Tulpenrallye slingerde zich door de Soqe landen uw puzzle Van Willebrord tot Salomé i I radio het GOUDEN WAAGSTUK Caféhouder raakte ia Amsterdam f3000 kwijt D.D.D. Vlaggendag in Waalwijk JEUK: RHEIIMIN /uftt/ Manchester u. al kampioen voor vondaog Piep-piep-noise'' in de motor van lan Appleyard de *ha<3 t)£APÜuu smaak: Telkens weer vernieuwde hij zijn palet Jubileumtentoonstelling Matthieu Wiegman door T. S. Fletcher DINSDAG 22 APRIL 1952 pagina 5 (Van onze verslaggevers) De Tulpenrallye is onderweg. Van alle kanten druppelen de berichten binnen. Eerst natuurlijk over de equipes, die in Den Haag of in Brussel gestart zijn, maar nu en dan ook van de andere startplaatsen. Ondanks de regen gaat alles van een leien dakje. Alleen is tussen Groningen en Zwolle vannacht de Engelse equipe van de dames Snow-Bowden zoekgeraakt. Zij bleekniet eens gestart te zijn! Vuur onder dc banden In Alkmaar kwamen de eerste wagens even voor vijf uur door. Met kortere of langere tussen pauzes duurde de doortocht tot ongeveer negen uur in de avond. Het waren de wagens van de eerste route, uit Den Haag plm. 40. Men volgde de A.N.W.B. bor den. die de auto's van de Kenne- merstraatweg af via de Singel naar de Handelskade leidden, vandaar via de Friese brug en de Omval de weg naar het. Noor den in, de Afsluitdijk tegemoet.. De doortocht door de stad' Alkmaar was niet zeer spectacu lair. Wel hadden vele toeschou wers zich geheel de namiddag en -avond langs de route ver drongen, vooral op de drukke punten, bii de Kennemerstraat- weg, hoek Singel, bii de hoek Singel-Handelskade, en in de omgeving van de Friese brug, doch het aantal auto's was tel- kenj te klein en de snelheid te groot, om van een sensationeel schouwspel te kunnen spreken. Met gierende remmen maakten de wagens het bochtenwerk langs die singels ent spoten dan weer met vervaarlijke snelheid weg in de richting van de Friese brug. Sommigen schenen Alkmaar goed te kennen en namen on danks de levende richtingaanwij zers, die zich langs de route hadden opgesteld, om een hel pende hand uit te steken, de iets kortere route door de stad. Overal kregen de Rallye-rijders voorrang, waarvoor de gemeente politie, die op drie plaatsen in de stad had post gevat, zorgde. Autonummer 287, de equipe v. d. Klooster-Steiinen, ging met zo'n snelheid door de bocht Kenne- merstraatweg-Singel het was een race-wagen dat het vuur onder de banden vandaan sprong. Bij de Friese brug werd menige zucht geslaakt, omdat daar de verkeersdrukte het meeste oponthoud gaf. Hier maakte eer» haastige Engelsman een slipper van een paar meter. Bii de Omval ging men met een snelheid van soms 60 a 70 km. door de rotondes, om dan. hevig ,ja" knikkend over de bobbels in de weg met ijzige en nerveuze gejaagdheid naar het Noorden door te „spuiten". In Leeuwarden regende het dat het goot, toen de wagens dóór- stoven en in Groningen was het al niet veel beter. De belangstel ling was in het ontluikende Stads park van Groningen groot. De R.A.C.-Noord had er de organi satie en dat zegt alles voor een geslaagde afwikkeling van zaken. Ian Appleyard was in zijn snelle Jaguar de eerste, die van de technische service gebruik moest maken. Met veel gebaren taal trachtte hij de monteur uit te leggen, dat er iets scheef zat. „Piep-piep-noise" zei Ian; enfin, dat was duidelijk. Bliksemsnel werd de dynamo, waarin een foutje zat, nagekeken. De equipe HamelSollartBijl kwam mooi op tijd door, zo op tijd zelfs, dat ze even moesten wachten met het melden aan de tijdcontrole. Ken Wharton, win naar van twee tulpenrallyes, stond onder een gekleurde para- pluie achter zijn wagen. Of hij weer eens zou winnen? Hij zou ervoor vechten! Te Zwolle. Op de routecontrölepost Zwolle even buiten de stad. liep alles als gesmeerd en anderhalf uur eerder dan was voorzien, kon deze post om 1 uur vannacht worden opgeheven. Eén vraag hield evenwel de gemoederen bezig: waar was equipe 156, be staande uit de Engels? dames Snow en Bowden gebleven? De controlepost Groningen werd gebeld. De Jaguar was op een normale tijd aangekomen en weer gestart voor Zwolle. Om één uur was de gestelde termijn in Zwolle verstreken en werd de controlepost opgeheven, het geen voor de Engelse dames dis- qualifi'catie betekent. Als eersten kwamen de rijders binnen, die in Brussel waren ge start. Het was een Jaguar met de equipe HerzetBoudom, die bij aankomst om 21.14 met ap plaus werd begroet. Zij waren ook het eerst in Brussel gestart en de achttien anderen kwamen op regelmatige tijden binnen. Tot de eersten behoorden ook de Overijselaren, die onder he, pseudoniem K. OpelingBrayage voor de vierde maal samen met de Italianen BossettiBarozzi Oreste optrokken. Om acht mm. voor 10 arriveerde de t eerste deelnemers, die de rallye in Den Haag Waren begonnen. De equipe Verschuurv. Rijswijck met Austin reed het eerst tussen de dichte rijen Zwollenaren door. In groepjes van drie, soms van vijf volgden successievelijk de overige van de 160 deelne mende wagens. Bereidwillige handen lapten ramen en kop lampen, terwijl olie en water bij de hand waren. Enige deei- nèmers namen de kans waar om een kleine verfrissing te gebrui ken. Van tijdnood was er geen sprake. De wagens genoten een grote belangstelling alsook de grote figuren als Gatspnides. 3a- rendregt, de Engelsman Ap pleyard en natuurlijk de Zwol lenaar Te Siepe, die met zijn maat Kempers uit Nijverdal om kwart over tien binnenkwam. Zijn gezicht stond een beetje zorgelijk, want zijn Ford verloor op onverklaarbare wijze water. lose equine van Couwelaar Erné. die met ziin Lancia even voor Groningen in een sloot be landde. toen een motorrijder on voorzichtig de weg overstak. Het was allemaal goed afeelonen en de wagen vertoonde zelfs geen schrammetje. 236 teams vertrokken. Maandagavond kon de volgen de stand van de Tulpenrallye worden opgemaakt: Van Londen waren gestart 23 equipes, van Bern 3, van Parijs 7, van Mün- chen 6. van Flensburg 29. van Düsseldorf 8, van Brussel 20 cn van Den Haag 140, in totaal 236 teams. 19 van de 20 equipes, die te Brussel waren gestart en in de richting van het Noorden waren vertrokken, werden te Den Haag op tijd gecontroleerd, zodat zij zonder strafpunten de reis verder konden vervolgen, in de richting van Hengelo. De Nederlandse equipe J. M. R. Barbou van Roosteren en F. Crewe Jones met Simca, te Brussel gestart, is bij Boom in de omgeving van Antwerpen over de kop geslagen. De inzittenden kwamen met de schrik vrij; de wagen werd zwaar beschadigd, zodat men van verdere deelneming moest af zien. Onze speciale verslaggever meldt ons hedenochtend telefo nisch uit Brussel. Hengelo (half elf 's avonds! We zijn al volop in de rallye stemming. Dit is een soort sport, die je steeds meer in bezit neemt, wanneer de kilometers onder de banden doorglijden. Rustig en toch razend snel ziin w? over Leeuwarden, Groningen en Zwolle naar Hengelo getogen, en van Zwolle af in diepe duister nis. Lichten flitsen langs onze wagen gloeien fel en verdwij nen. Rijen dik staan de mensen hier langs de trottoirs: de tul penrallye komt voorbij! In het Amstelhotel, het tiid- controlestation van de R.A.C.- West is het al gezellig druk als we arriveren. De rijders uit de startplaatsen Flensburg. Düssel dorf en Brussel ziin daar al aan gekomen, sommigen twee uur voor hun tijd. Wij maken ken nis met twee Zweden, de heren Sjunesson met Lancia, die op getogen zijn over de regeling en I de Hollands? gastvrijheid. Mrs Greta Molander, excentrieker dan ooit is er ook al, wéér in een Saab, dat product van de Zweedse vliegtuigindustrie. Het is een drukte van belang hier. Want terwijl de uit Den Haag gestarte rijders binnen komen, verdwijnen die van de andere startplaatsen al weer. Dan starten ook wij. Brusée] is het doel. Over Zutfen Arnhem. Nijmegen. Venlo en douane naar de Belgische hoofdstad, dat als eindpunt van alle aanlooproutes op ons ligt te wachten. Brussel (half vijf in de mor gen). Wij hebben zojuist onze stramme leder» na het eerste slapeloze nachtje wat gestrekt op de Boulevard des Regents, hebben warm? tomatensoep ge geten, geserveerd door leden van de R.A.C.-West. die samen met de leden van de Belgische auto- mobielolub een comité van ont vangst hebben gevormd, dat klinkt als een klok. We zijn als de eersten Brussel binnengeko men en hebben de kemphanen- race kunnen aanschouwen tus sen de Lago van de heer Reich- mann er» de Jaguar van de heer Smit, die met hun enorme snel heden alles voorbijstoven. Er is slechts aandacht voor één ding: het rittencontroleboekje voor d'e eigenlijke krachtproef. Want nu gaat het Pas beginnen. 2750 Kilo meter lang met slechts een of twee halve uurtjes rust. We bla deren het eens door. Namen: eerste klassementsproef rondom de citadel; <^an een verhoogde snelheidsproef tussen Reims en Bourges. Vervolgens het nacht- traject in de Puv des Domes. Dan de klim over de Ballon d' Alsace en tenslotte de dui zend bochten in de Ardennen. De klap op de vuurpijl is de soepelheidsproef op Schiphol. Het zal zwaar worden, dit jaar, zeer zwaar. Wij denken even aan dokter Groenhart uit Dirkshorn vol goede moed gestart en vast van plan zijn fraai? prestatie van vorig jaar te herhalen. Wij zien de auto van tandarts Kokke.s uit Alkmaar nóg starten en ook d'e heer Visser uit Medemblik heeft beloofd een waardige rol te gaan spelen. Het begint vast goed: allen kwamen hier zonder straf punten aan. (Ingez. mededeling) Niet krabben. De helder vloeibare D. D. D. kal- meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN HEILOO (A.N.P.). De 61- jarige caféhouder M. Drayer uit Heiloo leende op Donderdag 29 November bij de Amstelbrouwerij in de hoofdstad bijna f 3000 voor zakelijke doeleinden. Diezelfde middag troffen enige Amsterdam mers die hem niet kenden, hem in een café aan de Weesperzijde aan, waar hij in een uitgelaten bui rondjes aan het uitdelen was. Nadat hij de hele avond vrolijk gevierd had, kwam hij om 2 uur des nachts tot de ontdekking, dat zijn portefeuille leeg was Gisteren stond onder beschul diging van beroving in hoger be roep voor het Amsterdams ge rechtshof terecht de 39-jarige H. W. D. uit Amsterdam, die hardnekkig volhield onschuldig te zijn. Hij erkende met de oude man te zijn opgetrokken, samen met nog twee andere stamgasten van het café aan de Weesperzijde. Zij hadden de caféhouder in een taxi meegenomen naar een twee de café (ergens in de Halve Maansteeg) en waren bij slui tingstijd met hem teruggereden naar de Weesperzijde. „Geld van de man heb ik niet gezien en in handen gehad", hield verdachte vol. Een der andere stamgasten, de opperman H., legde echter een bezwarende verklaring voor ver dachte af. Op de terugweg per taxi naar de Weesperzijde zou de verd. hem de portefeuille van de caféhouder uit Heiloo in han den hebben gegeven. Getuige zei- de, dat hij deze portefeuille in de overjas van de eigenaar had gestoken, die hij over zijn schoot had liggen. Toen getuige ten slotte per fiets naar huis reed, had verdachte hem op de Am- steldijk tegengehouden en ge- Met het verstriiken van de uren taande uiteraard de Be langstelling. maar velen wacht ten nocr tot om half een de laat ste wazen in het donker wee- schoot. On wee naar Onder hen was ook de Hence- FLEVO VERSLOEG DUINRANDERS Het is Duinranders niet gelukt de laatste wedstrijd in wins, om te zetten. In hoog tempo probeer de D. de achterhoede van Flevo uit elkaar te spelen, maar die stond voorlopig zijn mannetje, 'n Penalty werd door Leek (Duin randers) in de handen van de keeper geschoten. Dit meevaller tje bezielde Flevo. Bouma kreeg al spoedig een mooie scorings kans, maar keeper van Wonderen stompte de bal corner. De rust ging desondanks in met blanke cijfers. Vlak na de rust doelpunt te de Flevo-linkstouiten voor de eerste maal. De reactie van de Duinranders bleef niet uit, maar de voorhoede wist de kansen, die van het middenveld af goed wer den geboden, niet te benutten. Na een half uur was het weer de snelle Flevo-linksbuiten, die naar voren trok. Nu gaf hij de ba] ech- teT af aan Bouma en deze maakte geen fout, 2—0. Bouma zorgde ook viif minuten voor het einde voor de derde goal. Inderdaad: de sterkste overwon. zegd: „Ik heb geld van Drayer bij me. Zullen we delen?" En hij liet ettelijke bankbiljetten zien. „Ik heb geen zin om voor jóu de gevangenis in te draaien" zou getuige gezegd hebben. Daar op zou hij verdachte het geld hebben afgenomen en dit on middellijk naar het café aan de Weesperzijde hebben terugge bracht. Inmiddels was de oude man echter vertrokken. Twee getuigen uit het café,, dat nog net niet gesloten was, bevestig den, dat de opperman het geld inderdaad had teruggebracht. Het was echter slechts een deel. Het hof hield de zaak wegens ziekte van een andere getuige (kellner uit het café aan de Weesperzijde) aan tot 26 Mei a.s. om 15.30 uur. (Advertentie) IBIS Horizontaal: Eikenschors; 4 Godin van de dageraad; 7 Bloedhuis; 8 Helden dicht; 10 Strijdperk; 11 Metalen ringetje; 13 Lichaamsvocht; 14 Noodsein; 16 Boom; 17 Plaats in Duitsland; 19 Bijbelse figuur, zoon van Seth; 20 Glad, effen; 21 Gierigaard; 24 Spet; 28 Ge hoororgaan; 29 Op de wijze van; 31 Loflied; 32 Grondgebied; 34 Rivier (Eng.); 36 Afvalproduct v. graan; 37 Stand; 38 Vis; 39 Ver voermiddel. Verticaal; 1 Nobele: 2 Lidwoord; 3 Inker ving; 4 Rivier in Duitsland; 5 Familielid; 6 Grieks wijsgeer; 7 Soort brandewijn; 9 Graan op slagplaats; 10 Mohammedaanse titel; 12 Duitse badplaats; 15 Edelsteen: 18 Achterste deel van de hals; 19 Schoenmakersgereed schap; 21 Zoogdier; 22 Berg; 23 Biivoegsel; 25 Schamel; 26 Stand; 27 Voorzetsel: 29 Koraaleiland; 30 Soort brandewijn; 33 Soort napegaai; 35 Meisjesnaam. OPLOSSING No. 2 Horizontaal: 1. accordeon; 9. ren; 10. ave; 12. adele; 14. laven; 16. som; 17. eet; 18. treur; 19. nurks; 20 raket; 24. slede; 27. aar; 28. lor; 29. arena; 31 ruïne; 33. nes; 34. rut; 35. stotteren. Verticaal: 2. creme; 3. cel; 4. on eer; 5. dalen; 6. eva; 7. oever: 8. pastoraal; 11. ontsieren; 13. dor; 15. eek; 21. aar; 22. krent; 23. toast; 24. serre; 25. elite; 26. den; 30. neo; 32 uur. (Van onze correspondent) De verjaardag van de Bond zonder Naam is tegelijk de jaar lijkse vlaggendag. Ook dit jaar werd de vlaggendag feestelijk ge vierd. Des morgens werd in de dekenale kerk te Rotterdam een plechtige H. Mis opgedragen, die door de KRO werd uitgezonden- Daarna vertrokken Pater Xoop en ziin naaste medewerkers, ver gezeld van 150 promotoren en promotrices naar Tilburg. Daar stonden in het Wilhelmi- napark reeds honderden mede werkers opgesteld. Gezamenlijk werd te voet de tocht gemaakt naar de Petrus-Donderskapel. al waar pater Loop. die 's morgens te Rotterdam reeds de predicatie had gehouden, 'n korte toespraak hield. In tien autobussen ging 't naar Waalwijk, waar men inmiddels 'n groot feest had voorbereid. Dui zenden vlaggen wenkten van de huizen en duizenden stonden er langs de weg om de feestelijke stoet gade te slaan, die werd voorafgegaan door de plaatselijke muziekcorpsen en verenigingen. Na het défilé voor het bordes van het gemeentehuis, dat werd gadegeslagen door pater Loop, de burgemeester, de dominee van Waalwijk en de gemeentelijke autoriteiten, werd deS avonds in het KAB-gebouw een feestavond gehouden, die uitstekend slaagde. NEDERLANDSE STUDENT IN AMERIKA OMGEKOMEN RICHMOND (Virginia), 21 April (Reuter) Een 25-jarige Neder landse student, G. H. de Villeneuve uit Wassenaar, is te Richmond (Virginia) in de Verenigde Staten omgekomen door een val van een 360 meter hoge radiotoren. De jongeman, die met een studie beurs studeerde aan het „Williams College" te Williamstown in Mas sachusetts, werd reeds sinds 9 Apr. vermist. Zaterdag is zijn stoffelijk overchot door vissers gevonden. De jongeman was een zoon van Jhr. Mr. C. H. V. de Villeneuve, oud-lid van de volksraad van Ne derlands Indië en oud-voorzitter van de Indische Ondernemersbond, thans hoofd van de economische af deling van de Indonesische ambas sade te Londen. Zes jaar geleden is een zoon van de familie De Ville neuve in het meer van Lausanne verdronken. Tussen I-wee grote composities „De prediking van St. Wille brord" (1916) en „Salomé" (1951) ligt de zich steeds vernieuwende ontwikkelingsgang van de 65-jarige schilder Matthieu Wiegman, aan wiens omvangrijk en belangrijk werk thans (tot 4 Mei) in het Stedelijk Museum te Amsterdam een retrospectieve tentoonstelling is gewijd. Matthieu Wiegman, geboren in Zwolle, bracht zijn jongenstijd door in het landelijke Spierdijk, vanwaar hij de Alkmaarse am bachtsschool bezocht. Zijn vader was onderwijzer en deze catego rie had het destijds, toen de ge lijkstelling nog een vrome wens was, niet breed. Hii had een harde jeugd; maar zij, die een harde jeugd' hebben gehad, wor den vaak de best-geslaagden in het leven. Zo ook Wiegman die een kunstenaar werd van inter nationale reputatie. Hij kwam in 1911 naar Ber gen, na aan de Amsterdamse kunstacademie zijn opleiding te hebben genoten. Noord-Holland1, in het bijzonder Bergen heeft hij als schilder zijn leven lang lief gehad, al moest het zijn liefde delen met la douce France, dat voor hem als voor zovelen een tweede vaderland werd. Het karakter van Holland en Frankrijk, het ene met zijn wol kenhemels, het andere met zijn milde zon, vindt men terug in Wiegmans werk. In ziin eerste Bergense jaren was zijn werk van luministische inslag. .Op een gegeven moment brak hii met déze liefde en om geheel vrij te staan tegenover het nieuwe,verbranddfe hii al 'het. werk uit zijn luministische periode; wij hebben er nooit iets van gezien. Zijn reizen naar Frankrijk brachten hem in contact met het werk van Cézanne, Renoir en Van Gogh. waarvan hii steeds een groot bewonderaar is ge weest; sommige van zijn doeken dragen er de siporen van, al is Van Gogh er minder in te her kennen dan de Franse groot meester Cézanne. Zoals andere schilders van de Bergense school, waarvan Wieg man met zijn broer Piet de grondlegger was. hanteerde hij na zijn luministische periode voornamelijk een palet, dat ge baseerd' was op de aardkleuren, brum en oker. Het werk uit deze jaren werd het fundament van het belangrijke oeuvre, dat Wiegman schiep in die periode rond de dertiger jaren, dat voor ons nog altijd ziin beste werk is dat ons 'het diepst ontroert. De Prediking Van dit werk, dat twee zalen m het Stedelijk Museum vult, kan men de grote compositie ,De prediking van St. Willibrord" de eerste mijlpaal noemen. Deze compositie zal men echter op de tentoonstelling vergeefs zoeken; wü moeten ons tevreden stellen met een reproductie in de goed verzorgde catalogus. Wiegman had dit doek bedoeld' voor de kapel te Heiloo. doch moeet. de teleurstelling ervaren, dat dit belangrijke werk, waar mee hij toen zijn tijd' ver voor uit was, door de kerkelijke be heerders van het beevaartsoord te Heiloo niet werd geaccepteerd. Het was niet ziin eerste, noch zi.m laatste teleurstelling van deze aard. Hii bood het ten gp- schenlke aan aan het Stedelijk Museum te Amsterdam, doch het duurde vijf jaar voor men het daar wilde, aanvaarden. Het was echter inmiddels eigendom ge worden van de Bergense collec- tionneur Piet Boendermaker, die zich in de crisisjaren helaas genoodzaakt zag het te verkopen, waarna het naar Engeland ver- buisde. Zodoende hangt het thans niet in Amsterdam. In. die periode van rond de dertiger jaren bereikte Matthieu Wiegman zijn volledige rijpheid als schilder; zijn werk uit deze decennia d'oet mij steeds weer trillen van diepe ontroering. Veel ervanis op deze jubileum tentoonstelling misschien de laatste gelegenheid te zien. Ontroerend is het doek van de Geboorte, geschilderd in een waarlijk Rembrandtieke toon. 1924)Eenzelfde rustgevende gloed straalt van zijn „Laatste Avondmaal" uit hetzelfde jaar. Uit deze periode dateren ook „Jongen met Lam" eigendom van de regale abdij van Egmond, „Jezus, en St. Jan", en verschil lende portretten en figuurstuk ken. Van zijn rijpheid als schil der getuigt ook het imponerende doek „Suzanna" (1933), een ge liefd theima van de schilder, dat men ook ip zijn later werk te rugvindt. In zijn landschappen toont hij zich verwant aan Cézanne, of hij nu het zonnige Franse landschap op het doek zet of het sombere van Holland. Menig knap por tret dateert eveneens uit deze periode; hii schilderde destijds portretten van Mgr. Aemgenent, Mgr. v. Noort, Mgr. v. d. Venne, van de dichter A. Roland Holst en vele goedigetroffen kinderpor tretten, Kerkschilderingen In de Rozenkranskerk te Am sterdam en een kerk te BiltJho- ven en later nog in een kerkje te Fleury (Fr.) schil derde hjj bijbelse tafrelen. Hij was geroepen een van onze grootste monumentale kunste naars te worden, doch kortzich tige opdrachtgevers hebben hem uit deze sector van de Kunst ge weerd, ..zeer tot schade van de Kerkelijke Kunst. Al is er na de dertiger jaren ten deze een ken tering ten goede gekomen, aan Wiegman werden nog steeds te weinig opdrachten verstrekt om onze bedehuizen met ziin werke- 1 ijk-diep-religieuze kunst te ver rijken. Van monumentaal karakter is ook .de tweede compositie, die w;i in de .aanhef noemden, en dat gelukkig wél op zijn jubi leumtentoonstelling te zien is. Reeds vorig jaar, toen wij dit werk nog in ziin status nascendi in het atelier van de schilder mochten zien. hebben wij er iets van verteld. Wiegman geeft in dit schilderij zijn visie op deze chaotische, harde tijd. De harde kleuren, waariq dit monumen tale doek geschilderd is, ver beelden de koude onverschillig heid van deze tijd van zakelijk heid; hier en daar straalt het hoopgevende licht, zoals in de aureool rond het afgehakte hoofd vf.n ®t- J®11 de Doper, dat ge offerd werd aan Salomé waar mee het zingenot van onze dagen bedoeld wordt. In deze grot? oompositie, die. hoe yerscmllend ook van uit drukking, eenzelfde structuur bezit als de Prediking van 1916, belijdt de 65-jarige schilder zijn geloof m de uiteindelijke over winning van het goede. Na-oorlogs werk In de eerste zaal, waar Salomé te zien is en in enkele kabinet ten, maken wij kennis met Wieg mans werk uit de jaren na '40. Dit werk verschilt enorm van het werk uit de 20-er en 3'0-er jaren en staat sterk onder de invloed van de moderne Fran sen. Het blauw overheerst in deze doeken era gouaches, dl? wij allepn maar knap kunpen noe men; bijzonder knap zelfs. Zii geven blijk van het meesterschap van de grijze schilder, doch zii ontroeren niet zoals de grijze en goudbruine schilderijen uit Wiegmans topperiode, die hem onsterfelijk hebben gemaakt. (Advertentie) Zoals in vroeger jaren ver nieuwde hii sinds '40 zijn palet en werd een verjongde kunste naar die zelf eens in ziin jonge jaren de vernieuwer thans open staat voor de jonge kunstenaars van Bergen. die weer een geheel andere Bergen se School vormen dan de schil ders, die 40 jaar geleden .jong waren. Laten wii hopen, dat. uit deze jonge schildersgeneratie ook Kunstenaars zullen voortko men!, zoals Matthiqu Wiegman, voor velen hunner een geeste lijke vader, er een werd. Frans Otten Manchester U. heeft op verras sende wijze nu reeds beslag ge legd op heit kampioenschap van de eerste divisie van de Engelse league. Het klopte gisteravond Chelsea, terwijl Arsenal met 1-3 verloor van West Bromwich Al bion. Zaterdag ontmoet Manchester U. Arsenal in de laatste wedstrijd van het seizoen, maar het kan de wedstrijd gerust verliezen. De nieuwe kampioen heeft e,en veel beter doelgemiddelde., Het door blessures geteisterde Arsenal heeft dus de prachtige kans op de „doublei", kampioen schap en Cup, verspeeld. Op 3 Mei spelen de Gunners tegen de Cuphouder New Castle in de fi nale op Wembley Stadion. Zoals men weet was Tottenham Hotspur, dat nu de derde plaats bezet, het vorig jaar league-kam pioen. WOENSDAG 23 APRIL HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Tulpen-Ralley; 8.25 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.15 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 „Een nieuwe weg", hoorspel; 12.05 Alt en piano; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Lichte muziek; 12.50 Tulpen-Ralley: 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront 13.20 Viool, cello en piano; 13.50 Concertgebouw orkest: 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Amusementsmuziek; 15.30 Strijkkwartet; 16.00 Voor de jeugd: 17.20 Orgelspel: 17.50 Militaire reportage; 18.00 Het Nieuws; 18.15 Clavecimbel- recital; 18.30 Harpensemble; 19.00 „Spectrum van het Chr. Organisatie- era Verenigings leven"; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Commentaar familiecompe titie; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Opwekkinsssamenkomst: 21.15 Radio Philharmonisch Orkest en soliste; 22.35 Internationaal Evangelisch Commentaar: 22.45 Avondoverdenkinig; 23.00 Nieuws en herhaling S.O.S.-berichten; 23.15 Tulpen-Ralley; 23.20 „Hoe zit dat met miin kind?", cause rie; 23.3524.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramo- foonimuziek; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de huisvrouw; 10.30 Pianoduo; 10.45 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Voordracht; 12.15 Dansmuziek; 12.30 Land. en tuinbouwmede- delingen: 12.33 Voor het platte land; 12.38 Dansmuziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Omroeporkest; 14.00 Gesproken portret 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 „Een tijger- hart", hoorspel; 16.05 Blokfluit en clavecimbel; 16.15 Voor de zieken; 16.45 Orkest van de volksmuziekschool era meisjes koor; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Hawaiian-muiziek; 17.50 Rege ringsuitzending: Mevr. M. van Litn-van Schreven: „Sidins avontuur": 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Reportage; 18.30 Actualiteiten; 18.35 Strijktrio; 19.00 „De weg naar vrijheid1", causerie; 19.15 Orgelspel; 19.30 Voor de jeugd: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar: 20.15 ..Den Haag bii gaslicht": 22.45 Orgelspel: 23.00 Nieuws: 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON Wanneer een paar scherpe ogen eens goed hadden gekeken, zou den zij gezien hebben, dat die koffer met een dunne stalen ketting bevestigd was aan de pols van de man. Maar toen hii langs het dek heen en weer liep. was er niets van die ketting te zien. Van zijn pols liet hii hem onmiddellijk in zijn handpalm verdwijnen. Zoals hij daar nu ptl de boeg stond, was de ket ting duidelijk zichtbaar. Maar nu was er niemand om het te zien. Ondanks de witte dikke damp was het een onaangenaam war me middag. Er was natuurlijk geen wind, en 'het water, waar door de „Prinses Elisabeth'' zich efn weg zocht, lag zo zwaar en glad als olie onder de mist. O, als die mist nu maar gauw optrekt! d'acht de ongedul dige passagier. Hij wendde zich om, nam de koffer weer on en onmiddellijk verdween die ket ting weer in zijn hand. Mgar het volgende ogenblik bemerkte hii. hoe onhandig het kan zijn. als men maar één hand tot zijn be schikking heeft. Een dame, die uit de salon langs de trap naar boven was gekomen, trad nader en liet enige tijdschriften en kranten uit haar hand vallen, vlak voor de voeten van de jongeman. Hem werd dus het lot beschoren, met de hand, welke hij nog vrij had de tijd schriften en kranten voor de dame te mogen oprapen. Het ging niet erg vlot en hii voel de zich een beetje zenuwachtig worden, terwijl hij scheen te voelen, dat de dame in kwestie wat medelijdend glimlachte en zich verwonderd afvroeg, waar om hjj zijn beidp handen niet gebruikte. Toen hii eindelijk het hoofd ophief, bemerkte nii, dat twee heel mooie, donkere ogen hem geamuseerd aankeken. Hii stak haar de tijdschriften en kranten toe en nam toen be leefd de hoed af. Het spiit me heel erg, zei hii met een jon gensachtige openhartigheid dat ik maar één hand tot mijn beschikking had. Die andere kon ik niet gebruiken. Het meisje met de donkere ogen glimlachte er» knikte be grijpend. Dat zie ik. zei ze. Die koffer moet wel iets heel erg kostbaars bevatten, dat u hem met een ketting aan uw pols heeft bevestigd. De jongeman glimlachte nu ook en wierp een blik op ziin lederen koffer. Ik ben buitengewoon ver geetachtig. vertelde hii haar. Ik vergeet alles; ik heb op die manier wel eens waardevolle dingén later» liggen in treinen en daarom En daarom besloot u bet kostbare voorwerp, dat u nu bii u hebt, met een ketting aan uw pols te bevestigen, zodat u het met geen mogelijkheid zou kun nen verliezen, vóórdat u in Engeland bent aangekomen. Best hoor! En het zal niet lang duren of wii krijgen Dover in zicht. Zii had haar tijdschriften era kranten in een dekstoel gewor pen en plaats genomen in een andere stoel, er naast. Iets in de ogen van het meisje scheen hem te vertellen, dat zij helemaal niet afkerig was van één van die aardige, zorgeloze gesprek ken. welke onder passagiers op de meest onverwachte ogenblik ken tot stand komen en daarom ging hij naast haar zitten met zün koffer op ziin knieën. Dover? zei hii. Ja, ik verlang er naar Dover eens te zien. Die mist is vreselijk ver velend. Als het niet zo zwaar mistte, zouden wij de witte rot sen nu zeker al kunnen zien. is het niet? Onder het spreken had hii het meisje aandachtig bekeken, maar hij kon zich niet herinne ren haar al eerder gezien te hebben ,aan boord van het schip. Hii besloot, dat zii ongeveer van zijn leeftijd moest ziin en dat zij erg aardig of zeer knap was wat (het nu eigenlijk was. kon hjj nog niet zeggen. Wan neer het schoonheid was, dan was het een trotse, hooghartige schoonheid en het viel hem in. dat een vriend van hem, eer» tekenaar, graag een schets van dat gelaat gemaakt zou hebben. Boven haar rechte, dunne wenk brauwen en een hoog blank voorhoofd golfde haar donker, glanzend haar, in dikke strenger» onder haar hoed uit; haar ogen waren zo scherp en vlug als van een havik; haar neus klein en recht; haar lippen dun en trots; haar kin standvastig en doelbewust. Zij was langer dan de meeste vrouwen, bijna ever» lang als hii zelf, en haar slanke figuur maakte op hem een indruk van kracht; een kracht welke in zijn soort niet behoefde onder te doen voor haar geestkracht. Aan haar kleding meende hii te zien. dat zjj behoorde tot de ge goede klassen, één van die eigenaardige Engelse vrouwera, die in alle opzichten zo hemels breed verschillen van haar sek se-genoten op het vasteland. Hij keek haar aan met de open hartige onbevangenheid van een schooljongen. Zii, van haar kant, sloeg hem gade met belangstel ling en enig vermaak. Het zou mii helemaal niets verwonderen, zei zij, als de mist optrok vóórdat wij Dover bereikt hebben. Ik heb al dik wijls meegemaakt dat die wittq. dampen plotseling optrekken. Maar waarom verlangt u zo naar Engeland en naar de witte rotsen van Dover? Omdat ik van dat alles nog nooit iets gezien heb. Verwonderd keek ze hem aan. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5