Radio-programma Oud-hoofdcommissaris in het ongelijk gesteld Pro-Duitse slager schoot in 1941 op controleurs HET WONDER D.D.D. De eenwording van Europa In hoger beroep één jaar geëist Ambtenarengerecht verwerpt beroep 30ste MIA-congres bij Amersfoort Critiek op Fanny Scheepsberichten door Otto Bührs DINSDAG 8 APRIL 1952 PAGINA 3 Van het wereldtoneel De éénwording van Europa is een historisch groeiproces, even als het ontstaan van de nationale staten van Europa, tijd vorderde en allerminst een ontwikkeling was van enkele tientallen jaren. Hoe vurig velen het ideaal van de Europese eenheid ook voor staan en het als een noodzake lijke eis stellen, zij zullen tege lijkertijd moeten bedenken, dat te grote haast en een kunstma tig forceren meer schade toebren gen dan voordeel opleveren. De historie laat zich nu eenmaal niet dwingen en al datgene, wat in het verle den is gegroeid werkt eerst in onzetijd uit. Voor 'n wer kelijke eenheid is meer nodig dan alleen het ma ken van afspraken en het ont werpen van verdragen. Hoe ver dienstelijk dit overigens ook kan zijn. Het blijft altijd nog maar het leggen van de bouwstenen voor de fundamenten. Waar het op aankomt, is de binding, het cement. Deze binding is zeker niet gelegen in een militaire pactvorming of een economische unie, maar veeleer in een gelijk gerichte visie op de mens, de zin van het leven en de gans gescha pen Orde. De West-Europese beschaving is ons aller erfdeel. Het op de bres staan voor het behoud de grootste waarden de zer beschaving en de zorg deze geestesgoederen ongschonden aan de komende geslachten door te geven is een der voornaamste op drachten van deze tijd. Temeer nu vijandige krachten het ver zamelen hebben geblazen om de grondslagen van het Christendom waarop de West-Europese be schaving steunt, te vernietigen. Zolang aan de conferentietafels deze opdracht niet als een rea listisch werkprogramma wordt gezien en men zich meer verliest in de bijzaken in de plaats van de hoofdlijnen in het vizier te houden, blijven alle idealen nog schone wensen en leuzen. Men stuit zo nu en dan bij het volgen van de buitenlandse po litiek op velerlei standpunten in West-Europa, die de belangstel lende toeschouwer er toe brengt een aantal vraagtekens te plaat sen. Een van deze merkwaardige standpunten is dat van de socia listen in Frankrijk, maar ook in Engeland en Duitsland. Men zou toch geneigd zijn. van hen te ver wachten, dat het streven naar internationale verbroedering tus sen de volkeren een wezenlijk en practisch punt zou uitmaken bij hun politieke wilsvorming. Hét is blijkbaar anders, zoals uit de houding der socialisten in Frank- filk duidelijk aan het daglicht treedt. Zij waren het, die een spaak m het wiel staken en toen de vorige premier Fauré in het midden van Februari zijn grote pleidooi hield voor de opbouw van een Europees leger, 'n con- servatief-nationalistische houding aannamen. De architecten van het komen- ■eEuropa hebben, ieder voor zich, een andere voorstelling van het toekomstige huis, waarin de volkeren zullen wonen. Dit euvel belemmert het plan van opbouw. De <één verwerpt alles wat het verleden bijdroeg, de ander kan met moeite een verouderde gees telijke instelling prijs geven en houdt krampachtig vast aan een neutraliteitspolitiek of een eng nationalistisch denken. Zo liggen er op de weg naar de Europese eenwording nog vele voetangels en klemmen. Er zal moed en een ruim denken voor nodig zijn de ze obstakels, uit de weg te rui men. ARSENAL IN DE FINALE Arsenal heeft zich in de finale van de Engelse beker geplaatst door een 30 overwinning op Chelsea. De eerste ontmoeting tussen beide ploegen, Zaterdag j.l. gespeeld, was in een gelijk spel (11) geëindigd. Op 3 Mei a.s. komt Arsenal te Wembley in de eindstrijd uit tegen New castle United, houder van de beker. Dit is de zesde maal dat de gunners de finale bereiken.' Zij hebben de beker in het verleden drie maal gewonnen. Zaterdag zijn H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Neder landen te Kingston aangekomen voor een bezoek aan Mevrouw Roosevelt, bij wie Hare Majesteit het weekend heeft door gebracht. Koningin Juliana en haar gastvrouw. Het Ambtenarengerecht te Den Haag heeft gistermorgen het be roep van de heer G. W. Valken tegen het hem verleende onge vraagde eervol ontslag als hoofd commissaris van politie te Den Haag ongegrond verklaard. Ten aanzien van klagers eerste grond van het beroep dat het Kon. Besluit van 31 October 1951 waarbij hem eervol ontslag werd verleend, in strijd is met Het ge stelde in art. 73, 2e lid juncto art. 73, le lid van het polïtieambte- narenreglement, krachtens welke bij ongevraagd ontslag de ambte naar de reden van het ontslag schiriftelijk wordt medegedeeld, heeft Het ambtenarengerecht overwogen, dat klager op 31 Oc tober 1951 door de burgemeester in kennis is gesteld met de brief van de toenmalige minister van binnenlandse zaken van 29 Octo ber 1951. In deze brief wordt o.a. gezegd: „overeenkomstig Uw aanbeveling Hebben mijn ambtgenoot van justitie en ik heden de heer Val ken voor eervol ontslag per 1 Februari '52 wegens het bereikt hebben van de pensioengerechtig de leeftijd aan H.M. de Koningin voorgedragen. I! Het Amuienarengerecht is van oordeel, dat klager moet hebben begrepen, dat het ontslag is ver leend op grond van het bereikt hebben van de 55-jarige leeftijd. De tweede grond van het be roep was, dat het ontslag volko men in, strijd is met de rechtsze kerheid, wijl klager het gegeven ontslag kennelijk ziet als een willekeurige toepassing van het De Missie-Inter-Academiale van Katholieke Studenten in Nederland houdt van Vrijdag 18 April tot en mét Zondag 2'0 April zijn 30ste MIA-Congres in bet conferentie-oord „De Gras heuvel" bij Amersfoort, Het hoofdonderwerp van dit congres: „Kerk, Missie en Academicus" zal door verschillende missie- deskundigen worden belicht, daarbii bijzondere aandacht be stedend aan de mogelijkheden van missie-activiteiten voor stu denten en de moeilijkheden, die zich daarbij voordoen. Het is de bedoeling van de organisatoren tijdens 1 ddt con gres vooral te wijzen op de ge wijzigde inzichten op missie gebied in de laatste tientallen jaren om daardoor de aversie of onverschilligheid in de studen tenwereld ten opzichte van het missiewerk te bestrijden. WOENSDAG 9 APRIL HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Ge wijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Radio Phil- harmonisch Orkest; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.15 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Depu- taten-vergadering A.R. Partij 12.10 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Viool, cello en piano; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13,15 Protestants Interkerkelijk Thuis front; 13.20 Mandoline-ensemble; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Clave- cimbelrecital; 15.15 Gramofoon muziek; 15.30 Strijkkwartet; 16.90 Voor die jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 „In dienst van het Vader land", causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Gramofoonmuziek; 18.30 Gevarieerde muziek: 19.00 „Spec trum van het Christelijk Orga nisatie- en Verenigingsleven"; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gra mofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20,07 Commentaar familie-com petitie; 20.15 Radio philharmo- rrisch Orkest en solist; 21.35 Lij densoverdenking; 22.05 Orgel en alt; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten 23.15 Gramofoonmuziek; 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie; 23.3524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek: 7.30 Gramofoon muziek; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.18 Gramofoonmuziek: 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; VPRO: 10 00 Schoolradio; VARA: 10.20 Voor de huisvrouw; 10.30 Piano-duo; 10.45 Voor de vouw; 11.00 Gra mofoonmuziek: 12.00 Voordracht 12.15 Accordeonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Voor het platteland; 12.38 Accordeonmuziek: 12.55 Kalender 13.00 Nieuws; 13.15 Semi-klassie- ke muziek; 13.40 Orgelspel; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugd- concert; 15.00 Kinderkoor: 15.20 Pianorecital: 15.30 Voor die zie ken: 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Politiekapel; 17.50 Regeringsuit zending: M. C. Cappelle: „Reintje de Vos bij de Toradia's"; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia: 18.20 Actualiteiten; 18.30 Roemeense muziek: 18.50 Reportage bezoek Koninklijk Paar aan de Verenig de Staten van Amerika; 19.00 „De Katholieken en het Socialisme", causerie; 19.15 Amusementsmu ziek: VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Poli tiek commentaar; 20.15 Dans- en Hawaiianmuziek; 21.00 „Die en die is er nog....", hoorspel; 22.10 „Ontzouting van water", causerie; 22.25 Strijkkwartet; 23.00 Nieuws; 23.15 Nationale schaakkampioenschappen. 23.20 Gramofoonmuziek; 23.4524,00 Orgelspel. bepaalde in art. 78, 1ste lid van het politieambtenarenreglement, nu andere hoofdcommissarissen en commissarissen, die de 55- jarige leeftijd overschreden, niet zijn ontslagen. Het Ambtenaren gerecht zegt dienaangaande ,dat de administratieve organen de bevoegdheid hebben bij het be reiken en het overschreden heb ben van de 55-jarige leeftijd, eer vol ontslag te verlenen, zonder dat vereist is, dat nog andere voorwaarden zijn vervuld. Het beginsel der rechtszekerheid voor ambtenaren van politie als kla ger en voor klager houdt niet meer in dan dat zij er mede be kend zijn, dat zij bij het bereiken van de 55-jarige leeftijd kunnen worden ontslagen. Het gerecht kan verder niet met klager mee gaan, voorzover hij veronderstelt, dat er een andere, werkelijke reden van ontslag zou zijn en dat ook buiten beschouwing blijft dat de andere reden zou zijn onge schiktheid. Bij gebreke aan nietig- heidsgronden in het aangevallen besluit behoort het beroep vol gens het Ambtenarengerecht on gegrond te worden verklaard. In de „Sunday Times" heeft de sportredacteur Paul Irwin critiek uitgeoefend op Fanny Blankers-Koen, naar aanleiding van haar prestatie op de 100 yards van de Zuid-Afrikaanse kampioenschappen, toen ze twee de werd achter Daphne Hasen- jager. Irwin noemt deze race „waarschijnlijk de duurste voor- olympische 'trainingsloop in de geschiedenis van de athletiek" en 'gaat dan verder: „na de wedstrijd verklaarde Jan Blankers, echtge noot en coach van de fabelachti ge Fanny, in een gesprek met reporters, dat hij geheel en al te vreden was, want het betrof hier Fanny's eerste wedstrijd na zes maanden en zij kwam geleidelijk in vorm voor de „olympische spelen". „Ik stel me zo voor", aldus het commentaar van Irwin,,, dat de Blankers-Koen heel wat meer tevreden waren dan het publiek dat kaartjes gekocht had aan de loketten van het stadion. Per slot van rekening verwachtte het pu bliek niet gewaar te worden dat de Nederlandse ster alleen maar uit Nederland was komen vliegen voor 'n paar wedstrijden bij wij ze van practische oefening voor de olympische spelen. Zelfs niet het feit dat ze tachtig meter hor den won in een Zuid-Afrikaanse recordtijd, kan deze verontrus tende gedachte uit mijn geest Vreemde vliegtuigen boven Denemarken KOPENHAGEN, 6 Apr. (ANP) Enkele onbekende vliegtuigen hebben tijdens de afgelopen we ken drie maal over Deens grond gebied gevlogen. De vliegtuigen werden waargenomen in Holste- bro, Skive en Ringkoebing in West Jutland. De toestellen wa ren niet van nationaliteitstekens of andere registratietekens voor zien. De plaatselijke autoriteiten in deze steden hebben rapport naar de luchthaven Kastrup ge zonden. De burgerluchtvaart autoriteiten hebben geen verkla ring kunnen geven en hebben de rapporten thans aan de Staf van de Luchtmacht gestuurd. Indrapoera p 7 Gibraltar Southampton: Johan van Olden- barnevelt 7 430 m wnw Minikoy; Willem Ruys l 7 PantellariaKo- ta Inten 7 Marseille verw.j Sla mat p 6 02.00 Guardafui; Wester- dam 7 v New York te R'dam; Abbekerk p 5 OuessantMarseil le; Laertes 6 v Surabaja te Ma kassar; Noor dam 6 v R'dam te New York; Oranje 7 in Suez ka naal; Phrontis p 5 SocotraPe- nang; Tongkol 5 te Port Said; Congostroom 6 te Antwerpen; Drente 6 rede Tj. Priok; Edam 6 v Antwerpen nr Halifax; Ga- dila 6 voor monding Thames ten anker Fawley; Hoogkerk 6 v Co lomboAden, Joh. v Oldenbar- neveld p 6 MinikoiSuez; Kedoe p 6 Finisterre; Kertosono 7 te Surabaja; Mapia 6 te Southamp ton; Tomini p 6 OuessantPort- Said. De nu 47-jarige slager H. Th. R„ die tijdens de bezetting een grote liefde voor alles wat Duits was had en daarom na de be vrijding drie jaar geinterneerd werd en zich vervolgens te Coe- vorden vestigde, stond gisteren in hoger beroep terecht voor het Amsterdamse Gerechtshof. Hij was n.l. in April 1941 de hoofd persoon geweest in een wildwest drama op het terrein van het ge meentelijk slachthuis te A'dam. R. was, toen hij met z'n vracht auto het slachthuis verliet, bij de uitgang door controleurs aan gehouden, die hem er opmerk zaam op maakten, dat hij in over treding was, omdat in zijn wagen geen houten rekken aanwezig waren. De slager vervoerde vlees bestemd voor de Duitse Weer macht. Toen een der controleurs het hek sloot om te verhinderen dat R. toch het terrein zou ver laten, trok de laatste een pistool en bedreigde de controleur. Toen een der controleurs het hek niet temin gesloten hield, stapte de slager uit en loste twee schoten, die over de inmiddels gebukte controleurs heenvlogen. In eerste instantie stond de slager reeds een maand later voor een Nederlandse rechtbank te recht, doch door interventie van Seys Inquart werd dit proces niet doorgezet. Na de oorlog onderging de sla ger eerst drie jaar internering en werd daarna gedagvaard voor de Amsterdamse rechtbank. Ten las te werd hem gelegd: bedreiging met de pistool, poging tot dood slag en tenslotte het plegen van 1 verzet tegen de drie controleurs, tevens onbezoldigde veldwachters Voor de bedreiging en het ver zet schrijft de Nederlandse wet een verjaringstermijn van zes jaar voor. Als gevolg daarvan verklaarde de rechtbank de of ficier van justitie niet ontvanke lijk op deze punten. De poging tót doodslag verjaart echter pas na twaalf jaar. Voor dit punt sprak de rechtbank de slager vrij omdat zij niet bewezen achtte, dat hii de opzet had gehad de gebukte controleurs te raken. In hoger beroep hield de sla ger gisteren dit vol. In zijn re quisitoir zeide de procureur-ge neraal, mr. W. P. Bakhoven, dat de verdachte wegens verjaring inderdaad geen straf meer kan worden opgelegd voor de bedrei ging en het verzet, doch de po ging tot doodslag achtte hij be wezen. Hij vroeg het hof de sla ger hiervoor alsnog één jaar ge vangenisstraf op te leggen. De raadsman bestreed met na druk de door de procureur be wezen geachte poging tot dood slag en vroeg vrijspraak. Het hof zal in deze zaak op 21 April a.s. arrest wijzen. Advertentie1 Zuiver en ontsmet uw huid met de hel der vloeibareD.D.D. - De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. Een eeel beschilderd* dood waart rond Monk! schreeuwde Wyatt. Waar is Shane? Waar zijn de mannen? Peachtree ontkurkte onmiddellijk zijn veldvles en liet Monk drin ken. Dat knapte hem een beetje op. Wyatt keek zijn trouwe koe rier vol medelijden aan. Hij was er lelijk aan toe. Monk stotterde, maar glimlachte moedig naar Quincy. Ik liep voorop.... Het enige dat ik weetde Seminoles slo ten de troep achter mij in.zij openden het vuur op het peloton. Nog nooit, Quincy heb je zoiets in je leven meegemaakt.... Wyatt keek in het nu van ont zetting vertrokken gezicht van zijn trouwe makker. Is er nog iemand kunnen ont snappen? vroeg hij. Shane.... of iemand anders? Monk schudde het hoofd. Hij richtte zich al op. Ik weet het niet, Quincy Het was een verschrikkelijke slachting. Peachtree keek Wyatt aan. Afschuwelijk., mompelde hij. Voor het eerst in zijn leven voelde Wyatt alle energie uit z'n lichaam wegtrekken. De doods hoofden van de grafheuvels grijnsden hem honend aan. Wat was er van Shane geworden? Wyatt hoopte maar een ding: dat ze nu allemaal dood waren, want hij kende de afschuwelijke me thoden der Indianen, hij kende de verschrikkingen van hun mar telingen. De Seminoles waren weer in de buurt. Hij hoorde het aan de trommen die weer begon nen te gonzen, dichtbij, veraf, overal en nergens. Hij proefde de aanwezigheid van de Seminoles die nergens waren en overal. Hij zag voor1 zich het geel beschil derde gezicht van Ocala, de hul- Volgende aflevering: Een verschrikkeliike ontdekking peloze, smekende blik in de ogen van Judy, de wanhopige uitdruk king op al die verweerde en door vele gevechten getekende koppen van zijn mannen. Hij begreep dat dit geen gevecht was, zijn man nen waardig, 'geen gevecht van man tegen man, waarbij men z n tegenstander in de ogen kon zien. Neen, dit was een sluipende dood gluiperig als een hyena, 'n geel beschilderde dood, die opereerde in de giftige dampen van dit vervloekte moeras, op een be graafplaats, waar de schedels der Seminoles hem uitlachten. Seminoles Kap'tein! Ze komen hierheen- Het was een andere Wyatt, die nu bevelen gaf, niet zo zelfver zekerd meer, maar als een pan ter, die zich terugtrekt om krach ten op te doen voor de laatste sprong. Hii keek nauwelijks op, toen hii riep: Vooruit, laten we hier heelhuids uit zien te ko men. Opbreken, snel, SNEL, zeg ik. Kun je lopen, Monk? Ik heb genoeg kunnen oefe nen. Laat de kano's daar liggen. Ze zullen ons daar dan zoeken. Snel! Vooruit, het water in! Goed zo. Vooruit nu! Peachtree onder steunde Monk. Wyatt hielp Judy. Het water van de moerasrivier GENEESMIDDH. TEGEN HUIDAANDOENINGEN reikte tot aan het middel. Luite nant Tufts dekte de achterhoede maar nog steeds vertoonde zich geen Seminole. Juist toen Tufts het struikgewas achter zich sloot, naderde de eer ste Seminole de rivier. Tufts loerde door het struikgewas. Die eerste Seminole was: Ocala. Hij wenkte met de arm. Een luid gillende troep Indianen volg de zijn beweging. Luitenant Tufts dacht, dat een steen van zijn hart werd gewenteld: de Seminoles liepen in de verkeerde richting.. Na een uur waden door het moe ras gaf Wyatt sejn tot haltbou- den. Het eiland was nu niet meer zo ver af. Wyatt schatte de af stand op precies een dagreis. De zon stond hoog aan de hemel. De hitte nam toe. Het geluid van de trommen was nu vlakbij. Uiterste waakzaam heid was geboden. Quincy Wyatt ging op een kleine verhoging in het moeras zitten. Judy legde haar hand naast hem op de grond en staarde naden kend voor zich uit. Aan het dromen over Savan nah? vroeg Quincy. Hoe wist je dat? Is dat nu werkelijk het aller belangrijkste voor je? vroeg Wy att een beetje minachtend. Dus daarom wil je zo graag uit dit moeras. Wraaknemen op een hele stad? Niet op de hele stad. Alleen op een man. Mijn vader was een arme zwerver en rijke mensen weten wat ze daarmee moeten doen. Ik vond hem op 'n morgen. DoocL En je weet nu, hoe die rekening te vereffe nen? Dacht je werkelijk dat ik je daarbij zóu helpen? Misschien, zei Judy. Ik zie je straks wel, mompelde Wyatt en been de weg door de modder- aehtige massa. Je hecht nog al waar de aan dat rommeltje dat in Savannah woont? zei Wyatt. Ik haat ze. De doodshoofden grijns den hen honend aan. STRIJD TEGEN ONZEDELIJKHEID VATICAANSTAD In Ame rika, België, Engeland, Frankrijk, Nederland, Italië, Portugal, Zwit serland en andere landen werken negentig afdelingen van een in ternationale bond ter bescherming van de openbare zedelijkheid, al dus meldt het Vaticaan. Het plan tot een zedelijkheidsbeweging in de gehele wereld is ontsproten uit de behoefte aan zedelijk herstel, aldus het Vaticaan. Z. H. de Paus is de beschermheer van de orga nisatie, die zich allereerst ten doel stelt, onzedelijkheid tegen te gaan in de pers en openbare amuse mentsgelegenheden, in het bijzon der in geïllustreerde tijdschriften en de bioscoop. DE HUISHOUDBEURS WAS EEN SUCCES Om 11 uur Zondagavond zette het orkest op de Huishoudbeurs in het RAI-gebouw te Amster dam ten afscheid en ter sluiting van deze tentoonstelling het Wil helmus in. Daarmede behoort na 10 dagen, waarin. 120.000 bezoe kers binnentraden ook deze vijf de Huishoudbeurs tot het verle den. De Beurs van het vorig jaar werd door 112.000 bezoekers bezichtigd. MUKARTO AANGEZOCHT BUITENLANDSE ZAKEN NEW YORK Aneta bericht uit New York, dat de .Indonesi sche speciale afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Mukarto, dezer dagen de officiële uitnodiging van de Indonesische regering heeft ontvangen om de portefeuille van Buitenlandse Zaken in het nieuwe kabinet te beheren en dat hij deze uitnodiging heeft aanvaard. SYRIË ONTBINDT POLITIEKE PARTIJEN DAMASCUS (A.P.) De Sy rische regering heeft bij decreet alle politieke partijen ontbonden en verklaard, dat een nieuwe wet gemaakt zal worden die zich zal bezig houden met politieke orga nisaties. Hoewel de communisten niet genoemd werden, werd in het decreet verklaard, dat het zich uitstrekt over organisaties die verbonden zijn aan politieke par tijen buiten het land. Djumhana overhandigde zijn geloofsbrieven VATICAANSTAD De nieuwe Indonesische gezant bij het Vati caan, de voormalige waarnemend Hoge Commissaris in Nederland, Raden Djumhana Wiriaatmadja, heeft zijn geloofsbrieven aan Z. H. de Paus overhandigd. De 19-jarige Nederlandse vio list Hans Dercksen brengt een veertiendaags bezoek aan de Verenigde Staten in het kader van de bevordering van de in ternationale good-will" Dercksen komt aan op het vliegveld Idlewild in New York FEUILLETON Zorg, dat het terstond weg komt, Rododfo. D* heer. voor wie het is. vertoeft in hotel Al- cira. Stuur een wagen en zeg de kok. de lunch uit te stellen. Zeg hem, diat i'k waarschijnlijk gezelschap zal hebben. Ja, .mijnheer. Toen de man was verdwenen, liep Carlos zijn kamer op en neer zoals een tijger in zijn kooi op en neer wandelt. De dlubbele slag die hii gekregen had, ver bitterde hem ondraaglijk en hii was er voor zichzelf zeker van dat Juan Cabados op zijn minst evenveel te maken had met het verbreken van zijn verloving met Stella als Lucille Fernay. Hij knarste op zijn tanden in vruchteloze woede, terwiii hij daaraan dacht. Zijn hoofd begon te gloeien en de kamer scheer» hem te klein te worden. Hij opende de tuindeuren, stapte naar buiten en begon om het huis te wandelen. Halfweg zijn ronde hoorde hij de auto terug keren en, het huis door een zij deur betredend, ontmoette hii de knecht, aan wien hii zo pas orders had gegeven. Mijnheer Mataxos is aan gekomen. mijnheer. Ik heb hem in uw studeerkamer gelaten. Zijn meester knikte en liep er snel heen. De studeerkamer kwam uit op de hall er» Pedro Mataxos hoorde zijn voetstappen op de gepolijste eiken vloer. Op dat moment stond de stierenvechter bii een tafel waarop wat ongeopende correspondentie lag. Eén van de brieven had zijn aandacht ge trokken en hii staarde er als be toverd naar. Hij herkende het handschrift. Het was dat van Lucille Fernay en toen hij het geluid vernam van voetstappen in de hall, greep hii de brief en liet hem sniei in zijn zak gliidten. Eeni seconde later toen de deur openging, zat hii in een stoel, terwijl hii op ziin gemak een sigaret opstak. HOOFDSTUK XXV De dood nabij. Op de dag na het onderhoud met zijn neef, reed de schilder naar Alcira, om het beloofde be zoek aan juffrouw Duero te bren gen. Hij trof het niet, want Pi lar Duero had te veel hoofdpijn om hem te ontvangen, terwijl haar nichtje, naar hij van hèt dienstmeisje vernam, naar de ri vier was gegaan, om te vissen. Vol verlangen Stella te spreken reed hij de auto naar hotel Al cira, liet hem daar staan, begaf zich naar de rivier en begon door de weiden te dwalen, scherp uit kijkend naar het meisje, dat hii zocht. Terwijl hij zo rondzwierf, gin gen zijn gedachten natuurlijk uit naar Stella. Hij wist, dat hij haar liefhad en hij trachtte het feit niet voor zich zelf te verbergen. Eerder verheugde hij er zich over en in de wetenschap, dat Stella nu vrij was, gaf hii zich over aan rooskleurige dromen. Allemaal onzin, natuurlijk! mompelde hii bij zichzelf, maar intussen droomde hij verder. Zijn oog viel op een lange strook open water en hij zocht die nauwkeurig af. Er was echter niemand te bekennen op de bei de oevers en nergens kon hij iets zien van hengel of lijn. Hij be gon te vrezen, dat hij de verkeer de weg had genomen. Zij vist natuurlijk stroomopwaarts, dacht hij bij zichzelf, terwijl ik stroom afwaarts loop. Hij bleef aarzelend staan. Mis schien was het beter terug te gaan en het eens in de andere richting te proberen. Hij stond op het punt dat te doen, toen er een kreet klonk door de stilte, gevolgd door het opgewonden blaffen van een hond. Hij stond stil en keek de stroom af, van waar de geluiden waren gekomen Een dubbele rij elzebomen ont trok de rivier in de bocht aan het gezicht, maar de geluiden waren ontegenzeggelijk uit die richting gekomen. De kreet her haalde zich en op hetzelfde ogen blik werd het blaffen heftiger, korte opgewonden kefjes, als van een hond in angst. Hij begon vlug in de richting van de bomen te lopen, zeker, dat er iets niet in de haak was en hij had nog slechts een paar stappen gedaan, toen hij voor de derde maal het geluid vernam van een mense lijke stem. Help! Help! Het was de kreet van 'n meis je en hij zette het op een lopen. Het dolle blaffen van de hond hield aan, maar de kreet, dien hij had gehoord, werd niet her haald en met een hart dat bons de van vrees, bereikte hij de bo- mem Daar het blaffen had opge houden keek hii uit naar de hond. Hij zag hem eerst niet; toen zag hij zijn kop in het water op weg naar de andere oever. Hij zag het dier te voorschijn komen 'n wit met bruine terriër, die, zodra hij op de oever was, af en aan begon te rennen onder erbarme lijk gejank. Voortdurend keek hij daarbij naar het modderige wa ter en toen de kunstenaar de richting van zijn blik volgde, viel zijn oog op een tweed-rok, die vastzat aan een gezonken boom stronk en een seconde later on derscheidde hij de omtrek van 'n menselijke gestalte, het gelaat naar beneden juist onder het wa teroppervlak. In 'n oogwenk bad hij zijn schoenen uitgeschopt en een seconde later plonste bij in het water, zwom enige slagen en deed een greep naar de roerloze gestalte. Door de kracht van bet water werd hij enige malen te ruggeslagen, hij ging onder en kwam weer boven, naar adem snakkend, half gestikt, maar hii verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet. Eindelijk gelukte het bem een kraag te grijpen en de eigenares ervan met bet ge laat naar boven te keren. Hii zag het bleke gelaat van Stella Du ero en toen het water hem op nieuw dreigde weg te slaan, werd de angst Si zijn hart bijna on dragelijk. Met bovenmenselijke inspanning keerde hij zich op z'n rug en trapte naar de oever. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3