Uitvoer de belangrijkste motor in ons economisch proces" Leiding totaal doorgeslagen Woning en practische kleding op en voor het platteland Loop der bevolking UW PUZZLE u i H MINISTER VAN DEN BRINK: Zwaartepunt moet liggen op industriële export voor vandaag n De fraude in de Leeuwarder gevangenis Stapels goederen gingen de verkeerde weg op Wat agrarische beurs de huisvrouwen biedt Nederland laagste sterftecijfer Korea in impasse JloMefétaatjei en Naar wij vernemen Scheepsberichten (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 7 Mei. De exportnota is op het juiste moment gekomen, meende minister van den Brink bij de beantwoor ding van de opmerkingen, die Dinsdag in de Tweede Kamer zijn gemaakt. In de afgelopen jaren ging de buitenlandse export van een leien dakje en was zij rest-post van het natio naal inkomen en binnenlandse consumptie plus investeringen. Thans is de uitvoer de belangrijkste motor in het economisch proces. Enige jaren geleden zou het beroep van de regering niet zo veel indruk op het bedrijfsleven hebben gemaakt. De bewindsman was het er mee eens, dat de agra rische export, noch de binnen landse en de Europese markt, verwaarloosd mogen worden. Maar dat neemt niet weg, dat het zwaartepunt toch bij de in dustriële uitvoer ligt. In de nota heeft de regering slechts willen zeggen, dat de zuigkracht van de binnenlandse vraag in geen geval een rem op de uitvoer mag be tekenen. De exportpositie geeft, gezien de invoerbeperkingen waartoe verschillende landen onlangs zijn overgegaan, geen aanleiding tot optimisme. Maar dat mag ons er met van weerhouden het struc turele probleem onder de ogen te zien. De minister was van mening, dat een binnenlandse koopkrachtverhoging de buiten landse afzetmogelijkheden op de duur dusdanig zouden beperken, dat dit door de heer Kikkert (C.H.) aanbevolen middel hem erger toeleek dan de kwaal. In dit verband kunnen slechts par tiële maatregelen worden getrof fen om de positie van bepaalde bedrijfstakken te verlichten, zo als bijvoorbeeld de verlaging van de sigarenaccijns. Aan de heer Stapelkamp (A.R.) gaf de be windsman toe, dat verschillende bedrijfstakken, zoals bijvoorbeeld de visserij, vergeten zijn. Men mag het belang van deze op zich zelf ongetwijfeld verdienstelijke bedrijven echter niet overschat ten. De bijdrage, welke door de visserij aan het nationaal inko men in 1951 werd geleverd, be loopt niet meer dan 1/3 procent. Nieuwe markten Er is geen sprake van een dis criminatie tussen de Europese en de overzeese export. De bedoeling van de fiscale faciliteiten is niet de ondernemers een extra-winst in de schoot te werpen, doch voor hen de extra-risico's, die aan verre en onbekende markten zijn ver- No. IS. 1 3 r 3 3 /o n /j w f SÓ V Jo J/ JJ .V J6 V v Jo s/ jj JJ jy 36 Si> W vo 4" bonden, aanvaardbaar te maken. Dit laatste argument voerde ook minister Lieftinck aan toen hij later de heer Hofstra (Arb.) er op wees, dat het fiscale beleid geenszins de rol van dienstmaagd heeft gespeeld van de economi sche politiek, doch dat de belas- tingpolitiek slechts een weerspie geling is geweest van het alge meen beleid, waarvan de econo mische politiek een onderdeel is. Naar aanleiding van de vragen, hoe het met de Benelux stond, zei minister van den Brink, dat de Nederlandse regering er bij de Belgische op heeft aangedron gen, dat tot publicatie van de uitgewisselde nota's mag worden overgegaan. De minister verwacht het antwoord van Brussel zeer spoedig. Zowel de bewindsman van Economische Zaken als die van Financiën waren van mening, dat onderzocht dient te worden in hoeverre de belastingfaciliteiten op de Horecabedrijven toegepast zouden kunnen worden. Met de heer Weiter achtte prof. van den Brink de onpersoonlijke reclame terug. in Amerikaanse tijdschriften en de uitgave van een exportgids van het grootste belang. In Me- xico-City zal in het najaar een tentoonstelling worden gehouden van Nederlandse producten, die door Prins Bernhard zal worden geopend. De handel met het Sovjet-blok zal worden bevorderd. Met dien verstande echter, dat zal worden nagegaan of politieke en strate gische overwegingen dit toelaten. Met de heer Korthals (V.V.D.) was de minister het eens, dat het buitenland zich niet onaangenaam getroffen behoeft te gevoelen door de Nederlandse maatregelen tot exportbevordering. Andere landen zijn heel wat verder ge gaan en geen enkel heeft daar aan zo een openlijke behandeling in de volksvertegenwoordiging gegeven. Prof. Lieftinck deelde nog mede, dat de regering goede hoop heeft op het voortbestaan van de E.B.U., ook indien Amerika geen hulp zal willen verlenen om het werkkapitaal uit te breiden. De exportbonus van tien procent moet zo beperkt mogelijk gehou den worden, omdat bij een rui mere toepassing het effect min der wordt. Het bezwaar van de heer Janssen (K.V.P.), dat de leveranciers van de exporteurs niet van de fiscale tegemoetko ming kunnen profiteren, achtte deze bewindsman om belasting technische redenen niet te onder vangen. RUURLOSE BOERENDANSERS NAAR ITALIË RUURLO 7 Mei De Ruurlo- se boerendansers zijn hedenmor gen naar Sicilië vertrokken. De dansiers zullen Zaterdag en Zon dag a.s. in Catania deelnemen aan een internationaal dansfeest. Op 16 Mei keren zii in Nederland De directie van de jubilerende Staatsmijnen. V.l.n.r. dr. ir. J. S. A. J. M. van Aken, drs. A. C. J. Rottier, dr. ir. Ch. Th. Groothoff (president-directeur), mr. F. M. J. Jansen. De burgemeester van Kopen hagen, H. R. Sörensen, is be halve burgemeester óók nog tuinman. Nadat de vereiste formaliteiten waren afgedaan en de verbali santen hun verklaringen hadden (Van een onzer verslaggeefsters) In het hart van de Utrechtse Beurs voor Landbouw, Zuivel en Visserij, in twee hallen op het Croesefaanterrein, wordt ni. de tentoonstelling „Woning en Kleding" gehouden, welke tot stand is gekomen door samenwerking van de verschillende bonden van plattelandsvrouwen in Nederland, naar ontwerp van de architect Rietveld. Zij is volkomen aangepast aan het leven op het platteland, niet alleen wat de inrichting van het huis betreft, maar ook ten aanzien van de kleding. Op iedere beurs of tentoonstel ling tracht men iets nieuws te brengen en ook nu weer is dit het geval. Het voornaamste en te gelijkertijd meest practische is wel de „damalino" dameskleding welke speciaal bedoeld is voor werk en sport. De „damalino" is als overall, als broekrok en als short in de handel gebracht. Het rugpand van het jasje en de pan talon is aaneen. Aan de boven zijde van de broek is een taille band getrikt, Welke met een punt omhoog loopt. Op deze uiterste hoogte zijn knopen aangebracht, welke dienen om het nauw slui tend jasje te bevestigen. Voor het werk op het land is deze kleding uitermate geschikt. Ook voor de sport zullen deze modellen gretig aftrek vinden. Het grote voordeel bij de shorts is dat er een speci ale binnenbroek is ingezet, welke met elastiek wordt afgesloten. In alle mogelijke tinten zijn de „da- malino's" uitgevoerd. Schoenenshow Een kleine schoenenshow laat enkele aardige schoentjes in de populaire prijsklasse zien. Luch tige en geklede schoenen en mo dellen voor moeilijke voeten. Voorts is op de R.Z.T.V. speciale aandacht geschonken aan de wo ninginrichting. Ternauwernood (Van onze verslaggever) LEEUWARDEN. Veel belangstelling werd er gisteren aan de d'ag gelegd, toen de Meervoudige Kamer van de Arrondisse mentsrechtbank te Leeuwarden zich bezig hield met het trieste geval van de fraude in de gevangenis, gepleegd niet alleen door lagere ambtenaren, maar zelfs door de hoofdleiding. Men heeft kans gezien zich stapels goederen van allerlei aard toe te eigenen. De rechtzaal leek wel een venduhuis: stoffen, voet ballen, schoenen, linnen, een bromfietsmotor, meubilair, ja wat niet al, lag kris-kras op en door elkaar gestapeld.. bekrachtigd, werd Marten S., de 43-jarige werkmeester in de ge- gevangenis, voorgeroepen. Hij heeft aan de opkopers G. H. en de N.V. H. ongeveer 6000 kg oud lood en zink afgeleverd, afkom stig van het gevangenisterrein, wanneer daar een of andere ver nieuwing had plaats gevonden. De vrachtwagens van de kopers liet hij brutaalweg op het binnen plein van de gevangenis komen. Bij de afrekening van het gele verde bedong Pieter D. G., kan toorbediende bij de N.V. H., een zeker deel van de buit. Onder vraagd gaf hij toe van verdachte van Kooten f 100.te hebben gekregen, terwijl bovendien het vermoeden sterk is, dat hij ook met het gewicht heeft geknoeid. Verdachte S. gaf ook toe van kan men zich indenken, dat ook op de boerderij het moderne meu bel op zijn plaats is. En toch ziet men hier voor eigen ogen het be wijs geleverd. In de huiskamer prijken keurige schakelmeubelen van mahonie-, kersen- of eiken hout. De stoelen van de eetkamer zijn veelal bekleed met kunstleer of plastic. De gordijnen zijn meest gemaakt van katoen of linnen met ingeweven motieven. Woningindeling Ook aan een me^r practische woningindeling, waar het steedse comfort volkomen tot zijn recht komt is volle aandacht besteed. Wat dunkt U van zo'n gezellige stoffen lampekap, welke met ge raamte en al zo maar in de was tobbe kan worden gestopt? Of van een douche welke eigenlijk niets anders is dan een grote em mer opgehangen aan een touw? In de bodem is op eenvoudige maar daarom niet minder vin dingrijke wijze een sproeier aan gebracht welke van de grond af geregeld kan worden. En van zelfsprekend zijn de aanschafkos ten van dit simpele sproeiappa raat heel wat minder dan van de tot dusverre gangbare. We heb ben slechts enkele typische voor beelden genomen uit de rijke schakering van practische- ge bruiksvoorwerpen, welke op deze agrarische beurs zo talrijk te be wonderen zijn. enkele aannemers 10 pet. te heb ben ontvangen van elke f 50. voor verwerkt hout, in de hoop, dat zij een order zouden krijgen voor een te levéren machine. De president merkte op, dat de lei ding in de gevangenis wel totaal is doorgeslagen. Nadat de Officier van Justitie, mr. dr. F. Hollander, had mede gedeeld, in al deze zaken één gecombineerd requisitoir te zul len houden, werd verdachte Evert van K., 40 jaar en bouwkundig ambtenaar bij de Rijksgebouwen dienst, voorgeroepen. Ook aan hem was diefstal ten laste ge legd. Deze verdachte had de bru taliteit voor zich in de gevange nis een complete kampeerwagen te laten maken, waarvoor aan materiaal ruim f 650.werd ver bruikt. Particulier gekocht zou deze wagen, aldus de Officier, minstens f 1000.hebben gekost. Op de werkstaatjes werd voor loon van zes werklieden een be drag genoteerd van totaal 50 cent! Verdachte verklaarde desgevraagd thans in staat te zijn de kampeerwagen te betalen. Voor de pauze werd daarna nog voorgeroepen Hendrik S., opzich ter in de kleermakerij, die, zo liet de president, mr. H. J. van Maanen, zich uit, als een ekster door de gevangenis is gevlogen en pikte wat hij kon krijgen. Verdachte gaf de feiten toe en zeide voor de verleiding bezwe ken te zijn door de ziekte van zijn vrouw, waardoor hij finan cieel in de put kwam te zitten. (De behandeling duurt voort) Nederland heeft van alle West- Europese landen het hoogste ge boortecijfer. Wel is het aantal ge. boorten per duizend inwoners de laatste vijf jaar geregeld gedaald, n.l. van 30,2 tot 22,3 maar in de andere landen is het geboortecij fer nog belangrijk lager, alleen in een reeks niet-Europese landen is het aantal geboorten per duizend inwoners hoger dan in ons land. b.v. in Canada en in de Verenigde Staten. Dit alles blijkt uit een vergelijkend overzicht van het centraal bureau voor de statistiek. Het sterftecijfer is in Neder land lager, dan in enig ander land ter wereld. Lager ook dan bet ooit tevoren is geweest. Het sterf tecijfer is nu 7.6 per duizend in woners. Dit laagste record wore't in Europa het dichtst benaderd door Noorwegen, dat 8,3 sterfge vallen per duizend inwoners telt. Ook in Amerika en Canada ligt het sterftecijfer hoger. Ons hoger geboorte en 1-agèr sterftecijfer heeft tot gevolg, dat Nederland ook bovenaan staat onder de West-Europese landen, w-at betreft de gemiddelde jaar lijkse toeneming van het zielen tal. Van 1945 tot 1951 wa-s het toe- nemingspercentaige van ons land 1.7. De bevolking van alle andere landen in Europa nemen veel minder snel in omvang toe. De Verenigde Staten hebben net als Nederland, een vermeerdering van hun bevolking van 1,7 procenrt. Canada komt noig tot een iets no- ger cijfer, n.l. 1,9 maar daartoe draagt de emigratie bij, terwijl de groei van bet Nederlandse zie lental door de emigratie juist wordt vertraagd. De onderhandelingen in Ko rea zijn in een ernstige impasse geraakt. Het laatste voorstel van generaal Ridgway hebben de communisten verworpen. In het kort hield het in, dat de V.N. dié communistische krijgsgevan genen zouden uitleveren, waar van zeker was, dat ze zich niet tegen een terugkeer zouden ver zetten. Een staatje van het En gelse ministerie van buitenland se zaken maakt de achtergrond hiervan duidelijker. Van de 20.700 gevangen geno men Chinezen willen 15.600 niet terug van de ruim 96.000 Noord- Koreanen zijn er 43.000 die geen behoefte gevoelen hun voorma lige plaatsen in de communisti sche legers weer in te nemen. Daar komen dan nog enkele twijfelgevallen bij. De Noorde lijken zouden dan 12000 man van de V.N. troe pen moeten vrijlaten Ridg way stelde verder voor een weglaten van alle ver- Van het wereldtoneel van aiic v Cl - wijzingen naar de bouw van vliegvelden in een eventuele wa penstilstandsovereenkomst maar een verwerping van de commu nistische eis Rusland toe te laten in de commissie van toezicht op het nakomen van het bestand. Hoe hardnekkig de V.N. vasthou den aan het punt inzake de krijgsgevangenen blijkt uit het feit dat zelfs het communistische voorstel om de eis van de Rus sische toelating te laten verval len geen genoegdoening gaf in Tokio. De getallen over de krijgs gevangenen doen inzien dat ze met pleiten voor het enthousias me onder de communisten. Een wraakoefening op hen, die niet terug willen schuilt hier zeer waarschijnlijk achter. Op dit punt van zaken kennen de V.N. geen pardon. Het moge dan de vijand zijn,, een aantasting van de vrije wil der krijgsgevangenen wenst men met! Ridgway heeft duidelijk willen maken, dat verdere conces sies onmogelijk zijn! Vandaar zijn formulering: „de communis- ten zijn thans geheel en al ver antwoordelijk voor de vrede." De regeringen van de landen die b« de actie der V.N. op Ko rea zijn, betrokken staan achter de verklaring van Ridgway. Eden heeft dit gistermiddag in het Lagerhuis duidelijk laten weten. Er is dus een punt bereikt waar geen enkele overeenkomst mo gelijk is. Een volkomen ineen storten van de onderhandeling behoeft nog niet te worden ge vreesd. Maar daartoe zou een wonder moeten gebeuren, of m. a. w. de communisten zouden werkelijk moeten tonen vrede te willen. Zij hebben daar 10 maan den lang de tijd voor gehad en geen enkele poging aangewend, -iet m die richting te sturen. Zij hebben klaarblijkelijk nooit an ders in de zin gehad dan om de rust aan het front te gebruiken voor de versteviging hunner mi litaire positie. Men is van geal lieerde zijde verstandig genoeg geweest dit in te zien. Elke nieu we aanval van de communisten kunnen de V.N. troepen thans met succes terugslaan, zo geven Amerikaanse militaire deskundi gen te kennen. De vraag is nu maar, wat zijn de politieke gevolgen bij eén hernieuwd oplaaien van. de strijd. Het Amerikaanse volk begint steeds meer te voelen voor een actie tegen communistisch China. En dat is juist wat de regerin gen in Washington, maar ook in Londen en Parijs allerminst wen sen. Het oude probleem, de te genstelling MacArthur-Truman zou dan, weer aan de orde zijn. De nieuwe opvolger van Ridg way, generaal Clark, neemt op een allesbehalve plezierig ogen blik het oppercommando over Bij zijn aankomst in Tokio heeft hij gezegd alles in het werk te stellen om een eervolle wapen stilstand te bevorderen. Zijn kan sen van slagen staan niet hoog. Horizontaal: 1. vruchtje, 4. nieuwe wereldtaal 7- berggeel 9. hap 10 potsenmaker 12. speelgoed 13. voegwoord 15. soort touw 17. lidwoord 18. vlug 20. jongensnaam 21. voorzetsel 22. voorzetsel 23. kippeneigensohap 24. vaatwerk 25. soort pagegaai 27. ogenblik 29. stofmaat 30. padvindersleidster 32. voorzetsel 33. soort 34. woonschuit 36. insectenieter 38. Ierland 40. rivier in Nederland 41. voorzetsel Verticaal: 1. zuivelproduct 2. maanstand 3. vr. munt 4. boom 5. lidwoord 6. roofdier 8. soort 9- rond voorwerp 11. gebogen been 12. keukengerei 14. staat in Z.-Afrika 16- broeikas 17. wapPn 19. schrijfbehoefte 21. hoofddeksel 24. wiskundige figuur 25. grote bijl 26- op de wijze van 28. na enige tijd «30. vis 31. oppervl. maat 33. elasticiteit 35. tocht 37. pers. vnw. 39. zangnoot OPLOSSING KRUISWOORD RAADSEL No. 11 Horizontaal: 1. opa; 3. aar; 3. ems; 8. el; 9. ot; 10. van; 12. ?as; 14. ode; 15. etage; 17. poker; 19. re; 20. pope; 21. tt; 23. te; 25. kaas; 26. ra; 29. stola; 31. baron; 32. aap; 33. lea; 35. toe; 36. aa; 37. st.; 38. rib; 39. dag; sta. Verticaal: 1. oever; 2. plat; 7; aga; 6. mode; 7. stern; 11. nar; 12. de; 13. spot; 14. oke; 22. taal; tsaar; 25. kop; 27. art.; 28. Aneta; 30. taai; 31. ba; 34. Eva. KERKBEZOEK In Frankrijk wordt nogal waarde gehecht aan een onderzoek, dat in het 15e arrondisse ment in het hart van Parijs, waar 10 kerken en kapellen zijn, is inge steld naar de godsdien stige toestand. Op gro te schaal wordt een al gemeen onderzoek in die geest trouwens al sinds 1930 in heel Frankrijk ingesteld, wat bewijst, dat de godsdienstige ontwikkeling in Frank rijk de autoriteiten niet onverschillig laat. Naar aanleiding van de ge noemde enquête in het hart van Parijs is ko men va.st te staan, dat een kwart gedeelte van de katholieken naar de kerk gaat.Er gaan echter tweemaal zoveel vrouwen als mannen. Maar van de gehele be volking volgt 70 procent van de kinderen het godsdienstonderwijs. En het aantal practiserende katholieken neemt toe, al naar gelang zij dichter bij de kerk wo nen. Het aantal mannen dat ter kerke gaat, is nu al veel groter dan 40 jaar geleden. Op het totaal van de bevolking van dit gebied is het echter maar 13 pet., dat zijn Zondagsplicht ver vuld. Maar, zeggen de pastoors, ter toelichting van de enquête, 't heeft die Zondag 25 November 1951, dag waarop het onderzoek werd gehou den tot 11 uur geregend waardoor het kerkbe zoek minder was dan anders. Gedetailleerde statistieken tonen aan dat het kerkbezoek het minst is onder vrouwen tussen 30 en 40 jaar. Dat wordt geweten aan huiselijke omstandighe den en echtelijke moei lijkheden. Ook neemt men aan, dat de ont wikkeling van jonge mannen en vrouwen, die uit Jiun, milieu zijn gerukt door hun trék naar de stad een der VANDAAG IETS over de komende Moederdag van a.s. Zondag. Die dag is 'n merkwaardige uitvinding van goocheme zakenlui. Achter het idee van de Moederdag dag, waarop ieder ééns per jaar extra aan moeder denkt en iets extra's voor haar doet zit een mooie gedachte. Maar zij dreigt wel eens teveel in 't zakelijke en economische vlak te worden getrokken Kinderen en grote mensen doet gerust aan Moederdag en geef haar iets extra's, maar'.laat het daar niet bij. Moeder moeten wij altijd in ere houden. Net zo goed, als ze nog tot de strijdende Kerk behoort, als wanneer zij reeds naar de zegepralende Kerk is overgegaan! oorzaken van minder kerkbezoek is. Een kwes tie die ook bij ons niet onbekend is Altijd hetzelfde Welk wezenlijk ver schil is er tussen com munisme en nationaal- socialisme? Geen enkel. Zij willen en doen het zelfde, zij stoelen beide op dezelfde wortel van het totalitarisme, dat geen mensenrechten ont ziet. Hoe weten wij niet nog van de schrikbaren de toestanden in Duits land van vóór 1945, waar de kinderen ge bruikt werden als spion nen in hun gezinnen, waar niemand zijn om geving, zelfs zijn meest- vertrouwde eigen omge ving nog kon vertrou wen Het K. N. P. weet ons nu uit Litauen, een van de eerste slachtof fers der Russische over heersing. te melden, dat „kinderen gebruikt wor den als spionnen tegen hun ouders. Als ze ouder dan zeven jaar zijn, worden ze van hun ouders weggehaald en officieel in de commu nistische leer opgevoed." Huodt uw hart vast wan neer ergens ter wereld een communistische par tij schone woorden neer schrijft over het gezins leven. Het is altijd hui chelarij. De communis ten zijn geen haar beter dan de nazi's. Wie Afrika heeft, wint de oorlog „Wie Afrika heeft, wint de oorlog". Dat was een slagzin uit een oud-Duits olad in de eerste oorlogs jaren. Toen na 1943 Afri ka in handen van de geallieerden was, en de Duitsers daar geen voet meer aan de grond kre gen had iemand in de trein, ergens in Neder land, de moed, met die oude krant, van enkele jaren terug, breed-uit voor zich, te zitten. Ver bazing bij de mede-rei zigers, die eerst na een paar knipoogjes begrip hadden voor het geval. Maar het probleem is blijkbaar nog niet van de baan. Afrika is nog altijd van belang voor de ontwikkeling van de internationale politiek. Wij lezen tenminste dat er uit Oost-Duitsland communistische agen ten (leden van de Qost- Duitse volkspolitie) met labotage-opdrachten naar Noord-Afrika worden verscheept. Clandestien natuurlijk, met Zweedse vissersboten. Het com munisme wroet overal, en de leuze, dat wie Afrika heeft, de oorlog wint, lees de wereld be heerst is nog altijd aan de orde.! Een prettige reis! Met de boot veilig uit Amerika in ons land aan gekomen, verklaarde mi nister Stikker dat hij 'n prettige reis had gehad. Afgezien van een storm die onderweg had ge woed „Er waren ta fels en stoelen en rui ten kapot en enige pas sagiers hadden een arm of een been gebroken." Een prettige reis. Geraffineerd Er zijn moeilijkheden in de staalindustrie. Dat is natuurlij 1^ de schuld van de Cóminform, dat is de Stalin-industrie. Een gevolg is o.a dat de olieraffinaderijen stil staan. Ook daar wordt gestaakt. Dit is natuur lijk veroorzaakt door 't raffinement waarmee de communistische agenten plegen te werken. Mexicaans De verloofde van een jeugdige Mexicaanse schone vertikte het. om de pantalon van haar verloofde te persen. Ze houdt niet meer van me, dacht Antonio en hij wilde zich excu- sez du peu, naar 's lands wijs, 's lands eer ver hangen, doch de buur man sneed nog op tijd het touw door. Het zou aardig zijn, om de rest van de geschiedenis te horen, maar dat vertelt Ass. Press nog niet. Wij veronderstellen dat al les weer koek en ei is. Dat gaat zo in Mexico. 700.000 dollar De familie van de be roemde acteur Rodolphe Valentino zal een eis tot schadevergoeding in stellen tegen de film maatschappij, die een film over het leven van de held gemaakt heeft. Zij vragen maar het peu leschilletje van 700.000 dollar, wegens „vergui zing, vernedering, schan de, ergernis enz. enz. Nou. voor 700.000 dollar kuh je nogal wat erger nis verdragen. Sprookjes Een hoogleraar in Ox ford staat, en hij doet dit o.i. terecht, op het standpunt, dat wij de sprookjes in ere moeten houden. Zij vormen, zegt hij, een geestelijk tegengif voor de jeugd, die ,,in latere jaren mis schien met de atoom bom en de Russische po litie kennis zouden ma ken." Wij voor ons zijn weliswaar niet zo be vreesd, dat onze kinde ren de verschrikkingen van een oorlog weer zul len moeten beleven, maar de prof. heeft ge lijk als hij vindt, dat sprookjes toch bij het kind de idee van het goede en schone leven dig houden. Dat is geen overdreven weelde in een wereld, waarin men dagelijks moet horen van foltering, verraad, spion- nage, laster, gevangen schap e.d. Zo gezien, zijn sprookjes zelfs nog zeer nuttig als geestelijk te gengif ook voor volwas senen De vrouw in de politiek is een actueel probleem. Daar zijn voorstanders van vrouwen in de poli tiek, daar zijn tegen standers. Wij geloven, dat het nuttig is, als ook de stem van de vrouw in het parlement wordt gehoord. In ons land is dat eigenlijk geen probleem meer, want er hebben ver schillende dames in de Kamer zitting. En ze doen het goed. Wij heb ben het hier dus niet nodig foefjes uit te ha len gelijk in Italië ge beurt. Daar zijn de ge meenteraadsverkiezingen op komst en nu hebben de communisten, als te genzet tegen de nieuwe methode van lijstkoppe- len, waardoor de groep van partijen, die meer dan 51 procent van de stemmen behaalt, alle zetels verkrijgt!!) nieu we „burgerlijke" par tijen gevormd, met oude burgerlijke figuren als lijsttrekkers. Dat wordt ook geprobeerd met een zekere heer Molé, die een schone dochter heeft Papa Moré wil zich wel voor dit karweitje le nen, onder de conditie, dat zijn schone dochter een verkiesbare plaats krijgt op de communis tische lijst voor de Ka merverkiezingen in 1953. De vrouw in de politiek is een actueel prolbeem. zal H.M. de Koningin op Woensdag 21 Mei a.s. te 17.30 uur de internationale expositie „De Rijn in de R.A.I." in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam openen; wordt Louis van Tulder op 22 Mei a.s. 60 jaar. Er heeft zich een comité gevormd met het doel hem op die dag een huldeblijk aan te bieden. Een officiële huldiging zal op wens van de heer van Tulder achterwege blijven; arriveerde het 5000ste schip van dit jaar Dinsdagavond laat in de Rotterdamse haven. Vorig jaar kwam het 5000ste schip op 24 Mei binnen; is de Nederlandse kustvaarder „Arnhem", die te kampen heeft gehad met zware storm en reeds twee dagen over tijd was, giste ren in Tafelbaai (Zuid-Afrika) aangekomen; hebben de zweefvliegers de Boer en Ordelman gisteren de voor Nederland ongekende hoogte bereikt van resp. 3600 en 3200 meter. Almak 7 Genua verw.; Ban tam p. 7 Kp Finisterre/Liverpool; Borneo p. 7 Gibraltar/Port Said; Dalerdijk 7 te Antwerpen; Nieuw Amsterdam 7 te Le Havre; Oran- jcfontein p. 7 Dakar/Tenerijfe; Radjfl 7 te Aden; Roebiah p. 7 Sabanp nr Djibouti; Sliedrecht 10 R'dam verw.; Stad Dordrecht 8 R'dam verw.; Talisse 7 te Aden; To sari 7 Zuidp. Ceylon/Assab; Waterman vertr. 7 v. R'dam nr Quebec; Cumulus 6 v. R'dam nr Station op Atl. Oceaan; Drente 6 2400 uur v. Port Siad; Groote Kerk 6 te Alexandria; Oranje p. 6 Pantellaria/Port Said; Tiniori 6 te GenuaModiokerto p. 6 Mini- coy: Polydorus 7 te Belawan; Roebiah 6 v. Belawan; Sarangan 6 v. Tarakan nr Priok; Tabiah p. 6 Gibraltar; Tabinta 7 v. Port Swettenham te Singapore; Wil lemstad 6 v. Plymouth nr Ant werpen. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3