r/ 30.000 Nederlandse in September over militairen de Rij n Einde van staalstaking in V.S. i Ataxia, de Ateimaandk. oninain Geen bestuurslid N.R.K.M. candidaat in Weltergroep Brutale ROOFOVERVAL in 't hartje van Apeldoorn DAGBLAD VOOR ALKMAAR Rijk draagt hij in de kosten van militaire tehuizen Arbeiders geven gehoor aan verzoek van president Truman Site^ 19 o okjesland iiiiiiiiiiiiiiiininBHnnhw EN OMGEVING Lagere prijzen voor zomerkolen Marine niet achtergesteld Gelijk het Oosten in den ochtendstond Deel aan de daagraad heeft- gouden doorschenen Wanneer de neev'len nauwelijks zijn verdwenen En, als het daagtzo rozerood gewond Van roder bloed dan bloedkoralen mond, Dat aan geen sterren en geen edelstenen Ooit zonlicht zoveel lieflijks kon verlenen Als wat het dagen daar aan luister vond, - Zo zijt Gij, hemels Oosten van mijn land, Ochtend, doorstraald van God de Zoon, Uw zon En rozerood gewond en bloedverwant Van t Kostbaar Bloed dat in Uw schoot begon En schenkend, open als een open hand, Maria, van de gracie die 't U won Michael Deak Kinderverlamming in Bolsward V.S. luchtmacht gaat vluchten beperken MIDDENSTAND EN POLITIEK Bandiet met getekende houtskool-snor Eisenhower in Bonn DOLLAR-POSITIE blijft ongunstig 75 IIIIIIIIIIIIIIIIIHII1!- COPVRIGH' $TUOtO MAM Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct.9 re«p. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 3 Mei 1952 46e Jaargang 4 No. 12466 Kontoren; HOORN, Draafeingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 Lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36. teL 459 K 2240 OOK DIT JAAR WEER: Vanaf 1 Mei blijft het stelsel voor seizoenprijzen voor eierbri- ketten, esskolen en cokes gehand haafd. Voor deze bovengenoemde soorten zullen gedurende de maanden Mei en Juni de voor- jaarsprijzen van kracht zijn en in de maanden Juli en Augustus de zomerprijzen, waarna van September tot en met April de winterprijzen van kracht worden. Voor eierbriketten en esskolen bedraagt de voorjaarskorting f 0.50 per eenheid, de zomerkor- ting f 0.25 en de wintertoeslag f 0.20. Voor cokes zijn de kortin gen resp. f 0.35 en f 0.20 en de wintertoeslag f 0.15 per eenheid. Voor de driekwart-vetkolen die steeds meer door de industrie worden gebruikt, zullen geen sei zoenprijzen meer gelden. Evenals het vorige jaar blijven de seizoen- prijzen voor anthraciet buiten werking. Het is voor het onge stoord verloop van de huisbrand voorziening noodzakelijk dat de aflevering zo geleidelijk mogelijk verloopt. Het verdient dan ook aanbeveling dat de bevolking ge durende de voorj aars- en zomer maanden reeds een deel van de behoefte aan brandstoffen voor het winterseizoen inslaat (Van een onzer redacteuren) ,,De Nederlandse regering is met de benoeming van generaal Ridgway zeer tevreden", aldus verklaarde minister Staf gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag. Nog beter te spreken was de minister over het feit, dat generaal Grucnthcr stafchef blijft. De stappen van de Nederlandse regering bij de com mandowisseling van de N.A.T.O. strijdkrachten hadden zich beperkt tot een verzoek aan president Truman om in de plaats van generaal Eisenhower een Amerikaan te benoemen. In tegenstelling tot bepaalde commentaren is de minister van Oorlog, ervan overtuigd, dat bij het benoemen van officieren in het bevel over de Atlantische zeemacht de Nederlandse krach ten niet in een hoek zijn gedrukt. Het is nu eenmaal zo, dat de marine der Benelux-landen orga nisatorisch ingedeeld was bij het Kanaal-commando, dat logischer wijze onder het bevel van een Brits zee-officier is geplaatst. Op het hoofdkwartier van ad miraal McCormick, de Amerikaan, die het opperbevel heeft over de Atlantische vloot, zijn echter Ne derlandse officieren op.belangrij ke posten geplaatst. Minister Staf heeft over hun werk uit de mond (Vlaamse School van de 15e eeuw) van McCormick zelve uitingen van hoge waardering vernomen. Admiraal Fechteler, chef van de Amerikaanse marine-operaties die dezer dagen minister Staf een in formeel bezoek beeft gebracht, uitte zich in gel jke bewoordin gen. In Nederland.,e marine-krin gen, aldus de bewündsman, heerst dan ook geen enkele ontevreden heid over de jongste Atlantische benoemingen. Herhalingsoefeningen. Ongeveer 30.000 Nederlandse militairen zullen 10 dagen in Sep tember deelnemen aan de grote geallieerde manoeuvres in Duits land. Dit betekent een verlaging van het vroegere aantal. Gevolg hiervan is, dat de manschappen die behoren tot de tweede divisie, dit jaar niet zullen worden op geroepen. Zij die wel bij de ma noeuvres betrokken zijn, zullen voor 15 Mei hiervan in kennis worden gesteld. Het Rijk is bereid in aanzien lijke mate bij te dragen tot het bouwen van militaire tehuizen in de omgeving van afgelegen kam pen en kazernes. De bijdrage zou neerkomen op een bedrag dat meer is dan de helft der kosten. Het incident Oirschot. Het incident Oirschot weet de minister voor een deel aan mate riaalgebrek. Daardoor is er veel tijd „verlummeld". De kampcom mandant is voorlopig vervangen. De voornaamste oorzaak was ech ter, dat op een gegeven moment twee regimenten tegelijk naar Oirschot werden gezonden, 'n Ge vechtstroep was juist naar huis gezonden en er waren te weinig dienstplichtigen voor de huishou delijke werkzaamheden in het kamp. Het ligt in de bedoeling van de regering het volgend jaar een grote mobilisatie-oefening te hou den. Dan zou Nederland het criti- sche buitenland kunnen overtui gen, dat inderdaad binnen een of twee dagen een mobilisabele di visie paraat kan zijn. Van het vorderen van vrachtauto's voor militaire oefeningen is, althans voor dit jaar, afgezien. Het moet onwaarschijnlijk wor den geacht, dat het paraferen van de Europese Defensie-Gemeen schap zoals eerder werd bericht in Den Haag zal plaats vinden. In regeringskringen verwacht men de ondertekening eind Mei in Parijs. De Nederlandse regering onder handelt nog steeds met de West- Duitse Bondsregering over het gebruik van oefenterreinen door Nederlandse troepen in West- Duitsland. Vandaar wordt een aantal bouwprojecten voor leger kampen nog in portefeuille ge houden. BURGEMEESTER VAN RODEN OFFICIEEL ONTSLAGEN Op voordracht van de minister van Binnenlandse Zaken van 15 April 1952 no. 7441, afdeling bin nenlands bestuur, gelet op art. 66 der gemeentewet is bij Koninklijk Besluit van 23 April 1952 met ingang van 28 April 1952 aan H. Helwerda ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ro den. De minister van Binnen landse Zaken is belast met de uit voering van dit besluit. ZEVEN GEVALLEN GECONSTATEERD BOLSWARD. In Bolsward is een zevental gevallen van kin derverlamming geconstateerd. De kinderen werden onmiddellijk ge- isoleerd en zijn thans opgenomen in het R. K. ziekenhuis te Sneek. In verband met het besmet tingsgevaar heeft de burgemeester van Bolsward besloten de kleu terscholen te sluiten en alle open bare vermakelijkheden en bios coopvoorstellingen alsmede he denavond de herdenking van de gevallenen af te gelasten. Voor lopig zullen er geen vergaderingen mogen worden gehouden. Een textielzaak in de stad is gesloten omdat er 2 ziektegevallen voor kwamen. WASHINGTON De leiding van de Amerikaanse luchtmacht heeft order gegeven dat alle vluchten buiten het Koreaanse striidtoneel moeten worden be perkt tot vluchten, noodzakelijk voor opleidingsdoeleinden, tot het volvoeren van dringende op drachten der luchtmachtleiding in het Verre Oosten en i.v.m. strikt noodzakelijke opdrachten voor administratieve doeleinden. De order is een gevolg van de sta king in de Amerikaanse olie industrie. waardoor de productie van vliegtuigbenzine met 35 pet is verminderd, terwijl de bevoor rading „reeds vele maanden uiterst krap" is geweest. DUITSLAND EXPORTEERT BOTER NAAR ENGELAND RENDSBURG, D.P.A. Deze week is West-Duitsland begon nen boter te exporteren. Een eerste zending van 1500 ton is naar Engeland verscheept en er bestaan plannen voor exporten naar Oostenrijk. De uitvoer van boter naar Engeland wordt door de Bondsregering gesubsidiëerd. HET Dagelijks Bestuur van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond heeft in een perscommuniqué medegedeeld, dat het Bondsbestuur van deze organisatie zich in een dezer dagen gehouden vergadering op het standpunt heeft gesteld, dat het aanvaarden van een candidatuur en het actief propaganda voeren voor een politieke partij, die de eenheid van de katholieken op staatkundig terrein afbreuk doet, onverenigbaar is met het bestuurslidmaatschap in de katholieke middenstandsbewe ging. Ditzelfde geldt voor functionarissen. Uit de beweegredenen, die tot dit besluit hebben geleid vloeit tevens voort, dat het ontoelaat baar moet worden geacht voor propaganda-doeleinden ledenlijs ten of ander materiaal te ver schaffen aan politieke groeperin gen, die de katholieke eenheid op staatkundig terrein afbreuk doen. Vervolgens, dat het niet in strijd is met de Bisschoppelijke instructie op vergaderingen van de katholieke middenstandsbe weging voorlichting te doen ge ven door functionarissen of lei dende figuren van de katholieke staatkundige organisatie, die bij traditie het katholieke volksdeel in al zijn geledingen omvat. Tenslotte, dat bij deze voor lichting eventuele critiek op het gevoerde en te voeren beleid uiteraard geenszins in strijd is met de bedoelde voorschriften, doch dat deze nooit mag leiden tot propaganda voor politieke groeperingen, die de katholieke eenheid afbreuk doen. Voorts stelt het Dagelijks Be stuur van de Nederlandse Ka tholieke Middenstandsbond het hogelijk op prijs te kunnen me dedelen, dat de heer C. de Jong, lid van het Bondsbestuur van de Ned. Kath. Middenstandsbond, het besluit van het Bondsbestuur eerbiedigend zich niet beschik baar zal stellen als candidaat op de lijst v. d. Katholieke Nationale Partij. Tenslotte heeft het Bondsbe stuur besloten, met het oog op de moeilijkheden, waarin de mid denstand verkeert, een ernstig en dringend beroep te doen op de KVP, in overeenstemming met de christelijke maat schappelijke beginselen, bijzon dere zorg te wijden aan de posi tie van het middengroot en kleinbedrijf en daarom de mid denstandsparagraaf van het ver kiezingsprogram volwaardig in haar beleid te betrekken. IVs JAAR EIS TEGEN ROESSLER BONN, 2 Mei (D.P.A.)Te gen Fritz Roessler, die onder de naam dr. Richter lid geweest is van de West-Duitse Bondsdag, heeft Vrijdag de openbare aan klager te Bonn een gevangenis straf van anderhalf jaar geëist wegens het meermalen plegen van valsheid in geschrifte. NEDERLANDS-BELGISCHE LEGEROEF ENINGEN Evenals het vorige jaar zullen ook dit jaar Nederlandse en Bel gische militaire eenheden geza menlijk oefenen. Deze oefeningen zullen deels in Nederland, deels in België worden gehouden. Bel gische parachutisten zullen er weer aan medewerken. WASHINGTON, 2 Mei (Reuter). Murray, de leider van de arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie, heeft Vrijdag bevel gegeven de staking te beëindigen. De staking begon Dinsdag j.l., toen president Trumans opvordering van de industrie onwettig werd verklaard. Murray beval de 650.000 sta- kenden zo spoedig mogelijk weer aan het 'werk te gaan. Murray nam deze maatregel op verzoek van Truman. Inmiddels hebben de advocaten van de staalmaat- schappijen zich tot het opperge- rechtshof gericht met het verzoek, het in beslag nemen van cle staal industrie door Truman onwettig te verklaren. Men verwacht, dat de advocaten van de regering daarentegen het oppergerechtshof zullen verzoeken de onwettigver- klaring door de federale rechter Pine te verwerpen. Murray heeft de uitnodiging van Truman, Za terdag naar het Witte Huis te komen om te trachten het geschil te regelen, aanvaard. De regering heeft Vrijdag in derdaad het hooggerechtshof ver- APELDOORN. Gistermiddag tegen twee uur is in de Nieuw- straat, een vrij drukke straat in het centrum van Apeldoorn, een brutale roofoverval gepleegd op de 67-jarige heer K. M. Bresser, een gepensionneerde, die belast is met het uitbetalen van steun gelden aan werkloze leden van het N.V.V. De heer Bresser had, zoals te doen gebruikelijk, gelden voor de wekelijkse uitkering in totaal ongeveer vijfduizend gulden afgehaald aan het bureau van de Gemeentelijke Dienst voor So ciale Zaken en fietste door de Nieuwstraat naar een lokaal aan de van Kinsbergenstraat, waar de uitbetalingen worden gedaan, toen plotseling, enkele honderden meters van dit lokaal verwijderd, een man uit een auto sprong en op de fietser toeliep. De bandiet, die een zonnebril droeg en zicb door een met houtskool geteken de snor nog moeilijker herken baar had gemaakt, rukte bij de heer Bresser de tas met geld van het stuur. Dc heer Bresser riep om hulp, waarop een juist passerende ver tegenwoordiger toeschoot en de dief vastgreep. Deze wist zich echter los te rukken, sprong in de auto en reed in snelle vaart weg. De vertegenwoordiger zag kans op de treeplank te springen, maar de overvaller stuurde de wagen toen zo dicht langs een uitbouw, dat de man wel genood zaakt was van de auto te sprin gen. De politie, die vermoedde dat de auto bij een Apeldoorns gara gebedrijf was gehuurd, stelde on middellijk een uitgebreid onder zoek in en hield vier uur later een Apeldoorner aan, die er van verdacht wordt de overval te hebben gepleegd, hoewel daar over nog geen zekerheid bestaat. DEENS SCHIP IN BRAND NA ONTPLOFFING In de gaskoolbunkers van het 1484 ton metende Deense schip „Clara" heeft zich Zaterdagoch tend vroeg, ongeveer vijftig mijl ten Zuid-Westen van Kaap Fini- sterre (Spanje), een ontploffing voorgedaan, waardoor brand is uitgebroken. De bemanning heeft het schip moeten verlaten. zocht de uitspraak van rechter Pine ongedaan te maken. Er is aangedrongen op een spoedige beslissing in verband met de na tionale veiligheid, de belangen van de N.A.V.O. en de strijd in Korea. Ingeval het hooggerethtshof on gunstig beschikt op het verzoek der regering, blijft toch de uit spraak van het hof van beroep waarin het vonnis van rechter Pine wordt opgeschort, van kracht, totdat dit college even tueel een andere uitspraak doet. BONN, 2 Mei (A.P.). Gene raal Eisenhower heeft een bezoek gebracht aan Bonn en besprekin gen gevoerd met de bondskanse lier dr. Adenauer over de pogin gen de veiligheid van West- Europa te verzekeren en West- Europa politiek en economisch te verenigen. De Duitse commissaris voor de fensie Blank en generaal Gruen- ther en andere autoriteiten waren hierbij aanwezig. De „Vrije Democraten", op een na de grootste partij van Ade nauers regeringscoalitie, heeft be zwaren gemaakt tegen de geal lieerde verdragen. In deze krin gen acht men de ondertekening een „onmogelijkheid" op 20 Mei. O.m. bestaat bezwaar tegen het voorstel dat West-Duitsland het door de Sovjets omringde Berlijn moet helpen in geval van nood. Arbeiderslevensverzekering van wijlen Koning George Een Britse verzekerings maatschappij heeft op een polis van wijlen Koning George VI negen pond vier shilling en drie pennies (on geveer f 95) uitgekeerd. Toen de koning in 1928 als president van het niet-offi- ciële genootschap voor sociale verzorging het hoofdkwartier van de verzekeringsmaat schappij bezocht, liet hij zich inschrijven op een arbeiders verzekering met een week- premie van een penny. Om de eerste premie te betalen leende hij toen een penny van zijn secretaris. Arbeiders tevreden. In het grote staalcentrum Pittsburgh verzamelden de ar beiders zich bij de fabrieken om via luidsprekers de mededeling te horen, dat de staking geëindigd was. Het merendeel toonde zich ingenomen met het bericht. Te Chicago deelde de president van de .„Inland Steel Company" mee, dat hij Zaterdag de bespre king op het Witte Huis zal bij wonen. WEINIG OPTIMISME IN DEVIEZENNOTA 's-GRAVENHAGE. De rege ring heeft haar jaarlijkse nota gepubliceerd over de deviezen- positie van ons land. Hoewel de totale betalingsbalans zich in '51 gunstig heeft ontwikkeld, blijft het dollartekort de kern van het convertibiliteitsvraagstuk, waar voor Nederland zich gesteld ziet, en in 1951 was de ontwikkeling van de lopende rekening in USA- dollars niet gunstig. T.o.v. 1950 steeg het tekort met 52 pet. Voor de wereld in het alge meen zowel als voor Nederland blijft dit tekort in de toekomst een ernstig probleem vormen. De regering ziet de oplossing daar van niet in een verminderde in voer, maar in een toenemende uitvoer naar de V.S., zowel van goederen als diensten. De geringe importneiging van de V.S. vormt hier echter een ernstige moeilijk heid en een oplossing van het dollarvraagstuk is dan ook voor alsnog niet in zicht. Een weg vallen van de Amerikaanse hulp verlening zou zeer ongunstige gevolgen hebben. De nota ziet een lichtpunt in de z.g. off-shore procurements: aan kopen door de V.S. van militaire goederen in Europese NATO- landen tegen betaling in dollars en (tijdelijk) in de z.g. infra structuurwerken: investeringen in vliegvelden, verbindingen etc. in West-Europa voor gezamen lijke rekening van de NATO- leden. De nota blijft voor ons land een zo groot mogelijke inspan ning, om het dollarevenwicht zo dicht mogelijk te benaderen, noodzakelijk achten. NOG GEEN TWEEDE TECHNISCHE HOGESCHOOL Naar het A.N.P. ter ore komt, zou de kans niet groot zijn dat de Tweede Kamer nog vóór de verkiezingen de thans aanhangige wijziging der begroting van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen in behandeling zal nemen, welke behelst de kosten van voor bereidingen voor een tweede in stituut voor technisch hoger on derwijs.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1