Vele Britten hebben bezwaar tegen radio-televisie bestel het GOUDEN WAAGSTUK ;en Je Jong Een andere Franse koers in Vietnam Monument op de Dam opnieuw geschonden Wasmachines en geisers minder zwaar belast Old mac Financiën en Economie v voordeel I lage pri'i*en' Politiek als groot gevaar DE B.B.C. ONDER HET MES? RADIO IPLEX st hardboard >p het Hofplein iger", Bergen Zondagavond MBIEDINC 25.90 37.50 48.90 34.90 47.90 31.50 59.00 ?!?nd"b.in! 79.50 7.90 129.50 8.90 denzaak -aat, hk. Vijf minuten voor twaalf STUDENTEN NAAR SPANJE Technische herziening omzetbelasting Chauffeur reed huis binnen "Luwer verfrissende uw mond en kee\ w/yGLBV roeide qexondeen DE BEURS door T. S. Fletcher VRIJDAG 2 MEI 1952 Moderne bruTn lederen herenderby* molière met prima para rubber onderwerk en lede ren tussenzool. t 'n Prachtjchoen Sportieve en modern* herenmolière. In bruin en idoc. Tan. ar, Langestraat 49 er vierk. mtr. ur) °n?)e <ooi-*ctie >rzien van eidsmatras, sidsmatras, an gezond- Iheidsmatr. Dkken met 3-dlg. met x..180:.... 3^5. ers., mooie tvoering 7.90 (Van onze correspondent) LONDEN Geen radio-omroep die in het buitenland zo gepre zen en bij eigen haard zo becritiseerd wordt als de hooggeroem de B.B.C. Niet de programma-politiek is het, welke vele Britten ergert, maar de organisatievorm. Practisch is de B.B.C. namelijk een monopolistische maatschappij welke onder het gezag van het parlement staat: een verkapte nationalisatie dus en daar tegen komen van tijd tot tijd groepen in verzet, in casu de conservatieven. Nu is er in het parlement en daarbuiten periodiek aanleiding tot kritiek: elke vijf jaar moet het Lagerhuis de licentie ver lengen, dat is ook dit jaar het geval. Nimmer was de kritiek op ae BBC zo scherp en hardnekkig Vooral op de banken der con servatieve back-benchers is men druk in de weer om, als in Juni de radio-wet weer aanhangig wordt gemaakt, een punt te zet ten achter het alleen-bestaans recht van de B.B.C. Ruggesteun In verschillende opzichten staan de critci van 1952 sterker dan die van 1947 en voorgaande jaren, 's Lar.ds nood heeft de B. B. C. tot drastische bezuinigingen genoodzaakt. Verder is de tele visie in het geding gekomen en zij heeft de pleitbezorgers van een nieuw radiobestel een stevige ruggesteun geschonken. Men heeft ontdekt dat tele visie wel uitzonderlijk duur is. Onlangs is het net tot Schotland uitgebreid en in. de praktijk is het nu mogelijk dat dertig van Engelands vijftig millioen inwo ners gelegenheid hebben de tele visie-programma's te volgen, mits ze geld hebben om een ap paraat te kopen en de vereiste contributie te betalen. Er zijn stemmen opgegaan de televisie los te maken van de B. B. C. Door televisie-adverten ties en andere commerciële com promissen wil men de beeldradio op een gezond financieel voet stuk zetten. De keerzijde. Voornamelijk de conservatieven en liberalen zijn vurige aanhan gers van een ander radio-bestel, maar het zou te ver gaan als ge beiteert, dat het gros van het Britse volk de structuur van de B B. C. laakt. Statistieken van het opinie-onderzoek vertellen, dat de meerderheid geen veran dering in die geest wil. Ook de conservatieve kringen (zeker in het kabinet) heerst geen een stemmigheid. Het uitroeien van het monopo- lische bestel brengt bijvoorbeeld onvermijdelijk de politiek in ra dio en televisie, Eerstens wordt PROGRAMMA. ZATERDAG 3 MEI 1952 HILVEtRSUM I, 402 m.: 7.00 K.R.O.; 18.00 Nationaal pro gramma; 20.4524-00 K.R.O. 7.00 Niauiws; 7.15 Marialiederen; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws- en weer berichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Gramofoonmuz.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gra mofoonmuziek; 11.00 Voor de zie ken; 11-45 Gramofoonmuz.; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinlbouwmedede- lingen; 12-33 Pianoduo; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Amusementsmuziek 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Boekbespreking; 14-10 Gramo foonmuziek: 14.20 Engelse les; 14.40 Amateursprogramma; 15.10 De schoonheid van het Grego riaans; 15-40 Kamerorkest; 16.10 Sport; 16.40 Sport en gramofoon muziek; 17.15 Voor de jeugd; 17.45 Nieuws; Nat. programma; 18.00 Klokgelui; 18.01 Inleiding; 18.04 Herdenkingsbij aenkomst in de Ridderzaal te 's-Gravenhage; 18.30 Gramofoonmuziek; 18.40 Bel- Canto koor en Concertgebouwor kest; 19-00 Voordracht; 19.10 Ka merorkest; 19.30 Reportagetocht langs een aantal plaatsen waar Nederland vandaag zijn doden herdenkt; 20.00 Stiltesignaal uit de Waalsdorpervlakte; 20-00 Stil te; 20.02 Wilhelmus; 20.03 Gramo foonmuziek; nieuws- en weerbe richten; 20.22 Gramofoonmuziek; 20.30 Lichtbaken; 20.50 Gramo foonmuziek; 21.15 Nummer 30492, klankbeeld; 22-15 Gramofoonmu ziek; 22.30 W;j luiden de Zondag in; 23 00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.2224.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM n 298 m.: 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10-20 VARA; 18.00 Nat. programma 20-15—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 800 Nieuws- en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.40 Idem 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gra mofoonmuziek; 10.00 Tijdelijk uit geschakeld, causerie; 10-05 Mor genwijding; 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven; 11.25 De weg naar vrijheid, causerie; 11.40 Pianorecital; 12.00 Metropo- le-orkest; 12.30 Land- en tuinb.- mededelingen; 12.33 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 1315 Kleine zon den, hoorspel; 13-30 Accordeon- rnuziék; 14.10 Voor de jeugd: 14.30 Nederlandse liederen; 14.50 Boek bespreking; 15.05 Politie-kapel; 15.30 Van de wieg tot het graf, causerie; 15.45 Noorse muziek; 16.15 Sportpraatje; 16-30 Concert gebouworkest; 17.00 Voor de jeugd; 17-45 Nieuws; 18.00 Natio naal programma (zie Hilversum I); 20.15 Nieuws; 20.20 Gramo foonmuziek; 21.10 Het leven dat ik u gaf, hoorspel; 22.10 Gramo foonmuziek; 22.15 Socialistisch commentaar: 22-30 Strijksextet; 23.00 Nieuws: 23.15 Lichte mu ziek; 23.3524.00 Gramofoonmu ziek. een zodanig voorstel van het ka- binet-Churchill door Labour aan gegrepen om pijlen af te schie ten op het conservatieve bolwerk. Churchill beseft dat de natio nalisatie van de radio een keer zijde heeft. Die van de staal industrie en het transportwezen baart hem reeds zorgen genoeg. Niemand behoeft zich dan ook er over te verwonderen als straks blijken zou, dat na 1952 nog een lustrum op de oude voet wordt voortgezet. Zij net misschien na het instellen van een nieuwe commissie van onderzoek als uit laatklep waardoor de tegenstan ders van het B. B. C.-monopolie stoom kunnen laten ontsnappen. KONINGINNEDAG IN DE ANTILLEN WILLEMSTAD, 1 Mei. De viering van de verjaardag van H. M. de Koningin in de Neder landse Antillen is dit jaar als vorige jaren op de gebruikelijke wijze verlopen, 's Morgens om acht uur brachten de kinderen van Willemstad de gouverneur een aubade in het fort Amsterdam en daarna volgde de traditionele speciale Protestantse kerkdienst in de eeuwenoude fortkerk, waar bij de gouverneur aanwezig was. Om kwart voor tien paradeerde het gehele vlootpersoneel in het Rifstadion. Daarna ontving de korporaal der mariniers G. N. Hakkenberg de Militaire Willems orde vierde klasse en de majoor W. A. van Heuven, waarnemend commandant van de mariniers in de Nederlandse Antillen en para decommandant de Bronzen Leeuw. NAAR LOURDES Van 24 Juli t.m. 1 Augustus wordt de Nat. Bedevaart naar Lourdes (met zieken) gehouden. Zie bijzonderheden in de adver tentie in ons blad van Zaterdag a.s. SAIGON (K-N.P.) De benoeming van een Franse Katholieke minister van Overzeese Gebiedsdelen, Jean Letourneau, tot resi derend minister in Vietnam, betekent ten eerste, dat Frankrijk heeft gebroken met zijn koloniale politiek. Ten tweede houdt deze benoeming in, dat de Franse regering met nog een andere traditie heeft gebroken. Tot aan de ambtsaanvaarding van de bekende Katholieke generaal De Lattre de Tassigny, de laatste Franse Hoge Commissaris in Indo-China, die onlangs is over leden, hadden de Franse Vrijmetselaars in Vietnam het heft vast in handen. De benoeming van Jean Le tourneau, wiens taak in Parijs door diens secretaris-generaal is overgenomen, bewijst dat Frank rijk voorgoed van het vrijmqtse- laarspad in Vietnam is afgewe ken. Dat betekent ook, dat de missie in Vietnam haar grootste vijand kwijt is. De eerste taak van de reside rende minister zal zijn Vietnam de helpende hand te bieden bij de eerste moeilijke en wankele schreden op de lange weg naar de democratie. De jonge staat Vietnam heeft dan nu zijn eerste succes behaald in zijn strijd voor algehele onafhankelijkheid. Men kan echter niet zeggen, dat deze Vietnamezen thans tevreden zijn. Daarvoor heeft de benoeming van eer» residerend minister nog teveel weg van concessies van beide kanten. Het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai, de vroe gere keizer van Annam, had na. melijk geëist, dat Vietnam op geheel gelijke voet met Frank rijk zou komen en dat er onder ling normale diplomatieke be trekkingen zouden worden aan geknoopt. Aan deze eis heeft Frankrijk niet willen voldoen, omdat het blijkbaar de tijd daar voor nog niet rijp acht. Over vijf jaar De regering is bezig met een De Japanse buitenlandse schulden TOKIO, 1 Mei (Reuter). Van officiële zijde te Tokio is bekend gemaakt, dat Japan een reizende vertegenwoordiger zal aanwijzen om te onderhandelen over een regeling van zijn uitstaande bui- tenlandse schulden. Hoogstwaar- schijnlijk zal de keus vallen op Huichi Tsushema, een financiële deskundige, die na de eerste we reldoorlog een soortgelijke taak heeft vervuld. De grootste credi teuren van Japan zijn de Verenig de Staten, Frankrijk en Engeland. Verzending ven zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver' meld: :jes, hip Indonesië m.s. „Indrapoera" (5 Mei); Nieuw Guinea m.s. „Kedoe" (5 Mei); Ned Antillen m.s. „Delft" (3 Mei); Suriname s.s. „Cottica" (14 Mei): Canada s.s. „Water man" (5 Mei); Australië en Nw- Zeeland via Engeland (3 Mei); Argentinië, Bolivia, Chili en Uru guay m.s. „Tero" (9 Mei); Brazi lië s.s. „Uruguay Star" (5 Mei). DRIE JAAR VOOR MESSENTREKKER AMSTERDAM, 1 Mei. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen in hoger beroep be handeld de zaak van de 24-jarige los werkman uit Amsterdam A. v. G. die op Dinsdagavond 17 Juli 1951 het 24-jarige schildersmodel M. Woertman met een dolkmes verscheidene keren heeft gesto ken. De rechtbank had van G. op 6 Maart j.l. tot drie jaar met aftrek veroordeeld terzake van pogmg tot doodslag. Kol. Tolsma uit dienst APELDOORN. In verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd is met ingang van 1 Mei aan de territoriaal be velhebber Oost, tevens comman dant van het garnizoen Apel doorn, kol. A. Tolsma op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit de militaire dienst. plan, dat over een half jaar aan Vietnam zoiets als een parlement moet geven. Op het ogenblik kent Vietnam geen begroting, noch weet de bevolking, hoe de regering met haar belastinggel den omspringt. Er zal dan ook heel wat moeten veranderen in Vietnam, voordat men het een modelstaat zal kunnen noemen. Vooral op sociaal gebied zal er nog heel wat moeten gebeuren. Jean Letourneau zal bij de op bouw van Vietnam belangrijk werk voor de verwezenlijking van de Katholieke ideeën kunnen verrichten. In he<t kader van een voor dit jaar voorgenomen uitwisseling tussen Katholieke Nederlandse en Spaanse studenten, hebben zes tig studenten uit Leiden, leden van de R.K. Studentenvereniging „Sanctus Augustinus" een reis van zestien dagen naar Spanje gemaakt. De tocht, die onder lei ding stond van de Leidse studen tenpastoor, dr. H.L.M. v. Rooijen O.CS.O., werd uitgevoerd met 'n tweetal autobussen en voerde de eerste dag reeds naar Chartres. Na de H. Mis in de beroemde ka thedraal te hebben bijgewoond werd naar de Spaanse grens bij Irun gereden. In Spanje, waar dé ontvangst uitstekend was, ook door douane en politie-autoritei- ten, werd Burgos bezocht, ter- wiil geruime tijd werd doorge bracht in de oude universiteits stad Salamanca. Hier werd con tact gelegd met Spaanse studen ten. Via Avila, de stad van de torens, ging het naar Madrid waar veel tijd werd besteed aan net bezoeken van het Prado en het Escorial Toledo, waar de spo ren van de burgeroorlog nog te zien zijn. Merida en Sevilla wa ren de volgende reisdoelen, ter wij] ook nog een bezoek gebracht werd aan Cordoba en Saragossa. Uver, Pampeluna werd de Franse grens weer bereikt. Opmerkelijk was de bouwnijverheid, die 'in vele Spaanse steden heerst en ve ie studenten waren diep getrof- ten door de godsdienstzin en het onderhouden van oude goede ge bruiken, die men in Spanje nog veel aantreft. Het gezelschap dat deels m hotels en deels in kloos- werd ondergebracht, was tevreden over de behande- ling, terwijl tevens de proper- heid van het Spaanse volk opviel. ,d?ze geplaagde reis nam ook deel de heer J.B.C.P. Vinken en Hoorn" de Lycea te A,1™aa": ENORME RAT VLUCHTTE IN BROEKSPIJP HOORN. De heer W. Beelen molenaar aan het Keern alhier. mo^teTeleeiTn haCheUjk Wat doet een man, die een ra%?ZftV->anuee'\ mt ziin aantreft? Hu trapt het ondier doodnietwaar. Welnu, de heer Beelen verraste een rat en niet zo'n kleintje ook, in zun logeerkamer notabene. En nu deed. wat een man in die om standigheden doet: hij trapte. Dochhij trapte mis. De rat wist zun voet te ontvlieden. Het ondier vluchtte in doodsnood waar liet op dat moment vluchten kon, in de broekspijp van de heer Beelen. Onthutst, maar niettemin op zun quivive, kneep de heer Beelen het dier de adem af. maar toen koesterde hü het beest reeds aan zijn bovenbeen. En hte zou hu zich nu van het dier verlos sen? Daar was maar één moge lijkheid en die greep hij aan. Hu begaf zich buitenshuis, zijn vin gers nog steeds in een worgende greep om 's ratten hals. En wat daar buiten geschieden moest, ge schiedde. Op een gegeven mo ment had de heer Beelen geen broek meer aan en stond hij, met de man die hem assisteerde bij de verkleedpartij, het rattenwrak de genadetrap te geven. En dat die aankwam, dat verzekeren wij u. AMSTERDAM, 1 MeL Schennende handen hebben zich in de afgelopen nacht weer vergrepen aan het voorlopig nationaal monument op de Dam te Amsterdam. Om circa kwart voor één bemerkten agenten van politie, dat de urnen met aarde, die in hei monument zijn geplaatst, waren verwijderd. De deksels lagen rond het mo'nument verspreid, zodat die agenten de normale toestand konden herstellen. De politie vermoedt, dat hier iemand, die onder de invloed van sterke drank verkeerde, aan het werk is geweest. Een dronken man, die ter plaatse werd aangetroffen, werd aangehouden, maar is later vrij gelaten, omdat bleek, dat hij niets met de zaak te maken had, aldus meldt de politie. Eerder 0p de avond, tussen 9 en 10 uur heeft de politie met sabel en gummistok een charge uitgevoerd op die Dam tegen een groot aantal feestvierders, die Collectebussen verdwenen AMSTERDAM, 1 Mei. Bij de Amsterdamse politie zijn van di verse apotheken in de stad mel dingen binnengekomen, dat col lectebussen, waarvan de inhoud bestemd was voor het Koningin Wilhelminafonds voor de kanker bestrijding, zijn verdwenen. wanordelijkheden veroorzaakten. Het publiek bekogelde de po litiemannen met stenen en fles jes, waardoor enige agenten licht werden gewond, In samenwer king met de motorpolitie is de Dam daarna ontruimd. Een 20- jarige timmerman is tijdens de ongeregeldheden onder de voet gelopen en werd met inwendige pijnen per G.G. en G.D. naar het Wil'helminagasthuis vervoerd. 's GRAVENHAGE. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de com missie voor de belastingen uit de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot technische herziening van enige tabellen voor de om zetbelasting ontlenen wij het volgende: Bij nota van wijzigingen zijn de volgende verlagingen in de heffing aangebracht: Uit het tussentarief worden naar het gewone tarief overge bracht: Behangselpapier en Lin- crusta, alsmede boterhambelegsel. In tabel 2 vervallen en worden van een heffing van 15 pct. naar hef tussentarief teruggebracht: electr. wasmachines en electr. centrifuges voor huishoudelijk ge bruik, alsmede geisers voor ba den en voor huishoudelijk of diergel'Jk gebruik, theetafels wor den van vijftien procent naar het gewone tarief overgebracht. Van een heffing van dertig pet. tot een heffing van vier pct. worden verlaagd de televisie ontvangtoestellen. zulks ten ein de de ontwikkeling van die in dustrie, welke voor onze export van grpte betekenis kan worden, niet door een hoge heffing 111 de weg te staan, In tabel 2a worden opgenomen en worden daarmede van een heffing van dertig pct. naar een GEEN STAKING MAAR PROTEST AMSTERDAM, 1 Mei. Gis teren is gemeld, dat ongeveer 230 arbeiders van de firma J. te Am sterdam, een scheepsonderhoud- bedrijf, het werk om 4 uur des middags hadden neergelegd. Van de zijde der directie van de firma J. wordt vanmorgen be richt, dat hier geen sprake is ge weest van een staking, doch van een protest. De directie schat het aantal arbeiders, dat gisteren eer der het werk verliet aan normaal, op 150 en deelde voorts mede, dat allen vanmorgen het werk weer hebben hervat. De moeilijkheden hebben betrekking op een loon- kwestie. f 4 rlnprtpv.t/ip 4 KACHELDEKSEL NAAR 'N VROUW GEWORPEN ROTTERDAM, 1 Mei. De Rotterdamse rechtbank veroor deelde vanmorgen de 42-jarige havenarbeider M. van O. uit Rot terdam tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. Hij werd ervan verdacht op 7 Januari j.l. zijn vrouw met een mes te hebben gedreigd, doch dit kon hem afgenomen worden. Daarna zou hij twee maal een ka cheldeksel naar zijn vrouw heb ben geworpen. Voor de rechtbank was gebleken, dat verdachte die avond beschonken thuis was ge komen. LIEVER SCHOOLREISJE DAN FEEST De vereniging „Plaatselijk Belang" te Stroe (gemeente Barneveld) wilde de school kinderen een verrassing aan bieden. Over het „hoe wa ren de meningen verdeeld: de ene groep wilde de kinde ren een extra groot feest aanbieden, de andere een schoolreisje. Men besloot de kinderen te laten stemmen. Elk kind kreeg een stem brief. De grote meerderheid bleek voor een schoolreisje te zijn. heffing van 15 pct. overgebracht; fotografie- en filmapparatuur, enz. (post 3), geslepen en ge graveerd glaswerk en voorwer pen van kristal voor huishoude lijk gebruik, goud- en zilver werk, enz., haargolfapparaten, enz., kleding van bont. radio- ontvangtoestellen en de lampen daarvoor, schemerlampen, staande lampen, enz. en vloeistoffen voor permanent-wave, Door vorenstande maatregelen zal de opbrengst van de Omzet belasting met nog een bedrag van naar schatting f 8.000.000 dalen. De minister ziet er van af voor dat verlies op ander terrein een compensatie te vra gen. Bij nota van wijzigingen zijn foto-artikelen uit het dertig-pet. tarief naar het vijftien-percents tarief terruggebracht. Om box camera's, hetzij geheel vrij te stellen van omzetbelasting, het zij terug te brengen naar het gewone tarief en aldus voor die goederen een van andere foto artikelen afwijkende regeling in het leven te roepen, kan de mi nister geen aanleiding vinden. Tabel 2A weeldetarief. De haam byouterieën komt réeds smds 1 Juni 1947 in post 5A van het weeldetarief voor. Van een introductie van een nieuwe term is derhalve geen sprake. Overigens zD opgemerkt, dat bij nota van wijzigingen thans alle goud- en zilverwerk, byoute rieën en lijfsieraden, bedoeld in post 5A, naar het tarief van 15 pct. worden teruggebracht. ENORME RAVAGE Op de Stoofdijk te Dinteloord is een zware tientons truck met oplegger van de firma V. uit die plaats plotseling een huis binnen «ereden, dat achter de dijk is ge legen. De chauffeur wilde uitwij ken voor een kind, dat spelend de weg overstak en raakte daar door met zijn wagen van de dijk af. De ravage was ontzettend. De zware motor drong dwars door de woonkamer heen en kwam te gen de schoorsteen tot stilstand, die echter krakend bezweek. Met veel lawaai kwam het plafond omlaag, terwijl stukken huisraad in het rond vlogen. Het was een zeer gelukkig toe val, dat de familie Cats, aan wel ker woning de truck het onver wachte bezoek bracht, juist afwe zig was in verband met de Ko- ninginnefeesten welke in het dorp in volle gang waren toen het on geluk gebeurde. Het mag een rechtstreeks wonder heten, dat de chauffeur van de truck vrijwel geen letsel heeft opgelopen. De man moest compleet uit de brok stukken worden uitgegraven. Van zijn wagen zijn de motor en de cabine ernstig beschadigd. NIEUW GEBOUW „MAASBODE" Dinsdag 6 Mei a.s. zal in de voormiddag door dr. F. J. Th. Rutten, minister van Onderwijs, Kunsten, Wetenschappen de eer ste steen worden gelegd van het nieuwe gebouw van de Maasbode aan de Schiedamse Vest te Rot terdam. OPENING EFFECTENBEURS TE DJAKARTA De vereniging voor de effec tenhandel te Djakarta heeft 3 Juli als richtdatum vastgesteld voor de opening van de effecten beurs te Djakarta. Dit besluit is genomen tijdens de eerste leden vergadering, die Woensdagavond heeft plaats gevonden. OBLIGATIELENINGEN VAN VIER GEMEENTEN Op 8 Mei a.s. staat de inschrij ving open op f2.500.000 414 pct. 30-jarige obligatiën ter» laste van de gemeente Eindhoven en f2.500.000 4 pct. 30-jarige obliga tiën ten laste van de gemeente Tilburg, in stukken van f1000. tot de koers van 100 procent. Vervroegde gehele of gedeelte lijke aflossing is niet toegestaan voor 15 Juni 1962. Op 7 Mei a.s. staat de inschrij ving open op f5.000.000 iVi pct 30-jarige obligatiën ten laste van de gemeente Nijmegen, in stuk ken van fl'000,tot de koers van 1O0 pct. Voor 1 Juni 1962 is vervroegde of gehele aflossing niet toegestaan. De opbrengst van deze drie leningen dient ter financiering van nieuwe kapitaalswerken (wo ning- en scholenbouw en open bare werken). Op Vrijdag 9 Mei a.s. staat de inschrijving open op fl.800.000 414 pct. 30-jarige obligatiën, in stukkei» van f1000.tot de koers van 100 pct. Totaal worden uit gegeven f2.500.000 obligatiën, waarvan f700.000 reeds op in- schrijvmgsvoorwaarden is ge plaatst. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan voor 1 Mei 1962. Daarna aflossing in 20 gelijke jaarlijkse termijnen. De op brengst dient voor consolidatie van vlottende schuld aangegaan ter financiering van kapitaals uitgaven. ONVERANDERD DIVIDEND BIJ PHILIPS Commissarissen van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken hebben besloten voor te stellen over het boekjaar 1951 uit te ke- Advertentie) ren een dividend van 12 pct (onveranderd) op de oude ge wone aandelen en een dividend van 7.2 pct (onv.) op de oude cumulatief preferente aandelen, resp. eer» dividend van 6 pct. op de nieuwe gewone aandelen en van 3.6 pct. op de nieuwe cumu latief preferente aandelen. De Raad van Beheer van de N.V. Gemeenschappelijk bezit van aandelen N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken is in aanslui ting op het dividendvoorstel voor de N.V. Philips' Gloeilam penfabrieken besloten aan de op 26 Mei tp houden vergadering van aandeelhouders dividenden yan gelijke hoogte als bij de N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken voor te stellen. TELEURSTELLENDE KOERSEN VOOR PHILIPS AMSTERDAM, 1 Mei Van het bedrijfsnieuws der laatste dagen is de bevestiging van de dividendgeruchten rond Philips, 12 pct. Cash voor de oude en 6 pct. voor de nieuwe aandelen, wel het belangrijkst. Dat de Beurs hierin een stimulans voor de koers in ziet blijkt wel uit de prijzen, die tijdens het telefo nisch ochtendverkeer betaald zijn waarbjj nieuwe Philips van 138 tot 145 steeg. De' koers van van middag stelde dan ook teleur, begintoeUTs werd nog 141 .be taald, waarna de koers achteruit liep tot 139dus slechts ruim een punt boven Dinsdag De oude aandelen geilden 144% (143 3/4). Wat de mdustriemarkt betreft stemde het verloop vandaag min of meer tot voldoening, daar er in doorsnee slechts weinig en dan nog bescheiden verliezen vielen te constateren. Over het alge meen bleef echter het niveau van Dinsdag zowel bij de locale als de internationale waarden gehandhaafd. Aandelen Fokker golden 93 (91). in verband met de reis van de directeur naar Amerika, aandelen Fokker verlo ren enkele punten. De zeer fraaie cijfers gepubli ceerd in het verslag over 1951 van de Stoomvaart Mij, „Neder land" vormden wel een onder werp van gesprek in de scheep- vaarthoek, maar bleven vrijwel zonder invloed op de noteringen. Beginbeurs was de stemming hier nog goed prijshoudend, doch daarna volgde een reactie tot iets beneden het niveau van Dinsdag. Cultures hielden zich vandaag minder goed. speciaal voor ta bak- rubberwaarden, die 1 a 2 punten lager waren. Suikers daarentegen vormden een uit zondering. HVA gold 88 a 89 (87) golden soapier en blijven zich gun stig ontwikkelen en waren ook vandaag iets beter, waarbij de conversielening tijdelijk 89 gold, Dnllarobligaties eveneens 'n klei nigheid hoger. Het agio voor Amerikanpp was vandaag defini tief nihil. FEUILLETON 11. Want, ondanks zijn militair uiterlijk en zijn vierkante kin. was Laurence een mens. die heel erg vatbaar was voor indrukken en er waren maar heel weinig mensen, op wie het nichtje van Waple geen goede indruk maak te. Toen Laurence de volgende morgen beneden kwam, vernam hii dat Waple naar de stad was om een paar varkens te verko pen, terwijl Charity juist op het punt scheen te staan daar ook enige inkopen te gaan doen voor „De drie Reizigers". Van deze gelegenheid maakte Laurence, met een vrijmoedigheid welke overigens niet misplaatst was, gebruik haar voor te stellen haar zover te vergezellen. Dat treft al buitengewoon goed, riep hij uit. Nu mijn koffer, die splinternieuw was. door die dief vernield is. zal ik wel een nieuwe moeten kopen. Misschien wilt u mii wel even vertellen, waar ik zo'n koffer kan kopen, juffrouw Charity? In ruil voor uw vriendelijkheid zal ik dan uw mandje dragen. Ik heb helemaal niet gezegd, dat ik een mandje zou meene men antwoordde het meisje. En al nam ik zo'n ding meé. dan zou ik nog niet willen dat u het droeg. —O. neen? Hier in Engeland draagt een heer geen mandje! Hè, dat is eigenaardig. Ik ben alg jongen heel vaak met mijn moeder naar de markt ge weest en dan mocht ik altijd haar mand dragen. Ja, maar dat was in het buitenland. Hier in Engeland doet men zoiets niet Hier draagt een heer zelfs geen pakje on verschillig hoe netjes het er uit ziet. Zo. dat wist ik niet. Maar wil u me dan misschien toch die lederzaak ever» aanwijzen? Zij zag hem een ogenblik ern stig aan, maar dan gleed er weer een glimlachje om haar lippen. Hij deed haar denken aan een verwend kind. dat men ziin zin maar moet geven. Goed, zei zij. Laurence zou men aangezien hebben voor iemand die geen zorgen kende, zoals hii daar neuriënd en met een glimlach op de Lippen naast het meisje voortstapte. Hij hield het ge sprek voortdurend gaande en was zó opgewekt, dat het meisje zich afvroeg, of hii de gebeurtenissen van de vorige dag al helemaal vergeten zou hebben. U neemt uw verlies geluk kig niet al te zwaar op, mijnheer Workman, zed ze plotseling. Laurence keek haar erhstig in de ogen. U moet heus niet denken, dat ik mij niet ongerust maak over het verlies van mijn papieren, vertelde hij haar Maar ik ben van nature nu eenmaal opge wekt en een aanhanger van de stelregel, dat gedane zaken geer» keer nemen. Alle tranen en zuchten van de hele wereld zou den mii mijn papieren niet terug geven. Waren die plannen van grote waarde? Ja, inderdaad, antwoordde hij. en ik mag u gerust ver tellen, wat het eigenlijk is. Het waren de ontwerp-tekeningen van een nieuw soort motor voor vliegtuigen: een motor, die een grote omwenteling zal brengen in het gehele luchtvaartwezen Met mijn motor is het mogelijk omO, als ik u moest vertel len wat met die motor mogelijk zou zijn, zou u me niet willen ge loven. En als de man of de man nen, die zich van die tekeningen hebben meester gemaakt Het is een geluk, viel hij haar vlug in de rede. dat de bijzonderheden van de uitvin ding niet vastgelegd zijn op miin tekeningen. Die heb ik in mijn hoofd bewaard. Maar als een bui tengewoon bekwaam ingenieur of mechanicus die tekeningen in handen zou krijgen, is het niet uitgesloten dat hii in een helder ogenblik het geheim zou raden. U heeft zeker wel erg lang aan die tekeningen gewerkt? vroeg zü. Aan die tekeningen niet zo lang als aan de uitvinding zelf. U moet weten dat ik civiel-inge- nieur ben, net als miin vader. En in die functie heeft hii zeventien zij. Bel- jaar geleden ook Engeland ver laten, om zich aan het hoofd te stellen van de Servische afdeling der firma Armadale Ltd. Charity had een lichte kreet van verwondering geslaakt. Armadale Ltd.? vroeg Armadale van Londen, grado en New York? Juist. Mijn vader staat aan het hoofd van de fabrieken in Servië en, nadat ik de school doorlopen had, ben ik ook in dienst van de firma getreden. Heeft u dan wel eens van die firma gehoord? Ik sta onmiddellijk onder de particuliere secretaris van Her- bert Armadale, antwoordde zij. Ook ik ben in dienst van Ar madale geweest, van het ogen blik af, dat ik de school verlaten heb. Laurence staarde haar vol be wondering aan. Maar woont u dan niet in ..De drie reizigers"? Is u altijd niet bij uw oom? O neen, ik woon in Londen, vertelde zij hem. Mijn broer en ik hebben geen ouders meer en oom Tony is altijd erg goed voor ons geweest. Toen ik hoor- ae dat zijn vrouw (ziin tweede Yr°uw r? h.®*-) n?ar een badplaats ging. heb ik mnn vacantie opge vraagd. om hem in die tiid te kunnen helpen. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5