HEREN CONFECT IE IS NIET MAAR EEN „PAKKIE" NIET VERWENNEN WELK MODEL TE KIEZEN oman Grote zelfbeheersing nodig bij het aanschaffen van een nieuw kledingstuk De Schotse tuit Ervaring en vakmanschap doen zich ook hier ter dege gelden Naald en draad en vingerhoed hebben in menig bedrijf een eer volle plaats behouden door WIm Knipjeheer én Roo$ l^a$5öl In de Middeleeuwen <T> ij het aanschaffen van een •*-' nieuw kledingstuk is het altijd zaak grote zelfbeheersing te be trachten en niet het model te kie zen, dat de étalagepop zo goed staat, maar steeds de proporties van de toekomstige draagster in het oog te houden. Laten we om te beginnen nu eens uitgaan van twee redelijke slanke figuren, waarvan de ene lang en de andere klein is. De eerste is als het ware gescha pen om rok en blouse te dragen, een combinatie, die haar buiten gewoon goed staat en waarmee zij zich bij welhaast elke gelegenheid kan vertonen. Ook een jurk, waar van het bovenstuk in afstekende kleur is gekozen bij de rok, kan zij goed dragen. Draagt zij een kort jasje, dan staat het haar beter naarmate het forser en royaler is. Flinke kragen en kloeke mouwen zijn hier volkomen op hun plaats. Een bolerootje staat haar kinder achtig. Ingezette mouwen zijn voor haar het meest geschikt, aange knipte mouwen mogen vooral niet te kort zijn, anders heeft zij einde loos lange armen. Om dezelfde re den doet zij goed wat langerg handschoenen te nemen, de kap van de handschoenen bedekt dan een stuk arm. Zij kan uitstekend stoffen dra gen, die met grote motieven be drukt zijn. Haar roklengte kan zij beter een ietsje te kort dan te lang nemen, want een te lange rok maakt haar lijzig. Met succes tooit zij zich met een grote hoedmaar een hoed met een hoge garnering doet haar nog langer schijnen. Haar kleine zuster kiest, als zij bedrukte stof wil dragen, een klein motiefje. Jurken met plooien en geheel doorgeknoopte sluiting staan haar prima. Haar korte jasje kan het beste recht en kraagloos zijn. Al zal een jurk haar het beste kleden, toch kan ook zij wel rok en blouse dragen, als zij de rok zo eenvoudig mogelijk en liefst een beetje aan de lange kant neemt. Een smal streepje verticaal ver werkt biedt uitstekend materiaal voor haar blouse. Haar kleine hoedje mag gerust door een om- hoogstrevende garnering bekroond worden. Wist u, dat ruim twee eeuwen geleden het dragen van ruiten in Schotland een strafbare overtre ding was? In die tijd trachtte men de invloed van de stammen uit te schakelen. Elke stam, ,,clan" ge naamd, had n.l. zijn eigen ruit. In 1782 was de ruit weer vrij en voor uitsterven behoed door de Hoog landers-regimenten. De oorspron kelijke betekenis van de ruit, had echter met clans weinig te ma ken. Het ging om rangemblemen. Een bediende droeg één kleur, een pachter twee, aanvoerders vijf. De Koning mocht er het bontste bij lopen: zeven, dichters en druïden: zes. Tegenwoordig worden die ruiten alleen nog maar benut, om dat ze flatteren Na de eerste wereldoorlog viel de grote slag: eerst schoorvoetend, maar allengs in een stijgend tempo werden dan hier, dan daar in de steden winkelpanden in gebruik genomen, waar confectiecostumes voor heren en jongens in steeds grotere verscheidenheid van maten en kwaliteiten verkocht werden. En met de stijgende omzet, welke spoedig waarneembaar was, nam ook de belangstelling voor de indu-- striële vervaardiging van kleding hand over hand toe. Wat rond de eeuwwisseling begonnen was in kelders en op zolderkamertjes met de meest primitieve hulps middelen, groeide uit tot een volwaardige massa-.febricage, waarin ervaring en inzicht werden samengevoegd met technische vaardigheid en wetenschappelijke resultaten. Het confectiepakkie, door Louis Davids zo luide bezongen als een kern merkend attribuut van de kleine man, werd allengs een costuum, waarvan de leek moeilijk kan zeggen, of het op een fabriek dan wel door een maatkleermaker is gemaakt. Ongeveer honderd jaar geleden werd in ons land de eerste con fectie vervaardigd. En wel in een stad, waarvan men dit allerminst zou kunnen verwachten, n.l. Gro ningen. De plaatselijke situatie leidde er toe, dat in deze stad het nijvere gilde der kleermakers een zeer groot deel der bevolking uit maakte. De plattelandsbevolking kwam hier veelvuldig naar de stad, om zich een costuum te laten maken. De een of andere pientere zakenman heeft toen ontdekt, dat menig costuum door hem vervaar digd, als twee druppels water ge leek op dat van hij even te voren had afgeleverd ende confec- tie-industrie was geboren. Meer dere pakken werden in voorraad gemaakt. Vanzelfsprekend ge schiedde dit alles met de hand, zodat het vakmanschap, óók bij de confectie, hoogtij vierde. Tot op de dag van vandaag is deze traditie door generaties van confectie-fabrikanten in hoge ere gehouden. Weliswaar worden nu vele bewerkingen machinaal ver richt, maar juist op die punten in het vervaardigingsproces, waar het product een beslissende phase doormaakt, is de mens er met zijn naald en zijn draad en zijn vinger hoed^ om zijn vakmanschap te la ten zien. In de wereld der heren en jongensconfectie heeft Gronin gen een naam, welke onbetwist bovenaan staat. Hier worden cos tumes vervaardigd, welke voor aanstaande magazijnen in den lan de van hun eigen waarborgmerkeri laten voorzien. In Almelo bezochten we bedrij ven, waar de industriële vervaar diging, tot op een minimaal detail na, is opgevoerd tot in de hoogste perfectie. Hier werken aan weers zijden van de lopende banden hon derden paren handen. Van snijtafel tot persinrichting vordert voor een compleet colbert nauwelijks twee uur! In Rotterdam, op een uiterst mo derne industrieflat in het hart van de stad, zagen we een productie wijze, die vele voordelen van het lopende bandsysteem vermengde met de vakmanprestaties, welke Groningen typeren. De economische voordelen van massafabricage vallen aanstonds op, als men in de werkplaatsen de stapels stoffen gereed ziet liggen om versneden te worden. Elke centimeter is benut. Uit zo'n me terslange lap worden fragmenten voor verschillende maten costu mes gesneden, welke „onderdelen" later weer bij de juiste groep (46, 48, 50 enz.) tezamen worden ge bracht. Dit uitgekiende benutten van de aanwezige goederen is mede bepalend voor de prijs, welke dan ook uiteraard lager moet zijn dan die van maatkleding. Een moeilijkheid, welker oplos sing met kracht wordt nagestreefd, is de juiste maatbepaling. Het is nu eenmaal zo, dat niet alle men sen even groot of even klein, even dik of even slank zijn. En zelfs degenen, die even lang of even breed zijn, hebben onderling weer verschillen ten aanzien van jas mouwen of broekspijpen en noemt u maar op. In Amerika is men er reeds in geslaagd door het vervaardigen van een grote verscheidenheid van confectie-costumes 95 der man- EEN SCHIP MET ZURE APPELEN Misschien heb je de mensen wel eens horen zeg- geen: „Daar komt een schip met zure appelen". Ze wijzen dan naar de lucht, waar een massa donkere wolken aan komt drijven. Dat belooft wat: hagel en donderbuien wellicht of een geweldige plasre gen of storm om er bang van te worden. Als iemand een zuur gezicht zet, zou je ook kun nen zeggen: „Daar komt een schip met zure ap pelen". Dat voorspelt ook lelijk weer. Dondet- en hagelbuien wellicht met vloek- en scheldwoorden. Een piasregentje in de vorm van een huilconcert en storm ook nog misschien, waar je ook bang van worden kunt. Als je zo'n zuur gezicht ziet aanko men, maak dat je uit de buurt blijft. Loop maar een straatje om. Je hoeft er niet gek op te zijn. Want zo'n zuurpruim jaagt alle vrolijkheid en ple zier op de vlucht. Hij bederft je eten en drinken. Hij stuurt het spel in de war. Hij maakt de naas tenliefde stuk. Wees asjeblieft niet zo'n schip met zure appelen en voorspel geen lelijk weer voor de naastenliefde. Want de hele Meimaand hebben we toch afgesproken: ZET GEEN ZUUR GEZICHT! 'n Oude man in Amerika heeft het ook gedaan, maar die kon er niet zo lang over doen als de man in Nederland! Op 28 Mei komt de Ko ningin in Culemborg. Dan is het daar groot feest! In Rotterdam heeft laatst 'n beer 'n jongen in zijn ibeen gebeten! In de dierentuin! Altijd oppas sen, kleine vrienden! Die beren lusten wat! De melk blijft nog „mager", kleine vrienden! Jammer voor jullie! Op IB October is het weer voetballen van Ne derland tegen België. Het is te hopen, dat we dan eens winnen! Het gas en het water worden niet duurder! Ge lukkig maar weer! En zet nu gauw het water op het gas! Tot de volgende week! Voorname soldaten in Parijs hebben hier veel Nederlandse meubels be steld. Zij zeiden: „Die meubels van Nederland zijn goedkope; en ook beter!" Dank u! In Deventer is de St. Lebulnuskerk fijn opge knapt! Bij de Grebbeberg, waar zoveel Nederlandse soldaten gesneuveld zijn, komt 'n heel mooie ge- dachteniskerk. Toen de Koningin en do Prins van Nederland in Amerika waren, was de Lassoman er ook! Hij kon haast nergens doorheen komen met zijn paard! De Amerikanen hebben wel geroepen: „Dag, Lasso- En de Nederlandse con fectie staat op internatio naal peil, kleine vrien den! Als je het maar weet! De sigaren worden pas na 1 Juli goedkoper! Wat laat! In Utrecht kun je over 'n poosje 'n postzegelver zameling van de konin gin van Engeland zien, kleine vrienden! En als je soms naar België gaat, dan mag je alweer flink wat sigaret ten meenemen, zonder te betalen! Op Eerste Paasdag heeft de Paus door de ra dio tot het Japanse volk gesproken. In de nacht van Witte Donderdag op Goede Vrij dag hebben de katholieke mannen van Groningen 'n stille bedetocht door de stad daar gehouden. Dat is mooi! De oude man in Pur- merend, die meer dan an derhalf uur over 3 gram tabak kan roken, is we reldkampioen pijproken. Wie heet er STANISLAUS Stanislaus, die in Kra- kau geboren werd, bleek een jongen te zijn met een ferm karakter en een helder verstand. Uit het verre Polen werd hij naar Parijs gestuurd om te studeren. Toen hij weer naar Krakau terug ging, waren vader en moeder heiden 'gestorven. Nu nam de bisschop de zorg voor hem op zich en wijdde hem tot priester. Tegen z'n verlangen in moest hij van de paus de bisschop van Krakau opvolgen. Hij had geen gemakkelijke taak. Z'n volk had zoveel gebreken: haat, vijand schap, drankzucht en bij geloof. Maar door zijn goedheid en liefde wist hij het op de goede weg te brengen. Koning Boleslaus was een woesteling, die aan z'n volk veel erger nis gaf. Maar de bisschop zei hem de waarheid en dreigde hem driemaal met de ban. De koning lachte ermee. Toen deed de bis schop het werkelijk, al wist hij, dat het hem z'n leven zou kosten. Een sluipmoordenaar van de koning doodde de moe dige bisschop met een dolk. Maar de vrucht van die dood was, dat het hele volk zich bekeerde. Op 7 Mei vieren we de feestdag van de H. Sta nislaus van Krakau. Broedmanieren Onder de vogels is er één, die er netjes voor bedankt zelf te broeden. Daar laat hij andere voor zorgen. Ken je die vogel? Je hoort, als je buiten op het land bent, dikwijls z'n roep: Koekoek, koe koek! Daarmee heeft hij Haantje Half (VII) Wat zijn dat voor lui, die daar zo druk heen en weer lopen? vroeg Haantje Half nieuwsgierig. Dat zijn de koks van Zijne Majesteit de ko ning, werd hem geant woord. Ha, ha, dat wa ren dus die mensen, waarvoor moeder Nelle hem zo dringend gewaar schuwd had. Maar dacht je, dat Haantje Half de benen nam en het op een lopen zette? Hij was ner gens bang voor en stak eigenwijs kop en staart de lucht in: Wie doet me wat? Pas had hij drie stap pen gezet, of daar stoof een hele dikke kok met een hoge witte muts op, naar de vreemde scharre laar toe, pakte hem bij z'n kladden en draaide hem de nek om. Het was of Haantje Half stikken zou. Hij wilde een keel opzetten en de hele buurt bij elkaar kukelekuën, maar hij kon er geen snipper geluid uit krij gen. Breng me eens wat kokend water om die pelgrim een warm bad te geven, schreeuwde de kokkin, een venijnige juf, die niet voor de poes leek. Och, lieve juffrouw Kristallientje, smeekte ons haantje, heb medelij den met me en gooi me niet in dat kokende wa ter. Heb je met mij me delijden gehad, lelijke schelm, antwoordde het water, dat kookte van woede, toen ik vroeg de takjes uit de beek te ha len? En kwaad sproeide ze Haantje Half van kop tot poot doornat, zodat hij de warmte over heel z'n lichaam voelde schroeien. Toen begon er een wrede hand aan z'n veren te trekken. Een voor een gingen ze er met een ruk uit en daar lag Haantje Half op de keu kentafel, nog kaler dan toen hij uit z'n ei gekro pen kwam. Hij had om moeder Nelle willen roe pen. Hij had om vergif fenis willen vragen voor z'n eigenwijsheid. Hij had zo wel willen terughollen naar het kippenerf, waar hij zo heerlijk piertjes en graantjes pikken kon. Nu lag hij hier in de keu ken van Zijne Majesteit de koning te bibberen als een juffershondje. En wat zou er nog meer met hem gebeuren? Die koks waren, zoals moeder Nelle had gezegd, z'n doodsvijanden. meteen z'n naam. Hij komt ongeveer half April hier en bewoont een be paald gebied. Als hij klei ne zangvogeltjes 'n nestje ziet bouwen, legt hij een ei. Als de vogel dan weg is, gaat hij op het nest zitten en kl»ar is kees. Men heeft nagegaan, dat hij die streek uithaalt bij wel een 80-tal vogels. De jonge koekoek is meestal eerder uit het el dan de andere jongen. De eieren gooit hij overboord en zijn er jongen dan werkt hij ze handig in een kuil tje op z'n rug en hoep! ze liggen al buiten. De jonge koekoek, een vies, lelijk mormel, vraagt wel 10 h 20 keer per uur voedsel en de pleegouders hebben hun handen vol aan de lieve gast. Raakt de koekoek zelf buiten het nest, dan blijven de pleegouders voor hem zorgen, zelfs tot 4 5 km afstand. Waarom broedt de koekoek zelf niet? zul je vragen. Men denkt, dat hij er geen tijd voor heeft, omdat hij zoveel voedsel nodig heeft. Hij lust graag harige rupsen, zodat er in z'n maag soms een vilt- laag zit. Oplossing De woorden waren: populier, splinter, opper man, lispelen, stropdas, dakkapel, verdampt en nekkramp. Prijsvraag Mei Aan de slag, puzzelaars van „De Wekelijkse Beurt". Er zijn weer drie mooie prijzen te verdie nen, als je een klein beetje moeit-e doet. Doe allemaal je best en kijk goed uit en denk na, zo dat je geen fouten maakt. Je ziet hier 10 nummer tjes staan. Telkens moet je een woord vinden, dat met de aangegeven woor den een goed woord vormt. 1kil - wachter - deur 2aar - beeld - eens 3 tuin - goed - makker 4brander - gruis - hok 5klok - landing - lot 6komst - han gen - name 7 ron - cent - kament 8touw - jauw - baan 9leiding - lelie- rat 10 kijker - vaart - paling Zet de woorden, die je gevonden hebt, met het nummer er voor op een briefkaart en stuur die op naar het adres van de krant. Links op de brief kaart in de hoek: PRIJSVRAAG: MEI. Geef duidelijk je voor- en achternaam, je volle dig adres, je leeftijd en de vermelding: jongen of meisje. Op Zaterdag 10 Mei moeten 'de oplossingen bij de krant binnen zijn. Kom niet te laat en doe allen mee, zodat de post zich versjouwt aan de vracht oplossingen. Voor het persen van de naden en de costumes beschikken de bedrijven thans over moderne en gemakkelijk te hanteren strijkijzers, welke stoom en warmte tegelijkertijd op de stof inzetten. nelijke bevolking tot vaste afne mers te maken. In ons land is men nog zo ver niet met deze maat- normalisatie. Hier beoogt men met behulp van medische studenten duizenden metingen te laten ver richten. Met de op deze wijze ver gaarde gegevens hoopt men con clusies te kunnen trekken voor ve lerlei maat-gemiddelden. Eerst als deze bekend zijn, zal het mogelijk blijken ook in ons land d^> sorte ring zo gevarieerd te maken, dat men wel heel sterke lichaamsaf wijkingen moet hebben, wil het confectiecostuum niet als gegoten zitten. Ondertussen heeft ook de heren en jongenskledingindustrie met grote moeilijkheden te kampen. Er' zijn in de jongste tijd zware ver liezen geleden, welke zeker opwe gen tegen j!e winsten, welke in de daaraan voorafgaande maanden werden geboekt. Het publiek is, technisch uitgedrukt, koopschuw. Wellicht kunnen de overtuiging, welke wij herhaaldelijk hebben horen uitspreken, te weten: de prijzen zakken beslist niet bene den het huidige niveau, én de we tenschap, dat aan een behoorlijk confectiecostuum veel verantwoor de zorg wordt besteed, hier een gunstige wending ten gevolge heb ben. En dan nog is er in ons land, waar de waardering voor de pres taties van de enkeling nog groot is, ook voor de maatkleermaker, die zijn tijd begrijpt, voldoende werkterrein over gebleven. Nee, het gaat deze keer niet om peuters of kleuters, die ver wend zouden kunnen worden. Het gaat omde vuilnisemmer, die wij nog zo graag overladen. Mis schien zouden we niet alleen de mannen van de Gemeentereini ging, maar ook ons zelf een dienst bewijzen door wat kieskeuriger te zijn op hetgeen wij onze vuilnis emmer toestoppen! Het spreekt toch wel vanzelf, dat we droog oud papier liever verkopen (onze industrie kan het o.m. tot nieuw papier verwerken) of aan de groentenboer geven dan het in de vuilnisbak te stoppen! Aardappelschillen, appel- en pe- renschillen, groente-afval (behal ve uienschillen) en etensresten (zoals aangezette korstjes uit pan nen) hebben voor onze volkshuis houding nog waarde als veevoe der; waarom zoudt u die dus niet afzonderlijk houden voor „schil lenboer"? Overigens doen nog vele huis vrouwen haar gezin schade door de aardappelen geregeld dik te schillen en ruw te pitten en door automatisch de buitenste bladeren van kool, spruitjes, prei, andijvie en sla weg te doen, al zijn die ook volkomen gaaf en fris. Het hart van een koolstronk is sappig en pittig. Dit kan gemakkelijk door de fijngesneden kool geraspt of gesnipperd worden. Van wortelen gaat veel minder verloren wan neer u ze schoonboent, desnoods met wat zout, dan wanneer zij ge schrapt of geschild worden. Appe len kan men voor gezonde mensen beter wassen dan schillen en wan neer u er moes van wilt maken bent u het vlugst klaar door ze ge wassen en ongeschild te koken en later te zeven. Dat het geraspte gele of oranje deel van schoongeborstelde ci troen- en sinaasappelschillen een fijne smaak en geur kan geven aan pudding, vla en gebak, wist u toch? U vermengt het raspsel daarvoor met suiker en bewaart het in een gesloten jampot of flesje. Oud brood kan tot allerlei wer kelijk smakelijke zoete of hartige gerechten verwerkt worden. Men kan het ook weer zacht maken, door het een minuut of tien op een rooster boven de stoom te leg gen. Harde korstjes kunnen ge droogd worden en dan tot paneer meel geraspt. De hartige broodschotel, waar mee wij besluiten, kan gemaakt worden van 250 g oud brood, even tueel wat gekookte of gebraden vleesresten, blokjes worst, doorre gen spek of gehakt, 150 g soep groenten, 100 g ui, wat jus en bouillon of water met bouillon blokjes. De schoongemaakte fijngesne den uien, soepgroenten en het vlees, de worst of het spek fruiten in het vet van de jus. Het bruin van de jus en de bouillon of het water met bouillonblokjes toevoe gen. In deze massa het aan dob belsteentjes gesneden brood we ken en verwarmen (pl.m. 15 min.). Desgewenst het gerecht overdoen in een vuurvaste schaal en er in de oven een bruin korstje op laten komen. Ook kan men het als vulsel gebruiken in flensjes, paprika's, uien en knolselderij. In de Middeleeuwen zo lazen we ergens waren de edelvrou- wen doorgaans ontwikkeld. De ridders daarentegen waren 't niet. Dezen lieten de vervelende be zigheden, als schrijven en lezen, aan de kerken over. Ontvingen ze liefdebrieven van hun adellijke geliefden, dan moesten ze die door derden laten ontcijferen Nog veel vroeger, namelijk in de eerste helft van de zesde eeuw, leefde Amalaswintha, koningin der Oost-Goten. Zij sprak Grieks en Latijn en voerde discussies over kunsten en wetenschappen. Haar vader, Theodorik de Grote, was daarentegen ongeletterd. Gertrudis en Gisela, de dochters van Karei de Grote waren even eens meer ontwikkeld dan hun vader. De kloosternon Hrosvit schreef, rond de jaren 1000, toneelstukken in het Latijn- En nu leven er nog altijd men sen, die zich afvragen, of een meisje méér moet kunnen dan koken, wassen en naaien....

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5