Nederlandse VRIJHEIDSGEEST liet stempel op V.S.-grondwet De Amerikaanse krijgsmacht zal medio 1956 voltooid zijn Koninklijk Paar maakte een glorieuze tocht door New-York Australië en Nieuw-Guinea Duits-Joodse besprekingen in een moeilijke impasse Geruchten over splitsing in de Masjumi nemen toe 350.000 man stonden opeengepakt langs de route DAGBLAD VOOR ALKMAAR Tickertapé in New-York Lof der goede eenzaamheid Minister Casey bij Sukarno Defensie-uitgaven worden daarna sterk verminderd EN OMGEVING H.M. DE KONINGIN SPRAK IN NEW-YORK Churchill bereid tot ontmoeting Vreselijke wraak van Daroel Islam ZILVEREN DROMEDARIS" Schuimblusser werkte averechts Israël acht Duitse schuldverplichting van drie milliard onvoldoende V.S. onthouden zich van stemming Onderzoek naar V.S.-hulpbronnen Navo-stafoefening in Parijs Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.tn., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct„ rasp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noord erbank, Nederl. Credietbank. HETFEfT (nHD Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN III PAG. 1 Dinsdag 8 April 1952 46e Jaargang 8 No. 12445 Kantoren: HOORN. Draafsïngel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 fijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 Bij de ontvangst, die Haar ten stadhuize van New-York werd bereid, sprak H. M. Koningin luliana als volgt: „Ik ben blij weer in New-York te zijn, speciaal om de hartelijke groeten van het Nederlandse volk aan New-York afrer te brengen; New- York, niet alleen uitgestrekt, maar groot in iedere zin, intens levend en breed van blik. Nederland is er trots op zijn stempel te hebben gedrukt op de grond van Manhattan en zijn omge ving. De Nederlandse kolonisten hebben zich ook verspreid stroomopwaarts langs de Hudson en over de staat NewYork, waarvan de vele Nederlandse namen van steden en dorpen nog getuigen. Nog belangrijker echter dan deze aardrijkskundige kentekenen is de invloed, die de geest der vrijheid, die de Verenigde Neder landen kenmerkte, heeft uitge oefend op hen, die verantwoor delijk waren voor het opstellen van de grondwet der Verenigde Staten. De onderlinge verdraagzaam heid op het gebied van ras en godsdienst, waarvan uw stad nu een levend voorbeeld is, is een vaste waarborg dat onze beide landen zullen opkomen voor die idealen die wederom in vele delen van de wereld in gevaar zijn. De mocratie is in de loop van de ge schiedenis een ons even dierbaar denkbeeld geworden als vrijheid. Het betekent de erkenning van de vrijheid van iedere man en BOEH, DAAR BEN IK TOKIO, (AP). 't Heeft een hele tijd geduurd voor de troeven van de Verenig de Naties eindelijk 'n com munist gevonden hebben die gevoel voor humor blijkt te GZVtijQTl Het Franse vrijwilligers- bataljon heeft hei volgende meegemaakt: een vatrouille trok omzichtig door een Ko- reaans dorpje in niemands land, tot een van de solda ten plotseling een vreemd voorwerp ontdekte, 't Bleek een soort tijdbommetje te zijn, dat nog nooit iemand gezien had. Een soldaat de monteerde het geval. Daar na werd het ter bestudering opgezonden naar de speciaal daarvoor bestemde afdeling van het Amerikaanse leger. Daar werd het moordtuig met de grootste voorzichtig heid verder gesloopt, uit vrees, dat het toch nog op een of andere sinistere wij ze zou ontploffen. Toen ech ter eindelijk het omhulsel verwijderd was. bleek de buis geen explosieve stof te bevatten, maar een papier tje. En op dat papiertje stond: boemen daar onder in het Frans: boeh, daar ben ik. De groeten van Mao Tse Toeng. vrouw en het brengt mee, dat zij allen, een voor een, zeggenschap moeten hebben in de algemene zaak, hun deel van de gaven ge nieten en hun deel van de lasten moeten dragen van het algemeen welzijn. Ik zou willen, dat er een we reldomvattend program was voor al die streken, waar de techniek een grote macht heeft over het dagelijks leven van de mens. Ter wijl aan de ene kant de techniek het leven gemakkelijker maakt, neigt zij er aan de andere kant toe over mensen terug te brengen tot de staat van louter nummers en robots. Dat programma zou moeten in houden, dat iedereen een plaats zou trachten te vinden waar hij alleen kan zijn, om een goede gelegenheid te hebben zich te bezinnen en te denken over alles waar een volwassen en verant woordelijk mens over behoort te denken. Misschien zouden de re sultaten verbazingwekkend zijn. MET TRUMAN EN STALIN LONDEN Het socialistische Lagerhuislid Norman Dodds heeft premier Churchill Maandag in het Lagerhuis gevraagd of hij „thans nog steeds even geestdriftig is ge stemd t.a.v. een bijeenkomst tussen Truman, Stalin en hemzelf, als hij het in 1959 en 1951, vóór de Lager huisverkiezingen, was". „De grote meerderheid van het volk", aldus Dodds, „zou liever zien dat U een poging waagde en desnoods zou falen, dan dat U in 't geheel niets beproefde". Churchill antwoordde dat hij „in dien de omstandigheden en de alge mene toestand gunstig zouden zijn, gaarne een ontmoeting met presi dent Truman en Maarschalk Staün zou hebben", hieraan to evoegend: „het is niet zozeer een kwestie van geestdrift, maar van welgemeend heid en die is bij mij dezelfde ge bleven". Casey, de Australische minister van buitenlandse zaken, heeft Maandag te Djakarta gezegd dat hjj president Sukarno had uitgelegd, dat enige verandering in de sou- vereiniteit van Nederlands-Nieuw Guinea een „ruïneuze invloed op de Australische openbare mening" zou hebben. Casey vertelde dit toen hij na de conferentie inzake het plan-Colom- bo te Karatsji op de terugweg naar Sydney te Djakarta vertoefde. Hij bevestigde, dat „Indonesië zeer be sliste wensen" in Nederlands- Nieuw-Guinea had. Minister Casey deelde verder mede. dat hij „vrij en uitgebreid" over Nederlands-Nieuw-Guinea ge sproken had tijdens zijn eerste be zoek aan president Soekarno. Of schoon Indonesië zijn wensen inza- Ongeveer vijftig leden van de In donesische terroristische organisa tie Daroel Islam, bewapend met automatische wapens, hebben enige 'Üd geleden op een „strafexpeditie" het dorp Bendo bij Bojolali in mid- den-Java bezet. Alle mannelijke inwoners werden op het markt plein bij elkaar gedreven en de fa natici openden zonder meer 't vuur op hen. Acht dorpsbewoners waren op slag dood. Zeven werd volgens het officiële rapport zwaar gewond. De inwoners van Bendo hadden kort tevoren een patrouille van het leger egn tip gegeven over de ver blijfplaats van deze Daroel Islam- bende, die toen bij een korte bot sing met regeringstroepen achttien man verloor. (A.P.). ke Nederlands-Nieuw-Guinea had, hechtte Soekarno waarde aan de vriendschap en de openbare me ning in Australië, aldus minister Casey. „Ik heb uitgelegd dat het gehele vraagstuk besproken moest worden in het groter verband van de in ternationale politiek en dat het 'n ruïneuze invloed op de Austra lische openbare mening zou hebben als er verandering in de souverei- niteit zou komen", aldus Casey. AAN ZUID-AFRIKAANSE AMBASSADEUR AANGEBODEN 's-GRAVENHAGE. De am bassadeur van de Unie van Zuid- Afrika, kolonel P. I. Hoogenhout, heeft gistermiddag een fraai, in zilver uitgevoerd model van de „Dromedaris", het schip waarmee Jan van Riebeeck in Kaapstad landde, in ontvangst genomen. Het is een geschenk van de firma Frans Brugsma, hofjuwelier te Groningen, die het model in zijn atelier liet vervaardigen uit sympathie voor de Unie van Zuid- Afrika. ,,Naar de speeltuin" Met Pasen in de bioscopen Het Nederlandse filmpje „Naar de speeltuin", vervaardigd door de N.V. Haghefilm, zal met Pasen in een twintigtal bioscopen over het gehele land verspreid, ver toond worden. MEPPEL. Maandagmiddag brak brand uit in de opslagplaats van Amerikaanse legergoederen van Joh. W. te Meppel. De brand was ontstaan doordat een pot met mastiek overkookte en daardoor vlam vatte. De brandende mastiek vloeide naar de houten wanden van de goederenloods, waardoor deze begonnen te branden. Direct ging men de brandende mastiek met zand blussen, doch toen men daarin bijnS was geslaagd, kwam iemand helpen met een schuim- blusapparaat. Dit had echter een heel verkeerde uitwerking, want toen er vocht bij de kokende mas tiek kwam kookte de™ weer over en begon de brand opnieuw. De inmiddels gealarmeerde brand weer was het vuur spoedig mees ter. De loods brandde echter bijna geheel uit en een grote hoeveel heid dekens en matrassen ging verloren. v/ t *4 .ykJk- is sa Koningin Juliana en Prins Bernhard, die op het ogenblik een bezoek brengen aan de Verenigde Staten zullen op 10 April tot hun vertrek naar Detroit op 14 April hun intrek nemen in het Cloister Beach House op Sea Islands (Georgia). Het Cloister Beach House. DEN HAAG De besprekingen tussen de Israëlische en de West- Duitse delegatie over de schade loosstelling, zijn gistermorgen op kasteel Oud-Wassenaar hervat. De leider van de West-Duitse delegatie, prof. Franz Boehm, heeft tijdens de voortzetting der bespreking aan de Israëlische de legatie meegedeeld, dat hij zijn regering zal voorstellen een schuldverplichting van 3 milliard mark aan Israel te erkennen. Zo als bekend heeft Israël haar aan spraken vastgesteld op een be drag van 4200 millioen mark (1 milliard dollar). Van Israëlische zijde wordt het West-Duitse aanbod van 3 milliard mark onvoldoende geacht. De be sprekingen zijn thans geschorst, teneinde de Israëlische delegatie de gelegenheid te geven nadere instructies aan haar regering in WASHINGTON, „De Vere nigde Staten zullen medio 1956 over een bijna geheel moderne weermacht beschikken. Na die datum zullen de uitgaven in vre destijd voor militaire doeleinden sterk kunnen worden vermin derd", verklaarde Carl Vinson, de (democratische) voorzitter der commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden, in één Maandag gehouden vergadering van het Huis. Vinson sprak ter verdediging van de begroting voor de Ameri kaanse weermacht voor 't nieuwe belastingjaar, die voorziet in een (verminderd) totaalbedrag van militaire uitg. van 46.600 millioen dollar. „Dit bedrag kan niet ver der worden verminderd, zonder dat de veiligheid van het land in gevaar wordt gebracht", zeide hij De Amerikaanse regering had het congres verzocht in het ko mende belastingjaar een bedrag van 50.921.022.770 dollar voor al le militaire uitgaven (de hulp aan het buitenland inbegrepen) toe te staan. De commissie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden heeft de aange vraagde som met 4.200.000.000 dollar verminderd. Vinson zeide, dat het na de ver mindering overgebleven bedrag voor uitgaven van militaire aard het de Verenigde Staten mogelijk maakte per een Juli 1953 over de volgende weermacht te be schikken: 1 een leger ter sterkte van 1.550.000 man en twintig ge- vechtsklare divisies. 2 een uit 2434 voor de strijd ge reed zijnde oorlogsbodems, be staande vloot, met een personeel- sterkte van ongeveer 870.000 man 3 een uit 95 groepen bestaande luchtmacht. Vinson zeide, dat de Ameri- NEW-YORK, 7 April (Reuter-A.P.) New-York, de stad, welke uit een kleine Hollandse nederzetting groeide, heeft vandaag zijn traditionele „Ticker Tape"-ontvangst bereid aan een Ne derlandse koningin. Duizenden schreeuwden groeten van de trottoirs en de ramen van kantoren, terwijl de Ticker-serpentines uit de hoge gebouwen neerdaalden op de koninklijke stoet op Broadway Avenue. De dertig auto's werden voorafgegaan door 500 leden van strijdmacht, politie en brandweer en vijf-en-veer- tig politiemotoren. De Koningin droe'g een turkoois blauw mantelpakje met een cor sage van witte en blauwe bloemen en rose rozen en een rose stroo- hoedje. De Koningin en Prins reden in een open wagen en be antwoorden lachend en wuivend de stormachtige begroeting. Het Nederlandse Openluchtmuseum te Arnhem zal op Eerste Paasdag haar poorten weer openstellen. Er wordt hard gewerkt om de bezoekers behalve de oude bezittingen, ook de nieuwe aanwinsten van het Rijksmuseum voor Volkskunde zo goed mogelijk te tonen. Restauratie van de mooie Zaanse gevel van het restaurant in het Museum. Tickertape is de naam van de linten, waarop de beurskoersen worden genoteerd. Bij aankomst van het Waldorf Astoria Hotel bij het district Bowling Green was de Koningin uit de gesloten auto gestapt en had zij in een open limousine plaats genomen. Prins Bernhard bad tegen de frisse wind een sjaal rond haar hals geslagen. Tussen de lange Tickerlianen dwarrelden confetti en stukjes papier neer van de wolken krabbers. Ongeveer 10.000 mensen waren op het plein voor het stadhuis samengestroomd om de officiële ontvangt van het Koninklijk Paar door burgemeester Impellitteri op de stoep van het stadhuis te kun nen gadeslaan. Volgens schatting van de politie hebben 350.000 mensen de intocht van de Koningin langs Broadway Avenue gadegeslagen. „Het was alsof ik door een don kere rotsspleet keek" zo zeide de Koningin na afloop van haar in tocht op Broadway. „Door de honderdduizenden papiersnippers, die op ons neerdaalden, kon ik nauwelijks de hemel meer zien. En als ik een ogenblik naar een mij bekend voorkomend gebouw wilde kijken en mijn gezicht even op wilde richten, waren daar weer de ontelbare blitzlampen der fotografen die mij het zien vrij wel onmogelijk maakten. Omstreeks half twee arriveer den de Koningin en Prins Bern hard in het Waldorf Astoria Hotel om aan te zitten aan de officiële lunch. Er waren ongeveer 600 geno digden. Aan de hoofdtafel waren behalve de Koninklijke gasten on dermeer gezeten burgemeester Impellitteri, kardinaal Spelman en mevrouw Roosevelt. Onmiddellijk na de lunch ont vingen Koningin en Prins in een zaal van de grote ball room van het Waldorf Astoria ruim 300 Ne derlandse burgers en tot Ameri kaan genaturaliseerde Nederlan ders, onder wie alle in New York werkende correspondenten van Nederlandse bladen. Later verscheen zij in de grote ballroom temidden van meer dan 200 Nederlanders, die uitsluitend hier gekomen waren om 'n ogen blik met hun Koninklijk Paar te kunnen vertoeven. 15.000 jaar oude skeletten gevonden TOULOUSE, (AP.) Drie hon derd volkomen gaaf gebleven skeletten van menselijke wezens en beren zijn ontdekt in een grot in Zuid-West Frankrijk en ver schillende autoriteiten hebben verklaard, dat zij waarschijnlijk 15.000 jaar oud zijn. IN KWESTIE-TUNIS WASHINGTON Michael Mc Dermott, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie 'van Bui tenlandse Zaken, heeft Maandag verklaard d<ft de Verenigde Staten zich van stemming zullen ont houden, wanneer het Tunesische vraagstuk in de veiligheidsraad in behandeling komt. McDermott deelde mede, dat de Amerikaanse vertegenwoordi ger in de Veiligheidsraad, wan neer het tot een stemming komt, een officiële verklaring zal af leggen over de beweegredenen der Amerikaanse delegatie om zich van stemming te onthouden. kaanse luchtmacht medio 1956 uit 143 groepen zal bestaan. Vinson deelde niets mede over het aantal vliegtuigen, waaruit 'n „groep" bestaat. Volgens deskun digen van de luchtmacht kan 'n froep worden samengesteld uit ertig van de grootste typen bommenwerpers en (of) twee honderd gevechtsvliegtuigen. AANVARING VOOR DE VOOR NEDERLANDSE KUST LONDEN Het Engelse schip „Markab" (7.310 ton) is Maandag morgen vroeg ter hoogte van de Nederlandse kust in aanvaring ge komen met het Australische schip „Canberra" (7.710 ton) de „Mar kab" heeft een flink lek opge lopen, doch koerst terug naar Emden. De „Markab" was met een lading steenkool op weg naar Hamburg. De „Canberra" is op weg naar Southampton. Met onverholen belangstelling kijken deze kleine Koreaanse meisjes naar de bedrijvigheid in een met prikkeldraad afge zet kamp van de Amerikaanse Marine-luchtstrijdkrachten op Korea. Tel Aviv te vragen. Daarna zul len de besprekingen worden her vat. In kringen, welke in nauw con tact staan met de beide delega ties, is men van mening, dat de toestand thans zeer ernstig is. Men zou kunnen zeggen, dat de onderhandelaars in een moeilijke impasse zijn geraakt, die uitein delijk zou kunnen leiden tot het afbreken van de besprekingen. AMERIKAANSE MINISTER VRAAGT DETROIT De Amerikaanse minister van handel, Charles Sawyer, heeft er in een Maandag door hem voor de Economische Club van Detroit gehouden toe spraak op aangedrongen dat de Amerikaanse regering een onder zoek zal doen instellen naar de hupbronnen van het land. Dit opdat de grenzen kunnen worden bepaald van de Ameri kaanse buitenlandse hulpverlening en van de uitgaven voor binnen landse doeleinden en de weer macht.. Een dergelijk onderzoek is ook ingesteld voordat begonnen werd met de uitvoering van het plan-Marshall. Minister Sawyer zeide onder mee- dat de voortbrenging van mi litaire goederen reusachtig is toe genomen. „Deze productie is in het afgelopen jaar verdubbeld en zal in het lopende jaar wederom wor den verdubbeld" zeide hij. Hieraan toevoegend dat desniet temin de hoge Amerikaanse levens standaard is gehandhaafd en er bijna geen werkloosheid is, terwijl het aantal faillissementen nimmer zo laag is geweest en de bedrijfs winsten zo hoog. PARIJS Te Parijs is Maan dag een vierdaagse NAVO-staf- oefening begonnen, die onder lei ding staat van de Britse veld maarschalk Montgomery en waar aan wordt deelgenomen door ruim zeventig generaals, admi raals en luchtmaarschalken, die tien N.A.V.O.-staten, waaronder Nederland, vertegenwoordigen. Het hoofdkwartier voor de oefening bevindt zich in een speciaal daarvoor gehuurd gebouw in West-Parijs, dat door Britse, Franse en Amerikaanse militaire politie zwaar wordt bewaakt. Ge neraal Eisenhouwer bezocht het oefeningskwartier Maandag. Hij werd door veldmaarschalk Mont gomery verwelkomd. De stafoefening, die de code naam „C.P.X.L." draagt, is de belangrijkste sinds de instelling der Noord-Atlantische verdrags organisatie. Haar doel is het op treden der N.A.V.O.-strijdkrach- ten te bepalen, indien er een aan val uit Oost-Europa zou worden ingezet. De oefening is strikt ge heim. Zij wordt in hoofdzaak door chefs van generale staven bijgewoond. De stafoefening wordt gehou den zonder troepen. In Djakarta nemen de geruchten toe, dat een splitsing in de Mas jumi. de grootste politieke partij van Indonesië aanstaande is, nu de Islamietische godsdienstige vereni ging Nahdatul ITIama Zondag in 'n te Surabaja gehouden vergadering in principe besloten heeft uit te (reden als buitengewoon lid van de Masjumi. Op het congres van de Nahdatul Mama dat eind April te Palombang zal worden gehouden, zal dit be sluit ter goedkeuring worden voor gelegd. Enkele bladen hebben reeds be richten gepubliceerd afkomstig uit „kringen van de Masjumi", dat het uittreden van de afgetreden minis ter-president, Dr. Sukiman en de voormalige ministe,r van financiën, Mr. Wibisono, te verwachten is. De vice-voorzitter van het hoofd bestuur der Nahdatul Ulama heeft Aneta medegedeeld, dat het Vér- langen om uit de partij te treden reeds oud is en voortspruit uit or ganisatorische overwegingen. De N.U. heeft, zo zei hij. geleerd, dat in de Masjumi geen concrete fede ratieve sfeer bestaat. Er bestaan verschillende stromingen, die van Natsir, Sukiman en de N.U., waar bij wrijvingen nooit van de lucht zijn. Voorts is er het probleem van de „dubbelorganisatie", namelijk van niet-politieke organisaties, zoals de Nahdatul Ulama en van de politie ke Masjumi-groep. terwijl er nog geen vastgestelde taakverdeling tussen beide groeperingen bestaat. Deze o/igewenste toestand manifes teert zich het duidelijkst bij een kabinetscrisis, waarbij de Masjumi telkens opnieuw voor een versplin tering staat, omdat zij intern niet sterk is. „Merdeka" vernam over de 'mo gelijkheid van een splitsing en zelfs vorming van een nieuwe Islamie tische partij in leringen, die nauw contact met Dr. Sukiman onder houden, dat een splitsing te wijten zou zijn aan het beleid van de exe cutieve raad van de Masjumi. Een, van de factoren, die het proces van de splitsing versneld hebben noemt men het standpunt van de execu tieve raad. dat partijleden, die ac- coord gingen met de M.S.A.-over- eenkomst, niet mochten deelnemen aan de nieuwe regering, aldus „Merdeka". Voorts zijn volgens de door het blad genoemde kringen bezwaren geopperd tegen de om standigheid, dat de executieve raad in bepaalde gevallen een standpunt inneemt, dat overeenstemt met de houding Van de socialistische partij, waarvan oud-premier Sjahrir alge meen voorzitter is. 'I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1