Hoogtijdag voor de gemeente Grootebroek en de Veilingvereniging „De Tuinbouw Commissaris van de Koningin ontsloot de weg naar grootse werken Gedenkteken te Warmenhuizen EDERDAC! r AART! r SOECKER ken Niekel im Kamerheer half. vier. lan de zaal tegelijk Burgemeester Cramwinckel: Nood heeft ons gedwongen" 60-jarige in de bloemen Genieten profits - THEE prijsverlaging ah. thee; ZO geurig, Te laag gevlogen voor een plaatje R. K. Reisvereniging naar Bloedprocessie in Brugge Ter nagedachtenis aan de gevallenen JQelget kolonie op A/ijenltutali WOENSDAG 7 MEI 1952 PAGINA 3 SVERW ACHTING ld door het K.N.M.I. te reldig van Woensdag- Donderdagavond: iere temperaturen id bewolkt met morgen dag kans op enkele ver. lien. Iets warmer en t matige wind uit zuide- ingen. on op 4-58; onder 20.16; 911; onder 3.50. 'Advertentie) anstaande ZONDAG etere huldiging dan 'n i.v. 1AZELNOOTTAART JOCCATAART JHIPOLATATAART (RUCHTENTAART ort 32 Alkmaar Del. 2801, b.g.g. 5708 iterie - Patisserie ig 5 Mei is de H.E. heer H. Niekel van Rotter- r Z.H. Paus Pius XII be lt Geheim Kamerheer. ERHANDELINGEN EA IN CRITIEKE FASE i, 7 Mei. (Reuter) Ge- lidgway heeft een ver- dtgegeven, waarin hij de •den der Verenigde Na- de recente onderhande- e Panmoendjon publi- ierin zegt hij, dat de ken het laatste aanbod 4. hebben verworpen, leze de grens vormen tot Verenigde Naties kun- irenigde Naties zijn be- 00 krijgsgevangenen „die t werkelijk met geweld •rugkeer verzetten", aan delijken uit te leveren, voor 12.000 man, die de jken volgens hun zeggen sgevangenschap houden, nigde Naties zouden dan jn alle verwijzingen naar van vliegvelden in een lstandsovereenkomst weg !n. blijven zich echter tegen een Sovjet-deel- aan de commissie van op het nakomen van het pleegde verduistering GEN Gistermorgen J.S. alhier voor de Alkm. chter verschijnen, omdat als bode van de afdeling van de Alg- Ned. Land sbond had schuldig ge- an verduistering van een van ongeveer f 44,Bi] ;n van de contributies zich telkens een gedeelte toegeëigend, om er zijn zen mee te kunnen beta- j kreeg een voorwaarde- svangenisstraf met een van 3 jaar en onder tóe- ling van de Reclassering. Handbal IE WINT VAN V.B.O. PANCRAS. De dames >ne en VBO hebben, na- ïinderen van St. Pancras lijk-Zuid op Bevrijdings- diverse spelen hadden n, elkaar geducht be- om de beschikbaar ge- ledaille te bemachtigen. ;en spannende en spor- rijd geworden met Vrone technisch beste ploeg, ■t enthousiasme van VBO doende om de strijd over ;le veld te doen verdelen selende kansen. De VBO- kon dan ook het eerste haar doel schoonhou- iaar moest toen zwichten 1 harde kogel van Annie vlak voor rust werd het 0. i thee hetzelfde spelbeeld. icht nog verbetener om de te doen keren maar de c der Vrone-defensie ok de baas over de VBO- :rs en de uiterst snelle 'oorhoede kon de stand opvoeren. Tinie Louwen kort voor het einde het de tegenpunt. De vele tellenden hebben dan ook iende partij gezien. Voor as het een prima oefen voor de komende promo tri j den. - de aanwezige zagen we eester Kroonenburg. muziekvereniging „Irene e de wedstrijd onder de ip met enkele goede mar- n In de twee grootste gemeenten van de Streek is het er giste ren zeer plechtig aan toe gegaan. Immers, de nieuwe Industrie weg, die de industrieterreinen van Grootebroek ontsluit, werd officieel door de Commissaris der Koningin, dr. I. E. Baron de Vos van Steenwijk, geopend en onmiddellijk daarna heeft de hoogste gezagsdrager in de provincie Noordholland de nieuwe terreinen, gebouwen en installaties van de Veilingvereniging „De Tuinbouw" in gebruik gesteld, op de dag, dat diezelfde vereniging haar 60-jarig bestaan herdacht. Een drievoudig feest dus, dat gevierd werd met gepaste luister, hooggestemde toe spraken, vlaggen, muziek en tromgeroffel. Een feest, dat gister morgen reeds haar enig juiste inzet vond met kerkdiensten in gemeenten en parochies, welke mede worden gevormd door de gezinnen van de vele honderden tuinders, die tezamen de jubi lerende veilingvereniging vormen, bouwen aan haar vooruit gang en daarvan ook voor zichzelf de morele en materiële vol doening genieten. In de parochiekerk van Groote broek, zetel van „De Tuinbouw", werd de H\ Mis opgedragen door pastoor F. C. Bottelier, geas sisteerd door pastoor A. Th. Hen driks van Lutjebroek en pastoor A. Boekei van Bovenkarspel. In „Missa Jubilaei" van Wiltberger en het „Te Deum" van Antoon v. d. Linden, zong het koor zijn dankbaarheid uit jegens God, Gever van alle vruchtbaarheid op akkers en velden. Het altaar was versierd met witte seringen en de vaandels van L.T.B. en Sint Deusdedit hadden er hun eigen, betekenisvolle plaats. Bij deze H. Mis waren het bestuur van de veiling aanwezig, voorts B. en W. van Grootebroek en vele andere genodigden, o.w. de we duwe van oud-voorzitter Oote- man, oud-betaalmeester Wille- brands en afgevaardigden van de Handelaarsvereniging. Ontvangst biï raadhuis. Terwijl de muziekverenigingen „Willen is Kunnen" en „Sint Caecilia" van Lutjebroek, „Irene" van Grootebroek en „Excelsior" van Andijk zich begaven naar de Industrieweg nu nog versperd door een roodgeblokte slagboom en vele ingezetenen der ge meenten Grootebroek en Boven karspel hun met vlaggen versier de huizen verlieten om van ae plechtigheid hier getuige te zijn, kwamen in de raadzaal vele ge meentelijke autoriteiten met hun dames bijeen, teneinde te worden voorgesteld aan de Commissaris der Koningin, die door een dub bele rij manschappen van de Rijkspolitie het gemeentehuis had betreden. Ook bevonden zich hier o.a. ir. v. Lakenveid, vertegen woordiger van de minister van Economische Zaken en de heer B. de Vries, lid van Ged. Staten van Noordholland. Maatregelen voor de toekomst. In hun schoongewassen en ge streken uniformer,, stonden de leden van sport- en jeugdvereni gingen als een erehaag voor het begin van de nieuwe weg, toen de Commissaris voor het verrich ten van de openingsplechtigheid arriveerde. Eerst betrad burge meester P. J. Cramwinckel het spreekgestoelte, teneinde uitdruk king te geven aan de erkentelijk heid, voor hetgeen in zijn ge meente tot stand kon komen en om de motieven te schetsen welke het gemeentebestuur tot het ver richten van een groots werk had den doen besluiten. Er is bij de aanleg van de In dustrieweg en van de industrie terreinen veel medewerking on dervonden van het ministerie van Economische Zaken, Ged. Staten, de Economisch Technologische Dienst, de Ned. Heidemaatschap pij en de Dienst Uitvoering Wer ken. Deze instanties betuigde de burgemeester zijn grote waar dering, nadat hij in het bijzonder de Commissaris der Koningin had verwelkomd. „Nood heeft ons ge dwongen de eerste stap te zetten op de weg, die thans in eerste instantie is afgelegd", aldus de heer Cramwinckel. „De honderden steuntrekkers en werklozen, die in de crisis jaren wekelijks langs de loketten van het gemeentehuis voorbij trokken om een karig toegemeten steunbedrag in ontvangst te ne men, hebben zulk een indruk gemaakt op het gemeentebestuur, dat het zich ernstig voornam voor de toekomst maatregelen te ne men, teneinde, voorzover dit van hem afhing, te voorkomen dat dit nog ooit zou gebeuren." De burgemeester wees vervol gens op de noodzaak om de basis van het economisch leven in de gemeente te verbreden en gaf 'n overzicht van hetgeen aan be sprekingen en onderhandelingen was voorafgegaan, alvorens het definitieve plan, tot stand geko men in overleg met het veiling- bestuur, aan de gemeenteraad kon worden voorgelegd. Hij illustreer de met een enkel cijfer het ur gente probleem van de bevol kingsaanwas: het aantal inwoners van Grootehroek in de leeftijd van 18 jaar en jonger, bedraagt thans 2279 op een bevolking van 5253 personen. Dit is ruim 43 pet. van het bevolkingscijfer! De totale kosten van het nieu we object, met inbegrip van grondaankopen, wegaanleg en 't bouwrijp maken van het terrein, zullen f 384.311.80 bedragen. Hier in heeft de gemeente een sub sidie van Het Departement van Econ. Zaken en de Provincie van f 20.000, ze kan krachtens de Wet op de ontwikkelingsgebieden re kenen op f 116.200, zodat ten laste van de gemeente blijft een bedrag van ruim f 228.00Ö. Voor arbeidsintensieve industrie mag worden besteed 2.25 H.A., voor niet-arbeidsintensieve industrie 2.40 H.A. en voor agrarische be stemming 4.35 H.A. Met het uitspreken van de hoop en het vertrouwen dat de reeds begonnen industriële vestiging zich zal mogen voortzetten, gaf de burgemeester het woord aan ir. v. Lakenveid. Niet al te optimistisch zijn. De vertegenwoordiger van de minister achtte hetgeen hier tot stand gekomen is, een getuigenis van het besef, dat het wenselijk is ook in agrarische streken de welstandsbasis te vergroten. Hij prees de voortvarendheid van 't gemeentebestuur en waarschuwde tegen de mogelijke veronderstel ling, dat de industriële ontwikke ling zich zonder moeilijkheden zal voltrekken. Maar het doel is het werken waard. Ir. v. Laken veid noemde deze gebeurtenis de eerste belangrijke fase in het Ontwikkelingsgebied Oostelijk Westfriesland en gaf de verzeke ring dat het ministerie in alle voorkomende gevallen steun en raad zal blijven geven. De boom omhoog. Dr. Baron de Vos van Steen- wijk gaf in grote lijnen een over zicht van de historische ontwik keling van Westfriesland, waarin Grootebroek immer een eigen plaats heeft ingenomen. In de oude geschiedenis der stede, ligt de kiem van haar tegenwoordige ontwikkeling. De agrarische cul tuur staat op een hoog peil en kan weinig worden verbeterd. Moeten nu de flinkste zonen in andere gebieden werk zoeken? Beter is het, mogelijkheden te scheppen in de eigen streek. Dat het gemeentebestuur dit terdege heeft beseft, is een compliment waard, aldus de Commissaris. Men moet vertrouwen hebben in de toekomst en het stemt tot voldoening dit vertrouwen hier in zo ruime mate te hebben aan getroffen. De slagboom ging omhoog. De Industrieweg en de terreinen wa ren in gebruik gesteld! Onmiddellijk hierna begaf het gezelschap zich op weg naar de terreinen van „De Tuinbouw". Voorop trok de jeugd, als een glinsterend, kleurig lint in de stralende zonneschijn. Het vei- Iingbestuur maakte zijn opwach ting en ook bevonden zich hier burgemeester J. Elders van Bo venkarspel en de hurgemeesters van Wervershoof, Andijk en Blok ker, de pastoors en dominé's van Lutjebroek, Grootebroek en Bo venkarspel, de heer Jac. Braak man, lid van Prov. Staten en wethouder van Bovenkarspel. de Riikstuinbouwconsulent dr. C. Rietsema enKlaas Kooiman, een der oprichters van „De Tuin bouw" en ondanks zijn 86 jaren bijzonder vitaal. Westfries en Brusselaar tegelijk. De ketting van slot. Voorzitter A. P. de Boer sprak een welkomstwoord. Hij wees er op dat door de openstelling van de nieuwe complexen de aan- en afvoer der producten in hoge mate efficient zullen worden en bracht warme hulde aan hen, die 60 jaar geleden de kiem heb ben gelegd voor dit grootse be drijf. „Toen God de aarde schiep, heeft Hij ook de plaatsen voor de markten vastgesteld. Hier staan wij op zo'n plek, welke door de Schepper is voorbestemd 'om marktplaats te worden. In deze contreiën hebben onze voorouders hun afzet verzorgd en het groei ende begrip voor concentratie in gang doen vinden. Het is voor ons, jongeren, de plicht deze ge dachte levendig te houden en uit te dragen." Baron de Vos van Steenwijk had gretig gebruik gemaakt van de enorme hoeveelheid gegevens welke de heer P. Noordeloos in zijn gedenkboek heeft verwerkt. Hij maakte gewag van de boeien de hoofdstukken, welke aan de aardappel- en bloemkoolteelt wa ren gewijd en verklaarde onder de indruk te zijn gekomen van de veelbewogen geschiedenis der vereniging. Waar de heer Noor deloos de onbeperkte vrijhandel van de vooroorlogse jaren had becritiseerd, meende de Commis saris dat protectionistische maat regelen een belemmering voor 'n gezonde ontwikkeling van de tuinbouw moesten worden ge noemd. We behoeven met onze kwaliteitsproducten de vrije con currentie niet te vrezen. Hij prees de verdiensten van mannen als oud-voorzitter Roos en oud-secre taris Jong, die de geschiedenis van de veiling hebben gemaakt en eindigde zijn toespraak met de woorden: „Weest hoopvol in tegenspoed, bedachtzaam in voor spoed." De toegang tot de terreinen werd door een dikke stalen ket- Duizenden genieten van het fijnste kopje Thee en profiteren bovendien van Albert Heijn's BLAUWMERK 72 GROENMERK 66 ROODMERK 60 GEELMERK 55 ZILVERMERK voor liefhebbers van Aft heerlijke China melange ÖU zo verrukkelijk, Ukunt ze niet fijner verlangen. Nadat de Commissaris der Koningin de Industrieweg had geopend, begaf hij zich naar de ter reinen van „De Tuinbouw". V.l.n.r. mevr. Cramwinckel, mevr. Elders, dr. J. E. de Vos van Steenwijk, burgemeester J. Elders van Bovenkarspel en burgemeester P. J. Cramwinckel van Grootebroek. ting versperd. Een groot slot wa< aan de uiteinden bevestigd. Bep pie de Boer. het 7-jarig dochter tje van de voorzitter, bood de Commissaris de sleutel op een fraai kussen aan. Even klikte het slot en toen was ook deze plech tigheid voltrokken. De vier muziekverenigingen hebben zich onder leiding van de heer P. Morsch bijzonder ver dienstelijk gemaakt. Met haar opgewekt musiceren en correcte, gedisciplineerde houding, hebben zij een uitstekende indruk ge maakt. Namens deze corpsen feli citeerde de heer D. Temme het veilingbestuur met het jubileum en de tot stand gekomen uitbrei dingen. Officiële receptie. In de tot feestzaal smaakvol ingerichte opslagplaats, waar vol gende week de revue-uitvoeringen zullen worden gegeven, recipieer de het bestuur van „De Tuin bouw", nadat de autoriteiten dc uitgestrekte terreinen en gebou wen hadden bezichtigd. Deze offi ciële, doch in ongedwongen sfeer gehouden bijeenkomst, werd be gonnen met het zingen van het volkslied. En daarna? Een lange, lange rij van sprekers. Eerst ir. v. La kenveid („ik neem mijn hoed af voor wat ik hier heb gezien") vervolgens dr. Rietsema, uiteraard met enkele practische wenken; dan burgemeester J. Elders, na mens het gemeentebestuur, het bestuur van Broekerhaven en de ganse bevolking; de ere-voorzitter van het Centraal Bureau, de heer Barendse; de heer Vlam, voor zitter van de Handelaarsvereni ging, die een grote electrische klok ten geschenke gaf. Burgemeester Cramwinckel roemde het contact met de vei ling, ofschoon dit contact altijd geld heeft gekost.... De heer Bobeldijk overhandigde namens de kring van veilingen in West- Friesland een schilderij, door oud-burgemeester Schrijnder ver vaardigd. Vervolgens kwam de heer Klamer, directeur van het U.C.B., aan het woord, dan de heer Fluitman, die uit naam van het personeel een kantoorklok aanbood, de heer Verbeem, hoofd van de Lagere Tuinbouwschool de heer Ooms, die een groot deel van de werkzaamheden heeft uit gevoerd, de heer P. Blom te An- dijk, namens de standsorganisa ties, burgemeester Raat van Wer vershoof met een geestig speechje ook namens zijn collega van An- diik en de Boerenleenbanken, de directeur van het PE.N. dat het zijne tot de uitbreiding heeft on gedragen, de heer Bot namens de L.T.B. Lutjebroek en tenslotte de heer Drost van de Plantenziek- tenkundige Dienst. Betaalmeester Willebrands be antwoordde als leider van de receptie iedere spreker en ook voorzitter De Boer sprak zijn dank uit voor alle felicitaties, welke op deze hoogtijdag m veler lei vorm waren ontvangen. De vliegenier B. de G. uit Voor burg moest zich voor -de Aik- maarse rechtbank verantwoorden voor 'het te laag vliegen boven een bebouwde dorpskom. Dat was ge beurd op 24 Augustus boven de gemeente Grootebroek. De vlieger had op een hoogte van 75 m. ge vlogen terwijl de toegestane hoogte 400 m bedraagt. Hij had een fotograaf bij zich. die opna men moest maken en had zoveel mogelijk de huizen vermeden. Wel was hij af en toe de .weg over gevlogen, maar waar hij de bord jes dorpskom die er overigens niet bleken te zijn, niet kon waar nemen, was hii er niet van op de hoogte of hii al of niet boven het centrum van het dorp had gevlo gen. De Hoornse kantonrechter had' een boete van f40 voor die vliegerii opgelegd, maar de offi cier van Justitie te Alkmaar eiste een boete van flOO of 30 dagen. Uitspraak over veertien dagen. ALKMAAR De afdeling Alk maar en Omstreken van de Ned. Reisvereniging voor Katholieken maakte, in samenwerking met de afdeling Haarlem, een tweedaagse trip naar Brugge met het doel, daar de H. Bloed-processie bij te wonen. Het gezelschap vertrok met twee touringcars Zondagmor gen uit Haarlem, om via Rotter dam en Oudenbosch, waar de St. Pieter werd bezichtigd, naar Zee land te reizen. Onderweg werd in Roozendaal geluncht en nog even de Wouwse Plantage aangedaan. Een streek, die vele reizigers nog niet bleken te kennen. Over Zuid Beveland werd naar Goes gereden, waar de fraaie klederdrachten de aandacht van de reizigers opeisten. Op Wal cheren konder» de reizigers ken nis nemen van de nog steeds in volle gang zijnde wederopbouw. Vooral Middelburg met zijn prachtig gotisch stadhuis, dat ge restaureerd wordt, trok de aan dacht. Vanuit Vlissingen, werd de Wester Schelde overgestoken naar Breskens en vandaar werd naar Aardenburg gereden, waar gelogeerd werd. De tweede dag werd a] vroeg opgebroken, om tii- 4,fV,ln Brugge te kunnen zijn. De H. Bloed processie, die bij fraai weer kon worden bewonderd, en die de deelnemers aan deze tocht urenlang in de oude stad boeide bleek een onvergetelijk evene ment voor de reizigers te wezen. Het was een stichtend er» groots gebeuren en velen waren dank baar. dit te hebben mogen mee maken. In de middag van de tweede dag werd via Gent, waar oe fat. Bataaf werd bezocht met het beroemde schilderij van de Gebr. van Eiick „De Aanbidding van het Lam- Gods" naar Neder land terug gereden. In Breda ge bruikten de reizigers een af scheidsdiner en omstreeks 12 uur waren de Alkmaarsche deelnemers weer thuis. Voor de beide afdelin gen Haarlem en Alkmaar was hiermede een goed geslaagde trip geëindigd. H WÈÊmÈËÈÈÊÊÉKlÊÈ Beppie de Boer heeft de Commissaris de sleutel gege ven, op het kussen, dat haar moeder in de hand houdt Voorzitter A. P. de Boer ziet eveneens toe, hoe de ketting wordt ontsloten en de toegang tot de nieuwe terreinen vcm de Veilingvereniging wordt vrijgegeven. WARMENHUIZEN Voor Warmenhuizen heeft de Zaterdag in het teken gestaan van een plechtige dodenherdenking. Reeds in de prille morgenuren werd in de parochiekerk een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen voor de gevallenen, die slachtoffer werden van het verzet of van de acties in Indonesië. Een ander hoogtepunt was de onthulling van een gedenkteken voor de gevallenen uit deze ge meente. Op een eenvoudige, stem mige eni sobere gedenksteen ont waarden wij de namen van een achttal ingezetenen. In stromende regen werd het monument ont huld door de Dames Dekker en Nannes, zusters van hen, die in Indonesië hun leven gaven. Na mens de militairen welke uit In donesië repatrieerden bood de heer Donia het gedenkteken aan het Gemeentebestuur aan. De Edelachtbare heer Burgemeester aanvaardde dankbaar deze over dracht en wilde volgaarne de ver plichting op zich nemen dit mo nument waarin trouw er» vader landsliefde gesymboliseerd wor den, met zorg voor het nageslacht te bewaren. Nadat onder doodse stilte hiet Wilhelmus was gezon gen en enige Koraalnummers ten gehore waren gebracht, vond een kranslegging plaats namens de militairen, het Gemeentebestuur, de Oranje vereniging en familie leder». Daarna begon de stille tocht voor hen die het hoogste offer gaven. Met passende zang nummers werd deze zinvolle VAN TOOREN JUBILEERT HEERHUGOWAARD. Giste ren herdacht de heer A. P. M van Tooren het feit, dat hij 12Vs jaar in dienst der gemeente Heer- hugowaard werkzaam was. De jubilaris, die ook in het vereni gingsleven van de gemeente een werkzaam aandeel heeft, werd in de raadszaal gehuldigd. Burge meester Sutman Meyer sprak woorden van dank voor hetgeen de heer v. Tooren voor gemeente en gemeenschap heeft gepresteerd waarna namens het corps ambte naren de gemeentesecretaris, de hee Specker sprak, onder aanbie ding van enkele stoffelijke blij ken van waardering. Varkensmarkt Leiden LEIDEN Aanvoer 275 vette varkens. Notering zware 210214 lichte 204208; zouters 195200; zeugen 190200. Afloop minder. 25 Nuchtere kalveren 30—50. plechtigheid besloten. Militairen, familieleden e.a. begaven zich daarna naar het Raadhuis waar de Burgemeester de ere-tekenen uitreikte „voor Orde en Vrede" aan 29 militairen. Het monument, dat onder su pervisie van Prof. Holt, lid van de commissie Oorlogsgedenkteke nen, door de heer W. A. Keesom, architect te Alkmaar is ontwor pen, bestaat uit een forse steen, waarin de letters ziin gebeeld houwd, gevat in eer» omlijsting van bruut gehouden natuursteen. Het onverwoestbaar materiaal symboliseert deonvergankelijk heid van de verdiensten der voor het vaderland gebrachte offers. Het geheel wordt door een bloem- gazon op veilige afstand gehouden van. het publiek; deze afstand herinnert aan de personen tot wier nagedachtenis het monu ment werd opgericht en die door hun daden ver boven het grote publiek uitstaken, waarin hij tevens de hoop uit sprak dat mPn ieder jaar op pas sende wijze de gevallenen zal herdenken, waardoor bet prij zenswaardig streven van het co mité tot oprichting van een ge denkteken blijvend zal beloond worden. Telefoonverkeer met België In het telefoonverkeer Neder landBelgië zijn gesprekken op door de aanvrager vastgestelde, tijd, zgn. VT-gesprekken, toe gelaten. De kosten bedragen gedurende het gehele etmaal het dubbele van die voor een ge woon gesprek van dezelfde duur, met een toeslag van 1 gewone gespreksminuut. MARKT PURMEREND Eieren: 9000 kipeieren f 12.50 13.50 per 100 stuks: 4500 een deneieren f 10 per 100 stuks. Veemarkt: Runderen, totaal 820 188 vette koeien f 2.703.40, p. kg. vlug; 393 gelde koeien 680 975 goed; 180 melkkoeien 725 1300 goed: 34 pinken 350450 kalm; 25 stieren 7001650 goed; 20 vette kalveren 200—425 vlug; 966 nucht. kalveren v. d. sl. 48 115; v. d. fokk. 70150 vlug; 135 vette varkens v. d. sl. 2.062.18 vlug; 654 magere varkens 4590; biggen 4250 en 5180 stug; 523 schapen, weiderij 95130 kalm; fokkerij 180230 lammeren 65 85 goed; 60 bokken en geiten 10 70 vlug; 47 paarden 7001050 stil duur: 20 fokzeugen 300450 kalm. Totaal 3245 dieren. Pluimveemarkt: 900 oude kip pen en hanen (witte en rode) 22.25 p. kg.; 550 oude kippen en hanen (blauw) 2.202.35 p. kg.: 1500 jonge hanen (witte en rode 2.302.50; p. kg.; 500 een den 1.251.75 p. st.; 800 oude eenden 19 p. st. In de parochiekerk van de H. Lambertus te De Weere werd gistermorgen het huwelijk ingezegend van drie leden uit één gezin. Van links naar rechts de bruidsparen J. P. Korsten en C. G. Berkhout, L H. Potjes en D. E. M. Korsten en I. N. Paauw en J. D. Korsten. HEILOO Er zijn reigers op Nijenburgh! Hoewel er, doordat tijdens de oorlog zoveel bomen zijn gerooid op het landgoed, heel wat nesten zijn verdwenen, bestaat de huidige kolonie toch nog uit een 150-tal nesten, die alle, zonder uitzondering, door een ouderpaar worden bewoond. Dit jaar kwamen de eerste reigers af half Februari, dank zij de vroege lente. Onmiddellijk begon de broedtijd. Wel is deze vroege lente een dag of tien on derbroken geweest door een vernijnige winterse periode, zo dat de meeste vogels weer weg trokken, om een heenkomen te zoeken, naar de rietrijke plaatsen en de grienden, waar zij wegge doken in him schuilplaatsen, het betere weer afwachten. Intussen hebben kraaien en eksters de reeds aanwezige eieren uit de nesten geroofd, doch na die tien dagen begon het reigerleven in de hoge boomtoppen van het landgoed Nijenburgh voorgoed. De ijverige ouderparen begonnen eerst, de nesten wat bij te lappen die overigens de stormen van de herfst en winter goed hebben getrotseerd. Het is merkwaardig hoe deze nesten, soms op de uiterste toppen van de bomen ge bouwd en blootstaande aan de stormen, toch jaren en jaren lang bruikbaar zijn en zelden al leen daardoor worden vernield. Hongertochten Het aantal eieren per nest be draagt ongeveer 3 a 5. Dit bete kende binnen drie weken dus 'n aanwas van ongeveer 3 maal 150 reigers. Deze blijven echter niet alle de Nijenburgh bewonen: daar blijft de vaste kern, die zich slechts iangzaam in aantal uit breidt. De overigen trekken weg en worden niet weergezien. Soms verongelukken er nogal wat jon gen. Het gebeurt meermalen, dat ze over de rand van het nest in de diepte vallen en daar zullen zij jammerlijk omkomen, want de ouders kijken er dan vast niet meer naar om. De blauw.e reigers zijn hoofd zakelijk viseters. Ook eten ze eendenpuilen. Soms laten ze heel wat vis uit het nest vallen, waar mee de katten uit de omtrek dan weer hun voordeel doen. De mannetjesreigers, die geheel de dag druk af en aan vliegen, brengen soms zulke geweldige knapen van vissen mee, dat het onbegrijpelijk is, hoe ze die ge vaarten van zo ver weg kunnen meeslepen. Als men goed oplet, kan men 's avonds ook wel zien, dat ze echt vermoeid van hun .hongertochten" thuiskomen. Maar de mannetjes zijn toege wijde vaders, want zelfs des nachts gaan ze er nog op uit, om voor de egaas en jongen voedsel te halen. Nu de eieren zijn uitge broed, lossen de ouden elkander daarbij af. Schade Hoewel de uitbreiding van de kolonie zeer langzaam gaat, wor den toch in de loop van de laat ste jaren steeds meer nesten ge bouwd in de richting van de straatweg. Er zijn al aardig wat nesten te vinden vlak langs het rijwielpad, zodat het straks voor de wielrijders in bepaald opzicht niet altijd een pretje zal zijn, daar langer dan nodig is, te ver toeven. De bomen, waarin de reigers leven, hebben heel wat te lijden van de uitwerpselen. Zeker is, dat de jonge twijgen onverbid delijk afsterven. Slechts ingeval de bomen uitzonderlijk te lijden hebben, kan de eigenaar er en kele van de reigers laten oprui men, doch zelf ingrijpen is streng verboden, daar de reigers be schermd zijn. Het Staatsbosbeheer is de offi ciële instantie, die hier een oogje in het zeil houdt. De toppen van de bomen zijn geheel wit gewor den. Na verloop van tijd sterven de takken af, daar er zich als het ware een kalklaag op vormt, die de uitwaseming onmogelijk maakt. Woningnood Ook bij de reigers heerst wo De Nijenburgh is niet de enige reigerkolonie in deze omtrek. In de grote tuin van „De Wittenburg"het woon huis van burgemeester J. Posch van Stompetoren, kan men minstens 80 nesten aan treffen. Deze reigerkolonie bestaat al een veertigtal jaren; zeker niet tot genoe gen van de bewoners, want ae reigers trekken de ring van nesten rondom het witte huis al nauwer en nauwer toe, met alle onaangename gevolgen van dien De reigerkolonie van de Nijenburgh is in 1945 niet onbelangrijk aangegroeid, toen de reigers uit Bergen, die „De Hoge Bomen" aan 't einde van de Sparrenlaan bevolkten, doch door de schietpartijen van de Duit sers verjaagd werden, daar hun intrek hebben genomen. Waarschijnlijk hebben er ook nog heel wat naar „De Wittenburg" de wijk geno men. In Bergen zijn ae reigers sindsdien nooit meer terug geweest en het is frappant, hoe de bomen zich intussen hersteld hebben. geen nest op nahouden, omdat ze doodeenvoudig te lui zijn, om er een te bouwen. Aan het begin van het seizoen ontstaan soms verwoede gevechten om een nest: dat er nog reigers ziin, die geen nest hebben, blijkt wel uit het feit, dat sommige vropwtjes, wier mannetjes zijn doodgegaan, binnen een minimum van tijd weer een nieuwe echtvriend heb ben. Alle nesten hebben jongen. Als men goed luistert, kan men ze horen schreeuwen. Het lieve leventje is in alle uitbundigheid begonnen. Nu zijn de ouders ijveriger en waakzamer dan ooit én laat geen havik of ekster of wie dan ook proberen, een aan- ningnood, want er zijn er, die er val op de jongen te doen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3