IJselmeerpolders 'n zelfstandige „twaalfde" provincie? Pleidooi voor de Friese taal Keuzecommissie kon zich de ogen uitkijken Critiek op nota-Rutten Tweemaal in twee weken hoofdprijs in voetbalpool Op het gebied van de lectuur is katholiek Nederland achter Opnieuw een advies thans van Rijksdienst Nationale Plan Mgr. Alfrink bij R.K. Boekhandelaren Justitiebegroting in de Eerste Kamer Elk volk recht op eigen taal" Simplex opende nieuwe fabriek Verbondsvergadering K.O.V. Landbouwschool moet wachten Naar wif vernemen ZWALUWEN: EEN OPENBARING Een fikse zege Katholieke leraren bijeen Reiziger zou Tsjechen helpen Tien procent vrouwelijke intuitie 's-GRAVENHAGE. Zoals bekend heeft de Zuiderzeeraad kortgeleden een advies uitgebracht over de provinciale indeling der IJselmeerpolders. Inmiddels heeft ook de vaste commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan over deze aangele genheid advies uitgebracht aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Een sterke stroming in de com missie geeft de voorkeur aan de vorming van een twaalfde pro vincie. Een ander deel daarente gen heeft zicih uitgesproken voor toedeling aan bestaande provin cies. Op de indeling van de Wie- ringermeer moet volgens de com missie niet worden teruggekomen. In het geding blijven dan de Noordoostpolder en de drie nog te maken polders; tezamen een gebied, dat naar oppervlakte in de orde van grootte ligt van pro vincies als Utrecht, Zeeland en Limburg en naar te verwachten bevolking in die van provincies als Zeeland en Drente. In het ge bied komen op de duur een eco nomisch hoofdcentrum in de orde van grootte van steden als Mid delburg, Assen of Alkmaar, 5 streekcentra en 40 a 50 dorpen (a-kernen). Twaalfde provincie? Tegen de vorming van een nieuwe provincie werden aange voerd de geringe oppervlakte en bevolking van het gebied; het ontbreken van een geografische eenheid; het te verwachten en ook wenselijk te achten proces van samengroeiing met het oude land, zowel landschappelijk als maatschappelijk en cultureel; de vrees voor eenzijdige structuur van de bevolking en het daaruit voortkomende bestuur, met het dientengevolge te duchten gevaar van isolering en conservatisme; de ook op de duur te geringe taak van het provinciaal bestuur; de naar verhouding vrij hoge be- stuurskosten. Vóór een twaalfde provincie werden als pleitgronden genoemd de eis van een waardige bekro ning van het grootste inpolde- ringswerk; de noodzakelijkheid van een ruimtelijke ontwikkeling, die naar één conceptie doelbewust op het poldercomplex als geheel wordt gericht en die recht zal doen aan de in wording zijnde geografische, sociaal-economische en sociaal-culturele eenheid, waarin door ontwikkeling van handel en industrie voldoende te genwicht is te verwachten tegen te eenzijdige oriëntatie; de be perkte moeilijkheden voor ver groeiing met het oude land en de ernstige moeilijkheden voor een goed toedelingsplan bij splitsing van het complex, vooral met het oog op de Ooster- en Zuiderpolder en op de bezwaren van een pro vinciale grens door het midden kanaal; de noodzaak van bestuur lijke eenheid in het gehele gebied voor het in de vereiste onderlinge hiërarchie ontwikkelen van de bebouwingskernen; het belang van een bestuur, van meet af in gesteld op het speciale karakter van gebied en bevolking, dat de polders ook op lange termijn tot volledige ontplooiing kan brengen en dat temidden van de bestaan de provincies een verfrissend en verrijkend element zal vormen; de overbrugging van het phase- verschil in het tot stand komen van de polders doordien de lei ding in één hand blijft. Wat de overgangsperiode be treft werd enerzijds gewezen op de gedurende lange tijd te vrezen moeilijkheden, o.m. voor het ver zekeren van invloed aan de pol derbevolking op de samenstelling van de Eerste Kamer; anderzijds op de verre draagwijdte van de te nemen beslissing, die voor eeuwen haar stempel zal drukken op het gebied en waartegenover voorbijgaande bezwaren de door slag niet mogen geven. Toedeling aan bestaande provincies. De voorstanders van toedeling aan bestaande provincies achten een oplossing wenselijk en moge lijk in deze zin, dat: a. de beslissing omtrent de toedeling van elke polder zo spoe dig mogelijk wordt genomen; b. gedurende de opbouwperio- de (tot de polder in redelijke mate bewoond is) de ontwikke ling in handen blijft van de met de kolonisatie belaste rijksdienst, door een personele unie verbon den met het voor de gemeente lijke bestuurstaak te creëren openbaar lichaam; c. na de feitelijke overgang van het gebied aan de provincie nog gedurende zekere periode van bijv. 10 jaren een beperking wordt toegepast op de provin ciale c.q. op de gemeentelijke be voegdheden, met name ten aan zien van de streek- en uitbrei dingsplannen, waartegenover tij dens die periode speciale invloed ware toe te kennen, aan het cen trale gezag en de koloniserende dienst. De voorstanders van een twaalf de provincie zien in deze in hun ogen tweeslachtige en gecompli ceerde constructie geen oplossing, omdat eenheid van beleid niet zal zijn te bereiken wanneer men eerst de eenheid van doel door splitsing van het gebied heeft uitgesloten. Zowel vóór als na de feitelijke overgang van het ge bied dreigt een werkelijk doelbe wuste leiding onmogelijk te wor den gemaakt door tegengestelde invloeden in de met het werk be laste organen. Bovendien zou naar hun mening een eventuele bijzondere regeling na de feite lijke overgang zich over een veel langere periode dan 10 jaren moeten uitstrekken, waardoor haar bezwaren echter weder sterk zouden geen spreken. Bij 't aanvaarden van uitstel der principiële beslissing blijft de bestuurstoestand geruime tijd zwevend en zal het m te stellen prae-provinciale bestuur zowel de mogelijkheid van eenwording als van splitsing voor ogen moeten houden. Dit zou de commissie in haar geheel ongewenst achten. Terwijl echter de voorstanders van toedeling aan de randprovin- cies daarin een reden te meer vonden om thans aanstonds tot opdeling te besluiten, zien de voorstanders van een twaalfde provincie in deze laatste beslis sing mede om haar practisch onherroepelijk karakter zulk een overwegend nadeel, dat zij in dat geval stellig de voorkeur aan uitstel zouden geven. Het betrekken van de randpro- vincies in het eventueel te vor men prae-provinciaal bestuur wordt door de commissie ontra den. De gemeentelijke indeling van de Noordoostpolder dient met in achtneming van de tegenwoor dige verwachtingen ten aanzien van de bevolkingskernen nader te worden bestudeerd en verdient zo spoedig mogelijk haar beslag te krijgen. BUIT BI] AKEN KERKRADE. De hoeveelheid smokkelwaar, welke de Duitse douane gedurende de maand Maart in het gebied rond Aken buit maakte, was kleiner dan die, welke haar in Februari in han den viel. Zij bestond onder meer uit 4650 kg koffie (in Febr. 7400 kg) en 19.000 sigaretten (Febr. 45.000). Daarentegen steeg het aantal in beslag genomen auto's van acht in Febr. op 12 in Maart. Het aantal aangehouden smokke laars bedroeg in Maart 656. Voor de Akense justitie stonden in die maand 453 smokkelaars terecht. Zij werden samen veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en 833.000 D.M. boete. Gruenfher naar de V.S. PARIJS, 16 April (A.P.). Generaal Alfred M. Gruenther, chef van generaal Eisenhower bij de Shape, is vandaag per vlieg tuig uit Parijs vertrokken voor een bezoek van 12 dagen aan de Ver. Staten. Onder overweldigende belangstelling vond te Maastricht het huwelijk plaats tussen José Mullens, dochter van de circus directeur Jos. Mullens, en de heer Henry Strassburger, zoon van de circusdirecteur Strassburger. Onder een stralende lentehemel trokken circuspaarden en olifanten in een bonte stoet, waarbij vele prominenten uit de circuswereld uit bin nen- en buitenland aanwezig waren, naar het stadhuis van Maastricht en vandaar naar de St. Servaaskerk, waar het kerkelijk huwelijk werd ingezegend. (Van onze verslaggever) UTRECHT Katholiek Ne derland heeft nog altijd, ondanks het streven van grote mannen als Le Sage, Thij'u. en Pater Kruitwagen een grote achter stand op het gebied van de lec tuur. Het toont nog te weinig belangstelling voor het goede boek en de pogingen om deze belangstelling te wekken zijn practisch zonder resultaat ge bleven. Het katholieke voliksdieel heeft in vergelijking met het pro testants-christelijke en socialis tische maar weinig contact met zijn eigen cultureel bezit. Nu de katholieke gemeenschap bloot staat aan zovele inwerkingen van buiten, is de tijd aangebroken, dat aan het probleem van de lectuurvoorziening een eind wordt gemaakt. Een welhaast De heer Algra bestreed het standpunt, dat minister Mulde- rije in de Tweede Kamer heeft ingenomen en waarbij deze er van was uitgegaan, dat het ge bruik van het Nederlands bij de rechtspleging noodzakelijk zou zijn om de nationale eenheid tot uitdrukking te doen komen. De Friese afgevaardigde noemde dit een typisch Hollandse opvatting. Naai* zijn mening wordt een na tionale gemeenschap zeker niet sterker door de verscheidenheid ervan te beperken. (Van onze parlementaire redacteur) Oe heer Algra (A.R.) en prof. Gerretson (C.H.) grepen gisteren in de Eerste Kamer de behandeling van de Justitie-begroting aan om ook aan deze zijde van het Binnenhof te pleiten voor het goed recht van de Friese taai en meer in het bijzonder van de Friese eed. Voorts karakteriseerde de heer Algra het standpunt dat minis ter Mulderiie heeft ingenomen als een stukje Hollands imperia lisme, omdat het er van uitgaat, dat de overheid moet vaststel len op welke wijze de nationale eenheid zich zal demonstreren. Prof. Gerretson (CH) meende van ziin kant de minister te kunnen voorspellen, dat hü van het Friese nationalisme nul op het reauest zou krijgen in zo verre hij ook op de Friezen een beroep 'bad gedaan om boven genoemde stelling te aanvaar den. We] was prof. Gerretson het met de minister eens, dat de mogelijkheid moet bliiven bestaan om ook niet-Friezen bi' Friese rechtbanken te benoe men, maar deze moeten dan be reid zijn om de Friese taal te le ren en ook de heer Algra stelde zich op dit standpunt. Wonder opbloei In breder verband wees de heer Algra er op, dat het Fries enige tijd terug nog slechts ge waardeerd werd als boerentaal. In de Friese statenzaal staan Friese opschriften op de wan den. maar de Friese taai moest wachten op de stoep of in de herberg. Na eeuwen in de koe stal verbannen te zijn geweest, heeft de Friese taal, aldus de heer Algra, echter een wondere opbloei beleefd en deze ontwik keling valt niet meer te stuiten. Bij elk onderdeel van het offi ciële leven zal het vraagstuk zich voortaan aandienen. Prof. Gerretson stelde in zijn beschouwing voorop, dat elk volk dat het voorrecht bezit een eigen taal te bezitten, dat. recht voor het eigen gebied tot volle gelding mag brengen. En bii de kwestie van de Friese eed wordt dit recht in volle omvang aan de orde gesteld, want, aldus prof. Gerretson, een vrii volk bidt in zijn moedertaal. Deze woordvoerder geloofde niet, dat het Friese vraagstuk enkel met het verstand tot een oplossing zou kunnen worden gebracht. Het hart zal hier aan het verstand de weg moeten wij zen. Vaststellende, dat er twee Er wordt druk gebouwd in de nieuwe Noordoostpolder. Het middel van de bedrijvigheid ligt bij Emmeloord, dat bedoeld is een belangrijk wooncentrum in de Noordoostpolder te worden. Daar zijn op het ogenblik ongeveer honderd en zestig woningen in aanbouw, terwijl ook aan de aanleg van wegen en bruggen hard wordt gewerkt. Boven: overzicht van het complex nieuwe woningen in aanbouw. Onder, overzicht van de in aanbouw zijnde duikerbrug over de Singelgracht te Emmeloord. Nederlandse talen zijn, het Hol lands en het Fries, riep prof. Gerretson de minister op om liet recht van de Friese taal vol ledig te erkennen. Zulks zou thans nog als eer» weldaad worden beschouwd. De taalstrijd in Beligië moge de re gering een waarschuwend voor beeld zijn. Prof. Gerretson vroeg de minister het vraagstuk aan een staatscommissie voor te leg gen, maar deze zou niet enkel uit hoofdambtenaren mogen be staan en dat was ook de me ning van de heer Algra. Deze Friese afgevaardigde had overi gens wel vertrouwen, dat er met de minister te praten zou vallen vooral nadat hii zich per soonlijk in Friesland van de daar levende opvattingen op de hoogte had gesteld. gigantisch stuk arbeid, dat evenwel met de medewerking van allen diie bij dit probleem zijn betrokken tot voltooiing zal kunnen worden gebracht. Dit was de strekking van de rede die de heer P. H. Bogaard giste renmiddag te Utrecht uitsprak aan het bégin van de jaarverga dering van de R.K. Nederlandse Boekhandelaren er» Uitgevers vereniging St. Jan, welke verga dering enige uren werd bij gewoond door de Aartsbisschop- Coadjutor. Mgr. B. J. Alfrink. Ook deze sprak de vergadering toe, waarbii hii er bijzonder de nadruk op legde, dat het de taak van de katholieke boekhandel en uitgeverij is mee te groeien met de culturele ontwikkeling en voornamelijk in de boven lagen van het katholieke volks deel. Hiervoor zal, aldus Mgr Alfrink veel doorzettingsvermo gen, inzicht en durf nodig zijn. Het goed functionneren van de katholieke bockhandel is van cultureel en zielzorgelijk belang. Dit te stimuleren is van grote betekenis voor gelbeel katholiek Nederland. AMSTERDAM, 16 April De burgemeester van Amsterdam, mr. A.J. d'Ailly. heeft vanmor gen de nieuwe Simplex rijwielen- fabriek aan de Pilotenstraat in 't gemeentelijk industriecomplex aan de Sloterweg. geopend. Hii werd ingeleid door de pre sident commissaris van de N.V., de hr F. L. Edema van der Tuuk. Deze geloofde, dat in ons land - naar schatting - 5.000.000 rijwie len worden gebruikt. „Als men de gemiddelde levensduur van 'n rijwiel op 10 jaar stelt, is er een (otale productie nodig van 500.000 rijwielen per jaar en de Simnlex hoopt daarvan een deel te kun nen leveren". Over de export zeide spr., d'at de Simplex in de laatste maan den voor meer dan een millioen gulden aan exportorders heeft geboekt. Er wordt voornamelijk naar Indonesië geëxporteerd. (van onze verslaggever) Gisteren werd in Utrecht de verbondsvergadering gehouden van het Katholiek Onderwijzers- Verbond. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer Joh. Derksen, op de grote betekenis van het paedagogisch centrum. Tal van problemen, die o.m. verband houden met de salaris positie, de classificatie, de kin derbijslag en de vacantietoeslag kwair.'an aan de orde. De vergadering betreurde het, dat de KV.8. geen kwaliteits zetel voor het onderwijs heeft aangewezen. Todh sprak men de verwachting uit, dat de heer Peters in die Tweede Kamer op dezelfde eminente wijze de on derwijsvraagstukken zal behar tigen als voorheen. Een motie van de afdeling Bergen op Zoom, inzake een afkeuring van het beleid van het verbonds- 'bestuur betreffende de algehele en onvoorwaardelijke ontknik- king bij de salarisberekening, welke niet op de agenda was geplaatst werd met grote meer derheid verworpen. Medegedeeld werd dat emde Juni 1953 een internationaal Ka tholiek opvoedkundig congres zal worden gehouden in Am sterdam, o.l.v. de permanente voorzitter de heer H. G. de Boer uit Noordiwük. Inleidingen In de middagvergadering voer de pater dr. Perauin het woord over „Onderwijs als act van op voeding". De gewijde inleider maakte verschil tussen onder- AL EEN METER BOVEN DE GROND VENLO, 16 April. Krachtens uitspraak in kort geding van de president van de rechtbank te Roermond is gisteren de bouw van de nieuwe lagere landbouw school te Baarlo stilgezet. Het be treft hier een procedure over de gebruiksrechten van de grond, waarop de school zou worden ge bouwd. Enige jaren geleden is deze grond door de gemeente Maasbree (waartoe Baarlo behoort) van het Ned. Beheersinstituut gekocht. De grond behoorde n.l. tot de be zittingen van het kasteel Scheres, waarvan de eigenaar, een Duits onderdaan, krachtens de wet op het vijandelijk vermogen, van zijn bezit vervallen is verklaard. Het terrein was echter al vele jaren fepacht door de huidige kasteel- ewoner baron M. F. de Weichs de Wenne en deze handhaafde zijn pacht-aanspraken ook nadat de gemeente Maasbree eigena resse was geworden. Het gemeen tebestuur meende op grond van bepaalde verklaringen van het beheersinstituut dat deze aan spraken niet gehandhaafd konden worden en hield aanbesteding van de school. Inmiddels steekt het muurwerk van de school al 'n meter boven de grond uit. Baron de Weichs de Wenne heeft de gemeente Maasbree in kort geding gedagvaard. Nederlands lucht-vaartattaché in Canada Kapitein J. E. van Iterson is met ingang van 1 Mei as. be noemd tot luchtvaartattaché van Nederland in Ottawa. Hij zal in Canada de eerste Nederlandse luchtvaartattaché zijn. Met ingang van die datum is hij tevens be vorderd tot majoor. wordt op Vrijdag 18 April a.s. in Aken een vier-landenconcert ge organiseerd. Nederland is verte genwoordigd door het Collegium Musicum te Heerlen is de vice-voorzitter van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland gistermiddag met het lijntoestel van de K.L.M. uit Johannesburg op Schiphol aan gekomen (Van onze verslaggever) Er zal weinig verschil van mening kunnen bestaan over de Zwa- luwenploeg, die gisteravond tot zo'n keurige overwinning op een verbeten Belgisch „officieus" team kwam. Hier hadden we een elf tal bij de hand, dat we bij hele linies graag eens in een „echte" interlhnd aan 't werk zouden zien. Een elftal, dat vocht om de smaad van Deurne weg te wissen en dat daarin voor 'n groot deel slaagde Het zag er aanvankelijk niet best uit. De Rode Duivels ver schenen zeer sterk in het veld, dat was bekend. Verschillende spelers van wie v. Steelant en Erroelen wel de bekendste zijn brachten het al eens tot de Belgische nationale ploeg. Toen vlak voor de wedstrijd boven dien het bericht kwam, dat d-e beide Willem Il-spelers bij een aanrijding onder Utrecht gewond waren en per ambulance de terugreis naar het Zuiden weer hadden ondernomen, daalden de verwachtingen in het Stadion nog aanmerkelijk. Een kwartier spel bracht ech ter al warmte in de kille schare, die 15.000 man sterk het'gevecht gade sloeg. Wel kon Landman zijn start-nervositeit moeilijk on der de knie krijgen en dat kostte de Zwaluwen tweP doel punten daar stond tegenover, dat we een achterhoede aan het werk zagen, die zo safe was als de Bank. Hendriks (Vitesse) was een stopper, die de positie van de tegenstander geen ogenblik uit het oog verloor en hij had backs naast zich. snel en vol trucjes en meesters in het on derscheppen. In de middenlinie schitterde Groothuis (Ensch. B.) als een knap verbindingsspeler. In de voorhoede vormden Ol- denhof (Zeeburgia), Lugthart (Be Quick) en v. d. Wel (Aiax) een hecht geheel Keer op keer waren zii de Belgische defensie te machtig en alleen een al te grote voorzichtigheid veroor zaakte, dat de score van Neder landse zijde niet groter werd. De eerste twee Belgische goals kwamen wat ongelukkig. Na 20 min. kreeg Landiman, die juist overeind was gekomen van een stoot in de maag, een bal, door Givard uit een vrije trap onge lofelijk hard ingeschoten, pal tegen het lichaam, v. Steelant pikte het terugketsende leder op en maaide het in één beweging het Nederlandse doel in (01). Enkele minuten later maakte Lugthart, die het met OMienhof wonderwel kon vinden, gelijk. Een tweede vrije trap zou meteen voor de Rode Duivels het 2e doelpunt opleveren; Givard was er de maker van en Landman die de bal wat nonchalant had teruggeslagen, ging weer niet vrij-uit. De Zwaluwen zouden na de rust de achterstand wegwerken, dat stond vast. Een voortduren de druk op het doel der Duivels werd echter maar matig beloond, toen scheidsrechter Eischen (Luxemburg) geen acht sloeg op het appeleren van de grensrech ter en het geloei van het sta dion en een doelpunt toekende, nadat de bal zeker 30 cm over de Belgische doellijn was ge werkt. Er restte luttele minuten later echter weinig twijfel meer over de bedoelingen van de elf pittige Zwaluwen: ze wilden de match winnen! Lugthart pikte een uit de cornerhoek neergewaaide bal zelf mee het Belgische doel in (32). Wel kwamen de Belgen terug Givard schoot in een vrije trap pardoes door het Ne derlandse „muurtje" (33) maar nog geen minuut later wees het scorebord opnieuw een an dere stand: 43. Lugthart wan delde dood-nuchter op keeper Seghers af enzelfs met bal en al over hem heen. Schmidt (Eindhoven) presteer de hetzelfde, na de bal van de cornerhoek uit opgebracht te hebben (53) en het was toen maar goed, dat de laatste minu ten waren aangebroken. Land man kreeg een waar bombarde ment te doorstaan, maar hij stak nu eindelijk in het vel, dat we met zoveel plezier vroeger heb ben gezien. Duikend en vallend graaide hij de onmogelijkste bal len voor de doellijn weg. De strijd was gestreden, toen het duister al bijna een half uur bezit had genomen van een stadion, dat in de tweede helft biina Deume- allures had aangenomen Vier nieuwe Rode Kruis- conventies Bij de Tweede Kamer zijn tien wetsontwerpen ingediend, ver band houdende met de te Genève op 12 Augustus 1949 gesloten vier Rode Kruisverdragen (verbete ring van het lot der gewonden, zieken en schipbreukelingen, be handeling van krijgsgevangenen en de bescherming van burgers. wijs als opvoeding en onderwij als opleiding. De ontwikkeling tot persoonlijkheid dient voorop te staan. In dit kader oefende pater Perquin ook critiek uit op de nota-Rutten. De doelstelling van deze nota kan in haar alge meenheid niet worden onder schreven. Het onderwijs is niet enkel een voorbereiding op een latere maatschappelijke taak. Inspecteur J. G. Achermans uit Nijmegen sprak op dezelfde bijeenkomst over het eenvoudig volksonderwii s. (Advertentie) V. Y r»IT CE HA*0 JQuuüijk $(rr<md Nou en ol I Je moet wel eens even uitblazen. En dan een Strand en..~ je knapt weer op, man! Bovendien is de prijs nog VERLAAGD tot (Van een onzer verslaggevers) De leden van de katholieke lerarenvereniging St Bonaventura kwamen gisteren in Roosendaal bijeen om te luisteren naar een uiteenzetting van dr. d'Espallier over het katholiek middelbaar onderwijs in België. De minister van Onderwijs prof. Rutten woon de een deel van de vergade ring bij. De voorzitter van St. Bonaven tura rector de Haas uit Tilburg pleitte voor meer contact van de leraren met het buitenland. De salarisregeling maakt dit momen teel nog moeilijk. De voorzitter constateerde dat bij de ouders een steeds groter wordende belang stelling bestaat voor het middel baar onderwijs, waar hij zijn vreugde over uitsprak. AMSTERDAM. Het Amster damse gerechtshof heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de 40-jarige handelsreiziger J. A. B. uit Bennebroek en hem wegens overtreding van het deviezenbe- sluit veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Daarmede werd het vonnis dat de verdachte in de zomer van het vorig jaar door de Bijzondere Politierechter te Haarlem was op gelegd, bevestigd. Voor het hof had de procureur-generaal veer tien dagen geleden acht maanden geëist. Aan de verdachte was onder meer ten laste gelegd, dat hij in Tsjechoslowakije geld van Tsje chen, die het land wensten te ontvluchten, had aangenomen met de belofte hun dit te zijner tijd in Nederland bij hun aankomst in Nederlandse valuta terug te be talen. Ter zitting werd een be- 'drag van 47.000 gulden genoemd. Nauwelijks een tiende van dit bedrag was inderdaad aan de Tsjechen, nadat die in Nederland waren aangekomen, terug be taald. De Nederlandsche Bank was door verdachte buiten deze trans acties gehouden. Mevr. Lilian Guest, een huisvrouw uit Godalming, een plaatsje bij Londen, heeft twee weken achtereen de hoofdprijs in een voetbalpool gewonnen. Verleden week won zij 75.000 pond sterling toen zij op een formulier, dat haar zes penny had gekost, acht gelijke spelen goed raad de. Ditmaal herhaalde zij haar voorspelling en weer waren de acht gelijke spelen door mevr. Guest goed voorspeld. Hoe groot het bedrag is, dat zij nu heeft gewonnen, is nog niet berekend, doch het staat vast dat het wederom een for tuin is. Volgens de deskundi gen der kansberekening was de kans om twee maal ach tereen de hoofdprijs te win nen 1 op 25.000.000.000.000. Toen enkele verslaggevers de gelukkige winnares kwa men interviewen was 't enige commentaar: „mijn horoscoop zegt. dat de maanden Maart, April en Mei financieel gun stig zouden zijn. Maar geld is- niét alles, wij zullen een nieuw huis en een auto ko pen, maar voor de rest zullen wij ons hoofd niet op hol laten brengen". De heer Guest vertelde: ..Het is voor 90 procent een kwestie van systeem, voor 10 procent mijn vrouw's intuïtie".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3