Minister belicht voordelen van typebeperking en toelevering Bezoek aan honkbalwedstrijd sloeg enthousiasme los Sensationeel gevecht Geus-v. d. Wolk Militaire oefenterreinen waar geen schot zal vallen Een verkeers-technische leergang te Delft Actie-GROEN gestart WIE RAADT DE UITSLAG? Varende tentoonstelling voor productiebevordering 361,480 motorvoertuigen Niet olies alleen doen ONRUST IN VQRDEN Houden eigenaren eigendomsrecht? Economische Politierechter Alkmaar Nog steeds vier leiders in Zevenbergen 1. Alcm. Victr.-Baarn 2. Texel-Schagen 1 3. R.K. A.F.C-Z.A.P. 1 1 4. Limmen-V.V.W. 1 5. N. Niedorp-Vios DE SPELREGELS eerste prijs tweede prijs en drie prijzen van ƒ5,00 ƒ2,50 ƒ1.00 DONDERDAG 17 APRIL 1952 PAGINA 5 NIJMEGEN. De minister zonder portefeuille prof. dr. A. H. M. Albregts heeft gisteren in Nijmegen de drijvende tentoon stelling „alle hens aan dek" geopend. De tentoonstelling is ingericht onder auspiciën van de contactgroep opvoering pro ductiviteit. Er was veel belangstelling van regeringszijde, van de zijde van handel en industrie uit binnen- en buitenland en de gemeentelijke overheid. O.m. was aanwezig Clarence Hunter de vertegenwoordiger van de M.S.A. in Nederland, en enkele leden van zijn staf. De M.S.A-missie heeft voor deze tentoon stelling en voor het vertonen van films over de productiviteits- bevordering twee binnenschepen beschikbaar gesteld, die gedu rende een jaar door Nederland zullen varen. Het grote belang van een sy stematische efficiencyverbetering, zo zei minister Albregts in zijn openingsrede, zal moeten worden ingezien door allen, die hetzij di rect hetzij indirect bij het pro ductieproces zijn betrokken. Het „productivity-minded" ma ken van al deze kringen is als zodanig geen kwestie van wetten en verordeningen. De Fransen stellen en zeer terecht „la productivité, c'est une mentalité". Het gaat om een overtuigings proces, d.w.z. om een redelijke beïnvloeding van allen om daar waar zij staan, de beste prestaties in qualitatief en quantitatief op zicht te leveren. Spr. ging nader in op enkele factoren, die de organisatie van de bedrijven van buitenaf be- invloeden. En wel de typebeper king (als onderdeel van de spe cialisatie) en de „toelevering" (als onderdeel van de differen tiatie). De typebeperking. Over de typebeperking spre kende zei hij. dat m onze volks huishouding de grote verscheiden heid van producten een bron van verspilling is. De mentaliteit van de consu- mensen zal in eerste instantie moeten worden gewijzigd. De publieke opinie zal door pers, radio, film, e.d. zodanig moeten worden beïnvloed, dat de consu menten zich in hun eisen ten aan zien van de irrationele verschei denheid enigermate gaan beper ken om zodoende de voordelen van typebeperking deelachtig te worden. De vereniging Neder lands Fabrikaat kan dit streven eventueel haar steun geven. Ook de producenten hebben op dit terrein een belangrijke taak te vervullen. Zij zullen in bepaalde gevallen moeten weigeren we derom een nieuw type te gaan produceren en de consumenten door middel van reclame e.d. van de noodzaak hiervan moeten overtuigen. Daarnaast moet de v.. producent als vrager van produc tiemiddelen de irrationele ver scheidenheid hiervan zoveel mo gelijk tegengaan. De practijk levert interessante voorbeelden, met name in de scheepsbouw, van typebeperkingen, die ten zeerste kostenverlagend hebben gewerkt. Spr. meent, dat overleg tussen producenten, handelaren en ver bruikers in vele gevallen tot be vredigende resultaten kan leiden, waarbij de overheid vaak een helpende hand kan bieden. Onder de middelen, die tot het doel kunnen bijdragen, is en blijft hèt middel de weg van de redelijke beïnvloeding. In de nota betreffende de pro ductiviteit in Nederland werd reeds met name gewag gemaakt van het grote belang van de typebeperking en de standaardi satie in de bouwnijverheid. Daar in werd vermeld dat door spr. in overleg met Wederopbouw en Volkshuisvesting aan ratiobouw en het bouwcentrum opdracht was gegeven om over deze ma terie op korte termijn te advi seren. Spr. kon thans mededelen, dat genoemde stichtingen onlangs met hun opdracht zijn klaar ge komen en een rapport hierover hebben uitgebracht, getiteld: „ver hoging van de productiviteit van het bouwen, in het bijzonder van de woningbouw". Genoemd rapport zal binnen kort in het tijdschrift „Bouw" worden opgenomen, terwijl de contactgroep opvoering producti viteit het eveneens op grote schaal zal verspreiden. Uit deze publicatie blijkt, dat het prijs niveau van nieuwe woningen kan worden verlaagd voor zover standaardisatie en een betere or ganisatie daartoe de mogelijkheid vergroten. Standaardisatie van woningen en woningonderdelen houdt de mogelijkheid in, dat de producenten van elementen grote series kunnen vervaardigen, het geen een belangrijke kostprijsver laging meebrengt, terwijl de bouw van woningen in complexen van voldoende omvang en syste matisch ter hand genomen, dien overeenkomstige voordelen biedt. Standaardisatie geeft ook het kleinere bedrijf de gelegenheid bepaalde voordelen van massa productie te behalen. Standaard woningen bevorderen tevens de uitvoeringsorganisatie, omdat op zet en details van dezelfde aard zijn. Voorts wijst het rapport op de economische voordelen van een eenvoudige vormgeving. Er zij met nadruk op gewezen, aldus spr., dat „eenvoudig" hier niet wil zeggen .minder mooi". Ook ligt in internationaal overleg een mogelijkheid om op de duur ook hier tot resultaten te komen. De toelevering. Hierna ^behandelde spr. het vraagstuk 'van de toelevering. Wanneer bedrijven een bepaalde productiecyclus onder elkaar ver delen, kan de productiviteit niet zelden aanmerkelijk worden op gevoerd en de kostprijs ophieuw gunstig worden beïnvloed. De Bedrijven, die eindproducten ver vaardigen, betrekken de samen stellende onderdelen van fabrie ken, die zich daarop hebben ge specialiseerd. Het zou volgens spr. voor Ne derland van grote betekenis zijn, indien de uitbesteding van werk meer in zwang kwam. Dqt dit een mogelijkheid is, die binnen ons bereik ligt, bewijst wel het voorbeeld van de Amerikaanse industrie. Wellicht kan de militaire pro ductie, die thans op gang komt, de ontwikkeling van de toeleve ring bevorderen, waardoor de, in zjjn welvaartsaspect minder gun stige. factor van de defensie-in spanning in onze economie wel licht deze lichtzijde heeft. De beide vraagstukken dat van de typebeperking en dat van de toelevering kunnen alleen tot een oplossing worden gebracht aldus spr., indien het bedrijfs leven daaraan van harte mee werkt. Het moet „van onder op" komen. Doch ook voor de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie ligt hier een taak, die als een van haar belangrijkste in het economische vlak moet worden aangemerkt. Na in het Engels een woord van dank te hebben gericht tot de heer Clarence Hunter van de M.S.A.-missie voor het beschik baar stellen der beide schepen, merkte de minister nog op, dat men in Nederland vaak alles zélf wil doen en alles alléén wil maken. Nu schijnt aan boord van de drijvende expositie een ideeënbus aanwezig te zijn. Zodoende wordt een ieder, die deze expositie be zoekt, in staat gesteld zijn gees telijke bijdrage aan het producti- viteitsvraagstuk te leveren. Het devies van de ideeënbus is: „Denk niet alleen, maar denk ook niet alléén". Welnu, mijnheer de voor zitter, zo besloot spr., ik wil eveneens een ideetje in die be wuste bus deponeren en zodoen de mijnerzijds een geestelijke bij drage aan het productiviteits- vraagstuk leveren. Het luidt: „Doe niet alleen, maar doe ook niet alléén". ZUTPHEN. De plannen van het ministerie van Oorlog om in de Gelderse Achterhoek, met na me in de gemeenten Warnsveld, Vorden en Lochem een militair oefenterrein te verwerven ter grootte van plm. 300 H.A., heeft in de streek nogal reactie ver wekt. Gelijk bekend is, gaat het hier om complexen veelal onge rept natuurschoon. Naar aanleiding hiervan heeft de Stichting Streekbelangen Oos telijk Gelderland te Zutphen een persconferentie belegd, waarin zowel majoor van Dijk, eerst aanwezend ingenieur van de Ge nie in het derde geniecommande- ment te Apeldoorn en de gemach tigde van de grondeigenaren, (26 in getal), mr. J. O. Thate te Gorssel, hun visie op deze kwes tie hebben gegeven. Het oefenterrein is bestemd voor het regiment Oranje Gelder land, dat gelegerd is in de kazer nes te Deventer, Schalkhaar en Eefde. Door de uitbreiding van de legercapaciteit na de oorlog is dit gekomen op 1300 man. Spr. kreeg in 1949 opdracht te zoeken naar een mogelijkheid voor een oefenterrein voor dit regiment. Een terrein tussen Diepenveen en Eefde van tenminste 700 ha was Twee technici van de atoomfabriek te Oak Ridge in de Verenigde Staten maken een hoeveelheid radio-actief kobalt gereed voor transport naar het kankerinstituut te Los Angeles. Het kobalt weegt niet meer dan twee ons, maar moet om zijn gevaarlijke straling verpakt worden in een met lood bekleed vat van 1500 kilogram. niet te vinden. Daarna is getracht twee terreinen te vinden van ruim 300 ha. Alleen in het Grote Veld en het Galgengoor onder de gemeenten Vorden, Lochem en Warnsveld bleken nog woeste gronden aanwezig te zijn. Hier werd een terrein gevonden dat uit militair oogpunt gezien aan de behoefte voldoet. Met alle hierbij betrokken instanties is overleg gepleegd. Het doel is dat het ministerie van Oorlog de mo- felijkheid krijgt van een lang- urig en ongestoord gebruik van het terrein. Mocht het mogelijk blijken de eigenaren het eigen domsrecht te doen behouden, dan zal getracht worden dit te ver wezenlijken. Oefenen op de Veluwe is niet mogelijk. De terreinen zullen niet worden afgesloten. Het is de bedoeling dat men tijdens de oefeningen de aanwijzingen volgt van de commanderende officier. Het terrein wordt niet als schietterrein gebruikt, het wordt evenmin afgerasterd. Men wil de toeristen zo min mogelijk belem meringen in de weg leggen. Mr. Thate vroeg zich af, op grond van inlichtingen van des kundigen, of, afgezien van alle particuliere belangen, dit terrein wel geschikt is voor het beoogde doel, of de voorbereiding niet te summier is geweest, en of bij die voorbereiding wel alle maatrege len zijn genomen, om zo zorgvul dig mogelijk het doen van zo ver strekkende stappen te wettigen. Hij deed de suggestie dit vraag stuk te doen bezien door een zeer deskundige en volkomen onpartij dige commissie, die behalve de militaire noodzaak het bosbouw kundig en het financieel aspect van deze zaak kan bezien. Spr. was er van overtuigd dat belang hebbenden, wanneer de commis sie concludeert dat het oefenter rein in Vorden moet komen, vrij willig zullen medewerken, door tijdelijk, dus zolang de militaire noodzaak duurt, hun terreinen, onder nader overeen te komen voorwaarden, beschikbaar te stel len. De Stichting Streekbelangen stelde zich bij monde van de voorzitter, jhr. mr. C. C. de Jonge burgemeester van Zutphen, achter deze suggestie. Stemmen maar. NEWARK, 16 April (A.P.). De stemmentellers in New Jersey hebben het gisteren niet gemak kelijk gehad. Een republikein schreef op zijn biljet als candidaat voor het presidentschap „Joe Sta lin". In Princeton verwierf me vrouw Eleanor Roosevelt een de mocratische stem. Nederlandse handel met Italië MILAAN 16 April (A.P.). Nederland heeft in het afgelopen jaar voor een waarde van onge veer twintig milliard lire uit Italië geïmporteerd terwijl gedu rende dezelfde periode voor 17 milliard lire aan Nederlandse goederen naar Italië werden uit gevoerd, aldus heeft de secretaris van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Italië, dr. M. J. J. de visser gisteren bekend ge maakt. SCHAGEN. Tiidens een bijeen komst van KVP afdelinesbestu- ren in Scha een oo uitnodiging van het reglementair samenge stelde actiecomité Groen, werd vastgesteld, dat men algemeen het door de kringen Den Helder. Utrecht en Haarlem van de KVP uitgebrachte nolitieke advies be treurt. omdat daarin dé candi daat van het Noordhollandse nlatteland. de heer Jac Groen on de 7de. dwz nagenoeg on verkiesbare. nlaats is gesteld Men betreurde dlit vooral, om dat de stemmencapaeiteit van dit gebied de kiesdeler ruim schoots overschrijdt en nochtans de kans bestaat dat zijn stem nimmer in het wetgevend col lege zal worden gehoord. Bui tendien waren alle aanwezige afdelingsbesturen het erover eens dat niemand zo goed bekend is met de noden en wensen van het agrarische volksdeel en van de tuinderij in het bijzonder als juist de heer Groen. Sterker, alle twee kamerfracties met elkaar kunnen géén figuur opbrengen die zich inzake deze materie met de heer Groen zou kunnen meten. Algemeen was men daarom van oordeel dat voor de komende grosliiststemmine (a.s. Zondag) het stemmen on de heer Groen met enthousiasme moest worden gem-ooageerd onder alle lagen van de bevolking van het Noord hollandse nlatteland In concreto gesteld dus door het zetten van cijfer 1 voor de naam van de heer Groen. In dit verband zij er nog op geattendeerd drat iedereen ten minste 6 candidaten moet num meren, d.w.z. minstens op ziin stembiljet die nummers) 1 t/m 6 dient te plaatsen. Het plaatsen van minder nummers maakt het biljet n.l. ongeldig. Elk der aanwezige afdelings bestuursleden deed daarop de toezegging, dat ieder op zijn plaats binnen 't raam der mo gelijkheden waarin het kiesregle ment voorziet, deze actie met woord en daad zal ondersterunen. ALKMAAR. Gistermiddag moest de bedrijfsleider J. M. F. A. uit Bergen voor de Alk- maarse Economische Politierech ter verschijnen, omdat hii op 20 Februari j.l. bij d'e grenspost RoozendaalNispen had ver zuimd vier Engelse ponden aan lp geven. Verdachte verweerde zich door te zeggen, dat hii daartoe niet de gelegenheid had gehad, omdat hem niet was ge vraagd. of Ih'ij nog iets had aan te geven. Het geld werd in be slag genomen, nadat men het op hem 'had gevonden. Had men hem wat gevraagd, dan zou hii het zeker hebben laten zien. Hij noemde het een Duitse methode dat men hem later een briefje schreef, met de mededeling dat hij van rechtsvervolging zou zijn ontslagen, wanneer hii van de Engelse ponden afstand zou doen. Het gemene van deze methode was volgens hem daar in geleger», dat hii in d'at geval geen gelegenheid zou hebben gekregen zich te verweren. De officier eiste een boete van 25 gulden subs. 10 dagen en ver beurdverklaring van het Engelse geld. De politierechter bracht de boete terug tot 7.50 gulden of 3 dagen, doch gelaste evengoed verbeurdverklaring van de vier Pond. CASTRICUM. De Castri- cumse aannemer A. C. kreeg een boete van 200 gulden subs. 1 maand met een voorwaarde lijke (hiechtenisstraf van 14 da gen en een proeftijd van 2 jaar, omdat hij tiidens de bouw van vier en vijftig woningen in Utrecht zijn werknemers had uitbetaald \/,lgens d'e tijdloon- regelmg, terwijl dit had moeten geschieden volgens de tarief regeling. De lonen waren nu te hoog geweest. De tariefregeling moet worden doorgevoerd onder de aannemers, aldus de officier van justitie, zowel om d'e bouw kosten te drukken als om het loon evenredig te doen zijn aan de prestaties. Dit moet van groot belang worden geacht en daar om eiste hii naast een boete van 300 gulden subs. 30 dagen een voorwaardelijke hechtenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. BERGENAREN VOOR DE RADIO BERGEN. Dat Bergen goed bedeeld is met radio-medewer kers blijkt wel dioordat de vol gende Bergenaren regelmatig voor de Radio optreden, Jan Ivangh, de vogelkenner; Antho- nie van Kampen, de bekende auteur; Coos Schekkerman en Peter Pikos. Donderdag om 18.15 treedt bovendien het Chr ge mengd koor „Bergen" on in het programma van Hilversum I. Na Hendrik cn Annetje Chrisriaan en Wieske 's-GRAVENHAGE. Op de zelfde dag, waarop geheel Zuid- Afrika de landing van Jan van Riebeeck herdacht en met hem, van diens tuinman en zijn vrouw, Hendrik en Annetje Boom de eerste boeren van het land zet ten twee Boom's voet aan wal. Het waren de Nederlandse emi granten Christiaan en Wieske Boom, die zich in Pretoria zullen vestigen. Zij arriveerden juist op de herdenkingsdag met de Oran jefontein. De Boom van thans is echter geen tuinman, maar meubelmaker van beroep. De bloesem op Zuid-Beveland De pruimenbomen op Zuid-Be veland staan in volle bloei; de knoppen van de vroege peren en van de kersen beginnen uit te iopen. Onderscheiden 's-GRAVENHAGE Bij Konink lijk Besluit is verleend de ereme daille, verbonden aan do Orde van Oranje-Nassau, in goud. aan: H. Mager, notarisklerk te Hoogeveen. In brons aan G. Bastiaannet, chauf feur bij de gemeentelijke reini gingsdienst te Kampen. DETROIT, 16 APRIL. Toen Koningin Juliana het Briggs Stadion van Detroit, waar zij met haar gevolg een deel van de eerste honkbalwedstrijd van het seizoen had gadegeslagen, wilde verlaten, drong de menigte zich om haar en men trachtte haar aan te raken. Zo groot was het tumult, dat de directeur voor verkeerszaken, Jamer A. Hoye, poogde de men sen opeen grotere afstand te hou den. De Koningin zeide echter: „doet u dat alstublieft niet", waar op hij antwoordde: „kijk eens me vrouw, het is mijn taak u hier zonder kleerscheuren vandaan te krijgen". Souvenirs. Senator Prentiss Brown, de op volger van de overleden senator Vandenberg, heeft Koningin Ju liana medegedeeld, dat zij een speciaal- boekwerk zal ontvangen over de geschiedenis van de staat Michigan voor haar bibliotheek. VONNISSEN UITGESPROKEN De Arrondissementsrechtbank te Alkmaar, gepraesideerd door Mr. A. D. van Regteren Altena heeft C. Th. S. te Heerhugo- waard tegen wien een maand gevangenisstraf was geëist we gens het veroorzaken van een ongeluk met een vrachtwagen, waarbij aan een ander lichame lijk letsel was toegebracht, ver oordeeld tot 'n boete v. f 100, subs. 30 dagen en een voorw. gevangenisstraf van twee maan den met een proeftijd van 3 j. J. J. te Heiloo, wien ten laste was gelegd, dat hij op de Laat te Alkmaar een wielrijder met een luxe wagen had aangereden, en die f 100,subs. 40 dagen tegen zich had horen eisen, werd tot die straf veroordeeld, met eveneens twee maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar. J. K. te Pui-merend kreeg we gens poging tot diefstal van aardappelen en hout drie maan den met aftrek. De Officier had vier maanden met aftrek geëist. D. F. H. te A'dam, die in de Beemster een auto een tijdlang onverlicht op de rijbaan had la ten staan (tengevolge waarvan 'n motorrijer tegen de wagen was opgebotst) en tegen wien f 100 subs 40 dagen was geëist, werd conform de eis veroordeeld. Tenslotte kreeg J. B. te Uit geest, die een damestas, inhou dende ongeveer f 55,en elders een bedrag van ongeveer f 76,— had gestolen, en tegen wien de Officier twee jaren jeugdgevan genis geëist had, een jaar Bij zondere Strafgevangenis voor Jongeren. Prins Bernhard volgde een Amerikaanse traditie toen hij tij dens de nationale honkbalwed strijd een honkbal als aandenken aan de wedstrijd in zijn zak stak. Dit is een fel begeerd bezit voor elke Amerikaan, die meestal slechts de kans er toe krijgt als een bal tijdens het spel in zijn handen terecht komt. Prins Bernhard bemachtigde het wat makkelijker als geschenk van de eigenaar van het stadion, die zoals de spreekwijze is in Amerika tevens eigenaar van het ontvangende honkbalteam is. Jongen gewond ALKMAAR. Gistermorgen omstreeks K) uur is in een autobandenhandel een 17 jarige magazijnbediende bij het op spanning brengen van een ban door een ijzeren velg tegen het hoofd getroffen. De jongen is per ziekenauto naar het Cen- traalziekenhuis overgebracht waar een wond aan zijn hoofd moest worden behandeld. Onbeslagen ten ijs ALKMAAR. Gistermiddlag om streeks 3 uur is op de Noorder vaart een personenauto waarvan de chauffeur bemerkte dat hij verkeerd reed, achteruit tegen een andere wagen opgereden. Het bleek dat de chauffeur van de kerende wagen geen rijbewijs en geen enkel bij de auto behe rend stuk bezat. De schad® zal onderling worden geregeld. Proces verbaal is opgemaakt. DELFT, 16 April In het gebouw voor weg- en waterbouw kunde der Technische Hogeschool te Delft wordt vandaag, mor gen en Vrijdag een verkeerstechnische leergang gehouden, welke is georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Tou- rïstenbond A.N.W.B. Deze leergang, die door omstreeks 200 per sonen uit de kringen van politie, rijks- en provinciale water staat, gemeentediensten enz. wordt bijgewoond, is vanmorgen geopend door de voorzitter v. d. A.N.W.B., mr. W. A. Offerhaus. Na een kort welkomstwoord noemde spreker enige interessan te cijfers over de toeneming van het verkeer sinds 1938. Sinds dat jaar nam het verkeersgewicht toe met 90% en dat van het aantal verkeersongevallen met 80%. Wanneer men weet. dat het aan tal motorvoertuigen in 1938 be droeg 209.387 en thans 361.480 en dat algemeen in ons land wordt gerekend op een verviervoudi ging ten opzichte van thans, dan zal het duidelijk zijn, dat wan neer de toestand zich normaal blijft ontwikkelen, dit hoge eisen zal stellen aan de maatregelen ter beveiliging van de wegge bruikers. (Van onze verslaggever.) Onder grote belangstelling is gisteren het Internationaal Jeugd- schaaktournooi te Zevenbergen voortgezet met de vierde en vijfde ronde. De vierde ronde gaf een sensa tioneel gevecht te zien tussen E. v. d. Wolk en W. J. Geus, dooT laatstgenoemde gewonnen. V. d. Pol en v. Bemmelen leverden 'n saaie partij, die in een rustige remise eindigde. Somers en van de Broeck deden evenzo. De Belg Spilüaert liet ditmaal een tame lijk goede partij zien. Hij ver overde tegen z'n landgenoot Lim- bourgh een vol stuk, maar bleek toen niet bij machte het voordeel in winst om te zetten De vijfde ronde. Limbourgh, die nog steeds over hoop ligt met de Nederlandse keuken, en Geus gaven er na 14 zetten de brui aan en besloten tot een „salon-remise". V. d. Wolk speelde een fraaie partij. V.d. Pol wist zich niet te verdedigen tegen een Konings- aanval. die de Brabantse jeugd kampioen reeds spoedig in de partij lanceerde, en gaf op. De kleine Somers zorgde voor een grote verrassing door van Bemmelen te kloppen- Een infe rieure pion-zet van zijn tegen stander was voor hem voldoende de winst te voorschijn te toveren. V.d. Broeck kan maar niet goed op dreef komen, 's Nachts kan hij niet in slaap komen en 's och tends ziet hii bij het ontbijt al de paarden van zijn tegenstander in de thee zwemmen Nu bereikte hij tegen Spilüaert maar juist remise. Met nog twee ronden te spelen is de stand mo menteel ingewikkeld. Vier spelers twee Nederlanders Pn twee Bel gen staan met een gelijk aantal punten aan de leiding, met vlak daarachter twee Nederlanders Australisch premier naar Churchill CANBERRA, 16 April (A.P.). De Australische premier Menzies heeft vandaag in Canberra bé kend gemaakt dat hij de uitnodi ging van Winston Churchill om in Londen besprekingen bij te wo nen over Britse en Australische problemen heeft aanvaard. EUWE LEIDT NOG IN SCHAAKTOURNOOI Te Enschede werd het tournooi om het schaakkampioenschap van Nederland voortgezet met het spelen van de afgebroken par tijen uit de 5e, 6e en 7e ronde. De uitslagen waren: 5e ronde: Cortleverir. van Steenis opnieuw afgebroken 6e ronde: Barendregtir. van Steenis 10 Cortleverv. d. Berg 'A DonnerVinken 10 7e ronde: dr. Euwev. d. Berg 10 KramerBouwmeester 1—0 Vinkenir. van Steenis 10 Donnerv. Scheltinga 10 (na analyse door Donner gewon nen gegeven). met een halve punt minder. 14: Geius (Ned.) 3 pnt; Lim bourgh (Belg.) 3 pnt.; Somers (Belg.): 3 pnt.; v.d. Wolk (Ned.) 3pnt.; 56 v. Bemmelen (Ned.) 2% pnt: v.d. Pol (Ned.) 214 pnt.; 7. v.d. Broeck (Belg.) 2 pnt: 8. Spilüaert (Belg.) 1 pnt. Zo zal de snelle ontwikkeling van de bromfiets de nodige aan dacht van wegbeheerders en po litie vereisen. Binnen enkele ja ren namelijk wordt er gerekend op een aantal van een half mil- üoen van deze vervoersmiddelen. Dit zal in het verkeersbeeld con sequenties geven, die thans nog niet zijn te overzien. Ook de op voering van de verkeerssnelhe- den brengen grote problemen met zich mee. Wanneer men de toeneming van het verkeer onder het oog ziet, aldus spreker, zal men in Nederland op den duur naar een sterke specialisatie moe ten streven. Eerste schrede Deze leergang wil daarom een eerste schrede zijn op de weg naar een gericht verkeerstech nisch wegenbeheer in ons land. In dit verband schetste spreker de belangrijke rol, die de ANWB vervult tot het veiliger maken van het wegverkeer. Als eerste docent hield de chef van de Rotterdamse Verkeers politie, hoofdinspecteur K. J. Miiller, een voordracht over „Samenwerking tussen politie en wegbeheerders in verkeerstech nische kwesties". Prof. Ir. Th. van Wisselingh, hoogleraar te Delft, hield een voordracht over de „Beïnvloeding van de rijwijze van het verkeer op rechte weggedeelten en in bochten". Op de een of andere raadselachtige manier schijnen al de trouwe deelnemers aan de voetbalprijsvraag op hetzelfde moment een goede kijk op de zaak te hebben. Was er deze week één inzender, die met acht punten boven al de anderen uitstak, er waren er zoveel met zeven punten, dat zelfs nu nog het lot beslissen moest. En dat terwijl het einde van de competitie nadert en dus de meest vreemde uitslagen verwacht kunnen worden. Wel, hier zijn de gelukkigen. Ie prijs: P. BEEREPOOT, Hoep 19, Schagen. 2e prijs: N. VAN ETTEN, Spanbroek A 56. Drie derde prijzen: TH. POEL, Tril 3, Heerhugowaard. GERARD APELDOORN, Vennewater 5, Egmond Binnen. J. ABBES, Verdronkenoord 48, Alkmaar. Nieuwe opgave: UITSLAG NIET INVULLEN Naam: Woonplaats: Adres: mm jjj i. Achter de namen tan de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zal worden beslist 2 Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als brief worden verzonden De enveloppe NIET dicht- plakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG" daarmee bespaart U ons vee) werk. 3. Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd. ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend. Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel, doch met met de goede cijfers krijgt men één punt Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5