Humanistisch Verbond staat niet op één lijn met kerken De groslijststemming inde K.V.P. Drie jaar m. a. geëist tegen Haren's ontvanger Engelse invoercijfers voor ons land ongunstig MECHT" B.S. onschuldig in zaak-Menten OLYMPISCH NIEUWS Duizenden vrouwen opgetogen SNELWERKEND SNEEUWWIT! Het Politiek Advies en de actie van de Kiescomité's Wim v. Est en Wout Wagtmans schitterden in het buitenland nstratie actische nknecht, P. Huibers Rome ibarende nstratie Eerste Kamer neemt Justitiebegroting aan Schallenberg niet vermoord ledereen zal binnen afzienbare tijd inwoning krijgen Nederland-Zweden voor de televisie afwezig WERKHAMEN Oud's Verbuur- inrichting Bureau Actief Huize L. O. L. feestartikelen over het ivonderwasmiddel Naar wij vernemen VRIJDAG 18 APRIL 1952 PAGINA 3 WACHTINC loor het KNMI te /an Vrijdagavond id. DOG. iet weinig bewol- wind. Warm voor jaar, maar in de morgen nvallen wind. op 5.35, onder 3.50, onder 13.44. rtentie) demonstreren wij erre gd de knecht voor vrouw. Met dit t uitgesloten dat •peloos in de war poos er mee van demonstratie en f averecht, d goed met de NKNECHT"! 5 VERTROKKEN CHIPHOL ind zeven uur is ibers per K.L.M.- Schiphol naar en voor zijn vijf- Ie ,^d limina" aan teneinde bii de verslag uit te de godsdienstige in bisdom, de reis in gezei ld. J. J.van Hus- Directeur van de siegenootsc happen, J. de Jong, secre- bisdam. ïveld werd het bgeleide gedaan I. van Wessum, het missiereis- en de heer inlo. namens de i. van Hiussen zal arvergadering bij- Nationale Direc- Pauselijke Missie- en van de Pries- i wordt Maandag Nederland terug- hop-coadjutor van dr. B. J. Alfrlnk. sdag 23 April per i Eeuwige Stad, zijn bezoek „ad ordt op deze reis dr. T. J. Roorda, het aartsbisdom jutor van de bis- oermond, mgr. dr. Hanssen zal naar 1 wel op 7 of 8 /LEER Min of raakten we ver- lemonstratietei rein 'an v. iViouriK aan g waar enkele itractoren up de orden gesteld. We kleine nelgevertde op een vrij smalle ibenemende snelle zonder dat ook raskanten werden ook zonder dat wielen door blox- tilgezet. En dan ekker voor- en s slinger van een t de bestuurder taal of gastiandie oude boer vreesde kriigen van die ing'want die be- i voertuig zo heen ringen zat er niet er naast, ja liet stuurloos bi) net afklauteren of ste zaak van de krijg je echter zo s met, als je met een met ruim 4 laden aanhangwa- neren een helling opklauteren. Maar nieuwsgierigheid le krachtbron die moet maken. Die een 2 cyl. iieselmotortje dat als de allerbeste ir behalve de be- ppeling ook nog ppeling en naast fierentiëel met zes ok nog afzonder- agingen heeft. De t eerst door een en vervolgens in tan de laatste vuil- i voordat ze weer omt. Er zijn drie voor snaarriemen ier het carter, en in, de onderste t tempo van de ivenste op die van aak. Dat is ook het mysterieuze aan- met 4 ton beladen meter dikke mod- er niets aan de die aanhangwagen van een cardanas ikas met één hand- it gekoppeld om le vierwielaandrii- stelligen. Die vier- maakt het moge- /ermogen voor 100 n, zonder dat ook nent van overbe- kan zijn, want dan vloeistofkoppeling en versnelling la- he, die de Allgaier dus nog meer te Heen maar Volks- °n. En de landbouw dit perfecte „ma- De minister zonder portefeuille, prof. dr. A. H. M. Albregts, heeft Woensdag te Nijmegen de drijvende tentoonstelling „Alle Hens aan dek" geopend (zie ons verslag van gisteren). De tentoonstelling is ingericht onder auspiciën van de contact groep Opvoering Productiviteit. De M.S.A.-missie heeft voor deze expositie en voor het vertonen van films over de pro- ductiviteitsbevordering twee binenschepen beschikbaar ge steld, die gedurende een jaar door Nederland zullen varen. De minister bij een apparaat, waarmede kartonnen doosjes worden gevouwen. LEEUWARDEN. De procu reur-generaal bij het gerechtshof .te Leeuwarden eiste gistermiddag tegen de 48-jarige voormalige ge meente-ontvanger van Haren D. Pieters te Groningen een gevan genisstraf van drie jaar met af trek wegens verduistering van f34.000.ten nadele van de ge meente en het gemeentelijk gas bedrijf. Verdachte legde evenals in eer ste instantie" een volledige beken tenis af. De getuige-deskundige J. C. de Vries, controleur van de rijksbe lastingen te Amsterdam, deelde mede te hebben geconstateerd, dat verdachte dikwijls fictieve uitga ven heeft geboekt, die gedekt werden door valse bescheiden. Zijn fraude was vindingrijk ge camoufleerd. In zijn requisitoir zeide de pro cureur-generaal mr. Besier, dat de officier van Justitie bij de Gro ninger rechtbank na ruggespraak met spreker in appèl is gegaan. De huiselijke omstandigheden van verdachte hebben een grote rol gespeeld, want voor zijn gezin had hij grote bedragen nodig. De rechtbank heeft volgens spreker teveel aandacht geschonken aan (Van onze parlementaire redacteur) Het debat over de zaak-Menten kon op de tweede dag niet bevredigend worden afgesloten. De heer Reyers (C.H.), die de dag tevoren in deze heftige beschuldigingen had geuit, was nu niet aanwezig. De heer Kolff, zijn fractievoorzitter, deelde mede dat de heer Reyers inmiddels ziek was geworden en dat zijn geneesheer longontsteking had geconstateerd. Hierdoor bleef bet wederwoord dus beperkt tot de minister. Deze liet zioh nogal bitter uit over de heer Reyers. die zich de vorige dag „tot held van de dag had gemaakt". Hii had de rech- ter-eommissaris verzocht de door de heer Reyers geuite be schuldigingen nog eer«s punt voor punt te onderzoeken. Van zijn kant wilde de minister stel len, dat er ongetwijfeld dingen gebeurd zijn, die ongeoorloofd waren, maar voor zover deze aan het licht kunnen komen is er geen enkele reden om de waarheid te schuwen. En z.i. was inderdaad alles gedaan om die waartheid aan het licht, te Voor het bekend maken van de uitslagen tijdens de Olympische Zomerspelen zal gebruik gemaakt worden van een nieuw model mededelingenbord van 12 bii .5% meter dat boven de Noordelijke bocht van het stadion opgesteld wordt en van alle plaatsen goed zichtbaar is. Het bord heeft acht rijen letters van 50 cm hoogte die van binnen electrisch verlicht kunnen worden- De bediening geschiedt door middel van een schrijfmachine met een normaal klavieT. Met dit apparaat, dat bii de proefnemingen uitstekend vol daan heeft, zelfs als de zon er recht op scheen, zal het mogelijk zijn het klassement van de loop nummers beikend te maken. On middellijk nadat de deelnemers de eindstreep hebben oyerschre- den, terwijl de tijden drie a vier minuten later zullen volgen. Ook voor mededelingen van algemene aard zal de installatie kunnen worden gebruikt, zodat he.t tijd rovend omroepen por luidspre ker in vier of vijf verschillende talen overbodig wordt. De minister van Defensie, Sul tan Hamengku Buwono, die aan vankelijk naar Helsinki zou ver trekken als afgevaardigde van t Komite Olympiade Indonesia verklaarde, dat hij m verband met zijn functie van deze reis moet afzien. Zijn plaatsvervanger zal zijn dr. Aziz Saleh van het hoofdbestuur van de K.O.I- De Indonesische delegatie zal medio Juli vertrekken. De Zuid-Afrikaanse regering heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de .Olympic Games and Empire games Association om een subsidie van 10.000 Pond Sterling voor de uitzendingvan een ploeg naar de Olympische Spelen. De vereniging is voorne mens epn deputatie^ naar de Ml" nister van Financiën te zenden. De kosten van uitzending van n athleet naar Helsinki badragen 500 Pond Sterling. Er zijn gelden bijeengebracht om de Australische ploeg voor Helsinki van 39 tot 82 athleten en officials uit te breiden. Australië zal met een acht aan de roeiwedstriiden deelnemen, en helhalve Marjorie Jackson en Shirley Strickland ziin ook Win some Cripps en Verna Johnson in de Olympischs ploeg opgeno men- Dit viertal heeft prachtige tijden in de 4x100 meter estafet te gemaakt. De ploeg vertrekt 10 Juni a.s. per vliegtuig naar Engeland en zal daar trainen alvorens naar Helsinki door te reizen. brengen. Over de hele wereld zijn mensen over deze zaak ge hoord. „Voor zover er lieden zijn, die hun kaken op elkaar houden, heeft de overheid ech ter niet de beschikking over een pijnbank". B.S. onschuldig Wat de rol van de B.S. in deze zaak betreft, las de minister een gerechtelijke verklaring voor, waarin wordt vastgesteld, dat geen enkel B.S.-tid als schuldig kon worden aangewezen. Het dossier over de zaak-Menten heeft de minister ter beschik king gesteld van de vaste com missie in de Tweede Kamer, zo dat ook deze zich een oordeel kan vormen over het verloop van het onderzoek. Inmiddels wordt getracht om over de vergoeding voor de ge leden schade met de heer Men- ten tot overeenstemming te ko men, waarbij echter ruimte blijft voor verschil van inzicht omtrent de omvang van die schade. Velser-affaire afgesloten Wat de Velser-affaire betreft is het onderzoek thans afgeslo ten. Er zullen enkele vervolgin gen worden ingesteld. Inzake de dood van Schallenberg deelde de minister mede, dat de schrijvers van publicaties, waarin werd gesuggereerd, dat Sohalleruberg vermoord zou zijn, in de gele genheid ziin gesteld om de justi tie nader in te lichten. Daarbii is echter wel gebleken, dat geen van deze publicaties deugdelijk bewijsmateriaal ten grondslag lag. De minister wilde deze zaak dan ook afsluiten met de con clusie. dat Schallenberg het slachtoffer van zichzelf is ge worden. Het derde belangrijke punt in dit debat was de toelating van het humanistisch verbond tot de geestelijke verzorging in de ge vangenissen. De minister erken de dat er een groep zogenaamde onkerkelijken is maar hij be streed de opvatting, dat deze groep dus het terrein zou ziin van het humanistisch verhond. Deze stelling aanvaarden zr/u betekenen, dat de kerken op één lijn worden gesteld met het huir.<anistisch verbond en zulks zou naar het oordeel van de mi nister bepaald onjuist zijn. De kerken hebben een zen ding te vervullen, die haar door God is opgedragen. Het humanis tisch verbond is echter slechts een vereniging, die zichzelf eer» taak stelt. Die taak wordt echter ook vervuld door de kerken, want juist het Christendom komt op voor de ware humani teit. Voor zover het humanistisch verbond zulks niet aanvaardt en met ziin humaniteit als het ware door de kerk heentoreekt, krijgt het een bepaald anti-kerkelijke inslag. De heer Algra (AR) gebruikte de replieken om dit betoog van de minister met. overtuiging te ondersteunen. Het anti-kerkeliik karakter van het humanistisch verbond was naar zijn mening overtuigend gebleken uit uitla tingen van prof. v. d. Wal, die een humanistische leerstoel aan de Technische Hogeschool te Delft bezet. Prof. v. d. Wal keerde zich tegen geloofsdwang. Personen beneden 18 jaar zouden z.i. geen lidmaat van een kerk genootschap mogen ziin en ook had hii als ziin mening gegeven, dat de Staat het bijzonder on derwiis zelfs niet zou mogen dulden. De heer van Walsum (PvdA.) trachtte deze uitlatin gen van prof. v. d. Wal te ver kleinen en wat de zaak zelf be treft bleef hii van mening, dat het onjuist was om de staats macht te gebruiken om de posi tie van de kerken te handhaven. De communist van Santen trachtte bii het scheiden van de markt nog de arrestatie van Westerling ter sprake te bren gen maar de voorzitter liet dit niet toe. De begroting werd z. h. st. aangenomen, met de stem men van de communisten tegen. Advertentie1 van de familie „sleur". Pas op voor de sleur in Uw woning het is de meest vervelende inwoner die men zich denken kan geef de sleur geen kans houdt de geest van U zelf en van Uw huis jong wijzig en ver ander bijtijds! Momenteel kunt U op zeer eenvoudige en voordelige wijze de sfeer in Uw huis vervolmaken door een keus te maken uit de unieke G-B behangsclcoliectie 1952 zonnige gezellige, verfrissen de behangsels, die elke goede schilder/behanger U graag zal tonen. het reclasseringsrapport. Mr. Be sier eiste drie jaar met aftrek. De rechtbank had verdachte veroor deeld tot twee jaar met aftrek. De verdediger mr. J. Rutgers vroeg het hof de opgelegde straf te willen verlagen, subsidiair het vonnis te bevestigen. Uitspraak over veertien dagen. ALLEEN DE EERSTE HELFT Na gehouden besprekingen heeft het bestuur van de K.N.V.B. aan het bestuur van de televisie stichting toestemming gegeven de landen wedstrijd NederlandZwe den op 14 Mei bil wijze van proef uit te zenden Het K.N.V.B.-be stuur heeft dit besluit genomen, omdat op die dag geen andere voetbalwedstrijden worden ge speeld en geen belangrijke wed strijden in andere takken van sport op het programma staan. Van de zijde van de Nederland se televisiestichting vernemen wij nog, dat in verband met het feit, dat de wedstrijd in de avonduren wordt gespeeld, het waarschijnlijk slechts mógelijk is de eerste helft van de wedstrijd uit te zenden. Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd. staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. „Oranje" (29 April); Ned. Antillen m.s. „Oberon" (28 April): Suriname: m.s. „Stentor" (30 April); Canada: m.s. „Noordam" (24 April): Australië en Nieuw Zeeland: via Engeland (26 April): Zuid-Amerika: m.s. „Albadi" (23 April). Post voor Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" Post voor opvarenden van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau op thuisreis uit Nederlands Nw- Guinea, welke post is bestemd om te worden uitgereikt te Aden, dient uiterlijk 29 April om 22 uur te Amsterdam aanwezig te zijn. DR. J. W. WAGENAAR OOGARTS ALKMAAR Zaterdag prima kwal. tuigleder thans nog voorradig van af f37.50 H. CAARLS Zadelmakerij Spierdijk, Telef. 293 Spanbroek Tel. 226 Hekelstraat 4 Alkmaar TAFELZILVER GLASWERK SERVIEZEN TAFELS EN STOELEN Ingericht voor 500 pers. Tegen hoge prijs ter overn. gevr. mah.houten ovale theestoof met ko peren banden en wit melkglazen of kristallen theedoosje. Br. no. 2298 bur. v. d. blad. Vondelstr. 70, A'dam Telefoon 81853 f 8000._ prima zaak in levensmiddelen. Met wo ning. Ontv. f 1000.p. wk. Zeer lage kosten. Prima inventaris. Te Utrecht. voor o.a. voordrachten, liedjes, mutsen, toe ters, guirlandes, cos- cuums, schmink en fopartikelen JAC GROOTHUIZEN EN ZNS. Huigbrouwerstr. I ALKMAAR. Tel. 4298 ik ben blij. dat ik óók eens Snelwerkend Sneeuwwit heb ge probeerd. Wat 'n verschil, zeg! Het is echt een héél ander wasmiddel. Je krijgt er meer schuim mee. Het sop is veel vetter. En m'n wasgoed lijkt wel sneeuw! Ik ben er nog eerder klaar door ook, want het is snelwerkend! En dan die prijs, zeg. Nu ben ik maar 37 cent kwijt en de was is nog nooit van m'n leven zo mooi-wit geweest't Is echt een pracht-uitvinding, dat nieuwe Snelwerkende Sneeuw wit! PRINSES IRENE KREEG PEPERMUNTJE VAN KATTENBURGSE KNAAP Enige honderden kinde ren van de Amsterdamse Speeltuinvereniging vulden gisterochtend de zaal van Carré. Het Scapinoballet voerde een Paasvacantie- programma uit. Totaal onverwacht en door geen der jeugdige be zoekers herkend heeft Prin ses Irene met twee hof dames in één der loges de uitvoering met onge veinsd genoegen gevolgd. Tijdens eer» der entr'actes boog zich "en 8-iarige ion gen van Kattenburg naar „dat ene meisje" in ziin loge over en hield haar een afgerold rolletje pepermunt voor. Zonder aarzelen en met een vriendelijk dankjewel nam Prinses Irene de hof felijk aangeboden tractatie aan en stak het peper muntje in haar mond. Dat knulletje 'had moe ten weten Dezer dagen voert een Engelse delegatie te Den Haag handels besprekingen voor e«n handels- accoord tussen het Britse Rijk en Nederland- Intussen zijn reeds lijsten be kend geworden met invoerquota uit de O-E-E.S-landen en de landen buiten het gemenebest en de Dollarjiöne. Over deze quota kan, blijkens te Den Haag ont vangen inlichtingen, niet gedis- cusieerd worden. De omvang de zer „global licenses" ziin in Ne derlandse kringen van handel en industrie met teleurstelling ont vangen. Beziet men de lijst met voor Nederland belangrijke producten (bloembollen, zuivelproducten en eieren staan hierop o.m. niet ver meld) dan blijkt dat Engeland zijn invoer in het tweede halfjaar 1952 met 7075 pet. gemiddeld verminderen zal in vergelijking tot 1951. Voor vruchtenpulp en gezouten groenten (augurken, zilverui en Men kan er over denken zo men wil, maar het is toch wel duidelijk gebleken, dat de groslijststemming voor de candi- datenlijst voor de a.s. Tweede Kamerverkiezing in de Kath. Volkspartij, welke a.s. Zondag in alle afdelingen plaats heeft, heel wat beroering in de partijgeledingen heeft verwekt. Of dat allemaal volkomen gezonde activiteit betekent, kan op dit ogenblik in het midden worden gelaten, wel is het ver heugend te zien, dat er in bepaalde kringen voor bepaalde candidaten grote belangstelling bestaat, hetgeen ook betekent, dat het hier om bepaalde vertrouwensmensen gaat. Intussen mag die belangstelling terug vinden op het stembiljet, natuurlijk niet zover gaan, dat dat zij a.s. Zondag in de stem- ze de algemene belangen van de Partij schaadt. Nu menen wij wei, dat men er van uit moet gaan, dat de verschillende Partij-instan ties, welke daartoe zijn aange wezen, door middel van het zgn. getrapte vertrouwen, zich be ijverd hebben, in de eerste plaats het algemeen belang van de Partij, tot richtsnoer te hemen bij het uitbrengen van hun ad viezen. Zo is het ook met het Politiek Advies, dat tenslotte is vastgesteld door de zgn. Advies commissie van de samenwerkende Kringen Haarlem, den Helder en Utrecht, die bii de komende ver kiezingen met een gelijkluidende lijst uitkomen. Men weet het, dat wii het per soonlijk betreuren, dat het aftre dende Kamerlid de heer Groen, geen betere plaats op dat advies heeft kunnen krijgen. Maar wii geloven, dat de heer Groen stel lig en zeker in de Kamer zal terugkeren, indien de uitbreiding van net ledental der Tweede Ka mer doorgang vindt, waarop nu veel kans bestaat. In die omstan digheid is het Politiek Advies voor de vele aanhangers van deze candidatuur wel wat gemakkelij ker te verteren. Overigens is het, gezien de gro te belangstelling, welke voor deze grosliiststemming blijkt te be staan, nu er zelfs drie verschillen de Kiescomité's in onze Kring werken, een moeilijke zaak voor de krant, om in deze zaken partij te kiezen. Wij hebben er, in ons artikel van enige weken geleden, het onze van gezegd. Wii stellen de verschillende acties hierna ob jectief naast elkaar. Wie het Politiek Advies wil volgen, zoals dat na rijp beraad is vastgesteld, vindt hier de volg orde, gelijk de leden die zullen bureaux ontvangen: 1. Th. S. J. Hooi), lid van de Tweede Kamer; 2. p. mag. dr S. Stokman, lid van de Tweede Kamer; 3. Ir J. M. A. Penders, inspecteur van de land bouw: 4. mej. Agnes Nolte, lid van de Tweede Kamer; 5. N. J. Hooijschuur, te Koog aan de Zaan, 6. Jac. Groen Azn, lid van de Tweede Kamer. Men stemt in het geheel, door nummering, zes candidaten. Kiescomité-Groen Het Kiescomité voor de heer Groen heeft een flinke actie ont ketend. Het heeft een aantal werkvergaderingen in het gewest en op grote schaal strooibiljetten verspreid. Daarin wordt o.a. ge zegd, dat de heer Groen reeds 18 jaren in de Tweede Kamer voor de belangen van de Nederlandse tuinbouw en voor de specifieke belangen van het gewest opkomt. Speciale plattelandsbelangen zul len ook in de komende tijd de aandacht vragen. De heer Groen is een sterk-principiëel man, die een rol van betekenis vervult in de katholieke agrarische vereni gingen. Het Kiescomite houdt een sterk pleidooi voor de candidatuur Groen en roept „de K.V.P.-leden van het platteland van Noordhol land" op, te zorgen, dat de heer Groen een verkiesbare plaats op de lijst krijgt. Kiescomite-Nolte Het Kiescomité voor mej. Ag nes Nolte wiist er op, dat er wel twee vrouwen in de Kamer terug keren die speciaal werken op bui tenlands terrein, maar het is ook van belang .dat er een vrouw in de Tweede Kamer zitting houdt, die bekend is met de zaken van het binnenlands beleid, vooral wanneer dat meer specifieke vrouwenbelangen raakt, zoals on derwijs, opvoeding en gezin. Mej. Nolte heeft zich in de Kamer on derscheiden door haar belangstel ling voor verschillende takken van onderwijs, zij zal zich intens bezig houden met de komende Gezinsraad en kan gelden als de vertegenwoordigster van de Ka tholieke Vrouwenbeweging, waar mee zij door radio, pers en spreek beurten veel contact onderhoudt. Kiescomité-Clijnk Dan is er het Kiescomité voor de candidatuur van de heer Clijnk die lid is van de Provinciale Sta ten van Noordholland en op de voorgrond treedt in de Katholie ke Arbeidersbeweging, waarbij hii zich bijzonder beijvert voor de woningbouw e.d. Hii is 'n typische werker uit de Zaanstreek, waar toe het Kiescomité zich aanvan kelijk beperkte, doch later is dit met verschillende leden in andere delen van het gewest uitgebreid. Ook dit comité heeft verschillen de werkvergaderingen gehouden en een strooibiljet ter aanbeveling van de candidatuur Clijnk ver spreid. En wat nu? Het is nu maar de vraag, hoe de eenvoudige kiezer en kiezeres uit deze verschillende tegenstrij dige acties wegwijs moet worden. Meer nog is het echter de vraag, hoe de kiezers, die straks naar de officiële stembus worden geroe pen, en, omdat zij geen lid van de Partij zijn, niet aan de samen stelling van de katholieke candi- da'tenlijsten hebben deelgenomen, tegenover die lijst zullen staan. Of liever gezegd: zullen zij het betreuren, dat al deze, op zich toch wel sportieve werkzaamhe den, zich geheel buiten hen om af spelen?? Hier is de oplossing heel eenvoudig: men kan zich voor het vervolg tegen zulke teleurstel ling en wapenen, door wel tot de K.V.P. toe te treden. Dan heeft men voortaan het recht, ook mede te spreken over de samenstelling van de candidatenlijst en men kan in de een of andere richting zijn gewicht in de schaal leggen. Dat heeft bovendien tot belangrijk voordeel, dat men in de algemene acties van de katholieke partij niet aan de kant blijft staan Retraite voor cursisten In het Retraitehuis „St. Cani- sius" te Bergen wordt voor 17- iarige jongens, die de verplichte godsdienstcursussen volgen, een speciale retarite gehouden van 24 27 April. Inlichtingen verstrekt de Directie van het Retraitehuis bloemkool) zijn jaarquota vast gesteld van resp. één millioen en 600-000 Pond Sterling. Voor diep vriesproducten werd voor 1952 110.000 Pond en voor vruchten sappen 1.150.000 Pond beschik baar gesteld. Deze jaarquota zijn niet al te slecht. Anders liggen de cijfers voor bet tweede half jaar 1952, namelijk voor kom kommers 60-000 Pond, voor ker sen 200.000, pruimen 170.000. ver se aardbeien 160.000, kruisbessen 35-000. appels 300.000, peren 750 duizend, kasdruiven 140.000, to matensappen puree 1.750.000. ge pelde tomaten in blik 2.900 000 en groenten en blik en glas 100.000 Pond Sterling. Indien men be denkt, aldus groenten- en fruit- exporteurs, dat wij met lang niet alle artikelen het eerste aan de markt zullen kunnen komen, dan vrezen wii een slecht jaar voor de uitvoer naar Engeland. Ook de uitvoer van ham en spek is er slecht afgekomen. Neder land za] slechts voor een deel van een totaal bedTag van 1-650.000 Pond Sterling in he* tweede half jaar 1952 kunnen leveren. V.S. EN RUSSISCHE VLIEGTUIGBOUW WASHINGTON, 17 April (Reu ter). Twee republikeinse leden van de commissie voor de strijd krachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben verklaard, dat de Sowjet-Unie drie of vier vliegtuigen produ ceert tegen de Ver. Staten één. Franse parlementsleden bezoeken Nederland Een groep Franse parlements leden onder leiding van dë secre taris van de Assemblee Nationale, de heer de Nerre, zal 25 April Den Haag en 26 April Amsterdam bezoeken. zal het zeekadetcorps „Gouda" op 26 April a.s. uit handen van de Britse marinc-attaché in Den Haag een wisselbeker ontvangen, een geschenk van de Engelse zeekadetten, voor de beste pres tatie die in het afgelopen jaar werd geleverd.... zullen Zaterdag 26 April een 50- tal Belgische oorlogsinvaliden met eenzelfde aantal begeleiders een bezoek aan ons land brengen.... is tijdens de jaarlijkse algemene vergadering van de bond van politie-ambtenaren in Nederland tot bescherming van dieren te Middelburg gehouden, de juri disch adviseur van de vereniging mr. dr. W. Hugenholtz tot erelid van de vereniging benoemd.... (Advertentie) Altijd liep ik voor schoenen van de ene naar de andere winkel. Niks prettig... Maar nu heb ik nog maar één adres, ik koop nergens anders meer dan bij Bervoets Vrieselaar -iapjaH U3G 'SS ivvijsiooas ■ADVUlHiy 'JDBZJSJapptJJ OfSOq '}DD'7 Wim van Est, in de klassieke wegwedstrijd Rome-Napels-Rome en Woutje Wagtmans, in de eer ste etappe van de Ronde van Ro mandie, hebben Nederlands wie- lernaam weer hoog gehouden. Van Est werd vierde. Wagtmans bereikte zelfs onbedreigd de eer ste plaats. En toch zijn we geneigd de prestatie van van Est hoger aan te slaan. In het uitgelezen gezel schap wielercracks arriveerde hij in de zelfde tijd als de winnaar, de Italiaan Maggini. Met de Ita liaan Conté, Rik van Steenber gen en Zannazzi (Italië) werd er hevig gestreden om de tweede laats. De 25 anderen die in de kopgroep zaten kregen geen kans om ook nog mee te dingen- De sprint werd een zege voor Conté, van Steenbergen kreeg de derde JOEGOSLAVISCHE TENNISSERS NIET NAAR HUN LAND TERUG Ass. Press). De twee Joego slavische tennissers Dragutin Mi- tic en Milan Branovic hebben in Rome meegedeeld, dat ze niet weer naar hun land terugkeren. Hun plan is na enige tournooien in Europa en Zuid-Amerika naar Australië te gaan. Mitic's vrouw en één kind bevinden zich ook in Rome. Hun tweede kind is achter gebleven in Joegoslavië, bij fa milie. plaats en Wim van Est kwam op de vierde. Het gehele peleton kreeg dezelfde tijd als de win naar. 182 km bedroeg de afstand in de eerste etappe van de ronde van Romandie. van Payerne naar Mar- tigny. Wout Wagtmans wilde van geen bedreiging weten en pas seerde als eerste na 5 uur 1 min. en 9 sec. de finish. Voorlopige Zweedse ploeg heeft een oefenwedstrijd De spelers, die in aanmerking komen voor het Zweedse elftah dat op 14 Mei tegen Nederland speelt, zullen op 7 Mei a.s. een oefenwedstrijd spelen tegen een ploeg, samengesteld door de sport redacteuren van de Zweedse dag bladen. DE KLEINE SR. KLOPTE Z'N ZOON VOOR DE TITEL Te Amersfoort is een begin ge maakt met de wedstrijden om het nationaal kampioenschap eer ste klasse klein biljart kader 38/2. De uitslagen van c eerste ronde luiden: Hooymans, den Haag 219 7.55 Berkelmans, Vught -350 12.06 De Kleine Jr., Zwolle 301 14.33 De Kleine Sr., Zwole 350 16.66 Scholte, Eindhoven 350 21.87 Soeterbroek, A'dam 198 12.37 Chermin, Kerkrade 217 16.69 Wijdeveld, Amsterdam 350 26.92 t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3