New York verwelkomt vandaag Nederland's Vorstenpaar JAN VAN RIEBEECK nlcchtig herdacht in Culemborg Naturellen protesteren tegen de rassenwetten DACBLADMgOR ALKMAAR EN OMGEVING Geen kabinet kan regeren zonder geleide economie Geen winst voor 'Olland Een verregende Zaterdag Confetti regen op Broadway Laffe roofoverval op bejaard echtpaar Brand in de duinen van Santpoort Ontploffing eiste vier doden Vrachtvliegtuig neergestort Zoon van generaal van Fleet vermist De banden met Zuid-Afrika zijn van grote betekenis De 40 maal 1000 gulden zijn er! Demonstraties in Zuid-Afrika Eerste katholieke vrouw in S.E.R. Bekendmaking van atoomgeheimen Labour behaalt nieuwe successen 2 boerderijen en 20 koeien verbrand Ir. H. Vos sprak te Alkmaar HET re,T NUD Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN SPORTPAGINA Maandag 7 April 1952 46e Jaargang No. 12444 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 Het programma van het Koninklijk Paar in de Verenigde Staten duurde Zaterdag van acht uur 's ochtends tot drie uur in de middag. Om deze zeven uur voor te bereiden had men in Philadelphia, Kingston en West Point dagen, weken koorts achtig gewerkt om de eerste indrukken, die Koningin en Prins buiten Washington zouden opdoen, even onvergetelijk te doen zijn als die in de hoofdstad van de V.S. Het heeft niet zo mogen zijn. Zeven uur lang is de regen bij stromen gevallen, heeft organisatoren tot wanhoop gebracht en de kleur, die dergelijke festiviteiten slechts node kunnen ontberen, weggespoeld. weerklonk toen de Koningin de Ned. Herv. kerk met haar zeer hoge stenen spits betrad, om hier het gouden gastenboek te teke nen. En daarmede was dit vol komen verregende bezoek ten einde. De Koningin begaf zich voor een meer dan verdiende rust naar Hyde Park, waar zij de gehele Zondag als gast van mevrouw Roosevelt verbleef. De Prins, die de militaire academie te West Point had bezocht, begaf zich later eveneens naar Hyde Park. Koningin Juliana is op Palm zondag met mevrouw Roosevelt ter kerke gegaan. Hedenmorgen heeft Koningin Juliana zich naar New York be geven een autorit van om streeks 150 km om na aan komst in het Waldorf Astoria Hotel tezamen met Prins Bern- hard haar officiële intocht in deze stad te beginnen met de tradi tionele „Tickertape"-parade van de Battery noordwaarts over Broadway. Daar kwam nog bij dat het overladen programma van de af gelopen dagen in Washington het Koninklijk Paar en zijn gevolg afgemat hadden, hetgeen zijn weerslag moest vinden op de sfeer die het bezoek zou omrin gen. Maar de regen had mevrouw Roosevelt, haar zoon John en diens beide kinderen niet kun nen tegenhouden naar Kingston te komen om de koningin te be groeten. De burgemeester van Kingston begeleidde Hare Majesteit naar het standbeeld van Peter Stuyve- sant, waar Hare Majesteit een krans legde. Het „Wilt heden nu treden" Toen Zaterdagmiddag te Rotter dam een bejaard echtpaar, Tie- rolf genaamd, wonende in de Ge rard Scholtenstraat, in de woon kamer, gelegen achter hun win kel in kleermakersfournituren, zat te eten, drong een ongeveer 3(Harige man naar binnen. Onder bedreiging met een revolver bond hii het echtpaar, een 75-jarige ziekelijke man en zijn 72-jarige vrouw, op stoelen vast met hand doeken, die hij zelf uit de linnen kast had gehaald. Vervolgens heeft hij het grote geld uit de winkelkassa geroofd, ten bedrage van ongeveer 265 gulden, waarna hij ijlings de vlucht nam. De po litie stelt een onderzoek in. STAKINGEN IN ITALIË ROME (A.P.) Alle Italiaan se treinen zullen a.s. Woensdag tien minuten stil staan tengevol ge van een symbolische staking van de arbeiders van de Staats spoorwegen om hoger loon. Ook de arbeiders van de Italiaanse rubberfabrieken hebben voor Woensdag in het gehele land sta kingen van 4 tot 24 uur gepro clameerd. De arbeiders in de gasfabrie ken te Rome en in alle provin ciale hoofdsteden, die particulier eigendom zijn, hebben eveneens aangekondigd dat zij zullen sta ken als hun looneisen niet wor den ingewilligd. 9 H.A. DUINTERREIN VERLOREN GEGAAN Twee grote branden hebben in het afgelopen weekeind ongeveer 'n 9 ha duingebied van Santpoort geteisterd, wat een enorm verlies betekent voor het natuurschoon. De brandweerploegen van IJmui- den en van Santpoort konden met moeite het vuur bestrijden. In to taal is de brandweer van Sant poort vier maal uitgerukt voor bosbrandjes in de afgelopen da- Sen- De brand van Vrijdag is te wij ten geweest aan de vonken van 'n locomotief, de oorzaak van de brand van Zaterdag waarschijnlijk aan een kwajongensstreek- In verband met het laatste heeft de politie een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Invalide man viel over gascomfoor Een 69-jarige invalide, alleen wonende man, is Zaterdagavond in de keuken van zijn woning aan de Commelinstraat te Am sterdam over een op de grond staand gascomfoortje gevallen, waarbij hij ernstige brandwonden opliep. Zondag is hij daaraan be zweken. De bovenburen werden enige tijd later door een gaslucht op het ongeluk opmerkzaam ge maakt. Vanavond zal in hotel Waldorf Astoria de Koningin en de Prins een groot gala-diner worden aan geboden door het genootschap Amerika-Nederland. De balzaal van het bekende hotel zal voor deze gelegenheid met ongeveer 6000 speciaal uit Nederland per vliegtuig overgebrachte tulpen zijn versierd. Een explosie, die zich Vrijdag middag bij het zoeken naar oude metalen op de Oirschotse heide heeft voorgedaan, heeft vier per sonen gedood. De ontploffing werd vermoedelijk veroorzaakt door een landmijn, die zich tus sen het afval bevond. De slachtoffers, allen afkom stig uit het woonwagenkamp bij het vliegveld Welschap, zijn: A. de Hommel, 27 jaar. Elisabeth Pruymboom, 7 jaar en haar 4- jarig zusje Antonie. De vader van deze kinderen, C. Pruym boom, 26 jaar oud, werd zwaar gewond en overleed Zaterdag morgen in het ziekenhuis te Eindhoven. IN DICHTBEVOLKTE WIJK VAN NEW YORK Een twee-motorig vrachtvlieg tuig is Zaterdag neergestort in een dichtbevolkte wijk van New York in de buurt van het La Guardia-vliegveld. Acht huizen raakten in brand en een uur na de ramp waren vier lijken ge borgen. In de straten lagen ze ven vernielde auto's. Volgens ooggetuigen schoot de, machine als een „bal vuur" naar beneden. Voordat het toestel de huizen raakte, verloor het beide vleugels, waarvan er een op een passerende politie-auto terecht kwam, waardoor een inspecteur werd gewond. Het is het vijfde grote vliegtuigongeluk, dat de laatste tijd in groot New York is gebeurd. KONINGIN JULIANA BIEDT CARILLON AAN In het Meridian Hill Park te Washington heeft Koningin Ju liana aan president Truman een minia tuur carillon aange boden als symbool van een permanent carillon, dat door 't Nederlandse volk aan de Verenigde Staten geschonken zal worden. We zien hier Koningin Juliana op het spreekge stoelte tijdens Haar toespraak tot de president der Ver enigde Staten, Harry Truman (links). Op de achtergrond links 't miniatuur carillon. Luitenant James van Fleet jr., de enige zoon van de bevelheb ber van het achtste Amerikaanse leger in Korea, is Zaterdag als „vermist in actie" opgegeven. James van Fleet, die 26 jaar is, vertrok Donderdagavond met twee leden van de luchtmacht voor zijn derde nachtelijke bom- bardernentsopdracht boven Nrd.- Korea. Door mist gedwongen moest hij van koers veranderen en deelde verder per radio mede, dat zijn benzinevoorraad verminderde er» 'het hem onmo gelijk was zijn tweede doel te bombarderen. Hij was voorne mens naar zijn basis terug te keren doch sindsdien is niets meer van hem vernomen. Hii was pas drie weken geleden in Korea aangekomen. Toen de klokken van Culemborg Zaterdagmiddag hoog over het met vlaggen getooide stadje en over de vlakke landerijen langs de boorden van de rivier hun forse klanken wegbeierden, toen was het moment aangebroken, waarop in een reeks van ofifciële plechtigheden het feit zou worden herdacht, dat Jan van Riebeeck, geboren en getogen in Culemborg, driehonderd jaar geleden de Kaapkolonie stichtte. Talrijke vooraanstaande figuren uit het gehele land en speciaal zij, die op enigerlei wijze bij de Unie van Zuid-Afrika geïnteresseerd zijn, waren voor deze feestelijke herdenking uitgenodigd. Zij allen ver enigden zich tegen twee uur in de middag in de grote Sint Barbarakerk, waarin Jan van Riebeeck in het jaar 1619 werd gedoopt. Bij de officiële gasten, die voor aan in de kerk hadden plaats ge nomen, bevonden zich de minis ter-president, dr. W. Drees, de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, Zijne Exc. kolonel Hoogenhout, de vertegenwoordi gers van de ministers van buiten landse zaken en van onderwijs, kunsten en wetenschappen en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. De waarnemend voorzitter van het nationaal comité, Jhr. prof. Zondag was Jt voor de jeugd Palmpasen. In tal van steden en dorpen herleefde de oude folklore. De foto toont de kop van de grote Palmpaasoptocht in Alkmaar, die gevormd werd door het keurige vendel van de Verkenners. dr. P. J. v. Winter uit Groningen, sprak de begroetingsrede uit, na dat de zware sonore orgelklanken uit de gewelven van het gebouw waren verklonken. „Is in Zuid-Afrika. waar op deze dag ook het hoogtepunt van de van Riebeeck-herdenking is bereid, deze gelegenheid een be zinning van wat was, vati wat nu is en van wat in de toekomst worden zal", zo zeide prof. van Winter, „bij ons hier is de viering meer een terugblik op wat wij Zuid-Afrika gaven aan volks kracht, aan goede zeden, taal, kerk en vele andere zaken". Het was het lid van de Raad van State, de oud-minister van oorlog Schokking, die op deze officiële bijeenkomst de herden kingsrede uitsprak. Hij prees Jan van Riebeeck als een man van distinctie, stipt en trouw bij het vervullen van zijn plicht, dié zich als een goed bestuurder bewust was van zijn afhankelijkheid van hogeren dan hij. Onder zijn be zielende leiding in 't verversings station van weleer op de weg van Holland naar Indië uitgegroeid tot een natie. En thans nog is het land rond de Kaap de enige van de vele Nederlandse stichtingen, waar een stamverwant volk woont. De banden met het volk van Zuid-Afrika zijn voor het Nederlandse volk in deze dagen, nu vele vaderlanders naar elders zijn getrokken, van veel beteke nis geweest. „Laten wij deze ban den nog versterken, waar wij kunnen aldus de heer Schok king aan het slot van zijn rede, „en het volk van Zuid-Afrika op deze dag de hand reiken in het besef van de hechte vriendschap, die op eeuwen is gebaseerd". Na deze feestrede werd door prof. van Winter een gedenkplaat onthuld, aangebracht tegen een der pilaren van de Barbarakerk, herinnerend aan de doop van Jan van Riebeeck. Met deze onthulling was een einde gekomen aan de herden- dingsdienst, die door het orgel spel van Feike Asma en muziek van een koperkwartet van „Pie- ter Aafjes" was opgeluisterd. Het gezelschap genodigden trok daar na te voet naar het Elisabeth- Weeshuis, waar een historische tentoonstelling was ingericht on der de titel: „Jan van Riebeeck en zijn tijd". Ook waren daar de oud-Hollandse scheepsmodellen bijeengebracht. Later in de middag defileerden de plaatselijke verenigingen van Culemborg voor de genodigden, die op en voor het bordes van het stadhuis hadden plaats ge nomen. Aansluitend hieraan werd het van Riebeeck-carillon in de Barbaratoren in gebruik gesteld door het spelen van de volks liederen van Nederland en Zuid- Afrika. In de grote hal van het stad huis had daarna de officiële ont vangst van de gasten plaats door het gemeentebestuur van Culem borg. Voorafgaande aan de eerste uit voering van het van Riebeeck- oratorium werd een diner aan gericht in de grote zaal van het Schriftelijk Studiecentrum van de Paters Augustijnen. Ook bij deze gelegenheid voerden zowel minister Drees als ambassadeur Hoogenhout het woord, die bei den spraken over de grote bete kenis van een hechte vriendschap tussen Nederland en de Unie van Zuid-Afrika, een vriendschap, die driehonderd jaar geleden begon en die, naar de wens van de am bassadeur, uitgesproken bij de laatste heildronk, eeuwig moge blijven duren. Zaterdag is in de KRO-studio te Hilversum het bedrag van f 40.000 voor de verwoeste missie van Mgr. van Sambeeik in Tan ganyika vol gemaakt. Geruime tijd voor de gestelde einddatum heeft de populaire radio-actie 40 maal 1000 40.000, onder leiding van de KRO-reporter Wim Jan sen, haar doel bereikt. Reeds na vijf van de zeven voorgenomen uitzendingen stelt Katholiek Ne derland de missionarissen in het vicariaat Kigoma in staat de door de aardbevingen verwoeste mis sieposten weer op te bouwen of te herstellen. JOHANNESBURG (A.P.). Te Johannesburg, Kaapstad, Durban en Port Elizabeth hebben de „na turellen" Zondag de datum waarop 300 jaar geleden Jan van Riebeeck de eerste nederzetting in Zuid-Afrika stichtte een „protestdag" gehouden tegen de rassenwetten van premier Malan. De betogingen hebben overal een ordelijk verloop gehad. De tienduizenden niet-blanken, die er aan deelnamen, bleken goed gedisciplineerd. In alle steden stonden politie en troepen gereed om eventueel in te grijpen, doch dat is niet nodig gebleken. In Johannesburg wat en meer dan 5000 inboorlingen op de been op het Fordsburg Vrijheidsplein, In alle steden stonden politie ongeveer 5 km van het centrum van Johannesburg, Dozijnen over. valwagens van de politie om ringden het terrein. Vrachtwagens met soldaten, gewapend met ge weren en stenguns, stonden dicht bij de plaats van samenkomst op gesteld. De bijeenkomst duurde vier uren. De voornaamste spre ker was dr. Moroka, algemeen Bij K.B. is Mevrouw M. Roh- Iing-Van Spanje, econ. dra. be noemd tot lid van de Sociaal- Economische Raad. Mevr. Roh- ling-Van Spanje, de eerste ka tholieke vrouw in de S.E.R., zal fungeren als plaatsvervangster voor Prof. Dr. J. A. Veraart, ge durende de zittingsperiode van 1 April 1952 tot 31 Maart 1954. Mevr. Robling is een van de weinige katholieke vrouwelii'ke economen in Nederland. Zii stu deerde te Amsterdam en Tillburg sociale economie er» bedriifs- -huishoudkunde. Zii is lid van de vaste commissie voor de mid dengroepen van de K.V.P. en vertegenwoordigt het Centrum van de Nederlands^ Katholieke Vrouwenbeweging in het Cen trum voor Staatkundige Vor ming K.V.P. Mevr. Rohling is de echtgenote van Mr. F. P. Th. Robling. wet houder en waarnemend burge meester van Bloemendaal en ad vocaat te Amsterdam. WASHINGTON, 6 April. Amerika, Engeland en Canada hebben besloten enige atoomge heimen bekend te maken om uni versiteiten en laboratoria te hel pen bij het atoomonderzoek, aldus maakt de Amerikaanse commissie voor atoomenergie bekend. Het zullen geen geheimen zijn, waar een eventuele tegenstander wat aan kan hebben. Onder meer zullen nieuwe feiten bekend wor den gemaakt over het gedrag van uranium en plutonium in een atoomoven. 15 doden bij vliegtuigbotsing MOBILE (Alabama), (A.P.) Twee transportvliegtuigen zijn gisteravond ten Noorden van Mobile in de lucht met elkander in botsing gekomen. president van de „African Natio nal Congress". Hij ging de massa voor in de volgende gelofte: „Wij, de onderdrukte volken van Zuid-Afrika, doen hierbij de plechtige gelofte, onze onbuig zame strijd voor de intrekking der onrechtvaardige rassenwetten te zullen voortzetten. Wij zullen voortgaan tot de uiterste grens van ons vermogen en offervaar digheid om het plan van de ADC, de onrechtvaardige wetten te trotseren, ten uitvoer te brengen wetten, die ons volk aan poli tieke slavernij, economische el lende en sociale vernedering blootstellen". LONDEN (AP) Bii verkie zingen in de graafschappen heb ben de socialisten Zondag nieu we winsten behaald. In Essex County behaalde Labour een grote overwinning door 18 ze tels aan de Conservatieven te ontnemen en 12 aan Onafhanke- Iijken. De nieuwe raad van Essex ziet er thans als volgt uit: Labour 52 zetels. Conserva tieven 25, Onafhankelijken 18. Voor zover thans bekend is het aantal labourzetels in Kent ge stegen van 6 tot 29, in Hertford shire van 7 tot 24. in Wiltshire van 7 tot 17 in West Suffolk won Labour 9 zetels, in Surrey tier» zetels. Verdere uitslagen worden he den bekend. In verscheidene counties wordt begin van deze week gestemd. In enkele uren tijds zijn Zon dagmiddag te Goudriaan in de Alblasserwaard twee boerderij en afgebrand. Twintig koeien kwamen in de vlammen om. Omstreeks een uur brak brand uit in de boerderij van G. Zwii nenburg. Het vuur greep razend snel om zich heen. zodat men zelfs geen kans zag het vee uit de stal los te maken. Twintig koeien verbrandden levend. De gehele inventaris van de heer Zwiinenburg ging verloren. De vlammen sloegen over op het dak van de boerderij van H. van Ermen te Gier welke even eens tot de grond toe afbrandde. De bewoners slaagden er in er»ig meubilair en het vee te redden. Nog een derde boerderij vatte vlam door de wegvliegende von ken. De brandweren van Mole naarsgraaf, Groot Ammers, Op- hoorn en Goudriaan wisten er ger te voorkomen, hoewel het rieten dak van deze hoeve van J. de Jong reeds brandde. Vermoed wordt, dat de brand in de boerderii van Zwiinenburg ontstaan is door een ongeluk met een petroleumstel. De schade aan beide boeren bedrijven wordt geschat op een bedrag, dat aanzienlijk hoger dan flOO.OOO moet liggen. NEDERLANDSE VROUW IN ITALIË OMGEKOMEN Op de weg van Milaan naar Varese (Noord-Italië) is een auto met Nederlanders in bot sing gekomen met een vracht auto. De auto werd bestuurd door de Nederlander G. Kouwenhoven, directeur van een veevoeder fabriek in Stresa (Italië). Zijn echtgenote, mevrouw S. Kouwen- hoven-Molenaar, werd op slag gedood. Hun beide kinderen, Hein vijf jaar en Sinca, drie jaar als mede de bestuurder, de heer Kouwenhoven en diens schoon zuster, mej. J- Molenaar, werden gewond. De toestand van laatst genoemde werd ernstig genoemd. Tijdens een druk bezochte ge westelijke demonstratie te Alk maar van de organisatie van de socialistische jongeren de Nieu we Koers, afd. Noordholland- Noord heeft oud-minister Ir. H. Vos Zaterdagavond het woord gevoerd. De oud-minister, die tweede voorzitter is van de Par tij van de Arbeid, legde er in zijn rede de nadruk op, dat geen enkele regering, die de huidige problemen wil oplossen, het zonder de geleide economie kan stellen. Ir. Vos nam het werkloosheids vraagstuk als uitgangspunt van zijn betoog. Dit vraagstuk kan men „alleen de baas worden door de geleide economie", aldus spr. In dit verband vestigde Ir. Vos ook de aandacht op het woningbouwprogram. Dit pro gram is voor het lopende jaar wel veilig gesteld dóch voor de volgende jaren komt men er niet met 60 millioen. De heer Vos besprak ook de jonigste export-nota van minister van den Brink en erkende met deze bewindsman, dat vergro ting van de export onderdeel moet zijn van ieder regerings program. Bezwaar 'had Ir. Vos echter tegen de middelen, waar mede minister van den Brink de export wil doen bevorderen. Spreker verwacht hier niet veel van omdat de middelen van mi nister van den Brink alleen werken op de „kapitalistische instincten". Indien de K.V.P. het gewild had, zo ging Ir. Vos ver der had men de uitvoer reeds eerder kunnen vergroten door organisatie van de export. Spr. herinnerde er aan, dat hii tij dens zijn ministerschap haast wilde maken met de invoering van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, opdat we, zo spoedig mogelijk als een geor ganiseerde nationale eenheid op de internationale markt hadden kunnen verschijnen. Als gevolg van het ontbreken van de natio nale eenheid op de exportmarkt ziin ons land duizenden dollars ontglipt, aldus Ir. Vos omdat b.v. onze bloemibollenhandelaren elkaar op de buitenlandse markt gingpn beconcurreren. Tot ziin spijt had spr. daarom in de ex port-nota de stelling gemist, dat vergroting van de export alleen te verwachten is bii publiek rechtelijke bedr ij f sorganisatie. Ten aanzien van het industria lisatie-probleem zeide de oud minister, dat het hiervoor beno digde geld er alleen kan komen door consumptie-beperking, ook door degenen, die zich eigenlijk niet behoeven te beperken, als mede door het aanvaarden van een geleide loonpolitiek. Maar dan is het ook redelijk, aldus Ir. Vos, dat de fabrieken en machi nes die het resultaat ziin van de investering, ook voor een deel het eigendom worden van hen. die hiervoor meegespaard heb ben door het aanvaarden van de loonpolitiek. 4

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1