BERV0ETS In 2 tellen SMIDJE VERHOLEN en het geheim van Sprookjesland Tulpe Financiën en Economie ^it interesseert iedere huismoeder CINDERELLA is ZONDER APPRÊT (zonder „pap") Bespaar op Uw kleding, koop iets goeds! ver&t teZè 31 MEI 1952 grote VINCENTIUSLOTERIJ BEURSOVERZICHT Ter overname aangeboden INTERNATIONAL- BESTELWAGEN NOORDHOLLANDS DAGBLAD Noodwoning P. Bakker NISSEN- HUTTEN P. Bakker WERKHAMEN MANTEL- en JAPONNENDAG ■"\ILCKMANN «f LAKENS EN SLOPEN E m: Piep-pie va >wilNA <4 DINSDAG 22 APRIL 1952 Do Ned. Spaarbankbond brengt verslag uit Blijkens het verslag over 1951 van de Nederlandse Spaarbank- bond te Amersfoort werd bijna f 427 millioen ingelegd, hetgeen f 9 millioen meer is dan in 1950. De terugbetalingen liepen f 466 millioen. f 36 millioen meer dan vorig jaar. Totaal werd ca. f 40 millioen meer terugbetaald dan ingelegd tegen f 13 milioen over 1950. Rekening houdend met de bijgeschreven interest van circa f 25 milioen, mag worden aangenomen. dat de ge zamenlijke bondsspaarbanken bij de aanvang van 1952 beschikten over een totaal spaartegoed van ruim f 1100 millioen. Bij de bankspaarbankpn beliepen inleg en terugbetaling resp. ruim f 51 en f 44 milioen, zodat hier nog een vooruitgang geboekt is van ruim f 7 milioen. De terugbetalingen ziin vooral in de eerste vijf maanden van 1951 zeer aazienlijk geweest. Als oorzaken noemt de directie de vrii langdurige kabinetscrisis, de spanning op internationaal gebied en geruchten die „de spaarders de schrik op het hart deed slaan", zoals een komende textieldistribu tie, een blokkering van spaargel den en zelfs gedwongen sparen. In totaal zijn bijna 8.850000 pos ten behandeld, hetgeen 150.000 meer is dan in 1950. Met uitslui ting v. d. banksnaarbanken mag worden aangenomen, dat circa 2.500.000 spaarbankboekjes in om loop waren. De hypotheekbelegging is in 1951 uitgebreid en totaal gestegen tot nagenoeg 15 pet. Voor de oor log vormden deze circa 30 pet der totale beleggingen Effecten vormden circa 47 pet en onder handse leningen circa 26 pet der beleggingen in 1951. De spaar banken hebben slechts zeer ten dele kunnen profiteren van het verhoogde rendement, behoudens dan t-a.v. de hypotheekbelegging, waarbij in het algemeen een gro tere vrijheid tot aanpassing aan een verhoogd rentenniveau be staat. Liquidat-ie „Tjibantjet" goedgekeurd Gistermorgen hebben de aan- dee.lhouuders van de N.V. Rubber- maatschappij „Tjibantjet" het voorstel tot liquidatie aangeno men, zodat de bestaande aande len Tjibantjet en de zestig op richtersaandelen zullen worden omgewisseld tegen totaal f 155.000 aandelen Zuid-Preanger en wel op basis van f 1000no minaal aandelen Zuid-Preanger Exclusieve Franse Im- primé, in popellne de sole. Ruim val lende rok met die pe plooi, opstaand kraagje. In bleu, lila, rose en grijs. Maten 38-46 29,75 Alkmaar: Laat 118. is Uw geluksdatum, als U loten koopt van de te Alkmaar voor één kwartje Hoofdprijzen: auto, vette varkens, bromfiets, rijwiel, stofzuiger en honderd andere prijzen voor nominaal één aandeel Tji bantjet van f 1000.— en f 250 aan delen Zuid-Preanger voor één op- richtersbewijs Tjibantjet. Van het totale kapitaal van f 140.000 is reeds circa f 130.000 ingeleverd. De overige f 10.000 kunnen nog gedurende twee maanden worden omgewisseld. De jaarstukken over 1951 wer den goedgekeurd, waarbij het di vidend is vastgesteld op 5 pet. Record-productie bij Hol!. Melksuiker De productie van de fabrieken in Nederland en Frankrijk van de N.V. Hollandse Melksuikerfabriek te Uitgeest heeft in 1951 een hoog te bereikt, die nog nimmer is voorgekomen. Desondanks wgs er aan het einde van 1951 geen onverkochte voorraad meer be schikbaar. De kostprijs volgde de algemene tendens van stijging, de verkoopprijs steeg echter meer, hetgeen in combinatie met de grote omzet tot een zeer bevredi gend financieel resultaat heeft ge leid. Op het ogenblik ziin alle fa brieken na de gebruikelijke win- terrevisie weer in vol bedrijf. Na diverse voorzieningen en reser veringen is een winst behaald van f 244.566. Zoals bekend wordt gebruikmakend van de wet op de herkapitalisatie, een dividend voorgesteld van 25 pet, waarvan 20 pet in aandelen en 5 pet. in con tanten. Hoewel de algemene han delsverflauwing ook voor de Hol landse Melksuikerfabriek merk baar wordt, kunnen de vooruit zichten niet ongunstig genoemd worden. AMSTERDAM. 21 April Op de beurs vilrde de intussen reeds ge bruikelijk geworden Maandagstem ming vandaag weer hoogtij, zo goed als geen affaire en lagere koersen. Vanmorgen nog meende men, dat de vriendelijker stemming van Vrijdag j.l. geprolongeerd zou worden, zodat deze middag voor de beurshandelaren weer erg tegen viel. De enige afdeling waar de stemming van de algemene tendens afweek, was de beleggingsmarkt dig vast bleek te zijn. Waarschijn lijk wegens belastingaankoop (zo als bekend mogen de betreffende papieren v°or het volle nominale bedrag ter delging van bepaalde belastingschuld worden gebruikt) en publieke vraag verbeterde de conversielening van 87 1/4 tot 88 en trok daarmee de gehele guldens- markt enigszins mee. Olies liepen onder zeer geringe affaire ruim twee punten achteruit. Alleen Philips wist zich op het ni veau van Vrijdag te handhaven. De overige industriepapieren, zowel de internationale, als de locale, waren merendeels 15 2 punten lager. Cultuuraandelen lagen ook van daag volkomen verwaarloosd. Deli- Batavia sprong uit de band met 'n openingsverlies van vijf punten, slotnotering 97 (100 1/2). Amster dam Rubber en HVA bleven nau welijks prijshoudend, de voorgeno men fusie tussen Hanbalang en Pa- sir Karet had zo goed als geen uit werking "op de koers. Beide aande len noteerden rond de 40 procent. De scheepvaartsector opende prijs houdend. maar kon zich niet ten volle handhaven. De Amerikaanse afdeling tenslotte verlevendigde 't marktbeeld evenmin BELLO IN ACTIE BERGEN Tijdens de Paas dagen heeft Bello bewezen nog goede diensten te kunnen doen. De tram van 5.15 uit Bergen aan Zee vervoerde op 2de Paasdag 450 passagiers: die van 7.40 's avonds uit Bergen naar Alk maar 250 personen. Het aantal bussen, dat. bii het ontbreken van Bello nodig zou ziin geweest, zou tijdens deze piekuren zeker niet beschikbaar ziin geweest. Laten wij hopen dat Bello steeds paraat zal bliiven. om de drukte op te vangen. Het verrukkelijke aroma van de beste versgebrande koffie geurt U direct tegemoet, wan neer U van Nescafé een kop pit tige, opwekkende koffie maakt. En dan het gemak van Nescafé: U hoeft niets te „zetten"Immers, Nescafé is in twee tellen klaar. Nescafé staat al tijd voor U klaar en geen koffiepot of filter komt er aan te pas. Van Nescafé gaat niets verlorenU gebruikt nooit meer dan U no dig hebt! Vraag vandaag nog Uw winkelier om een busje wereldberoemde Nescafé a f. 3.— Nescafé is koffie-extract, verpoederd met een gelijke hoeveelheid koolhy draten. toegevoegd ten einde hei aroma te bewaren. onze Laadgewicht 750 kg., in zeer goede staat; uiterst solide wagen KANTOOR HOORN DRAAFSINGEL 59 Telefoon 4243 K 2290 Te koop nieuwe uitneem- bare noodwoning, 9x4 M., bevat kamer, keu ken, slaapk., hal en WC, geheel dubbelwandig m. plafond. Voldoet aan alle eisen van boifw en wo ningtoezicht. Adres: Hout- en Staalbouw URSEM - Rustenburg 31 Tel. 204—K 2202 Te koop grote partij nieuwe complete nissen- hutten, gegalvaniseerd of in kleur gespoten 5 x 11 M. Enkele of dubbele deuren naar keuze Adres: Hout en Staalbouw URSEM - Rustenburg 31 Tel. 204—K 2202 prima kwal. tuigleder thans nog voorradig van af f37.50 H. CAARLS Zadelmakerij Spierdijk, Telef. 293 Spanbroek Tel. 226 op Woensdag 23 April „Mijn baas I Langestr. 22-23. Alkmaar Temidden van experimentele stijlen en vrij van de kinderziekten, die daaraan moesten kleven, zijn Zet bij meubelen verschenen als een waarachtige verfrissing. Gaaf, eerlijk en rondborstig. Meubelen om prettig op te zitten en practische meubelen bovendien. Zet eens een herenboek van Zet bij meubelen in de donkerste hoek van Uw suite, of een Zet bij slaapkamer-ensemble In een ondankbaar vertrek Het prachtige Fins Berken zal Uw oog strelen als de room in een kop zwarte koffie C <D u. <D CO en alleen bij BILDERDIJKSTR. 73-87 A-DAM Dressoir £68.-; Tafel, rond of schuif 116.-; Stoelen, beklede zitting f. 47.50; Club, beklede zitting, f. 86.-; Boekenkast f. Hl.-; Salontafel f. 49.S0; S-deurs kast met lade, dassenhanger, schocnenrek en spiegel f. 312.-; 2<teurs kost met lade, dassenhanger, echoenenrek en spiegel f. 21,6.-; 2-deurs herenkast mot dassenhanger en echoenenrek f. 196.-; Tafel v. slaapkamer f. 36.-; Stoel idem f. 26.-; Ledikant 2 pers. m. verlichting f. ISO,- Iedere huismoeder heeft een natuurlijke afkeer van de apprêt (z.g. „pap") in de lakens en slopen. Daarom is het bij haar een gebruik geworden, om de kwaliteit op „veel of weinig pap" eerst te controleren, door na te gaan of er bij wrijven veel „pap" uit het doek stuift. Geen wonder dus, die afkeer van „pap", want na één keer wassen is de apprêt verdwenen en de eerst zo stevige lakens en slopen woraen los en dun en doorzichtig. Waarom gebruikte men zoveel apprêt, als net met het was water toch weer door de gootsteen verdween? Op deze vraag zullen wij U op eenvoudige wijze antwoorden. De aanleiding tot het algemeen gebruik van apprêt in vroegere tij den was te verklaren. Men had nog niet die geperfectionneerde machines en het graslinnen vertoonde vaak kleine foutjes. Door veel apprêt te gebruiken, werden alle foutjes onzichtbaar. Maar deze onzichtbare foutjes werkten als de zwakke schakels in een ketting. Juist Op deze plaatsen ging het weefsel door het gebruik en in de was spoedig los en het was snel gedaan met het op 't eerste gezicht zo mooie laken. Daar de techniek de laatste jaren enorm is vooruitgegaan en ook de katoensoorten steeds zijn verbeterd, heeft SPANJAARD te Borne speciale proeven genomen om de mogelijkheden te onderzoeken een foutloos graslinnen voor lakens en slopen te vervaardigen, dat geen apprêt nodig heeft! Integendeel, dat juist zonder apprêt zijn goede eigenschappen ten volle toont en in de was even mooi, even dicht en even sterk blijft als het bij de aanschaffing reeds is. De proeven zijn uitstekend geslaagd en SPANJAARD besloot daarom deze foutloze kwaliteit op grote schaal te fabriceren en in de handel te brengen. In het grote fabriekscomplex, waar de gehele fabricage plaats vindt van de ruwe katoen tot het af gewerkte product, zijn daartoe bijzondere maatregelen genomen. Het grote machinepark werd met de meest moderne apparaten aangevuld; er vond een nauwgezette scholing plaats van het personeel; de beste, geselecteerde Amerikaanse katoen werd tot grondstof gekozen. v Het verbluffende resultaat van dit alles kunt U thans zelf con stateren in CINDERELLA lakens en slopen. Een sprookjes achtige kwaliteit; een nooit rafelende, sterke zelfkant en dit alles gebracht in de navolgende uitvoeringen: gezoomd, gecor- donneerd en in een keur van rijke borduursels. Indien U gaat winkelen, verzuim dan niet U bUw leverancier op de hoogte te stellen. Zijn vakkennis zal Uw woorkeur bevestigen. ^GjftjGUSXd PRODUCT ...sprookjesachtige kwaliteit. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiimmmiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiim 15-dlO 110. „Nou?" vroeg de soldaat, toen hjj was teruggekomen. „Werkte dat spul, toen ik boven zo'n zwavelstokje aanstak?" „Nou en of dat spul werkte" lachte smidje Verholen'. „Ziezo, dat weten we nu tenminste. En nu begrijp ik ook waarom die tovenaar jou geleerd had je pijp aan te steken met een zwavel stokje van het blauwe licht. Het licht werd opgepikt door dat glaasje in de lambrizering, en zo werd dan de alarminstallatie in werking gezet". „Maar waar was die pijp dan voor nodig?" vroeg de soldaat. „Ik had toch immers kunnen volstaan met zo'n zwavelstokje alleen". „Dat wou ik juist vertellen", vervolgde smidje Verholen. „Het viel me de eerste keer, dat ik bij je was, al op dat er vreemde en zware tabakswolken uit die pijp kwamen. Zo vreemd en zo zwaar, dat zij als een mist door de kamer dreven. En kijk, dat was nu juist de bedoeling. Tengevolge van die tabakswolken kon je onmogelijk Till I zien waar die lelijke dwerg eigenlijk vandaan kwam. Zo leek het dus net of die lelijke dwerg zomaar uit het niets te voor schijn sprong. Begrijp je het nu, Roderick? Het blauwe licht diende om de dwerg te waarschuwen, maar de tabakswolken dienden om jouw aandacht af te leiden". Peinzend knikte de jonkheer van ja. „Ik begrijp het", zei hij. „Jonge, jonge, jonge, beaamde smidje Verholen. „Ik geloof, dat die tovenaar een verdraaid geraffineerd mannetje is". „Maar hoe zou die tovenaar zich nu met de dwerg in verbinding stellen?" vroeg de soldaat. „Als dat kleine manneke hier op mijn seintjes zit te wachten, hoe kon de tovenaar hem dan doen weten, dat-ie hem nodig had of zoiets?" „Dat ligt nog al voor de hand", zei smidje Verholen. „Door die telefoon daar natuurlijk" en terwijl de smid dit zei, wees hij op een telefoon, die op het tafeltje van de kleine Asmar stond. Oe Tulpenrallye berichten binnen Haag of in Brusse andere start-plaatse dakje. Alleen is Engelse equipe bleekniet Vuur In Alkmaar kwaï wagens even voor Met kortere of pauzes duurde d ongeveer negen x. Het waren de w eerste route, uit 40. Men volgde de den. die de auto's raerstraatweg af naar de Handel- vandaar via de Fi de Omval de weg den in, de Afsluit De doortocht Alkmaar was niet lair. Wel hadden wers zich geheel en -avond langs drongen, vooral punten, bii de Kt weg, hoek Singel. Singel-Handelskade omgeving van de doch het aantal keng te klein en groot, om van eei schouwspel te kun Met gierende remr d'B wagens het langs de singels weer met vervaai weg in de richting brug. Sommigen scher goed te kennen en danks de levende zers die zich lar hadden opgesteld pende hand uit t iets kortere route Overal kregen de voorrang, waarvoor politie, die op dr de stad had post Autonummer 287, i Klooster-Steiinen, snelheid door de merstraatweg-Singel een race-wagen onder de bandten sprong. Bii de Friese menige zucht gesla daar de verkeers meeste oponthoud maakte eem haastige een slipper van een Bij de Omval ging een snelheid van km. door de rotonde hevig,ja" knikken* bobbels in dte weg n nerveuze gejaagdheid Noorden door te In Leeuwarden rt het goot, toen de stoven en in Groninj al met veel beter. D« ling was in het ontluil park van Groningen R.A.C.-Noord had er satie en dat zegt een geslaagde afwil zaken. Ian Appleyard snelle Jaguar de ef- de technische ser moest maken. Met taal trachtte hij de te leggen, dat er iel „Piep-piep-noise" ze: dat was duidelijk werd de dynamo, foutje zat, nagekeken De equipe Hamel kwam mooi op tijd tijd zelfs, dat ze ev wachten met het mei tijdcontrole. Ken Wh naar van twee stond onder een gekl pluie achter zijn wa; weer eens zou winne ervoor vechten! Op de routecontróle ©ven buiten de stad als gesmeerd en anc eerder dan was vooi deze post om 1 uc worden opgeheven, hield evenwel de bezig: waar was equi] staande uit de Eng; Snow en Bowden gel controlepost Gromnj gebeld. De Jaguar w normale tijd aangek weer gestart voor Z eén uur was de geste1 in Zwolle verstreken de controlepost opgeb geen voor de Engelse qualifies tie betekent. Als eersten kwamen binnen, die in Brussel start. Het was een J de equipe HerzetBc bij aankomst om 21. plaus werd begroet, ook het eerst in Brus en de achttien andere op regelmatige tijden de eersten behoorde] Overijselaren, die c pseudoniem K. Opelin; voor de vierde maal i de Italianen Bossetti- Oreste optrokken. Om voor 10 arriveerde deelnemers, die de ral1 Haag Waren begor equipe Verschuurv. met Austin reed het de dichte rijen Z door. In groepjes van van vijf volgden suc< de overige van de li mende wagens. Be handen lapten ramen lampen, terwijl olie bij de hand waren. E nemers namen de kans een kleine verfrissing ken. Van tijdnood wa sprake. De wagens ge grote belangstelling i grote figuren als Gatsc rendregt, de Engel pleyard en natuurlijk lenaar Te Siepe, die maat Kempers uit Nij kwart over tien bir Zijn gezicht stond e zorgelijk, want z;jn Fo op onverklaarbare wi; Met het verstriiker uren taande uiteraari langstelling, maar vel; ten nog tot om half ste wagen in het doi schoot. Oo weg naar Onder hen was ook c imimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4