Sc g,eócfiiedenfa aan de thee age ceiniuurs deden hun intrede in de lage landen Gelukkig kunnen wij ze van de mantel afknopen J oman Show van de Modelgroep voor Dameskleding Kan niet zonder het scnip en de romantiek door Wm kmpjeheer 'én Roo$ 1^a5$el De druipende ijsco Ook op grotere voet Hei nieuwtje van de lage ceintuur achter in de rug heeft Nederland van Parijs uit al bereikt. Zijn komst is nu niet bepaald toe te juichen, want niets is zo weinig flatteus als zo'n slobberige band achter op de mantel. Het is mode, dat is alles wat men er van zeggen kan en men is al heel blij, als het mogelijk blijkt die modieuze, maar lelijke ceintuur los te knopen. Dit laatste was het geval bij een kort manteltje, dat de Neders landse Modelgroep voor Dameskleding in het l.C.C.spaviljoentje van het Vondelpark te Amsterdam toonde. Na het verwijderen van de lage ceintuur sprong het wijde, marines blauwe manteltje vrolijk uit rond een smalle rok in dezelfde kleur, waarop een vest van zachtgeel ribs gedragen werd. Dit ensemble was een van de zestig modellen, die de mo-- delgroep aan de pers liet zien. De modeU groep streeft er naar, zo deelde de voorzitter tijdens zijn inleiding mee, het niveau van de Nederlandse dames modehconfectie op een hoog, internationaal peil te brengen. Dat streven is loffelijk en ge lukkig kan men zeggen, dat ook de bereikte resultaten lof verdie nen. Het geheel was smaakvol en zeer zeker niet zonder pittige ac centen. De pit en vlotheid, die men nog te vaak tevergeefs in de vaderlandse confectie zoekt, was te vinden in een crème-kleurig zomerjurkje met schulpvormige hals, waarlangs schulpjes van hel derrood, diepgroen en paars koord waren aangebracht. Fris en boeiend was ook het blousje van oranje en zachtgroen geruite taft onder een zandkleurig mantelpak. De slippen, waarmee het boordje aan de hals gesloten was, waren met twee knopen op het blousje vastgezet. Verder noemen wij de luchtige zacht-rose jurk, waarvan het lijfje met witte kant bedekt was, evenals de schuine zak op de ruime rok, en het teer lila toi letje met ijle ajourversiering. Charmant waren trouwens ook de royale zomerjaponnen met borduursel van zeer dikke zijde, soms in combinatie met gezellige appliquatie, die precies het effect va>n raffiah-werk gaf. Het losse jasje Behalve deze prettige zomer jurken voor warme dagen waren er ook veel japonnen, die verge zeld gingen van een bijpassend jasje voor frisse avonden. Dat is bijzonder practisch en men kan er dan ook blij mee instemmen dat de losse manteltjes en de bolero's dit nieuwe seizoen zulke grote V" parapluie. Er waren ook weefsels, die het midden hielden tussen zij de en dichte kant. Van lang en halflang Kant was er menigmaal toege past bij de avondtoiletten, die overigens niet alle konden beko ren. De halflange japonnen, waaraan weer een lange sleep zat, hadden iets tweeslachtigs en moesten het afleggen tegen de toiletten van normale lengte. Hieronder viel een jurk van ivoor kleurige satijn en een van beige tule met,crème kantbloempjes op. De eerste had een brede vierkan te kraag over de rug, die op het voorpand losjes was aangezet, een idee, dat ook bij verschillende an dere jurken in de collecte was toegepast. Deze show van de Nederlandse modelgroep wist in veel opzichten te voldoen. Mem is er nog niet, doch dat neemt niet weg, dat er reeds reden tot tevredenheid mag zijn. En zeer zeker is er geen re- den tot de mentaliteit, zoals de voorzitter van de modelgroep het lilt! noemde, om de modellen uit het buitenland zo snel en vaak be vooroordeeld boven het goed van eigen land te verkiezen. Lichte zomermantel, met wijde ge plooide mouwen „Harmonica" ge naamd. triomfen vieren. Vaak sluiten ze zo perfect in de taille, dat ze één met de jurk of met blouse en rok lijken. Op die manier kan men de meest gevarieerde kledingstuk ken maken, zoals wandelpakjes, jurken met de nodige „beschut ting" en diverse strandensembles, en tot de leukste effecten komen. Heel aardig staat 't bij voorbeeld, als het lijfje van een japon met een kantmotief of gezellig plas- stron is bestikt, dat precies uit de bijpassende bolero komt kijken. De tailleurs van deze show za ten doorgaans perfect. Het jasje was niet lang en de rok had dik wijls een overslag aan de achter zijde. De lijnen waren vrij klas siek, behalve dan bij het goud bruine pakje met witte noppen, waarvan het jasje aan de voorzij de in een punt uitliep. Wat de mantels betreft: lage ceintuur is al vermeld. Daarnaast zag men veel bescheiden kragen, vooral boordjes en ruime, liefst opge stroopte mouwen. De materialen, die de leden van de modelgroep hadden verwerkt, waren dikwijls ongemeen. We hoeven maar te denken aan de zwart-witte stof, die bedrukt was met zachtgele 19de eeuwse fi guurtjes, zoals dametjes in inge snoerde japon en met gracieuze Er werd ook bont getoond op de show. Aan deze grijze per- sianer mantel met het op staande boordje en de opge stroopte mou wen ziet men, dat de bontbe werkers Vrouw Mode op de voet volgen. Waar en wanneer werd het eerste kopje thee genoten? Dat is 'n vraag, die menigeen heeft bezig gehouden, doch nooit volledig beantwoord zal worden. Zeker is, dat er voor het eerst thee werd gedronken in China, maar in welk jaar dat was? Het gebeurde in het jaar 2737 voor Christus, zegt een Chinees verhaal, dat men bijna een legende zou kunnen noe men. Keizer Shen Nung, die toen regeerde, was bijzonder gesteld op de hygiëne en probeerde ook zijn onderdanen hiertoe te brengen. Hij gaf het voorbeeld door onder meer het water te koken, dat hij drinken wilde. Op zekere dag kwamen er een paar blaadjes van de takken, die onder de pot knapperden, in het kokende water terecht. Meteen kreeg Shen-Nung een heerlijke geur in zijn vorstelijke neus. Hij proefde van het brouwsel en ondervond al gauw, dat het verrukkelijk smaakte. Hier mee had hij zijn en tevens het eerste kopje thee gedronken, want de blaadjes in het water waren van een wilde theeplant geweest. In India gaat weer een ander verhaal. Daar leefde lang gele den een Boeddhistisch priester, Darma genaamd. Darma nam op een goede dag het besluit om ze ven jaren lang wakker te blijven en aan niets of niemand anders te denken dan aan god Boeddha. Het ging allemaal best, tot het vijfde jaar. Toen werd de arme Darma loom en slaperig. Om zich uit de slaap te houden plukte hij een paar blaadjes van een struik in zijn nabijheid en begon er op te kouwen. Het resultaat was, dat hij ook de twee overige jaren zijn ogen open kon houden, maar geen wonder ook: de blaad jes waren afkomstig van een wilde theestruik! De Japanners hebben ook een dergelijk sprookje over het eerste gebruik van thee, maar daarover thans niet. Een feit is, dat de Chi nezen het eerst waren met het kopje thee en dat er ongeveer 350 jaren na Christus al een bloeien de theecultuur in hun land be stond. In het midden van de acht ste eeuw was de handel in thee reeds zeer levendig en belangrijk. Verschillende rijke kooplieden gaven een bekende schrijver toen de opdracht een boek over thee te schrijven. Het was Lu Ya, die een boeiend boek over de geliefde drank wrochtte en hiermee grote roem verwierf. Hij werd een van de leidende figuren in China en vriend van de keizer! Een vijftig jaar later maakte de thee haar reis naar Japan. Een Boeddhistische priester nam zaad van de theeplant mee en al spoe dig tierden de theestruiken welig in het land van de rijzende zon. De Japanners werden even dol op thee als de Chinezen en het kwam zelfs zo ver, dat keizer Saga een wet uitvaardigde, dat er in min stens vijf provincies van zijn rijk thee moest groeien. Aangezien het Japanse volk zich erg tot rituele plechtigheden getrokken voelt, maakte het van het simpele feit van thee drinken een verheven ce remonie, die tot op de dag van vandaag gebleven is. Voor allerlei kwaaltjes Het duurde vele jaren, voor Europa van thee hoorde of proefde. Pas in 1610 bereikte de eerste lading thee Europa. De kostbare vracht werd ver voerd door een Nederlands schip. Ons land was toen num mer een in de koopvaardij en het kon dus niet anders, of de meeste thee werd door onze voorvaderen aangebracht. Dit bracht ook met zich mee, dat wij Nederlanders de eerste theedrinkers van Europa wer den! Er werd in die eerste tijd ontzettend veel thee gedron ken, niet alleen om de smaak, maar ook omdat men meende, dat thee allerlei kwalen kon genezen. De bekende dr. Bontekoe uit Alkmaar schreef een hoogdravend boek over thee, dat alom verslon den werd en er niet weinig toe bijdroeg om de thee in West- Europa populair te maken. Tot de landen, die Nederland in het thee drinken volgden, behoor de Engeland en zoals men weet, is thee daar dè drank der dranken geworden. De beroemde hertog van Wellington, die Napoleon ver sloeg, nam op al zijn veldtochten grote hoeveelheden thee met zich mee. Sommige buitenlanders begre pen wel eens niet, hoe de Engel sen het klaar speelden zoveel dure thee te drinken. Er stonden name lijk zeer hoge invoerrechten op de thee. De verklaring was echter eenvoudig: de meeste thee werd het land binnengesmokkeld! Ne derlandse vaartuigen lieten het anker op enige afstand van de Britse kust 'vallen en wachtten daar op de Engelse boten, die de thee overnamen en naar de hon derden kleine baaien en eilandjes brachten. Daar werd de thee ver borgen in spelonken, vanwaar on dergrondse wegen en tunnels naar oude, weinig gebruikte paden leid den U ziet, dat de romantiek en het schip niet te missen zijn bij de geschiedenis van de thee. Beide hebben er een rol in gespeeld, het schip nog het allermeest. Eeuwen lang heeft het thee gehaald, eerst alleen uit China en Japan, later ook uit andere landen, waaronder Indonesië. Heel vermaard is de tijd van de „tea clipper races", de periode, waarin de Amerikanen de Engel sen te vlug af probeerden te zijn. Om het hardst voeren de zeilsche pen van beide landen van China naar Londen om hun thee het eerst te verkopen. Later, toen de scherpe concur rentie van Amerika was afgeno men, hielden de Engelse clippers onderling nog zulke wedstrijden. Schepen en serviezen Omdat er altijd zo'n verband is geweest tussen het schip en de thee, heeft het thee-advies-bureau in Amsterdam een tentoonstelling ingericht ten einde dit feit nog eens onder de aandacht te bren gen. De expositie, die in dit ge zellige bureau bij de Torensluis aan het Singel gehouden wordt, heet „De zeven zeeën en de thee". Men vindt er veel, dat de histo rische kennis omtrent onze zee vaart kan vergroten, van storm lantaarns, kompassen en wereld zeekaarten tot kloeke scheeps modellen in allerlei variaties. Zo ziet men zwierige zeilschepen in olieverf of aquarel, in hout uitge voerd of in flessen ingebouwd. Daarnaast zijn er allerlei ma nuscripten, bij voorbeeld het boek van dr. Bontekoe en historische documenten van de pakhuismees- teren van de thee. En nu we toch bij de thee zijn aangeland: er prijken ook fijne Chinese en Japanse theeserviezen, die vooral de vrouw wel zullen interesseren. De Japanse, oranje kleurige kop, met speciaal treefje om de snor tegen te houden is een sensatie op zich. Interessant is ook de Chinese tinnen theebus, met goudkleurige vogels bewerkt, die liefst zesdelig is. Menigeen zal ook stil staan bij de snoezige Japanse theeketeltjes en trekpotjes in zwart en goud, voorzien van lange tuit. Een enorme stooftheepot van een Japanse keizer staat naast het kleinste stooftheepotje, dat men klaarblijkelijk heeft kunnen vin den, en verder trekt ook een blad met een servies uit glanzende klapperdoppen bijzonder de aan dacht. Het is plezierig vertoeven in het bureautje aan het Singel, dat tot 16 Mei in het teken van de thee en de zee zal staan. De expositie werd geopend met een fors gelui van de scheepsbel door vice-admi- raal b.d. L. J. Quant. KEES DE SNOEVER Vlak bij de garage in 't park „De Plantage" daar zaten Kees, Krelis en Hein, je hoeft niet te vragen, drie ouden van dagen, zoals er in parken veel zijn. Ze zaten te praten, maar 't viel in de gaten, die Kees voerde steeds 't hoogste woord. Had Krelis een grapje of Hein, nu, dat snap je, dan had Kees veel leukers gehoord. Op nacht'lijke tochten had hij eens gevochten met tijgers in Atjeh, alleen. Toen hij ze zag komen van achter de bomen, Kees schoot en ze vlogen meteen. Eens was hij aan 't heng'len en plots zag hij beng'len een baars van wel twee meter lang. En Krelis blijft zwijgen en Hein zit te hijgen, de snoevende Kees gaat z'n gang. MOETEN ZE JOU ALTIJD HOREN? In Limburg zijn veel mannen werkloos. Jam mer! In Duitsland heeft een rare man zo maar het puntje van de neus van een juffrouw afgebeten! Plezierige vacantie alle maal! De Lassoman is on dergedoken. Bel hem maar niet op! Hij luistert toch niet! Ssst! Alleluja Hoeveel malen horen jullie dat woord niet zin gen of zeggen bij de H. Mis, de Vespers of het Lof? Weet je wel, wat het eigenlijk betekent? 't Is een Hebreeuws woord, dat grote vreugde aanduidt en luidt: PRIJST GOD. Als wij Hoera roepen, als we blü zijn en iemand toejuichen, zo roepen we met de H. Kerk God ons Alleluja toe om Hem te prijzen voor Jesus' zege praal over de zonde en de dood. De Paastijd moet dus een blije tijd zijn. Klimpuzzlc Zoals je ziet, hebben we de eerste letter gegeven. Voor het volgende woord moet je er telkens een letter bij doen en na de middelste regel moet je weer een letter weglaten. Let op de aangegeven be tekenis van de woorden. P Pasen, Pasen! Zalig Pa sen, kleine vrienden! Dit is hèt feest van het jaar! Pasen! Pasen! Hebben jullie nog post zegels? Geef ze aan de Lassoman; hij komt wel eens op de krant. Stuur ze maar naar de mensen van de krant. En zet er op: voor de Lassoman. Hebben jullie de klok ken gehoord van Pasen? En hebben jullie gehoord van de Paasnachtviering in alle kerken? Dat was prachtig! Denk er aan: Op 27 Mei begint het grote inter nationale Eucharistische Congres in Barcelona! Hebben jullie wel eens van „aspirine" gehoord? Je hebt tegenwoordig ook al „sanapirin". Ook goed tegen de kou en de griep. Laatst zijn twee sche pen van de Nederlanders in Indonesië in de lucht gevlogen. Typisch is dat! In Amerika is laatst 'n verschrikkelijke storm geweest. Er waren meer dan 200 doden. Laatst werd er ergens 'n „flinke aankomende be diende" gevraagd. Nu, hij kwam er aan, hoor! En flink! Stampen, mijnheer tje! Dat Is niet beleefd! Toen, bijna 'n maand geleden, 'n vliegtuig van ons land in brand vloog, kon nog juist 'n baby wor den gered. Gelukkig! 'n Dappere man is in het brandend vliegtuig ge gaan en haalde het kind je er uit. Flink! Allebei ongedeerd! De brieven zijn bijna allemaal ver brand. Laatst liep in Amerika ergens in een grote stad een man met een schreeu wend varkentje onder zijn Een familielid Een bewijs voor reizen E'en boom Een goede raad Keukengereedschap Ander woord voor soort Een voertuig Een klinker. Even bangmaken De patiënt, die geope reerd was, lag te slapen. Drie andere zieken, die op de kamer laggen, spraken af een grapje met hem uit te halen. Zo gauw de eerste wak ker was, zei er een: Je zult wel weer open ge maakt mo.eten worden, want de dokter had bij mij een mesje laten lig gen. De zieke werd bleek van schrik. Ja, zei num mer twee, en bij mjj heeft hij een heel com- pres binnen in mijn maag laten liggen. Dat moest er ook weer uit. De zieke werd groen van angst. En, zei nummer drie, bij mij heeft hij een schaartje bij de blinde darm laten lig gen. Ik moest ook weer open. Onze patiënt werd geel van opwinding. Juist op dat ogenblik stak de Haantje Half (IV) Daar ging Haantje Half op stap. Weldra kwam hij aan een beekje, dat door de hete zon bijna geheel uit gedroogd was. Toen het Haantje Half zag aanko men, begon het tegen hem te praten. „Hè, vriendje, luister eens even. Zie je niet hoe zwak ik er uit zie. Ik heb haast geen wa ter meer. Ik heb zo wei nig fut, dat ik de takjes, die op de bodem lig gen, niet eens op zij kan duwen en er met een bochtje omheen schieten, daar heb ik geen kruimel tje kracht meer voor. Jij moet me een handje hel pen. Als je die takjes er uit haalt mag je een heer lijk bad nemen in mijn helder water en drinken, zoveel als je maar wilt". „Zeker," zei Haantje Half, „kan ik dat, maar je kunt me met dat vinger hoedje water gestolen worden. Scharrel maar een ander voor dat kar weitje op. Dacht je soms, dat Haantje Half voor dienstmeisje zou spelen. Ik groet je en hij zwaaide met z'n vleugeltje. Eventjes verder ont moette hij meneer de wind. Die lag plat gesla gen op de grond en van blazen en tekeer gaan was geen sprake van. Hij was op sterven na dood. „Lief Haantje Half," sprak de wind zeurderig en piepzacht, „we hebben mekaar in deze wereld nodig. Kom eens wat dichterbij en kijk me eens goed aan. Zie je niet in wat een ellendige toestand me die snorrende zomer warmte heeft gebracht? Ik, die trotse zeekastelen met één smak stuk sla en de honderdjarige eiken met wqrtel en al uit de grond wring, ik kan geen puf meer zeggen. Eén van de snikhete Hondsdagen heeft me de doodsteek toegebracht. En daar lig ik nu als een leeggelopen voetbal. Ik wilde een par tijtje stoeien met de bloe men. Maar hun zware geuren hebben me com pleet suf gemaakt en hier lig ik nu doodziek te wachten op m'n laatste zucht. Och, til me een paar centimeter boven de grond, zwaai met je vleu geltje me wat lucht toe. Dan neem ik weer vaart en schiet dat hol ginds binnen, waar broeder storm huist. Die geeft me al m'n kracht weer terug. dokter z'n hoofd door de deur van de ziekenkamer en riep: Wie van jullie weet, waar m'n paraplu gebleven is? Daar heb je het al, dacht onze zieke, en viel van z'n stokje. Hij meende, dat de dokter z'n paraplu in z'n buikje had laten liggen. Dat was toch al te bar. Wie heet er L1DWINA Op 14 April vieren we de sterfdag van de H. Li- dwlna van Schiedam. Die kennen jullie toch alle maal. Haar leventje is zo gewoon, dat je denkt, dat er niet veel met haar ge beurd is. Toch is dat niet zo. Als ze op een winter dag aan het schaatsen is, valt ze op het ijs en breekt een rib. Ze moet naar bed, maar het zal wel weer gauw voor el kaar zijn. Dacht je dat? Ze krijgt een heel lang ziekbed van 38 jaar. Ze lijdt vreselijke pijnen, haar lichaam wordt één grote wond. Nooit klaagt ze, als haar moeder wat ongeduldig is. Nooit huilt ze, omdat haar vriendin netjes zo'n heerlijk leven hebben. Ze bidt en lijdt en is gelukkig. Door haar lijden werd ze een grote heilige, waar heel Neder land trots op is. Zoek de woorden op Maak van de volgende letterverbindingen woor den, in verband met het Paacfoocf NPSEA-ÉRIENE-SROAA DPOB-EAAJLULL-SMAA JPA Uitslag knopen» prijsvraag Het lijkt me, dat velen van de puzzelaars in de knoop gezeten hebben met de 22 knopen en de 4 vier kantjes. Ik had veel meer oplossingen verwacht. Des te voordeliger voor de prijswinnaars. Ziezo, de spanning voor April is alweer voorbij. We gaan alvast op zoek naar een nieuwe puzzle voor de maand Mei. Let dus goed op, als het weer zover is. Puzzelaars, Zalig Paasfeest en prettige va cantie. Dat geldt natuur lijk voor al onze trouwe lezertjes van „De Weke lijkse Beurt". Oplossing diabolo* puzzle De in te vullen woor den waren: Handschoen- Angelica, Armada-roer- leperd-elevatie-muilban den. De namen van de twee steden waren: Haar lem en Naarden. Het is bekend, dat Amerika het land van de ijsco is. Het jaarlijks ijsverbruik in ons land is op geen stukken na te vergelijken met dat in het land van Uncle Sam. Toch is er de laatste tijd bij ons een stijgende lijn te constateren, onder meer door het streven van de Ne derlandse groot-industrieën om de Amerikaanse perfectie bij de ijsbereiding te benaderen. Nu is er altijd een moeilijkheid bij het ijs, die men nooit helemaal heeft kun nen overwinnen, n.l- dat het gaat druipen en de kleren van de consument bedreigt. In de chemi sche fabriek „Naarden" te Naar den heeft men thans een product ontwikkeld, dat het ijs bij de be reiding meer stevigheid verschaft en een grote verbetering in dit ijzig probleem belooft. Schreven wij onlangs, dat de voet van de vrouw in Engeland de laatste tijd gegroeid is, ook in de Verenigde Staten is zulks het ge val. In twee generaties tijd zijn de voeten van de Amerikaanse vrouwen gemiddeld drie maten gegroeid, al lijken de damesvoe ten tegenwoordig kleiner dan vroeger, door de speciaal daarop ingestelde vorm van schoenen, al dus een schoenenfabrikant in New York. Onlangs zagen wij een Franse modeshow van sportkleding. Veel interessante nieuwigheden hebben wij niet gezien. Wij schetsten enige wind-jackets, waarbij opvallend was, dat zelfs op dit gebied de vleermuis-mouw doordringt. Een gezellig bontgeruit jasje leek ons buitengewoon geschikt om bij de hand te hebben als men het plot seling koud krijgt. Ook was er een speciaal voor het fietsen ontworpen pakje, genaamd „Amsterdam". Het was voorzien van een rokbroek die nauwelijks van een rok was te onderscheiden. Voor ons Nederlanders die gewend zijn in allerlei kledij, op te fiets te springen, is het wel eens aardig om te bekijken, hoe Parijs vindt dat wij op dit vervoermiddel uitgedost be horen te zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4