fartewlt Mens moet om zijn ziel denken; niemand, geloof ik, betwist dat Belgisch plan tot bestrijding van bestaande werkloosheid BEVAN schrijft zijn opinie in boekvorm neer Keukenhof" niet onder beheer vakorganisatie T OVlbt"""" De houding van de P.v.d.A. P.T.T.-hulpbestelIer pleegde honderden kruimeldiefstallen 1 lingin sprak met i4a.sk en PaSar Marktberichten HARE MAJESTEIT DE KONINGIN EREDOCTOR: „Wij worden opgeleid tot hersens op wielen" DE WAARHEID IS EEN EENHEID Naar wij vernemen Alleen fiscus draagt de last Omwenteling in nationale economie Maar de ratten zijn er Algemene Vereniging Bloembollencultuur Een katholieke stem uit Engeland Gematigd communismeechter zonder vloed van tranen Misleidende opvattingen Kerk wijst psycho-analyse af Bejaarde man niet tegen verleiding bestand WOENSDAG 9 APRIL 1952 PAGINA 3 iRSVERWACHTINC eeld door het K.N.M.I. ilt, geldig van Woensdag- ot Donderdagavond: AIND aderlijke bewolking met s opklaringen en slechts Ie verspreid optredende i en in de nacht hier en mist. Aanvankelijk ;ke tot matige, morgen »e tot krachtige wind n Zuid-Oost en Zuid ïoudend zachter. >ril zon on 5.55, onder ïaan op 20.11. onder 5.31. Advertentie 'NDOM r PAASFEEST Muzfflk van J. S. BACH ata en Fuga voor f 6.25 1 en koraalpreluden -ist lag in Todes- len", door het Phi- iphia Orkest o.l.v. Leopold Stokovsky f 7.75 du bei mir en Ich 2 treulich still, door Cincent m.b.v. cello iavecimbel f 4.30 alle platen van frag- ten uit de Mattheus Pas- ieder afzonderlijk ver- ;baar. PM A - Alkmaar JRAMOFOONPLATEN gestraat 77 Tel. 2626 lingin Juliana heeft tijdens iner, dat de leden van de heidsraad werd aangeboden Colony Club te New York ang gesprek gevoerd met Sowjetrussisehe vertegen- iiger in de Veiligheidsraad. afloop van het diner zei „De Nederlandse Koningin n erg gevoelige en erg aar vrouw". arts sprak de Koningin tijd met de Indonesische genwoordiger in de Veili-g- raad. Pala-r. ARMHUIZEN 9000 kg ge- wol 17,3018,60; 25.000 kg kool 23,70—27,80; 1000 kg s 18,90. 1RMEREND, 8 April 5000 ieren 12,50—13,50; 3500 een ieren 10; 200 kievitseiereu 10; 224 vette koeien 2,30— kalm; 642 gelde koeien 585— stug duur; 215 melkkoeien -1075 matig; 32 stieren 675 goed; 11 graskalveren 280— kalm; 1437 vette kalveren 150 0 stug; nuchtere kalveren v.d- it 3090; goed; fokk. 65-135 182 vette varkens voor de it 1,882,10 begin goed. af- stugger; 1035 magere var- 1 3690; biggen 3454 en 56 409 schapen weiderij) 95 fokkerij 165200 kalm; lam- en 6085 goed; 76 bokken en 2n 1070 vlug; 42 paarden -1050 matig; 16 fokzeugen -450 kalm; Totaal 4342 stuks; oude kippen en hanen )wit rood) 22,25; 500 (blauw) —2,35; 450 jonge hanen )bl.) 1,70600 jonge hanen (wit rood) 2,252,60; 200 eenden 2; 600 konijnen 1,25—9. ANGEDIJK 1450 kg witlof 1,50—52; II 36,10—42,50. ORD-SCHARWOUDE 1500 rode kool 24,70; 28.000 kg witte 1 17.40—13.30; 570 kg witlof I Ib 54; 2 51—57; 3 46—48; stek -42- .VENHORN, 8 April 1300 rode kool X 31—38,30; 1300 kg 5 kool 8,30—21,80: 10.000 kg n grof 41,1041,80; gew- 40,20 2,20; Lange bieten I 25,80- 10;; II 16,70; modjo 18.80: 5100 witlof 57—64; II 52—60; III 42 9; II 37,70—40,70; III 38—40,90 26,70; afw. 7,90—27,40. /[EDEMBiLIK, 8 APRIL 0 kg uien grof 38,10; middel 10; d<riel 28,10; stak 12,90—23; ,5 kg witlof I 52—59; II 49—53 3645; bieten B 17: C 5,90; djo 19,10 witte kool afw. 8; kpeen 11,9013,90; Alpha 8,30 Advertentie Onze tijd is een critieke tijd, maar ik geloof dat we op de drempel van een nieuw en rijker tijdvak staan. De oude vogel Phoenix uit de mythe stierf in de vlammen, terwijl in haar nest het vurig ei van de nieuwe phoenix lag, klaar om haar nieuwe leven te beginnen, en haar vleugels uit te slaan. Ik hoop en vertrouw in diepe ernst, dat ons nieuwe tijdperk geleerd zal hebben van de fouten in 't verleden begaan en gelijk de jonge phoenix een vlucht zal nemen hoger dan ooit te voren, een groter gezichtsveld van aarde en hemel bestrijkend. Aldus eindigde H. M. de Ko ningin haar redevoering, die zij hield toen Haar door de Columbia Universiteit het eredoctoraat in de rechtswetenschappen werd verleend. Persoonlijk, zo zei Zij, acht ik mij deze graad geheel onwaar dig, vooral waar deze wordt ver leend door een zo eerbiedwaardig en eminent college van vele van de vooraanstaande geesten van onze tijd. Wanneer ik deze graad aan vaard, dan doe ik dat, omdat ik gevoel dat het een hulde is. ge bracht aan het rechtsgevoel van het Nederlandse volk van nu. In de vorige eeuwen hebben verscheidene grote geesten in Nederland bijdragen geleverd op alle gebieden van> het recht, en in het bijzonder op dat van het volkenrecht. Ik mag misschien vermelden, dat de grondbeginse len van uw federale grondwet min of meer werden ingegeven door de goede trekken van de staats-inrichting der Verenigde Provinciën. Maar ook nog heden ten dage vindt het recht uitnemende die naren onder mijn landgenoten, evenals onder de uwe, want de Amerikaanse natie en het Neder landse volk hebben een sterk ge voel voor recht en gerechtigheid gemeen. Ik neem aan, dat gij in deze plechtigheid dit verwante rechts gevoel wilde eren, en het is mij een voorrecht de graad symbo lisch en in, die geest te aanvaar den. Ik gevoel mij gelukkig nu toe getreden te zijn tot die grote en hoogstaande gemeenschap, die ge worteld is in de beroemde Ame- rikaansche academie, die men de universiteit van Columbia noemt en met al haar alumni hun trots op haar te delen. Wie kennis bezit, heeft meer verplichtingen en draagt groter verantwoordelijkheid. Hij staat van aangezicht tot aangezicht te genover de waarheid. Als weten schapsmens zal hü weten, dat er nieuwe hoogten en diepten van waarheid achter iedere nieuwe ontdekking liggen. En toch is de waarheid, of schoon eindeloos rijk aan facet ten, een eenheid. Het woord universiteit zelf zegt het. Hoever de differentiatie der wetenschappen ook gegaan moge zijn, men is zich aan een uni versiteit, beter dan waar ook, hun uiteindelijke samenhang bewust. Ik geloof, dat zich in. de toe komst een steeds sterker wor dend begrip voor de fundamen tele eenheid van alle geestelijk leven zal ontwikkelen. Nu reeds groeit een nieuwe universaliteit der wetenschappen boven de ein deloze doorsplitsing der verschil lende takken uit. We worden zo zeer gespeciali seerd, dat wij opgeleid worden tot hersens op wielen. Men ziet hersens vervoerd door de wielen van de „Subway" en men ziet hersens achter dikke sigaren, zich voortbewegend in luxueuse auto's, door de wielen gebracht naar hun detailvakken. Hoe dan ook: geesten met eni ge zeer conventionele en arm zalige overblijfselen van een hart en nog minder van een ziel; arme uitgebuite experts. Dit betekent zwakheid voor de maatschappij. Het is een vorm van ontbinding: als een planeet die tot gruis is geworden; de wezenlijke kern is verloren. Wij moeten iets substantieels blijven, zijn en worden. De men selijke samenleving moet een doel het leven moet zin heb ben. Ik denk, dat wij het er al len over eens zijn. dat de mens om zijn ziel moet denken. Het is dank zij de wetenschap, dat de hele wereld binnen ieders bereik ligt en dat de mensheid op weg is naar een wereld-een heid, daarbij alle mensen tonend, dat zij één behoren te zijn. De vervolmaking der weten schap brengt echter, meer dan iets anders, onvermijdelijk een steeds verder reikende speciali satie met zich mee en op zich zelf is dat goed. Maar het is aan de menselijke ziel, het menselijk hart en verstand te beseffen, dat zij zelve de oorsprong en het dóel zijn. het begin en het einde van alle gebruik, dat wij van de natuur maken. Laten wij nooit vergeten, dat deze aarde ons speelveld is; het is niet aan de natuur onze mees ter te worden en de oorzaak te zijn van de ontbinding van ons wezen zelve. Indien wij onze innerlijke roep stem niet volgen, kunnen wij ons zelf wel als verloren beschouwen. Onze persoonlijke gespeciali seerde kunde is een schitterend werktuig om de maatschappij mee te dienen en wij moeten er dank baar voor zijn met onze gehele ziel die ziel die beter dan iets anders is toegerust om het leven in zijn geheel te overzien. Het zijn per slot van rekening het hart en de ziel, die de we reld regeren, niet het verstand, hoezeer het verstand ook moge denken, dat het dit wel doet. En zo kunnen wij de mens, zijnde de soort waartoe wij be horen, herontdekken, hoezeer misvormd deze ook moge zijn. Ik geloof, dat wij over het ge heel genomen de mens begin nen te herontdekken in zijn to taliteit. De mens is geen verza meling van los samenhangende delen, de mens is als een geheel geschapen. Hetzelfde geldt voor de menselijke samenleving: deze is in wezen een eenheid. Wanneer iedere man en iedere vrouw het begrip hervindt „iemand" te zijn, ieder een ge heel eigen persoonlijkheid als niemand anders, ieder met een geheel eigen taak jegens de ge meenschap, dan zullen we op de goede weg zijn. Het is niet alleen hun taak te herhalen, voort te zetten, zelfs niet uit te vinden, maar bezield te zijn en te scheppen met hun gehele wezen. Wij kunnen allen geloof in 't leven hebben wanneer wij luis teren naar de innerlijke roepstem waarvan ik sprak. Dan zal de de mocratische geest veel sterker zijn. De creativiteit van mensen en hebben onderhandelingen tussen een Nederlandse en een Finse handelsdelegatie geleid tot een handelsovereenkomst tot 1 April '53, volgens welke de wederzijdse omvang van het goederenvervoer wordt geschat op ongeveer 140 millioen; zal in de komende zomer het douane-onderzoek aan de Neder landsBelgische grens M8 Wern- hout-Wuestwezel worden vereen voudigd door gezamenlijke con trole; vertrok gisteren de „Zuider kruis" met ruim 800 emigranten uit Rotterdam naar Nieuw Zee land; worden de sigaren wanneer het desbetreffende wetsontwerp wordt aanvaard wél goedkoper, maar zeker niet vóór 1 Juli; stelt het fonds Doctor Catharine van Tussenbroek te Amsterdam een beurs van f 1000 beschikbaar voor een Nederlandse academisch gevormde vrouw die wetenschap pelijk onderzoek wenst te verrich ten, in binnen- of in buitenland; wordt er in Den Haag van 27 Mei af een tentoonstelling gehou den over „De Geschiedenis der Staten-Generaal,,. JAARVERGADERING „ST. BONAVENTURA" De* Katholieke Lerarenvereni ging St. Bonaventura te Leiden zal haar algemene jaarvergade ring dit jaar te Roosendaal houden en wel op 16 April a.s. om 10 uur in de Molenstraat 17. De heer v. d'Espallier, inspec teur M.O. te Antwerpen zal uolkeren is dat wat de mensheid spreken over „het Middelbaar haar waarde en zin geeft. I onderwijs in België". (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL Op last van minister-president van Houtte heeft het economisch kernkabinet uit de regering een reeks maat regelen uitgewerkt om het vraagstuk der werkloosheid tot op lossing te brengen. Het zijn geen fragmentarische maatregelen, als die waartoe de vorige regering zich bepaalde. Integendeel, ze beogen niets minder dan een omwenteling te brengen in de Belgische economie. Het merkwaardige daarbij is, dat dit plan nagenoeg geen rechtstreekse uitgaven vergt, echter wel een daling der staats inkomsten tot gevolg zal hebben. België telt ongeveer 300.000 werklozen, maar die zijn niet ge lijkmatig over het gehele land verspreid. Het is speciaal Vlaan deren, dat door deze plaag ge troffen wordt. De regering is er van uit ge gaan, dat de werkloosheid struc tureel is en dat het bijgevolg noodazkelijk is nieuwe werkgele genheden te scheppen. Begin nend waar men beginnen moest, heeft het kernkabinet dan ook allereerst uitgemaakt, d'at de be strijding der werkloosheid niet de taak dient te zijn van de minister van Arbeid, maar van zijn collega van Economische Zaken. Vervolgens is men gaan over wegen op welke wijze de ver eiste nieuwe werkgelegenheid tot stand kan komen. Getracht zal worden dit langs fiscale weg te bereiken. Nieuwe nijverheden zullen vijf jaar lang hun eerste verlies van de latere winst mogen afschrijven en de afschrijvingen van het materiaal en de ge bouwen mogen in trager tempo geschieden, zodiat de ondernemer zijn winst van de eerste jaren mag aanwenden voor nieuwe in vesteringen. Vlaanderen nood gebied nummer 1 Een verdere maatregel is de afbakening van de aldus te in dustrialiseren zönes. Benaald is. dat vooral Oost en Wcst-Vlaan- deren voor een snecial» behan deling in aanmerking komen. Behalve de reeds genoemde, wil de regering in deze gebie den nog tal van analere fiscale fasciliteiten toepasSn. Industri ëlen of particulieren, die recht streeks of onrechtstreeks geld lenen of gebruiken voor investe ringen, krijgen b.v. volledige fis cale vrijstelling ten bedrage van het totaal dezer investeringen. Inidlustrieën, welke zich nieuw vestigen, behoeven in deze zones gedurende vijf jaar ook geen grondbelasting te betalen. Boven dien kunnen zij leningen tegen lage rente, met bovendien een borgstelling van staatswege, ver krijgen bii de Nat. Crediet Mij. voor de Nijverheid. Ter verdere aanmoediging van de investeringen om de geldver- schaffing te bevorderen, over weegt de regering een wijziging van de wet op de banken, waar door het de banken mogelijk zou worden gemaakt 10 a 20 procent van hun verplichte reserve voor leningen aan te wenden. HELGOLAND, A.P Zeven jaar lang is Helgoland door de R.AF. zo intensief ge bombardeerd dat het onmoge lijk was dat er nog enig spoor van leven zou zijn. Maar de ratten zijn er, millioenen. Het gehele eiland is er mee be dekt. Er zijn er zoveel, dat de Duitsers zich nu afvragen na het eiland op de Engelsen teruggewonnen te hebben hoe het nu terug te winnen van de ratten. De ratten maken het leven van de Duitse arbeiders die hier bezig zijn de resten van de bommen op te ruimen tot een ellende. Zij knagen de sterkste kasten kapot en eten het voedsel op. Zij vreten de schoenen kapot, graven tun nels door de muren, onder mijnen vloeren en bijten de telefoonkabels door. De rattenjacht heeft hier de plaats ingenomen van de bios coop en de andere ontspan ning. De Duitsers hebben over wogen de ratten uit te roeien met vergif, maar daardoor zou ook de vogelstand, waarom het eiland beroemd is, ver nietigd worden. De cost gaet voor de baet uyt Tenslotte is besloten credieten te verlenen voor de aankoop van grondstoffen en materialen in de EBU-landen, terwijl de minister van Landbouw een plan heeft opgesteld voor de vrucht- baarmaking v. 300.000 ha woeste en drassige gronden. Dit plan zal waarschijnlijk heel v"at werklozen opslorpen. Inmiddels kunnen de gemeenten al direct aan de slag als zij werken aan wegen of kanalen willen doen uitvoeren. Hiervoor is een apart plan uitgewerkt. Dit alles zal door de regering nu op zo kort mogelijke termijn in wetsontwerpen of besluiten worden uitgewerkt. Grote kos ten vergen de plannen niet, al leen de fiscus zal de gevolgen te voelen krijgen. Maar dit laat ste, zo verkondigt de regering met weldadig aandoend optimis me, behoeft ook weer niet van lange duur te zijn. De nieuwe industrieën zullen ook nieuwe inkomsten opleveren, en de cast gaet voor de baet uyt. POLS GEBROKEN STEENWIJKERWOLD. De echtgenote van J. Bijkerk te Door een 30 overwinning op Chelsea in de demi-finale, welke Maandag in het White Hart Lane-stadion te Londen werd gespeeld, zal Arsenal uitkomen in de finale om de Engelse voetbalbeker in het Wembley-stadion op 3 Mei. Swindin, doélverdediger van Arsenal, neemt een duik op de bal aan de voeten van Smith, de midvoor van Chelsea, tijdens een aanval op zijn doel. stelling die onder het particulier initiatief een grote vlucht heeft genomen, zal verzekerd blijven, juist door de ondernemingsgeest van de particulieren, aldus het standpunt van het stichtingsbe stuur. De voorzieningen die nodig zijn voor de verlenging van de tentoonstellingsduur zullen naar alle waarschijnlijkheid gedragen worden door het stichtingsbestuur en de 80 inzenders op Keukenhof. Het in Haarlem gevallen besluit zal dus niets veranderen aan de bestaande toestand. De algemene vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur in Haarlem o. 1. v. jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, heeft zich bezig gehouden met een uitvoe rige agenda, waartoe o.m. behcor- de, behalve de verslagen over de afgelopen periode, een voorstel van het hoofdbestuur tot wijzi ging van het reglement scheids gerecht voor de bloembollenhan- del en een voorstel betreffende de tentoonstelling Keukenhof. Het hoofdbestuur stelde voor, dat het gemachtigd wordt om te streven naar het sluiten van een zodanige overeenkomst met de stichting Keukenhof, waardoor deze permanente tentoonstelling onder leiding zou komen van de vakorganisatie. Het voorstel werd met 226 te gen 221 stemmen verworpen. Het grootste bezwaar gold het feit, dat bij een zodanige overeenkomst de samenwerking tussen de vereni ging en „Keukenhof" gebonden zou zijn aan een periode van 20 jaren, aangezien Keukenhof tot 1970 een huurcontract heeft met de eigenaars van de haar ter be schikking staande gronden. Aanvankelijk was het niet de bedoeling, de tentoonstellings duur te verlengen. Thans is dit gebeurd en tot, zoals boven ge noemd, 1970. Naar wij thans van het stichtingsbestuur vernemen, Zuidveen kwam in haar woning i zal deze nu de verdere organisa zo ongelukkig te vallen dat zij tie zelf in handen houden. De haar pols brak. groei en bloei van deze tentoon- (Door graaf M. de la Bedoyere) Het komt niet dikwijls voor, dat een vooraanstaand politicus, in de hoop op het uiterste succes, de kiezers van zijn land aan zich verplicht door een boek te schrijven, dat tamelijk open hartig vertelt wat z'n plannen zijn. Niettemin heeft Aneurin Bevan, de leider van de linker vleugel in de Britse labourpartij, dit zojuist gepresteerd. „In plaats van vrees" is een boek van ongeveer 200 pagina's argumentatie, waarin in elk geval be wezen wordt dat „Nye" Bevan, zoals hij in vertrouwelijke kring genoemd wordt, een buitengewoon intelligent, zeer dapper en wat argumentatie betreft knap persoon is. duen, die aan niemand verant woordelijkheid schuldig zijn dan aan zichzelf. Zolang dit zo bliift, kunnen de uitgaven niet be heerd en beheerst worden in het algemeen belang. Er- moge dan al een zekere mate van goodwill bestaan, de verrijking van het individu is toch het primaire doel en er moet een voort durende spanning zijn tussen de massa en de bezitters, de staat en een minderheid. Toenemende belastingheffing, sociale verzor gingsplannen er» dergelijke los sen het probleem nietop en veroorzaken algemene ergernis. Het enige geneesmiddel is dat de staat, door middel van een heffing—ineens, de grote hap van het nationale kapitaal of eigendom overneemt en uitgeeft in het publieke meer dan in het particuliere. En om er zeker van te zijn, dat dit langs democra tische en niet langs tyraninieke weg gebeurt, moet de meerder- heidswil van het volk op alle punter» de overhand hebben. De gehele staatseconomie moet. af gezien van ondergeschikte onder delen waar privé-eigendom ge handhaafd blijft. voortdurend verantwoording schuldig blijven aan het democratisch gekozen parlement. In dit centrale argument po neert Bevan een aantal zeer gevaarlijke onderstellingen. De gevaarlijkste is, dat er een nau we relatie bestaat tussen wat gebeurt in naam van een volks meerderheid en de werkelijke behoefte en gevoelens van het volk. En ofschoon Bevan als een groot idealist te werk wil gaan, treft hij geen voorziening om de werkelijke volkswil, wat het volk ais menselijke wezens be hoort te willen met elkaar in relatie te brengen. Terwijl hii tenslotte een beroep doet op de Het boek is allesbehalve een straatmanifest of een welspre kendheidsstunt, alhoewel Bevan ook een meester in deze poli tieke kunst is. Het is een seri eus boek, bedoeld om aan te tonen dat het „dwaas is, dat be paalde Labour-iieder» in dit sta dium consolidatie prediken". Het socialisme is naar ziin mening nog pas halfweg. En het is de plicht van de Labour-partij het tot een logisch einde te bren gen. Vele bladzijden van dit boek zijn zo goed geargumenteerd en zo vol besliste verklaringen, dat Bevan waarschijnlijk in de ver beelding is dat het zijn positie in het land zal versterken, zelfs in de ogen van degelijke eco nomen en gematigde denkers. Het is daarom des te belang rijker een beetje nader een ai- gemeen gezichtspunt te bezien, dat tegenwoordig in en buiten Engeland zo velen aanspreekt. Zij die tegen het communisme zijn, beseffen hoe verkeerd de hele situatie momenteel is, om van eer» socialisme-half-op-wee het geneesmiddel te verwachten. De kern van het betoog De kern van Bevans werke lijke positie wordt kort beschre ven en zou aan de aandacht van de oppervlakkige lezer kunnen ontsnappen. Het komt hierop neer: Wat werkelijk fout is in de huidige economie, is, dat het grootste deel van het eigendom en de bestedingsmacht nog steeds in handen is van indivi- democratie voor de bereiking van zijn eigen plan, acht hij het vanzelfsprekend dat het volk nooit anders zal willen doen. dan wat hij het voorhoudt. Een gevaarlijke stelling Een tweede hoogst gevaarlijke onderstelling is, dat hetgeen door de weldoende plannen maker wordt gedaan met de nationale welvaart in naam van het volk steeds het beste voor het volk is. Deze onderstelling haakt in op een gezichtspunt dat als een draad door heel Bevans boek loopt. Dat is dat de enige voorwaarde voor een vol ledig menselijk leven is, dat het individu goed gevoed moet wor den en gehuisvest en moet kun nen genieten. Er is nergens enige suggestie dat het goede leven wordt ge koppeld aan persoonlijke keuze en initiatief tegen een achter grond van geestelijke en morele waarden. De mensen, waarin Bevan zo serieus gelooft, ziin weinig beter, dan eer» soort hoogstaande dieren of robots met gevoel voor wie alles ge daan wordt in ruil voor econo mische hersens en arbeid.. Geen bestendig geneesmiddel Met andere woorden wat Be van als een oplossing wenst is een gematigd communisme zon der tranen. Dit is inderdaad een armzalig geneesmiddel voor al de tegenwoordige kwalen die hij zo knap aan de k=W9 en het is zelfs geen bestendig geneesmiddel aangezien er wei nig vooruitzicht is dat een com rpunisme zonder tranen niet zal uitlopen op een communisme met tranen. De strafmiddelen der tyrannie, vrees aanjaging en geheime politie zijn juist uitge dacht omdat de mensen vrijwil lig zelfs niet het meest wel dadige democratische despotisme willen verdragen. Bij de algemene verkiezing heeft mgr. H-eeman, bisschop van Leeds, de katholieken gewaar schuwd tegen de Bevan-vleugel in Labour, waarvoor hij enige critiek ontving. Ik geloof niet dat de bisschop zijn mening zal wensen te veranderen, wanneer hii Bevan's boek leest, ofschoon hii waarschijnlijk de eerste zal zijn om te ontkennen dat de oud-Labour-minister de christe nen heeft uitgedaagd en het aan hun is de wegen aan te geven voor een ware oplossing liever dan zich er tevreden mee te stellen Bevans BritsP Tito-isme aan de kaak te stellen. 10 APRIL Witte Donderdag Vandaag worden twee grote geheimen van onze heilige godsdienst herdacht; de instelling van het aller heiligste Sacrament des Al taars en van het Priester schap. Door deze daad heeft Christus ons bewezen, dat Hij ons tot het uiterste toe heeft liefgehad. Dat moet ons aansporen tot wederliefde. Vandaag hebben wij daar een goede gelegenheid voor, door in alle stilte neer te knielen bij het H. Graf en daar Hem te danken voor al zijn grote weldaden. Maar helaas is in de laatste jaren de aanbidding van het gelo vige volk op de Witte Don derdag sterk afgenomen: er zijn zelfs momenten, waarop maar een persoon, daartoe aangewezen door de vrien denkring van het H. Sacra ment, de wacht houdt bij de goddelijke Meester. Wat is dat toch treurig! Moge het vandaag nu eens werkelijk anders worden. IN DESERTO IN DE KRINGEN van de PvdA is totnutoe over een nieuwe regeringscombinatie nog weinig of niets gezegd. Dezer dagen schreef het Kamerlid Goedhart echter in ,,Het Parool", dat voor de P.v.d.A. veel afhangt van de vraag wat die uitslag van de stembus zal zijn. Het is niet onmogelijk dat dit zo moet wor den verstaan, dat de P.v.d.A. uit de stembusuitslag wil vast stellen of door haar aanhang be grip voor de gedragen regerings verantwoordelijkheid wordt op gebracht en of deze aanhang deze ook verder wenst blijven te dragen. Bij teruggang en een opschuiving over de hele linie naar rechts zou de verleiding groot kunnen worden, om voor de komende vier jaar in de op positie te gaan en dit temeer, omdat zowel in Duitsland als in Engeland blijkt, dat de oppositie voor d-e socialisten voordeel kan opleveren. In elk geval komt ook de heer Goedhart tot de conclu sie dat men er ernstig rekening mee moet houden, dat zich na de 25e Juni meer factoren kunnen voordtoen, die de PvdA tot op positie, dan tot deelneming aan een nieuw kabinet kunnen be wegen". In rechtse kiezerskringen gaat -men veelal uit van de mening, dat haar partijen zulks zonder meer zouden toejuichen. Ma-ar zo is het toch niet. Het belang van een kabinet 9p brede basis werd de laatste jaren vrij algemeen ingezien en dit inzicht blijkt ook reeds nu weer door te breken, ondanks het feit, dat wij voor een periode staan, waarin de verschillen zo breed mogelijk zullen worden uitgemeten. Het was mr. Oud, de leider van de WD d!ie op een partijvergade ring te Strijen ook voor de ko mende vier jaar „een zo breed mogelijke samenwerking van de vijf constructieve partijen" be pleitte en als het niet anders kon „desnoods" zonder de Partij van de Arbeid. Maar dan rekende hij er toch weer op, dat de arbeidisvrede ook in dat geval niet verstoord zou worden en onder deze verwachting schoof hü dan zijn vertrouwen in de leidende figuren van het socia listische volksdeel, Dat het intussen niet eenvou dig zal zijn om andermaal de verschillende inzichten te bunde len, hebben wij reeds verschil lende malen aangetoond. „Het Vrije Volk" schreef dezer dagen in een hoofdartikel met een zucht van verlichting, dat de huidige regering geen beslissing meer over de huurverhoging zal nemen. ..Voor de vraag hoe dat zal geschieden en of de huur verhoging vooral aan de volks huisvesting zal ten goede komen, is de uitslag van de verkiezin gen van het grootste belang". Hier wordt al een groot probleem opgeworpen, hoewel wii voor de wijze waarop zulks geschiedt, zeker geen onverdeelde bewon dering hebben. En de passieve houding van het kabinet-Drees ten opzichte van de motie-An- driessen, waarin het hele woning- bouw-vraagstuk al bij de alge mene beschouwingen over de rijksbegroting aan de orde werd gesteld, komt hierdoor wel in een merkwaardig licht te staan. VATICAANSTAD. In het officiële mededelingenblad van het Vaticaan, waarin de pauselij ke besluiten worden gepubliceerd (die drie maanden na de publi catie van kracht worden), is Dins dag het standpunt van de H. Stoel t. a. v. de psycho-analyse weergegeven. Hieromtrent wordt verklaard: Het is moeilijk dege nen, die hetzij psycho-analyse als geneeswijze aanwenden, hetzij zich hieraan als patiënten onder werpen van het begaan van een zonde vrij te pleiten. Er is in de psycho-analytische geneeswijze niets dat de aandacht van hun beroep ernstig opvatten de geneesheren verdient. Serieu ze medici hebben in feite meer dan eens met nadruk gewezen op de gevaren van de psycho-analy tische geneeswijze. Ontwerp-Kinderbijslag- verzekering voor zelfstandigen Dezer dagen hebben de minis ter van Sociale Zaken en Volks gezondheid en de staatssecretaris van Sociale Zaken een vooront werp van wet voor Kinderbij- slagverzekering voor zelfstandi gen aanhangig gemaakt bii de Sociaal Economische Raad met verzoek om advies. Dit is de 36-jarige Arthur Ellis, werkzaam in een tex- tielweverij te Halifax in York shire, die als scheidsrechter gekozen is voor Engelands grootste voetbalevenement van het jaar, de eindwedstrijd om de beker, in het Wembley - stadion op 3 Mei a.s. Ellis is ook als scheidsrechter bij een interlandwedstrijd tussen Bel gië en Nederland opgetreden. 'sGRAVENHAGE. De 63- jarige gewezen hulpbesteller bii de P.T.T., J. P. F. H. uit 's Gra- venhage, barstte gisterenmiddag in tranen uit toen hii de offi cier van justite bii de Haagse arrondissementsrechtbank I jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan 4 maanden voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar tegen zich hoorde eisen. Toen hii in December van het vorige jaar werd gearresteerd, maakte hii voor de eerste keer in zijn gevorderd leven kennis met de politie en vlot legde hii een bekentenis af over de fei ten waarvan de recherche bti P.T.T. h-em reeds geruime tijd had verdacht. In de jaren 1948, 1949, 1950 en 1951 had hij soms twee a drie maal per week voor werpen gestolen uit brieven of pakjes die als brief werden ver zonden. Hij was werkzaam bii het postkantoor te Voorburg. In de loop der jaren steeg dat aantal diefstallen tot in de hon derden. De voorwerpen die van beklaagde's gading waren, ver tegenwoordigden nimmer een grote waarde, het betroffen sok ken. sigarettenetui's, zakkamme tjes, een herenpolshorloge, een woordenboek, broches etc. etc. Bij huiszoeking in H.'s woning kwamen al deze voorwerpen weer te voorschijn, daar H. ze niet voor zich zelf gebruikte, ze niet ten geschenke gaf of ver kocht. Als excuus voor zijn han delwijze zeide H. gisterenmiddag ter zitting: „Ik kon niet tegen de verleiding." De president wilde daarop weten of hii die neiging tot het wegnemen van kleine voorwer pen ook elders, bii kennissen of in grote warenhuizen, voelde, maar daarop antwoordde be klaagde ontkennend: „Alleen op het postkantoor," zei hii. Uitspraak over 14 dagen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3