Noorse D.C3 stortte en geraakte daarna in neer brand Engels-Amerikaanse strijd opperbevel in Middellandse om Sunderland bombardeerde B-ers naar verdiende nederlaag Grondwetswijziging geen groot staatkundig werk" Nog deze week verdrag voor Europese defensiegemeenschap ROND ZEVENTIG MILLIOEN DOLLAR VOOR NEDERLAND Dollars blijven niet stromen )E BEURS Minstens 11 passagiers omgekomen Deviezenbezit groeit in ons land Hoogste tijd"! Comet binnen schematijd terug Churchill wil nog geen verklaring afleggen Voor de eenheid van Europa Eerste Kamer niet geestdriftig Naar wij vernemen voorspellen West-Duitse autoriteiten Eerst na zeven Engelse goals mocht van Roessel schieten Wat wil Washington? Hoofdzakelijk voor defensie Honderdveertig gratieverzoeken WOENSDAG 7 MEI 1952 svolgen van het vrijaf de R.K. Metaalbewer- >t. Eloy in samenwer- de andere vakbonden, springen. Getracht zal et looji uitbetaald te achinefabriek van Op- 5 directie in 'n schrij- erknemers uiteengezet concurrentie van bui firma's door vrijaf te grotere invloed zou de markt. De lopende en namelijk niet tij- kunnen worden afge- ekskern stelde voor de :ens te overwegen- tandpunt van de direc- jzigd bleef hebben ca. ers om 12 uur 's mid- verk neergelegd, i. Hartman is het aan- ie werklieden geringer slechts een kleinere :aalbewerkers emplooi er stelde de directie ït standpunt dat vrijaf >n zin had omdat er in toch geen bijzondere eden waTen georgani- - hypothecaire leningen inovereenkomstig wor past. ftDAM, 6 Mei Het weekend bleek de n schade te hebben ge- verrassend hogere peil ig jl. werd althans grif ien en het wekte vol- it voor de tweede ach- ende maal de koersda- taan was gekomen. De is echter niet groot en prominente internatio- ;en hadden een opmer- ;ort aan belangstelling, bleef bijv. de marge, oninkliike zich bewoog, >t een half procent (280 Unilever en Philips uwelijks van het vorige ïlangstelling trok even- iltuurmarkt, waar het 9 nd van Amsterdam Rub- ,-el algemeen verwacht) indruk maakte en het voor kopers om zich te en. Er was dan ook be vraag, waardoor een 6 niveau werd bereikt, vel vandaag de rubber- Singapore een gevoeli- iling voor het product n zien, scheen in de oers alhier niet verdis- te worden. De Stem de rubbermarkt bleef ivekt en het slot voor m Rubber kwam op 85. natra Tabakken waren isponeerd en profiteer de betere stemming in erhoek. Suikerfondsen en bleven onbewogen irbank moest zelfs 2 pet i. eepvaartmarkt lag over meen niet ongunstig, P.M. en Rotterdamsche 5 pen omhoog. Dat er 1. een behoorlijke affai- urze is geweest, blijkt et omzetcijfer voor aan- bedrage van 1.405.000. lingsmarkt was vandaag vakke kant. Het agio- e van de dollarwaarde, atste dagen vernomen nihil laten, trok vandaag 1/8 bieden. De markt ig. ren de gedachten van de en. En de dame? w Delomosne had Lau- die tijd scherp gade- evenals zii dat gedaan boord van de „Prinses vijl hij thee zat te drin- :ich bediende van alles, hij al lange tijd ver- d, dacht zij: Dit is een tevens nog een kind is. niet met zijn gevoelens maar is gaarne bereid r een blik te gunnen <in En tochen toch. ir ge ►en zij zagr hoe Laurence an een stukje rozijnen le opmerking maakte, dat rste maal was dat hij die proefde vervolgde ze: een kind.een onibete. mens maar toch heel te hanteren, als het no- :ijn. i keerden haar gedachten ar de laatste opmerking rence en terwijl zii haar erp gericht hieid op zijn- roeg zii: dat doel, mijnheer Work- lat een erg groot geheim? ice keek vlug op. Zijn telden nu van vermaak. 3 ik dan gezegd dat ik :im had? (Wordt vervolgd) Wij berichtten gisteren in een deel onzer edities, dat een Noors vliegtuig een noodlanding had gemaakt. Intussen is gebleken, dat een Noorse D.C. 3 van de Fred Olsenluchtvaart in een bos bij Drangedal, ongeveer 250 km. van Oslo, is neergestort en uitgebrand. Elf personen kwamen hierbij, volgens de laatste berichten, om het leven. Een politie-officier, die zijn naam niet bekend wilde maken, vertelde door de telefoon dat de leden van de bemanning vrees den dat het aantal doden nog zou groeien. Aan boord bevonden zich 29 passagiers en leden van de bemanning. Het toestel vervoerde de walvisvaarders van de Kosmos 3 van Amsterdam naar Oslo. Acht personen, onder wie enige leden van de bemanning, hebben het dorp Drangedal bereikt. Twee van hen keerden onmiddellijk met de reddingsploegen terug, om aan de bergingswerkzaamheden deel te nemen. De eerste berichten betreffende de ramp bereikten Oslo gister morgen om 05.30 uur. Volgens deze berichten was het vliegtuig in het Solberg Bos bij Drangedal neergestort en waren zes inzit tenden naar het dorp gekomen om hulp te halen. Twee van hen gingen met de eerste reddingsploeg terug. Uit Kirstiansand en Krageroe werden doktoren en verpleegsters met medicamenten naar Drange dal gezonden. Ondoordringbare bossen De politie-officier verklaarde dat de bossen in de omgeving van Drangedal bijna ondoordringbaar waren, zodat de reddingswerk zaamheden zeer vertraagd wer den. Gisterochtend om half tien hoorde de politieman voor de eerste maal dat er mensen om het leven gekomen waren. Twee leden van de bemanning ver klaarden dat elf mensen dood waren en dat zij vreesden dat dit aantal nog zou toenemen. Later deelde de politie mede dat behalve de elf personen die om het leven gekomen waren, tien anderen verwondingen op liepen. De toestand van sommi- AMSTERDAM De aanwas van ons deviezenbezit wordt on verminderd voortgezet. Elke nieu we weekstaat van de Nederlandse Bank vertoont een overschot van de vorderingen op de verplichtin gen, zodat het totale bezit aan goud en deviezen de 2400 millioen gulden begint te naderen. Op de eerste weekstaat van dit jaar vormde dit bezit een bedrag van 1682 millioen. Bijna 37 millioen bedraagt de groei van de netto deviezenreser ve in de afgelopen week, zo blijkt uit de gisteren verschenen week staat. Inclusief de onveranderde goudvoorraad is het totale bezit opgelopen van 2330 millioen tot 2367 millioen. EEN GEHEEL ANDER PUNT, dan de interne verhouding tussen sociale en politieke organisaties, welke prof. Ariëns, de adviseur van de Ned. R.K. Middenstands bond behandelt in zijn, in ons hoofdartikel besproken beschou wing in „Stuwing", is de onder linge verstandhouding tussen de sociale organisaties. Hij constateert o.a. dat het „de hoogste tijd wordt, voor een se rieus gewetensonderzoek door alle partijen", die betrokken zijn bij de verschillende sociale organisa ties. Dit doet ons daarom zo goed, dat eindelijk van een zo gezag hebbende ziide als deze dit woord gesproken wordt, omdat wij al geruime tijd geleden mede naar aanleiding van de veelbe sproken Sint Adelberts-Landdag in Den Bosch, van vorig jaar opnieuw overleg tussen de leiders van de standsorganisaties hebben aangedrongen. Een dusdanig over leg zou meer zoden aan de dijk zetten, dan bewogen redevoerin gen en spontane uitingen in arti kelen, welke al gauw de kans lo pen, de partijen nog verder van elkaar te verwijderen, dan tot elkaar te brengen. Wii hebben het Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg van Stands- organisaties en de Katholieke Actie in den Haag, waarvan het Eeen geheim is,dat de werkzaam heid de laatste tijd, wat men noemt, nogal met horten en sto ten ging. Indien er nu kans be staat, dat overleg weer op gang te brengen, zou er al veel gewonnen zijn. Prof. Ariëns spreekt het onom wonden uit, dat er de laatste tijd is geweest „gebrek aan een re gelmatig contact en uitwisseling van standpunten in een landelijk orgaan, dat als integrerend deel en sluitstuk van onze katholieke sociale beweging moet worden beschouwd. Van dit gebrek aan samenwerking op maatschappe lijk terrein, plukken wij nu de wrange vruchten". Het is nl. ook onze staatkundige eenheid, wel ke, voor een belangrijk deel als gevolg van dit gebrek aan sa menwerking, aldus prof. Ariëns, gevaar loopt. „En dat zegt hii „terwijl wij het solidarisme aanhangen en krachtens onze maatschappelijke beginselen, stre den naar herstel van de saamho righeidsgedachte, tussen de maat schappelijke groepen, een stre ven, dat zijn bekroning moet vin den in de publiekrechtelijke or ganisatie van de maatschappij". Daarvoor hebben alle sociale or ganisaties der katholieken jaren lang gemeenschappelijk en met overtuiging samen gestreden. Er klopt iets niet in onze ka tholieke sociale beweging, con cludeert prof. Ariëns. Welnu, dan is het inderdaad, ook om andere hoge belangen, inderdaad de hóógste tiid voor „een serieus ge wetensonderzoek". Moge deze stem nu worden gehoord. gen van hen werd beschreven als critiek. Eergisteravond was het toestel om tien over acht van Schiphol vertrokken met bestemming Jarlsberg bij Toensberg. Aan boord bevonden zich behalve de bemanning van vier koppen 25 walvisvaarders van de Kosmos 3, die Zondag met een lading olie uit de Perzische Golf in Rotter dam was aangekomen. In brand geraakt In de morgenuren waren alle telefoonverbindingen met Dran gedal geblokkeerd, zodat weinig nieuws omtrent de ramp tot Oslo doordrong. De politie deelde mede dat het vliegtuig ettelijke bomen mee- gerukt had in zijn val en dat spoedig nadat het op de grond terecht gekomen was, in brand was gevlogen. Negen passagiers en twee leden van de bemanning werden op slag gedood. Later wist de politie nog te melden dat acht overlevenden op weg waren naar Sandefjord. Dit is de tweede vliegramp die de Fred Olsen Luchtvaartmaat schappij in ongeveer een maand tijds treft. Op twee April stortte een toestel neer bij Bordeaux met een Zweeds voetbalelftal, dat op weg was naar Gothenborg. Nie mand kwam bij dit ongeluk om het leven. De Fred Olsen Luchtvaartmaat schappij is een dochteronderne ming van de Fred Olsen Scheep vaartmaatschappij in Oslo. Zij volvoert voornamelijk charter vluchten. PER 1 JULI DIENST OP SINGAPORE LONDEN. De Comet Air liner heeft gisteren binnen sche matijd de eerste retourvlucht voor' een passagiersvliegtuig met straalaandrijving volbracht. De Cornet arriveerde vier mi nuten voor het tijdschema. De laatste étappe van Rome had het toestel een kwartier vlugger af gelegd dan aangegeven stond. De Cornet startte Vrijdagmid dag voor de openingsvlucht. De vlucht heen werd gemaakt in 16 uur 35 min. en de vliegtijd voor de terugreis was 21 minuten lan ger. Deze vliegtijd is ruim een der. de minder dan die voor de vier motorige propeller vliegtuigen, die nu de dienst Londen-Johan- nesburg onderhouden. Een woordvoerder van de Boac zei, dat de dienst met Cornets per Juli uitgebreid zou worden tot Singapore en later tot de Carabische dienst. Binnen twee en een half jaar zullen de Comets in het trans atlantisch verkeer gebruikt wor den. FRANSE HOGE COMMISSARIS IN INDO-CHINA De Franse minister Jean Letourneau, die in opvolging van de overleden generaal de L attre de Tassigny benoemd is tot Hoge Commissaris in Frans Indo-China, maakt 'n inspectiereis door het land. Een groep meis jes uit Laos, 'n streek in Indo-China, heet de nieuwe Hoge Commis saris met bloemen welkom in het stadje Luang Prabang. LONDEN, 6 Mei (Reuter) De kwestie van hel opperbevel over de vlootstrijdkrachten in de Middellandse Zee nam Dinsdag een belangrijke plaats in in de Britse pers. De bladen van alle schakeringen zijn het er over eens, dat dit commando aan een Britse admiraal behoort te komen. Oorzaak van het weer oplaaien van de strijd tussen de Verenig de Staten en Engeland over deze kwestie zijn de besprekingen, welke op het ogenblik te Londen worden geihouden tussen de staf chef der Amerikaanse marine, admiraal Fechteler. en bevelheb bers van de Britse vlootstrijd krachten- Laatstgenoemden hou den vast aan de opvatting, dat de voornaamste taak van de Wes telijke geallieerde marine in de Middellandse zee in geval van oorlog, het waarborgen van de vitale verbindingen met 't Mid den-Oosten en het Britse gemene best is. De Britten wensen daar om 'n afzonderlijk overkoepelend marine-opperbevel in dit gebied, dat direct verantwoordelijk zal zijn aap het militaire toporgaan van de NAVO, de permanente groep te Washington. Dit opper bevel zou dan door een Britse ad miraal worden bekleed. De Amerikanen willen daaren tegen alle vlootstrijdkrachten in 't genoemde gebied onder admi raal Carney plaatsen, de opper bevelhebber in de Zuidelijke sec tor van het NAVO-opperbevel in Europa. Premier Churchill weigerde in het Lagerhuis op vragen over het verloop der besprekingen meer te zeggen dan dat hij „op het ogen blik niet in de positie verkeert om enige verklaring af te leggen." De. Britse pers voert voor het Engelse standpunt verschillende argumenten aan. De conservatie ve „Daily Mail" legt de nadruk op 't belang van de Britse vloot- traditie en de grote rol, die Enge land in het Midden-Oosten speelt. „Wat kunnen de Verenigde Sta- VERKLARING VAN GENERAAL EISENHOWER ROME. Ggneraal Eisenho wer heeft afscheid van Italië ge nomen. Bij een bezoek aan het te Rome gevestigde hoofdkwar tier van de Europese Federalis tische Beweging zeide Eisenho wer van mening te zijn dat voor Europa thans de volgende drie punten van belang zijn: 1. Een zo spoedig mogelijk ten uitvoer leggen van het plan- Schuman voor het onder een ge meenschappelijk beheer plaatsen van de Europese steenkool- en staalindustrie; 2. Het uitschrijven van een grondwetgevende vergadering. 3 Een spoedige ondertekening van het verdrag voor een Euro pese verdedigingsgemeenschap. „Deze drie zaken kunnen zon der geld worden bereikt" zeide Eisenhower. „De Europeanen heb ben slechts geestelijke en mo rele moed nodig om ze te vol voeren." ten hier tegenover stellen? Zij weten niets van het Midden- Oosten. Het heeft jaren geduurd, voordat zij zich voor dit gebied hebben geïnteresseerd, aldus zegt de „Daily Mail." De eveneens conservatieve .Daily Graphic" zegt, dat Enge land de Amerikanen bewondert om hun energie en doorzettings vermogen. „Wij kunnen echter met zelfvertrouwen zeggen: lang zaam aan, Uncle Sam, wanneer 't om de Middellandse Zee gaat," aldus het blad, dat verklaart, dat dit gebied zijn eigen defensiepro blemen heeft, „met geweldige conseauenties voor de wereld" De Labour-gezinde „Daily Mir- ror" zegt, dat er een groot ge-worden. brok aan tact is getoond bij het verzoek aan Engeland om accoord te gaan met de benoeming van 'n Amerikaan tot opperbevelhebber. „Het is ©en flater, die niet al leen iedere matroos op de vloot misselijk zal maken. Het zal een belediging zijn voor de gethele bevolking, die trots is op onze lange geschiedenis ter zee." De liberale „News Chronicle" verklaart te hopen, dat premier Churchill niet van 't Britse stand punt zal afwijken, en zegt, dat „de ervaring van meer dan hon derd jaar de Britse eis recht vaardigt." BRITSE INVASIE IN DENEMARKEN Onderdeel van N a to-oef en ingen KOPENHAGEN Van mili taire zijde wordt vernomen, dat overwogen wordt Britse troepen van de zomer te laten landen op de Deense kust als onderdeel van de paraatheidsoefeningen van de NATO. De invasie zou een demonstratie door Britse deskundigen zijn hoe een inval uit zee waarschijnlijk in werkelijkheid uitgevoerd zou (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De voorstellen tot wijziging van de Grondwet werden gisteren door' de Eerste Kamer allerminst geestdriftig behandeld. Een grondwetswijziging behoort groot staatkundig werk te zijn, aldus de katholieke woordvoerder, mr. Kropman, maar hij achtte het zeer aan twijfel onderhevig of hiervan in dit geval kan worden gesproken. Slechts de wijziging, die de grondwet wil aanpassen aan de nieuwe internationale rechtsorde noemde hij belangrijk en ook de heer v.d. Kieft (Arb.) was van mening, dat enkel voor dat ge val van urgentie kon worden gesproken. Prof. Anema (AR) die het debat opende, had dit al evenzeer in mineur gedaan. Wat de voorgestelde uitbrei ding van de kamers betreft, was prof. Anema (AR) in de middag vergadering de enige, die eg zich zonder meer in positieve zin voor uitsprak. De heer Pollema (CH) deed niet minder positief het te gendeel. Daartiaast bracht deze Friese afgevaardigde ook nog weer het „Hollandisme" in ge ding. Mensen uit de randprovin- cies lieten zich maar moeilijk voor de functie van eerste Kamerlid vinden en een uitbreiding zou dus kunnen betekenen, dat de invloed van „Holland" nog meer werd versterkt. Reserves En wat dachten de woordvoer ders van de grootste fracties er van? Mr Kropman (KVP) kwam verklaren, dat zijn fractie over een uitbreiding van de Tweede Ka mer verschillend dacht. Decentra lisatie zou z.i. een betere oplos sing geweest zijn. De heer v.d. Kieft ,Arb.) moest eveneens me dedelen, dat in zijn fractie ten aanzien van dit punt verdeeld heid heerste. Ziin voorkeur zou zijn uitgegaan naar een betere outillage van de Tweede Kamer. En dan waren er de bezwaren ten aanzien van de verlaging van bet aantal leden, dat nodig, is om een openbare vergadering te hou den en van de mogelijkheid van stemoverdracht. Deze mogelijk heden zijn door de Tweede Ka mer, zoals bekend, bij amende ment in de wet gebracht. Prof. Anema (AR) kwam er slechts uit door uit te gaan van de stelling, dat wat het zwaarste is ook het zwaarste moest wegen. Maar Mr Kropman (KVP) en de heer v.d. Kieft (Arb.) maak ten ten aanzien van deze punten voorlopig nog zwaardere reser ves. Wij zeggen voorlopig, want beiden deden een beroep op Mi nister Beel om de bezwaarden met kracht van argumenten te overtuigen. Wat de Eerste Kamer betreft was Mr Kropman van mening, dat ziin fractie het werk wel aan kon, maar in navolging van prof. Romme, wilde ook hij mededo gen hebben met de kleine frac ties. Een verlaging van de leef tijdsgrens van 30 tot 23 jaar om tot lid van de Tweede Kamer te kunnen worden gekozen, ont- j„„„_ moette tegenstand bij de heren dagen, Anema (AR) en Pollema( CH) de eerste was van oordeel, dat de geestelijke vorming van de can- didaat eerst tot een zeker rust punt moet zijn gekomen. Mr Kropman (KVP) achtte het voor stel niet onredelijk, evenals hij er ook mee accoord was, dat de leeftijdsgrens voor de Eerste Ka mer 30 jaar bleef. De heer Pol lema (CH) achtte dit zelfs be paald wenselijk, omdat het zeker in de Eerste Kamer om een be zonken oordeel ging. heeft de procureur-generaal van het Amsterdamse Gerechts hof drie maanden voorwaardelijk geëist met een proeftijd van drie jaar en met onder toezichtstelling van de reclassering tegen een 20-jarige leerling van de Rijks HBS te Utrecht, die er van werd verdacht schoolboeken te hebben gestolen en verkocht. De uit spraak is bepaald op 20 Mei a.s.; zal de opening van de her denkingstentoonstelling Leonardo da Vinei Donderdag 8 Mei te 16.30 uur in het Gemeentemuseum te 's-Gravenhage plaats hebben. De opening zal geschieden door prof. Alessandro Bortolotti van de Universiteit van Turijn; des middags om 3 uur zal een demon stratie gegeven worden met een parachute naar het ontwerp van da Vinei. De parachute zal neer gelaten worden van het dak van het K.L.M.-gebouw; heeft de Haagse Rechtbank de 22-jarige bakker A. L. en de 20- jarige zager J. K„ beiden te Den Haag, veroordeeld tot 8 jaar ge vangenisstraf met aftrek, wegens mishandeling, de dood tengevolge hebbend en diefstal; stond voor de Rotterdamse Rechtbank een Zwitser terecht, die er van verdacht wordt een hotelhouder voor f 170.te heb ben opgelicht. Verdachte is reeds vijftien maal in Frankrijk en Zwitserland veroordeeld en twee maal in België. Uitspraak over BONN. Westduitse autori teiten hebben gisteren voorspeld, dat voor het einde van deze week in Parijs het verdrag voor de Europese defensie-gemeenschap ondertekend zal worden: mis schien vandaag of anders Don derdag. Het verdrag was reeds enige tijd bijna gereed. Maar de vol tooiing liet op zich wachten ten gevolge van enige financiële moeilijkheden, die gerezen wa ren. Het Duitse commissariaat voor buitenlandse aangelegenheden en (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Dinsdagavond Zeventig minuten precies heeft Sunderland met de Nederlandse reserveploeg gedaan wat het wilde. Zeven goals waren het resultaat het hadden er ook tien kunnen zijn. Toen schakelde de prof-ploeg terug naar een lager tempo. De blauwe reserves worstelden zich los uit de ijzeren greep, waarin ze zeventig volle minuten onwrikbaar gekluisterd waren. Eindelijk kwam toen ook de kans voor Jan van Roessel. Niet alles behoefde nu van hem te komen. Ook Jampie Kuneman, Mommers en v. d. Bogert konden eindelijk een bal raken, zonder een prompte felle tackle te vrezen. Drie doelpunten, alle van de voet van de Tïlburgse aanvalsleider, zorgden er voor, dat de einduitslag niet zó beschamend was: 37 Luchtig waren de Engelsen van start gegaan. Len Shackleton begon met een paar goocheltoe ren, rechtbuiten Wright toonde even hoe gesprint moet worden, mèt de bal voor de voeten. Toen echter stelde Jan van Roessel z'n candidatuur. Twee ballen kreeg hij. De eerste een kopstoot belandde in de grijpende handen van Mapson, de tweede keer ko gelde de blauwe aanvalsleider naast de paal. Dat was het sein voor Sunder land en reeds in de volgende mi nuut werd Bijlenga kansloos ge slagen. Shackleton zou even precies langs de paal schieten, de bal ging er inderdaad langs, maar er voorlangs. Eigenlijk was de kleine goochelaar hierdoor in z'n wiek geschoten. Meteen scheurde hij met felle mokes, hakballetjes overstapjes, of slechts een schijn beweging het hele veld uit elkaar. Tot groot genoegen van Trevor Ford natuurlijk, die de weg naar een kanonnade open zag. Toch kwam de openingstreffer niet van de donkere aanvalslei der. Het was linkshalf Aitken, die Bijlenga kansloos passeerde. Tien minuten later schoot Ford dan toch raak, 02. Had Bijlenga bij eerste doelpunten een serieu ze poging ondernomen om de zaak te redden, bij de derde tref fer zagen wij beter hoe Reynolds plots inkogélde dan de Friese doelman. Z'n hele gezichtsveld was bedekt. Toen kwam de mooi ste treffer van 't ganse gevecht. Bijlenga zou een voorzet van rechts onderscheppen en eens klaps verscheen daar het zwarte hoofd van Ford. De kopstoot was genadeloos hard. Ook na de rust schoot Trevor Ford nog twee maal raak. Wel moest hij eerst toezien hoe Bij lenga met een bliksem-reaetie een vurige kogel verwerkte, maar daarna suisden de ballen in 't net. Tussen de bedrijven door had Bakers ook nog een treffer laten noteren. Keihard was de bal van z'n been in 't net gestuiterd. Even nog ging Sunderland door. Bij' en keerde alles en och, Sunder land had wel wat medelijden met de zwoegende knapen. De stalen greep werd wat gevierd, het tem po zakte. Nederland B kreeg ein delijk wat meer kansen en prompt kopte Mommers tegen de lat. Het eerste succes kwam daar na uit een strafschop, door van Roessel benut. Enkele minuten later trof de Tilburgse midvoor opnieuw de roos, nu met een kop bal en in de allerlaatste minuut verrichtte hij de hattrick, nadat een kogel van Mommers gedeel telijk was Weggewerkt, 37. MINISTER PETERS NAAR NIEUW GUINEA 's-GRAVENHAGE, 6 Mei. Naar wij vernemen, heeft de mi nister van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen, ir. L. A. H. Peters, het voornemen om in dien althans geen dringende werkzaamheden deze reis verhin deren zich in de tweede helft van deze maand, vergezeld van enige adviseurs per vliegtuig naar Nieuw Guinea te begeven. KINDJE IN KUSSEN GESTIKT (Van onze correspondent) HOOGEZAND-SAPPEMEER In de Tasmanstraat te Hooge. zand vond een droevig ongeval plaats, dat aan het 8 maanden oude dochtertje van de fam. J. Rijken het leven heeft gekost. In de middaguren lag de kleine in haar bedje, toen moeder de oudere kinderen aankleedde. Toen zij even later bij het kindje kwam, bleek er iets niet in orde te zijn. Vermoedelijk heeft het meisje het hoofdje in de kussensloop ge woeld en is gestikt. Toen medi sche hulp arriveerde, was de voor defensie spraken echter bei den hun vertrouwen uit, dat de ze kwesties spoedig opgelost zou den worden. Intussen worden de besprekin gen van het Westen met Duits land over een vredescontract ver. traagd door de, ziekte van kan selier Adenauer, Zodra de kanselier genezen zal zijn zullen de besprekingen met de drie geallieerde hoge commis sarissen voor Westduitsland her vat worden. Dan zal het grootste probleem behandeld worden, na melijk hoeveel van de Duitse bij drage voor de defensie gebruikt zal worden voor het onderhouden van de geallieerde troepen in Duitsland en hoeveel de Duitsers voor hun eigen defensie zullen mogen gebruiken. Er heerst in de laatste twee dagen een verwarring in de Wes terse diplomatie, wat zijn oorzaak vindt in een gebrek aan eenstem migheid over de „aanpak" van het probleem der Duitse eenheid. De V.S. hebben aanvankelijk het voorstel gedaan een bijeenkomst te beleggen van de Grote Vier. De heftige reacties uit Londen en Parijs tegen deze suggestie heb ben Washington gisteren, volgens het Engelse blad de „Daily Tele graph", van dit voornemen doen afzien. Allerminst een bewijs dat er één lijn wordt getrokken. Zo wel in Engeland als in Frankrijk heeft men geen hoge dunk van een gesprek Van het wereldtoneel met de Russen. En zeker niet, wanneer dat overhaast zou moeten ge beuren. Het een en ander neemt niet weg, dat in de Westerse politieke partijen de meningen sterk zijn verdeeld. Labour in Engeland is niet wars van een conferentie. Adenauer is er ook niet afkerig van. Hoe het ook zij, één ding is zeker, Moskou spint garen bij dit complex van tegenstellingen, omdat het Krem lin zich verheugt bij elke ver warring in het Westerse kamp. De Amerikanen zijn er zich wel van bewust, dat de regering van Adenauer in lastig vaarwater is geraakt. Men zou kunnen ver onderstellen, dat de minder ge lukkige greep van Washington die trouwens thans zou zijn her steld volgens de „Daily Tele graph" wordt ingegeven door de gedachte aan sommige Duitse wensen op het terrein van de éénwording tegemoet te komen. Anderzijds willen de V.S. haast maken. Truman en Acheson vre zen een uitstel van de onderteke ning der verdragen met Duits land. Omdat de ratificatie dan zou moeten worden voorgelegd aan een nieuwe volksvertegen woordiging in de V.S.; nl. na de verkiezingen. Het is helemaal niet zeker, dat een vernieuwde Senaat en Congres de huidige pro-Euro- pese politiek zouden voorstaan. Zeker niet wanneer Taft op het Witte Huis zou komen wonen. Wanneer men daarbij het Maan dag genomen besluit van de Se naat, om het wetsontwerp inzake de hulp aan het buitenland naar de commissie voor de strijdkrach ten ter „nadere bestudering" te verwijzen, in aanmerking neemt, is er voor deze gedachtengang reden. Dit besluit van de Senaat, genomen met 40 tegen 32 stem men, vertolkt de Republikeinse mening, waarvan senator Con- nally der Democaten heeft gezegd, „dat het een vertragingsactie is, waarmede in het buitenland de indruk wordt gewekt, dat de V.S. hun beloften niet van ganser harte nakomen". De Amerikanen hebben twee paarden op de baan lopen en zij willen graag, dat ze gelijk de eindstreep halen; t.w. een accoord gaan van de West-Duitse Bonds republiek met de Westerse voor- stellen én dit nog binnenkort met een ondertekening Vast te leg gen. Vandaar waarschijnlijk de „sprong in het duister" van Was hington om voor te stellen met Rusland te gaan confereren. De zelfde Amerikanen, die daar al tijd streng op tegen zijn geweest. Ofheeft Washington er mee bedoeld voor de laatste maal de wereld en vooral Bonn er van te overtuigen, dat een gesprek op niets zou uitlopen, wanneer het al werd ondernomen. Bij een concreet bewijs, dus met het houden van een viermogendhe- den-gesprek, dat voor de zoveelste maal zou mislukken, ware het niet onmogelijk, dat Bonn meer ging voelen voor de Europese integratiepolitiek dan om onder deze omstandigheden ten koste van alles de éénwording voor te staan, omdat Bonn dan althans van Duits standpunt uit gezien van twee kwaden de beste zou moeten kiezen. Kremlin uit evenwicht? WASHINGTON. Averell Harriman, directeur van de MSA, heeft vandaag verklaard, dat „het Kremlin uit zijn evenwicht is geraakt" door de vorderingen van de onderhandelingen om West- Duitsland op te nemen in de Westerse defensie-organisatie. WASHINGTON. In het Amerikaanse wetsontwerp voor de buitenlandse hulpverlening, dat aanbevolen is door de Senaats commissie voor Buitenlandse Aangelegenheden, vroeg president Truman in totaal voor de directe militaire bijstand, behalve extra bijdragen voor Engeland en Frankrijk, om 4.115.000.000 dollar. De commissie verminderde dit bedrag tot 3.620.317.000 dollar. lenga had er echter genoeg van kleine reeds overleden. De president vroeg het Con gres om 1.819.200.000 dollar voor de defensiesteun. De commissie heeft 1.588.922.000 dollar goed gekeurd. De commissie legde uit dat de wijziging van de naam „econo mische bijstand" in „defensie- steun" van ondergeschikt belang was. De Verenigde Staten zullen 40 DOODVONNISSEN UITGEVOERD DEN HAAG. Minister Mul- derije heeft in de Tweede Kamer bij de behandeling van het wets ontwerp tot vaststelling van het „oorlogsrecht" medegedeeld, dat er bij de Kroon 140 verzoeken zijn binnengekomen van ter dood veroordeelden. Van deze 140 uit gesproken doodvonnissen zijn er veertig tot nu toe tot uitvoering gebracht. Over één verzoek zal nog moeten worden beslist, om dat deze zaak inmiddels een revi sie ondergaat. dollars beschikbaar stellen, die door de Europese landen, die voor steun in aanmerking komen, ge bruikt zullen worden voor de aankoop van speciale benodigd heden, die alleen met dollars betaald kunnen worden. De benodigdheden, die gekocht zullen worden, zullen echter in de eerste plaats gebruikt moeten worden voor de defensie in West- Europa en niet voor de econo- rr inbouw. President Truman heeft het verzocht om de volgende toewijzingen (deze cijfers zijn alle onderhevig aan de door de Senaatscommissie aanbevolen ver mindering van ongeveer 12.6 pet): Oostenrijk 86 millioen, Denemar ken 20 millioen, Frankrijk 420 millioen, Duitsland 160 millioen, Griekenland 145.2 millioen, IJs land 1 millioen, Italië 110 millioen (Triëst inbegrepen), Nederland 80 millioen, Noorwegen 10 mil lioen, Turkije 70 millioen. Ver enigd Koninkrijk 590 millioen, Joego-Slavië 70 millioen dollar. De commissie wijst er tenslotte op, dat alle landen zich in moe ten spannen en dat men niet moet verwachten dat de Ame rikaanse dollars naar Europa zul len blijven stromen, wanneer de landen zelf niet al het mogelijk* doen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5