LS' Verkenners stropen mouwen op om 'n heitje voor 'n kcirwestie Tabaksplanter ziet de toekomst van Indonesië niet somber in Koninklijk Paar viert Pasen ongestoord DE KRONIEK VAN ZATERDAG De opvolging van Eisenhower JENEVERS berichten Jw huid Zij willen geld voor hun werk met eigen handen verdienen Commissarissen schrobben de stoep De veiligheid is op het ogenblik honderd procent Naar wii vernemen Op tijd beginnen en ook eindigen Vliegtuig met 69 man neergestort Z.A I LI\uau I L PAGINA i RWACHTING door het K.N.M I. idig van Zaterdag- dagavond. r de tijd van't jaar e bewolking cn bii- »g weer. Zwakke iid uit Oostelijke rij warm voor de ar, maar in de kust- ik koele zeewind. in op 5.48, onder nder 6.30. on op 5.46, onder p 0.23. onder 7.09. m op 5.44, onder p 1.34. onder 8X16. ig prijsvraag ijkse Beurt vers, Kogendiik 66, i van Kooten, Mid- Breezand (N.H.); osch, Koepoortsweg tertentie) ekwart eeuw hun der de besten Ihaafden: JNTY", r liter Ir liter f-JJQ «demonstratie tMEER. Woens- rect na afloop van dt op het land van van Mourik op de nseweg ten zuiden eer een demonstra- let enkele nieuwe lines. Zo wordt er d met de. Allgaier i van 15, 20 en 26 :rse soorten verbe- 'werktuigen en met wagen met wielaan- 000 kg witlof I 41 4 III 25—37, IV 18 bieten, lange A 20.2021; Mod jo's 1700 kg peen B April. Witlof ie 4045; kropsla 16; rabarber 21 122; spruitkool 35 ;en 12—19. 11 Apri] Witlof 44 per 100 kg; rd. I; sav.aool 717,50; -51; II 26—34; sla II 1714 per 100 47; radijs I 9-12,50 100 bos; rabarber I -50 per 100 kg; bie- winterpeen 15—27; 56 per 100 kg; uien 1—28; prei I 21—27; pgroenten 2—7 per terselie 4.50—11,50; -4,50. 9 April 36—60 boerenkool 811; 3: sla 1020; anc'ij- Jdijs 1017; rabar- bietpp 2135; win- 4: uien 1431: prei leur 2745: BTam- 36; goudreinette 42- 3877: present van —65; Zoete winter- Williams Duchess UIZEN 2700 kg 40,10; grof 35,40— :g gele kool 15,40 rode kool 19.10 Kg witte kool 18.20- April - Aardappelen inazie 30—56; Uien 7 24- Savoye kool 21— 10 Rode kool 2332; -78: Witlof 16—47- -20; Radijs 11—15; 0; Andijvie 4253; dreinettte 4361; Jo- Winterjan 3252; 45. de Rivièra Een amusante oud gegeven, waar 1 plezier om kan vliegheld wordt op srvangen door een •ekend op hem ge- hijzelf een belang- vervult in Londen, het erom gaat, wien hij in finan- afhankelijk - is, om len. Voorts is de ge- gewijd aan het en wat dies meer tante had zich om- net eer» vriendin te Stella stond alleen, nenteei niet naar het misnoegen op vas duideliik. De 1de zich haastig tot zei hij haastig, als 'eniblik wilt excuse- leen! hernam ze on net volledig begrip ie. kom dan dadelijk terug. Lucille. pro- lat. zult u tevergeefs zei ze boosaardig keek haar aan. het haar ernst was liet, wat hij moest 'oorden hadden hem laakt dat zii het van de dode man rs aan de Plac#. Pi ls mogelijk: hii wist lar geschiedenis en wat eer» mysterie tie was. een open n voor iemand als iet haar meeging, te weten kunnen hij wilde weten en rijgen omtrent de ide hii koesterde. (Wordt vervolgd) DE ACTIE „EEN HEITJE VOOR EEN KARWEITJE" IS GESTART! (Van onze verslaggever) VOLGENDE WEEK, in de week vóór het feest van Sint Joris, hun patroon, gaan overal in Nederland de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging en de padvinders van de N.P.V., de boer op, de mouwen nog eens extra opgestroopt en een arsenaal van schoonmaak- en reparatiemateriaal thuis bij elkaar getrommeld achter de hand, om geld te verdienen. Geld voor hun eigen troep (tenten en ander kampeermateriaal b.v. zijn duur, en wat zou een verkenner zijn zonder zijn jaarlijkse zomerkamp?), geld ook om, wat de K.J.B. betreft, de restauratie mogelijk te maken van de Sint Joriskapel in de Ooypolder bij Persingen, die, zoals men zich misschien nog wel herinnert, vorig jaar aan de K.J.B. werd overgedragen en waar toen voor het eerst sedert de zestiende eeuw weer de Heilige Mis werd opgedragen. De 'helft van wat de verken ners verdienen zal voor die kapel bestemd zijn; bii de N.P.V. gaat die helft naar het fonds voor de uitzending van een Nederlands contingent van ge brekkige padvinders naar het internationale kamp „Agoon", volgend jaar in België. Natuur lijk is het niet de bedoeling van de verkenners oim vaklui: huis vaders en kostwinners. het brood uit de mond te stoten en oneerlijke concurrentie aan te doen aan al die mensen die be roepshalve reparaties verrich ten, tuinen en fietsen onder houden en zo verdier. Maar in ieder gezin ziin wel karweitjes te doen, waar je direct geen ander bii haalt en die door vader of de grote zoons zelf plegen te worden opgeknapt. En ook hebben de moeders nog wei werkjes waar zij anders zélf voor opkomen: boodschappen doen aan de andere kant van de stad b.v. Er zijn nog kippenhok ken uit te mesten en houtjes te hakken, er zijn nog matten te kleppen en tuinen om te spitten, en iïi schoonmaaktijd komen er nog méér werkjes om de hoek kijken. Wel: dat ziin allemaal goede voorbeelden van de karweitjes waar de jongens met dip grote hoeden en de blote knieën vol gende week popelend naar staan uit te luiken. Nou ja: staan, is eigenlijk niet goed gezegd. Want zii komen de straten door en de huizen langs. En om nu te voorkomendat u weldra gloeiend van woede zoudt zijn omdat er wéér wordt gebeld en omdat er dan wéér een ver kenner voor de deur staat met de vraag of u een karwei tje hebt, worder» er raambiljet ten uitgegeven en rondgebracht, biljetten met P van Padvinder en Paraat er op, die u maar aan hebt te plakken om de zaak wat gemakkelijker te laten mar cheren. Waar zo'n P te zien is zal een dienstvaardige geest, zich mon ter .melder» om ziin karweitje. Het tarief is één of meer heitjes (ter verduidelijking voor de niet-Amsterdammer zij daar bij verteld, dat een heitje een kwartje is), terwijl iedere ver kenner in het bezit is van een officieel papier waarop de aard van het karweitje en het geld dat hij verdiende worden aan getekend. Het is natuurlijk dui deliik diat u niet voor één heitje een klein verkennerij e van drie turven hoog de hele tuin kunt later» omspitten De opzet van de actie (die in Engeland al jaren bloeit onder de slagzin „A bobe a job" en ook in Nederland wel een jaar lijkse traditie zal worden) is o.a. deze, dat de verkenners het geld dat voor hun jeugdbeweging nodig is. niet bii elkaar willen bédelen, ir.-iar er ook werkelijk wat voor willen presteren. Én dit is ook één van de middelen waardoor zii leren de handen uit de mouwen te steken als er wat bereikt moet worden. De actie is of wordt op vele plaatsen ingezet met een karwei tje voor de gehele gemeenschap dan wel met min of meer spec taculaire dienstverrichtingen, waarbij de plaatselijke verker- nerscommissarissen het goede voorbeeld geven. En zo hebben gistermorgen al. de Groningse commissarissen. J. S. Pietersma van de VK.TB en mr. J H. Ammeraal van de NPV met hun assistenten hun eerste heitic verdiend door on uiterst deskundige wiize het bordes voor het politiebureau van Groningen te boenen, waarvoor hen het rechtvaardig loon niet werd ont houden. On de Dam in Amster dam was het gisteren ook al raak. Daar noetsten enkele ver- kennerscommissarisscn ten aan- schouwe van een groot nubliek de schoenen van burgemeester d'Aillv En in Arnhem wordt Dinsdagmorgen door D. C. Jan Max van de KJB en de NPV commissaris de hond van burge meester Matser gewassen In Utrecht wordt vandaag dioor verkenners en padvinders de gehele stad aangeveegd, een extra beurt die Utrecht „Paas- best" maakt. In Almelo waar de Hoofdcommissaris van de NPV burgemeester is, hebben padvinders bi.j de vuilnisophaal dienst geassisteerd, terwijl in d,e komende dagen ook de park tuin van het paleis Soestdijk door verkenners zal worden aange harkt. In Vlaardingen werd het bor des van het raadhuis geschrobd, waarna die raadsleden de heitjes bij elkaar legden om deze actie naar waarde te belonen. In Schiedam waste een commissaris de ruiten van het VVV bureau. In den Haag gaan verkenners de gevel schoonmaken van Hui ze Angela, waar hun dlistricts- aalmoezenier rector is, en zo is er overal wel wat te doen. In Amsterdam ook zullen op vier drukke verkeerspleinen verken ners-schoenpoetsers een week aan het werk zijn, en in Leeu warden trekt vandaag een op tocht door de staid die de aan dacht op de actie vestigt. En wie nu eigenlijk wil weten wat het resultaat van al dat werk zal ziin. hii luistere Dinsdag avond om kwart over zeven naar de KRO. Dan zal een klankbeeld van Tom Bouws worden uitge zonden over de St. JoriskaDel in Persingen, het historisch monu ment dat door de Katholieke ver kenners onder toezicht en met steun van Monumentenzorg on nieuw in oude luister als Gods huis zal worden hersteld Aan de Lloydkade te Rotterdam arriveerde gistermorgen uit Indonesië het m.s. „Indrapoera". Onder de opvarenden bevond zich de heer J. W. B. Marsman, die na een werkzaamheid van vijf en dertig jaar in de tabak zich in ons land zal vestigen. In een onderhoud zei de heer Marsman dem ening te hebben, dat men in Djakarta naar wegen zoekt om dé tabakshandel tot zich te trekken, hetgeen uitscha keling van Amsterdam en Rotter dam met zich mee zou brengen. Over de Javatabak sprekende, merkte de heer Marsman op, dat de Bezoeki-oogst van 1952, waar voor de uitzichten eerst somber schenen, achteraf gebleken toch aan de verwachtingen zal vol doen. De Rembangtabak, waarvan voor de oorlog duizenden balen aan de regie werden geleverd, al dus de heer Marsman, wordt niet meer gevraagd en als oorzaken noemde hij de Amerikaanse tabak en de prijs. Ditzelfde verschijnsel doet zich volgens hem ook voor bii de Loematjangtabak. De verwachtingen wat de mid- den-Javatabak betreft, noemde hij somber. De kostprijs is zoda nig door allerlei omstandigheden, dat deze niet meer rendabel is. Ook de export van de tabak heeft een ernstige klap gekregen, doch volgens de heer Marsman doet eenieder zijn best er verbe tering in te brengen. De maatschappij, waar hij bij werkte, NV Tabak Export- ~n Importmaatschappi.i heeft nu in het „Bezukische" nieuwe etablis sementen gebouwd. Men ver wacht, dat de normale toestanden terug zullen komen. In de streek, waar Virginia- labak wordt verbouwd Bodje Negoro is het zeer moeilijk, zo vervolgde hij. De veiligheid is op het ogenblik hondeid procent. Als moeilijkheid zag spr. het contact krijgen met de vakver enigingen, doch de heer Marsman meende, dat ook deze moeilijkhe den zullen eindigen. Alles moet echter langs lijnen van geleide lijkheid geschieden. Hij was dan ook van oordeel dat alles tenslot te in orde zal komen. Hij zag de toekomst van Indonesië niet somber in. Tweede slachtoffer van auto-ongeluk in Italië VARESE (Noord Italië) (Reu ter1) In het afgelopen week einde heeft, als gemeld, in de om geving van Varese, in Noord-Italië een auto-ongeluk plaats gevon den, dat het leven heeft gekost aan de Nederlandse mevrouw C. E. Kouwenhoven-Molenaar; haar man, de fabrikant G. Kouwenho- ven, zat aan het stuur. De twee kinderen van het echtpaar Kou- wenhoven en een schoonzuster werden gewond. Deze schoon zuster, de 45-jarige mej. J. Mo lenaar is Vrijdag in het zieken huis van Varese overleden. is het mogelijk voor acht maan den een Deense of Noorse studie beurs te krijgen ter waarde van resp. 3450 en 3200 kronen. De beurzen worden toegekend voor acht maanden. Sollicitaties aan afd. Hoger Onderwijs van het Ministerie van O.K.W kwam gisteren in de Rotter damse haven het vierduizendste schip van het jaar binnen, het 969 ton metende Britse „Kyle- bank". Vorig jaar arriveerde het vierduizendste schip eerst op 26 April. wordt op 17 Mei weer de tra ditionele vlaggetjesdag van de vissersvloot gehouden. In de och tend van 20 Mei zal de jacht op de Hollandse nieuwe weer begin nen vertrekt de „Modjokerto" a.s. Woensdag weer met een zware lading naar Indonesië. Aan boord bevinden zich o.m. twee motor boten van tien meter lengte, twee grote lichters van 23 meter leng te, 31 spoorwagons en twee loco motieven RONDE VAN NEDERLAND AMSTERDAM, 11 April - Naar wij vernemen wordt in de nor male etappes van de Ronde van Nederland de controle gesloten, wanneer, sinds het binnenkomen van de etappewinnaar, nog tien procent is verstreken van de tijd waarin deze de rit heeft gereden. Renners die daarna arriveren, worden uit de strijd genomen. Voor de tijdritten bedraagt het percentage vijftien procent. De Directeur Sportif kan, indien hij zulks wenselijk acht, na overleg en goedkeuring van wedstrijd commissarissen en licentiehoud ster, in deze percentages wijzi ging brengen. Teneinde de tijdritten vlot en volgens het vastgestelde schema te doen verlopen, is voorts be paald dat een renner die te laat aan de start van de tijdrit ver schijnt, zo spoedig mogelijk zal kunnen starten, met dien verstan de dat zijn tijd zal worden bere: kend van het ogenblik dat hi] had moeten vertrekken, tot aan het moment dat hij de finish pas seert. De wedstrijdcommissarissen krijgen de bevoegdheid een uit zondering te maken voor die deel nemers, die zich met recht en re den op overmacht kunnen beroe pen. (Van de speciale verslaggever van het A.N.P.) SEA ISLAND, 11 April Koningin Juliana en Prins Bernhard ziin Donderdagmiddag om tien over zes plaatselijke tijd, na een kort bezoek aan de stuwdammen in Tennessee Valley, aangekomen op het vliegveld McKinnon op St. Simons Island in Georgia. St. Simons Island is gelegen aan de Atlantische Ocaan, ongeveer honderdtwintig kilometer ten zuiden van Savanna. Het vliegveld ligt op de plaats waai vroeger een Indiaanse ne derzetting was. In 1936 ontdek ten werklieden bii de aanleg van de vliegbasis beenderen van In dianen en talrijke Indiaanse re- liquieën uit de zestiende eeuw. Tegenover het vliegveld bevindt zich een ruimte van een slaven huis, uit de tijd dat slaven in Georgia nog de plantages be werkten. Het Koninklijk Paar, de secre taris van de Koningin, baron van Heeckeren van Molecaten en de beide begeleidende kamerdiena ren begaven zich onmiddellijk na aankomst naar hun kamers op het aangrenzende Sea Island. Hier is voor het Koninklijke Paar het met palmbomen omgeven „Retreat House" gereserveerd, dat slechts enkele tientallen me ters van de Oceaan is opgetrok ken. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van Sea Island, dat Koninklijke gasten op dit zonnige oord verblijven. Talrijke welgestelde Amerikanen kiezen het als hun vacantieverblijf. Hoe- Inspecteur Vos (in burger) van de Groningse politie, beloonde gistermorgen met een kwartje de A.D.C. voor Voortrekkers H. Mandersloot voor het schoonmaken van het bordes voor het politiebureau, bij welk werk de commissaris geassisteerd werd o.a. door de districtscommissarissen van de K.J.B.. en de N.P.V. J. S. Pietersma en mr. J. H\ Ammeraal. EEN VREUGDE is het voor ons, vandaag te beginnen met de lezer een Zalig Paasfeest toe te wensen. Wij hopen, dat de nieuwe vie ring van de Paasnacht de zin van dit feest mag verdiepen. Er schijnt hier en daar meningsverschil te zijn over de vraag, of wij nu nog moeten spre ken van een Paaswake, dan van een Paasviering. Het is geen vigilie meer nu, zegt de een. maar de echte viering in de nacht, zoals het eigenlijk ge weest is. En zoals de liturgie het ook leert. Maar de andere beweert, dat we nog wel degelijk van Paaswake moeten spreken en houdt de Paas-Zondag voor de eigenlijke viering van het Paasfeest. Het gaat natuurlijk niet alleen om de naam. Maar de een meent, dat de plechtige Paasviering op Zondag minder belangstelling zal hebben, de ander zegt: dat hoeft helemaal niet, al zou men kunnen zeg gen, dat wie de Pasen eenmaal gevierd heeft in de nacht, dit de volgende morgen niet nog eens behoeft te doen DIT laatste is zeker niet juist. D.w.z. gedeel- ic telijk niet. Het wil ons voorkomen, dat er iets te zeggen is voor de redenering, dat, als de nachtmis van Pasen, Paasviering is, meer dan vigi lie (wake) men die viering, eenmaal meegeleefd hebbend, d a t de volgende morgen niet nog eens weer doet, maar.er blijft toch de aloude eerbied voor de Paas-Zondag en men gaat, na zijn nachte lijke Paasviering, des Zondags nog eens weer ter kerke, bij voorkeur naar de Hoogmis, minst-geno men zoals men, naar goed gebruik, op Kerstmis, behalve naar de Nachtmis, ook des Zondags in de latere morgen naar de Mis gaat. Ook de plechtig heden van de Paasmis zijn zo schoon en betekenis vol, dat men ze waarlijk wel tweemaal kan bele ven. Laat dan aan de deskundigen, (die het toch nooit eens zijn) om verder uit te maken, of het nu vigilie of viering is, al geloven wij niet, dat het juist is, te zeggen „dat de viering in geestdrift en dankbaarheid van het liefdegeheim van Pasen" gereserveerd is voor Zondagmorgen •T» Wij stappen van de Paasviering over naar de Eerste Kamer, of liever gezegd naar de re gering, als ze haar antwoord geeft aan de bezwaren, die deze Kamer gemaakt heeft over de uitbreiding van de Tweede Kamer. De Regering neemt het, tegenover de practische bezwaren, krachtig op voor de uitbreiding van het ledental, en deze argumenten zijn toch wel in staat om indruk te maken, al ontzeggen wij natuurlijk niet alle betekenis aan de bezwaren van de heren Senatoren. Men weet, dat de bezwaren van de Eerste Kamer in principe niet tegen de uitbreiding van het ledenaantal gaan. Er waren andere be zwaren, n.l. de mogelijkheid, om bij latere wet overdracht van stemmen door de Tweede Kamer leden mogelijk te maken, en de bepaling van de omvang van het „quorum", dat is het minimum aantal leden, benodigd om Kamerzittingen te doen doorgaan en beslissingen te nemen. Het is mis schien wel even nuttig, hier een klein lesje in staatsinrichting in te voegen. Er bestaat n.l. ver schil tussen de vereisten voor het „quorum". Er is een „quorum" voor 'hoofdelijke stemmingen en een voor beraadslagingen.... Dat quorum voor beraadslagingen en beslis- singen zonder hoofdelijke stemming zou nu een derde, van het ledental worden, dat is dus vijftig bij 'honderdvijftig, terwijl het nu 50 bij honderd is. Erg enthousiast kunnen wij over die wijziging, welke de regering zelf eerst danook niet wilde, niet zijn. Het quorum voor hoofdelijke stemming zou de helft worden, dat is 75 bij 150 leden. Dat werkt het absenteïsme in de hand, zegt men, maar de regering spreekt het tegen. Althans, zij vreest dat niet bij „hoofdelijke stemmingen", omdat dan een quorum van de helft is vereist. Dit zegt natuurlijk niet alles. Maar zeker is, dat in belangrijke gevallen het merendeel heus wel opkomt. Doch een quorum van een derde, bij be raadslagingen en minder belangrijke stemmingen, dat schijnt ons voor het absenteïsme toch wel gevaarlijk. Maar nu dan de kwestie van de stemover- dracht. Hier geeft de regering aan de Kamer mogelijkheid van overdracht geweest, maar liet de beslissing over het betrokken amendement aan een vérstrekkende toezegging: zij is tegen die de Tweede Kamer, die er voorstander van was. Nu zit men, om het huiselijk te zeggen, met de gebakken peren, als tenminste die kwestie werke lijk de echte reden van het verzet is, en men niet beoogt, hierin de bekende stok te zoeken, om in dit geval de hond van de stemoverdracht te tref fen Maar goed, de regering zou het betreuren, zegt zij, indien deze facultatieve bepaling van de Eerste Kamer een reden zou zijn, om het wets ontwerp te verwerpen. Zij verklaart, de kwestie in zodanige mate omstreden te achten, dat een juist beleid h.i. meebrengt, de nadere wettelijke rege ling, voortvloeiend uit de Grondwetswijziging, pas aan de orde te stellen „nadat het algemene vraag stuk van de functionering en de werkwijze van de Staten-Generaal in het kader van de a Ig e m e n e herziening der Grondwet zal zijn bezien".... Dit betekent, dat deze kwestie de eerste jaren practisch niet nader aan de orde zal komen en, hoe dan ook, eerst gevolgen zal hebben, wanneer er over vier jaar weer Kamerver kiezingen zijn. Het voornaamste is nu, dat als ge volg van deze verklaring van de regering te ver wachten is, dat de Eerste Kamer het wetonswerp, dat als belangrijkste inhoud heeft de uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Kamer, nu in eerste lezing toch zal aannemen. En dit betekent weer, dat de politieke partijen bij de aan de gang zijnde candidaatstelling iets rustiger kunnen door werken in de verwachting, dat de Tweede Kamer straks 150 inplaats van 100 leden tellen zal. De K.V.P. bijv. kan redelijkerwijs haar verwachtingen sterker instellen op 48 (sommige optimisten zeg gen zelfs 49) zetels, inplaats van op 32. Hadden wij dat een week eerder geweten, dan zou heel wat zorg en moeite voor de oprichting van 18 Kies- comité's in de verschillende Kringen voorkomen hebben kunnen worden! Maar, ja, de politiek blijft een raar en lastig ding! wel Sea Island niet bepaald be kend staat als een goedkoop oord, liggen over het algemeen de ho- telpri.jzen niet ver boven die van biivoorbeeld het Waldorf Astoria Hotel in New York. De geheel vrije vacantiehuisjes zijn uiter aard prijziger. Voor een verblijf van tien personen in Retreat House wordt bijvoorbeeld een dagprijs van vierhonderd dollars berekend. Het Koninklijke paai en zijn gevolg is hier de gast van de Amerikaanse regering. Konin gin en Prins hebben de wens te kennen gegeven hier een volko men ongestoorde Paasvacantie door te brengen. Er ziin dan ook geen recepties of officiële diners georganiseerd. EN GEZONKEN NEW YORK 11 April (AP) Een vliegtuig van de Pan Ameri can Airways met 69 inzittenden is vandaag in de haven San Juan van Puer to Rico gestort en ge zonken. Volgens de maatschappij vervoerde het toestel 63- volwasse nen, onder wie 'n bemanning van vijf. en zes kinderen. Volgens de maatschappij was 't toestel om 17.02 Ned. tijd 8 km. ten Noord-Westen van de ingang van do haven neergestort en ge zonken. Op het hoofófoureua hier was nog niets bekend over over levenden. Generaal Eisenhower heeft of ficieel zijn ontslag aangevraagd als opperbevelhebber der NATO- strijdkrachten. De kogel is dus thans door de kerk. Eisenhower zal zich persoonlijk gaan wijden aan de actie, die voor hem wordt gevoerd in het raam van de ver kiezingsstrijd voor het komende presidentschap der V.S. Men kan niet zeggen, hoe jammer het ove rigens is, dat deze bekwame mi litair, die een groot prestige in de wereld geniet, zijn post ver laat, dit heeft gedaan op een mo ment, dat zijn werk half af is. Integendeel. De generaal heeft in zijn onlangs gehouden radiobood schap een overzicht gegeven van de stand van Van het wereldtoneel zaken in het militaire kamp der N.A.T.O.- landen. Daar uit bleek, dat er grote vorde ringen zijn gemaakt en een even tuele agressor het wel uit zijn hoofd zal laten om in 'het huidige stadium een aanval te doen op het Westen. In zijn ontslagaan vrage aan de Amerikaanse minis ter van defensie Lovett schrijft Eisenhower: „Er is elke reden om aan te nemen, dat de N.A.T.O.- landen op geslaagde wijze zullen blijven samenwerken, ter verze kering van dat ene doel: het be veiligen van de wereldvrede". De vraag is thans: Wie zal Eisenhower opvolgen? Truman heeft zich op een Donderdag ge houden persconferentie hierover niet willen uitlaten. Zeker is evenwel, dat het een Amerikaan zal zijn. De resolutie van de N.A.T.O.-raad, waarbij de functie van opperbevelhebber van de ge allieerde mogendheden in Europa destijds in het leven werd geroe pen, bepaalde, dat de opperbevel hebber een Amerikaans officier diende te zijn. De N.A.T.O.-raad heeft zich toen tot de president der V.S. gewend een opperofficier aan te wijzen. In deze procedure is tot nog toe geen verandering gekomen. Het aanwijzen van een Engels man, of Fransman zeker be schikt men daar over bekwame officieren als Montgomery of Juin zou politiek onverstandig zijn. Het betekende 'n afzondering van de V.S. Washington zou daar waarschijnlijk ook geen genoegen mee nemen. De V.S. hebben enor me sommen gestoken in de West- Europese verdedigingsgordel en het spreekt voor zich, dat zij ook gaarne een toezicht willen uit oefenen. Liefst op de hoogste post. Zij, die als opvolgers in aan merking kunnen komen, zijn ge neraal Gruenther, momenteel plaatsvervanger van Eisenhower, Bradley, Ridgway en Collins. Al thans dit zijn de grote generaals waarover de V.S. thans beschik ken en wier namen reeds gerui me tijd worden gefluisterd. Gruen ther heeft ongetwijfeld de meeste kansen. Hij is het beste inge werkt en heeft de steun van Eisenhower. Ridgway heeft een belangrijke missie in Tokio. Brad ley is 'stafchef en ook Collins heeft een verantwoordelijke taak. Deze laatste kunnen moeilijk hun posten verlaten, zonder opnieuw problemen te scheppen. Zegen Urbi et- Orbi voor K.R.O. HILVERSUM —De uitzending van de Pauselijke Zegen, welke de KRO verzorgt, geschiedt op Eerste Paasdag niet om 11.45, doch een uur later om 12.45 uur. BRIEF AAN TSJOEKOF GENEVE (Reuter) De com missie der VN voor het instellen van een onderzoek naar de mo gelijkheid tot het houden van verkiezingen in geheel Duitsland heeft de Sowj et-Russische con trolecommissie van Duitsland een brief gezonden, waarin zii zegt, dat, indien de Sowjet-autoritei- ten de commissie niet voor 27 April hebben geantwoord op de voorgaande drie brieven, de com missie zal concluderen, dat het uitvoeren van haar taak thans onmogelijk is. Na acht weken intensief werken leggen deskundigen van de Dierentuin in Rome de'laatste hand aan dit geweldige ge raamte van een prae-historische mammoeth. Dit geraamte, dat uit veiligheidsoverwegingen gedurende de oorlog was opgeborgen, wordt beschouwd als het grootste op dit gebied ter wereld. Het wordt nu weer voor het publiek tentoonge steld in het Zoölogisch Museum te Rome.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3