Generaal Eisenhower verzoekt per 1 Juni a.s. zijn ontslag Belangrijke defensie-plannen bij manoeuvres gestolen Trainen Luftwaffe-piloten thans rode vlieaers boven Korea? Waardoor is de brand in Kampen ontstaan? Minder invoerrechten op geëxporteerde kaas? DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Paas- gedachten Als opperbevelhebber van de N,A.T.O.-strijdmacht Het circus trekt uit Bij Italiaanse straatveger onder de grond gestopt Thans door Russen gecopieerd? Amerikanen beginnen achterop te komen, zeggen U.N.O.-officieren De Marijke-klok is terecht Chemische fabriek brand in Ons Paasnummer Geeft Engeland militaire garantie? In West-Duitsland Vijf kinderen door bom gedood Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 12 April 1952 46e Jaargang 4 No. 12449 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'eL 2046, (2 lijren), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 HET JUICHENDE FEEST van Gods liefde en goedheid is het feest der Verrijzenis van Christus. De beroemde Paas- jubelzang „Exsultel" schalt het in de Paas-mis uit: Nu juiche de engelenschaar in de hemel; dat Gods geheimenissen blij weer- k'inken;en voor de zegepraal van zó groot een Koning schalie nu dr heilbazuin. Laat ook de aarde zich verblijden, nu zij door zulke g'anzen wórdt bestraald. En moge zij, verlicht door de heerlijkheid van de eeuwige Koning, gevoelen, dat de duisternis van geheel de wereld is weggenomen.... Dat juichende feest van Gods goed heid en liefde verwarmt en ver heugt ons, in de kerk, bij de grootse plechtigheden, nu nog weer meer dan anders, nu door d" wijsheid van Rome de diepe z n van deze plechtigheden door d' nachtelijke Paasviering meer tot het volk wordt gebracht. Wat betekent Pasen voor ons buiten de Kerk? Een VROOM SCHRIJVER ver klaarde eens: „Het is een waanzinnige gedachte, te ver wachten, dat God zou mens wor den en lijden, sterven en verrij zen. om de mens, die hem verliet, na een leven van luiheid, niets doen. gemakzucht en plezier, zo maar in de Hemel te brengen! Dat gaat zeker niet. Wij zullen er ook iets voor moeten doen. Wil len wij na dit leven definitief met f'Hristus verrijzen en het, in de Catechismus zo eenvoudig om schreven einddoel der eeuwige gelukkige bestemming bereiken (waar heel dit leven om begon nen is!), dan zullen wij, op de allereerste plaats in ons persoon lijk geestelijk leven moeten af leggen die kwalen en gebreken, welke de H. Vader heeft gegispt in zijn befaamde rede van 10 Februari j.l.. over de juiste weg tot de terugkeer naar Gods wet, de Kerk en de christelijke levens wandel: de laksheid van geest, de slapheid van wil. de kilte van het hart. Het zijn de tekenen der lusteloosheid, „die de wortel van alle huidige kwalen en hun ver derfelijke gevolgen uitmaken". Lijnrecht daartegenover staat de noodzaak van voort gezette toepassing der goddelijke weldaden, die Pasen ons geeft. De jaarlijkse herdenking van het feest der Verrijzenis scherpt op nieuw in ons aan, dat wij na het overwegen van het lijden en de dood van Jezus Christus, staan voor de volle deelneming aan de heerlijkheden van de Verrijzenis, zoals de Kerk ons die voorhoudt. Niet om ze te laten verschalen na de geestelijke roes van een beste Paasstemming, maar om ze te ge bruiken. In het voortdurende streven van de Paus en zijn hel pers, om langs verschillende we gen en middelen het leven van de godsdienst ook door de litur gie. meer tot het volk te bren gen, zien wij de lijn doorgetrok ken van zijn bedoelingen, om het verbroken contact tussen gods dienst en leven te herstellen. En hoe kunnen wij dat beter, dap bij de herdenking van „de heilige nacht, waarin het hemelse met het aardse, het goddelijke met het menselijke verbonden wordt", ge lijk aan het einde van het „Ex- sultet" wordt gezegd? DIT IS GEEN TIJD om te re detwisten, om te zoeken naar nieuwe beginselen, of nieuwe doelstellingen en plannen op te zetten, zegt de Paus in zijn bood schap, die hij op 10 Februari tot de wereld richtte. Dat alles is bekend en wezenlijk getoetst! Wij wachten, aldus Pius XII, slechts op de concrete uitvoering. Het is nu het ogenblik om iets te doen, om de christelijke leer, die met het Paasfeest ziin grootste triomf beleefde, waarlijk practisch te be loven. Het geeft niet, zwaar te studeren op Gods bedoelingen, als men in de practi.ik toch de weg van het verderf kiest, zei de Paus in zijn genoemde boodschap. Wat baat het, te weten en te verbreiden, dat God onze Vader is en dat de mensen onze broe ders zijn, als elke tussenkomst van Gód in persoonlijke en open bare aangelegenheden gevreesd moet worden? Wat zijn de dispu ten over rechtvaardigheid, liefde en vrede waard, indien de wil toch vastbesloten zou zijn, om het offer te ontlopen? PASEN RICHT DE BLIK op het eeuwige. Maar dat moet dan niet voor een of twee dagen. De mens, zo luidt een woord van pa ter Lombardi, moet "vrij zijn, zijn blik te richten op het eeuwige, maar dat kan alleen in een ware christelijke orde. Naar die chris telijke orde, waarin waarlijk rechtvaardigheid en liefde heer sen. moet dus met ernst en kracht worden gestreefd. Daar moet aan worden gewerkt. Dat is de wens van God. Dat is het voorschrift van het Evangelie, dat een radi cale vernieuwing vraagt, zoals ook Pasen die in geestelijke zin verwekt. En niet voor niets zo kunnen wij aannemen is *n het nieuwe slotgebed van het ..Exsultet" de jubelzang in de Paasmis, gevraagd, dat God ook van hen, die als Overheid over ons regeren, door de onuitspre kelijke gave van zijn vaderliefde en barmhartigheid, de gedachten zal richten op rechtvaardigheid en vrede", een nieuwe toevoeging, welke, naar gezegd wordt, van Paus Pius xii zelf, afkomstig is. en die de principiële lijn- van de christelijke orde aangeeft. DIE ORDE zou het geestelijk ideaal van Pasen verwezen lijken en voortdurend het chris telijk ideaal van leven in ge rechtigheid en liefde bevruchten. Het zou de voortdurende triomf der Verlossing, van de Bevrijding van de Goddelijke Liefde ziin. Het zou dat „machtig reveilbe tekenen, waarvan de Paus zon der ophouden spreekt, dat zonder uitstel moet worden aangepakt en Door de Aannemersfirma Huiberts Punt werd gisteren het monument in het Victorie park te Alkmaar, dat in verband met de aanleg van de nieuwe Friesebrug verplaatst moest worden, verrold. Het zwaarwichtig karwei, waarbij het bestuur van de 8-October- Vereniging blijk van belangstelling gaf, verliep volgens plan. Het Victoriebeeld staat nu 50 M. Zuidwaarts. WASHINGTON, 11 April (A.F.P.). Het Witte Huis heeft bekend gemaakt dat generaal Dwight Eisenhower heeft verzocht met ingang van 1 luni a.s. van zijn functie van opperbevel hebber der N.A.T.O.-strijdkrachten in Europa te worden ont heven. Dit houdt in dat generaal Eisen hower ruimschoots op tijd terug kan zijn om de nationale conven tie der republikeinse partij op 7 Juni a.s., waarop de candidaat voor de presidentsverkiezingen in November e.k. zal worden aan gewezen, bij te wonen. Het Witte Huis publiceerde Vrijdag afschriften van tussen generaal Eisenhower en de Ame rikaanse minister van landsver dediging Lovett gewisselde brie ven. Eisenhower heeft Lovett 2 April j.l. verzocht hem, met in gang van 1 Juni a.s. van zijn functie van opperbevelhebber der Nato-strijdkrachten in Europa te ontheffen. In zijn brief zegt Eisenhower zijn verzoek om ont slag op een dusdanig tijdstip te hebben gedaan, dat er ruimschoots tijd is voor het aanwijzen van een opvolger. „Ik ben van me ning", aldus de generaal, „dat de speciale doeleinden, die moesten worden vervuld en waarvoor ik ben aangezocht om ze zo goed VOOR DE BRUILOFT! MAASTRICHT, 11 April - De grote viermasten-circus- tent van Mullens-Bouglione is gisteren op het Maastricht se Vrijthof verrezen. Zon dagavond is de gala-premiè re, waarvoor ook in België grote belangstelling blijkt te bestaan. De bruiloft van José Mul lens en Henri Strassburger wordt Dinsdag a.s. met een groot feest gevierd. Om half tien vertrekt de stoet, waar in alle artisten en ook paar den, ponny's, olifanten en de giraffe meegaan, naar het stadhuis. Het huwelijk wordt voltrokken in de burgemees terskamer, waarna 't bruids paar voor het bordes gefeli citeerd wordt temidden van de in carré opgestelde circus stoet. Na de kerkelijke hu welijksplechtigheid is er re ceptie in „De Gouwe Poort" aan het Vrijthof. De Koninklijke Harmonie van Maastricht zal in groot uniform een half uur voor aanvang van de gala-voor stelling concerteren op het Vrijthof en vervolgens in de tent tijdens de huldiging. Te vens zal dan Prins Carnaval namens de Maastrichtenaren een toespraak houden. uitgevoerd. Dat betekent ook een apostolische zending. Want niet alleen behoren wij in deze tijd te bidden en te offeren, om de afgedwaalden opnieuw de genade der Verlossing deelachtig te doen worden, maar ook moeten wij werken daaraan, dat, zoals een ander schrijver te kennen geeft, „de sterk-gedaalde reserves aan diep-gelovige geest bij de grote volkslagen worden hersteld en versterkt". Dat is plicht terwille van de liefde van de Verrezen Christus die er was, gisteren en heden, aan Wie alle tijden beho ren en de eeuwen en aan Wie toekomt de glorie en de heer schappij al de eeuwen der eeu wigheid door". mogelijk te doen vervullen, thans grotendeels zijn verwezenlijkt. De bevelvoering is in kannen en kruiken, onze werkwijzen zijn vastgesteld en er is overeenstem ming bereikt over de fundamen tele vraagstukken". Verwacht wordt, dat de gene raal de volgende week zal begin nen aan een afscheidsreis langs de verschillende hoofdsteden van de Nato-landen. Van de 14 landen zal hij België het eerst bezoeken. Het is nog niet bekend, wan neer de generaal voor deze rond reis zal vertrekken, maar het is waarschijnlijk, .dal dijeerste lan den België, Nederland en Noor wegen zullen zijn. UDINE, 11 April (A.P.). Een strategisch plan van het Atlan tisch Pact voor de defensie van Italië's grenzen tegen een invasie uit het Oosten werd een maand geleden tijdens leger- manoeuvres gestolen en is vandaag weer gevonden, aldus heeft de politie gisteravond bekend gemaakt. Militaire auto riteiten hebben verklaard, dat de gedetailleerde plannen en veldkaarten die in een leren tas zaten en het gehele defensie- systeem cmvatten, intact schijnen te zijn. Zij waren echter lang genoeg zoek om gecopiëerd te worden. DRI|VENDE MI|N DEN HAAG. 11 APRIL Het Nederlandse stoomschip „Prinses Beatrix" meldde hedenmiddag om 15.45 uur. dat het een „drijvend voorwerp" was gepasseerd, waar schijnlijk een mijn. Op dat tiidstin bevond het schip zich ongeveer, 60 mijl N.N.O. van opdracht Northforeland. sporen. De vermissing van de kaar ten die sedert half Maart ge heim gehouden werd. kwam aan het licht toen caribinieri de 29- jarige Dario Bertoni uit een klein dorpje hier in de buurt op enkele kilometers van de Joego slavische grens arresteerden. Zij verklaarden de tas met de kaarten en plannen in de nabij heid van zijn huis onder de grond te hebben gevonden. De plannen bestreken „de operatie Garda Meer". Dit is de naam die gegever» werd aan een oefening van een commandopost die in Maart plaats vond en waarbij het Italiaanse leger de Udine-linie „verdedigde" tegen een theoretische massa-aanval uit het oosten. De operatie stond onder lei ding van admiraal Robert B. Carny. opperbevelhebber van het Atlantisch Pact voor Zuid- Europa. Hij kwam met zijn stafofficie ren hier om de manoeuvres gade te slaan. Onder het plan. zou de „rode invaller" Italië binnendringen tot Udine en vooruitgeschoven gepantserde eenheden tot voor bij de stad zegden, de Italiaanse gepantserde réserve zou de vijan delijke voorhoede afsnijden en de infanterie zou de invaller terugslaan Aan het einde van de oefe ningen, die drie dagen duurden, kwam men tot de ontdekking, dat een tas met plannen voor de schele operatie vermist werd. Het verlies werd geheim gehou den en aan de caribinieri werd gegeven haar op te SEOEL, 11 April (A.P.). Officieren van de Amerikaanse lucht macht zijn van oordeel, dat de communistische luchtstrijd krachten hun geallieerde tegenstanders in het Koreaanse lucht ruim langzamerhand achter zich beginnen te laten. Zij vermoe den, dat voormalige Luftwaffe-piloten helpen bij de commu nistische opleiding. De Communisten schijnen het luchtruim boven Noord-Westelijk Korea te gebruiken als een oefen gelegenheid voor nieuwe eska- drilles, die daar de strijd moeten aanbinden tegen patrouillerende Amerikaanse Sabres". Hun doel is blijkbaar een groep ervaren gevechtsvliegers te vormen. De Geallieerde deskundigen taxeren, dat boven Korea op iedere 29 Communistische piloten slechts één Amerikaanse piloot opgeleid wordt. Zij zijn van oordeel, dat de Communistische piloten in de af gelopen vier maanden veel beter geworden zijn en dat de invloe- NEW YORK 11 April (AFP) Naar AFP meldt is de juiste toe dracht van de zoekgeraakte klok, die Koningin Juliana in Washing ton aan president Truman had zullen overhandigen, thans bekend geworden. De klok is niet bij de Amerikaanse douane blijven liggen, zoals eerder werd gemeld. Nadat hot Koninklijke vliegtuig bij aankomst in Washington ont laden was, is het kleine kistje, waarin de Marijke-klok verpakt was, verkeerd afgeleverd, door dat een deel van het adres door onbekende oorzaak ontbrak. In plaats van op de kanselarij is het kistje afgeleverd aan het woon huis van ambassadeur van Royen waar het geplaatstwerd bij ba gage, die niet onmiddellijk nodig was. De klok zal thans door be middeling van de betrokken auto riteiten naar de plaats van be stemming worden gebracht. den van de Luftwaffe uit hun tactiek blijkt. Zij wijzen er op. dat de Russen, die de Mig 15 S voor de Kore aanse oorlog leveren, in de twee de wereldoorlog weinig kans ge had hebben een eigen straaljager tactiek tot ontwikkeling te bren gen. Zij doen dat thans. Hun formatie, discipline in de lucht en tactiek ziin strenger en dra gen het kenmerk van de voor malige Luftwaffe, aldus de Ge- alliëerde deskundigen. VERPLICHTE VERZEKERING WEDUWEN EN WEZEN AMSTERDAM, 11 APRIL De Ziekenfondsraad deelt mede: Ingevolge een algemene maatre gel van bestuur van 5 Maart worden, te rekenen van 1 April af, bij een Algemeen Ziekenfonds verzekeringspiichtig weduwen en wezen, aan wie een rente krach tens de invaliditeitswet is toege kend, welke tenminste 125 per jaar zou hebben bedragen, wan neer deze rente niet ingevolge ar tikel 81 f van deze wet was ver minderd. Artikel 81 f der inva liditeitswet bepaalt, dat, in geval een weduwenrente en een we zenrente tezamen worden geno ten, het gezamenlijk bedrag van deze renten niet meer mag be dragen dan de invaliditeitsrente van de overledene bedroeg, of, indien hij niet in het genot van invaliditeitsrente was, zou hebben bedragen op de dag van het over lijden. De Rijksverzekeringsbank zal de verschuldigde ziekenfonds premie 1,50 per maand) op de renten van bovenbedoelde wedu wen en wezen inhouden en aan de belanghebbenden een ver klaring doen toekomen, onder overlegging waarvan de inschrij ving als verplichtverzekerde bij het ziekenfonds kan plaats vin den. GOUDA. 11 Anril. Hedenmid dag- om half twee brak door on bekende oorzaak brand uit in do chemische industrie „Gouda", waar voornameliik zenen en an dere wasseriiDroducten worden vervaardigd Het vuur greep snel om zich heen en tientallen glazen vaten, gevuld met zoutzuur en zwavel zuur, sprongen met doffe knal len uiteen. De brandweren van Gouda en Waddinxveen waren spoedig ter plaatse om het vuur te bestrijden, nadat met een tien tal spuiten een uurlang water op de vuurhaard was gestort, had men het vuur onder de knie. De caribinieri hebben ver klaard geen bewijzen gevonden te hebben dat personen, die ver antwoordelijk waren voor het verloren gaan, in contact hadden gestaan met buitenlanders. Bertoni aldus de politie, houdt vol niets te weten van de betekenis van de inhoud van de tas. Hij zou gezegd hebben, dat hij de tas gehouden had omdat hij van plan was haar te ver kopen. Hoe de tas in ziin bezit kwam werd niet bekend gemaakt. De caribinieri zetten het onderzoek voort. Bertoni is oud-lid van tie par- Jisanen-brigade Garibadli en vele leden hiervan waren communist. Hij is straatveger in het dorpje Remanzacco. Volgens „II Tempo" in Rome had een niet met name genoemde officier de tas vergeten toen hij een vergadering in het stadhuis van Remanzacco verliet. Bertoni die haar vond had de tas mee naar huis genomen, er niets in gevonden wat voor hem waarde had maar de zaak begraven toen hij vernam welke ernstige be schuldigingen tegen hem inge bracht zouden worden als hij haar terugbracht. Het hoofdwkartier van admiraal Robert Carney heeft ontkend dat de gestolen papieren strategische of defensieve waarde hadden. Ze zouden alleen maar de oefening van een commando post hebben gegolden. DE KRANT van heden is verrijkt met een extra- Paasnummer in vier blad zijden, waarvan de voor pagina opent met een fraaie kleuren-reproductie van het feit der Opstanding, zoals een onbekend Vlaams schilder zich dat voorstelde. Verder bevat het o.a.: De liturgie van de H. Paasnachtviering pag. 1 Het grote Paaslied der Kerk, de Paas kaars pag. 2 De Legende der Drie Maria's pag. 2 Judas en Dismas ont moeten elkaar pag. 2 De kalenderhervor ming, Pasen voortaan op 9 Aprilpag. 3 Zijn Laatste Tocht, door Veronica verteld pag. 3 Biddende Kruistocht naar Heilig Land pag. 3 Geschiedenis in be schouwing en be schrijving pag. 3 Hertog Philip zoekt een plaats als man van zijn Koningin.pag. 4 In Rembrandt's huis aan de dijk is heel de wereld thuis, drie eeuwen bewogen his torie rond de Joden- breestraat pag. 4 KAMPEN 11 April Omtrent- de oorzaak van de brand in Kam pen (zie ons blad van gisteren) blijft het bij vermoedens, al is het mogelijk, dat het onderzoek van de justitie, dat nog gaande is, hierin meer licht brengt. Zo goed als zeker kan wel worden aange nomen, dat de kachel fel is opge stookt bij het naar bed gaan van de ouders en hier de brand is ontstaan. Men vraagt zich af welke reden er was deze kachel, terwijl het toch zacht weer was, zo fel te stoken, temeer, daar de ouders in hetzelfde vertrek sliepen. Uit mededelingen van omwo nenden konden wij opmaken, dat Donderdag de cocosmaten schoon gemaakt waren, die nog tot laat in de avond in de steeg lagen. Vermoedelijk hebben de ouders deze matten 's nachts bij de ka chel willen drogen en daarvoor de kachel feller gestookt dan anders noodzakelijk zou zijn ge weest. Het is mogelijk, dat een cocosmat tegen de kachel is ge vallen, waardoor ook de snelle, rookontwikkeling wordt verklaard in welke rook de ouders en de baby zijn gestikt. Hun stoffelijke resten waren weinig door het vuur aangetast. De zoon van 19 jaar heeft nog ge holpen de geredde jongen naar buiten te werken. De 19-jarige werd later gevonden «net 'n zwa re wond aan de schedel, zodat vermoed wordt, dat deze jongen in ziin pogingen zijn broertjes en zusjes te redden door een of an der voorwerp is getroffen en ziin bewustzijn heeft verloren. De begrafenis van de slachtof fers zal Dinsdag a.s. geschieden op de algemene begraafplaats te Kampen. AAN LANDEN EUROPESE DEFENSIEGEMEENSCHAP NEW YORK (Reuter) De be langrijkste Europese correspon dent van de „New York Times", Sulzberger, meldt uit Parijs, dat de Britse regering heeft besloten de zes landen, die zich willen aansluiten bij de voorgestelde Europese verdedigingsgemeen schap, een welomschreven en al gemene waarborg te geven, dat Engeland automatisch militaire bijstand zal verlenen, indien deze landen een gewapende aanval krijgen te verduren. „Dit bete kent, dat Italië en West-Duitsland onvoorwaardelijk onmiddellijk hulp van Engeland zullen krij gen, indien zij het slachtoffer van agressie zouden worden", aldus Salzberger. GRAVENHAGE, 11 ApriL Naar wij vernemen zal op 24 April a.s. te Bonn het voorstel van de West-Duitse bondsregering, om de invoerrechten te verlagen, worden behandeld. Voor de intemationle kaashandel, dus ook vooral voor Nederland, zijn de huidige bijzonder hoge invoerrechten 30 procent ad valorem werkelijk zorgelijk, aldus wordt van de zijde der Nederlandse kaasexporthandel gemeld. Reeds op de internationale ta- rievenconferentie te Torquay is door de deelnemende landen ge worsteld met het probleem van de hoge invoerrechten. In eerste instantie bleek het niet mogelijk om tot een voor allen aanvaardbare regeling te komen. Daar men een totale mis lukking van de conferentie tot elke prijs wenste te vermijden, heeft dé Benelux toen voorlopig de hoge Duitse tarieven geac cepteerd zij het onder protest, en het uitdrukkelijk beding, dat alsnog in onderling overleg naar een op dit punt meer bevredigend resultaat zou worden gezocht. De West-Duitse Bondsregering blijkt thans stappen te hebben onder nomen om de consequenties te trekken uit hetgeen te Torquay is besproken en overeengekomen. In Hun vele contacten met het Duitse bedrijfsleven is het de Ne derlandse kaasexporthandel ge bleken, dat men van de zijde van de Duitse landbouwstand zeer wel beseft, dat een doelhewuste rationalisering en verbetering van het boerenbedrijf, de landbouw op juistere en sterkere wijze be schermt, dan torenhoge tarief muren. Koningin Elizabeth II van En geland. is op Witte Donderdag voor de eerste maal sinds zij tot Koningin werd uitgeroe pen in het openbaar versche nen. Zij nam deel aan de tra ditionele plechtigheid op Witte Donderdag in de Westminster Abbey. CLOPPENBURG (Duitsland) 11 April (AP) Vijf jongens von den gisteren een onontplofte bom- Een van de jongens gooide er 'n steen op, waardoor de bom ont plofte. Vier van hen in de leeftijd van 10 tot 14 jaar, werden op slag gedood. Het vijfde kind over leed later in een ziekenhuis.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1