uit Amerika teruggekeerd RIDGWAY volgt Eisenhower op als opperbevelhebber in Europa Ontvangst op z'n Hollands dood-georganiseerd De Bisschop weer thuis Spionnage-complot ontdekt in West-Duitsland DAGBLAD VOOR ALKMAAR De Koningin |(onjngjn 0n prjn$ w0er yej|jg Mgr. Huibers kwam uit Rome op Schiphol aan MARK CLAR benoemd in Korea Westerling opnieuw gevangen? EN OMGEVING NHD] Koningin en Prins weer veilig thuis GENERAAL GROW moet terecht staan 16-jarige jongen werd overvallen Eisenhower I Juni terug naar de VS. Brand op de „Dongedijk" Kroning in Londen op 2 Juni 1953 Rat beet baby in de kinderwagen Vrede met Japan: Russisch protest A'damse Rechtbank behandelde beroep HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct.a resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl, Credietbank. Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAG. 1 Dinsdag 29 April 1952 46e Jaargang No. 12462 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, »eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 36, teL 459 K 2240 HET IS WEL een bijzondere verjaardag, die Koningin Juliana morgen viert. Na vier weken is zij weer behouden op vaderland se bodem aangekomen, na eer, verre reis door een groot en be vriend land. Een reis, die ons land en zoals de Koningin zelf nog pas verklaarde geheel West-Europa, goed gedaan heeft. Nederland heeft zijn Koningin met grote dankbaarheid in het hart weer welkom geheten, na haar behouden terugkomst en het kan wel niet anders, of aan de vooravond van haar verjaardag denken wij het eerst en het meest terug aan alles, wat de Koningin op die reis heeft on dervonden. Aan wat zij heeft gegeven en wat zij heeft ontvan gen. Gegeven, door haar gang naar de grote centra van het Amerikaanse en later nog van het Canadese volk. Door de grote charme van haar persoonJijk op treden en door haar hartelijke en om hun diep inzicht en grote wijsheid zo gewaardeerde rede voeringen. O n t v a ng e n, door de grote tegemoetkomendheid van de lei ders van het Amerikaanse volk, en riet minder van dat volk zelf. Zij heeft het hart van Amerika veroverd, is herhaaldelijk getuigd en dit mag in verband met de herdenking van de geboortedag van Koningin Juliana ook nog eens met dankbaarheid in herin nering worden gebracht. Het zal immers voor ons land. en voor West-Europa, niet zonder verde re betekenis zijn, ook voor de toekomst! De Koninklijke reis heeft enor me „good-will" voor Nederland gewonnen en wij kunnen dan. ook zeggen, dat deze belangrijke tocht de grootste regeringsdaad van de Vorstin uit haar morgen eindi gend drie en-veertigste levensjaar geweest is. Natuurlijk zijn de constitutionele plichten en rechten van onze Vorstin in en met deze grote reis hoog gehouden, maar daar naast is het toch opvallend, zeker niet opzienbarend bij de aard van het Amerikaanse volk bijv dat de persoonlijkheid van de Koningin een grote in vloed heeft gehad. Het is die persoonlijkheid, dit sterke eigen karakter, dat bij een zo persoonlijke gebeurtenis als de viering van een verjaardag, sterker dan bij andere aangele genheden op de voorgrond treedt En het is daarom, dat wij bij deze verjaardag, zo kort na de zo succesvolle reis, nu die Ko ninklijke verjaardag als het ware samenvalt met het welkom van het Nederlandse, volk bij baar te rugkeer, aan Koningin Juliana, mede de dank overbrengen van ons volk, voor wat zij, ook en in het bijzonder persoonlijk, in deze verre landen heeft gepresteerd. Die dank en hulde heeft zich in de katholieke kerkert van one vaderland verenigd met het tra ditionele „Te Deum", als dank aan de Gever van alle goeds voor alles, wat Hij ons dierbaar va derland ook in het afgelopen jaar I zocht te willen antwoorden. Toen in. en door Koningin Juliana en JIi J 1 SCHIPHOL Even ongedwongen en zonder zweem van vermoeidheid of spanning, zoals zij op de zonnige ochtend van 2 April waren vertrokken keerden Koningin en Prins gister middag op Schiphol terug met de Constellation „Utrecht". Tegen half vier kwam de Connie uit een Hollandse wolkenlucht dalen. Trommels roffelden terwijl het toestel zijn laatste draai tot voor het platform maakte en er ging een gejuich door de rijen van bezoekers die op de daktuin van het restaurant stonden te wuiven, toen even later de deur openging. Het gejuich plantte zich voort tot langs de Ringvaart van de groene polder in lentefooi. De zon toverde gouden randen om de wolken boven het feeste lijke Schiphol, waar Amerikaanse en Nederlandse vlaggen elkaar afwisselden, terwijl de Koningin als eerste uit het toestel stapte en even boven aan de roltrap met de Prins dit alles stond aan te zien. Tijdens het eerste Wilhel mus, dat op vaderlandse bodem weerklonk, was het even onna tuurlijk stil, want door de ernst heen op het gezicht van de Ko ningin zag men de vreugde om het weerzien van de drie Prin sesjes, die mee waren gekomen met een lange rij van autoritei ten. Ondier aan de trap waren zij naar voren geschoven: Beatrix, Irene en Margriet en nauwelijks waren de laatste tonen gespeeld of hartelijk en blij daalde de Ko ningin de trap af om haar kin deren te omhelzen. Er ontspon zich een eenvoudig moederlijk gesprek, dat echter maar kort duurde. Want minister-president dr. Drees, de Canadese ambassadeur, de heer Dupuy, de ministers Beel, Lieftinck, Wemmers en van den Brink waren daar om de Konin gin te begroeten, terwijl dr. Ples- man stil stond toe te zien, tot hem met hartelijk gebaar een koninklijke hand werd toegesto ken. De ontvangst, die werd voort gezet in dezelfde hall waar de Koningin ook bij haar vertrek voor radio en televisie had ge sproken, viel door een al te ge compliceerde regie in zekere zin in het water. Men had de Konin gin een aantal vragen op schrift laten zien, waarop men haar ver haar regering, geschonken heeft! dit antwoord even later voor de microfoons werd gegeven, kon (Van onze eigen verslaggever) MET DE „ROTTERDAM", viermotorige luchtreus op de Indië- route, kwam Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, Maandagavond op Schiphol aan. Het vliegtuig, dat met vele Indië-reizigers uit Djakarta kwam, had twee uur ver traging. In gezelschap van Mgr. bevonden zich Mgr. Th. H. van Hussen, o.a. directeur van het Nationaal Missiebureau en de secretaris van de Bisschop, dr. I. de Jong. Wij verheugden ons er over, op het platform de eerste, en op dat moment de enige te mogen zijn, die de Bisschop verwelkomde op Nederlandse bodem, na zijn behouden thuisreis. Mgr. was om vijf uur uit Rome vertrokken; in drie-en-een-half uur over; de vertraging was dus niet aan het traject RomeAmsterdam te wijten ge weest. Na de verschillende controles werd Mgr in de hall o.a. begroet door de vicaris-generaal, Mgr J. M. Groot, de deken van Am sterdam Mgr G. J. M. v.d. Burg en secretaris J. C. Solleveld. In tussen hadden wij gelegenheid van onze Bisschop, in verschil lende étappes, van controle tot controle verschillende bijzonder heden te vernemen over zijn ver blijf in de eeuwige stad, waar heen Mgr Vrijdag 18 April was vertrokken. Zowel heen met de Constellation „Tilburg" als terug, had Mgr een mooie reis gehad. Hij had het verblijf in Rome heerlijk gevonden. Zijn reis betrof het zgn. bezoek „ad limina", d.w.z. het voorgeschre ven vijfjaarlijkse bezoek „aan de graven van de Apostelen Petrus en Paulus", resp. in de St Pieter en in de kerk van St Paulus „buiten de muren". De Bisschop had een particu liere audiëntie van een kwartier bij de H. Vader en bracht rap porten uit aan verschillende con gregaties. Mgr had zijn intrek genomen in het Nederlands Priestercollege. Het hoogtepunt van zijn Ro meins bezoek was de audiëntie bii Z.H. de Paus, op Zaterdag j.l. De H. Vader vrees in zijn ge sprek met onze Bisschop her haaldelijk de Katholieken van Nederland om hun trouw aan het H. Geloof. Eveneens roemde Hij hen om hun zin voor liefdadig heid, welke zoveel goede werken in stand houdt. De Paus onderhield zich met de Bisschop van Haarlem over de verschillende toestanden en ver houdingen in ons bisdom, dat op verschillend gebied toonaange vend is, daar zich in dit diocees de drie grootste steden van ons land bevinden met him grote geestelijke en tijdelijke zorgen. Daar vooral, maar ook elders, speelt het probleem van de ker kenbouw en van de werkzaam heden voor de herkerstening, de binnenlandse missie. In dit verband verleende de H. Vader van harte Zijn vader lijke zegen E\an allen, die aan het werk van de kerkebouw meedoen. En Hij prees met na me de arbeid van de St. Willi- brordusvereniging voor het be keringswerk in eigen land. Belangrijk mag het zeker ook genoemd worden, dat Z. H. de Paus zich duidelijk uitliet over Zijn hoop, dat de katholieken van Nederland de eensgezindheid zullen bewaren. De Bisschop is weer thuis. Belangrijke zaken wachten hem. Met iets van de oude veerkracht, die hem zolang eigen was, wat licht gebogen door de last der jaren, had Mgr., blij en opge wekt, het vliegtuig verlaten; men bemerken, dat het niet van harte ging. Er warda enkele vra gen bij geweest, die in overleg met de Koningin geschrapt zou den worden, maar de heer Dick Simons, die het interview afnam, wist daar weer niets van, zodat hij ze toch stelde. Daarbij kwam, dat hij de Koningin niet waar schuwde, dat zij met de rug naar de microfoons stond, hetgeen weer met zich bracht, dat ook de vele journalisten, die naar Schip hol waren gekomen om recht streeks van de Koningin iets te horen over haar reis, niets kon den verstaan. De stemming was onder al die omstandigheden beneden nul, niet alleen aan déze kant van de tou wen, waarachter de pers door het protocolair beleid van de ceremoniemeesterswas inge snoerd, maar ook bij de Koningin en de Prins zelf, die de kleine WASHINGTON Het Ameri kaanse leger heeft beschuldigin gen uitgebracht tegen generaal- majoor Rovert Grow, wiens dag boek het vorige jaar door com munistische agenten gecopiëerd is. Generaal Grow zal voor een krijgsraad verschijnen. Grow is militair attache in Moskou ge weest. De minister van het leger heeft verklaard, dat Grow op ongeoor loofde wijze militaire inlichtingen in particuliere geschriften heeft vermeld en niet op de juiste wijze heeft beschermd. Er was in Ame rika en „het buitenland" een on derzoek ingesteld. Men neemt aan, dat een Sovjet agent in Frankfort de vorige zomer fotocopieën heeft gemaakt van gedeelten van het dagboek, toen Grow niet aanwezig was. In Oost-Berlijn zijn uittreksels van deze copieën gepubliceerd. Volgens Grow zou een aanstaande oorlog „met alle wapens" uitge vochten moeten worden en zou het een juiste politiek zijn „onder de gordel te raken". LAATSTE GEALLIEERDE ORDER IN TOKIO TOKIO, 28 April Het Alge meen Hoofdkwartier van het Op- Êerbevel der Geallieerd strijd- rachten te Tokio heeft zijn laat ste order uitgegeven, die als his torisch document in de Japanse archieven zal worden bewaard. In deze „Algemene order no 10" wordt aan de zes afdelingen, die voorheen het grootste gedeelte van het Japanse openbare leven regelden, opdracht gegeven, zich bij het hoofdkwartier van het commando in het Verre Oosten te voegen ten einde zich „met de kortst mogelijke vertraging" te ontbinden. regie gewaar werden van een al te perfectionistische Hollandse ontvangst, waarbij iedereen weet in welk kringetje hij moet staan, maar waardoor dan ook alles vol maakt doodgeorgan;seerd wordt. Als een nachtpit, cl .e van armoe en gebrek aan stearine in elkaar zijgt, zo was het ineens afgelo pen met de plechtigheid, waar aan alle leven was ontnomen. Ook in Amsterdam immers heeft iedere kapper en iedere slager zijn handen voelen jeuken om, net zoals de New Yorkers dat deden, zijn telefoonboek eens aan snippers te scheuren en door de straat te gooien van pure vreugde, om wat de Koningin in de Nieuwe Wereld voor Nederland heeft be reikt. Maar in Nederland niets daarvan. Even later vertrok een hof- auto naar Soestdijk en reed al die enthousiaste vaderlanders voorbij, protocolair en saai, zon der dat zelfs de Nederlandse journalisten kans hebben gezien iets méér van deze aankomst te maken dan dit verhaal van hoe het niet moet. MIERLO Gistermiddag om streeks half vier is de 16-jarige Fons Liebreks langs het Eindho- vens Kanaal neergeslagen en be roofd van een geldtas, inhouden de ongeveer f 15.Voorts werd hem zijn polshorloge ontnomen. De dader, de 17-jarige v. d. M. uit Helmond, werd kort na de overval door enkele boeren en jongens gegrepen en aan de po litie overgeleverd. Fons Liebreks die op de fiets enige bestellingen, deed voor zijn broer, die bakker in Mierlo is, kreeg enkele klappen en trap pen, maar in zijn poging om Fons Liebreks bewusteloos te slaan, slaagde v. d. M. niet. Op het hulpgeroep van L. snelden en kele boeren en jongens toe. De aanvaller koos het hazenpad, maar werd anderhalve kilometer verder bij de Zuid-Willemsvaart gegrepen. De buit had hij reeds in de berm langs de vaart ver stopt. NEDERLANDSE AMBASSADEUR TE TOKIO DEN HAAG Van officiële zijde, wordt vernomen, dat de Nederlandse en Japanse regerin gen zijn overeengekomen, dat hun wederzijdse vertegenwoordigingen met ingang van 28 April 1952 de status van ambassade zullen be zitten. Nederland zal te Tokio worden vertegenwoordigd door de heer P. E. Teppema. Morgen viert H. M. de Koningin haar 43ste verjaardag. Wij publiceren hier de nieuwste opname van onze Landsvrouwe door W. Schurman, N.F.K. WASHINGTON, 28 April Generaal Ridgway is vandaag benoemd tot geallieerd opperbevelhebber in Europa, als opvol ger van generaal Eisenhower. Dit is te Washington door Presi dent Truman meegedeeld. Truman heeft generaal Mark Clar benoemd tot opvolger van generaal Ridgway als opperbevel hebber der Verenigde Naties voor Korea.. Mark Clar is thans bevelhebber van de landstrijdkrachten in Fort Monroe (Virginia) De benoeming geschiedde door Truman nadat de Raad van het Noord-Atlantisch verdrag, die te Parijs vergaderde, formeel met eenstemmigheid een Brits-Franse resolutie had aangenomen waarin Truman werd verzocht een Ame rikaanse opvolger van Eisenhower te benoemen als opperbevelheb ber der landstrijdkrachten van de Pactlanden in Europa. De re solutie werd aan Truman over handigd door de Amerikaanse af gevaardigde William H. Draper, KARLSRUHE, 28 April De openbare aanklager van het West- Duitse Oppergerechtshof heeft medegedeeld, dat een spionnage- complot is ontdekt. Hij zeide niet Mgr. maakte met deze reis heen en terug zijn eerste tocht door de lucht nog geen half uur daarna vertrok hij, even blij en opgeruimd, met de Vicaris en zijn secretarissen per auto recht streeks naar zijn residentie in Haarlem. VANCOUVER, 28 April (A.P.). In een van de ruimen van het 10.942 ton metende Neder landse vrachtschip „Donge dijk" is brand uitgebroken tijdens het laden van graan aan de Bal- lantyne-pier in de haven van Vancouver. Een boot van de havenbrand weer en een aantal brandweer auto's begaven zich in allerijl naar de pier. Boven de haven hing een dichte rook. Enkele uren later was men de brand meester. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De schade be draagt duizenden dollars. Hij leende een boek Iemand te Bismarck in Noord Dakota, die van de openbare bi bliotheek aldaar een boek had geleend, heeft de bibliotheek la ten weten dat hij dit niet kan terugbezorgen, omdat het bjj de overstroming van de Missouri door het water is meegesleept. De titel van het boek is: „Het verdoemde Missouridal". (A.P.) Kolonel Wijnsouw overleden DJAKARTA, 26 April, (Ane- ta, vertraagd). Het hoofd van de afdeling landmacht van de Nederlandse militaire missie in Indonesië, kolonel J. Wijnsouw, is Vrijdag te Djakarta na een kortstondige ziekte overleden. Zaterdagochtend is hij met mi litaire eer op de begraafplaats Poeloek Menteng begraven. voor welke mogendheid het com plot heeft gewerkt. In Berlijn, Frankfort en Keulen zijn verscheidene arrestaties uit gevoerd. De gearresteerden hebben vol gens de aanklager, dr. Carl Wichmann, bekentenissen afgelegd met gespecificeerde omschrijvin gen van hun activiteit. Dr. Wichmann zeide, dat de Westelijke bezettingsautoriteiten nauw met de Duitse hebben samengewerkt. De spionnagegroep was reeds „lange tijd" aan het werk. Hij wilde geen nadere bijzonderheden bekend maken „daar nog een uit gebreid onderzoek» gedaan moet worden". Men neemt aan, aldus Reuter, dat de groep voor een Oost-Euro pees land heeft gewerkt. De arrestaties zijn in het af gelopen weekeinde uitgevoerd. Dit is het eerste geval van spion- nage tegen de West-Duitse staat en het zal als zodanig door de West-Duitse autoriteiten worden behandeld. Tot nu toe hebben de geallieer de autoriteiten verscheidene ge vallen behandeld van spionnage tegen de bezettende mogendheden. LONDEN, 28 April (Reuter) Officieel wordt medegedeeld, dat Koningin Elizabeth van Engeland op 2 Juni 1953 zal worden ge kroond. Met voorbereidingen zal men waarschijnlijk spoedig be ginnen. De kosten van de gebeurtenis zullen mogelijk bijna een millioen gond sterling bedragen. Alleen et voor de plechtigheid gereed maken van de Westminster Abdij zal drie tot vier maanden vergen. later Truman's keuze aan de Raad mededeelde. De Raad ging daar op uiteen, opdat de afgevaardig den hun regeringen konden ver wittigen. De secretaris-generaal van de N.A.T.O., Lord Ismay verklaarde dat „onze harten ver vuld zijn van trots en dankbaar heid om hetgeen Eisenhower ge daan heeft voor het redden van de vrede, sedert hij als opperbe velhebber werd benoemd". Eisenhower zelf was kort te voren uit Parijs vertrokken voor een driedaags afscheidsbezoek aan Duitsland. Vóór zijn vertrek ver klaarde hij, dat hij „omstreeks één Juni" naar de Verenigde Staten denkt terug te keren. In de bijeenkomst van de Raad die te 17.00 Ned. Tijd werd her opend, hechtten de gedelegeer den formeel hun goedkeuring aan Truman's besluit. Generaal Alfred Gruenther zal de functie van ohef-staf, toege voegd aan de opperbevelhebber, blijven vervullen, dezelfde func tie, die hij onder Eisenhower be- klpfidd fi Truman verklaarde: „Ik ben er van overtuigd, dat de generaals Ridgway en Gruenther voortref felijk leiding zullen geven aan onze gemeenschappelijke defen sie-inspanning". Verwacht wordt, dat de benoe ming van Ridgway de commu nisten tot het uiterste zal bren gen. De Franse communisten, die hem betitelen als „oorlogsmis dadiger" en als „moordenaar van Koreaanse vrouwen en kinde ren", hebben enige weken gele den reeds te kennen gegeven, dat heftige demonstraties zouden vol gen op zijn benoeming. SCHIEDAM De ouders van de acht maanden oude baby W. F. van Barneveld te Schiedam werden dezer dagen opgeschrikt door het gillen van de baby, die beneden in de huiskamer in de kinderwagen lag. Toen de ouders beneden kwamen bemerkten zij bloed in de kinderwagen. Ver moedelijk was een rat, die zich een weg gebaand had door de lambrizering, in de kinderwagen terechtgekomen. Het kindje was in kin, lip en handje gebeten. De onmiddellijk gewaarschuwde dokter heeft de baby met penicil line behandeld. Men is ter plaatse met riole ringswerkzaamheden en straat- aanleg bezig, waardoor de ratten naar de huizen gedreven worden. Zoeken naar de vermisten van de „Hobson" opgegeven WASHINGTON De Ameri kaanse Marine heeft het zoeken naar de 176 vermiste zeelieden van de „Hobson", de torpedo jager, die op de Atlantische Oceen in botsing is gekomen met het vliegdekschip „Wasp", opge geven. WASHINGTON, 28 April (AP.) De Verenigde Staten hebben van daag het vredesverdrag met Ja pan van kracht doen worden. Deze daad werd onmiddellijk ge volgd door een protest van Rus sische zijde. noemde het tg en het tegelijker tijd van kracht geworden veilig heidspact „verdragen voor de voorbereiding van een nieuwe oorlog in het Verre Oosten." De Russische regering laakte de beide pacten in een verkla ring die door de ambassadeur Alexander Panyusjkin werd ge publiceerd, dertig minuten nadat de beide verdragen van kracht geworden waren. Panyusjkin noemde het vredes verdrag een „illegaal apart ver drag met Japan", dat gesloten was in strijd met de door de Grote Vier in 1945 in Moskou genomen besluiten. De Sovjet-Unie vredesverdi AMSTERDAM In gezelschap van zijn echtgenote en zijn twee advocaten is de voormalige kapi tein van het ex-K.N.I.L. Wester ling gistermiddag het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht te Amsterdam binnengekomen. Naar bekend wees de rechter commissaris, mr. J. Knottenbelt twee weken geleden een verzoek van het Openbaar Ministerie tot gevangenneming van Westerling van de hand, wel besliste mr. Knottenbelt, dat een gerechtelijk vooronderzoek tegen de ex-kapi tein zou worden geopend. De Officier van Justitie tekende beroep aan tegen de vrijlating van Westerling. Gistermiddag heeft de eerste kamer van de Amsterdamse Ar rondissementsrechtbank, onder presidium van mr. B. de Gaay Fortman, dit beroep in raadkamer behandeld om te kunnen beoor delen of het verzoek van de Offi cier voor een bevel tot bewaring al dan niet moet worden ingewil ligd. De zitting duurde drie kwar tier. Aan het slot bepaalde de president, dat de uitspraak eerst later gedaan zal worden. Het tijdstip van bekendmaking dezer beslissing werd volgens een der beide advocaten niet vastgesteld. Vermoed wordt, dat zij niet meer dan enkele dagen op zich zal laten wachten. De advocaten van Westerling zijn jhr mr. C. H. Beelaerts van Blokland uit Den Haag, die strikt Juridisch-Burgerlijke zaken in de affaire-Westerling behartigd en Mr. A. G. Veldhuis uit Naarden die zich bezig houdt met de Indo- nesisch-politieke zijde van de zaak.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1