Demonstratieve oefening van de Nationale Reserve Haast U langzaam in de Eifel Internationale motorraces worden zeer interessant Einruhr, speelgoeddorpje in Ruhrvallei DORRESTEIJN Kunsthandel Heuseveldt J. W. A. HEUSEVELDT Medewerking van Rijkspolitie 18Meia.s. DETHO - op brede grondslag - toont mechanisatie in praktijk Adverteert in dit blad EXTRA VOORDELIG UITGEEST IN FRONTLINIE i KNMV voelt zich bedreigd door KNVB Scandinavische eenheid Drie dagen expositie van de nieuwste machines voor land- en tuinbouw Opening op 15 Mei Katholieke vormen Keuringsdienst Noordholland van de N.A.K. ANALYSTE GARAGE BOON AUTO'S zonder chauffeur Garage NIEUWLAND - BERGEN Firma A. Schellinger voor Moeder iets fijns heerlijke taart doos bonbons Oud papier? )mm) 0.78 1.98 2.98 2.89 1.45 2.68 s Natuurlijk MOEDER DAG 1001 geschenken ALKMAAR BRADERIE i DONDERDAG S MEI 1952 PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) Ter gelegenheid van het driejarig bestaan van de oefenklas sen van de Nationale Reserve en de Rijkspolitie van Uitgeest en Akersloot, welke klassen, naar wij vernamen geheel volge boekt zijn, werd in en om Uitgeest Woensdagavond een grootse oefening gehouden, bestaande uit de aanval op en de verdedi ging van het dorp, met tot slot een parade van de troepen voor het Raadhuis. Een evenement, dat vrijwel de gehele bevol king op de been bracht Op papier stond het verloop van de oefening, waaraan ook studenten van het Studenten Op leidingscentrum te Amsterdam deeiinamen prachtia in elkaar. De oefenklassen van het gewest Noordholland-Zuid die onder commando staan van Overste Lenderink en waarvan de man schappen werden geleid door de luitenant Bijl, verdedigden Uit geest aan de noord-zijde, waaruit de aanval werd verwacht. De manschappen van de Rijkspolitie en de reserve-Rijkspolitie, onder commando van kapitein Offer mans, hadden tot taak het stad huis, het station en andere open bare gebouwen tegen saboteurs te beschermen. Slimme studenten Tegen half negen rukten de oefenklassen uit Noordholland N. de mannen van majoor J. Kropf, die werden aangevoerd door ka pitein J. Koppenol, vanuit Aker sloot op Uitgeest aan. Via de Sluisbuurt van Dorregeest werd de rechterflank van de verdedi gers aangevallen, over de nieuwe weg pakten de aanvallers de linkerflank aan. De studenten, die aan de zijde van de aanval lers, als saboteurs in burgerkle ding opereerden, wisten echter reeds voor het tot een treffen kwam, met enkele mannen door te dringen tot het dorp, waar het raadhuis werd overvallen en, zij het even na het sluiten van de oefening, ook het station in hun handen viel. De mannen van de Rukspolitie, die ijverig zochten naar een student, die met de trein naar Akersloot was geko men, voelden niet, dat ze wer den beetgenomen toen een klein bedrijvig mannetje op het station kwam vragen, waarnaar de man nen zochten. Het was de saboteur in eigen persoon! Anderen vielen de brug over een wetering bij de ingang van het dorp aan waarvan twee man nen gebruik maakten om door het water naar de overkant te waden. Een hele prestatie, die het enthousiasme van deze heren wel duidelijk demonstreerde. Een der studenten wist in 't stadhuis door te dringen en vroeg de be wakers, er even van de W. C. ;ebruik te mogen maken. Ook ;ie list gelukte! Rode kruis paraat Intussen bleek ook het Rode Kruis, waarvan de colonnes Uit geest en Castricum aan de oe fening deelnamen, paraat te zijn. Onder toezicht van Dr. Brugman uit Uitgeest werden de gewonden die tijdens de gevechten waren gevallen een tiental, naar de hoofdverbandpost in het dorp vervoerd. Geen beslissing Tegen half tien was de oefe ning. midden in het gevecht, zo dat men moeilijk van een beslis- sing spreken kon, afgelopen. De bevolking van Uitgeest kreeg toen in het schemerdonker, na al het geknal en geratel van de mitrailleurs en automatische wa pens nog een aardige parade toe, waaraan de drumband van het district Noordholland Zuid me dewerking verleende. De rijks politiemannen marcheerden mede alsmede gevolgd door de man schappen van de beide districten. Het slot van de stoet werd ge vormd door een batterij lucht doelgeschut van de LÜWA te Amsterdam. Voor het raadhuis namen ver scheidene autoriteiten de parade af. Wij zagen er de voorzitter van de Prov. Commissie en de secretaris, de heren Bouwman en Smidt, de voorzitters van de Ge westelijke Commissie met zijn secretaris, de heren van Alphen en Ottebros, de burgemeesters van der Ven van Uitgeest en van den Heuvel van Akersloot en vele belangstellenden uit de plaatselijke besturen. Goede propaganda In cafe Baltus werd na afloop een korte propaganda-avond ge houden, waarop door de heren van der Ven en Bouwman werd ge- spro'k'en terwijl overste Lende rink een korte beschouwing gaf over het verloop van de oefening De vrijwilliger Oud uit Boven- karspel vrolijkte de rest van de avond op met goocheltoeren. Met deze oefening, die helaas door tijdnood niet geheel kon worden beëindigd, werd aan de zaak Steun Wettig Gezag veel steun bewezen. Velen hebben zich weer kunnen overtuigen van de paraatheid van de vrijwilli gers, van hun enthousiasme, dat hopelijk op velen zal overslaan er. van hun bereidheid, in tijd van nood het Vaderland te die nen. (Van onze verslaggever) DEN HAAG. Engelsen, Bel gen, Italianen, Zwitsers en voor de eerste maal na de bevrijding ook Duitsers zullen present zijn bij de internationale motorwed- strijden, welke op 18 Mei op het beroemde Zandvoortse circuit min of meer het grote sportselzoen inluiden. Er is voor deze races in geheel Europa grote belangstel ling, omdat zij worden beschouwd als een generale repetitie voor de evenementen welke er de komen de maanden op het programma staan. Het festijn zal worden geopend met nationale wedstrijden in de 125 cc klasse, waarin geen spe ciale fabrieksmachines rijden. Het koppel Dick Renooy en van Zutphen de Utrechtse racer, hebben ieder een Eysink, welke reeds snelheden hebben bereikt van om en nabij de 120 kilometer. Op zeven verschillende motor merken wordt er in de 250 cc categorie gereden. Prachtig-ma teriaal, waarmede fantastische' snelheden worden bereikt. Neder land is vertegenwoordigd door de cracks Henk Steman op Excelsior, W. Timmer op New Imperial en natuurlijk Piet Knijnenburg, die met een rensport DKW naar de eerste prijs zal meedingen. De sterkste rijder in dit elite gezelschap is op papier de Duitse kampioen Alex Mayer op een pijlsnelle Moto Guzzi. Doch hij zal in elk geval een geduchte te genstand ondervinden van de Brit Coppe. Een en twintig candidaten dingen naar de zege in de 350 cc klasse, daarbij komen nog drie best geplaatste van de 250 cc. Rudie Knees, de beste rijder, welk Duitsland momenteel rijk is, is ernstig favoriet voor de eerste prijs. Ér zijn echter ook nog Neder landers, die niet mogen worden verwaarloosd: Piet Knijnenburg op Velocette, de Amsterdamse in ternist dr. Fokke Bosch, Piet van Aalst en G. Poel. De 500 cc's Het hoofdnummer van het pro gramma vormen uiteraard de halve liter gigantische racemon sters, welke op het ideale circuit wel fantastische tijden moeten maken. De snelste ronde staat nog altijd op naam van Piet Knij nenburg met 1 minuut 59 sec. De kans is groot, dat deze tijd met stukken zal worden gebroken, want liefst vier rijders komen thans uit met het nieuwste snufje, .dat Norton op, de markt heeft gebracht. Knijnenburg zelf pro beert het weer op zijn bijkans 13 jaar oude DKW. Verder komen Lous van Rijswijk, Henk Steman, Lo Simons en dr. Fokke Bosch met allen op Norton-racers uit. Het festijn wordt tegen half ze ven gesloten met nationale zij- spanraces. Door Moezel en Midden-Rijn omarmd ligt daar in het vierkant van AkenKeulenTrier en Ko blenz het heuvelland van de Eifel. Het land heeft de harde bodem van basalt en leisteen, doch is bedekt met een zacht en veel kleurig tapijt van wei- en bouw land, afgewisseld door bossen van naald- en loofhout, getooid met de witte bloesempracht van een zonnige Meimaand. De goede autowegen zijn er in het voorjaar geflankeerd door witbloeiende heesters, die zich eindeloos aaneenrijen en de don kere achtergrond van het bos verlevendigen. De Eifel is een landelijke streek, nog niet geheel ontgonnen door het vreemdelingenverkeer. Als tot werkelijkheid geworden dromen liggen de speelgoeddorp jes in de dalen of tegen de hel lingen van het heuvelland; zij liggen daar nog onaangeroerd door wat men de vreemdelingen industrie zou kunnen noemen. De toeristen gaan er meer door op hun vacantietocht dan dat zij er verblijven; de meeste dorpen zijn trouwens nog niet op de ont vangst en huisvesting van toeris ten berekend. Elke bocht, die de weg maakt en dat zijn er duizenden levert een nieuwe verrassing; tel kens weer ontrolt zich een nieuw, een ander landschap voor onze ogen. Nu eens kijken wij op tegen een rotsig bergmassief, dan weer opent een dal het uitzicht op een groots panorama in de verte of ligt ver beneden ons een lieflijk dorpje als een verzameling speelgoed. In de tijd, dat hier voor het eerst mensen woonden, was de Eifel een vulkanisch gebied. De kratermeren, de koolzuurhouden de bronnen, de basalt, de lei en de tufsteen zijn er de overblijf selen van. De Romeinen legden er hun heirbanen aan; de ridders van de middeleeuwen, die er hun jacht gebied vonden, bouwden er hun burchten; de monniken hun kloos ters. Het land ligt bezaaid met verlaten burchten en kloosters, die nog bewoond zijn; het zijn de herinneringen aan de ridders, die verdwenen en de monniken, die bleven. Boven alles trof ons de intense rust van het Eifellandschap, hier en daar geaccentueerd door een vredig-grazende kudde schapen, me door 'n oude herder met zijn "ellende honden van dal tot dal geleid werd. Ook de met riet of jeien bedekte Eifelhuizen, met hun typische, witgepleisterde ge- door houten balken harmo- msch in vakken verdeeld, geven dit landschap een karakteristiek accent. Die landelijke rust van het Eifellandschap moet wel wreed gestoord worden, als op de Nür- burgring, de 28 K.M.-lange auto racebaan, gebouwd op de bijna 700 M.-hoge met bossen begroeide basaltkegel, de motoren daveren tijdens de internationale auto races. Maar de Eifel is geen oord voor mensen, die haast hebben. Men moet er de tijd nemen; zoals de forellenvisser, die aan de brui sende beek 'n snelle forel tracht te verschalken. Die beekjes in het landschap van de Eifel zijn wondere dingen. Eerst ziet men slechts wat grep- Ïiels in het weiland, of donkere inten van langs heuvelhellingen stromend water; ze zoeken elkaar enals ze elkaar gevonden hebben, is de beek geboren. Zo zagen wij bij Blankenheim de bakermat van de Ahr, een beginnend beekje, nauwelijks een voet breed. Op onze weg door het wonderschone Ahr-dal zagen wij de beek zich verbreden, tot één meter; tot enkele meters en tenslotte tot een stoere stroom, die even onder Remagen de Rijn inspoelde. Bij menige bocht stond de forellenvisser, voor niets an ders aandacht dan voor zijn dob ber; de schone pacht van het hem omringende landschap, noch de autocar met vacantiegangers de den hem iets. Wij waren in de Eifel en had den geen haast; wij hadden de tijd, om van het steeds weer wis selende landschap te genieten. Wij stopten eens en stapten uit de autocar, die de Naco-chauffeur Piet Veld uit Medemblik, 'n jon gen van het vlakke land van Hol land, zo vakkundig langs de hel lingen en door de haarspeldboch ten manoeuvreerde. En dan ston den wij in sprakeloze bewonde ring voor een kleurig panorama beneden ons. Wij passeerden het ene lieflijke dorpje na het andere. Van Aken reden wij via Kornelimünster genoemd naar Sinte Cornelius, omtrent wiens patroonsfeest er 'n jaarmarkt gehouden wordt over de z.g. smokkelweg door een enclave van Belgisch grondgebied naar Kesternich. Wij reden door het Ruhrdal en daar lag, gevat in een heuvelkom het pittoreske Eifeldorpje Einruhr, als een kost baar kleinood in een doosje van smaragd. Het lag er diep in het dal, opkruipend tegen de groene hellingen der omringende heu vels; het was een plekje, waar men zou willen blijven, zo vredig en rustig, zo schilderachtig mooi en het maakte op ons allen een onvergetelijke indruk. Het ligt niet ver van het meerbekende Monschau; als u daar soms komt, moet u bepaald eens een uitstapje naar Einruhr maken. Via Schleiden en Blankenheim reden wij naar Adenau, 'n wijn stadje van meer dan duizend jaar. De Adenauers kwamen juist van een voetbalwedstrijd en vulden de nauwe straat, die wfj moesten passeren. Bij Adenau ligt een van de twee start- en finishplaatsen van de bekende Nürburgring, welke tegen betaling ook door toeristen bereden mag worden. Van hieruit bereikt men ook langs mooie wegen de „Hoge Acht", het hoogste punt van de Eifel (760 M.), met prachtige vergezichten over het door bospartijen afge wisselde heuvellandschap. Door dit mooie landschap zak ten wfj via Mayen en Niedermen- dig af naar Maria Laach aan het Laacher Meer, het einddoel van de reis, waar wij voor drie dagen onze tenten opsloegen. Wij kwamen juist voor ons Hotel Maia Laach aan, toen de radio in de autocar ons van de narrow escape van Alcmaria ver telde. Om half drie, toen de bal in Haarlem aan het rollen was ge gaan, had er al 'n „hup Alcmaria" door de bus gedaverd. De zucht van verlichting, die de radio de Alcmarianen deed slaken, ging over in een juichkreet en Cor de Grand gaf natuurlijk direct een rondje moezel om de overwinning te vieren; daar kon hij zeker niet aan ontkomen. Zo werd daar 'n dikke 700 K.M. van huis het behoud van het good old Alc maria voor de tweede klas ge vierd. Het was Zondagmiddag. Het ruime parkeerterrein bij het hotel stond vol met auto's en bussen; het was ook druk in het Hotel van mensen, die een bezoek wa ren komen brengen aan de mooie abdij der Benedictijnen van Maria Laach of waren komen spele varen op de Lagersee, die daar lag als een zilveren schaal in een rand van veeltintig groen. Het hotel was ons. Herr direk- tor boog, Johan de ober boog en Fanny vloog. Wij genoten van de rust na een dag, vol van duizend en-een- indrukken; en wij dron ken ons eerste glas moezel. Fr. O. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM. Op 18 Mei zal het motorseizoen worden ge opend met belangrijke interna tionale races in Zanavoort, waar aan voor de eerste .maal ook Duitsers zullen deelnemen. Op deze dag zullen Ajax en Haar lem de kampioenscompetitie voet bal openen met thuiswedstrijden. Daar hierdoor aan de races een schadelijke concurrentie zou kun nen worden toegebracht, heeft, naar wij vernemen, de K.N.M.V. de bemiddeling van het N.O.C. ingeroepen, om er bij de voetbal bond sterk op aan te dringen het kampioensprogramma te wijzi gen. De mogelijkheid is zeer groot, dat Haarlem en Ajax Zon dag 18 Mei geen thuis- maar uitwedstrijden zullen spelen. KAMPIOENSCOMPETITIE START IN UITGEEST De kampioenscompetitie van de afdeling Noord-Holland gaat Zon dag van start. Als eerste wed strijd is ingelast U.S.V.U.Andijk. Zoals men weet wordt in deze competitie tevens beslist welke ploegen naar de K.N.V.B. promo veren. De twee hooggeplaatsten zijn zeker van promotie, de der de ploeg speelt beslissingswed strijden tegen nummer drie van de afdeling Haarlem. RETRAITEN VOOR DAMES In het Retraitehuis St. Petrus Canisius te Bergen wordt van 19 22 Mei eer* retraite voor dames gehouden. Direct daarop aan sluit-een retraite, van 2427 Mei, voor meisjes. Inlichtingen en op gaven bij de directie van het Retraitehuis, Loudelsweg te Ber gen N.H. KOPENHAGEN, 7 Mei (A.P.) Aan het Deense parlement is vandaag een plan voorgelegd, dat wellicht uiteindelijk zal leiden tot de Scandinavische eenheid. Het plan beoogt de oprichting van een permanente Scandinavi sche Raad, samengesteld uit ver tegenwoordigers van Denemar ken, Noorwegen, Zweden en IJs land. De Deense minister van buiten landse zaken Ole Bjoern, sprak de overtuiging uit, dat de Raad de vier regeringen ertoe zou kun nen brengen om met betrekking tot kwesties van gemeenschappe lijk belang gemeenschappelijke beslissingen te nemen. De Scandinavische Raad is be doeld als een miniatuur versie van de Raad van Europa in Straatsburg, Denemarken, Noor wegen en Zweden zullen in, de Raad vertegenwoordigd zijn door 16 gedelegeerden per land. IJs land zal vijf gedelegeerden zen den. De Deense regering is de eerste die het plan aan het parlement voorlegt. De drie overige rege ringen zullen binnen enkele maanden volgen. SARCOPHAAG GEVONDEN IN TOREN VAN SLIEDRECHT SL1EDRECHT In de door instorting bedreigde middeleeuw se toren van de .Nederlands Her vormde Kerk te Sliedrecht werd gisteren een tweede twaalfde- eeuwse stenen doodkist gevon den. De sarcophaag werd aange troffen op ongeveer 2 meter onder de vloer van de" toren. Rondom het hoofdeinde en op 't deksel werden menselijke sche dels gevonden. In de sarcophaag bevond zich een skelet dat met het hoofd naar het Westen ligt, hetgeen 'n bewijs is dat men niet te doen heeft met de bijzetting van een geestelijke. Tot grote verrassing bleken de goed geconserverde resten te wij zen in de richting van Nordi- sche inwoners in dit zuidelijke gebied van ons land. Uit ver schillende bronnen blijkt inder daad, dat de Nordici (voor ons land Friezen) veel verder Zui delijk penetreerden in vroeger eeuwen dan men aanvankelijk wel dacht. De „Lex B'nsionum" (uit 802) kent het Friese rijk een uitbreiding toe tot aan het Zwin. Men ziet hierin over het alge meen slechts een bestuursrechte lijke invloed. Het blijkt echter steeds meer, vooral in Zeeland, dat de Friezen m het Zuiden woonplaatsen hebben gehad. R.T.C.-DELECATIES BI) H.M. DE KONINGIN DEN HAAG, 7 Mei Morgen, Donderdag te 17.00 uur verleent H.M. de Koningin op Paleis Soestdijk audiëntie aan de Antil liaanse en Surinaamse delegaties van de conferentie Nederland SurinameNed. Antillen. Bij deze audiëntie zullen mede aanwezig zijn Minister L. A. H. Peters, de heer A. Jonkers, hoofd der West- indische afdeling van Minuor en de secretaris-generaal der confe rentie, Mr Th. J. van der Peiil. KATHOLIEK VERKIEZINGSCOMITÉ TE DJAKARTA DJAKARTA, 6 Mei (K.N.P.) Met het oog op de aanstaande al gemene verkiezingen is te Dja karta reeds sedert geruime tijd een volledig Verkiezingscomité opgericht, de Panitia Pemilihan Ümum Katolik Djakarta, bestaan de uit zo goed als alle Katholieke verenigingen en alle bevolkings groepen. Het bestuur is als volgt: C. Sugeng, voorzitter; I. Tartijono, secretaris; F. Muljono, penning meester. Het adres van het secre tariaat is: I. Tartijono, Pasarbaru Selaten 20: het adres van de pen ningmeester: p/a Mevr. Goenadi, Djl. Theresia 10. Z.H. Exc. Mgr Willekens S.J. heeft reeds zijn volle goedkeu ring gehecht aan het comité, om dat, zoals Z.H. Exc. het uitdrukt: het voor de godsdienst van het grootste belang is, dat er goede en betrouwbare vertegenwoordigers worden gekozen voor de verte genwoordigende lichamen van stad, provincie en land. Het comité verwacht dan ook, dat ook de Katholieke gemeen schap van Djakarta te zijner tijd haar royale medewerking en steun zal verlenen. Momenteel is de Panitia bezig met het onderzoek naar het juiste aantal Katholie ken in Djakarta. HOORN De demonstratie tentoonstelling Hoorn, kortweg Detho genaamd, heeft zo langza merhand tot ver bulten de gren zen der provincie Noordholland een uitstekende reputatie gekre gen. Ieder jaar zien de duizenden bezoekers weer nieuwe machines, voortreffelijke hulpmiddelen bij de mechanisatie van de tuinbouw, waaraan iedere vakman die met zijn tijd wil meegaan zijn grote interesse geeft. Even heeft het er naar uitgezien dat deze jaarlijkse gebeurtenis niet zou kunnen door gaan, aangezien het streven naar concentratie van de tentoonstel lingen vooral in de kringen van de handel steeds sterker wordt. Nu is er geen reden meer voor vrees. De „Detho" gaat door, zelfs op veel bredere grondslag dan voorheen, nu ook de machines en werktuigen voor de landbouw 'n plaats op de expositie-terreinen zullen krijgen. De grote tentoonstellingstent zal ditmaal worden opgericht op de Noorderveemarkt, terwijl de om deze tent liggende terreinen, tot aan het station, benut zullen wor den voor expositie in de open lucht. De inzenders van spuit- machines voor de fruitteelt vin den een uitstekende gelegenheid om te demonstreren aan de Slachthuisstraat, welk terrein 'n ingang zal hebben aan het Keern. Het is ook goed gezien van het Detho-hestuur. om de toenemende belangstelling voor nevelspuiten te bevredigen- De tuinders kun nen ze in een fruittuin achter de Slachthuisstraat in werking eien. Ndvelspuiten welke speciaal ge bouwd zijn voor landbouwbedrij ven, alsmede regeninstallaties, land- en tuinbouwtr'ekkers die op een perceel grond in het ver lengde van de Eikstraat zullen worden gedemonstreerd en dan de tientallen andere machi nes van allerlei aard en voor al le land- en tuinbouwbedrijven van verschillende omvang, zul len worden bezichtigd op de De- tho-dagen, 15, 16 en 17 Mei. Bijzonder leerzaam beloven dit jaar de stands van de voorlich tingsdiensten te zijn. De Tuin- bouwvoorlichtingsdienst komt n.l- met een aantal voorbeelden van gemechaniseerde bedrijven, waar toe de noodzakelijk geachte ma chines en werktuigen in de stand Siin opgesteld vóór 'n grote platte grond yan het betreffende bedrijf Men is dus in de gelegenheid te zien hoe de mechanisatie in de praktijk wordt toegepast. De in richting van de stand wordt aan fruittelers overgelaten, de Voor lichtingsdienst geeft daarvan een gedetailleerd critisch rapport. Op dezelfde wijze komt de Land- bouw-voorlichtingsdienst met de voorbeelden van landbouwbedrij ven. compleet met trekkers en andere machines. Donderdag 15 Mei, des mor gens om 9 uur, wordt de ten toonstelling geopend door de voorzitter van de Stichting voor de Landbouw in Noordholland, de heer H. Brinkman. Deze eer ste dag is een speciale landbouw- dag. Op het terrein aan de Eik straat worden dan landbouw- tractorgn gedemonstreerd. De Vrijdag d.a.v. staat in het teken van de tuinbouw (o.a. door de monstraties van frais-machines en tuihbouwtrekkers) en de derde dag grote lammerenmarkt worden vooral de veehouders verwacht. METAAL BESTELD VOOR CARILLON Na de grootscheepse inzame lingsactie voor het carillon, dat Nederland het Amerikaanse volk ten geschenke heeft gegeven, is thans een order tot levering van 35 ton klokkenbrons geplaatst bij het A.L.C.U. metaalbedrijf te Utrecht door de klokkengieterij fa. H. T. van Bergen te Heiliger - lee. Een deel van dit klokken- metaal zal straks voor het carillon worden verwerkt door een drie tal Nederlandse klokkengieterijen. BELGISCHE PLOEGEN VOOR RONDE VAN NEDERLAND In de beide Belgische ploegen voor de Ronde van Nederland, waarvan de samenstelling thans aan de Belgische Wielerbond is voorgelegd, zullen de nummers één en twee van de Ronde 1951 als „lijsttrekkers" fungeren. De winnaar Jan Bogaerts comman deert de A-ploeg, die verder zou bestaan uit de renners G. Hen- drickx, Schaeken, Kemper Jans- sens en Jochums. In de B-ploeg rijden volgens dit plan van den Ende, van Stayen, van Kerkhove, Sorgeloos, Smets, Serin en Neyt. IN DUITS PROTESTANTISME De Evangelische Kerk van Duitsland zal binnenkort weer de rang van aartsbisschop invoeren, aldus deelde de kerkpresident van het land Hessen, Ds. Niemöl- ler, tijdens een kerkdienst in de Kruiskerk te Dusseldorp mede. Ds. Niemöller, die voor meer dan 3.900 toehoorders sprak, verklaar de bij deze gelegenheid ook dat de protestantse kerk geen politie ke party wil zijn, maar het als haar plicht beschouwt eer» poli tiek te voeren, die de mens wer kelijk helpt. Later heeft Niemöl ler doen mededelen, dat hii deze verklaring in ironische zin had bedoeld. Maar het zou niet de eerste maal zijn, dat Niemöller zich vergiste. Op dezelfde dag verklaarde zich de Algemene Synode van de Ver. enigde Evangelisch-Lutherse Kerk van Duitsland („V.E.L.K.D."), die te Flensburg in Sleeswi.ik was bij eengekomen, voor de wederinvoé. ring van de mondelinge biecht. Officiëel werd hierbij aan het feif herinnerd, dat Maarten Luther de biecht als een der belangriiktse sacramenten beschouwd wilde zier». In een brief aan zijn vriend en medewerker Philips Schwar- zerd (Melachthon) noemde Luther immers de „oorbiecht een nuttig en heilzaam ding". In latere eeuwen is de biecht uit de prac- tijk der Protestanten verdwenen. Het besluit van de Synode noemt de vergiffenis der zonden het „voornaamste deel en het middelpunt van alle zielzorg" en eist, dat de hiertoe geroepen be dienaren van het Woord steeds gereed zijn eenieder, die daarom vraagt, biecht te horen en hem de „absolutie" te geven. De macht om biecht te horen en de absolutie te geven, bezit volgens de Synode evenwel niet alleen de bevoegde predikant, maar ook ieder lid maat der gemeente. Ten slotte wijst de Synode op de „strenge plicht tot het onverbreekbaar be waren van het biechtgeheim". GENERAAL CLARK IN TOKIO TOKIO, 7 Mei (A.P.) Gene raal Mark Clark is vandaag in Tokio aangekomen om het opper bevel over de Amerikaanse strijd krachten in het Verre Oosten en over de troepen van de Verenig de Naties in Korea over te nemen. Hii is de opvolger van Generaal Ridgway die benoemd is tot op perbevelhebber van de Gealliëer- de Strijdkrachten in Europa. Bij zijn aankomst verklaarde Generaal Clark nogmaals dat hij alles zou doen wat in zijn vermo gen lag, om een eervolle wapen stilstand in Korea te bevorderen. Egmonderstraat 18 Alkmaar Vraagt een (leeftijd 1825 jaar) Middelbare opleiding en analysten-diploma strek ken tot aanbeveling. Indiensttreding zo spoedig mogelijk. Schriftelijke sollicitaties met uitvoerige inlichtingen te richten aan, bovenstaand adres vóór 12 Mei a.s. Persoonlijk bezoek alleen na oproep. Wegens vacantie van 10 tot 19 Mei is de Auto-rijschool Luxe Verhuur met en zonder chauffeur te bereiken onder Telefoon 5465 GARAGE BOON Nicuwlandersingel 75-76 Tel. 3331 6- en 7-persoons. Uitsluitend PRIMA wagens BREELAAN 52 TELEFOON 2200 Grasboter 250 gram 1.02 Pindakaas per pot 0.86 Lekkere koffie 250 gram 1.70 Geurige thee 10Q, gram 0.55 Tot en met Zaterdag 250 gr. biscuit 0.31 Achterstraat 50 Tel. 2559 Alkmaar ZONDAG 11 MEI Een Of Spec, likeurtaart Annanas slagroom Vruchten glacé Mocca nougatine Harde Wener Chépolata Mocca Voor de kinderen taarten vanaf f 1.00 EEN DOELTREFFER TREFT ALTIJD DOEL Liefdewerk Oud Papier haalt het af OOGJES LUIERS zware kwaliteit HANDWEEFSTOF 120 br., div. strepen DAMES TRUITJES vlotte modellen, vele tinten 3.95 BEDPENTIJK, 140 breed solide kwaliteit KINDER BLOUSES wit, bleu, geel, prima vanaf NYLON KOUSEN met kleine foutjes 5 Alkmaar, Stenenbrug Egmond aan Zee „.f////////,//,/,/,///,,///, LANGESTRAAT 72-74 Hoek v. d. Bosstraat VOOR BRENGEN WIJ ZIET ONZE SPECIALE ETALAGES, er liggen tal van PRACHTIGE CADEAUTJES klaar voor MOEDER ook voor KLEINE SPAARPOTTEN Pastelkleurige kop en schotels, met goud op schrift „Voor Moeder" L95 Broodmandjes, in pitriet uitvoering 2.50 Bloemenmandjes met rooster 2.25 Maggi flessenstandaards 1-95 Italiaanse strotassen 2.50 Opvouwbare boodschaptassen in leuke Schot se ruiten 2.95 Melkstellen, 7 dig., pasteltinten 4.50 Compote stellen, in rijk geslepen kristal- glas, 7 delig 5.95 Bloemenvaasjes. ro. opschrift „Voor Moeder" verpakt in doos 1-45 Tomatenmesjes 1-95 Suikerautomaten. 1-75 Plastic afdekhoesjes, voor Uw schalen, bekers enz., per 4 stuks 0.90 Mayonaisse-molens 6.80 Puddingvormen, vismodel 2.95 Vuurvaste schalen 1.25 Fruittestjes 2.25 Melkwachten, zeer practisch 2.95 Wandkoffiemolens 11.90 Thermoskannen 4.95 Messenscherpers 1.30 LAAT 129 - Tel. 2479 ALKMAAR TRAAT - HOUTTIL LANGESTRAAT 20-72-74 - ACHTERSTRAAT - HOUTTIL 1-2-3 JULI 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7