Nieuw TOM, „de geluksvogel", duikt naar een fabelachtige schat De zaak-Westerling Nederlandse confectie-industrie zal geheel worden stopgezet PSgg DAGBLAD VOOR ALKMAAR H.M. Koningin Juliana in Ottawa aangekomen Sigaren worden goedkoper Zal de Middenstand aan K.V.P. om garanties vragen? EN OMGEVING Geluksvogel duikt naar zijn schat Geloof en politiek Goudzilver en edelstenen lokken hem naar de zeebodem ZUID-AFRIKA WIL DELEN Goud en deviezen op recordhoogte Justitie heeft alleen belangstelling voor ex-kapitein als burger 117 millioen voor land- en tuinbouw Epidemieën in China niet kunstmatig HERENKLEDINGINDUSTRIE IN NOOD Als zij in Juli en Augustus niet voldoende orders krijgt Liever stillegging dan chaos Eenvoudige maar hartelijke ontvangst Met stok achter de deur Haags brandweer man omgekomen UITKERINGEN GEMEENTEFONDS BONTE MIDDAG IN TWEEDE KAMER Temporisatievan oorlogsschade uitkeringen Meer kapitaal voor „Breedband" Eervol ontslag aan burgemeester Oud mmmM, üMhiwÊ Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nedcrl. Credietbank. HET FEIT luiten God, is 't nergens veilig. (Vondel) NHD VAN HEDEN PAG. 1 Woensdag 23 April 1952 46e Jaargang No. 12457 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, *eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) II Slot De lezer heeft echter reeds uit u. desbetreffende Kamerover zicht kunnen concluderen, dat Mr van Walsm maar een zeer slecht Pleitbezorger van het verbond bleek te zijn. Als belijdend pro testant moest ook hij. met de mi nister, erkennen, dat er een we zenlijk verschil is tussen de op dracht van de kerken en die wel ke het humanistisch verbond zich zelf wenst te stellen. Maar zo kwam dan ook de hele proble matiek van de „doorbraak" ge dachte tot uiting. Hier stond een belijdend protestant te worstelen om zich als het ware van ziin eigen principiële overtuiging te ontdoen en hij kon daarin slechts slagen door terug te vallen op de stelling, dat erkend zou moeten worden „hoe pijnlijk dat ook is" dat w;j geen christelijke staat meer zijn. Dit betoog onderstreepte aldus wel zeer duidelijk de mening ran ds Ruitenberg, dat het geloof slechts in de werkgemeenschap pen van de Partij van de Arbeid tot uitdrukking komt, terwijl de partij als zodanig in haar uitingen „neutraal" is. En ook blijkt hier uit. dat het geloof niet bevruch tend op de gemeenschappelijke politiek inwerkt, maar door die politiek juist terzijde wordt ge schoven. Een ander voorbeeld ligt in de houding die de P.v.d.A. totnutoe tegenover de gezinspolitiek heeft aangenomen. De motie-Andries- sen. waarin de regering in April van het vorig jaar herinnerd werd aan haar toezegging dat zij zou waken tegen een onevenredige achterstelling van het grote ge zin, kreeg slechts 3 stemmen uit dt P.v.d.A.-fractie. Toen de rege ring ondanks de verwerping van deze motie, in Juni toch met een voorstel tot extra-compensatie kwam, vochten de heer v.d. Born van de P.v.d.A.-fractie en mevr. Fortanier-de Wit van de V.V.D. om de bedenkelijke eer van een amendement, dat deze tegemoet koming alsnog weer schrapte. Slechts het Katholieke lid van de P.v.d.A. Willams, stemde met de K.V.P. tegen dit amendement. In het nieuwe plan van de P.v.d.A. wordt gepleit voor een onderzoek naar „de geoorloofdheid van het uitoefenen van invloed op de op vattingen omtrent de gezins grootte" en dat hierover bij som migen in de P.v.d.A. reeds zeer bepaalde opvattingen bestaan, hleek uit een artikel van het Ka merlid Goedhart in „Het Parool" waarin o.m. gezegd werd: „Alle mensen, die niet uitsluitend mys tiek maar ook nog een klein beetje verstandelijk denken, blij ven zich afvragen wat voor zin het heeft, indien het Nederlandse volk. dat sinds kort het record overbevolking op zijn naam heeft staan, voortgaat met het nemen van maatregelen, die in elk ge val niet tot uitwerking hebben, dat het geboortecijfer een beetje terugloopt". Uit een artikel in „De Katho liek in de P.v.d.A." blijkt, dat deze houding van de P.v.d.A. in zake de gezinspolitiek ook de ka tholieken in de partij zorgen baart. In dat artikel verzet de schrijver, de heer W. Herpers uit Amersfoort, zich tegen de opvat ting van de heer Suurhoff, in „Het Vrije Volk" dat het hier slechts om een „schijnvertoning van de K.V.P." zou gaan. Een dergelijke opvatting noemt hij „politiek kortzichtig en onverant woord". En de stemming over het amendement-Fortanier—de Wit signaleert hij als „een benauwend teken aan de wand". Ook hier dus dezelfde „door- braak"-problematiek: een toene mende onrust over het feit. dat de eigen principiële overtuiging niet alleen bevruchtend op de ge meenschappelijke politiek in werkt, maar daarmede zelfs in botsing komt. De kwestie van de te voeren gezinspolitiek is zo oud als de P.v.d.A. zelf, zegt de schrijver van genoemd artikel dan ook. „Zij draagt het gevaar in zich het federalistisch bestel van de P.v.d.A. ernstig te kunnen bedreigen". Op de voorpagina van „De ka tholiek in de Partij van de Ar beid" staat het devies van Schaepman: „Credo ougno ik geloof, dus ik strijd. Wie het bo venstaande op zich laat inwer ken, moet wel tot de overtuiging komen, .dat geloof en politieke strijd inderdaad niet te scheiden ziin. maar in het kader 4 van de doorbraak-gedachte kriigt dit verhand een bijna tragisch karak ter! SPROOKJESLAND WERKELIJKHEID GEWORDEN Tegen de hellingen van de Rijnvallei, bij het plaatsje Nieder- heimbaeh in Duits land, hebben 2 Duitse beeldhouwers een sprookjeswereld voor kinderen geschapen. Het décor en de figu ren van de bekendste sprookjes vindt men hier terug in een park dat gebouwd is op de glooiing van de berg, met een wijd uitzicht op de Rijnvallei, een ideale omgeving. Links: kinderen op ontdek kingstocht door sprookjesland. Zij wagen zich zelfs in het huisje van de Poze Toverheks. Hans en Grietje staan schuchter om een hoekje te kijken. Rechts: Assepoester is mis schien wel een van de meest geliefde sprookjesfiguren. DURBAN, 22 April (A.P.) Vandaag is de bekende duiker Tom Devonshire, die de bijnaam draagt van de „geluksvogel" met zijn schatzoekers uit de haven van Durban vertrokken in het vijitig ton metende vissersbootje Steenbok, om een onderzoek in te stellen naar de fabelachtige schat, die volgens overleveringen voor de Oostkust van Zuid-Afrika onder de zeespiegel verbor gen moet liggen. De Steenbok heeft meteen koers gezet naar de plaats waar Devonshire tijdens een vroegere expeditie een geheel met koraal begroeide scheepsromp heeft ont dekt, die, naar men aanneemt, afkomstig is van het achttiende eeuwse schip „Grosvenor" De „Grosvenor" was op weg van India naar Engeland met een lading van 720 staven goud, 1450 staven zilver en een hoe veelheid diamanten, smaragden en saffieren, die naar schatting thans een waarde van tien mil- lioer» pond vertegenwoordigen. Voor de Oostkust van Zuid- Afrika leed het schip schipbreuk en zonk. Tom de geluksvogel ontdekte het wrak op ongeveer tien meter diepte. Het werd bewaakt door reus achtige inktvissen en was moei lijk te benaderen door de ver- WEEKSTAAT NEDERLANDSE BANK AMSTERDAM. Het overschot van Nederland in de E.B.U., dat over de maand Maart 148.656.000 heeft bedragen (39.120.000 dollar) en voor de helft in goud en US dollars is ontvangen, terwijl voor de an dere helft crediet is verleend aan de Europese betalingsunie, is thans in de boeken van de Nederlandsche Bank verwerkt. De voorraad gouden munt en materiaal is on de verkorte ba lans ner 21 Anril met f 8.5 mil- lioen gesteeen tot f 1296.8 mil- lioen. Daarenboven is ook onze deviezenreserve vermeerderd. De daling van de vorige week. die ruim f 21 millioen bedroeg, is meer dan geheel ingehaald en thans beloont deze reserve f 993.5 millioen. waarmee goud en de viezen tezamen on de record hoogte van f 2290 millioen ziin gekomen. langstelling van de Nederlandse justitie voor Westerling uitslui tend gericht op zijn optreden als burger, niet als militair. De be oordeling van zijn activiteit als militair valt, zoals voor de hand ligt, buiten de competentie van de burgerlijke rechter. Naar wii vernemen is de be- terliixgs optreden in Zuid-Cele- r.-Wij vernemen. is uc—om<jat hij daarbij de status van militair had. Al leen een militair rechtscollege heeft de bevoegdheid daarover een oordeel te vellen. Een dagvaarding is tegen Wes terling niet utiigebracht. Dit kan eerst geschieden, wanneer in gerechtelijk voor-onderzoek t.z.t mocht blijken, dat een vervol ging tegen Westerling zal wor den ingesteld. ATOOM PROEF IN NEVADA Mei grootste bom NEW YORK Dinsdag is bo ven Vucca Flat. het atomische proefterrein in Nevada, de groot ste atoombom, die ooit in de Ver enigde Staten tot ontploffing is gebracht, uit 'n vliegtuig gewor pen en ontploft. De actie in Bandoeng in Janu ari 1950. een actie waarbij Wes terling zelf afwezig was wordt hem als burger aangerekend en wel wegens uitlokking van deser tie, aangezien zij volgens de justitie gepleegd werd door aan hangers van Westerling uit het Nederlands^ leger. Ook wordt Westerling door de justitie als burger beschouwd in ziin vroe gere functie van A.P.R.A.-leider. Geen belangstelling heeft de justitie daarentegen voor Wes- raderlijke stromingen die op die plaats langs de grillige Zuid- Afrikaanse kust staan. Devonshire is van plan twee maal per week te duiken en zal waarschijnlijk morgen al begin nen. Zijn eerste taak zal ziin om. één van de kanonnen, die hii tij dens zijn vroegere expedities al heeft ontdekt, naar boven te brengén en voorts een paar specimina van de rechthoekige voorwerpen, die hii eveneens hij die vorige gelegenheid zag. Men Gisteravond kwam in de Tweede Kamer het wetsontwerp in behandeling, dat voorstelt in de komende jaren 117 millioen gulden uit de Marshallgelden te besteden aan de verhoging van het producerende vermogen van land- en tuinbouw. Het ging in eerste instantie om een bedrag van f47.5 millioen, dat nu reeds zal worden uitgetrokken. Verschillende sprekers waren het met de strekking van het ontwerp van harte eens. maar merkten met de heer Groen (K.V.P.) op, dat men er met credietverlenimg - onder - grote - waarborgen niet komt, zeker niet in de tuinbouw die ook al niet van subsidies kan profite ren. Juist zij, die het meest de hulp nodig hebben, zullen deze naar het ontwerp niet krij gen. Het ontwerp werd echter z. h. s. aangenomen. neemt aan dat deza voorwerpen deel uitgemaakt hebben van het want van de Grosvenor. Met de ze vondsten zal de Steenbok te rugkeren om ze door experts te laten onderzoeken De Unie van Zuid-Afrika meent aanspraak te kunnen maken op een percentage van de schat, wanneer deze wordt ontdekt in haar territoriale wateren. WASHINGTON. - Op het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft men ver klaard. het bewijs in handen te hebben, dat de epidemieën in China en Noord-Korca natuur lijke oorzaken hebben, aldus meldt het Franse blad „Le Mon de". Dit bewijs is vervat in het Pekings© „Volksdagblad" van 25 Februari j.l. dat. schrijvend over in China heersende epide mieën. meldde, dat het betrekke lijk zachte weer en de onacht zaamheid van plaatselijke ge zondheidsorganisaties o.m. natuur lijke oorzaken van epidemieën van longontsteking en influenza waren, aldus „Le Monde" ALMELO „Ale de Nederlandse coniectieindustrie in Juli en Augustus a.s. niet van orders wordt voorzien zal deze industrie geheel worden stopgezet. Dit in het algemeen belang en niet slechts in dat var. de fabrikanten. De belangen van de detail listen en van het in deze industrie werkzame personeel zijn hiermede evenzeer gemoeid. Wij geven de voorkeur aan een georganiseerde stillegging boven de chaotische toestand, die daarvan het alternatief is". Zo werd tijdens een pers excursie ter oriëntering in de toe stand van deze Nederlandse con fectie-industrie van de zijde van het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Fabrikanten van Heren- en Jongensbovenkleding gisteren als het uitdrukkelijke besluit van dat bestuur medege deeld. Voor de thans bestaande moei lijkheden in deze tak van indus trie bestond aldus hetzelfde bestuur eigenlijk totaal geen reden. Aan de na de laatste oor log ontstane „inhaalvraag" was voor het ontstaan van het Kore aanse conflict geheel voldaan. Een normale marktpositie was nage noeg weer bereikt en een norma le ontwikkeling kon worden ver wacht. Het Koreaanse conflict had echter een enorme prijsstij ging tengevolge. De koop van het publiek nam ongekende vormen aan. Toen de reactie volgde scheen het of het publiek zich had ver- TWEE OFFICIEREN TERUC UIT KOREA DEN HAAG Gisteravond zijn met het KLM lijntoestel uit Tokio op Schiphol aangekomen kapi tein J. J. M. Antonietti uit Nij megen en de eerste luitenant F. H. Houtkamp uit Den Haag, beiden van het Nederlands deta chement Verenigde Naties. H.M. Koningin Juliana is giste ren met haar gevolg uit Detroit per vliegtuig in Ottawa aangeko men. Glimlachend, maar met een gezicht, dat vermoeidheid verried na een bezoek van drie weken aan de V.S., stapte Koningin Ju liana uit het vliegtuig. Wegens de rouw. die in Cana da in acht wordt genomen met het oog op het overlijden van (Van onze verslaggever) De vergadering van de Aarts diocesane Kath. Middenstand, die gisteren te Culemborg werd ge houden, stond in het teken van de tegenstellingen, die de laat ste tijd de katholieke partijpoli tiek beroeren. Voorzitter Ooster- meijer verwachtte van de K.V.P., dat deze partij er „meer dan tot nu toe aan mee zal werken, dat de middenstand evengoed als de arbeiders een rechtvaardig loon ontvangt." Dat gold in het bij zonder de belastingpolitiek. Prof. dr. A. A. Ariëns lande lijk geestelijk adviseur, drong aan op het handhaven van de katholieke eenheid en samen werking met de K.A.B, De afd. Enschede kwam met een motie, waarin het feit betreurd werd, dat een Hoofdbestuurslid zich candidaat heeft laten stellen op de lijst der K.N.P. voor de Tweede Kamer. Het bestuur verklaarde zich accoord met deze motie; een deel der ver gadering eveneens. Zevenaar diende het volgende voorstel in: „Binnen veertien dagen contact op le nemen met het partijbestuur der K.V.P. om garanties te verkrijgen over een poytieve middenstandspolitiek. Bjj het niet verkrijgen van deze garanties aan de Aartsbisschop coadjutor te verzoeken de vroe ger door het Hoogw. Episcopaat gegeven instructies over het stemmen in katholiek verband te willen herroepen en nader vast te stellen." Dat vond het bestuur we] een beetje ver gaan vooral na het betoog van prof. Ariëns en het legde 't voorstel-Zevenaar naast zich neer. De vergadering werd hierop haast-je-rep-je ge sloten tot ongenoegen van zeer velen, die niet instemden met deze gang van zaken. Een on derhoud met de afgevaardigde van Zevenaar had tenslotte tot resultaat, dat het Hoofdbestuur zich nog eens over het voorstel- Zevenaar zal beraden en ten spoedigste mededelingen zal doer*. VANDALISME DUURT VOORT GRONINGEN. Het naarstig speuren van de Groninger politie heeft nog niet geresulteerd in de arrestatie van een of meer vandalen die zich de laatst© da gen onledig houden met het be krassen van etalageruiten. En de aangiften van gedupeerde win keliers duren maar voort. Hier op moeten wij evenwel enig voorbehoud maken, omdat er ook verschillende aangiften zijn van krasser* die misschien wel enkele maanden, misschien wel jaren terug gemaakt zijn. Hoe bet ook zü. de schade wordt steeds groter. De politie doet haar best en zal hopelijk binnen niet al te lange tijd de daders van dit misselijk werk arres teren. Koning George VI van Engeland, was de ontvangst op het vlieg veld zeer eenvoudig, zonder sa luutschoten en zonder opstelling van een erewacht. Alleen een kleine groep Canadese hoogwaar digheidsbekleders was aanwezig om de vorstelijke personen te ontvangen. Zij vertrok in een Cadillac on der toejuichingen van een dele gatie van de Nederlandse kolonie. Koningin Juliana vertrok per auto naar „Rideau Hall" de resi dentie van gouverneur-generaal Massey, bij wie zij deze week te gast zal zijn. Van het vliegveld van Detroit verzonden de Koningin en de Prins een telegram aan president Truman, waarin zij hun dank be tuigden voor de ontvangst in de Verenigde Staten. Onvoorzichtigheid met vuur heeft tenslotte het leven gekost van een Haagse brandweerman, die met vier collega's naar 't zie kenhuis moest worden gebracht, toen zij bedwelmd raakten tijdens een brand, die woedde op 'n zol deretage van een herenhuis aan de Laan van Meerdervoort in de Residentie. D© zolderetage werd bewoond door het echtpaar v.d. H. De heer v.d. H. was alleen thuis, zijn echt genote verbleef in een ziekenhuis. Het schijnt, dat v d. H. die niet kon slapen een pijp heeft ge rookt en deze niett heeft gedoofd, nadat hij zich weer ter ruste had begeven. Toen de brand werd be merkt stond de voorkamer reeds in lichte laaie- V. d. H. kan ter nauwernood worden gered. De rookontwikkeling was zo hevig, daj van de brandweerlieden, die het eerst het brandende perceel binnendrongen er vijf bewuste loos raakten. Het slachtoffer K. B- werd het laatst door ziin collega's gevon den. Kort nadat hij in het zieken huis was opgenomen overleed hij. Het slachtoffer was gehuwd en vader van meerdere kinderen. enigd in een georganiseerd anti- koopfront. Dat front bleef bestaan ook toen de industrie de prijzen deed dalen. In die situatie is de industrie niet terstond tot ontsla gen of gedeeltelijke sluiting van bedrijven overgegaan. Delen Van deze bedrijven produceerden voort in goed vertrouwen, dat het vertrouwen van het publiek zou terugkeren. Eerst toen dit laatste vertrou wen niet terugkeerde is tot ge deeltelijk ontslag van personeel en gedeeltelijke en tijdelijke slui ting van bedrijven overgegaan. Het zich voorzetten van de niet-koop-gewoonte heeft de Ne derlandse herenkledingindustrie gedwongen tot het nemen van het bovenvermelde besluit, aldus het meergenoemde bestuur. 145 VOOR 1952 's GRAVENHAGE. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de regering besloten heeft te bevorderen, dat het percentage van de alge mene en bijzondere uitkeringen uit het Gemeentefonds voor 1952 definitief wordt vastgesteld op 145. In verband met de belangrijke verhoging, welke het uitkerings percentage zal ondergaan, zal. in afwijking in zoverre van het geen aanvankelijk in het voor nemen lag. niet tot het doen van een na-uitkering over 1950 worden overgegaan. Slechts indien zich onverhoopt in het resterende gedeelte van het jaar 1952 niet onvoorziene omstandigheden mochten voor doen. welke het budget der ge meenten in het algemeen en in ernstige mate verzwaren, zullen de uitkeringen uit het Gemeente fonds aan het einde van het jaar opnieuw worden overwogen. De aan de gemeenten te ver goeden rente over de geblok keerde gelden uit het Gemeente fonds is met ingang van 11 Maart j.l. verhoogd tot 41/4 procent per jaar. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 22 April De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp, waarbij de accijns voor sigaren tot 14 procent en die voor senoritas tot 20 procent wordt verlaagd. Deze verlaging geldt voor twee jaar en zal de schatkist ongeveer 20 millioen kosten. De regering hoopt met deze maatregel de sigarenindusfrie te kunnen helpen, die, zoals bekend, de laatste tijd met grote moeilijkheden te kampen heeft. Werden in 1950 nog rond 800 millioen sigaren omgezet. In het jaar daarop was dit aantal met ongeveer 100 millioen teruggelo pen en de werkgelegenheid ver minderde evenredig. December Bii Kon. Besluit is aan mr. P. J. Oud met ingang van 1 Juni 1952 eervol ontslag als burge meester der eemeent» Rotterdam verleend. met dankbetuiging voor de veie en gewichtige diensten, ook onder zeer moei lijke omstandigheden, door hem als zodanig bewezen. Hoewel de heer Oud reeds op 5 December van het vorige jaar j>5"iarige leeftijd bereikte, is, mede naar aanleiding van een daartoe strekkend verzoek van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, welke vereniging in Mei a.s. haar 40-jarig bestaan viert, waarbij zij mr. Oud nog gaarne als haar voorzitter riet optreden, aanledding gevonden, het ontslag op 1 Juni 1952 te doen ingaan. 50 vonden 13.230 arbeiders werk in de Sigarenindustrie, maar in September '51 waren er dat nog slechts 11.552. Het nieuwe bedrijf „Breed band" te IJmuiden heeft ook de gevolgen van de prijsstijgingen ondervonden. Het aandeel van de overheid in het geïnvesteerde ka pitaal is daardoor onvoldoende gebleken en vandaar het wets ontwerp, waarbij dit aandeel met 15 millioen wordt uitgebreid. Slechts de communisten verzetten er zich tegen omdat het hier naar hun mening om een oorlogsindus trie gaat. Een wetsontwerp, dat een wij ziging van de rijksbegroting voor 51 inhoudt, is een gevolg van de bezuinigingen, die enige tijd ge leden moesten worden doorge voerd in zoverre het gaat om een „temporisatie" van de oor logsschade-uitkeringen. De com munist Hoogcarspel wees bij de behandeling van dit wetsontwerp op de verbeterde financiële situ atie Maar minister Lieftinck zag de toekomst minder optimistisch m. Desondanks liet de bewinds man ruimte voor de mogelijkheid dat indien de ontwikkeling gun stig blijft, in de loop van '52 toch bepaalde maatregelen zouden kunnen worden getroffen en dat een versnelling van de oorlogs schade-uitkeringen er daarvan een zou kunnen zijn. (Zie vervolg op pag. 3) 'llfc'- ;W$I!§S Wmmtm Wffl Op de internationale tentoonstelling „De Suiker" in het RAI- gebouw te Amsterdam, die heden geopend is, kan men het gehele productieproces van de suiker, van de winning tot de eindproducten, volgen. De bekwaamste banketbakkers hebben zich ingespannen om te demonstreren wat er alle maal van suiker gemaakt kan worden. Een der voorbeelden: een diorama van Sassenheim in de bloembollenstreek. Een detail uit het landschap in suiker vervaardigd door de R.K. Banketbakkersvakschool St. Nicolaas te Amsterdam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1