Suriname kan over tien jaar financieel onafhankelijk zijn Volk van Estland pleegt kranig verzet tegen de Sovjets Douwe Egberts THEE Metaalbewerkers staakten, omdat geen vrij werd gegeven Noo en ge Financiën en Economie Optimistisch rapport van missie der Wereldbank RADIO UW PUZZLE voor vandaag Grote troepenmacht moet bevolking in bedwang houden Groot Zwitsers bankconcern steunt communistische partij Productie stond dit niet toe HET GOUDEN WAAGSTUK Minst Hoogs tijd"! Filmreportage Koninklijk bezoek 1 9 1 R J CL 1 Pickwick Thee Oranje Pecco Rood-Merk Bruin-Merk 88 cent 80 cent 76 cent 58 cent Bevrijdingsdag in Zevenbergen en Breda DE BEURS door T. S. Fletcher Deviezen t groeit in on PAGINA 4 WOENSDAG 7 MEI 1952 "s-GRAVENHAGE, 6 Mei (A.N.P.) Het rapport van de Wereld bank, samengesteld door de missie der bank, die in Suriname een onderzoek heeft ingesteld naar de economische mogelijkhe den van het land, is heden door de president van de Wereld bank, Eugène Black, overhandigd aan de Nederlandse ambas sadeur in de Verenigde Staten, dr. van Royen, en tegelijkertijd officieel vrijgegeven voor publicatie. Het rapport heeft als basis genomen de projecten van het Planbureau Suriname, waarbij op enkele punten het accent t.a.v. de Nederlandse plannen een weinig wordt verlegd. Het verslag is gesteld in een optimistische toon op het stuk van Suriname's toekomstmoge lijkheden. Naar de verwachting van de wereldbank zal in de ko mende 10 jaren de Surinaamse goederenproductie „in, een aan merkelijke mate" toenemen. De waarde van de jaarlijkse produc tie van voedingsmiddelen en an dere landbouwvoortbrengselen zal alleen reeds toenemen met min stens 18 millioen Surinaamse guldens, vergeleken bij 1950. Voor de productie van bosvoort- brengselen wordt een toename verwacht van ongeveer sf 9 mil lioen, voor bauxiet wellicht aan zienlijk meer dan sf 11 millioen, voor de industriële productie tus sen 4 en 6 millioen en tenslotte voor de productie van construc tiematerialen andere dan tim merhout tussen 2 en 4 mill. Op de grondslag van deze ru we schattingen die, naar de me ning van de Bgnk aan de lage kant zijn, zal naar verwachting de waarde der geproduceerde goederen na de voltooiing van het thans voor Suriname ontwor pen tienjarenplan, zijn toegeno men met sf 45 tot 50 millioen bo ven de cijfers van 1950, hetgeen waarschijnlijk het equivalent zal zijn van een inkomstenverhoging met sf 3035 millioen. In haar verslag beveelt de bank een investeringsprogramma aan, waarvoor aan openbare uitgaven een bedrag is gemoeid van sf 100 millioen gedurende de periode van uitvoering van het plan en geeft de bank uiting aan haar vertrouwen, dat een programma van een dergelijke omvang zon der moeilijkheden binnen het be reik der Surinaamse middelen zal liggen. Naar de mening van de missie zal een plan van deze omvang voor Suriname uitvoer baar zijn. PULITZER-PR1JZEN 1952 NEW YORK A.F.P. De Pu- litzer-prijs 1952, de hoogste Ame rikaanse onderscheiding voor journalistiek, is toegekend aan het blad „Saint Louis Postdis- patch" voor de wijze, waarop het de misstanden in de administra tie van enkele Amerikaanse mi nisteries aan het licht gebracht er* wereldkundig heeft gemaakt. John Hightower, correspondent van A.P. te Washington, kreeg de prijs voor het beste artikel over internationale aangelegen heden. Tevens werd een Putlit- zer-prijs toegekend aan de roman „Caine Munity'' van Herman Wolk, die de Amerikaanse mari ne in oorlogstijd tot onderwerp heeft. DONDERDAG 8 MEI HILVERSUM I, 402 m. 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws; 7.15 gram. muz.; 7.45 morgengebed en liturgische kalender; 8.00 nieuws en weerbe richten; 8.15 gram. muz.; 9.00 voor de huisvrouw; 9.30 water standen; 9.35 gram. muz.; 9.40 schoolradio; 10.00 gewijde muz.; 10.30 Morgendienst; 11.00 voor de zieken; 11.15 gram. muz.; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 Angelus; 12.03 gram. muz.; (12.3012.33 land- en tuinbouw - mededelingen)12.55 zonnewijzer; 13.00 nieuws en Kath. nieuws; 13.20 gram. muz.; 13.30 piano recital; 14.00 Bondsdag van de Bond van Verenigingen van Ge reformeerde Vrouwen 14.45 gram. muz.; 15.00 voor de vrouw; 15.30 altviool en piano; 15.55 gram. muz.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Radio Philharmonisch Orkest en solist; 17.00 voor de jeugd; 17.30 gram. muz.; 17.40 voordracht; 17.00 nieuws; 18.15 mannenkoor; 18.40 „Op de stelling"; 18.50 Le ger des Heilsmuziek; 19.05 Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.20 Viola da gamba en clavecimbel; 19.40 Radiokrant; 20.00 nieuws en weerberichten 20.10 gevarieerd programma (21.0021.35 familie competitie); 22.15 buitenlands overzicht: 22.35 gram. muz.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 nieuws en herhaling S.O.S.-berichten; 23.1524.00 gram. muz. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO: 7.50 VPRO; 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgym nastiek; 7.30 gram. muz.; 7.50 dagopening; 8.Ö0 nieuws; 8.15 gram. muz.; 8.45 idem; 9.00 Mor genwijding; 9.25 voor de huis vrouw; 9.3Ó gram. muz.; 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet"; 10.50 voor de kleuters; 11.00 ge- X'arieerde muz.; 12.00 zang en piano; 12.25 „In 't spionnetje"; 12.30 land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 gram. muz.; 13.00 nieuws; 13.15 mededelingen en gram. muz.; 13.25 Metropole or kest; 14.00 „De Familie Malinden" hoorspel; 14.45 gram. muz.; 15.00 voor de zieken; 16.00 „Van vier tot vijf"; 17.00 voor de jeugd; 17.30 gram. muz.; 17.45 regerings uitzending Prof. Dr. Ph. W. Cool- liaas: „Het 'lands-archief' te Dja karta"; 18.00 nieuws: 18.15 Sport- problemen; 18.25 lichte muz.; 18.55 „De Van Riebeeck-feesten in Kaapstad", causerie; 19.00 AVRO-allerlei; 19.05 „Het water sportcentrum voor de lucht macht", causerie; 19.15 gram. muz.: 19.40 Rubriek van Kunst en Cultuur; 20.00 Nieuws: 20.05 Opera concert; 21.05 „De ontdek king der atoom-energie", klank beeld; 22.20 orkestconcert: 23.00 nieuws: 23.15 sportactualiteiten; 23.3024.00 gram. muz. Indien inderdaad na de vol tooiing van het tienjarenplan de hoogte der productie van het land in haar geheel ongeveer 50 pet. zal liggen boven het peil van 1950 en de opstellers van het verslag achten zulks mogelijk zal zulks Suriname in. staat stel len, financieel onafhankelijk te worden en tegelijkertijd de le vensstandaard van de bevolking op het huidige peil te handhaven en wellicht allengs te verhogen. De Bank verwacht gedurende de uitvoering van het tienjaren plan een ernstig tekort aan vak lieden voor werkzaamheden, die technische kennis vereisen of voor de uitvoering van werken, waarbij organisatorische of lei- Indonesische officieren voor opleiding naar Nederland DJAKARTA 6 Mei (Aneta) Dit jaar zullen vier officieren van de Indonesische Landmacht naar Nederland reizen, voor studie aan de hogere krijgsschool. Zij zullen word er» opgeleid tot stafofficieren van de Indonesische Landmacht. Een officier zal voor studiedoel einden naar Amerika worden ge zonden. dende bekwaamheid noodzakelijk is, en bevat daarom de aanbe veling „dat onmiddellijk en op krachtige wijze pogingen in het werk zullen worden gesteld om het programma voor de techni sche opleiding van de in Surina me aanwezige krachten uit te breiden en te verbeteren en om, gedurende de tijd dat dit oplei dingsprogramma wordt verwe zenlijkt, technische krachten in Nederland aan te moedigen, een werkkring te zoeken in Surina me. om daar aan te vullen wat er thans nog niet in voldoende hoe veelheid aanwezig is." Het Polygoon-Nederlands nieuws heeft ons steeds met uitgebreide reportages op de hoogte gehou den van het Koninklijk bezoek aan de Verenigde Staten van Amerika. Thans zijn de opnamen verenigd tot een film, die onge veer drie kwartier duurt en die van Vrijdag a.s. af ook in de Ne derlandse bioscopen zal worden vertoond. Behalve de reeds be kende journaalopnamen toont dit zeer volledige reisverhaal o.a. nog niet vertoonde beelden van het verblijf van het Koninklijke paar op Sea Island. Ook aan het bezoek aan Cana da en vooral aan de ontmoetin gen met Nederlandse emigranten aldaar woTdt bijzonder veel aan dacht geschonken. De camera van de eerste lui tenant ter zee Wassenberg, die tijdens de reis plotseling over leed, en later die van Piet Buis heeft het Koninklijke paar op de voet gevolgd en van deze reis 'n historisch film-document gemaakt dat elke Nederlander gezien moet hebben. Gisterochtend werd in 't Studio-theater in Den Haag voor tal van belangstellenden de pre mière gegeven. 3 1 d' 9 /O /i 'V f /6 m /<9 5P tv jy '7 JS JV jy Nr. 11. Horizontaal: 1. familielid; 3. bloeiwijze; 5. Duitse badplaats; 8. stofmaat; 9. deel van de bijbei; 10. voorzetsel; 12. kledingstuk; 14. lofzang; 15. verdieping; 17. kansspel; 19. zang- noot; 20. Gr. Kath. priester; 21. bekende motorraces; 23. voor zetsel; 25. zuivelproduct; 26. deel van de mast; 29. deel van een priesterkleed; 31. adellijk per soon; 32. zoogdier; 33. Bijb. naam; 35. gesloten; 36. water in N.-Br.; 37. Heilige; 38. gebogen been; 39. deel van een week; 40. bevel. Verticaal: 1. waterkant; 2. dun; 4. Oos terse titel; 6. wijze in kleder dracht; 7. zeezwaltw; 11. dwaas; 12. lidwoord; 13. hoon; 14. in orde; 22. wat gesproken wordt; 24. Russisch heerser; 25. drink gerei; 27. deel der wet; 28. pers bureau; 30. buigzaam; 31. uitroep van afkeer; 34. eerste vrouw. OPLOSSING No. 10. Horizontaal: 1. kolonel; 8. Rot terdam; 10. sust; 11. drek; 15. eikel: 16. ht; 17. ra; 18. te; 20. ee; 21. dw; 22. pr.; 23. ee; 25. me; 27. ra; 28. eland; 30. staan.; 32 lijst; 33. slag; 34. kleingeld; 38. antenne; 13. citer; 19. Ie. Verticaal: 1. kost; 2. otter; 3 lt; 4 oe; 5. nr; 6. eddie; 7. lark: 8. ruiterlijk; 9. meeldraad; 10. sche pel; 12. klewang; 14. ra; 15. et; 23. enten; 24. ea; 25. ms; 26. et sen; 29. asla; 31. alle; 35. it; 36. ne; 37. gn. HELSINKI (KNP). Sedert 1942 is het in Estland, evenals in de Baltisc'he nabuurlanden Letland en Litauen, niet meer rustig geweest. De inlijving van deze landen bij de Sovjet-Unie in 1940 heeft tot noodzakelijk gevolg gehad, dat onder de vrij heid lievende en sterk nationaal gezinde volkeren in de Bal- tische landen een krachtige verzetsgeest werd geboren, die zich uit in een directe strijd der partisanen en in talloze sabo tages door alle lagen van de bevolking. Estland vormt hierop geen uit zondering. In de uitgestrekte, dichte bossen van dit land zwer ven de partisanentroepen rond, welker betekenis in het Westen wel gaarne wordt overschat, maar die er toch de oorzaak van zijn, dat de communisten in dit land zich nooit veilig voelen. Voorts hebben hun talrijke overvallen op kleine militaire posten en hun sabotage-acties de Sovjets genood zaakt steeds een grote troepen macht paraat te houden. Ook de rest van het Estische volk levert, waar het kan, clan destien verzet. Niet voor niets heeft de Russische minister voor Lichte Industrie in Estland tegen over een groepje activisten steen en been geklaagd over de enorme achterstand in het productie schema. De drie grote textielr fabrieken van Estland hebben vorig jaar millioenen meters tex tiel minder geproduceerd dan van hogerhand was voorgeschreven. Bovendien was de kwaliteit van de afgeleverde producten zeer slecht. Te lage productie De leiding van de afdeling lichte industrie der Communis tische Partij becijferde, dat niet minder dan 85 millioen meter katoen te weinig was geprodu ceerd en duizenden paren schoe nen. Overigens blijft het niet bij te lage productie. Ook in hetgeen wordt afgeleverd weet de Esti sche arbeider nog het nodige te saboteren, b.v. door niet bij elkaar passende sokken en schoenen, ge deeltelijk geverfde goederen, rub ber overschoenen van verschil lend model en dergelijke af te leveren. Geen wonder dan ook, dat de communistische overheid woe dend is en met allerlei straffen dreigt. Het is echter zo goed als onmogelijk om de schuldigen te vinden. Men zou daarvoor naast iedere arbeider een opzichter moeten aanstellen. De geest van verzet leeft van zelfsprekend nog het sterkst on-1 der de natuurlijke vijanden van het communisme, de boeren. Het grootste deel der boeren is onder gebracht in de collectieve staats boerderijen, de z.g. Kolchosen, waar zij voortaan hun eigen land voor de staat moeten bewerken. De Estische boeren echter mun ten in tegenstelling met hun vroe gere werklust tegenwoordig uit in gebrek aan arbeidsdiscipline en in onverschilligheid. Het ge volg is, dat de opbrengst schrik barend is teruggelopen. De leider van de afdeling landbouw der Communistische Partij, de Rus Doriabin, heeft thans gelast, dat alle kinderen boven 16 jaar, alle vrouwen boven 35 jaar en alle mannen boven 60 jaar dezelfde prestaties moeten gaan verrichten als de mannen in de kracht van hun leven. Verder heeft hij nog talrijke andere economische maat regelen uitgedacht om de boeren tot hogere productie te dwingen. Deportatie schrikt niet af Het is begrijpelijk, dat het al gemeen verzet der Esten de Rus sische bezetters in Estland heeft doen grijpen naar het meest ge liefde middel, de zuivering, welke reeds tienduizenden Esten naar Russische concentratiekampen heeft doen verdwijnen. De Esten echter, van oudsher een vrijheid lievend volk, blijven zich ver zetten, in de ondergrondse, in de fabrieken en op het land. Zij hebben daarvoor alles over, ook het hoogste, dat zij bezitten, het leven. Dat talloze landgenoten worden gedeporteerd en voor al tijd moeten worden afgeschreven, kan hen 'er niet van terughouden. KIND GEDOOD BIJ BLIKSEMINSLAG Maandagavond sloeg tijdens 'n hevige slagregen gepaard gaande met onweer de bliksem op de electrisclhe geleidingen van 'de woning van de landbouwer J. Harmzwiers te Dalen, de Kamp 12. Het 6-jarig dochtertje, Gees- je, dat in het schuurgedeelte van de woning speelde kwam vermoe delijk op het moment van de blikseminslag met de electrische geleidingen in aanraking en werd op slag gedgod. EXAMENS KATH. UNIVERSITEIT Gepromoveerd Cum Lande tot doctor in de letteren en Wijsbe geerte op proefschrift: „De kli nische psychologie in dienst van de problematiek van de essentiële hypertensie" de heer K. J. M. van de Loo. geboren te Dieren. Geslaagd voor doctoraalexamen psychologie Mej. A. W. Dftn-ge- mans (Nijmegen); voor candi- daatsexamen Geschiedenis, de heer H. F. J. M. van den Eeren- beemt (Den Bosch) en de Wel eerwaarde Pater A. M. Ruys S. J. (Nijmegen). BERN (KNP) De grote geld schieter van de Communistische Partij in Zwitserland blijkt een der voornaamste bankconcerns van Zwitserland te zijn, namelijk de Zwitserse Bankvereniging. De ze bank is bereid geweest hypo theken te verlenen op de drukke rij der Communistische Partij, de Société Cooperative d'Imprimerie du Pré-Jéröme, die minstens 150.000 Zwitserse francs boven haar waarde liggen. De Communistische Partij geeft in Zwitserland twee eigen bla den uit, de „Vorwarts" voor het Duits-talige gebied en de „Voix Ouvrière" voor de Frans spre kende Zwitsers. Zou de Zwitserse Bankvereniging haar hypotheken opzeggen, dan zo-u er voor de -bladen geen schijn van kans meer zijn dat de publicaties nog langer zouden kunnen worden voort- g6(Z6t De' onthulling van deze feiten heeft in de Zwitserse couranten wereld de nodige beroering ver wekt- Het politieke weekblad ,Die Nation" te Bern schrijft: „Het is niet billijk, dat ambte naren uit staatsdienst worden ontslagen wegens hun lidmaat schap van de Communistische Partij wanneer een der grootste bankconcerns van Zwitserland door middel van hypotheken en leningen d-e communistische pers in stand houdt." Het blad spreekt daarbij als zijn verwachting uit dat de Zwit serse Bankvereniging de weer slag in haar zaken zai terugvinden nu het feit van haar recht streekse steun aan de communis tische partij bekend is geworden. 'Advertentie) (Ccylon Melange) per 100 gr. (Van een onzer verslaggevers) Arbeiders van de firma's Van Opstal en Hartman in Zeven bergen, van de firma Molenschot in Breda en enkele andere bedrijven in West-Brabant hebben Maandagmiddag het werk gestaakt, toen bekend werd, dat zij geen halve dag vrij zouden krijgen in verband met de viering van het bevrijdingsfeest Bij de firma Schuring, machinefabriek in Breda, heeft ongeveer driekwart van de arbeiders een halve snipperdag genomen. De staking heerste alleen in de -bedrijven voor .klein metaal" De grote metaalindustrie is bij CAO verplicht een snipperdag te geven. Als de werkgevers geen loon zullen betalen voor de uren dat er niet gewerkt werd zullen door de vakbonden daarover be sprekingen worden gevoerd. Tevoren was door de federatie van werkgevers en werknemers overleg gepleegd over de aan te nemen houding betreffende het verlenen van vrijaf voor de vie ring van de bevrijdingsfeesten. Door de federatie van werkgevers is aan de georganiseerde leden werkgevers het advies gegeven de bedrijven na 1 uur voor zover mogelijk te sluiten. Motieven der werkgevers Sommige werkgevers hebben zich hieraan niet gehouden en op grond van verschillende motie ven o.a. dat het bevrijdings feest in de gemeente niet gevierd werd besloten geen vrijaf te geven- De arbeiders hebben toen vrijaf genomen. De firma Molen schot is niet aangesloten bij een werkgeversorganisatie. De beide Zevenbergse firma's wel. De vakbonden noemden Maan dagmiddag de houding van de arbeiders „een zeer be"-:'-pelijke." Voor de gevolgen van het vrijaf nemen zgl de R.K. Metaalbewer- kersbond St. Eloy in samenwer king met de andere vakbonden, in de bres springen. Getracht zal worden het looji uitbetaald te krijgen. Bij de machinefabriek van Op stal had de directie in 'n schrij ven de werknemers uiteengezet dat o.a- de concurrentie van bui tenlandse firma's door vrijaf te geven ePn grotere invloed zou krijgen op de markt. De lopende order zouden namelijk niet tij dig genoeg kunnen wórden afge leverd. De fabriekskern stelde voor de zaak nog eens te overwegen- Toen het standpunt van de direc tie ongewijzigd bleef hebben ca. 170 arbeiders om 12 uur 's mid dags het werk neergelegd. Bij de fa. Hartman is hét aan tal stakende werklieden geringer daar hier slechts een kleinere groep metaalbewerkers emplooi heeft. Hier stelde de directie zich op het standpunt dat vrijaf geven geen zin had omdat er in het dorp todh geen bijzondere feestelijkheden waTen georgani seerd. Oak Apeldoorn geeft obligation uit Op Maandag 12 Mei a.s. wordt de inschrijving opengesteld op de uitgifte van 3.000.000 4 1/4 pet obligatiën in stukken van 1000 aan toonder, waarvan reeds 1.050.000 op inschrijvingsvoor- waarden is geplaatst, ten laste van de gemeente Apeldoorn. De looptijd is 30 jaar. De aflos sing geschiedt a pari in 20 jaar lijkse termijnen elk -groot 150.000 voor de eerste maal op 1 Juni 1963. Extra aflossingen in 1962 tot en met 1966 zullen slechts kunnen geschieden tot de koers van 10114 pet, daarna, gedurende de gehele verdere looptijd slechts tot 101 pet. Alle eventuele belas tingen op de rente zijn voor reke ning der gemeente Apeldoorn. De opbrengst dient voor 2.000.000 voor de financiering van scholen en woningbouw en voor 1.000.000 ter consolidatie van vlottende schuld. Nieuwe handelsovereenkomst met Italië Te Rome is een handelsover eenkomst tussen Italië en Neder land voor de periode van 1 Juni 1952 tot 31 Mei 1953 getekend. Wernink's Beton geeft 8 pet. over 1951 De N.V. Wernink's Beton Mii te Leiden heeft 1951 afgesloten met een voordelig saldo van 386.717 310.797), waaruit na afschrijvingen en belastingvoor ziening een netto winst resteert van 121.182 101.517). Voorge steld wordt een dividend van 8 pet. Het verslag meldt, dat bij de Herstelbank een hypothecaire le ning met een looptijd van 10 jaar is gesloten ten bedrage van 350.000. Het kortlopend bank- crediet is met 460.000 terug gebracht tot 90.000 per ulto 1951. De bezetting van het „aan nemingsbedrijf" was bevredigend, de afdeling „fabrieksbedriif" daarentegen ondervond de invloed van -de verminderde activiteit in de woningbouwsector en de daar mee gepaard gaande aanleg van riolering, straten enz. Deze om standigheden doen zich ook thans nog gelden. Het „aannemings bedrijf" is nog van voldoende op drachten voorzien. Gunstig jaar voor Intern. Gewapendbeton-Bouw Het verslag over het boekjaar 1951 van de Internationale Ge- wapendbeton Bouw te Breda meldt een netto-winst van 210.712 (201.961), waaruit een dividend van 8 pet (onv.) wordt voorgesteld. Voor afschrijvingen wordt 274.031 (102.397) bestemd. Naar nieuwe rekening wordt overgebracht 5927 (7757). De baten uit aanverwante onderne mingen waren nihil (v.j. 52.485). Het afgelopen boekjaar is gun stig geweest. Verschillende nieu we opdrachten werden ontvangen zodat ook voor 1952 op een vol doende bezetting kan worden ge rekend. Vermindering van de activiteit in de utiliteitsbouw is te ver wachten met de daaraan gepaard gaande verscherping der concur rentie. door de algemene achter uitgang in het bedrijfsleven in Nederland. BOEREN-HYPOTHEEKBANK TE EINDHOVEN De N.V. Boeren-Hypotheekbank te Eindhoven heeft over het boek jaar 1951 een netto winst behaald van 6085 (10.480). Er wordt een dividend van 4 pet voorgesteld (onv.). De grote vraag naar hypothe cair crediet heeft zich in het af gelopen boekjaar in versterkte mate voorgezet, aldus het verslag. Het bedrag aan uitstaande lenin gen steeg met niet minder dan 2.500.000,een record-cijfer in de geschiedenis van de bank. Ondanks de kapitaalschaarste kon voor een aanzienlijk bedrag aan pandbrieven worden geplaatst. Mede door het afsluiten van le ningen op onderhandse schuld bekentenissen kon de bank zich voorzien van de middelen ter fi nanciering van de nieuwe uit leningen. De pandbriefrente moest worden verhoogd tot 414 pet. De rente voor hypothecaire leningen moest dienovereenkomstig wor den aangepast. AMSTERDAM, 6 Mei Het langdurige weekend bleek de markt geen schade te hebben ge daan. Het verrassend hogere peil van Vrijdag jl. werd althans grif overgenomen en het wekte vol doening dat voor de tweede ach tereenvolgende maal de koersda ling tot staan was gekomen. De affaire was echter niet groot en vooral de prominente internatio nale fondsen hadden een opmer kelijk tekort aan belangstelling. Daardoor bleef bijv. de marge, waarin Koninklijke zich bewoog, beperkt tot een half procent (280 tot 280)4). Unilever en Philips weken nauwelijks van het vorige peil af. Meer belangstelling trok even wel de cultuurmarkt, waar het 9 pet dividend van Amsterdam Rub ber (hoewel algemeen verwacht) een goede indruk maakte en het sein was voor kopers om zich te laten gelden. Er was dan ook be hoorlijke vraag, waardoor een 6 pet hoger niveau werd bereikt. Dat evenwel vandaag de rubber- markt in Singapore een gevoeli ge prijsdaling voor het product heeft laten zien, scheen in de aandelenkoers alhier niet verdis conteerd te worden. De Stem ming op de rubbermarkt bleef vrij opgewekt en het slot voor Amsterdam Rubber kwam op 85. Ook Sumatra Tabakken waren goed gedisponeerd en profiteer den van de betere stemming in de rubberhoek. Suikerfondsen daarentegen bleven onbewogen en Cultuurbank moest zelfs 2 pet prijsgeven. De Scheepvaartmarkt lag over het algemeen niet ongunstig, vooral K.P.M. en Rotterdamsche Lloyd liepen omhoog. Dat er Vrijdag jl. een behoorlijke affai re ter Beurze is geweest, blijkt wel uit het omzetcijfer voor aan delen ten bedrage van 1.405.000. De belejteingsmarkt was vandaag aan de zwakke kant. Het agio- percentage van de dollarwaarde, dat de laatste dagen vernomen werd op nihil laten, trok vandaag aan tot 1/8 bieden. De markt sloot rustig. FEUILLETON 15 En daar in druk gesprek gewik keld met Brémond. zag hii de dame zitten, met wie hii va-n Ostende naar Dover het Kanaal was overgestoken. HOOFDSTUK VII Van aangezicht tot aangezicht met mensem die de laatste tijd een eigenaardige rol waren gaan spelen in zijn leven, kreeg Lau rence het gevoel, alsof hii onder oude bekenden gekomen was. U behoeft me niet meer voor te stellen, mijnheer Arma da-Ie, merkte hij op. Abbé Bré mond ken ik reeds en deze dame Juffrouw Delomosne, vulde de baronet aan. Wij hebben elkaar ook al eerder ontmoet, ging Laurence voort, terwijl hij het meisje aan keek met eer» zonderling glim lachje. En, juffrouw Delomos- ne, toen ik u in Dover in de trein naar Londen zag stappen, vroeg ik mii af, of ik u ooit zou weer zien. Dat schijnt er op te wijzen, mijnbeer Workman, dat u er na-ar verlangde mij nog eens te zien, lachte het meisje vriendelijk. Maar kom, neemt u plaats, dan zal ik thee schenken. Natuurlijk verlangde ik er naar, u nog een® terug te zien. zei Laurence. Men verlangt toch altijd naar eer» nadere ken nismaking met iemand, in wie men belang stelt. Watr denkt u daarvan, mijnheer Brémond? Het doet mii genoegen te be merken dat u schijnt te behoren tot de in deze blasé tijd zo kleine schare mensen, die nog belang stellen in hun medemensen. U is anders.... frisser zou ik willen zeggen! zei Brémond. Laurence die juist een stukje cake in de mond gestoken had, staard-e de geestelijke verwon derd in het gelaat. Maar is deze eeuw dap zo blasé? vroeg hii. Ik ben nog maar jong en heb natuurlijk niet zoveel ondervinding als u maar het wil mij voorkomen dat er juist een nieuwe geest in de mer». sen gevaren isdat wij einde lijk gaan ontwaken uit onze slui mer. Hoe kan men zich boven dien vervelen en ergeren om iets waar men alleen maar na-a-r be hoeft te kijken? Het is een groot voorrecht als een mens moed er» doel bewustheid heeft, mijihheer Work man. merkte de geestelijke op. En als ik me niet vergis bezit u zowel het een als het ander. Ik heb mij inderdaad een doel voor ogen gesteld, zei hij, en dat za-1 ik bereiken ook. Mogelijk dat ik een paar maal zal komen te vallen, maar dan staat men weer op en begint opnieuw. Maar stel e'ens voor, merkte juffrouw Delomosne op, dat u bij zo'n val verpletterd zou wor den? Ja. dan; dan zou alles af gelopen zijn. natuurlijk. Maar ik ben helemaal niet va-n plan om te pletter te vallen. Ik zeg u toch dat ik mezelf een doel gesteld heb en als men dat gedaan (heeft zal men niet ten onder gaan, voordat het doel bereikt is. De drie mensen die aandachtig zaten te luisteren naar diie woor den van zelfvertrouwen en doel bewustheid dachten ieder het hunne van Laurence Workman. Herbert Armadale op dat ogen blik het hoofd van een geweldige industrie, herinnerde zich nog heel goed de tü-d, dat hij, evenals die jongeman, bezield was ge weest met idealen.er» ook hij had succes gehad in het leven. De gedachten van Brémond waren van geheel andere aard. Dit, zei hii tot zichzelf is een mensenkind dat blij is te leven, blij te mogen werken en strijden onder Gods zon en wiens hele ziel het uitzingt van blijd schap over zijn eigen aan zotheid grenzende openhartigheid. Zijn gelaat narn een zachtere uitdrukking aan toen hij zijn ogen gericht hield op Laurence Work man. De mooiste tiid van het leven is de jeugd. En geheel onwillekeurig slaak ten hij en sir Herbert Armadale een diepe zucht. Zij waren de meridiaan gepasseerd, maar voor die enthousiaste jongeman was het nog het heerlijke mooie uur voor zonsopkomst. Dat waren de gedachten van de twee heren. En de dame? Juffrouw Delomosne had Lau- rer*ce al die tiid scherp gade geslagen even-als zii dat gedaan ha-d aan boord van de „Prinses Elizabeth". En terwijl hij thee zat te drin ken en zich bediende van alles, waarnaar hij al lange tiid ver langd had, dacht zij: Dit is een man, die tevens nog een kind Is. Hü loopt niet met zijn gevoelens te koop, maar is gaarne bereid een ieder een blik te gunnen 4n zijn hart. En tochen toch. Hier stonden haar gedachten even stil er» toen zij zag? hoe Laurence genoot van een stukje rozijnen cake en de opmerking maakte, dat dit de eerste maal was dat hij die lekkernij proefde vervolgde ze: Ja, een kindeen onbete. kenend mens maar toch heel moeilijk te hanteren, als het no dig zou zijn. Daarna keerden ha-ar gedachten terug naar <je laatste opmerking -van Laurence en terwijl zij haar ogen scherp gericht hield op zijn gelaat vroeg zii: En dat doel, mijnheer Work man is dat een erg groot geheim? Laurence keek vlug op. Zijn oger» tintelden nu van vermaak. Heb ik dan gezegd dat ik een geheim had? (Wordt vervolgd) Wij berichtten vliegtuig een n< dat een Noorse bij Drangedal, uitgebrand. Elf berichten, om I Een politie-ofnc naam niet bekend vertelde door de leden van de berr den dat het aantal groeien. Aan boord 29 passagiers en bemanning. Het de walvisvaarders 3 van Amsterdam Acht personen, leden van de bemai het dorp Drangedal van hen keerden de reddingsploegen de bergingswerkzaal] te nemen. De eerste berichte»1 de ramp bereikten morgen om 05.30 deze berichten was in het Solberg Bos neergestort en war tenden naar het om hulp te halen Twee van hen eerste reddingsploeg Uit Kirstiansand werden doktoren en met medicamenten dal gezonden. Ondoordrin De politie-offii dat de bossen in c Drangedal bijna waren, zodat de zaamheden zeer den. Gisterochtend hoorde de politierr eerste maal dat het leven gekomen leden van de bei klaarden dat elf waren en dat zij aantal nog zou t< Later deelde c dat behalve de 6 om het leven geko tien anderen verwo liepen. De toestand AMSTERDAM van ons deviezenbezi verminderd voortg- we weekstaat van Bank vertoont een de vorderingen op gen, zodat het to goud en deviezen d gulden begint te n eerste weekstaat vormde dit bezit een 1682 millioen. Bijna 37 millioen groei van de netto ve in de afgelopen uit de gisteren ven staat. Inclusief de goudvoorraad is het opgelopen van 2330 2367 millioen. II EEN GEHEEL AN1 dan de interne verhol sociale en politieke welke prof. Ariëns, van de Ned. R.K. bond behandelt in z\ hoofdartikel besproke wing in „Stuwing", i linge verstandhoudinj sociale organisaties. H;j constateert o.a hoogste tiid wordt, neus gewetensonderzo partijen", die betrokl de verschillende socia ties. Dit doet ons daar dat eindelijk van eei hebbende zijde als der gesproken wordt. om< geruime tüd geleden naar aanleiding van sproken Sint Adelbe in Den Bosch, van opnieuw overleg tusse van de standsorganisa aangedrongen. Een du: leg zou meer zoden zetten, dan bewogen gen en spontane uitin kelen, welke al gauw pen, de partijen nog elkaar te verwiidere elkaar te brengen, het Bureau voor Maa en Cultureel Overleg organisaties en de Actie in den Haag, geen geheim is,dat de heid de laatste tijd, noemt, nogal met hoi ten ging. Indien er staat, dat overleg wee brengen, zou er al ve< zijn. Prof. Ariëns spreek wonden uit, dat er de is geweest „gebrek e gelmatig contact en van standpunten in orgaan, dat als integ en sluitstuk van onze sociale beweging mc beschouwd. Van dit samenwerking op rr Lik terrein, plukken Wrange vruchten". He onze staatkundige ee ke, voor een belangr gevolg van dit gebre menwerking, aldus r gevaar loopt. „En dat „terwijl wij het aanhangen en krac maatschappelijke begi ven naar herstel van righeidsgedachte, tussi schappelijke groepen, ven, dat zijn bekronin den in de publiekrec gamsatie van de m Daarvoor hebben alle ganisaties der katholi lang gemeenschappen overtuiging samen g< Er klopt iets niet tnolieke sociale bew cludeert prof. Ariëns. is het inderdaad, ook hoge belangen, ind hoogste tiid voor „een wetensonderzoek". 1 stem nu worden gehc

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4