Publiekrechtelijke organisaties beginnen vorm te krijgen Stikker vraagt reorganisatie Europese Betalingsunie Nieuwe arrestaties van Zweedse communisten Heel Engels dorp schuift berghelling af Israëliërs noemen toestand „opnieuw verslechterd" DAGBLAD VOOR ALKMAAR De klok en de douane Voorstellen tot instelling van bedriifslichamen in behandeling Neem Nederland als voorbeeld Verdacht van spionnaqe Proletar EN OMGEVING Reageerder mocht niet op stal WEER REVOLUTIE IN BOLIVIA V.S. bezuinigen op defensie-uitgaven Zelfs de paarden houden de pas in... HET DUITS-JOODSE OVERLEG Vier en veertig doden in een kerk Polshorloge loopt 2 jaar op batterij In Mei 'n Duits vredescontract Koningin Juliana aan #t winkelen „Met gepaste hartelijkheid Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET FEIT I NUD Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 3 Donderdag 10 April 1952 46e Jaargang No. 12447 Kantoren: HOORN, Draalsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 Terwijl een legertje fotografen de camera's richt op het lachende Koninklijke Paar, toont de burgemeester van New York, Impellitteri, de stedelijke ere-medaille, welke om de hals van Prins Bernhard hangt. Even tevoren had de burgemeester de Koningin en de Prins de ere-medailles van de stad omgehangen. 's-GRAVENHAGE Een begin van uitvoering van de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisaties met betrekking tot de productschappen en bedrijfschappen werd gemaakt in het voor jaar van 1951, toen de Sociaal Economische Raad de voorbe reiding ter hand nam van de instelling van de productschappen 'n de voedselvoorzieningssector. In September van het vorige jaar werd bekend gemaakt, een verzoek van het Bedrijfschap voor de Landbouw tot het instellen van een landbouwschap. Naar het A.N.P. thans verneemt heeft de organisatiecommissie uit de Sociaal Econonusche Raad in een uitvoerige nota aan de initia tiefneemster, de Stichting voor de Landbouw, haar standpunt ten aanzien van de instelling van een landbouwschap uiteengezet. Na der overleg moet nog geschieden, alvorens de Sociaal Economische Raad zijn advies kan uitbrengen aan de regering. De middenstand als geheel zal vertegenwoordigd zijn in het vol gende complex van organisaties: Hoofdbedrijfschap Detailhandel, Hoofdbedrijfschap Ambacht en een door dit hoofdbedrijfschap in te stellen Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf. Verzoeken tot instelling zijn ingekomen. NEW YORK, 9 April (Ass. Press) De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Dirk Stikker heeft heden op een pers conferentie verklaard, dat, wil West-Europa zich economisch handhaven, de Europese betalingsunie, die 30 Juni a.s. afloopt, gereorganiseerd zal moeten worden. Hij legde er de nadruk op, dat men niet „unilateraal of bilate raal" moet optreden. Stikker zei, dat de vooruitgang van Europa op economisch gebied na de tweede wereldoorlog enorm groot was geweest en dat het herstel reeds volledig zou zijn, zo de communistische dreiging de West-Europese landen niet ge dwongen had zich opnieuw te bewapenen. Stikker noemde Nederland als het voorbeeld van een land, dat op eigen wijze, zowel op militair als economisch gebied, zijn inter- F 50.— BOETE GE-EIST TEGEN VENHUIZER VEEHOUDER Voor de derde maal kwam iris teren voor de Hoornse Kanton rechter een veehouder uit Ven huizen. die in striirt met d» are- meenteliike verordening een reaeerende koe oo stal had ge houden Tiidens de eerste zittina verdediede verd. zich met de on- merkinrr dat hii te voeder trouw was sreweest en zo snoedie rao- eeliik het reaeerende dier wilde verkopen. D» inbeslagname werd toen oneeheven en inderdaad beeft de veehouder de koe daar na on de Purmerender markt voor de slacht verkocht. Veer tien- daeen ereleden kon hii de Kantonrechter hiervan noa niet eeheel overtuieen. vandaar dat hii rfsteren de bewiizen van het abattoir te Amsterdam overleef de. De ambtenaar eiste, mede met 'iet oog on de generale nreven- tie een boete van f 50.of 20 dagen hechtenis. De Kantonrech ter zal over 14 dagen schriftelijk vonnis wiïzen. In zijn requisitoir herinnerde de ambtenaar aan het bekende -vijfjaren-plan" waarin zal wor den gestreefd de gehele veesta pel t.b.c.-vrij te maken. Boven dien, aldus de ambtenaar zijn enkele gemeenten er ook toe overgegaan, middels een bepaling in de verordening de invoer en het houden van reageerders te verbieden. Hij achtte deze han delwijze volkomen gerechtvaar digd en van groot belang voor de volksgezondheid. drastisch maar juist. Ook Gedeputeerde Staten hebben aan de betreffen de bepaling hun goedkeuring gehecht-. De ambtenaar vroeg zich af welkp- boete in dit geval zou moeten worden gevraagd. Hij ontkende niet dat verd. gedeel telijk te goeder trouw was ge weest. De bepaling moet echter worden nageleefd. Tegen de overtreder eiste hii derhalve een boete vap ,f 50. bij niet betaling te vervangen door 20 dagen hechte.nis. nationale verplichtingen nakomt en niettemin een financiële stabi liteit heeft bereikt. Stikker zei, dat de „maatrege len, die de regering neemt om haar doel te bereiken, niet altijd bijdragen tot haar populariteit". Tot slot betoogde de minister, dat „gezien het grote belang, dat de Ver. Staten hebben bij de Europese economische stabiliteit, het een grote hulp zou zijn, als zij de collectieve oplossing van economische problemen zouden stimuleren". NIEUWE OVERWINNING VAN PINAY PARIJS. Premier Pinay heeft weer een parlementaire hin dernis genomen. Met 310 tegen 238 stemmen nam de Nationale Vergadering een motie aan tot uitstel van het debat over het wetsontwerp betreffende de glij dende loonschaal tot 29 Mei. Volgens A.F.P. heeft Pinay voor de stemming verklaard, dat de regering niet kon aanblijven als de motie niet werd aange nomen. AFGIFTE RIJBEWIJZEN KAN EENVOUDIGER In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsont werp tot wijziging van de Wegen verkeerswet wordt voorgesteld wijziging te brengen in de wijze van afgifte van rijbewijzen, in dier voege, dat deze afgifte voortaan slechts door één bureau zou worden verricht. NOODBEVOEGDHEDEN VAN TRUMAN VERLENGD WASHINGTON. Het Ameri kaanse Congres heeft Woensdag avond een wet aangenomen en naar president Truman gezonden, die diens uit de oorlog stammen de noodbevoegdheden verlengt tot 1 Juni a.s. en de vorderings bevoegdheid beperkt tot openbare nutsbedrijven. Truman heeft van zijn vorde- ringsbévoegdheid gebruik ge maakt om de staalindustrie, waarin een grote staking dreigde, over te nemen. De sta king is afgelast. LA PAZ (Bolivia), 9 April (A.P.). Vanmorgen bij het aan breken van de dag is in Bolivia een revolutie uitgebroken onder leiding van de politie en leger- autoriteiten in samenwerking met de nationale revolutionnaire be weging. Vanmorgen was in La Paz het geratel van machinegeweren en geweren te horen. Op hetzelfde uur brak ook opstand uit in andere delen van het land. Het radiostation Alimani in La Paz, dat in regeringshanden zit, begon met uit te zenden dat de revolutie geslaagd was en dat de leden van de militaire regering van generaal Hugo Ballivian ge arresteerd zijn. Later heeft Alimani Radio be kend gemaakt, dat leden van de regering van Ballivian uit gevan genschap ontslagen zijn. WASHINGTON Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den heeft een wetsontwerp goedgekeurd dat voor het ko mende belastingjaar 46.2 mil liard dollar beschikbaar stelt voor de defensie. Dit is 4.7 mil liard dollar minder dan presi dent Truman had gevraagd: een bezuiniging van 9.2 procent. Het wetsontwerp gaat nu naar de Senaat. JAPANS VLIEGTUIG VERONGELUKT 37 doden TOKIO. Een groep Ameri kaanse parachutisten heeft op de hellingen van de berg Mihara op het eiland Osjima (buiten de baai van Tokio) het wrak van een Japans verkeersvliegtuig gevon den, dat met 37 personen aan boord werd vermist. Volgens een zegsman van de Amerikaanse luchtmacht in Tokio heeft de groep parachutisten geseind, dat er geen overlevenden zijn. Binnen afzienbare tijd zijn nog bekendmakingen te verwachten over het in behandeling nemen van verdere voorstellen uit an dere sectoren van het bedrijfs leven (groothandel en industrie). Door de Sociaal Economische Raad is in December j.l. bekend gemaakt, dat de indiening van een verzoek in verband met de voor de behandeling door de Raad en de Regering nodige tijd zou moeten geschieden vóór eind Maart 1952. In die bedrijfstakken, waarvoor thans nog geen verzoe ken zijn ingediend, zullen de be staande bedrijfsorganisaties wor den opgeheven, zonder dat daar voor onmiddellijk een op de Wet op de Bedrijfsorganisatie geba seerd bedrijfslichaam in de plaats kan treden. Het Koninklijk bezoek over de televisie BUSSUM De Nederlandse teleivisie-stichtins deelt mede, dat de eerstvolgende uitzending over 't bezoek van het Koninklijk paar aan de Verenigde Staten zal wor den gegeven in het programma van Vrijdagavond a.s. STOCKHOLM, 9 April (Reuter) Opnieuw zijn Zweedse com munisten op beschuldiging van spionnage voor de Sovjet-Unie gearresteerd, namelijk Artur Karlsson, lid van de gemeenteraad en politiefunctionaris in de plaats Halmstad, in West-Zweden en Leo Fingal Lasson, een spoorwegarbeider uit Bureaa, in Noord-Zweden. JACKFIELD (Engeland), 9 Apr. (A.P.). Zelfs de paarden in Jackfield houden hun pas in, wanneer zij door de nauwe straat jes lopen, want onder hen voelen zij hoe langzaam maar zeker de aarde naar de Severn rivier schuift. Er heerst grote slapeloos heid in het stadje, want de meeste van de zevenhonderd inwoners liggen 's nachts wakker om te luisteren naar het kraken van hun huizen en het rommelen van de verschuivende grond. De wegen hebben langzaam maar zeker hun loop gewijzigd en gaan thans in vreemde zig zag-bochten langs de scheefge trokken huizen. De oorzaak van deze zich lang zaam voltrekkende tragedie moet gezocht worden in de kleilaag, die langzaam vol water is gezo gen, sinds in 1940 alle pogingen om het stadje te behouden wer den opgegeven. Zo glijdt langzaam de grond laag, die verzwaard is door de millioenen liters water, van de rotshelling af in de richting van de rivier en terwijl de aarde voortschuift, worden huizen, gas- en waterleidingbuizen, straten, stations en spoorwegemplacemen ten meegenomen. Er is thans een bovengrondse buigbare gasleiding aangelegd in plaats van de reeds vijfmaal ge broken ondergrondse buis. Ook de watertoevoer geschiedt thans bovengronds en iedere week moet de leiding met houtblokken op nieuw gesteund worden. Ondanks de catastrofe, die met tergende zekerheid langzaam na der komt, blijft de bevolking vol goede moed en meent dat alles zich nog ten goede keren zal. 's-GRAVENHAGE, 9 April „Het afbreken van de onderhan delingen tussen West-Duïtsland en Israel over de schadeloos stelling, is zeer bepaald mogelijk". Dit antwoordde mr. Gershon Avner, lid van de Israëlische delegatie, op onze hem heden gestelde vraag in een op kasteel Oud-Wassenaar gehouden persbijeenkomst Op 5 April gaf de West-Duitse delegatie een verklaring, dat zij haar regering zou voorstellen een schuldverplichting aan Israël van 3000 millioen Q. marken te erken nen. Daarop is een scherpe reac tie van Israëlische zijde gevolgd. De West-Duitse delegatie heeft gezegd, op ongeveer 19 Juni met een bindend voorstel te zullen komen. Volgens de Duitsers is het noodzakelijk dat eerst in Juni te doen, zodat men tussen 19 Mei hervatting der Londense schul denconferentie en ongeveer 19 Juni in staat zal zijn met de drie mogendheden op de Lon dense conferentie, de tripartitie- commissie, die de Londense con ferentie leidt, te kunnen onder handelen over de Duitse voor stellen met betrekking tot alle schulden, met inbegrip van die aan Israël. Scherpe reactie Op die schriftelijke verklaring is vandaag van Israëlische zijde weer een scherpe reactie gevolgd, welke men opnieuw een stap terug noemt. De Duitse verkla ring zal aan de Israëlische rege ring worden voorgelegd. Men merkte op, dat dit antwoord de toestand nog ernstiger maakte, dan hij twee dagen geleden reeds was. Dit volledig schuiven van de Israëlische eis in de Londense sohuldenconferentie wordt gezien als een vrijwel couperen van de mogelijkheid tot een bijzondere belangstelling, welke is gebaseerd op de speciale en tragische argu- gezinnen woonden, maar waar wel een waterkrachtcentrale lag. Hij zou geheime communistische vergaderingen geleid hebben in Noord-Zweden, bij welke gele genheid hij in contact kwam met Fritjof Enbom. De politie heeft Karlsson drie weken geschaduwd. Bij ve-'- --en heeft hij alle feiten, waan uj verdacht wordt, ontkend. aar volgens „Morgentidningen" is er veel bewijsmateriaal tegen hem. PANIEK NA VALS BRANDALARM CARACAS (Venezuela), 9 Apr. (A.P.). Vanmorgen werden vier en veertig personen gedood in een kerk, toen duizenden in paniek geraakten door een vals brandalarm. De politie heeft een groep zak kenrollers aansprakelijk gesteld voor het veroorzaken van de pa niek en meegedeeld, dat zij ont snapten. Onder de doden bevinden zich 22 kinderen, '20 vrouwen en twee mannen. De berichten over de gewonden variëren van 25 tot 130. Het geroep van „brand" deed de gelovigen naar de uitgang van de kerk stormen. Vele slachtoffers werden doodgedrukt in het ge drang. TAFT WON VOORVERKIEZINCEN CHICAGO. Senator Taft heeft de voorverkiezingen in de staat Illinois gewonnen met 532.453 stemmen. Stassen, de andere repu blikeinse candidaat, kwam op 94.530 stemmen. In het democra tische kamp was er slechts één officiële candidaat: Kefauver. Hij ken. Bovendien dat het bedrag kreeg 370.179 stemmen. 78.826 opnieuw zal worden verminderd, kiezers stemden m enten der Israëlische aanspra-1 hower. Er zijn in de laatste tijd in totaal vijf Zweedse communisten, op beschuldiging van spionnage voor de Sovjet-Unie, gearresteerd; zij zullen in de tweede helft van deze maand worden berecht. De drie anderen zijn: Lilian Ceder, Fritjof Enbom en Hugo Gjers- wold. Op het ogenblik werkte Karlsson in Stockholm bij het communistische blad „Ny Dag". Volgens „Dagens Nyheter" heeft êe eerder gearresteerde Enbom aan de politie de tip ge geven, dat Karlsson verscheidene jaren hoofd van de Russische spionnage in Zweden zou zijn geweest. Volgens „Svenska Dagbladet" is de thans aangehouden Karls son een van de leiders geweest van de zogenaamde „Moskou fractie" van de Zweedse com munistische partij, die in 1930 een splijting in deze partij be werkstelligde. Volgens een ander Zweeds och tendblad, „Morgentidningen", heeft het reeds in 1949 opzien gebaard dat Karlsson als agent van een communistische uitgeverij met een privé-vliegtuig naar een plaats reisde, waar maar twee MOSKOU (A.P.). De ge delegeerden, die deelnemen aan de economische confe rentie te Moskou, baden in Weelde. Zij wonen in luxu euze drie-kamer-suites in het nieuwe hotel „Sovietskaya". Ieder hunner kan dag en nacht over een auto met ge- uniformde chauffeur be schikken. Zoetgevooisde tolken zijn steeds bereid overal tekst en uitleg te geven. De wijnkaart die in vüf talen gedrukt is is een droom voor fijnproevers. Zij vermeldt wijnen, champagne, cognac, bier en andere dran ken. Het hotelorkest speelt tot ver in de ochtend. Wanneer de gedelegeerden aan de slag moeten, gaan zij per auto naar een voormalige adellijke club in het centrum van de stad. De ingang wordt vrijgehou den. Eerbiedige suppoosten leiden de gedelegeerden naar hun plaatsen in de grote ver gaderzaal. Elke gedelegeerde-heeft een lessenaar met koptelefoon. Door het omdraaien van een knop kan hij de conferentie in het Frans, Russisch, En gels, Chinees, Duits of Spaans volgen. Indien hij er dan nog niet kan uitkomen is er steeds een tolk bij de hand. 's Avonds kunnen de ver moeide zakenlieden gaan dansen of over de beste plaat sen van opera en ballet be schikken. Gistermiddag hadden zij vrij'. Velen gingen een kijkje in het Kremlin nemen. De ambulances, welke het Nederlandse volk door bemiddeling van het Ned. Rode Kruis geschonken heeft voor de hulpver lening aan de slachtoffers van de overstromingsramp in Italië, u verrichten thans in de getroffen gebieden zegenrijke arbeid, land „onze hulp nodig heeft, of Een der ambulancewagens in het noodgebied. -~e <-m- ie.der ,aeval. araaa krijgt. NIET OPWINDEN! AMSTERDAM. 9 April In het American Hotel te Amster dam hebben vertegenwoordigers van de Franse firma Société des Montres Lip vanmiddag aan ver tegenwoordigers van de Neder landse pers een electrisch-mecha- nisch polshorloge getoond, dat dankzij een daarin aangebracht miniatuur-batterijtje een automa tische looptijd van minstens 2 jaar heeft. He horloge, dat te Amsterdam getoond werd, loopt reeds enkele jaren. Het ziet er uiterlijk precies zo uit als de normale polshorlo ges, zij het, dat het 't knopje voor het opwinden mist. Na twee jaar is de electrische energie van het batterijtje, waarmee het minia tuur-motortje wordt gevoed, uit geput. De vervanging door een nieuw batterijtje zo hoopt men te bereiken zal op eenvoudige wijze te zijner tijd door iedere goede horlogemaker kunnen ge schieden. BONN, 9 April (A.P.). Bonds kanselier dr. Konrad Adenauer heeft vandaag na een lange con ferentie met de geallieerde hoge commissarissen verklaard, dat West-Duitsland en de grote drie in ieder geval in Mei een „vre- des-contract" zullen tekenen. In het gezamenlijk communiqué werd verklaard, dat verdere be sprekingen over het contract op 21 en 24 April gehouden zullen worden. McCloy zei: „Wij hadden van daag een fijne vergadering en wij zijn op weg naar een oplossing voor tal van problemen". NEW YORK, 9 April (A.P.). Amerikaanse bewonderaars zen den Koningin Juliana giften in geld voor Nederlandse liefdadige instellingen, presentjes en snoep voor haar kinderen en elke dag „vele, vele brieven", aldus heb ben hofdignitarissen vandaag medegedeeld. De Koningin heeft vandaag haar drukke programma onder broken om wat inkopen te doen voor haar vier dochters, terwijl Prins Bernhard in zijn eentje de stad ging bekijken. Zij was vergezeld van de hof dame Jonkvrouwe C. E. R. Roël en werd gevolgd door agenten van de Amerikaanse geheime dienst. NEW YORK (A.P.) De Ta- loid Daily News schreef giste - en in een redactioneel artikel: „Wij moeten oppassen, dat we ■ns niet laten meeslepen door 'n werdreven verering voor het koningschap die sommige men sen en sommige kranten bijna van hun sokken doet gaan zodra een gekroond hoofd onze repu bliek komt bezoeken". Wij heten de Koningin wel kom met gepaste hartelijkheid", aldus het blad, „doch laten wij geen illusies koesteren omtrent hetgeen zij komt doen". De News betoogde, dat Neder- en hoe meer hoe liever

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1