v.v.v. 1 T rachtte garagehouder z'n vrouw met uitlaatgas te vergiftigen? Rallyekaravaan naar Noordwijk na fantastische Ardennenrit JloMefótCLGtjei en J Koninklijk Paar keert op 27 April terug lelijk eizen zorgen Nacht van Auvergne" zal rallyerijders nog lang heugen Minister wil M.O, regelen in 1951 jsgebouw i de zaal. iaat. Aan- alverdijk, Twee volledige bekentenissen thans herroepen In „sleepair"-Constellation Arbeiderswoning uitgebrand DE TULPENRALL De verklaring van Steenberghe A. C. de Bruijn op verkiesbare plaats Frankrijk aan de beterende hand VERWACHTING door het K.N.M.I. geldig van Donder- t Vrijdagavond. JK ST e cht op vele plaatsen nachtvorst en hier ir mist. Morgen over. isselend bewolkt en overal droog weer ongeveer dezelfde fatuur als vandaag, te tot jr.'itige wind akelijk tussen West ord. zon op 5.22, onder op 5.16. onder 22.07. e vogel vliegt wereld door R - De politie maakt ars op opmerkzaam, ïgs een kostbare Sa ai in ons land is n en dat deze zich k ook in deze buurt n. Het is een vogel, jnlijk uit een dieren- buitenland is weg- et beest is 1.60 m. :eft een vlucht van et is paarlgrjjs van aft een rode kop. De- et beest zien, worden niet te doden, doch ■an kennis te geven ahtstbijzijnde politie- er tussen uit Ft Tijdens het los- e, bestemd voor de rkt, is op de Ka- stermorgen een koe t getrokken. Het dier i deur van een gros- inen en begaf zich khuis, waar het eni- aande pakketten le- a bevuilde. Ook werd ts beschadigd. Met t dier naar de markt jpvangceritrum voor en, zoals de Paas- alijkt, dat er grote hotelruimte is. ter deelde nog mede. lit iaar de subsidie standhouding van de geer verzekerd is. Bii g kwam de fietsen- sprake bii de Vis ie niet verenigbaar met het historisch n dit stadsdeel. Ook •noeiliikheden in de itraat op Vriidag sprake. De direc- h terzake tot de be- neentelüke instanties r besloot gisteravond rervolg op Zondagen an VVV van 4—11 u. houden, ten gerieve eemdelingen die om rragen. R Als er iets popu- n is, dan moet dat reizen zijn. Iedereen anwoordig van het *en reis naar Arden- Eifelgebied, Ober Cote d azur. Sankt em maar op. Hiertoe njfeld de ontwikke- ïotsebotsende autobus comfortabele touring- ngrijk aandeel bijge- r niet minder de tal- ïaux die in ons landie ilen uit de grond zijn i de vijfhonderd-en- ireaux is dat van de wellicht wel een der Dat werd Woens- o een feestavond in en Vlies" tenmin- door de zeer welbe- opagandist-reisleider- annex humorist, de oven. die op waarlijk e manier de charme's gebieden uit de doe- ii wist zijn gehoor ooeien dat zelfs een ld hoorbaar zou zijn ir Cebuto was bii het van deze avond niet icht ijs gegaan. Niet ■ekkelijk was het op- de band van Naco- ;t pittige zangererie os normaal op het pleegt te werken. 0 van de avond ter de vertoning van „Dusseldorf". ..Ober ostenrijk" en niet te voortreffelijke Hol- icolor over de Noord den en de bloeiende „Lente in Holland". erlijke Stand i. Geboren: Anne- P. C. Ivangh en A. 1 J. M., z. v. C. N. en E. B. Zweden; h. A„ z. v. J. Th. Koortens; Cornelia G. A. M. van Schaik ijzer; Jan, z. v. C. G. iven en G. L. Schou- W. S. van der Noor- weduwn. van M. C. •aat, 75 j„ weduwn. ipper; A. A. Peeck, ions, 71 j. iVmVAVAVAVAWj tmxKmxmxmtë DONDERDAG 24 AHKIL i vj/ 's-GRAVENHAGE, 23 April De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. Reumer, eiste hedenmiddag bevestiging van de gevangenisstraf van 6 jaar waartoe de 29-jarige garage houder M. P. K. uit Nieuw- en St. Joostland door de rechtbank te Middelburg is veroordeeld. De procureur-generaal achtte be wezen, dat K. gepoogd heeft zijn vrouw van het leven te bero ven door autogassen in haar slaapkamer te brengen. De raads man van appellant, mr. Adriaanse uit Middelburg, bepleitte vrijspraak subs, ter beschikking stelling van de regering. De poging tot doodslag, subs, zware mishandeling, waarvan K. wordt beschuldigd, geschiedde in de vroege morgen van 31 Januari van het vorige jaar. Tegen half zeven verliet K. de echtelijke slaapkamer om in de onder de slaapkamer gelegen garage te gaan werken aan een auto, die dezelfde dag verkochtzou worden. Hij zag. dat de olie in de motor ververst moest worden en liet daarom de motor geTuime tijd stationnair draaien. Ondertussen hialp hij verscheidene klanten aan benzine. Om kwart voor acht hoorde hii zijn dochtertje (2 jaar) huilen. Hij rende naar haar slaap kamer, die naast zijn eigen slaap kamer lag en haalde het meisje uit haar ladikantje. Hij bracht zijn dochtertje in de buitenlucht en holde vervolgens naar de smederij van zijn vader. Zijn alarmering „ze zijn thuis alle maal dood" bracht daar grote ont steltenis te weeg. Vooral omdat hij zelf in de smederij in elkaar zakte. De vader zorgde er geluk kig voor, dat aan de vrouw, die bewusteloos in de slaapkamer lag, eerste hulp werd verleend, waar door haar leven gespaard bleef. Rumoer in dorp. In het dorpje Nieuw- en St. Joostland bracht dit gebeuren nog al beroering teweeg. Verscheidene inwoners herinnerden zich. dat 't huwelijksleven van K. niet altijd goed was geweest. Spoedig deden geruchten de ronde, dat er hier van boos opzet sprake zou zijn. 10 Februari word K. gearres teerd. Enkele dagen later legde hij een volledige bekentenis af. Hij vertelde, dat hij de uitlaatgas sen van de auto via een trechter en een koperen pijp naar een gat in het plafond van de garage had geleid om zodoende de giftige koolmonoxyde in de slaapkamer van zijn vrouw te krijgen... Een reconstructie van deze toedracht door de politie werd door hem be vestigd. Ook in zijn levensgeschie denis, die hij in het Huis van Be waring heeft geschreven bekende hij de moordaanslag. Voor de rechtbank herriep hij echter deze bekentenissen. Ook voor het ge rechtshof hield hij heden zijn on schuld vol. „Ik heb eerst bekend, omdat ik meende, dat ik boete moest doen voor het verdriet, dat ik mijn vrouw in het verleden heb aange daan en voor mijn onvoorzichtig heid om de motor te laten draaien in een afgesloten garage. De president van het Hof ver klaarde moeilijk in K-'s onschuld te kunnen geloven. „WaaTom hebt U wel uw dochtertje in veiligheid gebracht en niet uw vrouw?" vroeg hij. Bezwarend voor verdachte was ook de getuigenis van zijn vader, die verklaarde, dat hii de ramen in de slaapkamer van Mevr. K. zonder moeite had kunnen openen „Ze waren niet vastgevroren", (zoals K. beweerd had). De pro cureur-generaal oordeelde, dat de schuld van K. onomstotelijk vast staat. Hii achtte de poging tot doodslag bewezen, niet de zware mishandeling, die de Middelburg se rechtbank bewezen had ver klaard. GEVANGENIS-OPROER DUURT VOORT JACKSON (Michigan) (Reuter) Woensdag heeft zwaargewapende staatspolitie een poging van 173 opstandige gevangenen in de ge vangenis van Jackson (Michigan) om het tuchthuis van de gevange nis te bestormen verijdeld. De opstandelingen, die sedert Maan dag 10 bewakers als gijzelaars gevangen houden in een belegerd cellenblok, trachtten door te bre ken naar een tunnel, die lejidt naar het tuchthuis, doch gealar meerde wachten wisten de op standelingen tegpn te houden. Hoewel de gevangenisautoriteiten de voornaamste voorwaarden van de opstandelingen hadden aan vaard. hebben dezen hun verzet Woensdag niet opgegeven. Schreeuwend van achter hun barricades daagden zij de gouver neur van Michigan, Williams, uit met hen op hun eigen voorwaar den om geen vergeldingsmaat regelen en bepaalde gevangenis hervormingen te onderhande len. 's-GRAVENHAGE H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zullen, met hun gevolg, op Zondag 27 April a.s. om 18.30 uur plaatselijke tijd met een „Constellation" van de K.L.M. van Ottawa naar Nederland vertrekken. De vlucht wordt gemaakt via Gander op New Foundland. Het Koninklijk Paar wordt Maandag 28 April om 15.30 uur Nederlandse tijd op Schiphol verwacht. STEENWIJKERWOLD. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak gistermorgen om 10 uur brand uit in een arbeiderswoning in de Jodenhoek nabii Willems oord. gemeente Steenwiikerwold, bewoond door B. Huisman. In een oogwenk stond de wo ning in lichterlaaie. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon deze niet anders, dan nablussen. De vrouw en kinde ren konidien zich tijdig in veilig heid stellen, doch de gehele in boedel ging verloren. Verzeke ring dekt de schade. WANNEER KOMT DE KERK TE ENS? ENS. De geruchten, dat de nieuwe kerk te Ens nog dit jaar gebouwd zal worden, blijken niet geheel juist te zijn. Volgens pas toor Gilsing hoopt hij nog dit jaar te kunnen beginnen, maar hem is nog niets bekend. Laat ons hopen, dat de geruchten als nog uitkomen. Een commissie van het Amerikaanse Congres is begonnen met het getuigenverhoor inzake de massamoord op Poolse officieren en intellectuelen in de bossen van Katyn. Links de eerste getuige, die gehoord werd, de vroegere Poolse offi cier Joseph Czapski, thans als schilder in Parijs werkzaam. Hij zou persoonlijk door generaal Anders belast zijn geweest met het onderzoek naar de vermiste Poolse officieren. (Vervolg van pag. 1) Mr. Steenberghe haalt hiervan dan een aantal voorbeelden aan. Nadat mr. Steenberghe heeft gewezen op de betekenis van de katholieke staatkundige eenheid, zegt hij verder in zijn verklaring: „Op grond van die overtuiging is dan ook het eerste wat de groep heeft gedaan: unaniem de idee van een afzonderlijke vleu- fel afwijzen; ook prof. Duynstee eeft zich daarmee verenigd, het geen hem tot eer strekt, want hij was degene, die deze idee oor spronkelijk lanceerde. Geen contact met Welter Het spijt mij dan ook, dat prof. Duynstee zich onlangs heeft ge uit op een wijze, die daarmee, en ook met de gang van zaken, die de K.V.P. sedertdien te zien ge geven heeft, moeilijk in overeen stemming is te brengen. Ik wil in dit verband uitdrukkelijk ver klaren, dat tussen de groep en de heer Welter of zijn partij geen enkel contact heeft bestaan. Dit heeft ook nooit in het voornemen gelegen". „Uit het gezamenlijk commu niqué van de K.V.P. en de groep- Steenberghe blijkt, aldus mr. Steenberghe, dat het leggen van een basis voor herstel van het vertrouwen in de K.V.P. bereikt leek" en hij laat daarop even verder volgen: j,Op het moment van de beëindiging van het over leg had de groep zich dus ook direct ontbonden kunnen verkla ren. Slechts toevallige, omstandig heden leidden tot een later tijd- S Tii die tussentijd vonden reac ties op het communique plaats, die teleurstellend waren voor de groep. Zij zag daarin echter geen reden bij haar ontbinding wan trouwen te uiten of terug te ko men op wat in het gemeenschap pelijk communiqué tot uitdruk king was gebracht". Aan het slot van zijn verkla ring zegt mr. Steenberghe o.m.: „Met betrekking tot verhoging van het representatieve karakter en van de deskundigheid der Tweede Kamerfractie is het m.i. niet bij voornemens gebleven, ue wijze, waarop het partijbestuur de vernieuwing van de fractie heeft bevorderd, bewijst dit. Ieder nuchter denkend kiezer zal willen beamen, dat het in zeer belangrijke .mate aankomt op de personen, die de katholieke politiek moeten „maken Een tweede vraag van belang betreft de richtlijnen, die de partij aan haar afgevaardigden meegeeft, het programma. De groep heeft met name in de beknopte samen vatting van het ontworpen ver kiezingsprogram de weerslag kun nen vinden van de gedachtenwis- seling met het k.v.p.-bestuur „Moge kennisname van deze actie", aldus mr. Steenberghe, „en van de resultaten daarvan u er toe brengen meer dan m het ver leden onze K.V.Pactief te siteu nen, zowel door uw lidmaatschap als door uw medewerking op ver gaderingen en bij verkiezingen. Vergeet niet, dat wat wij bereik ten voor een groot deel zonder onze actie bereikt zou zqn alè meer katholieken hun plicht had den gedaan als lid van de K.V.P. De naam van de „constellation" is nog niet bekend. Het toestel waarmede de vlucht wordt ge maakt is uitgerust met „sleepair" stoelen. De bemanning zal dezelfde zijn als die welke het Koninklijk Paar naar Washington heeft gebracht. De boordwerktuigkundigen zullen evenwel anderen zijn dan die van de heenreis, aangezien de vlucht thans wordt gemaakt met een Lockheed „constellation". Zoals bekend is reisden de Koningin en de Prins naar de Verenigde Sta ten met een Douglas DC-6 ma chine. De bemanning zal bestaan uit: gezagvoerder H. Groenevelt, eer ste bestuurder L. C. Ackerson, tweede bestuurder P. C. A. Sehüller, eerste telegrafist A. J. I. Lensing, tweede telegrafist J. Staal, eerste steward C. Woldefs, tweede steward J. M. C. Helder, eerste stewardess mej. H. Y. J. Bosman, tweede stewardess Mej. M. C. Kostelijk. NIEUWE STERKERE STRAALMOTOR LONDEN (Reuter/ANP) Volgens de Hawker Siddeley groep, (de combinatie van o.a. de Engelse vliegtuigbouwers en fa brikanten van vliegtuigmotoren bestaande uit: de vliegtuigen- fabrieken van Sir W. G. Arm strong Whitworth, Gloster, Haw ker, AAXCV Roe, A. V. Roe Ca nada eb de vliegtuigmotorfabrie- ken van Armstrong Siddeley) ,is de nieuwste uitvoering van dé door Armstrong Siddeley ge bouwde „Sapphire" straalmotor, bijna dertig procent krachtiger dan enige andere in de wereld. De gegevens van deze „Sapphire" ziin geheim. (Van onze verslaggever) Van boven in de verte naderen twee lichtkogels snel in de bocht, dan schieten ze de helling af in de bocht beneden ons, pijlsnel in tomeloze vaart. Knallend, gierend van het remmen, de vonken schietend uit de spiraaltjes van de bouten, nemen ze de bocht en verdwijnen op het rechte eind. We staan in de buurt van Hosingen, midden in het traject van de duizend bochten in de Ardennen. Het is kwart over twaalf in de nacht en de grootste krachtproef van de Tulpenrallye 1952 is in volle gang. Na drie dagen en twee nachten rijden, waarvan de laatste 24 uur onder al moeilijker omstandig heden, zijn de deelnemers thans toe aan de grote legpuzzle die Piet Nortier hier heeft uitgezet door rustige Luxemburgse dorp jes, waar plukjes mensen ook nu nog vol belangstelling meeleven en ook langs en over de hellingen van de Ardennen, waarvan we nu in de nacht alleen maar de lief lijkheid kunnen raden. De nacht is vol lawaai van motoren. De Lancia's, Jaguards, Allards, Fords etc., ieder op zich kondigt zich aan met een speciale kakophonie van geluiden die de stilte van de nacht verstoren. De Lago van Reichmann spant hierin wel de kroon. Het rallyespook waart door Luxemburg, over een afstand van 125 km door 998 geheide bochten, een afstand die moet worden af gelegd met een gemiddelde snel heid van 60 km per uur. Soms komen drie of vier auto's tegelijk de helling afracen, luid toeterend om ruimte en voorrang om daar na weer te verdwijnen in de diepte beneden ons. Nog zien we de damesequipe van Miss S. Sad lerMiss DunhamMrs Black burn zich dapper door de boch ten schuren en de nek aan nek race van Ian Appleyard en Im- hoff die in volle gang zich voor ons afspeelt doch dan wordt het Naar wii vernemen heeft dc volledjere uitsla? van de KVP- erosliiststemmine in de kringen Haarlem. Den Helder en Utrecht de volgorde voor de 7 verkies bare nlaatsen bevestigd zoals wii die reeds in ons nummer van Maandag on srrond van voorlo- nige gegevens konden melden. Dit betekent, dat de beer A. C. de Bruiin de zevende Dlaats on deze liist zal innemen, welke als een verkiesbare nlaats kan wor den beschouwd. ook onze tijd om ons op weg te begeven, de weg die naar de dui zend bochten voert van Clair- vaux, dat met in oranje floodlight gehuld ons ontvangen zal, Luik en Maastricht naar Eindhoven waar Philips ons al opwacht in zijn recreatiezalen. ER VIELEN KLAPPEN ZWOLLE. .In die woning van W. H. en J. H. aan de Assen- dorperdijk ontstond een twist tussen deze twee heren ener zijds en G. J. W. anderzijds. Het slot was een kloppartij, hetgeen opgemerkt werd door de Zwollenaar W. K. diie het huis passeerde. Twee tegen één vond deze geen verhouding en hij be gaf zich in het strijdgewoel. De eerste stap over de drempel was evenwel al noodlottig, want J. H. plaatste een voltreffer op het hoofd van de bemiddelaar. Tenslotte maakte de politie een einde aan de strijd en nam de heren mee naar het bureau, waar tegen de gebroeders H. proces-verbaai werd opgemaakt wegens mishandeling. CEEN GENADE VOOR ILSE KOCH MUENCHEN, 23 April (A.P.) Vandaag is aan Ilse Koch schriftelijk medegedeeld dat zii gedoemd is de rest van haar le ven te slijten in de gevangenis wegens haar misdaden in het concentratiekamp, waar ze be kend stond als „de rode heks van Buchenwald". De brief was afkomstig van haar advocaat, dr Alfred Seidl te Muenchen, nadat gisteren te Karlsruhe het hoogste Westduitse Gerechtshof het in 1951 door een lagere rechtbank uitgesproken vonnis van levenslange gevange nisstraf tijdens een zitting van één dag bevestigd had. Eensgezind? „De eensgezindheid in de KVP is hersteld", las ik in een krant van een paar weken geleden. Je zou het aan de agitatie van sommige kies- comité's bij die pas ge houden groslijststem ming niet zeggenHet was bar. wat er hier en daar uitgespookt is. Daar bleek in elk geval wei nig van „eensgezind heid". Sommige bewe ren, dat het echter op zichzelf niet zo'n vaart loopt. Maar wij vinden het toch niet fraai en ook niet verheffend, dat hier en daar een stukje klassestrijd werd weg gegeven van het zuiver ste water. Anderen, die al langer met dit bijltje hakken, beweren, dat na deze partijstemming de gemoederen wel weer bedaren en dat het pa rool blijft: na deze par tijstrijd is de zaak uit en staan we eensgezind achter de lijsten van de katholieke partij. Wij hopen dat dit zo is. Oud-minister Steenber ghe heeft verklaard, tevreden te zijn over de aanwijzing van de kwa liteitszetels en de Bruiin zei Maandag in een rede te Oldenzaal, dat ieder een zich met het pro gram van de KVP kan verenigen. Dat is wpI een beter geluid. Nu hopen wij maar. dat er geen kiescomité's komen als straks de officiële stemming op 25 Juni aan de orde komt. Men weet misschien, dat het voortaan mogelijk is. dat een candidaat zich bij voorkeurstemmen laat kiezen en ais diaar nu ook weer afzonder lijke nropaganda voor gemaakt wordt??? Hoe zal het gaan met het oude vertrouwde „stemt nummer 1 van dP lüst"? Laster Dit is een van de ergste dingen, die in de samenleving voorkomen. Internationaal blijkt, de laster tegen die Kerk nog niet uitgewoed te zijn. Tegen de Paus evenmin. Het Russische communistische orgaan „Komsomol Prawda" stelde dezer dagen nog eens vast. dat de com munistische opleiding van het werkende volk ondenkbaar is zonder een krachtige strijd te gen alle overblijfselen van de oude maatschap pelijke inrichting, waar onder godsdienstig bij geloof en vooroordelen" En hoe die krach tige strijd gevoerd wordt blijkt uit een artikel van de Russische schrij ver Pawlenka in het tijdschrift „Sovjetlitera tuur" te Moskou. Deze heer geeft een nummer tje haat tegen de Kerk weg. dat niet mooi meer is. Hii noemt Rome het wereldcentrum der gods dienstige industrie, de stad der kuipende pa pen, geheime Jezuieten en dergelijks fraais meer. De klap op de vuurpijl is de gemene bewering, dat „de Paus het volk haat, zoalsslechte een geboren aristocraat het volk haten kan." De waarheid is. dat de Hei lige Vader nooit anders heeft gedaan, dan de werkeliike belangen van het volk verdedigen. Dat weet iedereen, wiens brein niet bezwadderd is door communistisch pro- pagandavergif. Er waren en er ziin trouwens zeer veel ..geboren aristocra ten" die het zeer wél me nen met het volk en hun leven aan 6e echte democratie gewiid heb ben. Het voortschrijdend gelaster va,n communis tische zii de.' dat ook de Nederlandse rode agita tie. niet onberoerd laat. dwingt de katholieken om on alle fronten eens gezind te zijn! Vreemde zaak Dezer dagen werd een vreemde strafzaak van precies honderd iaar ge leden in herinnering ge bracht. ïp het Belgische plaatsje Gend werd een vader, zijp dochter, de bruidegom, diens moe- dier en_ nog een vrouw plus_ vier getuigen tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Wat was er gebeurd? De moeder van do bruid wilde haar toestemming tot het hu welijk niet geven. De vader haalde een andere vrouw over, bij de bur- DE GROSLIJSTSTEMMING heeft in de Kath. Volkspartij de gemoederen danig in beroering gebracht. Tenminste in het Westen en Zuiden van het land. Er is nog wel een en ander over te zeggen, al zal dat hier niet gebeuren. Wat óns opvalt, is dat niemand nog spreekt over de kwestie, of candidaten, wie dat dan ook zijn, moreel wel verantwoord zijn, wanneer zij een hogere, wellicht zelfs een z.g. verkiesbare plaats op de lijst aannemen indien vaststaat dat ie hogere plaats ver kregen is door onreglementaire actie. Dit is hier en daar het geval. Nou geloven wij, die niet zoveel met groslijstpolitiek te maken hebben, dat dit moreel niet verantwoord is. Wij hebben ook niet zoveel verstand van kiesreglementen, maar wij dachten zo, dat het niet zuiver is, als men gaat zitten op een stoel, die een product is van revolutie en anarchie gerlijke plechtigheid de plaats van de moeder in te nemen en onder deze omstandigheden kwam het huwelijk tot stand. De beklaagden zeiden, dat zii niet geweten had den, dat wat zij hadden gedaan, zo erg was De dansende beer De heer Edmund Mac- Michaël in do Londense voorstad Finchleü is zulk een iiverig lid van de Dierenbescherming- dat hii niet kon nalaten te protesteren teg°n het nlan. om on een liefda digheidsfeest een dan kende been te laten on treden. Weet u wel. meldde hii aan de domi nee. dat die beer moet treinen hoven een gloei end rooster, terwijl een trommel voor de bege leidende muziek zorgt? Dat weet ik niet. zei de dominee, maar vraagt u het eens aan de man. die het feest verzorgt. Deze man verslikte zich van het lachen. De dan sende beer was71111 vrouw, die voor deze gelegenheid een beren huid zou aantrekken! Niet wetend, of, dit de man van de dierenbe scherming °ek zou inte resseren. deelde dn man ten overvloede mede dat ziin vrouw zich niet zou oefenen hoven een glor ende roosterDe dierenbeschermer had er nu vrede mee, en be weerde, dat hij door de advertentie misleid was; daar had natuurlijk in gestaan, dat er een beer zou dansen. Wat een verbeelding! Van de vroegere Duit se rijkskanselier dt. Lu ther gaat een aardig ver haal. Hij was in de zo mer van 192-5 rust gaan zoeken op het eiland Siilt Om de rust te be vorderen, ging. hij ■•in cognito" onder 'de naam g^heimrat Lediebur en ziin staatssecretaris ging mee als ziin schoonzoon. Luther nam het er goed van en kree® last met ziin maag. De dokter moest er aan te pas ko men, die zei, dat de ma" maar goed rust moest houden. Laat hier nou geen stukken koenen Dat moet. zei dr. Luther-Le- debur, anders loopt de boel spaak. Ach wat, meende de arts. denkt u nou heus. dat het minis terie niet verder kan werken, als u een naar weken geen stukken riet? Wat. schreeuwde Luther, wat weet jij er van wat pen riikskansc- lier aan zijn hoofd heeft? Later zei de dokter te gen de ...schoonzoon-se cretaris" dat het met de maag wel zou loslopen, maar ..uw schoonvader is inderdaad sterk over werkt, hij verbeeldt zich, dat hij de rijkskanselier zelf is" Cripps De vroegere Engelse Labourminiister Sir Staf ford Cripps, is overleden. Hij heeft een even grote als tragische loophaan achter zich. Hij was de man met de vele bijna men. Christelijke Kruis vaarder werd hij, gelo vig christen als hii was, genoemd en ook wel Socialistische stormvogel om zijn soms extreme denkbeelden en praktij ken. Maar merkwaardig is het. dat hij het meest populair was om zijn bijnaam van de IJzeren Kanselier, niet omd'at hii zoveel gemeen zou heb ben met wijlen Bismarck maar omdat hij zulk een kracht was in het door voeren van sterke bezui nigingen. Dit is voor het Britse volk merkwaardig en een voorbeeld voor andere landen. Wellicht ook voor Nederland. Want sterke bezuinigin gen waren voor Enge land noodzakelijk, om het te redden van de rand van de afgrond, na de grote oorlog. Enge land was en is het enige niiet Altijd Janssen Het Handelsblad schrijft in een levensbericht: „Intussen is Janssen on danks ziin hoge leeftijd, een ervaren financier". En nou dachten wii nog wel, dat dlie hoge leef tijd juist wel iets met ervaring te maken had... Hoewel. En deze merkwaardige tegenstelling ontleent ons vakorgaan aan het „Vrije Volk": „Hoewel Noorderlicht meestal een paar keer per jaar in ons land is waar te ne men, was het vorige Dinsdagavond toch wel heel bijzonder duidelijk". Duidelijker in elk geval dan de zinsnede uit de krant. Mag hij dat? In een interview met de heer Stals, die Von del in het Frans heeft vertaald, verklaarde de vertaler aan de NRC: ,,Ik mag zeggen, dat ik een van de zeer weini gen ben, dié het hebben aangedurfd, een groot modern dichter in ver zen te vertalen". Wij dachten, dat Vondel bij na vierhonderd iaar dood is. maar het kan best zijn, dat wat toen mo dern was, dit nu weer is. Overigens meenden wii, dat dichters altijd al iets met verzen te maken hadden. Watersnood Er is verschil tussen watersnood en water- nood. Die ,.s" meer of minder betekent heel wat. In het ene geval is er te veel, in 't andere geval te weinig water.. Van dat eerste weten wij in ons land mee te praten. Hoe het met de kansen van het laatste staat, heeft een Zweedse professor ons trachten duidelijk te maken. Hij gelooft, dat de Atlanti sche en de Stille Oceaan steeds meer water zul len verliezen. Er komt steeds meer land aan' de oppervlakte. En niet zo'n beetje, maar hele continenten. Op de duur worden wij in de wereld waterloos. Maar het zal nog een heel poosje du ren. aangenomen, dat de prof. die Hans Petersen heet, het aan het rechte einde heeft. Het is slechts een kwestie van een kleine duizend mil- lioen jaar.. De scheep vaartmaatschappijen be hoeven dus nog niet ban» te zijn voor hun inves teringen. Frankrijk is, sedert de be faamde kabinetscrisis van 29 Februari j.l., waarbij de regering- Faure plaats maakte voor het kabinet-Pinay, aan de beterende hand. Blijkbaar wint met de dag meer de overtuiging veld, dat Frankrijk het hart is van de N.A.T.O. en de Franse binnen landse politiek direct een weer slag heeft op het gehele Westen. Schuman heeft dit in Lissabon destijds onmiddellijk begrepen,, toen hij aanvoelde voor welke moeilijkheden zijn land kwam te staan. Merkwaardig is intussen, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson van het begin af aan een groot vertrouwen heeft gehad in de oplossing van de crisis waarin Frank- Van hef1 wereldtoneel rijk verkeert. Nu zou het onver standig zijn van de veronderstel ling uit te gaan, dat men in Parijs de moeilijkheden te boven is. De Fransen tonen echter in de laatste weken meer begrip voor de politieke situatie en de positie van Frankrijk in 't kader van de aaneensluiting der Wes terse landen. Het zelfvertrouwen keert terug. En dit is van een enorme betekenis. Het is aan Pinay gelukt, zonder al te veel strubbelingen, het vertrouwens votum te verkrijgen. Het Franse volk waardeert de politiek van de premier-zakenman uit het kleine stadje St. Chamond. Een politiek, die voor alles gericht is op de economische gezondmaking van Frankrijk. Pinay ziet de za ken breed en van een nationaal standpunt uit. Hij wenst zijn plannen niet te zien doorkruist door allerlei partij- of groeps belangen, waar Frankrijk zo rijk aan is. De premier wil Marianne op de eerste plaats genezen van een paar gevaarlijke kwalen, zo als de belastingontduiking en de dreigende inflatie. Het moet ge zegd worden, dat hij tot nog toe daar aardig in is geslaagd. Het grote doel van de huidige Franse regering blijft het doorvoeren van het defensiebeleid op de basis, zoals in Lissabon werd be loofd. Hetgeen de wil demon streert om de eenmaal gegeven beloften van steun aan de Wes terse defensie gestand te doen. Trouwens het is voor Frankrijk een levenskwestie, het al of niet zijn van een grote mogendheid hangt er van af. De maatregelen, die Pinay bij het aanvaarden van zijn bewind in het vooruitzicht heeft gesteld, waren allesbehalve populair. Het geen blijkbaar in de laatste we ken anders wordt gezien. Geluk kig trouwens. Toch dient men te beseffen, dat een periode van 7 weken voor een leeftijd van een regering kort is. En Franse kabi netten bestaan doorgaans niet lang. Pinay zal de tijd moeten hebben om zijn plannen te kun nen verwerkelijken. Geeft de Nationale Vergadering hem daar toe de tijd en de gelegenheid, dan wil het zeggen, dat Frank rijk de goede weg heeft ingesla pen. Een versteviging van het Franse moreel en het verkrijgen van het broodnodige zelfvertrou wen betekenen nu eenmaal voor Frankriik alles in deze periode. Want daar wringt de schoen. Over te nemen maatregelen, of het uitdenken van plannen, be hoeft men zich niet ongerust te maken. De Franse geest staat daar voldoende borg voor. Hoofdzaak blijft het vaste voor nemen dit alles aan te pakken in een geest van nationale saam horigheid, gepaard gaande met de overtuiging een belangrijke taak te moeten vervullen in de Wes terse gemeenschap. Iets van deze kentering valt te bespeuren. Daarmede kan gezegd worden, dat Frankrijk aan de beterende hand is. Het is een gelukkige wending, niet alleen voor Frank rijk en het Franse volk, maar voor het gehele Westenèn het behoud van de wereldvrede. 4» DEN HAAG, 23 April. Mi nister Rutten heeft in de Eerste Kamer medegedeeld, dat binnen kort bij de Staten-Generaal zul len worden ingediend een wette lijke regeling voor het M.O. en een voor het voorbereidend ho ger onderwijs. Eerstgenoemd wetsontwerp zal een wettelijke regeling inhouden van de middel bare school. De minister is voor stander van een 5-jarige basis school en een 3-jarige schakel- school voor voortgezet onderwijs. De sprekers speciaal de heer Wendelaar (WD) die hun ongerustheid hadden uitgespro ken over een te vrezen tekort aan schoolruimte in verband met de uitzonderlijke toeneming van het aantal leerplichtige kinderen in de naaste toekomst, kon mi nister Rutten gerust stellen. Wel zal het kunnen voorkomen, dat er op grond van plaatselijke om standigheden hier en daar moei lijkheden zullen opduiken, aldus de minister. De minister was ver der nog niet in staat mededelin gen te doen over de grootte van het bouwvolume, dat in 1953 voor scholenbouw zal worden beschik baar gesteld. In antwoord up het verzoek van de heer Velthoven (KVP) zeide minister Rutten, dat hij nogmaals aandacht zal wijden aan de gedeeltelijke ontknikking van de onderwijssalarissen. Sprekend over de problemen, die samenhangen met het hoger onderwijs, zeide de minister, dat thans bijna een vierde deel der studenten steun genieten, hetzij uit particuliere fondsen, hetzij van de overheid. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De communisten kregen de aantekening tegen te hebben ge stemd. De Kamer nam eveneens zon der hoofdelijke stemming aan het wetsontwerp betreffende de bur gerlijke verdediging. Ook dit voorstel kon de communisten niet bekoren, zodat zij de aantekening „tegen" vroegen en kregen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3