De omvang van het vraagstuk der gerepatrieerden Oudste Amerikaanse krijgsschool bestaat anderhalve eeuw Opzienbarende getuigenis van gevluchte Russische majoor Met Kamper molen 'n straatje om Financiën en Economie De J' DE KABOUTER OP DE STROOPWAFEL "V f Geleidelijke oplossing bevredigend Prins Bemhard naar West Point Militaire opleiding vraagt slechts 40 pet. van studietijd Van 's morgens zes tot 's avonds tien Russen in Oost-Duitsland voor Moskou onbetrouwbaar Transportonderneming bleef situatie volkomen meester DE BEURS RHEUMIN 4*4*/ Ongeval met dodelijke afloop DINSDAG 8 APRIL 1952 PAGINA 5 Deze keer moet ik je vertellerr van het ka boutertje, dat zo veel van zoetigheid hield. Weet je, waar het vooral dol op was? Op stroop. Stroop vond het iets heerlijks. Daar liet het de fijnste bos- bessenmarmelade en de lekkerste moswijn voor staan. Als het maar even wist, dat er ergens stroop te krijgen was, vloog het er op af. Nu moet je weten, dat 't kaboutertje met nog veel meer dwergjes in een bos woonde, dat vlak aan .de bewoonde wereld grensde. Het zou die bewoonde we reld toch zo graag eens zien. Het had er al veel van gehoord van de oude re kabouter». „Je hebt er de grootste huizen en de prachtigste winkels", had den ze verteld. „Ookeh stroopwinkels?" had 't ka boutertje toen gevraagd. De oudere kabouters wa ren in een hartelijk lachen uitgebarsten. „Stroopwin kels, stroopwinkels", had den ze gezegd, „die zijn er niet, maar je hebt wel win kels, waar ze stroopwafels verkopen, dat hebben we zelf gezien". Natuurlijk had het kaboutertje toen willen weten, wat een stroopwa fel precies was. „Kijk eens" had een van de kabouters gezegd, „je neemt twee grote ronde wafels, smeert die vol met stroop en plakt ze op elkaar. Wat je dan krijgt, is een stroopwafel. Ze moeten heerlijk zijn, want heel veel mensen eten ze". Sinds die dag dacht het kaboutermannetje elke dag aan stroopwafels. Het pro beerde er zelf een te ma ken van twee kleine wa feltjes, maar bracht er niets van terecht. „Dat wordt niets", zei het, „ik moet zelf naar de bewoon de wereld toe om zo'n stroopwafel te bemachti gen". Dat was een heel gewich tig besluit. Ik geloof niet, dat er ooit zo'n klein ka boutertje naar de bewoon de wereld was geweest als ons kleine kereltje. Het voelde dat zelf ook wel en daarom besloot het maar niets tegen de anderen te zeggen.... 'f gen. Even aarzelde het en toen liep het op een deur af, die op een kier stond. Als het daar nu eens door ging? Het kaboutertje was juist de goede kapt uitgelopen. Het stond ineens in de bakkerij en in die bakkerij rook het nog veel sterker naar zoete stroop dan in de winkel. Hier worden de wafels gemaakt, wist het kereltje. Het klom een lange ta al trok het kaboutermanne tje nog zo hard, de stroop bleek sterker te zijn Het was net licht, toen het kaboutertje op ze kere morgen uit 't bos ver dween. Toch hoefde het niet bang te zijn gezien te worden, want 't was zo klein, dat de mensen 't niet gauw zouden opmerken. Wie loopt er trouwens tussen de straatstenen te kijken, of daar soms een klein ka boutermannetje trippelt? Niemand, want er zijn nog maar heel weinig mensen, die echt aan kabouters ge loven. En toch stapte er die morgen een kereltje in een' rood pakje over de stoep. Het was op zoek naar een winkel, waar ze stroopwa fels verkochten. Het liep wel twee uur lang, maar ten slotte vond het een mooie grote winkel, waar hét heerlijk naar stroop rook. Hier moet het zijn, dacht ons kaboutertje. Het schuifelde tussen de men sen door, maar 't bemerk te al gauw, dat het op die manier nooit een stroop wafel te pakken zou krij- fel op en toen het boven was, zag het wel honderd grote ronde wafels liggen, allemaal besmeerd met stroop! Ze moesten alleen nog op elkaar gelegd wor den. Als ikals ik daar nu eens wat van snoepte, dacht het kereltje. Het wist best, dat het niet mocht, maar de stroop rook zo heerlijk en zag zo prach tig goudbruin.... Nog geen minuutje later stond het kaboutertje over een grote ronde wafel ge bogen en likte, likte, of zijn leven er van afhing. Totdat er zware voetstappen in de bakkerij klonken. De bak ker was even in de winkel geweest en kwam nu weer terug om zijn werk af te maken. Het kaboutertje schrok zó van de dreunende voetstap pen, dat het pardoes om viel en met zijn rode broekje midden op een an dere wafel terecht kwam. Ach jeetje, dat was erg. De stroop plakte en kleefde en ie bakker had het ka boutertje al in de ga ten. „Wat heb ik nou, kijk nou eens", riep hij uit, „een kaboutertje midden op een stroopwafel". Hij wilde de wafel opnemen en naar de winkel brengen, maar op dat moment nam het ka boutermannetje een kloek besluit. Het stapte uit zijn rode broekje en wipte in zijn witte onderbroekje fluks van de tafel af! En toen was het zo vlug, dat niemand in de winkel het kereltje nog te zien kreeg. „Waar blijf je nu met je kabouter?" riepen de klan ten smalend tegen de bak ker, maar toen ze de stroopwafel met het rode kabouterbroekje zagen, zwegen ze. „Ach wat jam mer, wat vreseljik jam mer", zeiden ze. Onderhand rende er een klein kaboutertje over de straat in een rood jasje en een wit broekje. Het had nog maar één wens: zo vlug mogelijk in het bos te komen. Het had helemaal geen zin om nog ooit de bewoonde wereld in te gaan. Ja het had zelfs geen zin in stroopwafels meer. „Daar heb ik genoeg van", zei het bij zichzelf, „wat een akelige nare stroop". Sinds die dag kochten naast alle mensen in de winkel, waar het kabouter tje van een stroopwafel ge snoept had. Ze moesten al lemaal de wafel met het rode kabouterbroekje zien. Je begrijpt, dat het de bak ker goed ging. Hij was maar wat blij, dat het ke reltje juist in zijn zaak was geweest. En weet je, hoe hij zijn winkel voortaan noemde? „In de rode Ka bouterbroek". (Van onze redacteur) Elk schip dat uit Indonesië aankomt heeft repatriërenden aan boord. Dit betekent, dat elke maand weer een aantal wordt toegevoegd aan de vele duizenden Indisch-Nederlanders, die na 1 Januari 1950 in hun vaderland zijn aangekomen. Over de omvang van dit probleem was niet zo heel veel bekend, dan wel men sprak er niet over. Trouwens de cijfers wisselen voortdurend omdat een aantal hunner zich financieel kon red den en buiten de maatschappelijke zorg viel, terwijl anderen inmiddels een nieuw bestaan hebben verworven en dus op eigen benen konden staan. Als we afgaan op de rijksbegro ting voor 1952. waarop tien mil- lioen voor maatschappelijke zorg voor gerepatrieerden is uitgetrok ken, dan zou men kunnen veron derstellen dat de omvang van het vraagstuk binnen deze grens blijft, doch de werkelijkheid ziet er wei even anders uit. Want niet minder dan 3400 gezinnen vallen onder deze overheidszorg en wanneer men voorts weet, dat thans 12.000 gerepatrieerden nog zijn onderge bracht in plm. 400 hotrls en pen sions en 9 kampen, dan zijn dertig millioen gulden nauwelijks toerei kend. Terwijl enerzijds de omvang van dit vraagstuk afneemt, doordat ge repatrieerden zich een zelfstandig bestaan hebben verworven, en be schikken over een eigen woning, in Indonesië bevinden zich nog dui zenden Indisch-Nederlanders, die voor een groot deel in zorgelijke omstandigheden verkeren. Onder hen is 'n vrij grote groep, voor wie repatriëring geen oplossing betekent Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 7 April klei aardappelen 35 mm. opwaarts Bintjes 14.0014.50; Alpha's 12.50—13.50; Furore 15.50—16.00 Bevelanders 16.0017.00; Meer- landers 14.50. Zandaardappelen 35 mm. op waarts: Voran 8.508.80; RecoTd 8.50 8.80; IJselster 10.Libertas 10.- Noordeling 10.50. Voeraardappelen 4.005.50. Prijzen per 100 kg. en berekend op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon,, schip of auto. In verband met 2e Paasdag wordt de aardappelbeurs te Rot terdam volgende week gehou den op Dinsdag 15 April. Craanbeurs Rotterdam ROTTERDAM 7 April Bin nenlands© granen (officieuze no tering per 100 kg franco Rotter dam). Tarwe prijshoudend f 24.— f 25.40. Prima kwaliteit zonder vochtconditie f 24.85 f 25 85. Voedergranen - vaste stemming Zomergerst f 34f 35.75 Haver f 26.f 28.—. Rogge I 32.25 f 33.25. Peulvruchten boerenschoon kalme stemming. Groene erwten tot f 58.50 prima's tot f 59. Schokkers tot f 62Bruine bo nen tot f 38.— In verband met tweede Paasdag zal de graan/beurs de volgende week worden gehouden op Dins dag 15 April. omdat zij zich in de Nederlandse samenleving niet kunnen inpassen. Binnen de grenzen van het mogelij ke wordt in Indonesië aan deze groe.p een zekere sociale bijstand verleend omdat zij door hun Oos telijke instelling in Indonesië be tere bestaanskansen hebben dan waar ook. Hoe is op dit ogenblik de toe-' stand? Van de Dienst Maaschap- pelijke zors vernamen wij dat on geveer 7000 gezinnen reeds in een eigen woning zijn gehuisvest, dank zij de medewerking van talrijke gemeenten. Alleen in Overijsel werden tot op heden 550 woningen voor gerepatrieerden beschikbaar gesteld. Gemiddeld kwamen het laatste jaar 250 woningen per maand voor gerepatrieerde gezin nen beschikbaar. Een afzonderlijk hoofdstuk vormen de 400 ouden van dagen, die hier geen enkele binding hebben. De beste oplossing voor deze aflopende groep is hen samen te brengen in een soort eigen oude- lieden-tehuis. Voor een juist begrip van de bij stand, mag niet onvermeld blijven, dat de gerepatrieerden, die onder maatschappelijke zorg vallen, 60% van hun eigen inkomsten (b.v. wachtgeld) moeten afstaan, terwijl verschillende uitgaven b.v. voor de inrichting van woningen, moeten gezien worden als voorschotten. De opneming van de Indisch-Ne derlanders in het bedrijfsleven ver loopt bevredigend. Voor drie groe pen is het echter moeilijk in ons land aan werk te komen, n.l. ju risten, politiemensen en mannen van het gevangeniswezen. De assimilatie verloopt verras send goed. Eerst in een volgende generatie zal de Indisch-Nederlan- der volkomen geassimileerd zijn. Bij kinderen verloopt dit proces zonder schokken en zeer snel. Het aantal gevallen dat niet een zekere graad van assimilatie blijkt te be reiken is van tienduizenden terug te brengen tot enkele honderden. Hoewel door allerlei bekende omstandigheden het aantal wo ningen dat voor gerepatrieerden beschikbaar komt, terugloopt, is men vol vetrouwen in de toekomst. Want niets werkt heilzamer dan 'n volledig herstel van het gezinsver band in eigen woning. Maar cl zal over enige jaren het probleem van de gerepatrieerden goeddeels zijn opgelost, de zorg voor de In disch-Nederlanders welke in Indo nesië blijven, ligt nog beduidend moeilijker DEN HAAG (USIS) Onder de instellingen, tijdens het be zoek van Neerlands Koningspaar, door Prins Bemhard met een onofficieel bezoek vereerd, behoort de Amerikaanse Militaire Academie te West Point, ongeveer 100 km ten Noorden van New York. Deze krijgsschool is schitterend gelegen aan de oever van de Hudson. De oefenterreinen bevinden zich in de onmiddellijke nabijheid van een hooggeleger plateau, dat in de wandeling de „vlakte" genoemd wordt en waar gewoonlijk de kleurige parades gehouden worden. Achter de „vlakte" be gint het heuvelland. De meeste academiegebouwen zijn opge trokken uit gianiet en gaan schuil achter een rustieke klimop bekleding. van de athletiekploeg, welke da gelijks enige uren serieus oefent. Om 6.20 uur is het tijd voor het avond-eten. Na afloop hiervan zoeken allen hun kamer of chajn- bree op om nog wat te studeren. Het is de cadetten verboden om zich na zevenen zonder speciale Dit jaar viert West Point zijn 150-jarig bestaan en de feestelijk heden, die reeds in Januari be gonnen, zullen tot Juli duren. An derhalve eeuw lang heeft de aca demie beroepsofficieren voor het Amerikaanse leger en de lucht macht afgeleverd en daarmee is zij de oudste Amerikaanse krijgs school. waar allerlei oude tradi ties nog in ere worden gehouden. In de eerste jaren van haar bestaan was de militaire acade mie te West Point behalve een krijgsschool, ook een technische hogeschool, de enige onderwijs instelling van dien aard, die dé Ver. Staten in die dagen rijk waren. Na de Burgeroorlog kwam hierin verandering doordat ook elders technische hogescholen ge sticht werden, maar ook nu nog krijgen de cadetten van West Point een uitstekende technische opleiding. Daarenboven wordt ook aan de schone kunsten de nodige aandacht besteed, waardoor dege nen die in West Point studeren niet alleen in aanmerking komen voor belangrijke posten in het le ger en de luchtmacht maar ook hoge functies in de burgermaat schappij kunnen bekleden. Uit het bovenstaande zal men reeds begrepen hebben, dat de opleiding te West Point geenszins het „kweken" van militaire spe-' cialisten ten doel heeft. De mili taire opleiding neemt slechts 40 pet. van de studietijd in beslag en is er uitsluitend op berekend de cadetten de kennis bij te bren gen welke zij nodig hebben om als officier in het leger of bij de luchtmacht te kunnen dienen. Vooral na- de tweede wereld oorlog is het leerprogramma aan zienlijk uitgebreid. Iedere cadet, moet thans een van de volgende talen leren: Spaans^,Frans, Por tugees, Duits of Russisch, en aan de gebruikelijke studie in de so ciale wetenschappen is een cur sus in militair bestuur toegevoegd. Verder wordt er van de aanko mende officieren verwacht dat zij zich behoorlijk in woord en ge schrift kunnen uitdrukken en het een en ander van literatuur en didactiek afweten. In 1946 werden ook militaire psychologie en leiderschap op het leerpro gramma gezet. Dagindeling Voor de cadet op West Point begint de dag al vroeg. Iedere morgen om tien voor zes wordt hij uit de slaap gewekt door een daverend kanonschot, trompetge schal en tromgeroffel en, niet te vergeten, door de luide stemmen van de eerste jaars, die o.a. tot taak hebben de drie hoogste klas sen uit Morpheus' armen te ruk ken. Om zes uur moeten alle ca detten voor hun barakken aan treden, waarna zij een half uur de tijd krijgen om hun kamers in orde te maken. Om half zeven wordt er ontbeten en van zeven uur tot tien voor acht zit ieder een met zijn neus in de boeken. Om vijf voor acht beginnen de lessen, die, afgewisseld door stu- dieuurtjes, tot ongeveer twaalf uur duren. Om 12.10 uur haasten alle cadetten zich naar de lunch. Daarna wordt er weer les gege ven tot drie uur, waarna alle klassen zich naar het sportveld of de oefenterreinen begeven. Na vier uur is iedereen vrij behalve dan degenen die deel uitmaken FRANKFORT, 3 April (A.P.) Petr Belof, een Russische ma joor, die naar het Westen is gedeserteerd, heeft vandaag op een persconferentie in Frankfort verklaard, dat het Russische leger beter geoefend en uitgerust is dan ooit en volkomen ge- vechtsklaar is. Het moreel van het rode leger is volgens majoor Belof over het algemeen genomen goed. Het is echter wel zo-, zei hij, dat als er oorlog uitbreekt, vele Russische soldaten, die op het ogenblik in Oost-Duitsland dienst doen, naar het Westen zoudten overlopen. Volgens majoor Belof is het zaak, dat het Westen deze sol daten aan het verstand brengt, dat zij zeer zeker niet vijandig ontvangen zullen worden. Belof is ongeveer drie' maan den geleden met zijn Duitse ver loofde naar West-Duitsland ge komen. De grootste vrees van het Russische lever is Oost-Duitsland is. aldus Belof. dat de Oost- Duitsers als er oorlog komt. een guerillastriid zullen beginnen. Ofschoon de Russische propa ganda het voortdurend heeft over de vriendschao tussen de Russen en de Oost-Duitsers, mo gen de Russische soldaten on geen enkele wiize contact met hen hebben. Dit heeft er veel toe bijgedra gen, dat bij vele rode soldaten, zowel officieren als manschap pen twijfel is gerezen. „Zij horen het nieuws uit het Westen bij stukken en brokken en voegen die aaneen", aldus Belof. „Dan beginnen ze te twij felen. Niemand durft er open lijk over te spreken, doch zij (het Russische commando) we ten, dat hun leger in Duitsland niet langer loyaal is." „Het Russische leger in Oost- Duitsland is een leger in gevan genschap. Het zit vast in een net van ketenen, gesmeed door de politiestaat. Het werd er bij ons ingehamerd, dat elke Rus sische burger, die naar West- Duitsland zou vluchten, door de Ver. Staten zou worden terug gestuurd, nadat er eerst alle mogelijke inlichtingen uit hem waren geperst." Verboden naar radiozenders te luisteren. Belof vertelde, dat er vrijwel geen nieuws uit het Westen tot Oost-Duitsland doordringt en dat het luisteren naar Westelijke radiostations streng verboden is. Deze maatregelen hebben als een boemerang gewerkt, betoog de hij, aangezien zij in veel ge vallen bij de soldaten van het rode leger twijfel hebben ge wekt. Verder was het voor hen een desillusie, toen zii zagen, dat de Oost-Duitsers in betere levens omstandigheden verkeerden dan hun eigen volk in Rusland Belof. die in Oost-Duitsland het hevel over een artilierie- eenheid voerde, verklaarde, dat de uitrusting en geoefendheid van het Russische leger een hoogtepunt heeft bereikt. „Het is volkomen gevechts- klaar", aldus Belof. „De Russische soldaten krijgen dagelijks te horen, dat het Wes ten erop uit is een oorlog met Rusland te veroorzaken. Er zijn veel Russische soldaten, zowel in als buiten Duitsland, die dlit geloven", zei hij. toestemming van de commandant buiten de academiegebouwen op te houden. Dm tien uur wordt er taptoe geblazen en wordt ieder een verondersteld onder de wol te liggen. Van alle cadetten wordt ver langd dat zij dagelijks een be paald aantal uren aan sport doen. Het gezelligheids- en vereni gingsleven in West Point -ver schilt vrijwel niet van dat op an dere colleges en universiteiten. Tot de belangrijkste instellingen behoort het z.g. „erecomité" dat erop toeziet dat de goede naam van de academie gehandhaafd blijft. Verder verschijnen er ge regeld een jaarboek, de Houwit- zer en een speciaal orgaan „The Pointer". Voorts wordt er nu en dan een revue gegeven, de be kende One Hundreth" en heerst er een grote verenigingsactiviteit van de verschillende talenclubs en disputen. Lessen, sport en verenigingsle ven, zij allen dragen er toe bij in de cadetten van West Point die speciale eigenschappen aan te kweken waardoor zij zich ook In later jaren, wanneer zij allang afgestudeerd zijn en een plaats in het leger of de burgermaat schappij hebben gevonden, nog altijd van hun medeburgers on derscheiden. Plicht, eer en vader land zijn voor hen die in West Point studeerden, meer dan holle woorden en allen die hun studie aan deze Amerikaanse militaire academie voltooid hebben, zijn zich diep bewust van hun grote verantwoordelijkheid, niet alleen t.a.v. hun eigen land maar tegen over de gehele vrije wereld. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT 7 April On de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 470 paarden. De prijzen varieerden voor: Luxe paarden van 1-000 tot 1250; werkpaarden van 550 tot 850; paarden boven drie jaar 700 tot 1000: paarden beneden drie jaar 650 tot 900; veulens van 375 tot 600; hitten van 450 tot 725. De handel was redelijk. Veemarkt Leiden deze week op Woensdag LEIDEN 7 April In verband met Goede Vrijdag zal de vee markt Leiden deze week op Woensdag in plaats van Vrijdag worden gehouden. KAMPEN. De stad van de steur en de ui heeft vijf minuten van opwindende spanning door staan, toen een molen van onge veer honderd ton op twee car riers van zijn verheven plaats naar de straat werd gereden. Zou het gevaarte eenmaal op de hel ling gekomen nog zijn tegen te houden? Zouden de acht en veer tig wielen, welke de molen droe gen, niet wegzakken in de bodem en bestond er geen kans van om vallen wanneer het transport op de helling was gekomen? Met al deze vragen hield het publiek zich bezig, doch de trans portondernemer Brouwer uit Vreeswijk was zo zeker van zijn zaak, dat hij zonder talmen dé molen met een stapvoets gange tje de verhevenheid Het afglijden, over een dubbele vloer van stalen platen. Maandagmorgen om zes uur rustte de molen nog op zes vij zels en na zes uren ingespannen arbeid werden twee carriers onder het gevaarte gereden. Van uit de huiskamer keek de mole naar v. d. Vegte toe. Hij was er nog zo zeker niet van dat dit transport vlot zou verlopen. „Ik moet het nog eerst zien," ver klaarde hij. Een griep hield hem binnenshuis, maar toen het tegen enen zover was dat er beweging in het gevaarte ging komen, tel de hij de griep niet meer en aan de voet van zijn molen sloeg hij het boeiende schouwspel .gade. De korenmolen was 104 jaar oud. in, 1875 voor het laatst gerestau reerd en tot 1949 had de molen dienst gedaan zij het dat op wind stille dagen een gasmotor moest worden ingeschakeld. Drie jaren lang hadden de wieken niet meer gedraaid maar als straks een tweede restauratie de molen tot een pronkstuk langs de XJseloever zou maken, dan zou de molenaar zijn werk weer hervatten. Onttakeld en zonder wieken scheen het een vervallen geval. Slechts enkele ruitjes waren nog heel en voor de open luiken in DIT JAAR BESLISSEND VOOR DE SUIKERONDERNEMINGEN Het jaar 1952 zal voor de suiker industrie in Oost-Java een uiterst belangrijk jaar zijn, aldus hebben landbouwkringen in de Oosthoek te kennen gegeven. Gaat het dit jaar goed dan zal er ongetwijfeld in 1953 meer aanplant in de grond wor den gebracht dan thans het geval is. Blijven de resultaten echter ook thans beneden de verwachtingen dan is het vrijwel zeker, dat het met de suikercultuur op Java ver der bergafwaarts zal gaan. De onveiligheid vormt in Oost- Java geen hinderpaal meer, zo werd verder medegedeeld, doch wel de arbeids-onrust en in enkele gebieden de zeer ernstige en som tijds funeste oogst-diefstallen. De heer J. Schenk, agent van de Ned. Handel-Mij. de Surabaja deel de aan Aneta mede, dat de suiker onderneming „Wonolangan" van deze Mij. dit jaar geen nieuwe aan plant in de grond zal brengen. In de afgelopen jaren heeft deze on derneming in zodanige mate moei lijkheiden ondervonden, dat men 't thans niet verantwoord acht riet te planten. AMSTERDAMSE PARKHOTEL HAD OOK EEN GOED JAAR De exploitatie-rekening over 1951 vande N.V. Parkhotel te Amster dam bedraagt f 65.608. Na afschrij vingen en reserveringen wordt 'n dividend voorgesteld van 5 pet. (vj 4 pet.). In het verslag schrijft de directie dat de goede gang van za ken der voorgaande jaren zich zeer bevredigend heeft voortgezet. Ook voor 1952 wordt een stijging van de hotelbezetting verwacht. De verkoopprijzen zijn niet aan te pas sen nan de sterk toegenomen kos ten, daar hiervoor bij het publiek de nodige koopkracht ontbreekt. Zolang deze ongunstige verhouding bliift bestaan, zal met een te ge ringe winstmarge rekening moeten ■worden gehouden aldus de directie. HOGER DIVIDEND FRIES-HOLLANDSE HYPOTHEEKBANK De Fries-Hollandse Hypotheek bank N.V. heeft 1951 afgesloten met een saldo winst van f 26.196. Voorgesteld wordt een dividend van 6pct. (4 pet.). In het verslag jaar kon een flink aantal hypothe caire leningen gesloten worden, hoewel door stagnatie in de ver koop van pandbrieven niet veel nieuw geld beschikbaar kwam. WEST-DUITSLAND KOOPT IN NEDERLAND De invoercommissie van West- Duitsland heeft de volgende invoer uit Nederland toegestaan; varkens reuzel tot een bedrag van 10.51 millioen mark, rijst tot een bedrag van 1.57 millioen mark, mayonnaise tot een bedrag van 40.000 mark en pindakaas tot een bedrag van 40.000 mark. PRODUCTIE AMSTERDAM RUBBER De N.V. Rubber Cultuur Maat schappij „Amsterdam" heeft gedu rende Maart verkregen 1183 ton ton palmitten tegen resp. 1263 ton rubber, 2600 ton palmolie en 751 rubber, 2505 ton olie en 740 ton pit ten in Februari. De productie ge durende het eerste kwartaal van 1952 is hierdoor gestegen tot 3609 ton rubber, 7773 ton olie en 2306 ton pitten tegen resp. 1437 ton, 4621 ton en 1202 ton in dezelfde periode van 1951 toen op de ondernemingen werd gestaakt. MARKT BLIJFT LUSTELOOS AMSTERDAM. 7 April Ook deze week werd ter beurze luste los ingezet. Stimulansen zijn er, dit weekend niet geweest en de affaire had dan ook weinig om het lijf. Olies werden vandaag verhandeld met een marge van twee punten, hetgeen vrij veel is, wanneer men de koersschommelingen der laatst» weken in aanmerking neemt. De slotnotering van 291 bleef een punt beneden Vrijdag. Unilevers vielen op door een vaste stemming tegen het einde, waardoor zowel de oude als de nieuwe aandelen 11/2 hoger waren. Voor het overige bleven de koerswijzigingen op de industrie- markt zeer beperkt. Voorts frap peerde het, dat de cultuurwaarden over het algemeen goed prijshou dend waren. Evenals vorige week schreef men dit toe aan meer ver trouwen in de Indonesische rege ring. De scheepvaartmarkt deelde evenzeer mede in de algemene apathie, doch hier was de k°ersbe- weging meer gedecideerd in de be nedenwaartse richting. Op de Ame rikaanse afdeling werd een agio- percentage vernomen van 7/8 a 1 procent, zodat dit thans bijna ge heel verdwenen is. Claims de Wit's textiel werden op f 90.opnieuw f 10. lager geadviseerd. Voor de guldensbeleggingen was de stem ming zeer traag en de conversie lening bleef een kwartpunt bene den Vrfjdag. De dollarobligaties in overeenstemming met 't agio luier. de nok speelde de straffe wind met een paar wapperende jute zakken. Dan denkt men wel even aan de enorme transportkosten (12.000 gulden) en de bouw van een nieuw stenen voetstuk vijf honderd meter" verder, aan de enorme reparatiekosten. Maar de Kamper molen blijft behouden en Amerikaanse bladen vonden het geval te interessant om er niet een paar persfotografen op af te sturen. Alles liep zo gezegd op rolle tjes, alsof het voor de transport ondernemer dagelijks werjc was molens zo maar op te nemen en te verplaatsen. De tientallen ar beiders verstonden hun vak en werkten met het tempo van cir cusbouwers. En- toch, het kwam allemaal op centimeters aan en het timmermansoog maakte wa terpas overbodig. Twee vracht auto's werden voor de carriers gereden, de vracht werd aange haakt, een legertje politiemannen hield het publiek op gepaste af stand Plotseling werd het rumoer overstemd door de uit roep „Rijen maar!" Eerst traag kwam de voorste trekker op gang tot de dragen van een katrol ge spannen waren. Toen ging een lichte trilling door de oude molen. Even kraakten de gebinten, centi- mejer na centimeter kwam het bouwwerk van zijn plaats en eenmaal op de helling, werden van achter naar voren de bevelen doorgegeven: „Harder! Harder!" We hielden ons hart vast toen het gevaarte op ons toe kwam „stappen". Het publiek deinsde nog verder achteruit. Maar feil loos en met een lichte bocht reed de molen de straat in precies tussen twee rijen boompjes door. De opzienbarende tocht was be gonnen, maar na de eerste 25 me ter, moest de molen weer wor den opgevijzeld, de carriers moesten er onder uit en achterste voor weer worden onder ge bracht. Dat zou weer een kar- wij geven waarmede vier tot vijf uren gemoeid waren. Zo mogelijk diezelfde avond of anders Dins dagmorgen zou de tocht- woorden voortgezet en men hoopte dan na een rit van een half uur op dé plaats van bestemming te zijn. Toen we Kampen de rug toe keerden, hebben we nog even omgekeken om het zonderlinge beeld van. een oude molen mid den in een drukke verkeersstraat in ons op te nemen. En tezelfder tijd poogden we in gedachten de grenzen van de transportmoge lijkheden af te tasten. Enfin, de molen is behouden en wie mor gen de IJsel afzakt, zal er nabij Kampen een heel ander land schapsbeeld aintreffen, dan er gisteren was. (Advertentie) HENSBROEK. Maandag morgen omstreeks 10 uur is de 71-jarige veehouder P. Fok uit Hensbroek, terwijl hij op de boerderij aan het werk was, ver moedelijk uitgegleden op een loopplank tengevolge waarvan hij m een gierput is gevallen en jammerlijk verdronk. Achtste eeuwfeest St. Bernardus De Cistercienser-monniken in België en Nederland maken zich nu reeds op om de 800-ste sterf dag van de grote St. Bernardus, die als een der stiohters van de Orde wordt beschouwd, glorierijk te herdenken. Deze herdenking zal vallen in Augustus 1953. Naar wij vernemen, staat de uitgave van een groot gedenkboek op het programma, waaraan ook door andere Orden zal worden mede gewerkt en waarin tal van be langrijke artikelen over de in vloed van St. Bernardus op het monniken-wezen, ook van de hand van historici, zullen worden opgenomen. De Cistercienser-abdij te Westmalle zal de uitvoering van het gedenkboek verzorgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5