VOETS h Is de zee HITLER's graf? Nieuwe Sovjet-poging verwacht om Duitsland te neutraliseren DAGBLAD VOORALKMTAR EN OMGEVING Dinsdag:een rustige dag voor ons Koninklijk Paar Verhouding Duitsers-Joden in het geding gebracht Minister v. d. Brink opent Canadese tentoonstelling REGERING-PINAY stelde vertrouwenskwestie en won jrookjesland 5 Hitler's lijk prooi der golven? Communisten vrezen Romme Wrak vertelt trieste geschiedenis Vluchtende nazi-duikboot in45 tot zinken gebracht DE FRANSE BEGROTING Maatregelen tegen belastingontduiking Kremlin wil tot elke prijs vredescontractvoorkomen Indonesië wil niet-militaire hulp Nieuwe zwarte lijst Hand afgerukt in gehaktmachine Taak van V.N. van levensbelang voor de vrede van de wereld Uiterst pijnlijk proces in West-Duitsland Zijn bezoek aan Canada van aanzienlijke economische betekenis Britten willen we! praten, maar niet zo Staalstaking in V.S. afgelast K-pièces In wollen y, ottoman- flesgroen, zwart en Malen 40 46 f96.50 mantel In i wol-travers, sn grijs en beige, n 40 t/m 46 f 99.50 Laat 118 Hl Porti met deze J/ kwaliteits korstel, du Je veiligheid heeft en zachte en de werkzaam hard. lm stel. 75 St IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHb aasd las hij wat er op isd als wij dat lezen. Er van Jhr. mr. Roderick dat is die vent, waar mwinkel", riep de smid dwenen adelijke jonge- ook. Hij moet een van i zijn foto me natuurlijk imid heen en weer. Wie pper kleermakertje? Of le dwerg van Sneeuw- of misschien de sol- oet het zijn", mompelde eer door het sprookjes- de ons reeds bekende IIIIIIUIIIIIIIIIIIIillllHI.™ HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VAN HEDEN PAG. 1 Woensdag 9 April 1952 46e Jaargang No. 12446 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) DE GEDACHTEN gaan zich steeds meer bezig houden met de komende verkiezingen en met de samenstelling van het kabinet, dat daarna 'zal optre den. De Communistische Partij heeft zich onder het bekende motto „Ons is niets te dol", tot de PvdA, de VVD, de CHU en de groep-Welter gewend, met 't verzoek een zodanige onderlinge samenwerking te bevorderen, dat de vorming van een kabinet- Rommp kan worden voorkomen. Naar de mening van de heer Paul de Groot is prof. Romme thans volksvijand no. 1. Naar de eigenlijke bedoeling van deze wel zeer dwaze communistische stunt kan men slechts gissen. Communisten met verstand zal men immers moeilijk kunnen bijbrengen dat er een belang voor „het werkend volk" in zou kunnen schuilen om in een re geringscoalitie aan krachten, die zeker door hun afgevaardigden altijd voor conservatief en reac- tionnair worden uitgekreten, een invloed te geven, die zeer be paald groter zou zijn dan thans. De bedoeling kan zijn reeds nu een stelling te betrekken van waaruit men straks de PvdA kan beschuldigen aan de totstand koming van een kabinet-Rommc te hebben meegewerkt en wel onder het motief, dat dit hyl kunnen worden voorkomen, wan neer men aan de door de com munisten voorgestelde ..oplossing" had willen medewerken. Maar hoe dat verder zij, in het voor stel zit toch misschien wel lijn in zoverre de communisten zich de laatstp tijd, ook in het par lement, met toenemende heftig heid tegen de KVP en haar fractievoorzitter in de Tweede Kamer zijn gaan keren. De be doeling hiervan laat zich heel wat makkelijker raden en kan misschien toch ook nog de eigen lijke sleutel worden voor het bovengenoemde op zichzelf zo dol lijkende voorstel. De KVP fractie in de Tweede Kamer heeft zich immers het meest consequent getoond in de be strijding van ondermijnende communistische activiteiten. Bij liet grondwetsdebat was het prof. Romme die aandrong op maat regelen, waardoor die ondermij nende activiteit, zowel in als buiten het parlement kan wor den beteugeld. En in dit licht bezien, laat het zich wel ver staan, dat de communisten be paald huiverig zijn voor een kabinet, waarvan de huidige fractievoorzitter van de KVP de leiding zou hebben!! KOPENHAGEN (A.P.) In het wrak van een nazi-duikboot bij het Deense eiland Funen zijn de bedorven bewijzen gevonden van een vluchtpoging van een groep onbekende Duitsers uit de ruïnes van Hitler's Reich. Onmiddellijk nadat een lanceerbuis voor torpedo's door een dynamietlading opengereten was kwa men grote hoeveelheden ingeblikte levensmiddelen naar de oppervlakte. En weldra was de zee bedekt met bedorven worsten, die grote aantallen vraatzuchtige, schreeuwende zeemeeuwen aantrokken. Koningin luliana ontving gisteren het eredoctoraat van de Universiteit van Columbia. De Koningin ontvangt de bul: v.l.n.r. H. M. Koningin Juliana, Benjamin Bunninger en Dr. Grayson, Vice-president van de Universiteit. A.N.P.-radio'.elefoto. PARIJS Premier Pinay heeft de vuurproef glansrijk doorstaan. Zijn begroting, waaraan tien maal de vertrowenskwestie was ver bonden is gisteravond aangeno men. Niet eenmaal werd hem bet vertrouwen gewijgerd. De eerste vertrouwenskwestie van de reeks waarover gisteren door de Nationale Vergadering werd gestemd, is met 325 tegen 206 stemmen in het voordeel van de regering beslist. Het gaat hier om het bevriezen van credieten voor niet-militaire uitgaven en wederopbouw ten be drage van 100.000 millioen francs, zolang deze uitgaven niet kunnen worden gedaan uit leningen in plaats van uit de opbrengst der belastingen. Ook het voorstel van Pinay om de successie-rechten te verlagen werd aangenomen en wel met 456 tegen 100 stemmen. Ook het artikel van de ont- werp-begroting, dat voorziet in maatregelen om belastingontdui king tegen te gaan. is door de Franse Nationale Vergadering BONN (A.P.) Volgens een hooggeplaatst Westelijk woord voerder mag verwacht worden, dat Sovjet-Rusland voor 1 Mei a.s, een hernieuwde poging zal doen om het Atlantische defen sie-programma te ondermijnen en Duitsland te neutraliseren. Rusland zal volgens deze woordvoerder, die een der meest vooraanstaande geallieerde leiders in Duitsland is, met ingrij pende concessies komen. In officiële geallieerde en Duitse kringen is men ervan overtuigd, dat het Russische aan bod veel verder zal gaan dan een voorstel om de geschillen tussen Oost en West te bespreken. Volgens deze kringen, aldus de woordvoerder zal het Kremlin ofwel 1. voorstellen dat vrije ver kiezingen in geheel Duitsland worden gehouden, of 2. een spec taculair aanbod doen om te on derhandelen over de kwestie van de Oostduitse gebieden, die aan Polen zijn gekomen. Dit is altijd de Russische troef geweest bij de pogingen om Duitsland te neu traliseren of van het Westen los te maken. De Westelijke en Duitse leiders achten de eerste mogelijkheid de waarschijnlijkste. Vermoedelijk aangenomen en wel met 411 tegen 102 stemmen. Reuter meldt, dat het artikel dat bepaalt dat aan straffen op gelegd aan belastingontduikers, bekendheid zal worden gegeven door ze te vermelden in officiële mededelingen, welke bij het stadhuis en aan de woning van de veroordeelde zullen worden aangebracht met 447 tegen 100 stemmen is aanvaard. De regering -Pinay had aan de stemming over beide artikelen de vertrouwens kwestie verbonden. Met 445 tegen 101 stemmen keurde de vergadering het voor stel goed, dat belastingontduikers kunnen worden uitgesloten van regeringscontracten. Met 438 tegen 101 stemmen werd de motie aangenomen om bij de wet verplicht te stellen dat verkopers naam en adres van kopers bekend maken. Pinay is de derde premier, die getracht heeft de begroting van 1952 door de Franse Nationale Vergadering aangenomen te krij gen; hij is de eerste, die er in geslaagd is. zullen de Russen voorstellen, dat de Grote Vier toezicht moeten houden op de verkiezingen. Toe zicht van de Ver. Naties zullen zij. naar verwacht wordt, niet aanvaarden. De hooggeplaatste woordvoer der zei, dat men verwacht, dat het nieuwe Russische voorstel voor 1 Mei komt. De Sowjet Unie zou hiermee willen bereiken, dat het de on dertekening van het „Vredes contract" tussen West Duits land en de Geallieerden wordt opgehouden. De zegsman betoogde, dat bij de Geallieerde en Duitse leiders de overtuiging heeft postgevat, dat het Kremlin bereid is, een hoge prijs te betalen, om de onderteke ning van het „Vredescontract" te voorkomen. Uit het daarop volgende on derzoek bleek, dat alle lanceer- buizen vol ingeblikte levensmid delen zaten en dat de duikboot geen torpedo's of munitip aan boord had. De boot was op 4 Mei 1945 door vliegtuigen van de R AF. tot zinken gebracht. Het ligt voor de hand. dat de boot onderschept werd toen hij uit het gedoemde Reich trachtte te vluchten. Het doel van de reis was wellicht Zuid-Amerika. Maar tot dusver zijn geen log boek of andere papieren ge vonden. waaruit de identiteit van de opvarenden en hun bestem ming blijkt. De U-boot werd op de dag dat hij zijn ondergang tegemoet ging, vergezeld door twee an dere duikboten, waarvan een eveneens in de grond werd ge boord. De vondst wordt in Konen- hagen hesehnnwd als een hewvis voor de stelling dat een aantal hooggeplaatste Nazi's ner duik boot heeft trachtten te vluchten. Sommige Denen geloven zelfs, dat Hitier zich aan boord van een der duikboten bevonden heeft De inhoud van de andere duikboot is nog niet onderzocht. De berichten, dat skeletten of lijken in de boot gevonden zijn, werden door de duiker Harry Olsen tegengesproken. Men heeft alleen fragmenten van beenderen aangetroffen, zei hii. DJAKARTA (A. P.) Van be trouwbare zijde wordt vernomen dat het nieuwe kabinet van pre mier Wilopo waarschijnlijk zal trachten de militaire hulp-clausu le in de overeenkomst voor we derzijdse beveiliging, die afgeslo ten werd door de voormalige mi nister van buitenlandse zaken, Achmcd Soebardjo met de Ame rikaanse ambassadeur Merle Coch ran, te elimineren. Wat Indonesië nodig heeft is niet-militaire hulp, zoals Birma die krijgt. Waarnemers geloven, dat de regering zal trachten her zieningen van de M.S.A- te ver krijgen gedurende het huidige parlementaire reces. VOOR HANDEL MET SOVJETS WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van handel is bezig met het samenstellen van een nieuwe zwarte Hist van bui tenlandse firma's die bij haar handel met de Sowjet-Unie in strijd zouden hebben gehandeld met de Amerikaanse controle maatregelen op de uitvoer. De nieuwe zwarte lijst betekent een verscherping van de campagne tot het voorkomen van de ver zending van strategische of half- strategische producten, naar de Sowjet-Unie en de landen van het Communistische blok. Maandagmiddag geraakte het tien-jarig dochtertje van de sla ger L. te Hengelo met haar rechterhand in een draaiende gehakt machine, waardoor dit lichaamsdeel tot de pols werd af gerukt en geheel verbrijzeld. De slagersknecht A. A. was bezig met het fijnmalen van vet. waarbii het meisje blijkbaar as sistentie heeft willen verlenen. De knecht had gelukkig de tegenwoordigheid van geest de polsslagader af te binden. De direct ontboden geneesheer liet het kind naar een ziekenhuis overbrengen. ZIJ STEKEN DE KOPPEN BIJEEN Hoge ofjicieren van het opperbevel der ge allieerde strijdkrach ten in Europa en van vertegenwoordigers der leden-staten van de NAVO zijn onder leiding van veldmaar schalk Montgomery te Parijs bijeengekomen voor het houden van 5-daagse oefeningen Het doel van deze oefeningen is 't bestuderen van de oplossing van bepaalde vraagstukken die inzake de verdediging van West-Europa in het hotel, waar de samenkomsten plaats gesteld zouden kunnen worden. De garderobe vinden, symboliseert de samenwerking. NEW YORK (A.P.) Koningin Juliana heelt gisteren een bezoek gebracht aan de kerk van St. Mark-in-the-Bowerie en het hoofd- lcwartier van de Ver. Naties. Voor de historische kerk, die nauw verbonden is met de geschiedenis van de Nederlanders in New York, legde zij een brans bij de buste van Peter Stuyvescmt. Een hali uur later bracht de Vorstin een dronk uit op de Ver enigde Naties, Het tamelijk zwak bezette pro- ternationaal lichaam voor het gramma van Dinsdag was voor 1 Koningin en Prins een ware ver lichting. Behalve het bezoek aan het gebouw der Ver. Naties stond in, de ochtenduren alleen nog op het programma een bezoek aan de St. Marks Church in de Bowery, gebouwd in 1799 op de grond van de kapel van Peter Stuyvesant, de beroemde gouverneur van Nw. Amsterdam. Zij is genoemd naar de „brouwerij" (boerderij van Stuyvesant). Het Koninklijk Paar werd hier ontvangen door ds. Richard de MCeoy, die aan Ko ningin en Prins voorstelde de hoofdbewaarder L. Stuyvesant Chanler, een afstammeling van Peter Stuyvesant en andere le den van de kerkeraad. Mevrouw Mceoy overhandigde de Koningin, enkele geschenken voor haar dochters. Voor Prinses Beatrix het boek „Lysbet", voor Prinses Irene een boek „Peter Stuyvesant, jongen met de klompen" en voor de Prinsessen Margriet en Marij ke elk een pop. De Koningin leg de een krans bij het standbeeld van Stuyvesant dat voor de kerk is opgericht. Gedurende het diner gister avond door Hare Majesteit aan geboden aan de Veiligheidsraad in de Colonyclub te New York, hield Zij een rede, waarin Zij o.a. zei: Mijn man en ik zijn zeer ver heugd u vanavond bij ons te zien, omdat wij in u de Ver. Na ties begroeten en wij verwelko men in uw persoon de grootmoe dige en vertwijfelde poging der mensheid tot vrede en veiligheid. Uw taak is een van, levens belang voor de vrede van de we reld, hoe enorm moeilijk zij ook moge zijn. Waar wij leven ih een tijd, zo vol van ernstige misver standen en ernstige onenigheden, hebben we alle reden om dank baar te zijn voor het bestaan in onze moeilijke tijd van een in- waarborgen van de veiligheid. Moge uw Raad in staat zijn zijn hoge plichten na te komen, de volkeren lerend in de woorden van het handvest hoe „ver draagzaamheid te beoefenen en tesamen in vrede met elkander te leven als goede buren". Nadat Hare Majesteit aan het slot van Haar rede de zevende strophe van het Wilhelmus had geciteerd, bracht Zij een dronk uit „ter ere van alle mensen en van hun veiligheid." BONN Midden April begint in Muenchen een proces, dat in de verantwoordelijke politieke kringen der Bondsrepubliek als een hoogst pijnlijke aangelegenheid wordt beschouwd, om dat de verhouding tussen Duitsers en de nog weinige in het land levende Joden mee in het geding is gebracht. Beklaagd zijn twee Joden, die na de oorlog in Beieren een vooraanstaande plaats hebben ingenomen: dr. Philipp Auer- bach. hoofd van het Beierse bu reau voor schadeherstel jegens om hun ras vervolgde personen, en dr. Aaron Ohrenstein. de rabbijn van Beieren. Auerbach. Hamburger van geboorte, is na de oorlog een der hoofdfiguren van het Beierse politieke leven geweest. Hij genoot in de hele bondsrepubliek de faam van „eerste Jood" van Duitsland en werd zelfs „ongekroond koning van Beieren" genoemd. Hii was in 1942 door de Franse politie aan de Gestapo overgeleverd, kwam in Auschwitz en later in Buchenwald. Toén hii daar be vrijd werd begon hii ziin poli tieke carrière bii het landelijk bestuur in Dusseldorp. De En gelse bezetting heeft hem daar .in 1946 ontslagen, daar hii de doc torstitel voerde zooder daartoe gerechtigd te ziin. Toen ver scheen hij in Munchen. waar zijn merkwaardige carrière be gon. Een jaar geleden heeft deze echter plotseling een einde ge nomen, toer» in zijn boeken on regelmatigheden tot een totaal van ruim zes millioen mark werden ontdekt. Niet dat deze in de zakken van Auerbach wa ren verdwenen, maar zii waren volgens Auerbach grote tegen stander, de Beierse minister van Justitie, dr. Joseph Mueller, in handen gespeeld van mensen, die generlei recht op schade- herstel konden doen gelden. De opperrabbijn is ervan beschul digd. dat hii zou hebben mede gewerkt aan het vervaardigen van valse papieren, die de on regelmatigheden moesten dek ken. Auerbach zelf wordt ervan beschuldigd de nodige steekpen ningen te hebben ge-ind. Een jaar lang is in Beieren een politieke striid rond het ge val gevoerd. Die is voorlopig ge wonnen door „Ochsensepp". zo heet de energieke minister van Justitie in de wandeling. Een pijnlijk intermezzo heeft vorige week het begin van het proces voor twee weken ver traagd. De verdediging had namelijk uitstel gevraagd we gens „vooringenomenheid der rechters". De president der rechtbank en zijn twee raads leden blijken namelijk partij genoot van de N.S.D.A.P. te ziin geweest. DEN HAAG De Minister v. Economische Zaken, prof. Dr J. R. M. van den Brink, heeft de uitnodiging van de Canadese re gering aanvaard om op 2 Juni a.s. de officiële opening te ver richten van de ..Canadian Inter national Trade Fair" te Toronto. Prof. van den Brink en zijn echt genote zullen de officiële gasten zijn van de Canadese regering. Het feit. dat Canada voor het eerst na de oorlog in Nederland met een inzending op de Utrecht se voorjaarsbeurs is uitgekomen alsmede de toenemende omvang van het Nederlands-Canadese handelsverkeer verlenen aan het bezoek van prof. van den Brink, hetwelk nauw aansluit aan dat van H.M. Koningin Juliana, op dit moment aanzienliike betekenis, zo deelt men ons van de zijde van het Ministerie van Econo mische Zaken mede. In de exportnota welke dezer dagen door de Nederlandse rege ring aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd aangebo den, werd de betekenis van een toenemende Nederlandse export naar Canada onderstreept. Hier bij werd op duidelijke wijze ver klaard, dat Nederland de groot ste aandacht dient te besteden aan toekomstige markten in de Verenigde Staten en Canada, hen einde de dollars te verdienen die nodig zh'n om de noodzakelijke import uit deze landen te finan cieren. Bovendien meent de verdedi ging. dat het proces niet zonder de toestemming van de Ameri kaanse bezetting, onder regie Auerbach in zijn functie is gekomen, kan plaats hebben. DE VERSCHIINING OP GOEDE VRIJDAG Wij maken onze lezers en adverteerders attent op het feit, dat ons blad evenals de overige katholieke bladen op Goede Vrijdag normaal zal verschijnen. GLASGOW, 8 April (A.P.). Groot Brittannië heeft vanavond Rusland gewaarschuwd, dat het zich niet zal laten verleiden tot „tijd verspillende" besprekingen, welke beogen de opbouw van de Westelijke defensie tegen te hou den. In duidelijke taal zei de minis ter van Buitenlandse Zaken, An thony Eden: „Ernstige onderhan delingen op enig ogenblik ja. Tijdverspillende haarkloverijen op elk ogenblik neen." Eden maakte zijn opmerkingen in een redevoering voor een bij eenkomst van de conservatieve partij. NEW YORK A.P.) Ongeveer tweehonderd duizend arbeiders van de telefoondiensten en tele graafdiensten ziin gisteren niet on hun werk verschenen in de Ver. Staten Daarnaast neemt de dreiging van een algemene staking van de arbeiders in de staalindus trie angstwekkend toe. De regering heeft reeds aan bevolen alle zendingen staal aan particulieren onverwijld stop te zetten, teneinde alle voorraden voor de defensie te kunnen re serveren. De arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie hebben, zo werd hedenochtend gemeld, na het be vel van Truman om de industrie over te nemen de staking afge last. NED. VRIJWILLIGERS NAAR KOREA SCHIPHOL Van Schiphol is gisteravond een aanvullingsdeta chement van 25 Nederlandse vrij willigers per KLM vliegtuig naar Korea vertrokken. Het detache ment, dat op 15 April door een tweede van gelijke grootte ge volgd zal worden, staat onder commando van eerste luitenant F. J. F. M. Weyn Banningh uit Groenlo, die reeds eerder bii het Nederlandse detachement Ver enigde Naties op Korea heeft ge diend. De totaal sterktG van het N-D.V.N. zal hierdoor op 750'man worden gebracht. In de tweede helft van Mei vertrekt uit Rotter dam per schip een aflossingsde tachement van 250 man. Bij al de ze eenheden bevinden zich ver scheidene oud-leden van het Ne derlands detachement Verenigde Naties, die voor de tweede keer getekend hebben.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1