Slaap gezond, slaap op Nederlandse goodwill in Parijs BANDEN Toer tien jaar geleden de N.O. Polder droogviel wint 't vlans ITEHTIE UW OMZET WIE RAADT DE UITSLAG? HET rode schoentje stap te dapper voort. „Heer lijk die warme zon, prachtig die blauwe lucht" zei het hij BIJ de eerste de beste zijstraat sloeg het schoentje rechts af en rust te wat uit. Het stuk lever worst was al lang van het rode leer gegleden, maar toch, toch rook het schoen tje nog naar leverwort. Toen het tegen de rand van de stoep leunde, kwam er een hond aan, een grappige zwarte does, en die snoof meteen heel diep. „Heer lijk" zei 'hü, „heerlijk, waar ruikt het toch zo lekker?" Tweede Kamer wil doodstraf in oorlogsrecht handhaven EILIGDE OVERWEG Uitslagen niswedstrijden WANT EEN KAPOKMATRAS tS EEN WARME MATRASF Lichtstad verrukt over onze mannenkoren 1. Sformvogels-E.B.O.H. 2. Hollandia 3. M.F.C.-E.V.C. 4. Limmen—Meervogels 1 5. Zouaven—St. George DE SPELREGELS ƒ5,00 ƒ2,50 n,0f eerste prijs tweede prijs en drie nriizen van Valken gaat niet in hoger beroep Wordingsgeschiedenis nadert zijn einde Ketelontploffing in vlasroterij Scheepsberichten Amendement van de heer Donker Het leven is kort WOENSDAG 7 MEI 1952 PAGINA 7 PRODUCT doek of meubelen zonder moeite; overweg in de Raad- 15.150 van de spoorweg n de Gemeente Boven- >ek zullen op Vrydag es morgens automatische ondiging tot waarschuwing r in gebruik worden ge- 1 worden getoond onder rechts van de weg ge- ïgsborden en wel: knipperlicht met 45 knip- it, wanneer geen trein in knipperlicht met 90 knip- gelijktijdig met het luiden :r een trein in aantocht is; 2 NIET knipperend licht, cht is gestoord of buiten bevrijdingsfeesten WAARD NOORD Na tekend geslaagd Oranje. d Woensdag jl., werd g de vreugdevoile dag der ng herdacht. Voor de kin- ras 's middags een prach- nvoorstelling in het lokaal heer Bleeker. Gezien de ende gezichten, hebbent de s deze middag zeer m «r :n doorgebracht. Ook de elijke tractatie ontbrak =r zelf der tiid werden op tbalterrein behendigheids- iden op motoren gehouden, tok verschillende bezoekers Ook de deelname was noemen, ag werd besloten met een samenzijn in hbt lokaal heer Bleeker. lasse West: I: Inside 2Vliegende der I 4—4; TOZ I—Groe- tl 3 7—1. lasse West: 1NWTL I—Animo I 5—3 2: Helderse T.C. 2—SMN I \emstelspelers 3Inside 3 3: MolenkrachtWKF I \mteno IHelderse T.C. I 4: KZTV I—Dash 4 3—5; -Toss I 7—1. 5: Juliana 2LTC Zaan- 4—4; Return 4—TOZ 2 4-4. lasse West: 1: Animo 2Gamefighters Bakkum 2Set 1 53. 2: Set 2—de Gieteling 3-4; vijk 2Uitgeest I 53. 3: Inside 4—DEM 2 7—1; aenden 2Rooswijk 2 44. 4: Gamefighters 2Be- k 3 44; Uitgeest 2Bak- 0—8. 5: Wimbledon 1—KZTV 3 Enkhuizer T.C. IOud en I 80. 6: Toss 2Linoleum 0—* Zaandam 2Enkh. T.C. t 7: De Ruiter—WKF 3 3-5; obWimbledon 2 80. (Van onze speciale verslaggever) PARIJS Dat het Koninklijk Heerlens Mannenkoor Pancratius in de voorbije dagen te Parijs met zoveel onderscheiding is ont vangen en begeleid, kan zeker niet als een overdrevenheid van de Franse autoriteiten worden gezien. Zij hadden reeds in Januari van dit jaar kennis gemaakt met de mannenzang van de Maas trichter Staar en wisten dus wel iets af van de kwaliteit, waar aan het vocale amateurisme in ons land, meer in het hijzonder in Limburg, voldoet. Nu is Pancratius uit Heerlen gekomen en dit heeft met een verbluffend repertoire van wel veertig num mers een bijzondere goodwill gekweekt Uit de mond van menig kunst zinnig aangelegd Fransman heb ben we gehoord, dat die zang een openbaring was en dat het eigen lijk beschamend moest heten, dat Frankrijk met zijn artistieke in slag zo weinig werkelijk goede mannenkoren wist op te leveren. Geheel Frankrijk heeft Pancra tius in een selectie van twintig nummers uit de drie grote pe rioden der muziek kunnen ho ren, toen over de I'ranse zen ders een concert van. anderhalf uur achtereen ward uitgezonden. Dat heeft de Limburgse zangers physiek grote inspanning gekost, maar zij hebben tot het einde gezongen met. een frisheid, die zelfs na de voorbereidende mi crofoon-repetitie niet had gele den. Onderscheidingen. Een zeer bekend Frans com ponist als Francois Poulenc, wiens „Chanson a boite" door het koor werd uitgevoerd, heeft de zang kwaliteiten van Pancratius hoog geprezen door het schrijven van een opdracht in de partituur. Met name heeft hij hulde ge bracht aan de uitvoering van „Het Geluk", een levendige com positie van Marius Monniken dam, verleden jaar geschreven in opdracht van. de Nederlandse re gering en toen voor het eerst uitgevoerd onder Eduard Flipse. De componist, die zelf de reis naar Parijs heeft meegemaakt, heeft er aan herinnerd, dat de grondgedachte voor dit kleine werk reeds was gelegd in de vooroorlogse dagen van jeugd organisatie, maar dat hij het werk zoals het er nu ligt. in één adem heeft afgeschreven. Zijn muzi kaliteit is zodanig door de Fran se minister van Schone Kunsten gewaardeerd, dat hem de onder scheiding van de Palme Acadé- mique werd verleend, een onder scheiding, die enkele dagen later door de bevordering tot officier is gevolgd. Dezelfde decoratie ontvingen voorzitter Schlösser van Pan cratius en Herman Heydendael, de directeur van het koor, die zijn, meer dan honderd zangers in korte jaren heeft weten op te voeren tot een muzikaliteit, waarvoor wij oprechte bewonde ring kunnen hebben. Deze diri gent is een bescheiden man, noch tans onaantastbaar voor zijn mannen en die zich ook in Parijs heeft geopenbaard als een com ponist, als arrangeur en als or ganist. Hij heeft het befaamde orgel van de kathedraal der Notre Dame bespeeld met een Toccato'van Hendrik Andriessen en de indrukwekkende Finale van Louis Vierne. Niemand min der dan aartsbisschop Feltin heeft zijn hoge bewondering ge uit voor de wijze, waarop het orgel van zijn kathedraal werd bespeeld. Heydendael heeft ook tijdens de receptie in de Ned. ambassade, waar de verjaardag van H.M. de Koningin met luis ter werd gevierd, zijn kwalitei ten bewezen en wel door de in troductie van „De wereld roept", een modern mijnwerkerskoor met karakteristieke weergave van het femechaniseerde ondergrondse edrijf. Als tekstdichter had hem bijgestaan, de heer Tj. Paasma, die zelf ondergronds mijnwerker is geweest. Bij de Nederlandse am bassadeur. De Nederlandse kolonie, met ambassadeur Baron van Boetze- laer van Oosterhout aan het hoofd, heeft in de tuin achter de ambassade met grote aandacht het mannenkoor gevolgd en spon taan verklaard, dat hij de vader landse zang ver van huis helaas moet missen. De waardering was (Advertentie) RIJWIEL MOTOR Volendam heeft bij onze lezers toch wel een groot vertrouwen. Het merendeel voorspelde een zege van de wijdbroeken, met als resultaat natuurlijk nul punten. De overige wedstrijden boden echter meer kansen op puntenwinst en vooral daarvan is druk geprofiteerd. De eerste prijs viel onbedreigd. Niet één kon het totaal van zes punten benaderen, maar om de andere prijzen is verwoed gestreden. Het resultaat daarvan is: Eerste prijs: W. ZOMERDIJK, Em. de Wittestr., 18, Alkmaar. Tweede prijs: JAC. VENNEKER, Slootgaard C83, Harenkarspel Drie derde prijzen: E. v. d. AAKSTER, Clarissenbuurt 15, Alkmaar; GERARD APELDOORN, Vennewater 5, Eg- mond-Binnen en L. DE GOEDE, Westerweg 274, Alkmaar. Voor deze week zochten wij uit: UITSLAG INVULLEN Naam: Woonplaats: Adres: 8. Achter de namen van de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zal worden beslist Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als brief worden verzonden De enveloppe NIET dicht- plakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG" daarmee bespaart U ons veel werk. Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 Uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd. ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel. docb tuet met de goede cijfers krijgt men één punt Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd. trouwens algemeen en strekte zich bijvoorbeeld ook uit tot bin nen de muren van het stadhuis met zijn zalen, waar Pancratius zowel de Marsaillaisse als het Wilhelmus tot een uitvoering bracht, waarvoor de vice-presi dent van de Parijse gemeente raad zodanig was getroffen, dat hij geschenken liet aandragen. Er zijn. bij gelegenheid van dit bezoek ook tal van toespraken gewisseld bij welke gelegenheid werd herinnerd aan het feit, dat dit mannenkoor komt uit de Lim burgse mijnstreek, die zo nauw is betrokken bij het plan-Schu- man, welk plan in Frankrijk, met name in Parijs, zijn baker mat heeft. Het waren meest geest rijke woorden, die van, Franse zijde werden gesproken, geen ge legenheidstaai, maar vol bewon dering voor de vocale prestaties uit het kleine Nederland. 's GRAVENHAGE De oud hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage, de heer Valken, zal niet in beroep gaan tegen de uitspraak van het ambtenarenge recht te Den Haag, waarbij zijn bezwaren tegen het hem verleen de ongevraagde eervol ontslag als hoofdcommissaris ongegrond wer den verklaard. De centrale raad van beroep zal zich, evenals het ambtenarenge recht bepalen tot de formele zijde van de kwestie, welke zich alleen bezig houdt met de vraag of de betrokkene de leeftijd van 55 jaar gepasseerd is, aldus het stand punt van de heer Valken, die o-m. verklaarde, dat hij de zaak alleen voor 't ambtenarengerecht heeft aanhangig gemaakt, omdat hii voor het forum van de open baarheid openbaargemaakt wilde zien dat hiér in willekeur gehan deld was. Tien jaren geleden kon men de plas overzien, welke het laatste deel van de droogvallende Noordoostpolder nog bedekte. In September 1942 kon gezegd worden: de polder is droog. Sedertdien heeft de scheppende mensenhand aan deze einde loze troosteloze moddervlakte het aanzien gegeven van een welvarend polderland met zijn onafzienbare golvende akkers, zijn groene weiden onderbroken door het intense geel van bloeiende koolzaadakkers. Alleen wanneer we het tienjarig bestaan van de polder zien als een afsluiting van de wordings geschiedenis, is er reden om even stil te staan en te gedenken. Hoewel het eigenlijk nog zover niet is, want rond de helft van de poldergronden moet nog worden uitgegeven, terwijl ook het politieke ontwikkelingsproces nog niet geheel is volgroeid, mag men in het tienjarig bestaan van de N.O.P. de afsluiting zien van de belangrijkste periode zijner schepping als een totaliteit. Hetis die wordingsgeschiedenis welke de auteur Maurits Dekker inspireerde tot het schrijven van het openluchtspel „De Achtste Dag", welke in zijn proloog een uitbeelding geeft van de pelgrims tocht der mensheid vanaf het stenen tijdperk tot aan onze eeuw, waarna in het tweede deel het machtige werk van de polderaan- lag en de opbouw, van een nieu we samenleving worden verwerkt. Hierover vertelde de regisseur Ad Hooykaas enige interessante bijzonderheden. Ongeveer 250 polderbewoners. vermoedelijk bijgestaan door enkele beroeps acteurs. zullen dit spel opvoeren, waarvoor een decor wordt ge bouwd dat 12 meter hoog is en 45 m breed. Dit décor teit ver schillende speelvlakken op ver schillende hoogten, waardoor het mogelijk is de op- en neergang van dé pelgrimstocht der mens heid visueel voor te stellen. Er zal ruimte zijn voor 5000 zitplaat sen. De polderfeesten worden ge vierd met herdenkingsfeesten, za- kententoonstelling, concours hip- pique, veetentoonstelling, kinder feesten en drie opvoeringen van het openluchtspel „De achtste qag". De feesten zijn geprojec teerd op Woensdag 2 t/m Zater dag 5 Juli. Zelfs krijgt de N.O.P. zijn eerste Lunapark. In verband met de aanstaande feesten werd een persconferentie gehouden en het sprak wel van zelf dat Ir Minderhoud, lid van de directie belast met de kolonisatie van het nieuwe land, nog wel een en ander te vertellen had over de stand van zaken in het nieuwe land, dat vooral om deze tijd van het jaar een welvarende indruk achter laat. Het is al weer vijf jaar geleden dat de eerste 47 boerderijen werden uitgegeven en DRIE ARBEIDERS GERAAKTEN IN BRAND GOES Door een ontploffing in de stookketel van de coöpera tieve warmwater roterij „De Koe wacht" te Goes ontstond een felle brand. Het vuur, dat in de kurk droge voorraad schoven een wil lige prooi vond greep ook de kle ren van een drietal arbeiders. Na dat deze arbeiders zich een weg hadden gebaand naar de open lucht, hadden zii de tegenwoor digheid van geest naar een dicht- bii gelegen kreek te rennen en zich in het water te storten". Met vele brandwonden overdekt werden zii naar een ziekenhuis in Hulst vervoerd. De materiële schade is vrij gering. SLECHT VOORBEELD AAN DE WERELD LONDEN. De voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Londen G. J. L. van der Lande, heeft gisteren op de jaarlijkse bijeenkomst van de Kamer verklaard, dat Amerika en Engeland de rest van de we reld een slecht voorbeeld geven door opnieuw handelsbeperkingen in te voeren. De Britse beperkingen hebben een ernstige slag toegebracht aan de Engels-Nederlandse handel en erger is, dat andere landen het voorbeeld volgen. De Verenigde Staten vragen zich af, waarom de economie van andere landen ont wricht is, maar zij weigeren vrijwel geheel de buitenlandse import. De werkloosheid in Nederland neemt toe en als deze tendens voortduurt, zou de regering ge noodzaakt kunnen zijn, de in voer te beperken. thans reeds 680. Nog dit jaar kan de uitgifte van 80 nieuwe bedrij ven worden tegemoetgezien en dan zal ongeveer de helft van het totale aantal uit te geven bedrij ven (1617) verpacht zijn. De pio niers komen over 't algemeen wel aan hun trekken. Er waren plm. 500 pioniers die vo,or 1945 ten minste twee jaren m de polder hadden gewerkt. 345 hebben een bedrijf gekregen!*ten nog 45 pio niers komen voor een bedrijf in aanmerking, zodat rond 80 pet in de polder een zelfstandig bestaan heeft verworven. 10 pet bezat niet voldoende capaciteiten voor een eigen bedrijf en de andere 10 pet emigreerde of is teruggekeerd naar het oude land. KAMPIOENSCOMPETITIE START OP 18 MEI In een bijeenkomst onder lei ding van het bestuurslid van de KNVB de heer G. Kruyver en waarin vertegenwoordigers van de kampioensclubs Ajax, Haarlem en Willem 2 aanwezig waren, als mede representanten van de ge gadigden voor de titel in de eerste klasse D Sparta en Hermes DVS, zijn de data voor de kampioens competitie vastgesteld. Het programma ziet er als volgt uit: 18 Mei Haarlem-Willem 2 en Ajax-kampioen eerste klasse D; 25 Mei Willem 2-Ajax en kam- Dioen eerste klasse D-Haarlem; 2 Juni: Haarlem-Ajax en Wil lem 2-kampioen eerste klasse D; 7 Juni: aanvang 19.30 uur Ajax- Haarlem; 8 Juni: kampioen eer ste klasse D-Willem 2: 15 Juni: Ajax-Willem 2 en Haarlem-Kam pioen eerste klasse D; 22 Juni: kampioen eerste klasse D-Ajax en Willem 2-Haarlem. De beslissingswedstrijden voor het kampioenschap eerste klasse D tussen Sparta en Hermes DVS wordt, naar bekend, 11 Mei ge speeld. Wanneer de wedstrijd in een gelijk spel eindigt en de ont moeting overgespeeld moet wor den, begint de kampioenscompe titie niet op 18 Mei, maar op 25 Mei. Gaasterkerk 6 te Teneriffe; Ko- ta Inten 6 te Penang; Rijndam, 9 Southampton verw.; Sibajak 5 te Quebec; Fairsea 5 470 NO Wel lington; Laagkerk 5 v. Genua nr Port Said: Willem Ruys 5 v. Co lombo nr Aden; Ampenan 5 v. Aden nr Suez; Bantam p. 5 Gi braltar/LiverpoolBorneo p. 6 Finisterre/Port Said; Celebes p. 5 Wiaht; Drente 6 te Suez; Roe- piat 5 v. Suez nr Aden; Sumatra 5 v. Belawan nr Colombo; To- mini 6 te Belawan. Nieuwe burgemeesters Bij K.B. van 3 Mei is met in gang van 16 Mei a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Ommen, Mr. C. P. van Reeuwijk met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Marken. is met ingang van 16 Mei be noemd tot burgemeester der ge meenten Westerbork, de heer G. Londo, thans commies ter ge meentesecretarie van IJsselmon- de. is met ingang van 16 Mei a.s. benoemd tot burgemeester van de gemeenten Baarland en Oude- lande, de heer W. N. van Liere, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Vrouwenpolder. is met ingang van 16 Mei a.s. benoemd tot burgemeester van de gemeente St. Laurens, de heer W. Baas, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Kerkwerve IN een schoenenzaak ston den eens twee kinder schoentjes, twee rode kin- flerschoentjes. Ze waren pas nieuw en ze glommen en blonken dan ook, dat het een lust was. Omdat ze zo piepjong waren, vonden ze alles in de winkel nog mooi. Ze keken met bewondering naar de sierlijke dames schoentjes van goud- en zilverleer, waaraan heel hoge hakjes zaten. Ze had den ook ontzag voor de grote herenschoenen, waar Je wel ln verdwalen kon en naar de schoenlepels, die de lastigste mensen in de lastigste schoenen hielpen. Ja, het was allemaal even mooi en fijn in de winkel. Wat gezellig was het bij voorbeeld niet,' als er klan ten binnenkwamen en op de fluwelen stoelen gingen sitten. Wat moest het zijn? Herenschoenen voor me neer of stappers voor de kinderen. De twee rode schoentjes wachtten altijd met spanning, wat het ant woord zou zijn. „Ik wou, dat ze ons eens namen" fluisterden ze tegen elkaar, maar vreemd, dat gebeur de niet. De roodleren schoentjes waren nog al duur, zie je, en nu het zo mer ging worden, kochten de meeste moeders liever goedkopere sandaaltjes. Na een paar weken wer den de schoentjes 'het wach ten moe. „Ze nemen ons niet" zuchtte een van de twee, het rechter „en ik zou toch zo graag eens naar buiten zijn gegaan". Het an dere knikte. „Ik ook wel" zei het toen. „Maar" ging het rechter schoentje ver der, „maar.het zou toch wel kunnen?" „Hoe bedoel je?" vroeg het linker. „Nou" was het' antwoord, „we ■kunnen toch zelf de wijde wereld in gaan." Het an dere stappertje schrok. „Be doel jede winkel uit lopen?" riep het angst'g, „nee dat nooit! Je weet zelf de weg toch niet buiten? En het is druk, kijk maar" De winkeldeur was net opengegaan. „Kijk eens naar die mensen en die 'auto's", waarschuwde het ene rode schoentje, „wat moet dat gevaarlijk zijn". „Hè, de zon schijnt zo heer lijk buiten en de lucht is zo blauw" zei het andere, „zou je geen zin hebben om mee te gaan?" Het linker schoentje schudde van nee. „Absoluut niet" zei het en angstig liet het er op vol gen: „Ga jij dan wel?" „Ja" zei 'het rode schoentje en terwijl de meneer van de winkel 'bezig was met zijn klanten, liet het zich van de toonbank glijden, plofte op het dikke kleed en stapte stilletjes de winkel uit! Het andere schoentje bleef verdrietig achter, dat begrijp je., Zou het zijn Daar was zeker Iets leuks te doen. Zonder zich te be denken stapte het de win kel binnen. Het was een slagerswinkel en raad eens, waarom het daar zo druk was? Omdat alle kinderen, die er een boodschap deden, een dik stuk leverworst ca deau kregen. Een klein ventje stak net zijn handje uit, maarhet greep mis. Het stuk leverworst viel naar beneden, precies op. op het rode schoentje!" „Ai" riep het jongetje, „kijk nou eens, hier staat zo maar een rood schoen tje op de grond. Van wie zou dat zijn?" Het bukte zich, maar het was net niet tweelingbroertje nog wel terugzien? zich zelf, maardat was eigenlijk niets dan groot spraak. Van de blauwe lucht zag het kleine schoen tje tussen al die grote schoenen en mensenbenen maar een heel klein beetje en van de warme zon merkte het al even weinig Toch liep het dapper ver der, want het was nu een maal in de wijde wereld en het wilde iets beleven. Maar ja, waar zou iets te beleven zijn? Alle mensen gingen dezelfde kant op en ze de den niets anders dan maaT winkels kijken. Het schoen tje moest nog oppassen.dat het niet_ onder de voeten van de mensen kwam, want hét' was die dag heel druk Het was Zaterdag, moet je weten. „Poeh" zuchtte het rode schoentje na enige tijd. „wat word je daar moe van. En nog steeds, nog steeds niets beleefd. Maar wacht eens wat is dat daar?" Het schoentje zag een winkel, waar heel veel kinderen binnen liepen. vlug genoeg. Het rode schoentje had een aanloop je genomen en holde de winkel uit, de straat op. Daar verdween het zo vlug mogelijk tussen de men senmassa, want nu de kin deren eenmaal wisten, dat het echt lopen kon.... Hij hoefde niet lang te 'oeken en met een triom fantelijke snuit nam hij 'het kleine rode schoentje in zijn hek. Het schoentje zweefde door de lucht en bleef toen hangen. „Wat gebeurt er?" riep het, maar de does stel de hem gerust. „Je ruikt zo lekker naar leverworst" zei hij, „hè dat doet me goed." Hij snoof weer eens diep en deed zijn ogen dicht maar opeens werd hij wreed gestoord. „Tompie" zei een dame, terwijl zij het dier stevig bij zijn oor greep, „wat be tekent dat? Hoe kom je aan dat schoentje?" Tompie liet zijn staart hangen. „Dat weet ik ook niet" zeiden zijn ogen, maar daar nam het vrouwtje geen genoegen mee. Stel je voor, haar Tompie stond daar met een prachtig rood schoentje in zy'n bek, dat helemaal niet van haar was. Straks zou den de mensen nog den ken, dat het gestolen was. En waar was het andere? „Waar is het andere schoentje. Tompie? Vlug, ga zoeken!" Arme Tompie, in plaats van een heerlijke leverworstgeur op te snui ven, moest hij naar het an dere rode stappertje gaan speuren. Hij besnuffelde alle kanten van het schoen tje. tot hij geen leverworst meer rook, en begon toen te lopen, eerst links af en vervolgens de lange winkel straat over. Bij een hoek stond hij stil. „Schoenen zaak" stond daar op een winkel. Met een zucht van verlichting stapte de dame naar 'binnen. „Ha!" riep de meneer van de winkel meteen, toen het Tompie met het rode schoentje zag, „daar is het, het is terecht!" Hij zette het rode schoentje weer gauw naast het an dere en sprak toen nog even vriendelijk met het vrouwtje van Tompie. Hoe het schoentje buiten was gekomen, wisten ze niet, maar het was terug en daar waren ze allebei heel blij om. En wie er nog meer blij waren? De twee rode schoentjes, die weer veilig en gezellig bij elkaar ston den. „Ik dacht, dat je nooit meer terug zou komen" zei het linker schoentje en het rechter antwoordde: „Eerlijk gezegd ben ik er self ook een beetje bang voor geweest, maar weet je, waardoor Ik gered ben? Door een groot stuk lever worst." Toen volgde er een heel lang verhaal, maar dat hoef ik niet meer te ver tellen, want dat kennen jul lie nu allemaall DEN HAAG. De vraag of de doodstraf in het oorlogsrecht gehandhaafd zal worden, is gisteren actueel geweest bij de behandeling, van het wetsontwerp „Oorlogsstrafrecht" in de Tweede Kamer. De heer Donker (Arb.wilde het uitspreken van de zwaarste straf tot een minimum beperken en hij diende daartoe een amendement in, dat bestrijding vond van vele kanten. De minister van Justitie kwam de woordvoerder van de P.v.d.A. zoveel mogelijk tegemoet door in de wet op te nemen, dat de schuldige met eenparigheid van stemmen tot de doodstraf moet worden veroordeeld. Dit was de heer Donker nog niet genoeg. Hij handhaafde zijn amendement, dat voorstelt na beëindiging van de staat van oorlog alleen dan de doodstraf uit te spreken indien de veiligheid van de staat of van de maatschappij dit eisen. Over de toepassing van de dood straf in tijd van oorlog waren de meningen niet verdeeld. Het punt van discussie vormden de von nissen, die na beëindiging van de oorlog zoudenmoeten worden gewezen. „Laten we het wetsont werp niet ver-donker-en", zeide prof. Gerbrandy (A.R.). Deze spreker was van mening, dat de gerechtigheid het opleggen van de doodstraf ook als de oorlogs toestand is beëindigd eist, een mening, waarbij de heer de Haas (K.V.P.) en de heer v. d. Feltz (C.H.) zich aansloten. De heer de Haas bepleitte voorts berechting van oorlogsmis dadigers door de gewone rechter en niet door bijzondere colleges, zoals het wetsontwerp voorstelt. Deze spreker maakte er bezwaar tegen, dat de politieke delinquen ten weer als een aparte groep zouden worden behandeld. De woordvoerder van de K.V.P. voerde eveneens bezwaren aan tegen de termijn van ten hoogste een jaar, dat in verzekeringsstel ling kan duren. Volgens hem zou Typograaf bedroog een vrouw De Rotterdamse rechtbank heeft gistermorgen conform de eis de 32-jarige Rotterdamse typograaf G. K. veroordeeld tot een gevan genisstraf van één jaar en 6 maanden met aftrek. Hij zou een vrouw, die hii beloofd had te zul len trouwen, hebben opgelicht voor f 129 Tot een huwelijk kwam het echter niet. met een tijd van ten hoogste drie maanden kunnen worden vol staan. De minister deelde deze mening niet. Het argument van de heer de Haas voor berechting door de gewone rechter: „omdat het zeer gecompliceerde gevallen betreft", gebruikte minister Mul- derije tegen een dergelijke gang van zaken. Juist omdat het een criminaliteit van zeer bijzondere aard betreft, zal een bijzondere rechter moeten oordelen. De Kamer zal vandaag over het amendement en het wetsontwerp stemmen. Kantoorbediende pleegde verduistering Voor de Haagse rechtbank verscheen gistermorgen de kan toorbediende J. W. M„ die ten nadele van de Westlandse Stoom trammaatschappij een bedrag van f 6.560.had verduisterd, vorig jaar in September gepleegd. Verdachte had het geld eerst "in een bus in de duinen begraven. Later had hij een deel van de buit opgegraven en weggeworpen en een aantal bankbiljetten, die vochtig waren geworden, had hij op het kantoor van de Stoom trammaatschappij gedroogd. Uit een psychiatrisch rapport bleek dat M. verminderd toerekenings vatbaar was. De officier eiste we gens verduistering 1 jaar gevan genisstraf met aftrek, vier maan den voorwaardelijk en een proef tijd van drie jaar. De verdediger vroeg een voorwaardelijke straf. Thans ruim twee millioen radio-luisteraars Het aantal aangegeven radio- i ontvangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 Mei j.l. 1.668.000 tegen 1.658.494 op 1 April. Op 1 April waren er 484.012 aange slotenen op het rijksradiodistTi- butienet tegen 484.250 op 1 Maart. Tezamen zijn er dus ruim 2 millioen geregistreerde luiste raars. ^Advertentie) Maak er daarom van wat er van te maken is. Als U 70— 80 pet. van uw leven in huis doorbrengt, is het noodzake lijk dat II goede G-B be hangsels op de wanden heeft, zonnige rustige behangsels, die het korte leven belang rijk veraangenamen. Kies vandaag nog uit de prachtige G-B behangselcollectie 1952. Elke goede schilder/behan ger heeft deze in huis. Verlaging stgarenaccijns DEN HAAG, 6 Mei (Van on ze parlementaire redacteur). De Eerste Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming goedge keurd het wetsontwerp, waarbij de accijns op sigaren tijdelijk worden verlaagd. VEEMARKT PURMEREND PURMEREND, 6 Mei Nadat we gisteren grote voorjaarsmarkt hadden gehad, viel er hedenmor gen over het aanbod niet te kla gen. Ook de vraag was goed; in de vette koeien was weer 'n wil lige handel, waardoor de prijzen hoger lagen. Lopen de prijzen van de vette koeien gestadig op, in gelde koeien was de handel ook weer florissant; wel belemmeren de hogere vraagprijzen de vlotte gang. Ook op de verse markt was de handel, bij een groter aanbod heel waf levendiger dan gisteren. Er was ook veel meer belangstel ling, en voor deze dieren met de witte bewijzen worden hoge prij zen verlangd. Op de nuchtere kal- verenmarkt ging het helemaal crescendo. da£r niet alleen voor de slacht een heel willige handel was, maar ook voor de fokkalve- ren- Ook de vette kalveren waren goed gezocht. Er schijnt daarvan wel wat export te zijn naar Frankrijk, waardoor de prijzen flink ziin opgelopen. De wolvee markt had ook iéts levendiger aanzien, vooral in de lammeren was flink handel; ook voor de slacht wareri de beste gezocht; ze deden zo om de f 80,Voor de weiderii werden prijzen van om de f 70,uitgelegd. Bji 'n klein aanbod van vette varkens, was de handel heel goed met flinke ho gere prijzen; een enkele bracht in de vroegte 2 a 4 centen meer op dan de notering. De afloop was kalmer. Op de biggentnarkt zag het er niet zo best uit. De maatregelen die genomen ziin in het vervoer, schakelden de kapers uit Zuid-Holland en Utrecht ge heel uit. E)e paardenmarkt was stil en duur en de pluimveemarkt was maar heel dun bezet, met 'n kalme gang

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7