Leeuwin in circus te Den Haag viel opnieuw aan Eerste geallieerde tactische luchtmachten gevormd Groen werd lijsttrekker In Juni grote manoeuvres in Noord-Nederland Dompteuse ernstig gewond in kringen Haarlem, Den Helder en Utrecht Handelsmuren Twee verdragen Voor bescherming van Europa Naar de bolle" Meer dan 6000 man nemen deel DAGBLAD VOOR ALKMAAR In Juni vliegt de Blauwe Vogel DE GROSLIJSTSTEMMING Koninklijk Paar in California Muitende gevangenen krijgen dorst Britten protesteren Nederlandse eskaders 311 en 312 plus tactisch hoofdkwartier overgenomen Korea-gewonden op weg RGar huis De candidaten van de Kath. Nat. Partij de Deense boter in België Dertien mijnwerkers gedood Stuk plafond viel neer in schouwburg DE BLAUWE VOGEL VLIEGT! EN OMGEVING I Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 20 April. De leeuwin „Nelly'ee.n van de zes leeuwen van Klant, die optreden in het Circus Mikkenie, dat zijn tenten in Den Haag heeft opgeslagen, heeft gister avond een slachtoffer gemaakt. Tijdens de voorstelling van Zondagavond viel zij Miss Belita aan, de dompteuse, die Dins dagmiddag j.l. het leven heeft gered van de Haagse pers fotograaf Simon Smit. Het meisje werd ernstig aan haar rechterarm verwond. Reeds bij het begin van de avond waren de leeuwen bijzon der onrustig en kon het publiek tussen de verschillende nummers door het gebrul van de dieren horen. Bij het betreden van de kooi toonde Nelly zich direct al niet erg handelbaar enreageerde tergend langzaam op de gegeven bevelen. Nadat een deel van het nummer was afgewerkt deed zij plotseling een uitval naar de dompteuse en bracht haar met de klauw enkele slagen op de rech ter hand toe. Zonder acht te slaan op de hierdoor ontstane verwondingen ging Miss Belita met haar nummer door, doch de De Londense Zoo ontving het record-aantal van 72.000 be zoekers, die allemaal iets lek kers hadden meegebracht voor Guy, de zesjarige gorilla. Hij kreeg te veel van het goede en het resultaat was een over laden maag. Ter genezing van zijn maagstoornissen moet Guy nu driemaal daags bis muth innemen. dieren werden bij het zien van het bloed merkbaar nerveuzer. Met de hand aan de vlucht- deur sloeg de eigenaar van de leeuwen, de heer L. Klant, haar verrichtingen even gade en be trad toen in colbertcostuum on gewapend de kooi. Hij dwong Miss Belita haar nummer af te breken en werkte daarna het nummer zelf af. Dit echter niet dan nadat hij de leeuwen, die volkomen onhandelbaar waren geworden, met een onverbidde lijk optreden in zijn macht had gebracht. Het is niet te verwachten, dat Miss Belita, wier wonden in het Kath. Ziekenhuis aan het West einde werden gehecht, in de ko mende dagen zal kunnen optre den. EISENHOWER ZIEK Generaal Eisenhower heeft gis teren met een keelontsteking het bed gehouden, doch gaat goed vooruit. Gisteren was zijn tempe ratuur vrijwel normaal. Omtrent zijn voorgenomen bezoek aan Ne derland en Scandinavië zal op zijn vroegst vandaag een besluit worden genomen. VAN LEDDEN HULSEBOSCH OVERLEDEN AMSTERDAM De interna tionaal bekende oud-politieschei- kundioe Jacobus van Ledden Hul sebosch is Vrijdagmiddag in zijn woning in Amsterdam Zuid op 75 jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. De heer van Ledden Hulsebosch werd 20 Maart 1877 te Amster dam geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Amsterdam Pharmacie. behaalde in 1902 het apothekersdiploma. Op 9 Maart van dat jaar ontving de 24-jarige van Ledden Hulsiebosch zijn eerste opdracht van de justitie. De offi cier van justitie te Alkmaar had n.l. van Ledden Hulsejbosch Sr. telegrafisch ontboden, maar aan gezien de vader zich buitenslands bevond werd de zoon met de op dracht belast en sedertdien heeft de jonge van Ledden Hulsebosch gedurende tientallen jaren ge holpen bij bet justitieel onderzoek in binnen- en buitenland. (Eigen bericht) In verband met de grote belangstelling, welke bleek te bestaan voor de groslijststemming in de gecombineerde kringen Haar lem, Den Helder, Utrecht, hebben wij, in samenwerking met de kringbesturen en enige bevriende dagbladen, een speciale verkiezingsdienst georganiseerd. Van de 185 afdelingen, welke deze drie kringen in het geheel omvatten, hebben 165 mede werking verleend. Er ontbreken nog 8, hoofdzake lijk kleine afdelingen uit de kring Den Helder, tien uit de kring Utrecht en 3 uit de kring Haar lem. Het resultaat, dat wij om drie uur in de nacht hebben kun nen vaststellen, is dus uit de aard der zaak een zeer voorlopig en officieus resultaat, de definitieve, officiële uitslag uit deze drie kringen zal later volgen. Met het voorbehoud, dat wij zo juist noemden, kan met aan ze kerheid grenzende waarschijnlijk heid worden aangenomen, dat de heer Jac. Groen, aftredend Twee de Kamerlid, weer lijstaanvoerder in deze drie kringen zal zijn. Hij heeft voor de eerste plaats reeds 10.116 stemmen behaald. Het to taal aantal uitgebrachte geldige stemmen bedraagt op het ogen blik 23.849. De voorlopige kies deler is dus 3975. Naar de stand van het ogen blik zal de heer Th. S. J. Hooy de tweede plaats bezetten, met 7083 punten. De derde plaats komt aan pater Stokman, met 6391 punten. De vierde aan ir. Penders, met 5053 punten, de vijfde aan mej. Agnes Nolte, met 5044 punten, de zesde aan de heer de Bruyn, met 4832 punten. Wij vestigen er nogmaals de aan dacht op, dat bij een volledige uitslag verandering in de bezet ting van de laatste plaatsen met uitgesloten is. Indien de officiële uitslag onze voorlopige berekening zal beves tigen, komt de kop van de offi ciële candidatenlijst, waar de plaats van dr. Kortenhorst, als „aangewezen" voor de vaste tweede plaats, wordt tussenge- schoven, er als volgt uit te zien: 1. Jac. Groen Azn. 2. Dr. L. G. Kortenhorst. 3. Th. S. J. Hooy. 4. p. mag. dr. S. Stokman O.F.M. 5. Ir. J. M. A. Penders. 6. Agnes Nolte. 7. A. C. de Bruyn. De geadviseerde volgorde luid de: Hooy, (Kortenhorst), Stok man, Penders, Nolte, Hooyschuur, Groen. LOS ANGELES, 20 April (AP). Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben vandaag, na een heerlijke, ongedwongen trip door Hollywood, een bezoek gebracht aan Nederlandse nederzettingen in het Artesia-Bellflower-Para- mount district, waar ongeveer 12.000 mensen van Nederlandse afkomst wonen. De boerderij, door de Koningin voor haar bezoek uitgekozen, was die van Ted Bouma, afkomstig uit Friesland. In het district be vinden zich ongeveer 900 Neder landse boerderijen. In het huis van Bouma kregen de Koningin en haar gezelschap Hollandse koffie met koekjes. Zij bekeek de koeien en een „Pipe line" melksysteem. Bouma heeft 600 stuks Fries en Holsteins vee. Aan de Koningin werd o.a. Ger van Deutekom uit Bennebroek voorgesteld, die werkzaam is op de boerderij. RAHWAY, New Jersey, 20 Apr. (A.P. Nog steeds worden 231 gedetineerden, die Donderdag j.l. in opstand kwamen, achter barri caden belegerd in een vleugel van de staatsgevangenis te Rail way. Zij hebben wat voedsel uit de gevangeniscantine verzameld, maar hun dorst wordt met het uur groter. De waterleiding naai de slaapzaal, waar zij zich hebben verschanst, is namelijk afgesne den. De dorst van de gedetineer den is thans zo groot, dat zij de radiatoren van de verwarming op de slaapzaal hebben openge broken en het beetje roestig wa ter er in hebben opgedronken. Uit een van de ramen hangt een beddelaken met in grote letters „water" er op. WASHINGTON, 19 April (Reu ter). Naar te Washington wordt vernomen zal een Engels protest tegen de protectionistische maat regelen der Verenigde Staten door het departement van bui tenlandse zaken onder de aan dacht van het Congres worden gebracht. „Zowel Engeland als Italië zou den ons les kunnen geven in het oprichten van handelsmuren", zo werd overigens gisteren door de heer O. R. Strackbein, de voor zitter van de Amerikaanse raad voor buitenlandse handelspolitiek, een organisatie van de werkge vers en -nemers in de Verenigde Staten, verklaard. 17 MEI ONDERTEKENING TE BONN EN DEN HAAG BONN, 20 April (Reuter). Volgens welingelichte kringen te Bonn zijn de ministers van buitenlandse zaken van Enge land, Frankrijk en de V.S. voornemens 17 Mei te Bonn de verdragen te ondertekenen, waarbij een eind komt aan de bezetting van Duitsland, en zich diezelfde dag per vlieg tuig naar 's-G ravenhage te begeven voor de onderteke ning door de zes landen van de Europese verdedigingsge meenschap van het verdrag voor het Europees leger. Geen verjaardag BERLIJN, 20 April (AP) Oost- en Westberlijn waren het vandaag op één pun.t helemaal met elkaar eens. Zij de ver, volkomen. daag 63 jaar geworden zijn. DE PRINSESSEN TE PAARD! De Z.-Veluwse Jacht- vereniging heeft Za terdag op de Grebbe- berg een jeugd ruiter- wedstrijd georgani seerd, waaraan ook door de prinsessen Beatrix en Irene werd deelgenomen. Op de bovenste foto zien we prinses „Atalia Irene met het tijdens springconcours, waar in zij eerste werd. Op de onderste foto prin ses Beatrix met „Ata lanta" tijdens het springconcours. FONTAINEBLEAU, 20 April (A.P.Het hoofdkwartier van de geallieerde luchtstrijdkrachten in Centraal-Europa heeft vandaag bekend gemaakt, dat de twee eerste geallieerde tac tische luchtmachten zijn gevormd, die in geval van een aanval uit het Oosten de Westelijke strijdkrachten zullen onder steunen. dg op een puihi neiemdai tlkaar eens. Zij negeerden rjaardag van Adolf Hitler nen. De führer zou van- Zij zullen staan onder het com mando van luitenant-generaal Lauris Norstad, opperbevelhebber van de geallieerde luchtstrijd krachten in Centraal Europa. Norstad verklaarde dat een van de nieuwe luchtmachten zich be vindt in de noordelijke sector van. Centraal-Europa en de naam draagt van „hoofdkwartier tweede geallieerde tactische luchtmacht" Het hoofdkwartier zelf is thans gevestigd te Bad Eilsem in Duits land. Deze eenheid, onder bevel van de Engelse luchtmaarschalk Sir Robert Foster, bestaat uit de vol gende eenheden, die vanuit ver schillende vliegvelden opereren. De Britse tweede tactische luchtmacht; hoofdkwartier van het Nederlandse tactische lucht- commando plus de eskaders 311 en 312 van de Nederlandse lucht macht en de „wing no. 2" van de Belgische luchtmacht, bestaande uit het eerste, tweede en derde eskader. De tweede nieuw gevormde tactische luchtmacht bevindt zich in de centrale sector en wordt aangeduid met „hoofdkwartier vierde geallieerde tactische lucht macht". Het hoofdkwartier is momenteel gevestigd te Lands berg in Duitsland. Deze eenheid wordt gecomman deerd djror majoor-generaal Dean C. Strother van de Amerikaanse luchtmacht. Zij bestaat uit: de 12e Amerikaanse luchtmacht, de eer ste Franse luchtdivisie, bestaan de uit de tweede, derde en vier- Tijdens haar bezoek aan Grand Rapids in de staat Michigan, ontving Koningin Ju liana een ere-graad aan het Calvijn Col lege te Grand Rapids. Tevens kondigde de president van het College, dr. William Spoelhof, aan dat een leerstoel aan de aca demie genoemd zal worden naar Konin gin Juliana. Dr. Wil liam Spoelhof, presi dent van het Calvijn- college en Koningin Juliana na de promo tie-plechtigheid. de „wings", een divisie van de Canadese luchtmacht en verschei dene eskaders, die later in dit jaar zullen arriveren. TOKIO (A.P.) Het Deense hospitaalschip „Jutlandia" ver trekt vandaag naar Denemarken met 184 gewonde soldaten van zes nationaliteiten aan boord. Onder de patiënten bevinden zich 75 Turken, 72 Ethiopiërs, 12 Grieken, 9 Belgen, 9 Nederlanders en 7 Fransen. DEN HAAG Zaterdag is de candidatenlijst waarmee de Ka tholieke Nationale Partij aan de Kamerverkiezingen zal deelne men vastgesteld. De candidaten zijn: 1. De heer Ch. Welter, lid van de Tweede Kamer; 2. Prof. dr W. L. G. Lemaire te Nijmegen, oud-buitengewoon hoogleraar bij de faculteit van de rechtsgeleerd heid te Batavia en oud-secretaris generaal van Justitie in Indië; 3. C. de Jong te Amsterdam, hoofdbestuurslid van de Rooms- Katholieke Middenstandsbond in Nederland: 4. Mevrouw Smal- Tönis te Alkmaar, voorzitster van Diocesane meisjesvereniging in het bisdom Haarlem; 5 A. A. J. M. Rademakers te Roozendaal (N.B.) 6. H. J. M. Hendriksen te Den Haag; 7. A. E. Duijnstee te Maas tricht; 8. H. W. C Simons; 9. Mej. J. E. van Ravesteijn beiden te Den Haag: 10 G. J. M. Schoen- maeckers te Rotterdam; 11 Mevr. A. Jas-Theissing te Dordrecht; 12 F. E. van de Staaii te De Bilt (Utrecht); 13. Mr C. Smal te Alk maar; 14. Mr P. Leeuwenberg; 15 W. Bamberger; 16 Dr J. M. E. M. A. Zonnenberg, alle drie te Den Haag: 17. Jhr. H. van de Maesen de Sombreff te Heerlen; 18 Mevr. J. M. Knaapen-Fermont te Den Haag; 19 D. van de Wal te Dronrijp (Friesland); 20 Mf E. Brautigam te Amsterdam. BRUSSEL, 19 April (Belga). Het antwoord van de Belgische regering op de Nederlandse pro testnota tegen de aankoop door België in Februari j.I. van 500 ton Deense boter, is in Den Haag ontvangen. In dit antwoord wordt de wens te kennen gegeven, dat de ministers van de beide landen binnenkort zullen bijeenkomen om het „voorkeursprobleem" op te lossen. Wat betreft de hoeveelheid Ne derlandse verse boter, die be schikbaar was, blijft de Belgische regering, zoals bekend, betwisten, dat althans toen zij zich tot de Deense produ enten wendde Nederland in staat zou zijn ge weest de behoeften van zijn part ner te bevredigen. IN DE OOST-ZONE BERLIJN, 20 April (A.P.). De autoriteiten van de Russische zone hebben vandaag bekend ge maakt, dat bij een mijnontplof- fing in de Martin-Hoop-schacht no. 4 te Zwickau minstens der tien mijnwerkers om het leven zijn gekomen en 27 zijn gewond, van wie de meeste zeer ernstig. TE HEERLEN HEERLEN. Kort voor het einde van de voorstelling van de opera „Traviata", die Zaterdag avond in de Stadsschouwburg te Heerlen werd gegeven door het Italiaanse Operagezelschap, dat een tournee door ons land maakt, is een stuk van de zoldering van de schouwburg naar beneden ge komen. Er ontstond onder de bezoekers, die de zaal geheel vulden, even een paniek, maar door kordaat optreden van de heer van Kan, directeur van de schouwburg, waren de gemoederen spoedig ge kalmeerd. In de verwarring werd de Ita liaanse cellist Thomassg daarbij onder de voet gelopen. Met een gebroken been werd hij in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen. De voorstelling werd na enige tijd voortgezet. In de dagen dat „Holland de bruid" is om maar eens met Jan Prins het voorjaar in de bol te hebben kun je de lente letterlijk overal meemaken. Zelfs in een dor stadstuintje, waar de groene sprieten roekeloos omhoog- schieten. Je kunt ook zo maar ergens aan de kant van een sloot in het gras gaan zitten waarom doen er dat niet méér.en je kunt het verderop zoeken, bij de bloeiende boomgaarden of bij de bollenvelden. Nu, wij zijn naar de bollen geweest en Louis Davids heeft niets teveel gezegd van dat sprakeloos genieten en zo, al doet de generatie van nu dat een beetje anders dan in Louis z'n tijd. Het is nu meer „moorddadig", voelt u wel. Maar eerlijk, de bollen velden zijn iets onvergetelijks en onvergelijkelijks, 'n On onderbroken, zacht-geurend tapijt, links en rechts van de weg, een verrassing bij het ronden van elke bocht. Dan Keukenhof. Keukenhof ligt tussen de bollenvelden als een robijn in een broche. Een reusachtig park, met vij vers, watervallen, bospar- tijen en zachte glooiingen en overal tussen het jonge, nog was ingetogen groen, de uit bundige pracht van hyachin- ten, narcissen, klokjes en vroege tulpen. Hoeveel meters film zullen er gisteren op verschoten zijn? Honderden en honderden. 40.000 bezoe kers' passeerden er gisteren de controles, grote contingen ten Belgen en Amerikanen. Er was maar één ongenode gast. Die kwam met een pers kaart en ging met honderd gulden uit een der kassen; hij bromt nu, in Haarlem Er was zo veel te zien op Keukenhof en op de velden langs de weg. Op de weg trouwens ook, want de file auto's scheen eindeloos. Zo hevig was de belangstelling van een dezer Zondagsrijders voor moeder Natuur, dat hij in de drukte vergat te kij ken, waar dat hoorde: vóór zich. Hij beet zich als een bloedzuiger vast in. het ach terdeel van het voertuig, dat uw onderdanige dienaar met zich nam. Wees gerust: we zijn nog heel en zij, die met ons waren, óók. Maar ons autootje niet, 't beste brave ding. Zo kwamen wij met de dievenwagen, die de gemoe delijke Haarlemse politie be schikbaar stelde, op het sta tion aan, waar de spoorwe gen zich maar over ons, over. moedige lentegangers, heb ben ontfermd. En inderdaad: 't werd toen toch wel kil HOND BEET 51 DOOD KIPPEN VUGHT Zaterdagnacht heeft een hond een bezoek gebracht aan het kippenhok van de landbouwer J. Schoones op Oud Herlaer te Vught. De gevolgen waren ca tastrofaal, want het dier heeft in het nachtverblijf der kippen zo danig huis gehouden, dat 51 kip pen het leven lieten. (Van onze verslaggever) Met een grote mate van stelligheid kan worden aangenomen, dat in de eerste dagen van Juni a.s. Friesland en Noordelijk Noord-Holland het toneel zullen zijn van een grootscheepse militaire oefening onder de vermoedelijke naam van „Blue Bird", d.w.z. „Blauwe Vogel", Aan deze oefening wordt dan door minstens 6000 man landtroepen deelgenomen Deze manschappen zullen weer in het Noorderkwartier en West friesland worden ingekwartierd, waarvoor ten dele weer een be roep zal worden gedaan op de medewerking van de burgerij. In grote trekken zal deze oefening waarschijnlijk gelijken op de zo geslaagde „Achilles" van vorig jaar, waarvan de beslissende slag toen geleverd werd in de omstre ken van Benningbroek welke de verdedigers een knappe overwin ning bezorgde. Aangenomen wordt echter dat ditmaal een aanzienlijk ruimer gebruik zal worden gemaakt van de medewerking van de Tactische Luchtmacht en van de mogelijk heden die radio en radar voor bei de partijen bieden. Behalve voor verkenningen zal het wapen ook als verdedigend zowel als aanval lend element worden ingescha keld. Voorts wordt de mogelijk heid van het in opbouw zijnde luchtwachtcorps onder ogen ge zien. Omtrent een deelname van de Nationale Reserve is op het ogenblik nog niets met zekerheid te zeggen. In het verband van deze oefening zal de Wieringer- meer en het omliggende gebied hoogstwaarschijnlijk weer een zeer voorname rol spelen. HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HEDEN PAG. 1 Maandag 21 April 1952 4 46e Jaargang No. 12455

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1