soeelde remise tegen de Belg Alberich O'Kelly. Geiler heeft dus 12 punten. De partij tussen de Zweedse grootmeester Gideon Sta'htberg en de Hongaar Pal Benke werd afgebroken. In dien Sta'hlberg zou winnen, zou 'hij eveneens 12 punter» hebben en dan tezamen met. Gelier de tw°ede plaats bezetten. De Argentijn Herman Pilnik, die vóór de laatste rond» 9% pt. bezat, moet zijn partij tegen Botwinniik nog uitspelen. Nader wordt nog gemeld, dat Stahlberg zijn partij tegen de Hongaar Benko opgaf, waardoor hij met Botwinnik en Smyslov Van gezaghebbende Finse zijde is vernomen dat de trekking voor het Olympische Voetfoal- tournooi 16 Juni a.s. te Helsinki zal geschieden. De Australische hoop om tij dens de komende Olympische Zomerspelen bii de wielerwed strijden twee gouden medailles te veroveren is in rook vervlo gen. Russel Mockridge, die men algemeen de eerste plaats had toegedacht in het sprintnummer en in de race over 1 kilometer samen de derde plaats bezet, tegen bet horloge zal n.l. niet in Helsinki aan de start verschijnen Dit is het yevolv vn 1° w»'rr"- ring van Mockridge een ver klaring te ondertekenen dat hij tot minstens twee jaar na afloop van de spelen amateur zal blij ven. Alle leden van het Australi sche Olympische team zal een zelfde verklaring ter onderteke ning worden voorgelegd. In de plaats van Mockridge zijn de schermers John Fethers en Catherine Pym thans aan gewezen, om de Australische kleuren in Helsinki te helpen verdedigen. De Amerikaanse regering heeft naar men weet geweigerd subsidie te verlenen voor de deelneming van de ploeg der Ver. Staten aan de Zomerspelen te Helsinki. Het benodigd bedrag wordt op 850.009 dollar geschat. In New York is thans onder voorzitterschap van die burge meester een comité gevormd dat zich ten doel stelt een som van 2'50.900 dollar bijeen te brengen door middel van een serie sport- demonstraties en wedstrijden op velerlei gebied. Tevens is een gala-maaltijd in het Waldorf Astoria hotel beraamd welke voorgezeten zal worden door de gouverneur van de staat New York. Thomas Dewey. De prijs per couvert is op 100 dollar vast gesteld. Ik zal met name geen moment langer aarzelen vanwege het pu bliek belang, dat hierbij op het spel staat, volledig opening te geven van zaken, zodat eenieder kan beoordelen wat er precies is gebeurd en uit welke factoren bepaalde KVP-instanties de moed putten voor deze isoleringspo ging. Hieruit zal blijken, dat er nooit enig meningsverschil heeft bestaan binnen de groep Steen berghe in het oordeel over het door de KVP gevoerde beleid". Spr. betoogde vervolgens, dat hij geen nieuwe weg zag om een juiste koers te bevorderen; elke poging daartoe stuit op onover komelijke gevaren en nadelen van politieke aard. Spreker ging daarop na, op welke partij een Katholiek zou kunnen stemmen. Hoewel hij afwijzend stond te genover het stemmen op niet- Katholieke partijen zoals de VVD en de AR b.v. verklaarde Prof. Duynstee politieke samenwerking met de AR na de verkiezingen een van de gewichtigste staatskundige doeleinden te achten, die de KVP moet nastreven. De Anti-Revo- lution.naire Partij is naar mening van Prof. Duynstee de partij, welke voor de Katholieken ais eerste in aanmerking komt voor een politieke combinatie. Met de Katholieke Nationale Partij is weer een geheel andere kwestie aan de orde. De KNP heeft vol gens Prof. Duynstee dit op de KVP voor, dat men bij de Ka tholieke Nationale Partij in menig opzicht zekerheid heeft ten aanzien van het toekomstig, po litiek beleid. Prof. Duynetee vervolgt dan zijn redevoering met een be schouwing over de al dan niet wenselijkheid van stemmen op de KVP. Hij komt daarbij tot de conclusie, dat in de grond der zaak zijn persoonlijke voorkeur uitgaat naar de KVP, wanneer maar twee voorwaarden zijn ver vuld. Deze twee voorwaarden formuleert Prof. Duynstee als volgt: 1. Een zodanige herziening van het beleid van de KVP als uit de overeenstemming met de groep Steenberghe voortvloeit; 2. Dat de KVP door een poli tiek succes niet in de verleiding wordt gebracht te menen, dat daardoor het tot dusverre door haar gevoerde beleid is goedge keurd. Enige tijd geleden is door de politie te Oosterhout het lichaam opgegraven van de 78-jarige Adrianus B. Deze man was 24 Augustus 1950 opgehaald uit het Wilhelminakanaal. Een schipper, die moeilijkheden kreeg met de schroef van zijn schip, ontdekte het lichaam van de oude man in het water. Omdat niets deed vermoeden, dat men hier met een misdaad te maken 'had, werd toestemming ge geven tot de begrafenis. Dezer dagen zijn evenwel gearresteerd de 24-jarige J. B., de eveneens 24-jarige J. J. te Oosterhout en de 24-jarige H. S. uit Heerlen, alle drie woonwagenbewoners. Zij worden er van verdacht op de avond van 23 Augustus 1950 een roofmoord op de 78-jarige A. B. te hebben gepleegd. NEWCASTLE UNITED IN CUPFINALE Newcastle United heeft zich in de eindstrijd van de Engelse Cup geplaatst door in de halve finale met 21 te winnen van Black burn Rovers. Met rust was de stand npg 00. De ontmoeting werd in Leeds gespeeld. FONTAINEBLEAU, 2 April (A.P.). De geallieerde lucht macht in Centraal Europa heeft vandaag een radarnet in gebruik genomen, dat zich uitstrekt over Oost Frankrijk, Luxemburg, Bel gië en Nederland. Luitenant-generaal Lauris Nor- stad, de Amerikaanse opperbevel hebber van de geallieerde lucht macht in Centraal Europa, deelde dit mee op een persconferentie ter gelegenheid van het feit, dat het een jaar geleden is, dat het luchtcommando werd opgericht. Norstad gaf een overzicht van de vorderingen, die het afgelopen jaar zijn gemaakt en zei: „Wij zijn nog steeds niet zover, dat wij de ons opgedragen missie zouden kunnen uitvoeren (d.w.z. de Rus sische luchtmacht bij een even tuele aanval tegenhouden). „Wij bereiken nu langzamer hand het punt, waarop wij" de troepen, die ons ter beschikking staan ook werkelijk kunnen ge bruiken", aldus generaal Norstad. Hij verklaarde, dat deze ontwik keling ertoe heeft bijgedragen, dat het geallieerde moreel en het vermogen van de luchtmacht om agressie af te wenden is opge voerd. Deze opname werd gemaakt vanaf een heuvel bij Kaapstad en toont de plaats, die in het middelpunt van de feestelijkheden ter gelegenheid van de Van Riebeeck-herdenking staat, in het duister van de avond. Zover het oog reikt pinkelen de lichtjes. Op de voorgrond steken de verlichte gebouwen fel af tegen het nachtelijk duister. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren het vredesverdag met Japan met 58 tegen 9 stemmen goedgekeurd. Tegen de communisten, de Staatkundig Gereformeerden en de heren Gerbrandy (A,.R.) en Weiter. Daarvoor was een motie-Weiter met 56 tegen 11 stemmen verworpen, welke de Kamer wilde doen uitspreken, „dat de bij de voorbereiding van dit verdrag gevolgde procedure er toe heeft geleid, dat noch met de inzichten van Nederland, noch met zijn belangen voldoende rekening is gehouden". geven aan het tot hem door mej. Klompé en de heer Korthals ge dane verzoek om de motie in te trekken teneinde een onzuivere uitspraak te voorkomen. Voor zo verre er reden was voor critiek was hieraan tijdens het debat reeds voldoende uiting gegeven. Dr. Drees, die de minister van Buitenlandse Zaken verving, had ook van zijn kant aanvaarding van de motie ontraden. De heer Haken (Com.) maakte de uit spraak nog meer onzuiver door voor de stemming te verklaren, dat zijn fractie voor de motie zou stemmen „omdat zij een protest inhield tegen de Amerikaanse overheersing". Het nieuwe Japan Voor het tot stemming kwam was het in behandeling zijnde verdrag nog door verschillende woordvoerders in een zeer wijde lijst gezet. Prof. Gerbrandy (A.R.) ontleedde de Amerikaanse poli tiek en kwam daarbij tot de con clusie, dat het de Vér. Staten er om te doen is zich te omringen met een sterke militaire gordel. En daarom moesten ook wij het Voor deze motie stemden com munisten, St. Ger., de heren v. d. Feltz en Schmal (C.H.), Prof. Gerbrandy (A.R.) en de heer Weiter. Deze uitspraak was be paald onzuiver. Bij de behande ling van het wetsontwerp had immers geen enkele woordvoerder bewondering voor de gang van zaken kunnen opbrengen. De heer de Kadt (P.v.d.A.) was in zoverre een uitzondering geweest, dat hij niet de illusie koesterde, dat Ne derland bij een andere totstand koming meer had kunnen 'berei ken. Mej. Klompé (K.V.P.) had deze redenering bij de gisteren voortgezette behandeling echter niet zonder meer willen volgen en in elk geval was ook zij van me ning, evenals de woordvoerders van de A.R., C.H. en V.V.D., dat zeer onvoldoende met de Neder landse belangen was rekening ge houden. Om welke redenen stemden zij dan toch tegen de motie-Weiter? Mej. Klompé (K.V.P.Korthals (V.V.D.) wezen er al bij de re- olieken op, dat de door de heer Weiter ingediende motie op zeer verschillende wijze kon worden uitgelegd. Bezwaar maken tegen de gevolgde procedure kon h.i. ook betekenen, dat bezwaar werd gemaakt tegen het in deze door minister Stikker gevoerde beleid en zo zou zij zelfs kunnen worden opgevat als een motie van afkeu ring. Bii de stemming over de motie onderschreef ook dr. Schou ten (A.R.) dit bezwaar, daarbij tevens betreurend dat de heer Weiter geen gevolg had willen nu maar eens worden „met onze vroegere beul". Hij achtte het verdrag een vernedering voor ons volk en naar zijn mening moest dan ook „de fierheid van de natie" afgewogen worden tegen het voordeel, dat bij ondertekening van het verdrag weer redelijke betrekkingen met de vroegere te genstander konden worden onder houden. Antwoord Dr. Drees Intussen stelde ook de minister president nog eens vast, dat on voldoende met de Nederlandse be langen is rekening gehouden. Ten slotte bleef nog slechts de vraag over of dit verdrag dan toch door de Kamer aanvaard zou moeten worden. De minister-president achtte zulks bepaald wenselijk en om het belang van de situatie in Z. Oost Azië en omwille van het belang dat Nederland bij een her stel van de normale betrekkingen met Japan heeft. En voorts houdt het verdrag de mogelijkheid in dat de schadeloosstellingen nog zullen worden uitgebreid, al wilde dr. Drees ten aanzien hiervan geen enkele illusie wekken. Uit de stemming bleek dat de over grote meerderheid van de Kamer dit standpunt onderschreef, en daarmede' werd ook een smarte lijk hoofdstuk in de Nederlandse geschiedenis afgesloten. in Pncpi rloor (Van onze parlementaire redacteur) Hoewel de verkiezingen in het zicht komen zal de Tweede Ka mer toch ook na Pasen blijven doorwerken. Op 22 April zal o.m. de verlaging van de sigarenaccijns aan de orde komen. Na een korte onderbreking volgt dan op 6 Mei de behandeling van het wets ontwerp „Bescherming burgerbe volking" en ook het wetsontwerp betreffende het oorlogsstrafrecht zal dan waarschijnlijk voor open bare behandeling gereed zijn. Dr. Kortenhorst, die deze medede lingen gisteren in de laatste ver gadering voor Pasen deed, liet tevens ruimte voor de mogelij k- heid, dat onderwijl ook nog an- I dere wetsontwerpen van spoed eisende aard de Kamer zullen bereiken. Het Noord-Atlantisch Verdra* bestaat a.s. Vrijdag, 4 April 1952, drie jaar. Nu is een periode van slechts drie jaren in het verloop van de wereldhistorie een korte tijd. En zeker voor een ontwik keling in het politieke denken, die aan het beeld van de inter nationale verhoudingen een to taal nieuw aanschijn geeft. De N.A.V.O. toch heeft dit bewerk stelligd! Men moge dan critisch staan ten opzichte van de tot nog _toe bereikte resultaten, an derzijds valt het onmogelijk te loochenen, dat nimmer een der mate eensgezinde en hechte vorm van samenwerken in West- Europa is verkregen. En nog maals, dat in een tijdvak van 3 jaar! De Van het wereldtoneel 4 APRIL Feestdag van de xeven smarten van Maria Aan de oude Simeon, zo vol vreugde, omdat hij voor zijn sterven het heil van de wereld had mogen aan schouwen, openbaarde God voor de eerste maal, hoe aan de uitverkiezing van Maria als moeder van God ontzag lijk groot zieleleven was verbonden. Want Christus zou komen om te lijden en dat zou Maria gaan voelen. Een vlijmscherp zwaard zal haar ziel wreed doorboren. In de lijdensweek ziet de christenheid Simeons voor spelling in Maria in vervul ling gaan en dit offer van de Moedermaagd, ook ge bracht om de christenheid in haar nood bij te staan, zal aan de vertwijfelde gelovi gen, die rondtasten in ver schrikkelijke en duistere nachten m een wereld vol bederf en tegenspraak, moed feven om alles moedig te ragen tot opbouw van een betere maatschappij. IN DESERTO Prijsverlaging! In Rusland, dat vol gens de „Waarheid" een sociaal paradijs is, werd voor de vijfde maal een prijsverlaging van noodzakelijke artikelen ingevoerd. Het zal wel waar zijn, hoewel het moeilijk is, van achter het IJzeren Gordijn de waarheid te achterhalen. Wij vragen ons wel af, hoe schandalig hoog de prijzen daar nog onlangs geweest moeten zijn. als nu voor de vijfde keer een prijsverlaging, wel tot 20 en 30 procent mo gelijk is. Of men geeft daar alles voor niks weg, of de prijzen waren en zijn dlan nóg! zó hoog. dat het, zo geze'd. bij de beesten af is. De lezers van de „Waarheid" schijnen dat allemaal als prima rood beleid te slikken Schijn? Het schijnt inder daad zo. Maar of het ook de werkelijkheid is? „De Linie" heeft onlangs alsof ze er zelf bij ge weest waren, een verslag gepubliceerd over een vergadering van het CPN-bestuur, waarin Paul de Groot harde no ten gekraakt heeft over die rode krant. Vooral in Amsterdam loopt het aantal abonné's in sterkp mate terug. Niet zo maar een beetje, maar met duizenden. En als het niet beter wordt, moet Paul gezegd hebben, dan kan de krant niet meer blijven draaien. Het is goed, om daar kenn's van te nemen, naast de bluf. welke de ..Waar heid" dag in dag uit ver koopt over 't succes van allerlei rode acties. Het schijnt niet zo erg te zijn. Maarwij moe ten ons door die schijn niet van de wijs laten brengen. Want, schijn of niet, zo lang ze nog draait, is de rode krant een gevaarlijk vergif en 'O 7oii bet met de „Waar heid" nog slechter gaan, daarmee is het gevaar van het communisme in ons land nog niet dood. Waakzaamheid blijft ge boden!! Toekomst! Wij zijn met de com munisten nog niet klaar, maar eerst eens wat an ders. In het officiële blad van de Vakgroep der Begrafenisondernemers, genaamd ,,Het Begrafe niswezen", lezen wij het openings-, dus hoofd artikel. En dit is geti teld: Verwachtingen voer die toekomst.... Het is eigenlijk een beetje lugubere humor, de toe komst in verband te brengen met begraven. Tenzij men gelooft in 't hiernamaals. Maar dat was de strekking van 't artikel in dit geval niet.... De Stille Omgang en gedoezel De verslaggever van de .Gelderlander" is met Nijmegen enz. met de Stille Omgang mee ge weest. Hij schrijft er een werkelijk indrukwek kend verhaal over, maar glijdt aan het slot als volgt uit: „Broodjes en koffie worden aangedra gen, om de nachtelijke kou te verdrijven. De natte sneeuw op de rui ten heeft niets schrik wekkends meer. Men doezelt slechts tevreden over een warme hulde in een koude nacht aan Christus" De schrijver „dloezel- de", thuisgekomen, blijk baar ook nog. Extra trein De radio geeft extra- mededelingen over het vervoer van militairen. IN DE NOODZAAK van eenheid van de Katholieken op staat kundig gebied geloven vele mensen, ook in andere landen, waar de katholieken een macht kunnen vormen, pas, als het te laat is. Wij hebben dat in verschillende al dan niet werke lijke „katholieke" landen ervaren. Maar ook andere zijn in dit opzicht een waarschuwing. Na Hongarije staat bijv. thans Roemenië voor een catastrophe. Het knal-rode regiem voerde in Boedapest, na vele andere schandalen, massa-deportaties uit. Duizenden werden piet hun gezin weggesleept. En nu speelt zich dit drama af in Boekarest. In massa worden onschuldige mensen, wier enige misdaad is, dat zij blijkbaar niet voldoende aan het nieuwe Roemeense regime verknocht zijn, weggevoerd, naar de Donaumoerassen. Èn toch spreken de communisten hier over hun liefde voor de rechten van de mens, en toch zijn er velen onder ons, die de katholieke eenheid breken, omdat zij wat meer belasting moeten betalen, dan zij wenselijk vinden die voor herhalingsoefe ningen moeten opkomen. Er komen extra-treinen, wordt er gezegd en dus moet men zorgen op tijd van huis te gaan, om de trein niet te missen. Wij dachten, dat men ook een „gewone" trein mist, als men niet op tijd van huis gaat. Volendam Het kloeke Volendam, de stoere katholieke club die kampioen geworden is van de tweede klasse en dus promotiewedstrij den voor die hoogste af deling moet spelen, wil de dat in het Stadion te Amsterdam doen, omdat de accomodatie van het Volendam-terrein niet groot genoeg is, om de vele belangstellenden te bergen. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft dat afgewezen, omdat dit een geldelijk nadeel kan ziin voor andere clubs, die in Amsterdam nog wedstrij den moeten spelen. Wel heb ik van mijn leven! Dat bestuur staat hard nekkig op de bres voor het amateurisme en neemt tot op het kin derachtige af, maatrege len tegen verenigingen, die eens een cadeautje geven aan een speler. Maar als een club als Volendam, die vooruit wil en kan, vraagt om in het Stadion te mogen spelen, dan wijst het be stuur dat af, omdat het 't geld voor de clubs be langrijker vindt dan een redelijke kans tot ver dere sportieve ontplooi ing van een club, die graag ook eens extra vooruit wil. Wij kunnen dat, zo gezeid, niet wis selen! April-moppen Verschillende kranten hadden aardige April moppen. Ons Noorden vroeg de aandacht voor een demonstratie met 'n nieuwe bliksemafleider in Dokkum, het N.H.D. trommelde de mensen voor noppes naar een nieuw sportterrein, waar een grasmat beproefd zou worden met een lichtwedstrijd. De Maas bode stelde duizenden extra-kaarten voor Bel giëNederland in het vooruitzicht en liet Al- bert van Dalsum optre den als cabaretier, inge leid met een rede van A. C. de Bruijn! Dan was er „De Tijd", die minis ter Lieftinck de 900 mil- lioen, welke hij meer aan belasting had ontvangen dan geraamd was, liet uitdelen, o.a. met een speciale kinderaftrek voor vrijgezellen, die minder kregen, al naar gelang zij uit een groter gezin afkomstig waren Die mop werd over het algen--—nogal aardig u, behalve bil de directie van het blad, die er de aftredende hoofd redacteur een „sneer" om verkocht in een zuur afscheidswoord. Mr. Derks trad precies op 1 April af. Dat was, jammer genoeg, géén April-mop. Rijdende troon Koning Ibn Saoed, van Sadoei Arabie, krijgt een auto met een troon. Het geval komt natuurlijk uit Amerika en is een woon-auto, twaalf meter lang, bericht Associated Press, en drie meter hooig. Er is een luxe slaapkamer in, een bad kamer en een troonka- mer met een troon van goud, In die kamer kun nen 12 mensen plaats nemen. Er is eens een tijd geweest, dat men zei: de koningstronen rol len over de straat. Te genwoordig rijden ze. Tunis Wat is de democratie toch een vreemd iets. In Tunis, dat nogal moei lijkheden heeft met Frankrijk, zijn een paar ministers van de oppo sitiepartij in het gevang gezet. Dat kan, als deze lieden staatsgevaarlijk zijn. Er was nog één op positieleider vrjj. Die heeft men toen uitgeno digd minister te worden. Toen de man bedankte, is hij eveneens achter slot en grendel gezet. Dat is nou democratie, anno 1952 Bexige bij. De politieke baas in Tunis heet geen koning of president, hij is de Beij. Hij heeft ons in de afgelopen weken sterk aan de Bezige Bij doen denken, die verdienste lijke uitgeverij in Am sterdam. Wij vermoeden, dat de Beij ook wel wat uitgeeft, misschien zelfs meer dan voor zijn staatskas goed is. Maar dat schijnt een ander soort uitgeverij te zijn. De Beij van Tunis puurt verzet en hij kan het met zijn zwerm de Fran sen nog lastig genoeg maken!! communis, tischie staats greep in TsiieChoslo- waküe van 1948 schudde de Vrije Wereld wakker. Het Kremlin wierp het masker af! Maar 1948 was ook het jaar, waarin het Westen zich bij de blokkade van Berlijn schrap zette en de Senaat der V.S. de resolutie van Vandleniberg onder streepte, om eer» sterk blok te formeren van volkeren, die de vrijheid lief hebben en geens zins van plan zijn dit kostelijk erfgoed aan een doelbewuste communistische agressie prijs te geven. Dit besluit kreeg in April 1949 practische vorm en gestalte in het Atlantisch Verdrag. Van diit ogenblik af heeft men alles in het werk gesteld: om de af spraken in het Verdrag vast gelegd, tot daden om te smeden. 4 Het zou te veel zijn om op te noemen, wat sedert April 1949 tot stand is gekomen. De landen van West-Europa hebben sedert dien hun militaire uitgaven ver dubbeld, de diensttijd! werd ver lengd en de productie van wape nen verhoogd tot het viervou dige van 1949. Aan de militaire opleiding, aan de organisatie en de materiaalvoorzieningen werd alle aandacht besteed. Ongetwij feld is West-Europa thans eerder in staat een aanval uit het Oos ten te keren dan drie jaar gele den. De vorming van de Europese diefensiegemeensehap, het over winnen van obstakels van eng nationalisme en het verhoogde moreel van de volkeren in het Westen, waar generaal Eisen hower dezer dagen nog getuige nis van heeft afgelegd, dit alles is een opzienbarend gebeuren in de geschiedenis dezer eeuw. Het spreekt voor zich, dat er nog vele moeilijkheden zijn te overwinnen. Ontdoet men de in het begin van dit jaar te Lissa bon gehouden conferentie der N.A.V.O. van de vele franje en al te hooggestemde uitingen van lof, dan nog blijft er genoeg over, dat tot tevredenheid stemt. En de beste verwachtingen geeft voor de toekomst. Geen offer kan te groot zijn om een derde wereldoorlog te voorkomen en het Westen te behoeden voor eer» totale ondergang in de duistere nacht van dictatuur en geweld. Er is weinig verbeeldings kracht voor nodig, om te besef fen, dat de onderlinge samen- binding van d'e Atlantische lan den Moskou een doorn in het oog is. Dit toch is de grondtoon van de Sovjet-Russische reacties op de politiek van het Westen- In wezen het sterkste bewijs van de juistheid en doeltreffendheid dezer politiek. Het Kremlin denkt alleen in divisies! En zo lang het Westen zich sterk maakt er» streeft naar een even wicht, zal het een waarschuwing zijn voor de Sovjet-Unie om geen ondoordacht avontuur te beginnen. Het js te hopen, dat de belem meringen die een verdere ont wikkeling nog vertragen, zoals e d0™cke meningsverschillen m de West-Euiropese landen over de bijdrage van Duitsland en de zwakke positie van Frankrijk, w a ar v erdeeldlhe id en argwaan hoogtij vieren, in het vierde be staansjaar van de N.A.V.O. spoe dig tot het verleden mogen be noren. Want behalve het defen sieve karakter van het Verdrag beoogt het tcxib tevens een sti mulans er» middel te zijn voor de eenwording van Europa in een breder verband dan alleen de militaire sector. De ware vrede op de wereld' en de werke lijke eendracht en broederschap tussen de volkeren, worden immers in laatste instantie slechts bevochten met de geeste lijke wapenen. is met ingng van 1 April JA op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan mr. dr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk als presi dent van het gerechtshof te Arn hem en benoemd in zijn plaats mr. J. H. M. van der Grinten, thans vice-president heeft een groep van Zuid-Ameri kaanse zakenlieden een bezoek gebracht aan de raffinaderij van Pernis is benoemd in de V.N. commissie voor Unificatie en rehabilitatie van Korea tot vertegenwoordiger van Nederland mr. G. E. baron van Ittersum, chef van directie Oosten van het ministerie van Buitenlandse Zaken zullen ter gelegenheid van de Riebeeckfeesten prof. J. van Rooy en dr. A. J. v. d. Merwe uit Zuid-Afrika benoemd worden tot ere-doctoren van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam is gisteravond de jeugdige 19- jarige pianist Hans Dercksen per K.L.M. naar de V.S. vertrokken, om voor de radio op te treden.. zal een Rotterdamse delegatie, o.l. v. mr. Oud, bestaande uit de wet houders J. van Tilburg en H. E. van den Brule, de gemeentesecre taris de heer J. Hasper en figu ren uit handelskringen een bezoek brengen aan Zwitserland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3