Piet van Roon, in winnaar Ronde v. de eindsprint Noordholland Nederlandse melkproductie vijf milliard kg. per jaar Regering acht verbetering van bestaande regeling gewenst S. W. Arntz ten grave gedragen Indonesië wil Kandel met Sovjet-blok Hoofdpijn Verhoging van 3Vz ton per jaar 31 - Alkmaar DE COMET terug Kremlin tracht rk in te palmen SAarkt berichten Vernietigingsslag bij onweer tussen Venhuizen en Medemblik Afd. Noord-Holland verloor tweemaal Gevangenisopstand bedwongen Getallen om van te duizelen De kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Overweldigende belangstelling Mond- en klauwzeer 100.000 franc voor Carlsen Italië in afwachting DINSDAG 6 MEI 1952 PAGINA 3 RSVERWACHTING eeld door het K.N.M.I. te geldig van Dinsdagavond isdagavond. 5 buien lend bewolkt met enkele en een kans op onweer, ig verandering in tempe ra Overwegend matige tussen Zuidoost cn Zuid- Zon op 5.00; onder 20.15; 17-48: onder 3.37. E OEVERVERBINDING JORDZEEKANAAL mmissie welke in oprich ter verkrijging van een oeververbinding over het ekanaal een commis- samengesteld zal worden ïtief van de gezamenlijke van Koophandel heelt dagen een onderhoud ge- t de Minister van Water- e heer Wemmers. sren W. Thomassen, burge van Zaandam; A- Vis, de er van de Kamer v. Koop- te Zaandam cn de heer heffel, seer, van de Kamer ophandel te Alkmaar, wer- >r de Minister in audiëntie jen, en hebben Z.E. ge we de grote noodzakelijkheid snellere oeververbinding, linister, die vergezeld was a.G- Maris, Directeur- il van de Rijkswaterstaat, rkcnd dc urgentie van deze oeververbinding in te toegezegd de verschiilen- igstukken o.a. het tnnn»l- aarsSeypestein in over- te zullen nemen. Desnoods tijdeliik enkele noodmaat- worden getroffen om een mogelifke oeververbinding id te brengen. VNNESBURG 5 Mei. (AP) tse Comet, die als eerste liegtuig een liinvlucht van i naar Johannesburg heelt :t en daar Zaterdag na n n 23 uur 38 minuten, twee n voor de vastgestelde tijd ekomen. is heden te negen laatselüke tijd van het Jan Smuts vliegveld te esburg, naar Londen ver- i en inmiddels op Living- »eland, 18 minuten voor de telde tjjd. LIJN (K.N.P.) De on- eibare communistische nrp- ia probeert thans weer in t te komen met de eees- eld der verschillende clir. i in Duitsland. «bUikbaar in tioon hieruit agitatorische te kunnen slaan. On hot lik hebben de communis- et oog laten vallen op de ieke geestelijkheid en op rangellsche predikanten in Duitsland. plan is bijzonder sluw op- teneinde hierdoor de be- :nen en het goedgelovige k te kunnen misleiden. Het :nt de aandacht, dat ook 'enaamde Christelijk-Demo- ihe Unie (CDU) van Oost- anci, die, zoals men weet. lei'ding staat van Otto ke, zich tot deze commu- •he' manoeuvre leent. groot aantal katholieke ers in de Oostelijke, Sovjet- sche, sector van Berlijn zijn de Oost-Duitse CDU gepolst. bereid zUn hun confraters est-Berlijn en m West- land te interesseren voor vredesmanifstatie der Chr. m", die binnenkort in Mos- zou worden gehouden. Het hier om een „religieus vre- ngres", dat onder hoge leuring van het Kremlin de schismatieke patriarch Moskou aartsbisscop-metro- Alexe.1, wordt voorbereid. Niemöller wi) niet meer. r de „Evangelische Kerk-, lent" van het Land Hessen- iu, dis. Martin Niemöller, een dergelijke uitnodiging ngen. Zij gewerd hem ec.i- echtstreéks uit de Sovjet- sche hoofdstad. Ds. Nie- r die enige maanden ge- 'ook reeds een reis door ,ovjet-Ume heeft gemaakt, uervoor afkeuring van ae gelische en Lutherse Ker- lad heeft ontvangen, heett idels voor deze nieuwe uit ing bedankt, RMEREND. Witlof 8—34; ïkool 2670; rode kool 9 oinazie 827: sla 511; an- 1027; radijs 511; raap- i 16; rabarber 613; gare 9—16: uien 10—26.40: prei rdbeien 400560. iAAG, 5 Mei Vroege aard ien 86—1.10: late aardappelen 12.70; spinazie 828: pos- i 4752; rode kool 20: wit- —38: tomaten 2.22; rabarber sla 516.60; bloemkool 13 perzik 1546; aardbeien 1.80 0; Goudreinette 3950. lORD-SCHARWOUDE cg aardap. Meerlanders 10,40 landers 13; bi- eigh. 15; 1100 ien 27,90: groot 25: drieling. 3500 kg rabarber 89,30; I kg prei a 8; 4400 kg witlof lb 27—43; 2 29—34; 2b 27 —25: stek 18—16; 15.000 kg kool 13.30—14,90; 23.000 w. 1417,20; doorgedraaid 16500 rei. lNGEDIJK 6 Mei 9000 kg kool 13.10—14.90: 9000 kg w. 14.8016 20: 8000 kg uien grof 28: 5500 kg prei 8: k» rabarber 6.40-10.10; 1700 dtlof I 34,40—37,70; Hb 27,20 60. (Van onze sportredacteur) ZAAN'DAM, Maandagavond. Het was beestenweer. Erger nog: zo bar was bet, dat niemand het over z'n hart zou kunnen verkrijgen om ook maar een onredelijk schepsel de straat op te sturen. Zwart was het wolkendek, zwiepend de orkaan achtige wind, striemend de felle slagregen, afgewisseld door venijnig slaande hagelstenen als knikkers zo groot. Zo wor stelden tweehonderd amateurs op de weg op hun vederlichte karretjes twintig minuten lang. Amper een uur tevoren was de slag in Zaandam begonnen, nauwelijks veertig kilometer telde de meter in onze behagelijke wagen. Toen reeds, onder deze moordende omstandigheden, viel de beslissing in de eerste klassieker in 1952, de Ronde van Noordholland. Bij tientallen moesten de en thousiaste doorbijters, geplaagd door machinedefecten, de strijd staken. Alleen de allersterksten bleven over. En onder hen was Piet van Roon, Nederlands weg- kampioen 1951, nu ook winnaar in de sprint, voor de Hoofddorper de Koning, ook voor de acht an dere koplopers met o.a. Jantje van 't Hof nieuwelingenkampioen van Nederland, Piet Peters, Wim Snijders en Nico van Est. Reeds twee meter voor de streep veerde Piet van Roon juichend omhoog. Winnaar in de monsterachtige rit onder de meest grillige omstandigheden. Dat dacht hij, dat dachten wij eveneens. Maar niet de jonge Henk de Koning. Twee forse rukken gaf hij nog op de pedalen, op een banddikte na voldoende om de overmoedige kampioen te slaan. Meer vreugde was er nog om de derde plaats van de kleine Jan van 't Hof. Was hij niet de drieste ridder geweest, die van Den Helder af steeds weer voor leven in de geleidelijk slinkende kopgroep gezorgd had? En waren Piet Peters en z'n clubgenoot Piet van Roon bij Uitgeest niet zo attent geweest, de jonge Haar lemmer zou vannacht de stoutste dromen hebben over een glori euze overwinning. Nu echter liep dat alles op niets uit, kwam voor de zoveelste maal de hoofdgroep weer in gesloten formatie en moest tenslotte een lange sprint, met één scherpe bocht, de beslis sing brengen. JUNIORENTOURNOOI BERGEN In het jaarlijks tournooi voor junioren in het kader van de afd. N.-Holland van de K.N.V.B., waaraan de afd. Am sterdam. Leiden en. Haarlem deel namen, heeft N.-Holl. in een spannende strijd van Amsterdam met 1O verloren. Haarlem, won van Leiden met 1<0. Bij de eerste wedstrijd Asd. N. HoH. ging de strijd voor de rust vrijwel gelijk op, hoewel Amsterdam een klein overwicht had door beter technisch spel. Aan bedde zijden miste men vaak prachtige kansen. Prima spel le verde keeper N. Koorn van Flevo die vooral in de tweede helft zeer veel moeilijke situaties te ver werken kreeg. Uitstekend werk deden eveneens linksbinnen Brui nes van W. Frisia en de rechts buiten Diets van W.F.C. Voor de rust kwam het echter niet tot scoren. In de tweede helft beheerste Amsterdam het middenveld. De spanning groeidte steeds doch eerst 6 minuten voor het einde kon de linksbinnen van der Mee. (BI. Wit) uit de corner van rechtsbuiten van Gilze (Wils kracht) de keeper uiteindelijk verschalken, nadat deze de bal tweemaal achtereen uit het doel had gestompt. 10. In de wedstrijd HaarlemLei- oen had Haarlem enigszins de everhand. Speler Hogerndoorn van R.C.H. was hier de man die reeds in de eerste helft keeper Viige- ooom van A.S.C.. de bal uit het oetje liet halen. Hierbii bleef het dan ook. Na de rust kwam het oiet meer tot scoren en zo werd de stand 10 in het voordeel van Haarlem. Hierna kwamen Haarlem en Amsterdam tegen elkaa.r uit en ook_ hier had Amsterdam in het begin de meerderheid. Reeds in de eerste minuut werd het 10. Na de rust kwam Haarlem beter "P dreef en maakte Kuilboer van H.C.H. gelijk. Feller werden de aanvallen, doch nu bleef over- JJdobt van een van beiden uit. t Emdigde met een gelijk spel JJ- Aangezien na 2 wedstrijden verlenging reglemenitair niet is toegestaan moesten penalty's wor den genomen. Wederom 11. Bii de tweede serie won Haarlem met 4—3. De verliezende partijen Noord- HollandLeiden gingen voor de rust gelijk on. Vlug. rechtsbinnen van D T.S. (Westwoud) nam hier de leiding voor Noord-Holland. In de tweede helft kreag Leiden echter de leiding en zorgde Dob belaars van A.S.C. dat keeper Koorn van Flevo 2x het nakijken bad. Bij regen gestart Hoe kleurrijk het ook was, de bonte mengeling van witte, rode, blauwe groene of oranje truien, toch was de start in Zaandam triest en somber. Juist toen het startschot had geklonken, begon nen de regendroppen te vallen en dat ging zo gestaag door. Maar 't stuk tussen Venhuizen en Me demblik was tijdens de wolk breuk en 't hevige onweer, zo verschrikkelijk, dat de karretjes amper te besturen warén. Toen eindelijk weer de zon door het wolkendek brak was de grap er af. Dat zelfs de besten in het eerste moordende stuk niet opge wassen waren tegen de weers omstandigheden bleek al voor Enkhuizen. Ed Koeman, Aanraad, Kwantes, Adri Voorting, v. d. Veeken en Adriaan v. d. Voort vielen toen reeds uit het toch al niet zo sterke rennerveld, waarin zjUid-Nederland maar heel ma gertjes vertegenwoordigd was. Wie even het contact verloren had, kon gerust afstappen. De sterken in de voorhoede beukten constant door. Steeds langgerek ter werd het peleton, overal zwermde het in groepjes uiteen en al spoedig zat de brokkenwa- gen meer dan vol. Toen veran- AARVERGADERING A.R.K.A. DE HEER DOMIN'ICUS SPRAK OVER SPANJE WIERINGERWERF. Dezer dagen hield de Alg. R.K. Ambte- narenvereniging afd. Wieringer- meer haar le jaarvergadering. De voorzitter de heer Suykerbuyk deelde na opening mede, dat in het afgelopen jaar enige zaken naar genoegen waren afgehan- Held. Verder veügeleek hij de A.R.K.A. met een nieuwe auto, die bezig is zich in te rijden. Uit het jaarverslag van de secretaris merkten we op dat de afdeling thans 28 leden telt. De aftredende bestuursleden de heren Suijkerbuijk en Huis mans bleken na stemming te zijn herkozen. Na dit eerste gedeelte van de avond werd het woord gegeven aan de heer Dominicus. Het was lammer dat zo weinig dames wa ren meegekomen, want zij heb ben veel gemist Dhr. Dominicus is er in ge slaagd de aanwezigen geruime tijd te boeien met zijn lezing over het romantische Spanje. De typi sche individualistische aard van de Spanjaarden, de godsdienst, de sociale toestanden, het opgaan m de stierengevechten, dit alles werd op duidelijke wijze uiteen gezet en met lichtbeelden verdui delijkt. Zij die deze avond moch ten meemaken, hebben kunnen gemeten van een zeer interessan te leerzame lezing. Algemeen was men er voorstander van meer dergelijke avonden te orga niseren. HERBOUW IN DE WIERINCERMEER GAAT VOORT WIERINGERWERF. Op 21 Mei zal de Rentmeester der Do meinen de herbouw van 22 pach terswoningen bij de boerderijen aanbesteden, alsmede de nieuw bouw van 3 boerderijen met pachterswoningen. De herbouw van de Polder na dert bij dit tempo van aanbeste dingen met rasse schreden zijn voltooiing. De gapende wonden op de boerderijen, op de plaats waar eenmaal de woning tegen aan gebouwd zal worden, en die ons nu dagelijks nog aan de tragische onderwaterzetting her inneren zullen dan tot het verle den behoren. .Voorts betekent deze aanbeste ding dat binnen afzienbare tijd weer 25 gezinnen, op een be hoorlijke huisvesting kunnen re kenen. De namen der pachters ziin: Hipp. Hoeverweg: P. van Hoom F 11. Robbenoordweg: L. Mol J. 2; H. Germs J. 4; G. Boels J. 9; C. v. d. Sar J. 12; P. S. Zijlmans J. 25: N. de Vries J. 26; E. H. Zuidhof J. 35; F. J. A. v. Dam J. 37; G. Beetsma J. 39; C. P. Klaver J. 40. Noorderkwelweg; M. de Regt J. 46; H. de Graaf J. 49; W. C. v. Arendonk J. 51; D. N. Knibbe J. 53; J. K. Veenkamp J. 55; G. Stoel J. 57; N. Hoornsman J. 58; T. Hoogland J. 60; B. C. Timmers J. 62: D. Troost J. 63; H. Zein- stra J. 65. Koggerandweg: H. C. Vaandra ger D. 83. Wester-Middenmeerweg: N. A. Vaandrager H. 19. Ulkeweg: L. Cevaal B 58. derde het weer enhet as pect van de strijd. Volop scheen de zon langs Noordhollands dui- nenkust, de wind joeg de koplo pers in steeds iilender draf naar voren en voor de moedigen in de achterhoede was alles verloren. De achterstand van het zwoe gende peleton, onder aanvoering van Paaymans en Pafort, groeide met de kilometer. Op hetzelfde moment weid de kopgroep steeds meer uitgedund, tot na Den Hel der, onder de rook van Schagen, slechts de groep van tien over bleef. Ondanks de felle zijwind werd het tempo gestaag opge voerd. Ook al door de steeds weer weglopende demarranten. Nu eens probeerde Nico van Est het, dan weer waren het er vier tegelijk, die dan wegsprongen. Maar alles zonder resultaat. Waakzaam waren de grote kans hebbers in deze course. Geen mo ment duldden ze, dat er met hun ambities gespot werd. En de ach terblijvers? Het peleton, gevormd door de teruggevallen koplopers als Janbroers, Adri de Moor en Zieleman en de sterksten van de achtervolgers, lag na 153 km. reeds zes minuten achter, zag de achterstand twintig kilometer vergroot tot bijna een kwartier om tenslotte in Zaandam ruim tien minuten na de winnaar te finishen. De uitslag was: 1. Piet van Roon (Haarlem) 5 uur 36 min. 56 sec.: 2. de Ko ning (Halfweg) 1 banddikte; 3. van 't Hof (Haarlem); 4. van Dijk (Hilversum) 5. Haan (Maas tricht); 6. W. Snijders (Halfweg); 7. Kuitwaard (Beverwijk); 8. P. Peters (Haarlem): 9. Mehagnoul (Amsterdam); 10 N. van Est (St. Willebrord). MONTREAL, 5 Mei (A.P.) De opstand in de Bordeaux ge vangenis in Montreal, die vijf uren geduurd heeft, is gisteren avond laat onderdrukt. Mokkend begaven de laatste gevangenen zich onder het wakend oog van de politie naar de door brand gedeeltelijk vernielde gevange nis en werd de plaats weer ont ruimd. De gevangenen hebben deze proteststaking gehouden in verband met de huns inziens slechte kwaliteit van het voedsel in de gevangenis. Advertentie I Plotseling opkomende of lang aan-J I houdende hoofdpijnen zijn een ware I 0 ili:n- 2 De verkiezingen in Hessen FRANKFORT De voorlopig definitieve uitslagen van de West-Duitse staat Hessen ge houden verkiezingen voor het aanwijzen van leden van plaat selijke raden zijn: Socialisten 855.897, Christendemocraten 394.137, Vrije democraten 331.027 331.027, Vluchtelingenpartij Duits- partij 59.338, Communisten 92.624 en Önafhankelijken 279.022 stem men. De Socialistenverenigingden 38.5, de Christendemocraten 17.7 de Vrije Democraten 14.9. de Vluchtelingen 9.4, de Duitse partij 2,7, de Communisten 4,2 en de Önafhankelijken 12,6 procent der uitgebrachte stecmen op zich. De Socialisten behaalden bij de in 1950 in Hessen gehouden ver kiezingen voor de Bondsdag 44,4, de Christendemocraten 18,8, de Vrije democraten 31,8, de Commu nisten 7,9 en de önafhankelijken 5,5 procent der stemmen (de Vluchtelingenpartij en de Duitse partij hadden toen geen candida- ten gesteld. Politieke waarnemers in Frank fort zijn van mening dat plaatse lijke vraagstukken, zoals het door de Socialisten afgekondigde na tionalisatieprogramma, een groter rol in de verkiezingen hebben ge speeld dan de problemen betref fende Duitslands eenheid of de voorgestelde West-Duitse deelne ming aan de verdediging van West-Europa. Politici te Bonn zijn van me ning dat uit de uitslagen der verkiezingen een conclusie kun nen worden getrokken m.b.t. Adenauers herbewapeningspoli- tiek; zij menen dat zij eerder kunnen worden beschouwd als een weerspiegeling van de con flicten in de West-Duitse rege ringscoalitie. (Van een onzer redacteuren) Een toespraak van minister Mansholt op de dezer dagen all at aandacht trekkende Agrarische Beurs te Utrecht gaf drs. L. V. V. Hoepen, secretaris der Ver. voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, aanleiding ons dezer dagen iets mede te delen over de situatie van de zuivelindustrie in dit land en de bete kenis van de export daarvan naar vele landen der wereld. Het waren vele en grote ge tallen welke hierover ter tafel kwamen in een der conferentie zalen van het Jaarbeursgebouw. Zo noteerden wij dat de melk productie 5 milliard kg. bedraagt waarvan een derde als drinkmelk voor consumptie dient, terwijl een achtste weer dienst doet als veevoeder. De rest dient voor kaasproductie, n.l. 1.2 milliard kg. en voor gecondenseerde melk 0.5 milliard kg. Boterproductie Voorts werd er per jaar 90 a 95 duizend ton boter geprodu ceerd. Voor kaas bestaat enorme •belangstelling, voor boter lijkt de toekomst iets moeilijker al is deze toch nog zeer belangrijk, wanneer men bijvoorbeeld be denkt dat vorig jaar ruim 230 millioen door de export werd op gebracht. De helft der kaasproductie gaat als exportproduct over de grens hoewel er in vele landen nog allerhande bezwarende om standigheden ondervonden wer den. De condens-artikelen worden practisch voor de volle 100 pro cent naar alle daarvoor in aan merking komende landen uitge voerd. Met 175.000 ton in 1951 bezetten wij de eerste plaats op de wereldmarkt, waarvan wij 45 procent uitmaken, terwijl de V.S. pas op de tweede plaats ko men met 24 procent. Onze activi teit, zo verklaarde drs. v. Hoepen, is wel zo groot, dat vrijwel geen enkele markt van betekenis op dit gebied door Nederland ver waarloosd wordt. De veredeling van het melk product blijkt grote waarde te hebben voor de melkveehouder in het algemeen. In 1951 bedroeg de export hiervan 707 millioen van kaas 175 millioen en van condensartikelen 230 millioen. Hoe intens er door Nederland op de zuivelwereldmarkt gewerkt is, illustreerde spreker met de mededeling, dat twee jaar na de afsluiting in de jaren 19401945 ons land toch nog niets aan waar de had verloren. Voor de melk poeders moet de toekomst groot en goed zijn. De regering heeft zich beraden over de vraag of er, gezien het aanmerkelijk verschil tussen de geraamde en de werkelijke kosten, verbonden aan de noodregeling kinderbijslag kleine zelfstandigen, aanleiding bestaat enige verbetering in die rege ling aan te brengen. De regering is daarbij tot de slotsom gekomen, dat het thans aanbeveling verdient de oorspron kelijke opzet van de wettelijke regeling te herstellen en de kin derbijslag voor het vierde kind overeenkomstig de strekking van het amendement van het Tweede Onder enorme belangstelling van de zijde van tal van voor aanstaande personen uit het Noordhollandse zaken- en orga nisatieleven werd Maandagmorgen in de St. Dominicuskerk aan de Laat de plechtige H. Uitvaartdienst gehouden voor de heer S. W. Arntz, in leven directeur van de N. V. Hollands IJzermagazijn, v.h. M. de Wild en voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier. Reeds in de kerk, waarvan het priesterkoor in stemmig zwart en paars getooid was, gaven zeer velen blijk van hun medeleven met het verscheiden van de in Alkmaar en wijde omgeving ge ziene figuur van wijlen de heer Arntz. De H. Mis van Requiem werd om 10 uur opgedragen door de Z-E. heer G-H.J. Goes, pastoor te Castricum met assistentie van de paters E. Teppema O.P. en M.G.A.A. Colbe O.P. Het zang koor o.l-v. Joh. Kuiper zong de driestemmige „Messa de Re quiem" van L. Perosi, aan het or gel door de heer J.A. Kloeg be geleid. Onder de vele belangstellenden die het kerkgebouw voor 'n groot deel vulden, merkten we op de burgemeester van Alkmaar mr. H.J. Wytema; Dr. W. Mol, oud directeur van de Keuringsdienst voor Waren; Mr. A.J.M. Lees berg. wethouder te Alkmaar; de heer E- J. M. Stumpel, directeur van de Noorderpers en voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westfriesland te Hoorn; de heer D.J. Scheffel, secretaris van de Kamer van Koophandel te Alkmaar, de naas te familieleden van de overlede ne en tal van leidende figuren uit het zaken- en organisatie-le ven. Veel bloemstukken Na de plechtigheid in de kerk trok de rouwstoet naar het R.K. Kerkhof St. Barbara. Komende van de kerk, hield de stoet, die het gebouw van de Wild aan de Laat passeerde, even stil om het personeel, dat op het trottoir bij een stond, gelegenheid te geven een laatste groet aan de overle den directeur te brengen. Tevens werden er aan de lijkkoets twee kransen gehecht. Er waren zo veel kransen en bloemstukken, o.a. van de Kamer van Koophan del te Alkmaar, de Hollandse Draad- en Kaïbelfabriek, de Raad van Arbeid, de Qndervakgroep Draad Pn Draadproducten, dat een apart rijtuig in de stoet moest meerijden om ze alle te kunnen vervoeren. De aibsoute op het R.K. Kerk hof werd verricht door pastoor Goes. Daarbij bleek echter het aantal belangstellenden zo groot te zijn, dat de kerkhof-kapel ze slechts ten dele kon bevatten. Op het kerkhof Met de velen, die reeds in de kerk aanwezig waren geweest, gaven_ hier nog vele vooxaan- van hun belangstelling. Zo za gen wii er o.a- nog de voorzitter van de Raad van Arbeid, mr. M. G. L. van Schouwenburg; Ir. F. Ie Blansch. voorzitter van de mij. voor Nijverheid en Handel; Dr. J. Th. van Leeuwen, controlerend arts van de Raad van Arbeid; Mr. R. Veendorp, gemeentesecretaris van Alkmaar; Dr. W. J. Lojenga, geneesheer-directeur van 't Cen traal Ziekenhuis; de heren A. Kleymeer, M. Coerts en H. Koot, vertegenwoordigers van de Com- missig van Advies van het Gew. Arbeidsbureau; de heer G- Figee, secretaris van de Sociale Raad en vertegenwoordigers van de Ka mers van Koophandel "te Amster dam en het Gooiland. Na afloop van de ter aardefoe- stelling werden door pastoor Goes vijf Onze Vaders en vijf Weesgegroeten gebeden voor de zielerust van de overledene, waarna een zoon, de heer J.M-F. Arntz met een kort woord dank te voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Van deze Amerikaan heeft Opa Klijzing uit Purmerend het wereldrecord pijproken gewon nen. door tijdens een wedstrijd in Purmerend zijn pijp 92 mi nuten en 38 seconden bran dend te houden. De 38-jarige Paul Spaniola was wereld recordhouder met een tijd van 88 minuten. Hij heeft een siga- staande persoonHjkhêden" biïjkrenhandel in Flint, Michigan. Kamerlid Hooy te verhogen van f 0.30 tot f 0.34 per dag en per kind. Naar het oordeel van de rege ring is het evenwel billijk aan de voorgestelde verhoging van het bedrag van de kinderbijslag voor het vierde en volgende kind ook een verhoging van het bedrag van de kinderbijslag voor het derde kind te verbinden. Deze bijslag bedraagt thans f 0.25 per dag, dit is de helft, af gerond naar beneden, van het. geen een loonarbeider thans voor zijn derde kind aan kinderbijslag ontvangt. Een verhoging van dit bedrag tot f 0.28 per dag is rede lijk te achten. Dat de kinderbij slag voor het derde kind dan f 0.02 meer zal bedragen dan de helf van de bijslag, welke een loontrekkende voor zijn derde kind geniet, behoeft naar de me ning van de regering in de ge geven omstandigheden niet als een bezwaar te worden be schouwd, aangezien er op deze wijze toch nog een voldoende marge blijft tussen de kinderbij slagen van de noodregeling en die krachtens de toekomstige, de finitieve regeling. Een bij de Tweede Kamer in gediend ontwerp van wet bevat de hierboven aangegeven verho gingen van de kinderbijslagbedra gen. De kosten van deze verho gingen worden geraamd op onge veer f350.000 per jaar. IN ENGELAND EN FRANKRIJK LONDEN In bijna de helft van het Britse grondgebied is het vervoer van rundvee verbo den ter bestrijding van de ern stigste epidemie van mond- en klauwzeer, die sedert 28 jaar in Engeland is voorgekomen. De verkoop van rundvee zal worden stopgezet. Sedert het begin van dit jaar moesten reeds 11.000 stuks vee worden geslacht. Een woordvoerder voor het Franse ministerie van landbouw deelt mede, dat uit 87 van de 90 Franse departementen geval len van mond- en klauwzeer worden gemeld. In 5.332 van de 37. 983 gemeenten, of 14 proc. heerst mond- en klauwzeer. Het percentage boerderijen met aan gestoken vee bedraagt slechts 0,7. De landbouwautoriteiten gebruiken thans een nieuwe vaccine ter bestrijding van de ziekte. Het ministerie maakt zich niet ernstig bezorgd over de epidemie, die zich niet snel ver spreidt. DJAKARTA Indonesië, een van de voornaamste leveranciers ter wereld, van rubber, tin en plantageproducten, zal wellicht binnenkort beginnen met de verkoop van een deel van ziin rijkdommen aan landen achter het ijzeren gordijn. Dit zou een rechtstreeks resultaat zijn van de internationale economische conferentie, die deze maand te Moskou is gehouden. Ofschoon de uit 47 personen bestaande Indonesische delegatie ter conferentie (die geen offi ciële status had) in Rusland geen definitieve verplichtingen heeft aangegaan, hebben verschillende autoriteiten te Djakarta duidelijk laten blijken, dat uitbreiding van de handel met „het Oosten" hun voldoende aantrekkelijk voor komt om haar in ernstige over weging te nemen. De minister van Economische Zaken, dr. Soemanang, heeft deze week aan de pers medegedeeld, dat de conferentie te Moskou „zeer goede mogelijkheden heeft geopend voor uitbreiding van de handel met de Sovjet-Unie, China en Oost-Europese landen". Met uitzondering van beperkte ruiitransacties met Tsjecho-Slo- wakije en Polen gaat op het ogenblik de gehele export van Indonesië naar het Westen. De minister verklaarde, dat hu nog niets kon zeggen over de omvang van de eventuele handel, daar hij nog niet be schikte over een volledig rapport betreffende de conferentie. In ruil voor machinerieën. Dr. Darmawan Mangoenkoe- PRINSES MARGRIET BI) „DOORNROOSJE" In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag, heeft prinSes Margriet gistermid dag de voorstelling bijgewoond van de kinderoperette „Doorn roosje", die ten bate van de Stichting 19401945 werd gege ven. Zij was# vergezeld van jkvr. C. J. A. N. Sickinghe, Verzorgster van de prinsesjes. soemo, een hooggep! iet zelfd laatst ambte naar van het zelfde ministerie, zou volgens radio Djakarta heb ben gezegd, dat Indonesië serieus geïnteresseerd was in machine rieën en andere technische hulp middelen uit Oost-Europa in ruil voor Indonesische grondstoffen. De Indonesische pers heeft zich over het algemeen gunstig uit gelaten over het doen van zaken met Rusland en zijn satellieten. ZEEKAPITEIN MAAKTE ER ANDEREN GELUKKIG MEE LE HAVRE. 5 Mei (A.P.) Een bewonderaarster van kapi tein Carlsen heeft de held van de Flying Enterprise een bedrag van 100.000 franc overhandigd. De vrouw, die niet genoemd wenste te worden, zei, dat zij, toen de Flying Enterprise nog op de oceaan ronddreef, de belofte had gedaan, dat zij kapitein Carl sen 100.000 franc zou geven, als hij gered werd en anders het feld aan zün weduwe zou over- andigen. Gisteravond kwam zij naar Le Havre om haar belofte in te lossen. Kapitein Carlsen lag daar met zün „Flying Enter prise II" op weg naar Rouen. De kapitein nam het geld aan en stelde het de Deense consul in Le Havre ter hand. De helft gaat naar het zeemanshuis en de an dere helft naar een dominee in Le Havre, die het mag gebrui ken ten behoeve van de Scandi navische zeelieden, waarmee hij in aanraking komt. De 25ste Mei wordt voor de binnenlandse politiek van Italië en wellicht ook voor de politie ke verhoudingen in West-Europa een belangrijke datum. Op die dag speelt zich de derde en laat ste ronde af van de gemeente raadsverkiezingen en die der provinciale raden. Ditmaal is Zuid-Italië aan de beurt met 2400 gemeenteraden en 36 provinciale colleges die vernieuwd moeten worden. Ook de burgers van Ro me en Napels zullen op 25 Mei het stembiljet dienen in te vul len. Het wordt een keiharde strijd. Een voorspel tot de grote parlementsverkiezingen in het voorjaar van 1953. De Gasperi en zijn partijgenoten verkeren ditmaal in een allesbehalve benij denswaardige positie. Het ïs voor hen een zaak van erop of eronder. Speciaal geldt dit in de Eeuwige Stad, waar de commu nisten een grote kans maken één van hun partijgenoten op de bur gemeesterszetel te plaatsen. In Italië worden de burgemeesters anders dan bij Van het wereldtoneel ons, uit en door de ge meenteraden gekozen. De communisten sleepten in 1947 in Rome 28 zetels in de wacht. De chris ten-democraten 27 en de reste rende partijen 25. De laatsten hielpen mee een christen-demo craat te benoemen. De situatie in Rome tekent de macht van de communisten, die, ondanks een ledenverlies in de partij van 124.000 (15 en de nederlaag bü de gemeenteraadsverkiezingen in 1951 in Noord-Italië, waar hun meerderheid in ruim 1000 ge meenten werd weggestemd, toch allerminst onderschat mag wor den. Ongeveer 40 van het Italiaanse kiezerscorps loopt mee met de trawanten van Moskou. Juist in het Zuiden, waar de so ciale verhoudingen en econo mische toestanden slecht te noe men zijn, speculeren zij op de noden van de massa. En dit geeft in de komende dagen te denken. Een niet minder gevaarlijke te genstand hebben de christen-de mocraten te verwachten van de neo-fascistische socialistische be weging, de M.S.I. (Movimento Sociale Italiano). Augusto de Marsanech, die in 1922 onder Mussolini de Mars naar Rome meemaakte, is een der leiders. De M.S.I. verwierf bü de plaat selijke verkiezingen in 1951 vier maal zoveel stemmen (2 mil lioen) dan bq de algemene ver kiezingen in 1948. Ook deze po litieke formatie mag bogen op 'n grote aanhang in het Zuiden, terwijl deze beweging zuigkracht uitoefent op ontevreden elemen ten in de „Democrazia Chris tiana", waaronder in hoofdzaak middenstanders. De christen-democraten zullen de toevlucht moeten nemen tot lijstverbinding. Een nieuwe be paling in de Italiaanse kieswet zegt, dat wanneer een partü, of een combinatie van partijen meer stemmen weet te behalen dan de overige te zamen, de winnende groep 2/3 van het totaal aantal zetels in de gemeenteraden krijgt toegewezen. Het aangaan van 'n coalitie is gemakkelijker gezegd dan gedaan. De liberalen en de sociaal-democraten zijn de eni gen die voor een samengaan met de christen-democraten in aan merking komen. Wat het vorige jaar dan ook is gebeurd. Maar nu lopen de combinaties grote kans te mislukken, omdat over en weer plaatselijke afdelingen roet in het eten gooien en zich niet storen aan de aanwijzingen van bovenaf. Zo hebben christen democraten vriendschap gesloten met neo-facistische en monar chistische elementen. Het gevolg was een reactie bij liberalen en sociaal-democraten. Men heeft in sommige streken met het plegen van deze inbreuk op de partij- consignes een front willen vor men tegen de communisten. Ge zien van het standpunt der de mocratie uit is dit zoiets als met Belzebub de duivel uitdrijven. Het betekent een wezenlijk gevaar voor de democratie, waarvan men blijkbaar onvoldoende is doordrongen. Nu is de christen-democrati sche partij niet geheel en al van schuld vrij te pleiten aan deze gang van zaken. Zowel de partü- leiding als de verantwoordelijke bewindslieden van christen-demo cratische huize hebben een te lankmoedige houding aangeno men tegenover de nijpende vraagstukken van de woning nood, de werkloosheid en de on derproductie. Zelfs het hoogwaar dig episcopaat en met name kar dinaal Schuster van Milaan heeft tegen deze verwaarlozing verzet aangetekend. De K.A. eveneens onder de bezielende aanvoering van prof. Gedda. De partijleiding heeft deze fout ingezien. Alleen kan men zich afvragen of het niet reeds te laat is. De communisten hebben hieruit munt trachten te slaan. Het moge niet geheel en al gelukt zijn, anderzijds zijn toch enkelen erin gevlogen. De katho lieken is van het begin af aan voorgehouden geen steun te ver lenen aan de linkse partijen. Het episcopaat heeft zich niet uitge sproken over een voorkeur aan een bepaalde partij, als b.v. de christen-democratische. De bis schoppen hebben wel gewezen op het nut van een eendrachtig samengaan der katholieken op politiek terrein, omdat een ver splintering de communisten de wind in de zeilen zou geven. Nochtans staan de kansen van de christen-democraten slecht en dreigt de Gasperi te worden om ver gelopen door de formatie» van uiterst links en rechts. Jf*

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3