Geschiedenis van Alkmaar herleefde op oud-Hollandse kaasdragersavond Sint Jorisdag 1952 Nieuwe dubbele fustloods voor 130.000 kisten cuiDJE VERHOLEN OP T TONEEL DAMES Vergadering Alcmaria V.V.V. Reizen zonder zorgen Alle schoolkinderen worden verwacht! De tijden veranderen maar de mensen niet HET LANDSCHAP Iets zeer speciaals voor lage prijs! Dames camisoles f 1.50 Bijpass, direcf-oirs f 1.50 AGENDA Jaarverslag 1951 NOORDERMARKTBOND Stadsnieuws in het kort Eerste lustrum K. A. V. 13.586 Waaqtorenbeklimmers in 1951 Jongens en meisjes dit mogen jullie niet missen ESMOND: Vrijdag 25 April in 'i Verenigingsgebouw Aanvang 4 uur. Entree 40 cent. Kaartverkoop vanaf 1 uur aan de zaal. HMENKMSPEL: Maandag 28 April in het St. Jozefpatronaat. Aan vang kwart voor vier. Entree 40 cent. Ook voor kinderen in Kalverdijk, 'f Rijpje en Tuifjenhorn. Entree 40 cent. Kaartverkoop vanaf 1 uur aan de zaal. Kan het mooier? Toneel en poppenkast tegelijk VAGINA 2 DONDERDAG 24 APRIL 1952 ALKMAAR. Een kleine 200 leden en belangstellenden van ..Oud Alkmaar", de vereniging, die zich bezint od de maatschan- nellike waarden van de geschie denis en hun betekenis voor de huidige samenleving. sneciaal wat betreft de stad Alkmaar en haar inwoners, hebben het seizoen 19511952 besloten met een ouderwetse kaasdragers-bieravond die in een steeds genoegliiker wordende sfeer gehouden werd in de cantine van de Ringers fa brieken aan de Noorderkade. Huizinga, de schrijver van „Herfsttijd der Middeleeuwen"., moet ergens geschreven hebben, dat de boekdrukkunst, het bus kruit en het kompas de maat schappij grondig hebben ver anderd. Inderdaad zijn er uit vindingen gedaan, die tot gevolg hebben génad, dat eeuwenoude maatstaven geen waarde meer werd toegekend, maar daarom is het dubbel merkwaardig, zo merkte de voorzitter van Oud Alkmaar, de heer H. Ringers tijdens zijn openingswoord van de bier-avond op, dat het kaas- dragersgilde, dat bijna drie eeuwen bestaat, zich heeft kun nen handhaven. Eeuwen terug. Men kon zich, de moderne outillage van een fabriekscantine even weg denkende, temidden van lange pijpen rokende man nen, gezellig pratende dames, bij het gerinkel van de tinnen bier kannen en kroezen en bii de blauw-schemerige damp die rond de hoofden hing, zonder veel moeite eeuwen terug verplaatsen in de tijd, toen Alkmaar nog een kleine, maar machtige stad was. De sfeer, die daarvoor vereist werd, werd al direct aan het begin van de avond geschapen door het voorlezen van een do cument van het stadsbestuur, waarop burgemeesteren en sche penen hunne goedkeuring aan t houden van de avond hadden vastgelegd. De bepaling, dat ieder die tot het bier wilde, worden toegelaten, zijn mes diende af ♦te leggen, woog niet zwaar, om dat er geen messen waren! En terwijl het speciale kaas- dragersbier in de kroezen en IN DE BRITSE SCHILDERKUNST ALKMAAR Over dit onder werp sprak voor de afd. Alkmaar van het Genootschap Niederlana- Engelandj, mr. Arthur Giardeili, als kunst-historicus verbonden aan de universiteit van Wales, aan de B.B.C. en lid van de Arts Council; een gezaghebbend man derhalve. Na erop gewezen te hebben, dat ook in de .Engelse schilderkunst van de middeleeu wen het landschap een onderge schikte plaats innam, als gevolg van de vrees van de mens voor de natuur, wees hij op de Ita liaanse en Hollandse invloeden, vooral van de schilders Ruysdael en Wijnands, wier schilderijen door Hollandse kooplieden naar Engeland kwamen. Spr. illustreer de ziin betoog aan -de hand van reproducties van het werk van Gainsborough e.a. Met John Robert Cousins brak het nieuwe tijdperk van het „ra tional approach" aan, de roman- tisch-dramatische schilderkunst, waarvan ook Girtin een repre sentant is. In de schilderijen van Turner en Constable van de 19e eeuw speelt het licht een belang rijke rol; de „pictures of nothing" moeilijk te verstaan wijzen in de richting van de surrealistische school van Picass. Vervolgens vertoonde spr. re producties van het werk van Blake, niet erkend in ziin dagen en Samuel Palmer, waarin ook 't landschap 'n voorname rol speelt. Er ontspon zich na de causerie een interessant vraaggesprek over de moderne stromingen in de he dendaagse schilderkunst. Advertentie Altijd liep ik voor schoenen van de ene naar de andere winkel Niks prettig... Maar nu heb ik nog maar één adresik koop nergens anders meer dan bij Bervoets Vriezelaar Laat. hoek Ridderstraat, Alkmaar. Spoorstraat 85. Den Helder glazen stroomde, de brand in de lange Goudse pijpen werd ge stoken, waarbij zelfs enige dames 4e verleiding om ook toeback te suygen, niiet konden weerstaan! gaf de vader van het kaasdra- gersgilde, de heer J. H. W. Lut- jeharms, een overzicht van de oude gebruiken, die in het kaas- dragersgilde, het enige in Neder land. nog steeds gehandhaafd worden. De heer Messant, de Ontvanger der gemeente, vertelde hoe vroe ger de belastingen, vaak op heel wat omslachtiger wijze, werden geïnd en wie daarmede zoal be last was. Ook toen waren de accijnzen de kurk, waarop de overheidsfinanciën moesten drij ven! Ir. H. Knol, de directeur van Gemeentewerken, deed een greep uit de geschiedenis van het over heidstoezicht op inkoop en opslag van gemeentematerialen, de bouw van huizen en gebouwen en alles, wat zich op de weg bevond. Dat geschiedde door de, in Alk maar in 1551 aangestelde fabriek- meesteren. Wat er allemaal niet met de tabak in vroeger jaren werd ge daan, werd door de heer Chr. Knaap verteld. Dat de tabak voor alle kwalen een gezocht genees middel was, zal voor velen een verrassing zijn geweest. Nog meer hoofden van ge meente-diensten vertelden, hoe het er in vroegere eeuwen in hun diensten toeging. Zo sprak commissaris J. Dreeuws over het politie-toezicht, uitgeoefend door Schout en Schepen, bijgestaan door de rakkers, die in sommige opzichten hun naam wel eer aandeden. De Schout was opspo ringsambtenaar en officier van justitie tegelijkertijd. De stads archivaris, de heer Th. P. Wor tel, die een beroep heeft, dat in Alkmaar nu niet zo heel oud is, deed een boekje open over het werk van de stads-secretaris en van de bedragen, die met al die arbeid verdiend werd. En tussen al die bedrijven door was het de kaasdrager Ris, die de zaal ver maakte met ziin voordrachten en liedjes, zodat de stemming steeds vrolijk bleef. Gewapend met een hoofd vol historie, met het traditionele witte kaasdragersbroodje, dik belegd met kaas en, de heren al thans, met de lange Gouwenaar onder de arm, verlieten rond elf uur de leden en introducees van „Oud Alkmaar" de gastvrije Ringers-cantine, met de herinne ring aan een prettige en uitste kend geslaagde avond. (Advertentie) Onze „Tricotage afd." brengt: met schouderband, bustevorm en kantgarnerirg. Prima kwa liteit. Fantasie tricot. In: zalm en bleu Vlot model en prima pasvorm Profiteert U vooral hiervan! A L K M A A v ALKMAAR. Woensdagmor gen om kwart voor acht hebben r*e p K V<*rV«*iwa-«3heweging en de Ned. Padvinders Vereniging met de welnengroeuen, od tra ditionele wiize de St. Jorisdag geonend met het hiisen van de vlag. waarvoor midden on de Stenenbrug on de Mient een vlaggemast was opgericht Hier bij waren aanwezig de burge meester dr. H. J. Wvtema. de ieden van de nlaateclifke com missie en van het EToenscomité. de districtsaalmoezenier rector J. J. A van der Zalm en de drie aalmoezeniers van de narochiële groepen. Onder schetterend bazuinge schal gingen de vlaggen, de na tionale driekleur, de vlag van Alkmaar en de St. Jcxrisvlag, van top. Daarna werden de welpen en verkennerswetten voorgele zen en het Onze Vader gebeden, waarna de burgemeester. de districtsaalmoezenier met de districtscommissaris NP.V.. P. H. li. Nieuwenhuizen en de districts commissaris R.K Verkennersbe weging, C. Kerklaan, de troepen in soecteerden. De burgemeester hield een korte toespraak, waarbii hij de jongens de ideale figuur van St. Joris ten voorbeeld stelde, „aL tijd", zo zei hij, „moeten wij hoger mikken dan hetgeen wij uiteindelijk zullen bereiken. God geeft ons iedere dag weer op nieuw een kans om te vechten voor ons ideaal en moge de rid derlijkheid van St. Joris ons daartoe aansporen." Tenslotte, las de Commissaris Nieuwenhuizen de St. Jorisboodsehap voor, waar na de plechtigheid werd besloten met het zingen van „Hoort zegt het voort". In Heiloo hebben de katho lieke verkenners en welpen om 6 uur de H. Mis bijgewoond, die door de aalmoezenier, kapelaan M. van der Ploeg, werd gecele breerd. Vrachtauto in brand ALKMAAR Gisteren is een vrachtauto in de Pastoorsteeg in brand geraakt. Met 'n snelblus- ser wis'; de beer Mosk van de Rotterdamse Bank, de brand te blussen- Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Anna L„ dochter van J. M. van den Oord en L. Trinko; Adrianus M., zn. van J. Insing en E. C. van Wonderen; Johanna M„ dochter van C. P. Hoedjes en T. E. Schuijt Neeltje M., dochter van N. van Wieringen en G. Boon. Ook in Alkmaar hebben de verkenners en welpen in alle vroegte de H. Mis bijgewoond in de Dominicuskerk. Daarna werden in Heiloo die vlaggen gehesen op het kleine pleintje voor de kerk, terwijl kapelaan v. d. Ploeg de jongens ook hier wees op het voorbeeld van St. Joris: „Zoals zij vandaag de St. Jor'isbloem zo goe.d moge lijk mo.eten trachten te bewaren, zo moe'ten zij ook hun ideaal behouden en ér naar leven." 's Avonds amuseerden de jon gens zich met hun kampvuren. DONDERDAG 24 APRIL BIOSCOPEN: REX: „De zoon van de Ka lief," 18 j.: VICTORIA: „Cri sis," 18 i-: CINEMA: „De Ri vier," alle leeftijden; HAR MONIE: „Sensatie in San Re- mo". Voorstellingen 8 uur. APOTHEKERS: Van zes uur af is voor spoedgevallen geopend: Apo theek Hartong van Ark, Lan- gestraat 1, Apotheker J. v.d Mark- GULDEN VLIES: 8 uur: eerste lustrumviering van Sehola Publica. WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur: Cursus verant woordelijkheid van het moderne meisje. CAFE TOM. Waagplein, 8 uur: Alkm. Bedrijfshand- balverenigingen. K.A.J.-HUIS 8 uur: Ver loofden Cursus „Elok wat wils". VRIJDAG 25 APRIL BIOSCOPEN: HARMONIE: „De dokter en het meisje", 18 jaar: VICTORIA: „Robin Hood Junior", 14 jr.; CINEMA: „Geen medaille voor spionnen", 18 jaar; REX; „Gun Crazy". 18 jaar. Voorstellingen 8 uur. BERGERHOUT; Centrale Stierenkeuring. WAPEN v. HEEMSKERK: 8 uur: Cursus verant woordelijkheid van het meisje. MURMELLIUSGYMN. 8 u.: De Stucadoor en zijn werk KAJ-HUIS, 8 uur: Leiders avond NKJB. BERGEN. K.C.B. De Rus tende Jager: tot 27 April van 25 Pn 810 uur expo sitie Schilders uit Menton. ZIEKENHUIS VERPLEGIN G „NOORD-HOLLAND-NOORD" Het jaar 1951 kenmerkte zich voor de Alg. Ver. voor Zieken- huisverpleging door een toename van heit aantal ledPn en verzeke ringen. De financiële uitkomsten waren gunstig. Het aantal posten steeg van 11.271 tot 18.120; er viel een sterke stijging te consta teren van de tarieven voor zie- kenhuisverpleging naar de tarie ven voor sanatoriumverplegmg. Het aantal aangesloten leden was verdeeld over 2073 adressen te genover 1761 in 1951. (1 Jan.). Er waren 288 aanvragen om vargoeding; voor 2800 verpleeg- dagen volgens tarief A werd uit betaald f 17.750,65; voor 2115 ver- pleegdagen volgens tarief A-2 (tot 400 dagen) f 14.321,65. Voor klinische hulp werd uit betaald f -7.617, voor bijkomende kosten f 7.752, voor vervoer f 663 voor vergoeding gezinshulp f 389 en voor poliklinische specialisti sche hulp f 361. De baljms. sloot in activa en pas siva op f 67.643.76; de exploitatie rekening over J051 in ontv. Pn in uitg. op f 84.851 09 mot een batig saldo van f 8.427,60. Nrd.-SCHARWOUDE. Het bestuur van de veilingvereniging „De Noordermarktbond" verga derde Dinsdagavond in het be- taalkantoor. De voorzitter, de heer P. Duiives, deelde naar aan leiding van de notulen mede, dat er 'n onderhoud had plaats ge had met het dag. bestuur van de transportarbeiders. Dit onder houd, waarop diverse punten, welke wrijving veroorzaakten, grondig werden doorgesproken, heeft goede resultaten opgele verd. Een tweetal voorstellen welke voor de algemene vergadering waren ingediend ziin door dit onderhoud goeddeels verholpen en dus overbodig geworden. De Omzet over de maand Maart bedroeg f 678.280,54. De omzet over het tijdvak van 1 Jan. tot 21 April 1952 bedroeg f 2.986.000,In hetzelfde tijdvak van 1951 was de omzet f 1.688.000.of bijna f 1.300.000,— lager. Het rapport van de accoun tantsdienst over het jaar 1951 kwam hierna in bespreking. Het bestuur ging accoord met het rapport, terwijl de winst geheel zal worden gebruikt voor af schrijving op de gebouwen en het fust. Nieuwe fust Het dag. bestuur heeft deze zaak met de bouwkundige be sproken en tenslotte is men tot het volgende plan gekomen: het bouwen van 'n dubbele fustloods onder een overkapping. De. loods wordt 35 bij 40 m, dus met een oppervlakte van 1400 vierkante m. In de loods kunnen pl.m. 130.000 kisten worden geplaatst. In de loods komen 'n kantoortje en een werkplaats. De kosten zullen naar globale schatting ko men op f 85.000,Het bestuur ging met deze plannen accoord. Bestrijding stipziekte In verband met de bestrijding van de „stip"-ziekte in de kool is het noodzakelijk dat de kool zaadbonen worden bespoten. In dividuele bespuiting zal echter geen voldoend resultaat ooleve- ren. omdat gevreesd wordt dat dan sommige tuinders in het ge heel niet of te laat zullen snui ten. Daarom wordt aangenomen om de koolzaadbonen en bloc te laten besnuiten. Het gebied van de Noordermarktbond zal in blokken worden verdeeld. In ie der blok zal één man worden aangesteld die alle koolzaadbo nen zal besnuiten. nil de rondvraag wees de heer G. Koonman er on dat aardan- nelteelt on de zgn. volkstuintjes in verband met de aardannel- mnebeid ontraden moest worden. Het was snr. ter ore eekomen dat. on een nerceeltje waar het vorige iaar aardappelen on wer den verbouwd, thans weer aard- annelen staan. Dit moest niet mogelijk ziin. Uit de d I<5r»n««np bleek, dat on de volkstuintjes "sn koer in de 3 iaar aardanne- len mochten worden verbouwd. Hi°r0n zal worden toegezien. De teeltvergunningen kwamen ook nog weer ter «nrake. Ge tracht zal worden de hiizondere teeltvergunning, welke dit iaar is gegeven ook voor voleendn isren te verkrijgen. Medepadeeld wuri dat m'°t ingang van de vol gend" week 3 dagen ner week "oveild zal worden en wel on Dinsdag DPnd»rdag en Zaterdag. ALKMAAR Kaarten voor de feestavond van Sehola Publi ca (voor heden) ziin, zolang de voorraad strekt, tot zes uur he denmiddag nog verkrijgbaar aan het bureau van dit blad. De tentoonstelling „Jeugd exposeert", werd door ruim 3600 personen bezocht. De damspeler L. Verver, lid van D.D.D., werd met 13 pnt. uit 9 partijen hoofdklasse-kampioen van het district Zaanstreek. Hij mag nu deel nemen aan het tournoc»i, om het hoofdklasse- kampioenschap van Noord-Hol land. De schaakclub van 'het Hooge Huys is met 8 pnt. uit 8 wedstrijden kampioen geworden van de Alkmaarse bedrijfsschaak. Morgen vindt in het clublokaal van D.O.S. de prijsuitreiking plaats. De afdelingen van de N.K.J.B. worden herinnerd1 aan ie iweedc eicws vnno •vol'' en 8 uur in het Kajottershuis aan de Laat; de heer G. Hofman houdt eer» inleiding. Degenen, die iets voelen voor de oprichting van een he- renihandbalclub kunnen zich daarvoor opgeven bii C, Koop man, Baansingel 67 of Fa de Jong, Verdronkenoord 90. Maandag 28 April wordt er een inzameling gehouden voor de reis van de Ouden van Dagen. Het Comité doet een beroep op de burgerij om door het schen ken van een gift mede te wer ker» aan het welslagen van deze tocht, die open staat voor be jaarden van alle gezindten. De jaarlijkse Emmabloem- collecte. wordt Zaterdag a.s. ge houden. Wie als collectant(trice) wil medewerken, kan zich tot Zaterdagmorgen opgeven in de Besogne-kamer van het Stadhuis. Op het politiebureau is de zer dagen, waarschijnlijk in het kader van de oproep om munitie, (iie wordt gevonden, aan te ge ven, een oude kanonskogel gede poneerd. Het projectiel is gevon den bij de werkzaamheden in het Victorie-park en is waar schijnlijk afkomstig van het be leg van Alkmaar in 1573. ZAICENNIEUWS ALKMAAR De groentezaak van de heer Verberne in de Spoorstraat, die Vrijdagmorgen werd heropend, is in de afgelo pen weken geheel verbouwd. Aan deze verbouwing was te vens een uitbreiding verbonden, waardoor de winkelruimte wel twee maal zo groot is geworden. Met een moderne aardappelsilo, nieuw® groentensnijmachines en een tweede aardappelsohrap- machine, waardoor het „machine park" werd uitgebreid, is de winkel van de heer Verberne tot een der fraaiste er» best geoutil leerde van Alkmaar geworden. Dekenale beker voor R. K. Sportdag ALKMAAR De H.E. Deken J. Th. Jacobs heeft voor de R.K. Sportdag een fraaie wisselbeker ter beschikking gesteld voor de voetbalwedstrijden te spelen tussen RKAFC en HSV. Dë be ker wordt eigendom van de club die d'e beker drie keer achtereen of in totaal vijf keer zal hebben gewonnen. De R.K. Sportdag wordt Zondag 18 Mei in het Gem. Sportpark gehouden. OPROEP GETUIGEN ALKMAAR Maandag is een voetganger, die bii de Emmaforug plotseling de weg overstak van achter een geparkeerde auto, aangereden door een 52-jarige wielrijdster. die daardoor kwam te vallen, verwondingen aan haar gelaat opliep en wier bril be schadigd werd. Eventuele getui gen van dit ongeval worden ver zocht zich in verbinding te stel len met de gemeente-politie te Alkmaar, afd. Verkeer. Begin van brand ALKMAAR In een pakhuis aan de Hekelstraat, waarboven een 73-jarige man woont, is Dinsdagavond een" begin van brand geconstateerd. Hst bleek dat een stuk dak in brand was geraakt door de vonken, die uit d'e schoorsteen van een kolen- fornuis naar buiten waaiden. Een paar. in de buurt wonende brandweerlieden hebben de brand met emmers water kun nen blusser». Openbare verkoping ALKMAAR Door notaris Mr. G. C. Zijnen ziin in het „Gulden Vlies" Woensdagmiddag enkele woonhuizen en pakhuizen bij opbod verkocht. Een perceel in de van der Woudestraat, dat aanvankelijk ook bii opbod zou worden verkocht, is reeds uit de hand verkocht Voor eeh huis met werkplaats aan het Varne- broek no. 37 en 39 werd f9000, geboden, voor het huis met erf aan de Lindenlaan 26 f2840.—. Het hoogste bod op een woon huis met winkel aan de Laat 67 was f6000.Voor de pakhuizen Bloemstraat 6-8-10 en 12 werd ner stuk f300 geboden en voor het pakhuis Bloemstraat 16 f500. Voorts werd nog een bod gedaan op een woonhuis, Bloemstraat 4. van Ï520 en op het woonhuis Bloemstraat 14 van f500. Aan het eind van de verko ping. die zeer veel belangstel ling trok, werd voor een erf aan de Bloemstraat nog even f260 geboden. De afslag zal plaats vinden Woensdag 30 April a.s. te drie uur in het „Gulden Vlies". ALKMAAR. De eerste lustrumviering van de afd. KAV van de Ned. Katholieke Vrou wenbeweging in Alkmaar heeft Dinsdag- en Woensdagavond 2 volle zalen getrokken in „Het Wapen van Heemskerk". Het bestuur heeft de leden met haar introducees een allergenoeglijk ste avond aangeboden, waar de echte Roomsp blijdschap heerste; men had het Langedijker Cabaret Gezelschap uitgenodigd een pro gramma te verzorgen en dit heeft het gedaan onder de titel- ..Blijf liever gezond", een vrolijk en rap afgewerkt programma, o.a. met schetsen, die om hun dave rende uitbundigheid hartelijke lachsalvo's hebben doen opklin ken. aardige populaire songs en liedjes over het land van Noord- Scharwoude. en enkele fiinge- t.roffen zangstukjes van Hanni Wolfswinkel en Piet Tromp. Bij deze gelegenheid heeft het bestuur met veel trots het nieuwe vaandel, diat Maandag j.l. is ge wijd, laten zien. Inderdaad kan men trots zijn op deze nieuwe vlag, die met zorg vervaardigd is en die de dames ongetwijfeld zal inspireren tot saamhorigheid en liefde voor de organisatie. De gezelligheid en de goede sfeer was op beide avonden zo prima, dat de loten vlot van de hand gingen. De prijzen, door de Alkmaarse Middenstand be schikbaar gesteld, waren dlanrbij aantrekkelijk genoeg en het be stuur is de Middenstand dan ook zeer erkentelijk voor deze wel willende geste. De beide avonden werden be sloten met een gezellig samen zijn. waarbij gedanst werd o.l.v. Jack Smit De H.Eerw. Heer Deken J. Th Jacobs heeft op de eerste avond van zijn belang stelling bUik gegeven. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. PLAATSELIJK NACHTVORST Vannacht op vele plaatsen lichte nachtvorst en hier en daar mist. Morgen over dag wisselend bewolkt en bijna overal droog weer met ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot jr.ntige wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. 25 April zon op 5.22, onder 19.55: maan op 5.16, onder 22.07. Kostbare vogel vliegt de wereld door ALKMAAR - De politie maakt er wandelaars op opmerkzaam, dat er onlangs een kostbare Sa- ruskraanvogel in ons land is waargenomen en dat deze zich waarschijnlijk ook in deze buurt zal ophouden. Het is een vogel, die waarschijnlijk uit een dieren park in het buitenland is weg gevlogen. Het beest is 1.60 m. hoog en heeft een vlucht van 3 meter; het is paarlgrjjs van kleur en heeft een rode kop. De genen, die het beest zien, worden verzocht het niet te doden, doch direct daarvan kennis te geven aan het dichtstbijzijnde politie bureau. Koe er tussen uit ALKMAAR Tijdens het los sen van vee, bestemd voor de voorjaarsmarkt, is op de Ka naalkade gistermorgen een koe er tussen uit getrokken. Het dier liep de open deur van een gros- sierderij binnen en begaf zich naar het pakhuis, waar het eni ge gereedstaande pakketten le vensmiddelen bevuilde. Ook werd nog een fiets beschadigd. Met moeite is het dier naar de markt teruggevoerd. ALKMAAR De belangstel ling voor de gisteravond gehou den vergadering van Alcmaria V.V.V. was zeer gering. De voor zitter de heer D. J. Scheffel, knoopte aan zijn openingswoord een beschouwing vast t.a.v. de verwachtingen omtrent het vrcemdelingenbezoek; verwacht wordt, dat toeristen uit de Ver. Staten dit jaar aan hun reizen naar Europa 500 millioen dollar zullen besteden en een 20-tal landen streeft ernaar hiervan te profiteren. Nederland heeft zich hierbij niet onbetuigd gelaten en via de A.N.V.V. en plaatselijke V.V.V.'s wordt de aandacht op de toeris tische geneugten van ons land gevestigd. Hoofdzaak is, dat de toeristen die ons land bezoeken, met goede indrukken weer naar hun landen terugkeren. Blijkens het door de heer J. Arntz uitgebrachte jaarverslag over 1951 draait het ledental om de 500; 13.586 Kaasmarktbezoe kers beklommen de Waagtoren; het aantal overnachtingen be droeg 11.586 ('50 11.500) waar van 3062 van buitenlanders ('50 3000). Er werden 4220 inlichtingen over Alkmaar en 1827 over an dere plaatsen verstrekt. Van de 4447 bezoekers van het V.V.V.- bureau waren er 2043 buitenlan ders. Zesmaal werd via de rad'io een reportage over Alkmaar er» de kaasmarkt uitgezonden. Het fi nancieel jaarverslag wees een bedrag aan ontv. en uitg. aan van f12.965 met een batig saldo van 1.157. De motorraces brach ten voor de V.V.V. in '51 f2023 op. Nadat de heer C. Brouwer na mens de fin. commissie gunstig had geadviseerd, werd de pen ningmeester voor zijn beheer ge- déohargeerd. Medegedeeld werd, dat er voor de prijsvraag, waaraan journalis ten in binnen- en buitenland deelnemen, reeds verschillende inzendingen werden ontvangen. In overweging bij het bestuur STREEKNIEUWS IN 'T KORT OUDO'RP De afdeling Oudorp van de KVP belegt óp 28 April een grote propaganda-bij een komst in café Morsch. waarop als spreker zal optreden het Tweede- Kamerlid. de heer C. J. van der Ploeg, voorzitter van de R.K. Landarbeiders'bond „St. Deus De- dit". OUDORP De leden van de zangvereniging „Sursum Corda" worden herinnerd aan de repeti tie van de drie koren, die op de nationale herdenkingsavond bij jiet monument te Sint Pancras, onder leidine van de heer Piet Groot zullen zingen. De repeti ties wordeD gehouden in zaal Bouwstra. op Donderdag 24 April en 1 Mei des avonds om 9 uur. Uitgevoerd zal worden „Tradi- derunt" van Piet Groot. Aller opkomst is dringend nood zakelijk. In verband met het zin gen op de KVP-vergadering wor den alle leden dringend verzocht Maandag a.s. kwart voor 8 in het Verenigingsgebouw aanwezig te rijn. zijn een opvangcentrum voor drukke dagen, zoals de Paas dagen, als bltikt, dat er grote vraag naar hotelruimte is. De voorzitter deelde nog mede, dat voot dit iaar de subsidie voor de instandhouding van de Kaasmarkt weer verzekerd is. Bii de rondvraag kwam de fietsen stalling ter sprake bii de Vis markt. welke niet verenigbaar werd geacht met het historisch karakter van dif stadsdeel. Ook de verkeersmoeilijkheden in de Magd'alenenstraat op Vrijdag kwamen ter sprake. De direc teur zal zich terzake tot de be trokken gemeentelijke instanties wenden. Het bestuur besloot gisteravond nog in het vervolg op Zondagen het bur^iu van VW van 411 u. geopend te houden, ten gerieve van de vreemdelingen die om nachtlogies vragen. ALKMAAR Als er iets popu lair geworden is, dan moet dat toch wel het reizen zijn. Iedereen droomt tegenwoordig van het maken van een reis naar Arden nen, Parijs. Eifelgebied. Ober Bayern, de Cote d azur, Sankt Anton en noem maar op. Hiertoe heeft ongetwijfeld de ontwikke ling van de hotsebotsende autobus tot de super comfortabele touring car een belangriik aandeel bijge dragen. Maar niet minder de tal rijke reisbureaux die in ons landje als paddestoelen uit de grond zim gerezen. Van de vijfhonderd-en- zoveel reisbureaux is dat van de Cebuto-Naco wellicht wel een der belangrijkste. Dat werd Woens dagavond op een feestavond in „Het Gulden Vlies" tenmin ste betoogd door de zeer welbe spraakte propagandist-reisleider sneltekenaar annex humorist, de heer van Rooyen. die op waarlijk begeesterende manier de charme's van al deze gebieden uit de doe ken deed. Hii wist ziin gehoor dermate te boeien dat zelfs een vallende speld hoorbaar zou ziin geweest. Maar Cebuto was bii het organiseren van deze avond niet over één nacht ijs gegaan. Niet minder aantrekkelijk was het op treden van de band van Naco- musiei en het pittige zangererie dat overigens normaal op het Naco-kantoor pleegt te werken. Hoogtepunten van de avond vormden echter de vertoning van de films „Dusseldorf". „Ober Bayern", „Oostenrijk" eri niet te vergeten de voortreffelijke Hol landse technicolor over de Noord- hollandse steden en de bloeiende bollenvelden „Lente in Holland". Burgerlijke Stand SCHOORL. Geboren: Anne- mieke, d. v. P. C. Ivangh en A. Smit; Simon J. M„ z. v. C. N. van Langen en E. B. Zweden; Johannes Th. A., z. v. J. Th. Stam en A. Koortens; Cornelia M. J„ d. v. G. A. M. van Schaik en C. G. Keijzer; Jan, z. v. C. G. J. van Leeuwen en G. L. Schou ten. Overleden: W. S. van der Noor- daa, 76 j„ weduwn. van M. C. Lang; J. Praat, 75 j„ weduwn. van N. Schipper: A. A. Peeck, 59 j.; R. Simons, 71 j. S S c

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2