„Onder leiding en liefde van één God één menselijk geslacht" R. T. C met de West geopend Koningin en Prins eren grote doden Koningin Juliana sprak tot het Congres Afzet van sigaren stagneert V Creaties van Duynstee Het ontslag bij „De Tijd DAGBLAD VOOR ALKMAAR Pleidooi voor samenwerking en onderlinge bijstand EN OMGEVING Koninklijk Paar in Amerikaans Congres Ontslag in Amerika baart veel opzien Gezonde deel van de mensheid verantwoordelijk voor het andere deel' Conferentie Triëst Begonnen Gejuich en applaus in het congres Er zijn nog offers te brengen Pi nay stelt vertrouwenskwestie Bezoek aan Arlington Korter werkweek in enkele fabrieken GROTE ORDER van Syrië Perzische nota aan Engeland Abonnementsprijs 6.20 per kwartaal, t 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET FEIT Jutten God. is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAG. 1 Vrijdag 4 April 1952 s' 46e Jaargang No. 12442 Kantoren: HOORN. Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 PROFESSOR DUIJNSTEE blijft een wonderlijk man. Maanden lang heeft hij, door zijn artikelen in „De Maasbode", een bepaalde zienswijze over de inrichting van de Katholieke Volkspartij verde digd. Eerst stond hij op het stand punt, dat er „vleugels" in de Partij moesten zijn, daarna ont wikkelde hij zich als propagan dist voor ,.de rechtse idee" in die Partij. Dit ging met ernstige eri- tiek op het beleid, juist ook ten aanzien van de principiële ge dragslijn, gepaard. D i e critiek kon worden weer legd. Wat bleef, was de critiek op het practische beleid, dat de Katholieke Fractie, op een enkele* uitzondering in enkele be paalde gevallen na, eenstemmig voerde. Toen is de overeenstem ming met de z.g. groep-Steen- berghe gekomen, met verschillen de reacties daarop, welke niet steeds gericht waren op het voor komen van verwarring. Thans heeft prof. Duijnstee op nieuw stelling genomen, waarbij hij r- als hacfde hij een apostoli sche zending aan de katholie ken van Nederland adviezen geeft over het geoorloofd zijn van an ders stemmen dan op de K.V.P., waarbij hij ook de K.N.P., van de heer Weiter, in het geding brengt: hij staat daarbij, in een betoog over het persoonlijk oor deel ten goede of ten kwade, op de grens van gewetens te binden en te qptbinden Wij zullen de heer Duijnstee, na het verslag van zijn jongste rede te Bussum, niet in al zijn creaties volgen. Wie zijn betoog leest, moet wel tot de slotsom komen, dat er nog van een an dere creatie sprake is, n.l. van die van de man. die eerst een huis (dat van de katholieke een heid n.l.) in brand steekt, en dan, als de vlammen hoog oplaaien, om de brandweer roept. Wanneer deze aanrukt en de slangen uit legt, prikt hij daar weer gaatjes in. Voor wie dit laatste nog niet duidelijk is, lichten wij dit aan de hand van zijn rede te Bussum nog even toe: hij komt tot de conclusie, dat het dan toch maar beter is, bij de komende verkie zingen op de K.V.P. te stemmen. Dat is, na het welwillend onder zoek naar de mogelijkheden, om de K.N.P. van Weiter te steunen, ook daarom beter, omdat het op de duur met de Weiter-partij toch niets wordt. Ziezo, de brand is geblust. Maar.... dan komt de prik in de slangde K.V.P. moet niet denken, dat dit stemmen van „rechtsgezinde" katholieken be tekent, dat men instemt met het gevoerde beleid. En boven dien moeten er eigenlijk eerst nog twee voorwaarden worden vervuld: de K.V.P. moet duidelijk laten blijken, dat er een koers zal worden gevaren, welke voort vloeit uit de overeenstemming- Steenberghe en dat een succes bij de verkiezingen niet zal wor den gezien als een goedkeuring van het gevoerde beleid. Blijven deze uitspraken uit daar is weer zo'n prik in de brandslang! dan.... „is de situatie onze ker". Dan hangt het „van het persoonlijk oordeel af, hoe zwaar men de kansen ten goede of ten kwade weegt". In dit verband mogen wij mis schien opmerken, dat deze kant van de kwestie feitelijk al is op gelost. Vier jaar geleden hebben de Bisschoppen de echte Bis schoppen van Nederland een uitspraak gedaan, waarbij zij, in verband met de verkiezingen, het belang van de katholieke eenheid op staatkundig gebied nog eens hebben onderstreept. Zij verklaar den daarbij, dat die eenheid ge wichtiger was dan verschillen van mening, hoe belangrijk ook en. dan persoonlijke inzichten. Nu is er, onlangs, in enige bla den sprake geweest van de vraag, of die uitspraak nog van kracht was. In het algemeen meende men van wel. De Tien Geboden worden ook niet elk jaar opnieuw afgekondigd. Als er wat veran dert, zullen de Bisschoppen zelf wel spreken. Vervolgens is enige weken geleden door mgr. Hendrix (Zie vervolg op pag. 3) WASHINGTON De Ameri kaanse Procureur-generaal Ho ward McGrath heeft Truman Donderdag telefonisch z'n ontslag aangeboden. De president heeft 't aanvaard en James McGranery telefonisch tot zijn opvolger be noemd. McGranery die van niets wi;st, hoorde zijn benoeming toen hij juist thuis naar de rede van Koningin Juliana zat te luisteren. Hij kreeg later van McGrath 'n gelukstedegram, waarin de raad was vervat „zich een ambtsbroek van asbest aan te schaffen-" Eer der op de dag had McGrath zon der Truman te raadplegen ontslag gegeven aan Newbold Morris door de regering belast met het instel len van een onderzoek naar de juistheid van beschuldigingen, volgens welke gezagsdragers zich aan frauduleuze handelingen zou den hebben schuldig gemaakt. Truman en McGrath hadden 'n scherpe woordenwisseling over 't optreden van Morris, terwijl zij op het vliegveld Woensdag de aan komst van de „Prinses Beatrix" stonden af te wachten. WASHINGTON. Wellicht1 is het hoogtepunt van het bezoek, dat het Nederlandse Konings paar aan de Verenigde Staten brengt, reeds gisteren gekomen. Koningin JHiana sprak toen het Amerikaanse Congres toe en haar redevoering beperkte zich niet tot de banden alléén, die bestaan tussen de Verenigde Staten en Nederland. Waar zij sprak van de behoefte het wederzijds begrip te verdiepen, zag zij niet slechts meer de beide naties voor zich. „Het onderling contact tussen de mensheid wordt steeds nauwer. Nooit tevoren zijn wij ons er zo duidelijk van bewust geweest, dat wij in onze wereld een samenwerking nodig hebben, even hecht als tussen de cellen van één lichaam." Dit is niet een gevoel van schuldenaar tegenover schuldeiser, niet het gevoel van de kleine tegenover de grote, maar het gevoel van vriendschap en van verwantschap tussen vrije mensen: van de vrijen voor de vrijen. Van wederzijds respect voor elkander en voor allen, voortgesproten uit die algemene en zeer diepgewortelde zin voor de samenhang, de broederschap en het gemeenschappelijk-bestaan. Eén menselijk geslacht, onder de leiding en de liefde van één God. Onze menselijke wetgevingen zoeken van verre de goddelijke leiding van de wet te volgen. Veelal falen zij, maar zij streven door. Wij leven in de dageraad van een tijd, waarin wij zullen moe ten trachten dit te doen als één mensheid. Het menselijk geslacht zou één geslacht moeten zijn. Een gespleten mensdom is als een gespleten persoonlijkheid, het is geneigd van kwaad tot erger te gaan, tenzij het zijn eenheid van doelstelling terugvindt, komt tot een gecoördineerd denken, en gezondheid en geluk verwerft. Het gezonde deel van de geest der mensheid moet zich steeds be wust zijn, dat het verantwoorde lijk is voor het andere deel. De gezonde helft is degene, die be stemd is de andere helft te red den. Het Amerikaanse volk heeft U de eer en zware opdracht toever trouwd de rol van uw grote land in dit belangrijk tijdperk uit te schrijven. Ik zie de taak, welke deze ook moge zijn, van hem, die het algemeen belang dienen, tot wie ik ook behoor als een van de mooiste, maar tevens als een van de moeilijkste en verant- woordelijkste. Gij, als vertegen woordigers van het volk, draagt deze grote verantwoordelijkheid zowel jegens uw kiezers als jegens het algemeen welzijn van uw land, en bijgevolg, vooral nu tegenwoordig ons aller lot zo nauw verweven is, jegens de we reld en zijn geheel. Dit legt op ieder van U de voile'last van een verantwoorde lijkheid, die niemand U zal be nijden, aangezien uw beslissingen LONDEN, 3 April (Reuter). Te Londen zijn de besprekingen tussen Italië, Amerika en Enge land begonnen over bestuursher- vormingen in de Brits-Amerikaan se zone van Triëst. Naar men ver wacht zal de conferentie een week duren. Luchtvaartovereenkomst NederlandMexico In Den Haag is een luchtvaart overeenkomst tussen Nederland en Mexico geparafeerd. De over eenkomst houdt o.m. in de toe stemming; tot het exploiteren van een verbinding naar Mexico. enorme gevolgen hebben voor de gehele wereld. Persoonlijk wens ik U toe, dat een ieder van U het weldadig ge voel van voldoening mocht erva ren, dat uw beslissingen tenslotte de waarlijk en uiteindelijk goede zijn gebleven. Ik wil niet zo kortzichtig zijn U te vragen de belangen van Ne derland in het bijzonder in ge dachten te houden, of zelfs maar die van Europa, waar ik voor wil pleiten, evenwel, zijn de belangen van de wereld als geheel. Met U besef ik duidelijk, hoe een schijnbaar onbeduidend be lang een belangrijk beginsel kan vertegenwoordigen en hoe, aan de andere kant, een noodzakelijk offer in het lagere ressort meer welzijn voor het grotere ressort kan betekenen, een offer dat uit eindelijk zelfs hen die het brach ten ten goede komt Laat mij U ervan verzekeren, dat het Nederlandse volk voor een gemeenschappelijke zaak de volle last van zijn aandeel zal aanvaarden. Betrouwbare peiier. Wij zijn zo gelukkig geweest te leven in sociale vrede en stabili teit, en daarom voelen wij, dat wij een betrouwbare peiler kun nen zijn van de Europese eenheid, een eenheid, die groeit door mid del van het plan Schuman, andere economische, defensieve, en eventueel politieke integratie. Amendementen in de grondwet zijn onlangs in het Nederlandse parlement aangenomen, om enige nog overblijvende hinderpalen voor ons deelgenootschap in toe komstige supra-nationale organi saties uit de weg te ruimen. Er is een groeiende kracht in deze groeiende eenheid van een vrij en democratisch Europa, noodzakelijk ook voor de kracht van de wereld zeil'. Slechts een dergelijke visie kan leiden tot die grotere eenheid, waarnaar de wereld hunkert. Slechts een grootse visie zal eens de uitweg vinden uit de algemene angst voor oorlog en vernietiging. WASHINGTON, 3 April (ANP). Koningin Juliana begon haar toe spraak tot het Congres om half één (18.30 Ned. tijd). Haar rede duurde 28 minuten. De Congres leden en de toehoorders op de vol gepakte galerijen onderbraken de Koninklijke toespraak vele malen met applaus en talloze keren klonken kreten van bijval als „hear-hear". Toen zij haar toespraak had beëindigd, werd de Koningin een staande ovatie door Congresleden en andere toehoorders gebracht. Applaus en gejuich duurden vele minuten lang. De Ronde-Tafelconferentie met de West is gisteren in Den Haag, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten begonnen. Dr. Drees, die als voorzitter optrad, zeide in zijn openingsrede, dat de tijd voor de groei van de staatsrechtelijke verhoudingen te kort was geweest. Er zal gestreefd moeten worden naar een sobere en eenvoudige opzet. Het beesef is levend geworden, dat in ons koninkrijk van geheel eigen samenstelling een theore tisch zuivere structuur te om slachtig' kan worden en dan geen doelmatige oplossing geeft, aldus de premier. Het zou eenvoudiger zijn, als het ging om een aangrenzend grondgebied in het staatsverband op te nemen. De West verschilt in tal van opzichten van Neder land, zowel economisch als wat de aard van de bevolking betreft. De oplossing is dan ook niet te zoeken in gelijkschakeling. Dr. Drees pleitte voor een on derlinge bijstand. In dit verband wilde de minister-president wij zen op de mogelijkheden van Suriname, die nog niet ten volle zijn onderzocht. De openlegging van dit land is een grootse taak, die het eigen vermogen te boven gaat. Nederland zal hier nuttige bij stand kunnen verlenen. Dr. Dreès achtte het een gunstig teken, dat deze conferentie niet wordt ge houden ter afsluiting van een con flict, maar ter bezegeling van een intensieve samenwerking. Mening minister Peters. Minister Peters stelde als voor waarde voor welslagen, het voor op stellen van de wil om tot over eenstemming te geraken. Daartoe moeten offers worden gebracht. Meningsverschillen van locale aard dienen ondergeschikt te wor den aan het hogere doel. Invloe den, welke niet het belang be ogen van het Koninkrijk, moeten worden uitgeschakeld. Ook de leider van de delegatie der Antillen, mr. .dr. da Costa Gomez stelde vast, dat niet de kern ligt in het streven naar een heid, maar in de wil tot samen werken en bereidheid tot weder zijdse steun en bijstand. De volgende besluiten werden genomen: Er wordt een centrale commis sie gevormd bestaande uit twee leden van elk drie delegaties met als voorzitter de plaatsvervangen de voorzitter van de conferentie, tevens voorzitter van de Neder landse delegatie. Ter behandeling van de ver schillende vraagstukken worden twee secties samengesteld, waar over de verschillende leden der delegaties verdeeld zullen worden. Als voorzitter der secties zullen de algemene vertegenwoordigers van Suriname, resp. de Neder landse Antillen, mr. dr. R. Pos en mr. N. Debrot optreden. Receptie. Gisteravond gaf de Nederlandse regering ter gelegenheid van de conferentie NederlandSuriname Ned. Antillen een ontvangst in de stemmig versierde Ridderzaal te Den Haag, waar de ministers Drees en Peters recipieerden. PARIJS, 3 April (Reuter). De Franse premier Pinay heeft een vertrouwenskwestie gemaakt van het begrotingsartikel over het tijdelijk bevriezen van hon derd milliard francs aan crediet. De stemming erover wordt niet voor Vrijdag verwacht. H.M. de Koningin tijdens haar toespraak tot het Amerikaanse Congres. Links achter haar vice-president Alben B. Barkley, rechts de speaker van het Huis, mr. S. Raeburn. Deze foto werd per telefoonlijn geseind van Washington naar New York, vandaar radiografisch naar Londen overgebracht en toen weer per telefoonlijn naar Amsterdam. WASHINGTON, 3 April (ANP). Koningin Juliana en T'nns Bern- hard hebben Donderdag twee grote doden geëerd. Een van hen was de eerste president van de Ver. Staten, George Washington, de ander „de onbekende Ameri kaanse soldaat". Te tien uur vanochtend reed het Koninklijk Paar begeleid door de chef van het protocol Simmons, minister Stikker, doctor en me vrouw van Roijen, schout-bij - nacht Forrestel, jonkvrouwe Roëll, mr. van Tets, It. ter zee le kl. Stegeman en majoor Geertsema, weg van het Witte Huis in de richting van Mount Vernon waar Koningin en Prins een krans leg den bij het graaf van George Washington. Nadat de Koningin korte tijd vertoefd had in het huis van Washington en had genoten van het prachtige gezicht op de rivier Potomac waaraan het huis van Washington is gelegen, begaf men zich naar de nationale begraaf plaats Arlington, een van de grootste en meest bekende be- LUITENANT WASSENBURC IN AMERIKA OVERLEDEN Donderdag is in Washington aan hartverlamming overleden de juist tot luitenant ter zee eerste 'klasse bevorderde F. Wassenburg, die in opdracht van Polygoon in Amerika vertoefde om journaal opnamen te maken van het ko ninklijk bezoek. Hij was 39 jaar en vergezelde Prins Bernhard ook op diens beide tochten naar het Westelijk Halfrond. Hij was hoofd van de afd. Film van de Marine- voorlichtingsdienst. Koningin Juliana en President Truman wuiven naar de menigte bij het vertrek van het vliegveld Washington naar het Witte Huis. Deze foto werd per telefoonlijn van Washing ton naar New York overgeseind, vandaar radiografisch naar Londen en van Londen per te1 'br a~r -"m ^""dam. (Van onze Haagse redactie) Van de nieuwe overbruggings regeling in de sigarenindustrie, welke het mogelijk maakt tot ongeveer half Juli de werkweek tot maximaal de helft in te krim pen, zal in meerdere fabrieken gebruik worden gemaakt, zo ver nemen wij. Bij sommige zal een werktijdverkorting reeds de vol gende week ingaan. Dit voor de betrokken arbeiders minder prettige besluit is een ge volg van verschillende factoren, welke thans hun terugslag doen gevoelen op de sigarenindustrie. In de eerste plaats stagneert de afzet, tengevolge van de onzeker heid in de groot- en kleinhandel met betrekking tot de restitutie regeling. De handel wenst de be handeling door de Kamers van het aanhangig gemaakte wetsont werp inzake accijnsverlaging af te wachten. Zolang het wetsont werp het parlement niet is gepas seerd, zal de afzetstagnatie dus wel voortduren. Vervolgens vormt ook de uit eindelijke prijsvaststelling op basis van de lager wordende accijns een element van grote onzekerheid. Op het ogenblik heerst er onmiskenbaar verwar ring in de Nederlandse sigaren industrie met betrekking tot deze aangelegenheid. Het loslaten van het eigen plan, inzake een gedif ferentieerde accijns onder druk van België, dat vasthield aan uni formiteit van accijns is de oor zaak van deze verwarring. Overleg nieuwe prijsregeling. Er wordt thans in betrokken kringen overleg gepleegd om te komen tot een zodanige nieuwe prijsregeling, dat een desastreuze concurrentie wordt vermeden en anderzijds de belangen der siga renindustrie, mede gezien in het licht van de te verwachten nieu we lasten die op het bedrijf zul len komen te rusten, wordép vei lig gesteld. graafplaatsen, onderhouden door de regering van de Verenigde Staten. De grond behoorde vroe ger toe aan generaal Robert E. Lee maar werd door de regering tijdens de revolutie overgenomen. Generaal M. J. Lee van de Amerikaanse luchtmacht begeleid de Hare Majesteit naar de tombe van de onbekende soldaat. De Koningin en de Prins legden hier een krans van witte en rode tul pen en vertrokken daarna weder om via Memorial Bridge naar het Witte Huis. VOOR NEDERLANDSE INGENIEURS Indien het staatshoofd van Sy rië daartoe zijn fiat geeft, kan binnenkort van de Syrische rege ring een grote opdracht aan Ne derlandse ingenieurs worden ver wacht voor de ontginning van de 60.000 ha metende Chabvallei in Syrië. Dat was het nieuws, dat drie leden van een Nederlandse dele gatie, juist teruggekeerd uit Syrië, vanmiddag bij hun aan komst op Schiphol meebrachten. li In „de Tijd" van Donderdag 3 April deelt de Directie mede, dat zij. na besprekingen met de heer mr. Jan Derks tot de overtuiging is gekomen, dat een ander inzicht omtrent de feitelijke omstandig heden gewettigd is, zodat zij de publicatie (van haar mededeling betreffende het aftreden van de vroegere hoofdredacteur) be treurd. Het ontslag aan mr. Derks, formeel ingaande 1 Juli a.s. is eervol verleend. Voor het werk, door mr. Derks verricht in de vijftien jaren, dat hij aan het blad was verbonden, en met name in zijn functie van hoofdredacteur sinds October 1947, is ons blad, zegt de directie nu, hem dank verschuldigd. In een hoofdartikel, ondertekend door de redactie, wordt een sympathiek en colle giaal afscheidswoord geschreven, „om hulde te brengen aan uw positieve kwaliteiten, om U dan adieu te zeggen met de beste wensen voor Uw toekomst". TEHERAN, 3 April (AFP). De Perzische regering heeft op de Britse ambassade te Teheran een nieuwe nota overhandigd. De in houd, aldus AFP, zal Zaterdag door de Perzische autoriteiten worden overhandigd. CROTEWOHL OVERSPANNEN BERLIJN, 3 April (Reuter). De Oost-Duitse premier Otto Gro- tewohl neemt wegens overspan ning twee weken vacantie, zo meldt het West-Duitse nieuws bureau. Het is de tweede maal in drie maanden, dat de premier rust neemt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1