Tekort op betalingsbalans 1951 heeft 240 millioen bedragen V.S. dringen aan op meer spoed Hotelgasten vluchtten uit ontembare vuurzee OLYMPISCH NIEUWS Intering van particulier vermogen 136 millioen Termijn van 3 weken genoemd Pseudo-Sinterklaas bracht vreugde in de hoofdstad De rode draad Toeristendiensten K.L.M. uitverkocht Naar wij vernemen Vrees voor wereldwerkloosheid Vorming Europese Defensiegemeenschap Gouden echtparen werden herdacht wmatjUÊÊ^i-mÊk in Nachtelijke brand in Wagenborgen Scheepsberichten Spoorwegongeluk in Zwitserland VRIJDAG 2 MEI 1952 PAGINAL AMSTERDAM, 1 Mei Door het Centraal Bureau voor de Statistiek is evenals vorige jaren een internationale betalings balans gepubliceerd, vertegenwoordigende de door de Neder- landsche Bank geregistreerde buitenlandse betalingen over 1951. Het tekort op het totale goederen- en dienstenverkeer, dat vol gens het C. B. S. als het werkelijk betalingsbalanstekort moet worden beschouwd, is volgens deze voorlopige cijfers, berekend op f240 millioen, tegen f1066 millioen in 1950. Evenais vorig jaar kon dit tekort worden gedekt dank zij de E.C.A.-hulp, die totaal f 488 millioen heeft bedragen, zodat er in feite een voordelig saldo van f 248 millioen overblijft. Er is gedurende 1951 f 1642 millioen meer ingevoerd dan ge ëxporteerd, het overig goederen verkeer leverde een voordelig saldo op van f 312 millioen, zo dat de internationale goederen balans sluit met een nadelig saldo van f 1330 millioen tegen vorig jaar f 1733 millioen. Het reisverkeer kostte ons in 1951 f 14 millioen en andere over- heidsontvangisten en uitgaven (hierop worden om. de diplo matieke vertegenwoordigingen geboekt) vergden f 34 millioen. Hiertegenover staan onze ont vangsten uit het buitenland^ zo als wegens vervoer f 370 millioen, verzekeringen f 16 millioen, rente en dividendontvangsten f 237 millioen en andere diensten f515 millioen (deze laatste post zal vermoedelijk betrekking hebben op bedrijfsonkosten van buiten landse ondernemingen in Neder land en Nederlandse ondernemin gen in het buitenland, de kosten van levensonderhoud van Ne derlanders in het buitenland en buitenlanders hier.) Vermindert men onze betalingen aian het buitenland (f 1330 en f 14 en f 34) totaal belopende f 1378 millioen, met de ontvangsten (f 370 en f 16 en f 237 en f 515), die totaal groot waren f 1138 millioen, dan komt men tot het werkelijke tekort op het goederen en dienstenverkeer van f 240 millioen. In een afzonderlijk bulletin, dat meer bedoeld is als over zicht van de financiering van de internationale transacties van Nederland en waarin ook het bovengemeld tekort van f 240 millioen is verwerkt, geeft het C.B.S. het bruto tekort aan, dat op f 452 millioen kan worden becijferd. Nederland had dus f 452 millioen nodig voor de fi nanciering van de internationale transacties. Hiervan kwam f 136 millioen uit de particuliere sec tor en f 316 millioen uit E.C.A.- TOT HALF JULI 's-GRAVENHAGE, 1 Mei. Vandaag is het een belangrijke dag voor de burgerluchtvaart, om dat de toeristenklasse in de lucht vaart van vandaag af is ingesteld. Hedenavond om elf uur vertrekt de eerste voor toeristenvervoer ingerichte Lockheed „Constella tion" der K.L.M. van Schiphol naar de nieuwe wereld. Het eerste K.L.M.-toeristentoe stel uit Amerika komt, volgens de dienstregeling, om 8.20 uur Vrij dagmorgen op Schiphol aan. Deze machine wordt, door de heersende gunstige winden boven de Noord Atlantische Oceaan echter al om streeks half acht morgenochtend verwacht. De toeristen-toestellen der K.L.M. (75 plaatsen per toestel, drie toestellen per week) zijn van Amerika uit naar Amsterdam tot half Juli uitverkocht. KIND GEBOREN OP STRAAT AMSTERDAM, 1 Mei. In de vroege morgen van de eerste Mei en wel om 2.40 uur heeft in de afgelopen nacht een 35-jarige dame op de hoek van de le Keu- cheniusstraat en de van Hall straat te Amsterdam-West het leven geschonken aan een zoon. Daar geen geneeskundige hulp aanwezig was verleende een juist passerende agent van politie assistentie hij de bevalling. Moe der en zoon werden even later door de inmiddels gewaarschuwde G.G. en G.D. naar het Wilhelmi- na Gasthuis gebracht is bij K.B. de heer A. Vogel, di recteur van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten benoemd tot ridder in de Nederlandse Leeuw..— is gisteren onder grote belang stelling te Oegstgeest het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van de ond-hoogleraar prof. dr. J. v. d. Hoeve, die onlangs ten gevolge van een verkeersongeval om het leven kwam. Prof. Hoeve was o.m. hoogleraar in de oog heelkunde aan de universiteiten van Groningen en Leiden. wordt tot 19 Mei, onder auspiciën van de Amersfoortse Gemeen schap en in samenwerking met de sectie beeldende kunst in het gebouw van de gemeenschap een expositie gehouden van de wer ken van Jan Sluyters heeft de Franse minister van op voeding de „Academische Palm" de hoogste Franse universitaire onderscheiding uitgereikt aan de Nederlanders, ir. J. C. Schlösser en H. Heijdendael, resp. voorzitter en dirigent van het Heerlens mannenkoor Pancratius", dat momenteel een bezoek brengt aan de Franse hoofdstad. De on derscheiding werd tevens ver leend aan de Nederlandse compo nist Marius Monnickendam. heeft de Spaanse dansgroep Coros Y Danzas, die thans in enkele steden van ons land voorstellin gen geeft van Spaanse volksdan sen en zang, ook een repertoire verzorgd voor de Koninklijke Fa milie in de tuin van het paleis te Soestdijk. is het jaarlijkse feest van de cadetten van de K.M.A. in Breda begonnen. Onder de gasten be vonden zich om. de chef van de generale staf luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselman PAKETTEN VOOR KOREA-VRIJWILLIGERS Ter gelegenheid van Pinksteren bestaat tot 10 Mei as. gelegen heid om luchtpostbriefpakjes te verzenden aan leden van het Nederlands Detachement Verenig de Naties. Deze pakjes mogen een gewicht van 500 gram niet te boven gaan. Het tarief is 8 cent per .50 gram met een minimum van 40 cent. Adressering is als volgt: rang, naam, voorletters, legernummer, N.D.V.N./Napo, 5100, Amsterdam, Schiphol, militair. hulp schuMvergroting etc. Uit de particuliere sector kwaim f 2-5 millioen wegens tegoeden op korte termijn en f 111 millioen uit liquidatie van particuliere activa. De intering van het par ticulier vermogen kan dus °P f 136 millioen worden becijferd voor 1951. GENEVE, 1 Mei (Renter). De directeur-generaal van het internationale arbeidsbureau, Da vid Morse, schrijft in zijn rapport dat bestemd is voor de 35ste con ferentie, welke op 2 Juni a.s. te Genève gehouden zal worden, dat er energieke maatregelen nodig zijn, om te voorkomen, dat de massale werkloosheid terugkeert. Het is niet te vroeg, zo schrijft hij, om er op aan te dringen, dat er ernstig ën op verantwoorde lijke wijze wordt nagedacht, ge durende de twee komende jaren hoe men er zeker van kan zijn, dat, wanneer de uitgaven voor de bewapening worden verminderd, het resultaat daarvan niet een wrede terugkeer van massale werkloosheid zal zijn, maar een voortzetting van de economische ontwikkeling en een verhoging van de levensstandaarden. In vele landen, zo vervolgt hij, wordt de economische toestand op het ogenblik overheerst door het feit, dat men meer tracht te doen dan de hulpbronnen toelaten. Russisch diplomaat moet Belgrado verlaten BELGRADO, 1 Mei (A.P.). Vladimir Karmanov, eerste secre taris van de Russische ambassade is gisteren uit Joegoslavië ver trokken op verzoek van de rege' ring van Tito onder beschuldiging van het leiden van een Russische spionnagegroep in Belgrado. De officiële Joegoslavische ra dio, die het vertrek meedeelde, zei, dat Rusland Karmanov had moeten terugroepen in plaats van te wachten dat hij tot „persona nongrata" verklaard zou worden. OOSTENRIJKSE KANSELIER NAAR WASHINGTON WASHINGTON, 1 Mei (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld, dat de kanselier van Oostenrijk, dr. Leopold Figl, 11 Mei op uitnodiging der regering een bezoek aan Washington zal brengen. Hij zal vergezeld zijn van zijn echtgenote en twee adju danten. De kanselier, die vier dagen in Washington zal verblijven, zal onder andere besprekingen voe ren met president Truman, mi nister Acheson en andere rege ringsleden. Hij zal in Blairhouse logeren, de officiële residentie voor-, statiebezoeken. V.S. ZAKENLIEDEN OP REIS NEW YORK (A.P.). Drie en veertig zakenlieden uit Detroit zijn per gecharterd vliegtuig van dé Scandinavische luchtvaartmaat schappij naar Hamburg vertrok ken om een reis van een maand door Europa te maken, ten einde fabriekstechnieken uit te wisselen en de handel te ontwikkelen. De reisroute omvot: Hannover, Stockholm, Oslo, Kopenhagen, Amsterdam, Madrid, Lissabon. MÜH NATSIR TE CAIRO CAIRO, 1 Mei (Reuter). Oud-premier Moh Natsir van In donesië heeft heden te Cairo me degedeeld, dat zijn land „zeer gaarne de vestiging van sterke vriendschapsbanden met de Isla- mietische landen van het Midden- Oosten wenst". Na zijn bezoek aan Karatsji, Teheran en Bagdad tijdens zijn goodwill-tocht vertoeft hij thans te Cairo, waar hij de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Abdel Hassoena Pasja, bezocht. Voorts zal hij een besprekin; hebben met de secretaris-generaa van de Arabische Liga, Azzam Pasja. Sowjet-aanbod aan Perzië bestrijding sprinkhanen TEHERAN, 1 Mei, (Reuter). De Sowjet-Unie heeft Perzië tien vliegtuigen, 50 ton vergif en de diensten van drie technici aange. boden voor de bestrijding der sprinkhanenplagen in Zuid-Perzië. WASHINGTON, 1 Mei (A.P.) De Verenigde Staten dringen er momenteel bij West-Duitsland, Frankrijk en de andere West- Europese mogendheden op aan om binnen drie weken de Euro pese defensiegemeenschap te vormen. De Europese landen heb ben aanzegging gekregen, dat het anders wellicht te laat zal worden voor het congres, om nog de nodige stappen te nemen voor het zomerrecès. TMt zou betekenen dat de E.D.G. plannen niet voor het volgend jaar geratificeerd zouden kunnen worden door de Verenigde Sta ten. Niet alleen zou zulks de be wapening van Duitsland in grote mate vertragen, maar tevens zou daardoor onzekerheid ontstaan in West-Europa over de toekom stige Amerikaanse politiek. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verzoekt de pelen; De Joegoslavische ploeg naar de Olympische Spelen in Helsinki zal bestalan uit 115 leden. De Joegoslaven geven him voetbal lers een goede kans het touirnooi in Helsinki te winnen. In Londen eindigde het Joegoslavisch elftal op die tweede plaats. Joegoslavië zal vertegenwoor digd zijn in de volgende takken van sport: voetbal, zwemmen, waterpolo, roeien, schieten en gymnastiek. De samenstelling van de ploeg zal in Juni bekendgemaakt wor den. De hoop van deze Britse kolonie op de Olympische Spelen in Helsinki is de 28-jarige zwem mer Neo Tsjwee Kok. Hij is van mening, dat de Amerikanen John Marshall en Fodd Konno te snel voor hem zijn, maar hij hoopt op zijn minst de finales van de 100 en 400 meter te bereiken. Hij noteerde onlangs een tijd van 58 sec. voor de honderd me ter, betgeen minder dlan één seconde boven het Olympisch record is. De jonge Chinees is echter bang. dat het koudere water in Helsinki zijn tijden ongunstig zal beïnvloeden. Op de Aziatische spelen van vorig jaar in New-Dehli won hii de nummers 100, 800 en 1500 meter vrije slag. Verschillende lanlden. die aan de Olympische zomerspelen te Helsinki deelnemen, hébben de voorlopige omvang van 'hun oioegen bekhnd gemaakt. Zo telt het Franse Olympische team 298 leden. Zweden komt met 278 vertegenwoordigers. Canada met 130, Oostenrijk met*M21, Zorid-Slavië met 115 en India met 72, Luxemburg zal 65 deel nemers naar de Finse hoofdstad zenden. Zuid-Korea 27 en Nieuw- Zeeland 12. Chili zal qp de Olympische Spelen in Helsinki in zeven of mogelijk acht takken van sport vertegenwoordigd zijn. Deze achtste tak zou voetbal zijn, maar het is nog de vraag of voldoende geld gevonden kan worden om een elftal naar Hel sinki te sturen. De andere zeven takken zijn: Basketball, boksen. vijf kamp, paardensport, athletiek, wielren nen en schieten. West-Europese landen voor 20 Mei de nodige stappen te nemen. In totaal zal de E.D.G. uit drie verdragen bestaan, waarvan er twee door de Verenigde Staten geratificeerd moeten worden: 1. Het basisverdrag dat de zes Westerse, landen aaneen zal kop- 2. Het vredescontract tussen West-Duitsland en de bezettende mogendheden; 3. Het amendement op het Noord Atlantisch pact, waardoor Duitsland dezelfde garanties zal krijgen als de andere Nato-landen. De laatste twee maatregelen vereisen de goedkeuring van het Amerikaanse Congres. Engels voor emigranten De B.B.C. geeft over de radio al geruime tijd Engelse lessen. Zondag 4 Mei wordt een aanvang gemaakt met het vierde deel der lessen in de serie „listen and speak". Voorts zal men opnieuw 't eerste deel der lessen ter hand nemen. Van Australische zijde maakt men er ons opmerkzaam op, dat het in het belang van de Neder landse emigranten naar Australië is, de Engelse taal machtig te worden. De lessen der B.B.C. die telkens des Zaterdags om 17.00 uur en des Zondags om 08.00 uur worden uitgezonden kunnen er toe bijdragen deze taal te leren, Birma eindigt staat van oorlog met Japan RANGOON, 1 Mei (Reuter). Birma heeft de staat van oorlog met Japan beëindigd, zo is offi cieel medegedeeld. Birma is geen mede-ondertekenaar van het vre desverdrag van San Francisco. AMSTERDAM Hoewel het gisteren pas de eerste Mei was, reed onder een stralende voorjaarszon een weinig opvallende auto, die een afgezant van „Sint Nicolaas" door de straten van Amsterdam vervoerde. Zo kan men tenminste de Amerikaan van Amsterdamse afkomst noemen, die ter gelegenheid van zijn eigen 50-jarige bruiloft al de gouden echtparen in de hoofd stad bedenken wilde. Het uit Heerlen afkomstige mijn werkerskoor „Pancratius" heeft Woensdag tijdens een concertreis naar Parijs een krans gelegd op het graf van de Onbekende Soldaat, onder de Are de Triom- phe, en daar ten gehore gebracht het Wilhelmus, de Marseillaise en „Beatui Mortui" van Mendelsohn. Tijdens het zingen staan de koorleden c«n het graf van de Onbekende Soldaat geschaard. (Van onze verslaggever) GRONINGEN In de Groninger gemeente Wagenborgen heeft gistermorgen een felle brand gewoed. Binnen enkele uren ging het riant hotel van de heer G. Akkerman in as op. Hoewel zich gen persoonlijke ongevallen voordeden, zijn enkele hotel gasten toch nog ternauwernood aan een groot gevaar ontsnapt Zij konden hun kamers n.L niet via de normale uitgang verla ten en moesten uit ramen klauteren om buiten veiligheid te zoe ken. De gehele inboedel, alsmede de bezittingen van de hotel gasten werden een prooi van de felle vuurzee. Het zal ongeveer vijf uur ge weest zijn, gistermorgen toen de heer Akkerman wakker werd door een verstikkende brand lucht. Hij spoedde zich naar be neden en zag achter het toneel van de benedenzaal een felle vuurgloed. In zijn verbouwe reerdheid heeft de heer Akker man hulp willen roepen en liet daarbij de deuren openstaan. Hierdoor werd de brand aange wakkerd en in een ommezien van tijd stond de gehele benedenver dieping in lichter laaie. De heer Akkerman wist nog tijdig zijn, vrouw en kind naar beneden te halen, doch de hotelgasten die inmiddels op brandgeroep uit hun slaap waren gewekt, kon den niet meer langs de normale uitgang naar buiten. Langs de muren klauterden zij naar be neden en slaagden hierin, zonder noemenswaardig letsel op te lo pen De brandweer van Wagen borgen stond voor een vrij ho peloze taak. Hoewel zij assisten tie kreeg van de korpsen van Termunten en Nieuwolda slaag de men er niet in het hotel te redden. Fel en ontembaar was de vuurzee, die binnen een half uur het gehele pand met aan grenzende schuur in as legde. Aanvankelijk had de Ameri kaan het plan om naar ons land te komen en persoonlijk zijn ge schenken uit te reiken, maar hij zag hier later van af, toen zijn naam in een van de dagbladen was gepubliceerd. De geschenken warden nu uitgereikt door de secretaris van de Nederlandse afdeling van de jeugdvrienden associatie. De eersten van de echtparen, die van dit meeval lertje profiteerden, waren de oud-gangmaker Jan Slesker en zijn echtgenote. Zij hadden de dag heel stilletjes willen laten voorbijgaan, maar toen de vaas met echte Hollandse tulpen te voorschijn kwam, gevolgd door een rokertje en een worst voor de oude baas en een grote doos chocolade voor moeder de vrouw, toen konidlen ze hun ontroering bijna niet de baas. Dit alles werd opgevrolijkt met muziek uit het bruidskoor van Lohenigrin, ten gehore gebracht op een koffer- gramofoon, die door de afgezant van de Amerikaan trap op trap af werd gesjouwd. Het hoogte punt van het bezoek aan de familie Slesker en alle andere paren, was wel die overhandiging van een bijzondere surprise, die voor de oudjes wel de meest welkome gave was, ter waarde van f 100.Gisteren werden 10 echtparen verblijd, waaronder een vrouw die al 21 jaar met een verlamming aan haar benen in bed ligt. Ook was er een brui degom, van beroep ivoorwerker, die de onbekende gever wel de gelijk kent. In 1938 heeft hij hij de Nederlandse Amerikaan een biljartbeitel gekocht, die hij no dig biljartballen. Op vijf data in Mei zullen nog ruim 70 gouden echt paren in de hoofdstad een soort gelijk bezoek krijgen. Ruim 70 maal zal de koffergramofoon het bruidskoor van Lohengrin af draaien en waarschijnlijk zullen dan de ruim zeventig paren stil letjes een traan wegpinken en denken aan vijftig jaar geleden, toen de wereld aan him voeten lag en zij een nieuw leven be gonnen. Productie uranium in Australië CANBERRA, 1 Mei (Reuter) Van bevoegde zijde wordt verno men, dat Australië hoopt een in komen van 5 millioen dollars te krijgen uit het rijke uranium- gebied te Radium Hill in Zuid- Australië. Dit inkomen zou later zelfs nog groter kunnen worden. Bantam. 29 van Port Said; Kota Gede 3 Penanq verw.; Tomori p. 29 Ouessant; Arnedijk 30 nm. te Antwerpen; Fairsea 30 van Pa peete naar Welington; Aldabi p. 30 MadeiraAlhena p. 30 Fini- sterre; Drente p. 30 Socotra; Ker- tosono 30 van Makassar naar Sin gapore; Modjokerto 1-5 te Aden; Muiderkerk 30 v. Genua n. Port Said; Ootmarsum p. 29 nm. Scil- lys; Ridderkerk 3 van Teneriffe naar Kaapstad; Sibajak 30 900 ON O Cp. Race; Teiresias p. 30 kp. St. Vincent; Waterman 30 380 W Scillys; Willem Ruys 1-5 te Singapore. WONINGZOEKENDEN HADDEN SUCCES Als resultaat van een door het gemeentebestuur van Schoonho ven uitgeschreven wedstrijd heb ben zestien woningzoekenden een bedrag van ruim f9200.aan spaarcertificaten geplaatst. Voor een gemeente van ruim 5000 inwo ners komt dit op ruim f 10.per hoofd. De heer G. C. Verhoef bracht hiervan f 5200.en me vrouw Wolf-de Groot f 8525.— bijeen, dit laatste bedrag verdeeld over 76 deelnemers. Beiden ko men hierdoor in aanmerking voor een der met dit geld te bouwen woningen. Een winkelier stelde voor een derde deelnemer die f 6450.bijeen bracht de vloer bedekking voor een aan hem toe te wijzen huis, gratis ter be schikking. Bromfietser na aanrijding overleden Op Koninginnedag werd een bromfietser op de Verbindingsdam hoek Levantkade te Amsterdam door een vrachtauto aangereden. De bromfietser, de 59-jarige los-arbeider G. werd in bewuste loze toestand, vermoedelijk met een schedelbasisfractuur naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar hij later aan zijn verwon dingen is overleden. De brandweer beperkte zich dan ook tot het nathouden van een aangrenzende garage toebe horende aan de firma Dallinga. Met grote moeite kon dit pand behouden blijven. Ook de be zittingen van de muziekvereni ging „Ons Genoegen" en de Gymnastiekvereniging „Vitesse" werden een prooi der vlammen. De beide verenigingen hielden n.l. hun. club en vergaderavon den in hotel Akkerman. Over de oorzaak van de brand, tast men nog in het duister. Vast is komen te staan, dat de brand is ontstaan achter de toneelruimte. Van deze toneelruimte had men des avonds nog gebruik gemaakt en de zaal was om pl.m. half drie des nachts ontruimd. Men had er n.l. een feestavond ge houden ter gelegenheid van Ko ninginnedag. De schade wordt op ruim een ton geschat. VILLENEUVE, 1 Mei (A.F.P.). Op het station van Villeneuve (in het Zwitserse kanton Waadt) is een personentrein op een locomo tief gereden. Volgens de eerste berichten zijn er geen doden en gewonden. De hoofdlijn door de Simplon- pas naar Italië en het Oosten werd door bet ongeluk geblok keerd. Volgens de eerste berich ten betreft het hier een „Rode Pijl", een trijnstel bestaande uit één wagon van de federale spoor wegen, die op een rangerende locomotief stootte. ARGENTIJNS PARLEMENT GEOPEND BUENOS AIRES, 1 Mei (AFP). President Peron heeft vandaag plechtig het Argentijnse parle ment geopend. Beide kamers vergaderden in gemeenschappelijke zitting. Mevrouw Peron was bij de plechtigheid aanwezig. Nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Brussel WASHINGTON, 1 Mei (A.P.). President Truman heeft vandaag Myrvon Meivin Cowen benoemd tot ambassadeur in Brussel. Mr. Cowen, die Amerikaans ambassadeur in de Philippijnen is geweest zal Robert Murphy opvolgen, die nu de eerste na oorlogse Amerikaanse ambassa deur in Tokio is. (Van onze parlementaire redacteur) Bjj het naderen van verkiezin gen pleegt mer» de dan aflopende vierjaarlijkse periode onder de loupe te nemen. Ditmaal wordt echter van verschillende zijden een langere geschiedschrijving beproefd. Het anti rev. „Trouw" publiceerde de resultaten hier van onlangs in enkele hoofdarti kelen over „Het zevenjarig be stand" en mr. Oud koos de af gelopen week als spreuk voor zijn op de algemene vergadering van de V.V.D. gehouden rede de Zeeuwse zegswijze: „die wereld wordt iedere zeven jaar opnieuw verpacht". Zeker voor een partij als de V.V.D. d'ie in d'e thans af lopende 'vierjaarlijkse periode ook regeringsverantwoordelijk heid droeg, moet een dergelijke, langere geschiedschrijving aan trekkelijk zijn, omdat het de mo gelijkheid schept het eigen» aan deel meer als een incident voor te stellen in een ontwikkeling, die toch eigenlijk slechts door de twee grootste partijen zou zijn bepaald. Maar op deze pikante omstandigheid zouden wii toch ditmaal niet de nadruk willen legigen. Belangrijker blijft de vraag of door het vanaf de be vrijding gevoerde beleid inder daad een rode, socialistVsche draad loopt, zoals buiten, maar ook in eigen kring bij het be proeven van een langere ge schiedschrijving wordt gesugge reerd en of de K.V.P. heeft mee geholpen om deze te breien. Bij het zoeken naar een ant woord hierop gaat het op de eerste plaats om de positie van dte P.v.d.A; in ons politiek leven. „Trouw" heeft het in zijn ar tikelen trachten voor te stellen alsof het Nederlandse socialisme reeds voor de oorlog „een afgelo pen geval dreigde te worden". Wij hebben d:aar toen d'e kant tekening bijgemaakt, dat nog voor de oorlog uitbrak, de eerste socialisten tot regeringsverant woordelijkheid werden geroepen in het kabinet de Geer, waarvan ook d'e anti-rev. prof. Gerbrandy deel uitmaakte. Dezelfde die als Londens premier eveneens met socialisten regeerde. Tegen de achtergrond van een nog wat langere geschiedschrijving kan het dus geenszins onverklaarbaar voorkomen, dat ook na de be vrijding bij deze ontwikkeling werd aangehaakt. Wat de oude vrijzinnig-democraten betreft was deze ontwikkeling reeds lang vu rig begeerd. In de jaren van de rechtse coalitie waren zij het, die gedurig poogden om de ka tholieken van die coalitie los te weken» en over te hevelen naar een nieuwe, bestaande uit katho lieken, socialisten en vrijiz. de mocraten. Wie mr. Oud, een van de meest invloedrijke leden van de oude Vrijz. Democraten, thans hoort fulmineren tegen de in vloed van de socialisten, kan dan ook niet vergeten, d'at zijn oude partij hiervoor reeds lang voor de oorlog ruimte had willen scheppen. De situatie direct na de bevrij ding beziende, kvfam „Trouw" tot d'e conclusie, dat de geflat teerde indruk, die het Neder landse volk van de „doorbraak" kreeg, die P.v.d.A. een speciaal relief zou hebben gegeven. Dat kan juist zijn, maar de verant woordelijkheid hiervoor drukt zeker niet het zwaarst op het katholieke volksdeel! Dat her vond zich zelf al weer spoedig in een eigen staatkundige formatie. Zulks zeker in tegenstelling tot de oude Vrijzinnige Democraten! Ook mr. Oud heeft in zijn de af gelopen week voor dfe V.V.D. ge houden» rede erkend, dat „het grote socialistische blok der oude S.D.A.P. hen geheel opslokte". Maar mr. Oud behoorde ook zelf tot degenen d'ie zich lieten op slokken en al vond hij later de weg terug, in eerste aanleg heeft toch ook hij, als belangrijke fi guur uit de oude Vrijz. Demo craten. door zijn toetreding tot de P.v.d.A. meegeholpen om „het grote socialistische blok der oude S.D.A.P." als de nieuwe doorbraak- en vernieuwingspartij in het politiek bestel van na de bevrijding te introduceren. Zo aangediend lag het alleszins voor de hand, dat de K.V.P. naar een basis voor samenwerking met deze partij zocht, want ook de nieuwe staatkundige formatie van de Nederlandse katholieken begeerde een vernieuwingspartij te zijn. Terugziende op een fellé discussie in eigen» kring, waarbij gepoogd, werd om de verantwoor delijkheid voor de consequenties van deze vernieuwingsdrang voor rekening van de leiders van de partij te laten, kan het nuttig zijn om ook deze proeven van geschiedschrijving nog wat bii te werken! Daarover morgen. De Koningin's „Robing Room" (kleedkamer) in het Westminster Palace is van 1941 tot 1950 ge bruikt door het Britse Hogerhuis. Toen het La gerhuis door bommen werd getroffen, hielden de vele Lagerhuisleden de zittingen in het Ho gerhuis. Het ministerie van Arbeid heeft de prachtig gedecoreerde „Robing Room" weer geschikt gemaakt voor haar oorspronkelijk ge bruik. De marmeren schouw in de achter grond is gerestaureerd an kleine reparaties zijn uitgevoerd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3