Engelse voetbalploeg onderneemt nieuwe tocht naar't continent Grote prijsverlaging! Royal Academy verwerpt officieel schilderij Parijs piekert hevig over ondergronds wegennet Vijftien jaar geëist voor moord op boswachter De rode draad r Ook in de autosport een duel tussen Britten en het vasteland SPORT BRIE F UIT ENGELAND WELPEN vierden eerste lustrum Twintig cent voor de Marineklok Iedere dag razen er 300 auto's méér door de overvolle straten Noors vliegtuig maakte noodlanding Voor de Alkmaarse Politierechter Drama op heide bij Hilversum berecht DINSDAG 6 MEI 1952 FAG I NA 5 (Van onze Londe-nse correspondent) LONDEN, Mei De Engelse voetballeiders zullen zich weer eens aan een experiment wagen. Deze maand immers staat er een zwaar tournee voor de deur. Landenwedstrijden tegen Italië, Oostenrijk en Zwitserland, naties, die stuk voor stuk hopen de Britse leeuw klein te krijgen. Vooral de Italianen zijn er sterk op gebeten de Engelsen een fiasco te bezorgen. In totaal zijn na een uiterst strenge selectie achttien spelers in Italië verzameld en naar een geheim recreatieoord gebracht. Daar worden de heren voorbereid voor de belangrijke taak, welke hun te wach ten staat. Onder de uitverkorenen bevinden zich drie veteranen: Amadeo Amadei, Gino Cappello en de 39 jaar oude Silvio Piola, die dortien jaar geleden in Milaan de held van de dag was, door in het duel tegen Engeland de gelijkmaker te scoren. Piola blijkt nog altijd een prachtige voetballer te zijn, ondanks zijn bijna veertig jaren. Na-oorlogse sterren als Boniperti, Anno- vazzl en Tognon zijn door hem overvleugeld, want deze beroemd heden heeft Signor Bono niet goed genoeg geacht voor uitzen ding naar de retraite-ergens-in-Itallë. Op 19 Mei zullen de Engelsen dus elf „geconfijte" slaven van het voetballegioen der Azzuri's in Florence ontmoeten. Meen echter niet, dat sir Stanley en zijn eerbiedwaardig college deze wedstrijd maar zo- zó hebben genomen,. Dit duel wenst men nu eenmaal te winnen ter meer dere glorie van het Imperium. Of men daarin zal slagen is een tweede. In elk geval hebben de hoogmogendheden zeventien spe lers een telegram gestuurd, dat (Van onze parlementaire redacteur) II. Hoe zeer de behoefte om tot een radicale katholiek sociaal economische politiek te komen, toen in eigen kring algemeen was kan het beste blijken uit de inzichten, die prof. Duynstee in 1940 in zijn boek „Het Glazen Huis" ten beste gaf. Critiek leverende op de oude R.K. Staatspartij zegt hij daarin, dat de katholieken het Plan van de Arbeid voor hadden moeten zijn of dat het minstens „als basis van werkelijke onderhandelingen had moeten zijn aangegrepen". Maar de Staatspartij deed dat niet. Zij keerde telkens terug tot „volmaakt-verleden coalitie- concepties" en „een vooruitstre vende ordeningspolitiek werd geruild voor waarden als Begra feniswet, Zondagswet e.d. En de lijn voor de toekomst bepalende schrijft prof. Duyn stee; „De verwezenlijking der sociale rechtvaardigheid is dure plicht voor iedere waarlijk katholieke politiek." Een herstel van de oude coa litie diende in verband hiermede vanaf den beginne terzijde wor den geschoven". Maar „de vruchtbaarheid van een samen gaan met de SDAP op sociaal- economisch terrein is wel buiten kijf'!.... Toen, algemeen in katholieke kring levende gedachten als deze en die een breder gespreide ver antwoordelijkheid inhouden "an thans uit bepaalde tegenstellin gen zou kunnen worden afge leid, verklaren het „nieuwe be stand", waarbij de regeringsver antwoordelijkheid uitsluitend door KVP en PvdA gedragen werd. Bij de beantwoording van de vraag of van daaruit inderdaad een rode draad door het rege ringsbeleid is gaan lopen, dient voorop gesteld te wordien, dat vanaf '48 daarvoor dan, zoals gezegd, in elk geval ook de C.H. en de WD verantwoordelijkheid zou dragen. Maar zo het aandeel van de KVP tot de juiste pro porties teruggebracht zijnde, kan deze vraag, naar het ons wil voorkomen, voor het grootste deel in ontkennende zin beantwoord worden. De PBO is zeker geen socialistische opzet, de ordening van het vervoerswezen steunt op de samenwerking van de bedrijfsgenoten, geen enkele be drijfstak werd gesocialiseerd, ook de Mijnen niet. Het economisch beleid van minister v. d. Brink Werd ook door mr. Oud als uit gesproken niet-socialistiseh ge prezen en aan onze sociale wet ten ligt het verzekeringssysteem en de eigen werkzaamheid van de betrokkenen ten grondslag. Indien de KVP werkelijk aan de leiband van de PvdA zou hebben gelopen, zou hierover in deze kring dan ook wel meer voldoening worden geuit dan thans het geval is. Maar bij de 60ste verjaardag van Vorrink schreef „Het parool"; „In de strijd tegen het bolsje wisme heeft de partij zich zo innig in de armen van de bond genoten geworpen, dat men moeite heeft haar socialistisch gezicht nog te onderkennen, daa- dit aan d:e boezem van de KVP geheel verborgen dreigt te ge raken Wat sommigen thans rode draad noemen is in feite slechts de flraad van een vooruitstrevend politieke, die na de bevrijding ;n eigen kring algemeen werd voorgestaan. Intussen is hiermede alles gezegd. Wij hebben er „os meermalen uitvoerig op Sjezen, dat bii het streven naar socia]e rechtvaardigheid de recht vaardigheid ten aanzien van an- aere groenen danig in het ge- groepen danig in het yraiig ia gekomen. Maar wij heb- vertrouwen dat het overleg in? v 6 groep-Steenberghe het nacht van partij en fractie voor aan» n,euwe problematiek heeft „""gescherpt, waardoor het ge- aar van éen splitsing kon wor- rirnf w°rkomen. Waardoor, zoals Ti Duynstee in 1946 schreef: het *?tholieke doeleinden „.J geheie terrein in zeer htjjjffcvaar zou worden over ern- ge- zij zich hebben klaar te houden voor de slag tegen de Italianen. Op 25 Mei tegen Oostenrijk en op 28 Mei tegen Zwitserland te Zurich. De namen van de cax> didaten luiden: Merrick, Williams Ramsey Eckersley, Garrett. Billy Wright, Froggatt, Dickinson, Nicholson, Tom Finny. Broadis, Sewell, Lofthouse, Allen, Baily, Pearson en Elliot. Wel lieden die van het voetbalvak het no dige weten. Maar nu het experi ment van de Football Association.. De heer Whittaker mag natuur lijk worden verondersteld de gro te stimulator van het plan te zijn geweest. Eigenlijk is er niets verrassends aan. Men is name lijk tot het besluit gekomen, dat het beter is voor een elftal om een dag voor dat het landenduel plaats vindt, naar Florence te vliegen en dit zonder enige plaatselijke voorbereidingen zo maar in het veld te brengen contra de Italianen. Vroeger ging dat altlid anders. Dan ge bruikten de Engelsen altijd drie of vier dagen om zich te accli matiseren en om on het veld, waar dan zo dadelijk de wed strijd zou worden gespeeld, te oefenen. Om even van voetbal af te stappen. Immers de League is aan het slot, terwijl op het mo ment, dat u dit leest de Cup- Final beslist wordt. Andere takken van sport gaan nu in Engeland de aandacht vra gen. Want als men hier een Sunt achter het seizoen zet, is et ook definitief afgelopen met de voetballerij. De clubs gaan reizen en trekken. In het eigen vaderland zal men de eerste maanden geen voetbal meer zien. Een gesloten seizoen is inder daad gesloten. En geen grappen makerij daartussen van beker wedstrijden, eretournooien en hoe men al dat voetbalplezier in gesloten seizoenen wil camoufle ren. Op 10 Mei wordt in. Silver- stone de jaarlijkse autorace om de internationale Trophy gehou den. Dat belooft een historische strijd te worden, want de elite van de Britse coureurs zal een aanval van het continent te ver duren krijgen, welke verre van eenvoudig kan worden genoemd. Een groep lieden, zo sterk, als er zelden, in Engeland heeft ge reden, steekt over. Daar komen drie Gordini racemonsters, die bestuurd zullen worden door de Siamese grootheid prins Bira, Robert Mazon, kampioen van Frankrijk en de Franse motor rijder zonder weerga George Behra. Er komen voorts twee Ferrari's gereden door dr. Gui- seppe Farina in hoogst eigen per soon en Luigi Villerosi, tenmin ste als laatstgenoemde volledig zal zijn hersteld van een auto ongeval, dat hij onlangs in een doodgewone taxi meemaakte. Enrico Plato, ook al een ge vreesde figuur uit de Italiaanse renstal, heeft op de boot twee Maserati's geladen en zich pas sant van de medewerking ver zekerd van baron Graffenreis. Duitsland wil ook niet achterblij ven en heeft met drie Veritas Meteors ingeschreven, terwijl twee coureurs uit Zwitserland ook nog enkele Ferrari's aan het bonte gezelschap zullen toevoe gen De hoop in Groot Brittan- nië is voor al gevestigd op Mi chael Hawthorn, een splinter nieuwe ster, die tijdens een pas gehouden belangrijke wedstrijd de bloem der Engelse coureurs ver achter zich liet. Inbrekers sloegen hun slag in Apeldoorn Tijdens het weekend hebben inbrekers op drie verschillende plaatsen te Apeldoorn hun slag geslagen. Bij de veehandelaar de W. aan de Marsweg werd een bedrag van f 2800 aan contanten dat onder een kussen was ver borgen, gestolen. Een speeltuin aan de Amersfoortseweg kreeg nachtelijk bezoek, dat er met drank, lekkernijen, een automaat met inhoud en enig gereedschap van door ging. Een kapper aan de Hoogstraat ontdekte, toen hij van zijn Zondagmiddag-wandeling terugkeerde, dat tijdens zijn afwe zigheid ongenode gasten op visite waren geweest en er met f 1200 aan geld alsmede enige waarde volle sieraden vandoor waren gegaan. HULDIGING AKELA URSEM WIERINGERWERF Vxij dag avond was het groot feest voor de Welpen in „De Maaier". 5 jaar geleden was de verkennerij op gericht en het was eveneens een periode van 5 jaar dat Akela Jo Ursem hieraan haar beste klach ten heeft gegeven. In verband met dit eerste lustrum werd door de Gidsen en de Welpen een ouderavond aangeboden. Akela Jo had na de opening met vlag hijsen het genoegen aan een groot aantal ouders er» belangstellenden het welkom toe te kunnen roepen. Hierna zorgden de welpen voor allerlei afwisselende stukjes op het toneel, waarbij o.a. de moei lijkheden die in 'het begin over wonnen moesten worden, werden uitgebeeld. De aalmoezenier, de Z. E. Heer W. N. Ziilstra sprak woorden van waardering voor het vele werk van de leidsters in onze parochie. Jeugdbeweging is noodzakelijk, doch eist veel inspannend werk van degenen die ermede belast zijn. Uit ervaring weet hii dat de wijze, waarop hier aan de vor ming van de jeugd wordt ge werkt, alle respect verdient. Ver der bracht de aalmoezenier bii dit 5-jarig bestaan het werk van Kap. Dekker er» Kap. Le Jeune in herinnering. Gekomen aan de huldiging van Akela Jo Ursem sprak de aal moezenier zijn dank uit voor de opoffering en het doorzettings vermogen waarmede zij voor de jeugd' heeft gewerkt. Eveneens werd dank gebracht aan de ouders van de Akela voor het „afstaan" van hun dochter en de medewerking die men steeds van hen mocht ondervinden. Als blijk van waardering werd aan Mej. Ursem een boek overhandigd. Namens de Welpen dankte de heer Spanjaart voor het doorzet tingsvermogen dat zij onder alle omstandigheden heeft getoond, alsmede voor de vele Zaterdagen dip zij heeft opgeofferd. Na de pauze werd de avond verzorgd door de gidsen van de parochie. Enige reidansen werden uitgevoerd er» enige stukjes ten tonele gebracht, die bij de aan wezigen alle zeer in de smaak vielen. Na een dankwoord namens de ouders gesproken door de heer Suiikenbuijfc. werd deze avond besloten met een grootse Maria- hulde. Wieringermeerbevolking wordt doorgelicht WIERINGERMEER. In het kader van de TBC-bestrjjding zal dit jaar een doorlichting van de gehele bevolking van de Wierin- germeer plaats vinden. Hoewel deze doorlichting vrijwillig is, mogen wij aannemen dat nie mand zich er aan zal onttrekken. Slechts indien dit onderzoek zo volledig mogelijk is, kan het nut afwerpen. Plaats en datum van het on derzoek zullen nog nader worden bekend gemaakt. (Van onze correspondent) LONDEN Toen wijlen Geor ge VI in de Westminster Hall lag opgebaard, moet het mensen die hun vorst dafir de laatste eer kwamen bewijzen, opgevallen zijn, dat in een hoek van de zaal een schilder bezig was met het in schets zetten van het indruk wekkend toneel. Het was Frank Beresford, een zeventig-jarig kunstenaar, die met toestemming van Buckingham-Palace, de stoet langs 's konings praalbed op het doek vereeuwigde. Frank Beresford bezit op het gebied van officiële sehilderstuk- SLACHTVEEMARKT ALKMAAR 5 paarden per stuk van 700 1200; 56 koeien per stuk 500 1325; le kwal. per kg. 3.103.20; 2e kwal. per kg. 33.10; 1 gras- kalf; 182 nuchtere kalveren per stuk 3080; 5 vette schapen; 4 lammeren; 256 varkens, vleesvar kens per kg. 2.10—2.14; zware varkens per kg. 2.042.12; lichte varkens per kg. 22.03; zeugen per kg. 1.85—1.95. Het is een normaal verschijnsel, dat 't verbruik van varkensvlees gedurende deze tijd van 't jaar even toeneemt. Dit is echter niet alléén de reden van het vlugge verloop op de varkensmarkt van vandaag. Het prijsverschil tussen het rund- en varkensvlees is mo menteel n.l. zo gering, dat het kopen van rundvlees maar wei nig finantieel voordeel biedt, en men dan ook weer even gemak kelijker op varkensvlees over gaat. Gelijk reeds gezegd, be stond er dus veel animo voor de vleesvarkens. De zware varkens gingen minder vlot weg. Men kan van deze dieren het vlees wel plaatsen, doch het spek niet en voor de vorming van spekvoorra- den bestaat hoegenaamd geen in teresse. Lichte varkens en zeugen waren er maar weinig aange voerd en het verhandelen ge schiedde traag. Voor alle soorten golden hogere prijzen. Voor het betrekkelijk geringe kwantum koeien bestond veel animo. Bij hoge prijzen was de handel toen nog matig te noe men, De allerbeste koeien gel den zeker f 3.25 a f 3.30 per kg. De aankoop van nuchtere kal veren voor export was oorzaak dat de handel vlug geweest is. De prijzen zijn sterk gestegen. Afgeslacht en uitgebeend komen de voor de worst bestemde kal veren op f 3 en de zware kalve ren op f 3.20 per kg. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR, 5 Mei Witlof I f21—32, II f9—20 per 100 kg; bloemkool I f36—59, II f19—34'p. 100 stuks; spinazie f821 per 100 kg; sla I f8—11.50. II f5—7.50 per lO'O stuks; postelein f4348; an dijvie f2739 per 100 kg; radijs f610 per 100 bos; rabarber f6 14 per 100 kg; bospeen f4352 p. 100 bos; uien f 1827; prei f810 per lO'O kg; soepgroenten 3.50 6,50; peterselie 5.507; raapstelen 4.506.50 per 100 bos. ken een zekere reputatie. Toen Koning George V was overleden, toog hij eveneens in de West minster Hall aan het werk. Zijn doek werd toen door de Royal Academie waardig bevonden en later, door koningin-moeder Mary aangekocht. Tot veler verrassing is Beresfiords jongste schepping echter door de Royal Academie geweigerd. De verrassing was vanzelf het grootst en het meest onaangenaam voor de schilder zelf. die tegenover vrienden ver klaarde dat hij in zijn vijftigja rige loopbaan nog nimmer zo'n desillusie had moeten incasseren. In Londen gaat het gerucht, dat het schilderij afgekeurd is, omdat Beresford het aan honder den had laten zien, voor de he ren van de Academie hun oordeel hadden kunnen uitspreken. De gedupeerde kunstenaar kan dat gerucht echter niet voor se rieus nemen en de Royal Acade mie zwijgt, als een goed jury, in alle talen over de motieven van haar beslissing. IN VLIEGKAMP VALKENBURG VAN SOLDIJ AFGETROKKEN 's-GRAVENHAGE. Schout bij nacht C. W. Slot, Commandant Zeemacht Nederland, heeft kort geleden in een circulaire aan de marinecommandanten geschreven, dat hij het op prijs zou stellen wanneer korporaals en manschap pen een bedrag van hun soldij zouden beschikbaar stellen als bij drage voor de Marineklok, een van de klokken voor Amerika. Deze marineklok zou kunnen worden aangekocht wanneer iedereen 20 cent offerde. Aan de marinecommandanten werd over gelaten op welke wijze zij de col lecten zouden organiseren. De circulaire werd door de commandant van het Marine vliegkamp Valkenburg onjuist geïnterpreteerd. Deze comman dant had n.l. medegedeeld, dat 20 cent van de soldij van korpo raals en manschappen zou worden afgetrokken. Een dergelijke order is alleen op Valkenburg uitge vaardigd. (Van onze correspondent) PARIJS Het siet er naar uit, dat de Parijse Metro, de oudste electrlsche ondergrondse spoorweg ter wereld, concurrentie zal krijgen op hetzelfde terrein, waar zij dagelijks honderdduizenden reizigers vervoert van het Gare du Nord naar de rand van het Bois de Boulogne of van de Port St, Cloud naar de voorstad Isy. Verkeersingenieurs hebben n.l. voorspeld, dat onder de Franse hoefdstad een uitgebreid wegennet aangelegd zal worden, heb geen de enige oplossing lijkt voor het enorm drukke verkeer. Terwijl Parijs voor iedere vreemdeling reeds berucht is om de brutaliteit van de taxi-chauf feurs en de tienduizenden be stuurders van vrachtauto's, stijgt het aantal voertuigen dat zich over de brede boulevards maar ook door de nauwe straten van het oude stadsgedeelte beweegt, nog dagelijks met driehonderd. Aan Parijse auto's alleen kwa men er ln het afgelopen jaar 25 procent bij. Het feit dat de benzine in Frankrijk tweemaal zoveel kost als in Amerika, heeft op de aankoop van nieuwe wa gens niet de minste invloed. Andere onlossineen verworpen. Algemeen beseft men dat deze verkeers-chaos 0p den duur vol slagen onhoudbaar zal worden. Men heeft reeds overwogen om grote oudere delen der histori sche stad te slopen en daarvoor in de plaats brede wegen en Earkeerterreinen aan te leggen, laar Parijs een van de dichtst bevolkte steden ter wereld is. zouden dan echter duizenden nieuwe woningen moeten wor den gebouwd. Een andere oplos sing zou kunnen bestaan in het bouwen van een wegennet boven de huizen, maar er is destijds al zoveel bezwaar gemaakt tegen de Eiffeïtoren, dat men zich lie ver niet waagt aan een staal- en betonconstructie die een groot deel der stad zou overspannen. Vermoedelijk zal het er dus wel op uitdraaien, dat Parijs een enorm ondergronds ver- keersnet krijgt. De agenten, die zich verheugen m de faam, met hun witte knuppels sneller dan waar ook ter wereld het verkeer door de kruispunten te loodsen, zullen dan, evenals de mijn werkers, „ondergronders" worden Palmolive Zeep voor Het bad nü 55 cent GEWONDEN IN TOESTEL ACHTERGEBLEVEN OSLO. 6 Mei (AP) Een Noorse DC 3 van de Fred Olsen lijndienst heeft ongeveer honderd mijl ten zuiden van Oslo een mis. lukte noodlanding gemaakt in de buurt van Drangedal, volgens be richten die vandaag in Oslo bin nenkwamen. Zegslieden van het vliegveld Fornetou bii Oslo verklaarden dat zes passagiers, die op pad waren gegaan om hulp te zoeken, nadat de ramp plaats .gevonden had, thans in Drangedal aangekomen waren en vertelden dat zich vele gewonden in het verongelukte toestel bevonden. Zij wisten niet of er ook doden te betreuren wa ren. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich volgens de passa giers in totaal 29 menser». Het vliegtuig kwam van Amsterdam en was op weg naar het vliegveld Jarlstoorg bij Toensberg met wal visvaarders van de „Kosmos 3" expeditie. Geslaagd WIERINGERMEER Aan de Avondt ekensch ooi te Slootdorp slaagden de volgen.de leerlingen: F. A. Muller te Middenmeer (batikwerken), J. Moes te Sloot- dorp (electriciën), H. Braaf te Wieringerwerf (schilderen) en L. Jagtenberg tP Wieringerwerf (timmeren). AKERSLOOT. Gistermorgen moest J. S. uit Akersloot voor de Alkmaarse Politierechter ver schijnen, omdat hij tweemaal in Zaandam en verder in Schoorl, Purmerend en Den Helder olie en benzine had gekocht, met de bedoeling zijn bestellingen niet te betalen; flessentrekkerij dus. Eigenlijk was hij door de drank een beetje aan lager wal geraakt. De Politierechter veroordeelde hem tot één maand voorw. met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling van de R. K. Re classering. ASSENDELFT. De volgende verd. was een oud inwoner van Oudorp, W. D„ die bij zijn ver huizing naar Assendelft, zijn hond moederziel alleen in het lege huis had achtergelaten. Eerst had de man de hond wil len vastleggen, maar dat was het beest niet gewend en het liet zich niet vangen. Zijn vrouw zou tegen buren gezegd hebben: Als je m te pakken krijgt sla je 'm maar uood. Overigens hield men niet meer van het dier, want. de poli tie mocht 'm best doodschieten, hadden ze gezegd. En toen de familie wegging, had men zich niets meer van het arme beest aangetrokken. D. kreeg een tien tje boete. EGMOND AAN ZEE. De hierop volgende zaak was, zoals de Officier van Justitie het uit drukte, de feuilleton met vervolg. Er was weer eens damesruzie ge weest. De ene vrouw had de an dere beledigd en de andere op haar beurt weer de ene. Nauwe lijks was de zaak tegen de een aanhangig gemaakt, of deze had een aanklacht tegen de ander ingediend. Nu ging het dan om mev. N. S.P. die mevr. A. V. G. had beledigd, door haar man, die 13 jaar ouder is, als een oud mannetje voor te stellen, toneel matig ging zij met een kromme rug en gebogen armen en benen lopen, voor welk toneeltje zij het Rijk tien gulden moest betalen. ALKMAAR. Een boete van f 25.subs. 10 dagen werd opge legd aan de Alkmaarder A. A. die het zegel op zijn radio had verbroken, dat was aangebracht, omdat hij 51 weken achter was met betalen. Hij had zo graag de Koningin voor het Amerikaanse Congres willen horen spreken. Tenslotte had de Alkmaarse typograaf P. J. B. zich te verant woorden voor de diefstal van een Engelse sleutel. Hij had deze sleutel gezien bij een rijwielher steller, die de inventaris van zijn zaak aan het verkopen was, doch op dat moment had hij niet ge noeg geld bij zich. Enkele dagen later kwam hij terug en maakte toen van de enkele minuten du rende afwezigheid van de rijwiel hersteller gebruik, om de sleutel van zijn plaats te halen en in zijn fietstas te stoppen. Toen de sleutel vermist werd, is de eige naar naar de dader op zoek ge gaan en vond hem op de zetterij van een der grootste drukkerijen van deze stad, waarop hij de Di rectie van 't bedijf op de hoogte stelde, dié de recherche opbelde. De Officier eiste een boete van f 50.subs. 25 dagen, welke tot f 35.subs. 14 dagen werd gere duceerd. AMSTERDAM, 5 Mei. Vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justitie vanmorgen geëist tegen de 43-jarige koopman K. P. en de 32-jarige los werkman M. Ch. P. uit Bussum, die op 17 juni 1947 de 58-jarige boswach ter Albert van de Schagt na door hem op heterdaad bij het stelen van goederen uit een kampterrein te xijn betrapt zwaar hebben mishandeld. Een van hen heeft tenslotte de boswachter met diens eigen pistool een nekschot gegeven, waaraan de man is overleden. De verdachten bekenden de vechtpartij, doch gaven elkaar van het lossen van het dodelijke schot de schuld. Zij hebben zich bovendien schuldig gemaakt aan een diefstal met geweldpleging te Laren op 16 October 1946. (Na gepleegde inbraak werden zij daar bij net verlaten van een woning door de bewoonster ver rast. Zij grepen haar vast en sloegen haar bewusteloos. De dame, die nu in Curacao woont, kreeg een hersenschudding. Van de gestolen goederen had H. P. naar hij verklaarde, een gouden horloge voor f 15.verkocht. Op 17 Juni 1947 waren zij naar een kampterrein op de heide nabij de Hoornenboeg te Hilver sum gegaan om te venten. Zij vonden het kamp verlaten en na men enkele kledingstukken mee voor een totale waarde van on geveer 25 gulden. Toen zij onder de afrastering doorkropen om te verdwijnen, werden zij door de boswachter betrapt, die hen met getrokken pistool opwachtte en hen naar het politiebureau wilde meenemen. Nadat H. P. een valse naam had opgegeven was hij volgens zijn zeggen naar zijn fiets gelo pen en had toen in zijn zak de revolver gevoeld, die hij dezelfde ochtend uit zijn fietstas had ge nomen. Hij keerde zich om en richtte het wapen op van der Schagt. M. Ch. P. zou toen een halve baksteen van de grond hebben opgeraapt en begon daarmede de boswachter in het gezicht te slaan. Ook H. P. begon de onge lukkige met de vuist te bewer ken. Toen deze op de grond lag heeft een van beiden de man met een nekschot gedood, nadat hij door de mishandeling al bewus teloos moet zijn geweest. NATIONALE NOVENE KLEINE H. THERESIA Nu we ons ln de Meimaand gaan voorbereiden tot het houden van de Nationale Novene v .d. KI. H. Theresia, en we rondom ons de weelde en pracht van bloesems en bloemen zien uitge spreid over de velden en weiden, bossen en akkers, dan herinnert ons dit, hoe onze heilige in al die schoonheid een beeld zag van Gods liefde voor Zijn schepselen. Diep overtuigd van die liefde zag zij God als Vader, maar dan als de zorgvolste, tederste en lief devolste aller Vaders. Maar bo venal zag zij in Gods liefde een uiting van Zijn Barmhartigheid. Kleine bevoorrechte van Gods Barmhartige liefde zou zij alle zielen, hoe ellendig ook, en juist daarom willen doen geloven aan die Barmh. liefde. Méér dan ooit heeft de wereld in deze dagen behoefte aan Gods Barmh. liefde, omdat er talloos velen zich van God hebben afgewend, Zijn hei ligste wetten overtreden, zodat de wereld, volgens de woorden van de H. Vader, de ondergang na- ^Vragen wij dan in deze novene: „Dat de H. KI. Theresia onze voorspreekster zal zijn bij die Barmh. liefde, en dat de geest van gebed weer moge terugkeren in t gezin, dat 't Huwelijk weer in heiligheid en trouw mag worden hersteld, en de lichtzinnigheid en oppervlakkigheid bij de jeugd plaats make voor reinheid. Daarnaast kan ieder zijn per soonlijke intenties inzenden aan de Carmel van Egmond a.d. Hoef, waar zjj geplaatst worden bü de beeltenis en relikwieën van onze heilige in het koor der zusters, die gedurende de novene hun ge bed en offer, hun boete en werken aan God opdragen voor alle aan bevolen intenties. Op aanvraag worden gratis noveneplaatjes toegezonden, maar 'n kleine vergoeding voor onkos ten en verzending wordt gaarne aanvaard. Giro No. 39730. Zusters Carmelitessen Egmond a.d. Hoef N.H. In zijn requisitoir bracht de officier van justitie hulde aan de politie voor het knappe speur- derswerk en de reconstuctie van de daad. „Wij weten niet wie het schot heeft gelost", aldus de of ficier", al is er aanleiding om aan te nemen dat H. P. dit heeft gedaan, gezien zijn agressieve natuur. Beiden komen uit een zelfde milieu van muzikanten, orgeldraaiers en kermisklanten. Het zijn zeer gevaarlijke lieden, die voor geruime tijd moeten worden opgeborgen. H. P. kan lezen noch schrijven en wordt in een psychiatrisch rapport ver minderd toerekeningsvatbaar ge noemd. De jongste wordt gekwa lificeerd als wilszwak en arbeids- schuw, een a-sociale psychopaath, die wel toerekenbaar is. Zij ken den elkaar sedert 1943, maakten zich aan diefstallen schuldig, pleegden chantage etc." De offi cier kwam tenslotte tot zijn eis. Uitspraak 15 Mei. INGEZONDEN: „DE AAP ZAT NIET IN DE MOUW" Mijnheer de redacteur, Naar aanleiding van noot 9, onder mijn ingezonden stuk van 9 April, onder het opschrift „Creaties van Duynstee", zou ik willen opmerken, dat de aap duidelijk was te zien en niet in de mouw zat verscholen. Ik kwam hier openlijk op voor een groepsbelang, waarin het eigen belang ligt opgesloten. Is. het soms laakbaar, dat een groep voor haar belangen opkomt, daar waar zij meent dat deze ernstig worden geschaad? Wat zou er van het economisch leven terecht komen, wanneer het pure eigen belang werd uitgeschakeld! Dit groepsbelang mag evenwel niet zo ver gaan dat het de be langen en rechten van andere groepen op onrechtmatige wijze benadeelt, zoals m.i. gedurende de laatste regeringsperiode is ge schied en wei door de sterkste groepen ten opzichte van de mid denklasse. Overigens ontkent u dit niet, daar u de benadeelde groep zelfs tracht te troosten, door te wijzen op de arbeidersklasse, wier be langen in het verleden ook niet behoorlijk werden behartigd. Op de overige noten, die mij overigens niet erg steekhoudend voorkwamen, wil ik niet terug komen, daar dit m.i. geen doel heeft. A. C. SCHOUTEN Alkmaar. (Door omstandigheden is de plaatsing van dit stukje tot onze spijt enige tijd vertraagd. - Red.) VEEMARKT PURMEREND Op de grote voorjaarsmarkt werden aangevoerd 321 gelde koeien: 92 melk- en kalfkoeien met 12 pinken en 5 pinkenstier- tjes tezamen dus 431 stuks. Dit is precies de helft van het vorig jaar. Maar niet alleen dat het aanbod minder was: ook het be zoek was maar matig. Het schijnt dat de verschillende grote mark ten, zowel in het voorjaar als in de herfst langzamerhand aan het verlopen zijn. De vraag naar gelde koeien was echter heel goed. Wel hielden de weer verhoogde vraagprijzen de hele vlugge gang iets tegen, maar zc kalmaan werd alles weer voor hogere prijzen afgenomen. Met de verse melkkoeien was het in de vroegte heel stil. Later werd dat wel iets beter, maar in het algemeen bleven ze toch bij luie handel duur. Ook met dé pinken was het vrij kalm. De pinkenstierties konden vlug ge plaatst worden. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien 7001250; gelde koeien 650950; pinken 325—425; pinkenstiertjes 625 Paardenmarkt Utrecht Op de Utrechtse paardenmarkt werden Maandag aangevoerd 445 paarden. Luxe paarden 10001300 werkpaarden 8501250, oude paarden 600925, paarden boven drie jaar 7001000, paarden be neden drie jaar 650950, veulens 375—650, hitten 450—800. De han del was redelijk.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5