Nederland vierde feestelijk zijn zevende bevrijdingsdag mê Sovjet-Unie zal voorlopig geen oorlog willen ontketenen Deutschland über Alles weer nationaal volkslied ■1 Op jacht naar de elf gedropte parachutes DAGBLAD VOOR ALKMAAR Deutschland nog steeds über Alles Eensgezind Verwerkelijk de grote dingen waarvoor wij streden" Mr. Besar komt naar Nederland Vader doodde zijn zieke kind Overeenstemming groeiende in R.T.C. met de West Russische militaire middelen daarvoor nog ontoereikend Operatie met stilstaand hart Geen seminarie in Oost-Berlijn EN OMGEVING Meningsverschillen tijdelijk terzijde „Onder druk der Bondsregering Communiqué der delegatievoorzitters Russenherdenking op Texel Amerikaanse militaire leiders van oordeel: Kath. Bonden Ouden van Dagen Bradley acht '54 gevaarlijk jaar Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET FEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) NHD VAN HEDEN PAG. 1 Dinsdag 6 Mei 1952 46e Jaargang No. 12468 Kantoren: HOORN. Draafeingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 DE DAGEN van de herdenking der gevallenen uit de wereldoor log en van de bevrijding uit de Duitse tyrannie, hebben in ons volk weer een brede en diepe eensgezindheid te zien gegeven. Het is vurig te hopen, dat de betekenis van wat daaraan ten frondslag ligt, na de nu voorbije agen niet te snel vervaagt, maar levend blijft, in de nabije en in de verdere toekomst. In de nabije toekomst. Lang zaam, maar zeker naderen de dagen van de grote algemene verkiezingen. Dan komt de split sing van ons volk weer tot uiting. Een splitsing, welke op zichzelf natuurlijk geen onrust behoeft te baren. Zij is het na tuurlijke gevolg van de geeste lijke verscheidenheid, welke in ons volk leeft. Zij brengt mee, dat, ook op het staatkundige plan, elke groep op haar wijze de idealen dient, welke zij in het algemeen belang nodig acht. Maar het is daarbij niet nodig, dat men verder uiteen gaat, dan het fundament der eigen begin selen gedoogt. De komende staat kundige strijd eerlijk binnen het kader van de bestaande volkseen heid voeren, dat is een eis, die de herdenkingsdagen van Mei dringend aan de orde stellen. Want wat ten diepste aan dat streven naar eensgezindheid in ons volk, bij erkenning van alle geestelijke verscheidenheid, ten grondslag ligt, dat is het hand haven en versterken van de ware vrijheid. Daargelaten, of allen, die op welke wijze dan ook, hun leven gaven, het juist begrip van die vrijheid altijd voor ogen hebben gehad, staat voor hen, die gebleven zijn, voor nu en voor de verdere toekomst, de plicht voor ogen, zich in de be tekenis van die ware vrijheid te verdiepen en daarnaar te han delen. Daarom kunnen wij mi zelfs zeggen, dat de noodzaak van zo veel en zover mogelijk samen gaan en samenwerken ook op staatkundig terrein, en dus het scheppen van de voorwaar den daartoe door elkaar niet nodeloos om kleine dingen in de haren te vliegen" zich aandient, om gemeenschappelijk die zin voor de ware vrijheid te verdedigen. Het is hier nu op dit ogenblik niet de tijd om het vraagstuk van smalle of brede basis bij een ko mende kabinetsformatie aan de orde te stellen maar wel, om in. het algemeen uit te spreken, politiek en sociaal, tot zo sterk- mogelijke samenwerking te ko men, om de gezonde vrijheid vei lig te stellen. Een gemeenschappelijk front tegen de bekende nieuwe bedrei ging daarvan is nodig. Dat wil dus niet zeggen, dat van iemand kan, zal of mag worden gevraagd, iets van zijn eigen beginselop vatting prijs te geven. Maar wel, dat men alles moet vermijden, wat uit elkaar drijft, terwijl zo sterk mogelijke verdraagzaamheid geboden is, om met het rode ge vaar van, de vrijheidsbedreiging zo krachtig mogelijk de gedachte aan en de ware zin voor vrij heid in ons volk levendig te houden. Opdat de goede eensge zindheid uit de pas-gevierde da gen gehandhaafd kan blijven, als een grondslag voor dat bredere en diepere begrip voor samen gaan, dat ons gezamenlijk zal te weer stellen tegen de dreiging, die ons volk opnieuw zou doen neervallen in de diepten der ver drukking, welke aan dat volk zulke zware wonden heeft toe gebracht Na de ernstige bezinning op het offer dat duizenden hebben gebracht voor vrijheid en vaderland, na de dag der doden herdenking, heeft Nederland het feest van zijn bevrijding ge vierd. In stad en dorp onderstreepten de vlaggen in de straten driekleurig de blijdschap om de herwonnen vrijheid. In dorp en stadheerste een feestelijke bedrijvigheid die nauwelijks kon worden onderbroken door de hier en daar vallende regenbuien. Verlost van tyrannie, vrij, in een vrij land, vierde Nederland zijn vijfde Mei. Amsterdam leek voor een dag op Parijs. Potsenmakers, kunst fluiters, harmonicaspelers, vio listen, zangers en goochelaars gaven de drukte, die groeide naar mate de dag ouder werd, een schilderachtig accent. Met fees ten her en der is de bevrijdings dag gevierd en de vele buiten landers in de hoofdstad hebben een volksfeest meegevierd, dat zij niet spoedig zullen vergeten. Soms was het feest alleen al „onvergetelijk" door de rotjes, die de opgeschoten jeugd met kwis tige hand tussen de menigte strooide. Het was een geknal van belang. De politie had het druk. Niet dat er gevochten werd, dat niet. Alleen zo eens een dreuntje hier en 'n dreuntje daar.... ADENAUER STELT VOOR: BONN Kanselier Adenauer heeft de geallieerden voorgesteld uit het stelsel van verdragen ter beëindiging van de bezetting, dat deze maand door de Westelijke ministers van buitenlandse zaken zou worden getekend, de punten waarover meningsverschil bestaat, te verwijderen. Hierdoor zou vermeden worden dat het schema voor het bezoek van minister Acheson aan Europa in de war zou komen door moge lijk te maken, dat het tekenen der voornaamste punten van de verdragen kan doorgaan. Naar verluidt zijn geallieerde functionarissen Adenauers voor stel niet gunstig gezind. Zü vre zen, dat het hem de kans zal geven het tekenen van de voor hem minder aantrekkelijke pun ten voor onbepaalde tijd uit te stellen. DRIE MARINE OFFICIEREN REDEN TE WATER HARLINGEN, 5 Mei. Drie officieren, onder wie de comman dant van de Nederlandse duik bootjager Hr. Ms. „Queen Wilhel- mina" (die in de haven te Harlin- gen ligt), die de nationale feeste lijkheden te Harlingen wilden vieren, reden met een huurauto door het te ruim nemen van een bocht van de vier meter hoge walkade in de nieuwe Willems haven. Zij kwamen in ongeveer drie meter diep water, maar wis ten zich zelf te bevrijden en zich zwemmende te redden. De auto is later door een havenkraan op de wal gehesen. BONN. De president der Westduitse Federale Republiek, T heodor Heuss, heeft na een briefwisseling met Bondskanse lier Dr. Adenauer besloten, dat 't ..Deutschland über Alles" weer het Duitse Nationale Volkslied zal zijn. Dr. Adenauer had president Heuss onder meer verzocht „niet langer te aarzelen met het uit voeren van het reeds een maand geleden door het Westduitse ka binet gedane verzoek om het „Deutschland über Alles" weer tot Nationaal Volkslied te ver klaren. De Westduitse Bondskan selier had er ook op gewezen dat een spoedig besluit van de President „mede met het oog op buitenlandse politieke overwe gingen, dringend gewenst was". In de persdienst der West- Duitse Socialistische Partij wordt President Heuss geprezen voor zijn aanvankelijk verzet tegen 't voorstel der Westduitse regering om 't „Deutschland über Alles" weer tot Nationaal Duits Volks lied te maken. Hieraan wordt echter toegevoegd, dat de Presi dent „onder druk der Bondsre gering heeft toegegeven", het geen de socialisten betreuren, •daar hierdoor het aanzien kan worden gegeven aan het ontstaan van gevoelens van ontstemming Mi en buiten Duitsland". Woordvoerders der drie Wes terse geallieerde Hoge Commis sarissen wilden geen commentaar geven op het door President Heuss uitgevaardigde besluit. Zij zeiden dat het kiezen van een volkslied een geheel Duitse aan gelegenheid is. aansluiten duitsland over alles!! Het „Deutschland über Alles" bestaat uit drie coupletten, doch slechts het derde zal bij officiële gelegenheden, b.v. in aanwezig heid van de President, worden gezongen .Het begint met de verzen: Einigkeit und Recht und Freiheit Für das Deutsche Vaterland. VOOR BESPREKING ZAAK-WESTERLING DJAKARTA. De Secretaris- Generaal van het Indonesische Ministerie van Justitie, mr. Be- sar, zal zich vandaag per vlieg tuig naar Nederland begeven voor een bespreking van de eis van Indonesië tot uitlevering van Westerling. Aneta vernam dit in een on derhoud met de Procureur-Gene raal, Mr. Suprapto, over de kwestie-Westerling. Mr. Suprapto deelde in dit on derhoud ook medei, dat Sultan Hamid reeds sedert enige weken naar Djakarta is overgebracht en is opgesloten in de gevangenis Tjipinong. Hij zeide, dat de sul tan wordt beschuldigd van straf rechtelijke misdrijven. Het tijd stip, waarop hij voor het gerecht zal worden gebracht hangt af van de verdere ontwikkeling van de kwestie inzake Westerling, al dus de Procureur-Generaal. In Den Haag werd het bevrij- dingsspel „Leidens Ontzet" op gevoerd. Voor de aanvang daar van sprak de minister-president dr. W. Drees. Hij spoorde het volk aan tot een vaste wil om de grote dingen te verwerkelijken waarvoor wij gestreden hebben en een bezin ning op de hoge waarden, die we verkregen. Wij hebben een grote taak ten aanzien van de inter nationale samenwerking en de betere verstandhouding der vol ken. Wij zullen, kunnen en moe ten die taak vervullen, aldus dr. Drees. Wij zullen alle krachten moeten inspannen en wij zullen ook de menselijke en maatschap pelijke verhoudingen binnen ons volk moeten verbeteren. In Utrecht heeft vooral de mid denstand zijn eigen accent ge legd op de feestviering. Een mi litair défilé had een succes dat door dat van het 's middags ge houden bloemencorso nog werd overtroffen. In Nijmegen werd door verte genwoordigers van Enschedé, Wa- geningen, Zoelen en Geldermal- sen het vrijheidsvuur gehaald bij het bevrijdingsmonument op de Waalbrug. Overal in den lande tenslotte waren feesten en feestjes geor ganiseerd die deze herdenking van Nederlands bev. tiding tot 'h geslaagd bevrijdingsfeest hebben gemaakt. INDONESISCH ADMINISTRATEUR VERMOORD BANDUNG Maandagavond werd een aantal schoten gehoord in de kampong Balud in het on derdistrict Warungkiara (Bogor- se). Toen de ordebewakers van een nabij gelegen post een onder zoek instelden, troffen zij de lijken aan van twee mannen, van wie een later geindenitificeerd werd als de administrateur Sastra van de onderneming Tjibihung. EINDHOVEN Aan het poli tiebureau te Eindhoven heeft zich de 33-jarige T. uit het stadsdeel Tongelre gemeld, met de mede deling, dat hij zijn 2'<'=-jarig zoon tje van het leven had beroofd. Het kind was achterlijk en leed in ernstige mate aan toevallen. Gebleken is, dat T. het kind een dodelijke dosis van een slaap middel heeft toegediend. Het stoffelijk overschot van het kind is voor de gerechtelijke sec tie in beslag genomen. T. is op gesloten. Hij zal voor de officier van justitie worden geleid. Hij verklaarde gehandeld te hebben met het oogmerk het kind uit zijn lijden te verlossen. 's GRAVENHAGE De voor zitters van de delegaties ter con ferentie Nederland - Suriname - Nederlandse Antillen hebben gis termorgen het volgende commu niqué uitgegeven „Na de vierde plenaire verga dering der conferentie op Dins dag j.l., waarop een aantal be langrijke punten van het werk stuk zijn besproken, is het over leg in de centrale commissie voortgezet, waarbij de opvattin gen, welke over verschillende on derwerpen ter plenaire vergade ring naar voren zijn gebracht, mede in het overleg werden be trokken. De besprekingen hebben geleid tot de instelling van en kele werkcommissies uit de de legaties en hun adviseurs, die zich beraden over enige speciale onderwerpen, zoals het vraag stuk van de verdeling van de kosten, verbonden aan de ver zorging van aangelegenheden van het Koninkrijk. Het resultaat van dit beraad wordt aan de centrale commissie voorgelegd. Het in de nacht van Vrijdag op Zaterdag voltooid overleg in de centrale commissie heeft ge- Op de begraafplaats van de Hoge Berg, op Texel, waar de ruim 600 Georgiers begraven liggen, in April 1945 gesneuveld bij hun verzet tegen de Duitsers, werd een herdenkingsplechtigheid gehouden. Namens de Russische Ambassade werd een krans gelegd door de heer Baroulin. Op het aan de krans gehechte lint stond ver meld: „Van de Aimlbassade der U.S.S.R. aan de Sovjet-soldaten, gevallen in de strijd tegen Hitler- aggressors". Burgemeester C- de Koning legde een krans namens het gemeentetoestuur van Texel. Ook waren er bloemen van het Comité „Verzetsstrijd Texel" en van de afd. Texel van de vereni ging „Nederland-U.S.S.R.". De heer Baroulin heeft ook nog een krans gelegd bij het monument voor de gevallenen in den Burg. Op initiatief van het comité „Verzetssrijd Texel" zal dit jaar nog een monument op de Russen begraafplaats op Texel gebouwd worden. Het monument zal de wapens dragen van Texel en Ge- orgie. De bouwsom is reeds bijeen. KIND VAN 10 DAGEN TE VONDELING GELEGD APELDOORN Op de Losse- weg te Apeldoorn zagen voorbij gangers gisteravond op de stoep van een woning een doos staan waaruit het gehuil van een baby klonk. Bij onderzoek bleek de doos een goed in de kleertjes gestoken jongentje te bevatten van naar schatting tien dagen oud Het kleintje is voorlopig in het Juli- ana-ziekenhuis opgenomen. leid tot een grote mate van over eenstemming op vele punten. Het resultaat der besprekingen in de centrale' commissie is neergelegd in een nieuwe redactie van het werkstuk, die aan de drie dele gaties is toegezonden. De delegaties zullen de nieu we redactie begin deze week in studie nemen, waarna de centrale commissie Dinsdagavond opnieuw zal bijeenkomen ter bespreking van de resultaten van het intern beraad in de delegaties. Op die bijeenkomst zal dan te vens worden besproken de ver dere werkwijze voor de slotfaze van de conferentie." Van Nederlandse zijde is de wenselijkheid geopperd om met de behandeling van het werkstuk geheel gereed te zijn vóór 10 Mei; bij de beide West-Indische dele gaties is eveneens een streven naar groter voortvarendheid te bemerken. Een belangrijk resultaat van het tot nu toe gepleegde overleg is, dat de meningen en stand punten der drie delegaties thans in grote lijnen zijn komen vast te staan, zodat met de oplossing der belangrijkste geschilpunten een begin kon worden gemaakt. De grootste verschülen doen zich nog voor tussen de Neder landse en de Surinaamse delega tie, welk verschil van mening op enkele essentiële punten vrij diep gaat, aldus vernemen wij. m Kinderen leggen bloe men op de graven van ■Ie Canadese gesneu- 'elden tijdens de her denkingsbijeenkomst, listeren te Bergen op Zoom. WASHINGTON, 5 Mei (A.P.). De groeiende overtuiging onder de hooggeplaatste Amerikaanse militaire leiders, dat Rusland voorlopig nog geen oorlog zal beginnen, schijnt geba seerd te zijn op het feit dat de Sovjet-Unie meer tijd nodig heeft om zich economisch en militair voor te bereiden. Hier komt de overweging bij dat de wederzijdse dèfensie in West-Europa steeds in kracht toe neemt en dat de Sovjet-Unie tot nu toe een heleboel heeft bereikt in de koude oorlog van subversie en druk op kleine landen en in de „kleine" oorlog in Korea. Gedurende het afgelopen week end heeft generaal Alfred M. Gruenther nogmaals verklaard, wat hij en andere militaire leiders reeds eerder hebben opgemerkt. Tijdens een radio interview sprak hij als zijn mening uit dat de Russen dit jaar of in ae nabije toekomst niet tot de aanval zou den overgaan. IN EEN FEDERATIE In Utrecht is een federatie op gericht van Kath. Diocesane Bon den van ouden van dagen en ge- pensionneerden. De zetel van de federatie is Utrecht. Het secreta riaat is gevestigd te Amsterdam. Elk der vijf diocesane bonden vaardigt een bestuurslid af voor het federatiebestuur, waarin ook twee afgevaardigden van stands organisaties zitting zullen hebben Daarbij wordt gedacht aan de K.A.B. en de Kath. Vrouwenbe weging. WASHINGTON Generaal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse staf' chefs, heeft in Washington ver klaard, dat, gezien het rhythme der ontwikkeling van de Sow- jet-Russische militaire macht, de periode 1954 de gevaarlijkste zal zijn voor de veiligheid van de Verenigde Staten". Dit nieuwste model van de Boeing Stratojets heeft onder iedere vleugel grote benzinetanks van nieuw model. Het zijn de grootste van dit type, die ooit aan een vliegtuig zijn aangebracht waardoor ,,'s werelds grootste bommenwerper" een veel groter gebied kan bereiken dan de vroegere B-47. De gestroomlijnde tanks zijn zwart-wit geschilderd, zodat zij bij afgooi-proeven gemakkelijk terug te vinden zijn. Nieuwe krachtigere motoren vergroten verder nog de gevechtsvaardigheid van het toestel. Mening van Bradley. Generaal Bradley, voorzitter van de chefs van de Verenigde Staten,, was van mening, dat de oorzaak voor de weifeling van de Russen om een oorlog te begin nen, onder meer gezocht moet worden in het feit dat de atoom- voorraad van de V.S. aanmer kelijk groter is dan die van de Sovjet-Unie en dat de kracht van het Amerikaanse luchtwapen su perieur is, terwijl de beveiligings maatregelen van het Westen hun voltooiing naderen. Bradley voegde hier echter aan toe: „We weten niet wat de Sov jet imperialisten van plan zijn te doen Generaal Bradley maakte on derscheid tussen de plannen van een land en de mogelijkheden. Hij wees er op dat de plannen meestal worden uitgewerkt door de diplomaten, terwijl de moge lijkheden gewoonlijk bepaald worden door de militaire leiders. Wat zijn momenteel de mili taire mogelijkheden van de Sov jet-Unie? 1. Ondanks het vijfjarenplan en tal van andere plannen om de Russische productie op te voeren is de staalproductie van de Sov jet-Unie nog steeds minder dan een kwart van die van de Ver enigde Staten alleen. En staal is het meest essentiële product voor de oorlogvoering. Ook staat de Sovjet-Unie ten achter bij de Verenigde Staten wat de oliewinning betreft. 2. Rusland heeft met ijzeren hand en onder Russische militaire supervisie alles in het werk ge steld om de satellietlanden gereed te maken. Slechts één land Bulgarije is min of meer ge reed. 3. Het Russische transportwe zen en de verbindingen voldoen in geen enkel opzicht aan de militaire behoeften. De spoorwe gen, die troepen van en naar het front zouden moeten vervoeren, beschikken over onvoldoende ma teriaal, en ook het rijdend mate rieel is onvoldoende en in de meeste gevallen nog oud en ver sleten. PATIëNT ZAL WORDEN „BEVROREN" STOCKHOLM. Weldra zul len er operaties verricht kunnen worden, waarbij 't hart tijdelijk stopgezet zal worden door ver laging van de lichaamstempera tuur. Dit werd voorspeld door dr. André Juvenell van de Sorbonne die samen met de Zweedse dok toren Carl Weglius en John Lind gedurende de laatste maanden tal van experimenten in deze richting op dieren heeft verricht. De methode, die door hen is ontwikkeld, brengt de patiënt gedurende uren in een soort be vroren toestand tussen leven en dood. De patiënt wordt volkomen gevoelloos en alle stofwisselings processen worden practisch geni- hileerd. Er is gisteravond boven Nederland en op de begane grond een originele wedstrijd gehouden. Elf verlichte parachutes werden boven de provincies afgeworpen ter herdenking van de voedsel- droppings in 1945. Aan elke parachute was een wimpel beves tigd en wie de wimpel aan een bepaald adres afleverde, kreeg twee kaartjes voor een rondvlucht boven Nederland. De radio deed ook mee. Wie op het „bepaalde" adres kwam, werd door reporters ondervraagd en Jan de Visser, Guus Weitzel, Wim Janssen en Jan Boots zorgden wel dat de luisteraars konden mee genieten. Te genieten viel er heel wat. Niet direct door de man, die bo ven Goes de parachute uit het vliegtuig wierp en meteen zijn horloge de wetten der zwaarte kracht zag volgen. Maar overi gens Wie gedacht zou hebtoen, dat d© parachute voor Noordholland zou worden uitgeworpen boven de noordelijke gebieden waar men zich voor de droppings zo ver dienstelijk heeft gemaakt, kwanj bedrogen uit. Het geschiedde bij Hilversum, (dat deze attractie na. tuiurlijk gaarne werd gegund) op de Laarder hei, en de winner was de IS-jarige Piet Slikker, De parachutes kwamen niet allemaal zo gemakkelijk terecht als in Friesland en Drente, waar ze maar voor het oprapen lagen. Die in Friesland kwam niet op de voorgestelde plaats Wor- kum terecht, maar in Sexbie- rum, waar de heer A. van Dieken hem vond. Ook in Deventer liep niet alles naar wens. Daar ver zeilde de parachute op de Raal- terweg. In Groningen moest de H.B.S.- er Joop Postma er zelfs het Hel- perdiep voor overzwemmen. Meer romantisch nog was het geval in Amersfoort, waar de concierge van de R.H.B.S., de heer Stam, zag, dat de parachute aan de dakgoot bleef hangen. Hij naar huis, om de sleutel te halen en binnen-döor naar het dak te gaan. Een ander, de heer Aiders, klom intussen van' buiten langs de regenpijp naar boven! Beiden waren gelijk bij het begeerde ob ject. de een greep de ene, de an dere de andere kant. De heer Stam had het pakje en zou dus winner zijn. Hij maakte echter aanstonds het sportieve gebaar, om de prijs, de twee kaarten voor de K.L.M.-rondvlucht, met zijn rivaal te delen. Daar ging een extra hoera'tje bii de omstanders voor op. OPENING VERBODEN BERLIJN De Oost-duitse minister-president ptto Grote- wohl heeft geweigerd toestemming te geven voor opening van een Rooms-Katholiek priester-semi narie voor Oost-duifcers in Oost- Berlijn, aldus heeft het bureau van de Bisschop van Berlijn, Mgr. W Weskamm, medegedeeld. Het seminarie, waarvan de bouw vrijwel voltooid is, zou vandaag geopend zijn. In, Oost- Duitsland zijn thans geen semina ries. Na de oorlog werden R K. priesters in West-Duitsland op- êeleid en vandaar naar Oost- Uitse diocesen gezonden. De Oost-Duitse regering heeft echter kortgeleden, West-Duitse pries ters en priesterstudenten het ver blijf in Oost-Duitsland verboden. Nader wordt gemeld, dat Gro- tewohl wel toestemming gaf tot het openen van een seminarie in Oost-Duitsland (buiten Oost-Ber lijn).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1