Beroemde miniatuur-kermis op de Alkmaarse BRADERIE PELS' Met t Efficiency in het bedrijf De „Stoom" van 't Hofplein bestaat nog - in het klein UW PUZZLE voor vandaag w TJ Arbeid is meetbaar AGENDA Geduldwerk van Theo Den Uyl 2 OUDE JENEVERS Oude Pels, Oude bounty, Naar vrii vernemen Jongens plusfour- pakken Marktberichten "V PAGINA 2 VRIJDAG 9 MEI 1952 ALKMAAR,. Waarom is in Amerika de productie zoveel hoger dan in Europa? Deze vraag stelde Drs. A. M. de Groot, directeur van het I.O.V. (Instituut voor Onderzoek en Voor lichting) in het verloop van zijn causerie, welke hij gisteren hield voor een gezelschap, bestaande uit leden van het Depar tement Alkmaar van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel en invité's van de Kamer van Koophandel, die zich in Victory aan een zakenluneh hadden verenigd. Drs. de Groot betoogde vooraf, dat het Klein-Bedrijf onze natio nale welvaart bepaalt en het Groot-Bedrijf in vele opzichten van het Klein-Bedrijf afhankelijk is. Wat in het grootbedrijf wèl mogelijk is het bedrijfsonder- zoek op individuele grondslag ligt buiten het bereik van het kleinbedrijf, waaronder verstaan moet worden een bedrijf van 20 tot 200 man personeel. Voor het kleinbedrijf is daarom op het ge bied van de arbeidsanalyse alleen iets te bereiken op collectieve grondslag; voor 80 pet. kan het bedrijfsonderzoek zeker collectief gebeuren, hetzij collectief voor een aantal bedrijven van dezelfde branche, hetgeen extra voordelen biedt, hetzij collectief voor een willekeurige groep van bedrijven. Het I.O.V. een stichting van een 16-tal grote bedrijven (zoals Werkspoor, K.L.M., Philips, AKU enz.) belast zich met dit onder zoek in de bedrijven. Onze opleidingsmethode tot ar- beids-analyst, aldus betoogde Drs. de Groot, is in vele landen nage volgd; zij berust vooral op een goede waarneming en de stelling, dat de arbeid meetbaar is. In Amerika is het onderwijs op school en bedrijf meer gericht op de arbeids-analyse; zij is daar als 't ware gemeengoed onder de bedrijfsgenoten en vandaar, dat de productiviteit in Amerika zich verhoudt tot die in Nederland van 80 tot 60 pet. Hot vakmanschap van de baas in het bedrijf moet, aldus spr., als 't ware geïncorporeerd worden in de arbeidsmethode. Aan de hand van enkele voor beelden, demonstreerde spr., hoe door inschakeling van het perso neel efficiëncy bereikt kan wor den; zo worden in een groot wa renhuis in Amerika 850 verbete ringen ingevoerd op het gebied van de transport der artikelen welke verbeteringen een rende ment van 4 tot 1000 opleverden. Bij een onderzoek in een zieken huis hier t te lande het betrof ook hier een transport-analyse werden de verpleegsters zelf in geschakeld. Ook voor bedrijven, waar geen massaproduct gemaakt wordt of waar niet in tarief gewerkt wordt, werpt een arbeids-analy- tisch onderzoek resultaten af. Dit onderzoek dient op drie niveau's te worden ingesteld; omvattende de directie van het bedrijf, de bedrijfsleiders en de bazen. In Amerika vindt de bedrijfsconfe- rentie veel toepassing; daarbij ko men zowel de inventieve als de foutieve gedachten naar voren, welke beide in een conclusie kun nen worden verwerkt. Spr. con- Derde K.A.B. feestavond ALKMAAR Men verzoekt ons opname van het volgende: De toegangsbewijzen voor de 3e K.A.B. feestavond welke ge houden zal worden op Donderdag a.s. 15 Mei, kunnen worden af gehaald op Zaterdag 10 Mei des avonds van 78 uur, gebouw Oudegraeht (Haring). ONDERLINGE ALKMAARSE GLASVERZEKERING ALKMAAR Gisterenmiddag heeft de Onderlinge Alkmaarse Glasverzekering de een en veer tigste Algemene Vergadering ge houden, waarop behalve het be stuur zegge en schrijve drie le den aanwezig waren. De voor zitter ,de heer P. Cloeck kon niet nalaten, hier toch even iets van te zeggen. Er wordt immers met grote getallen gegooid als het gaat om uitgaven of breuk, maar die leden schijnen er weinig belangstelling voor te kunnen opbrengen, buiten hetgeen, waartoe zij dan als deelnemers veilplicht zijn. In enkele ogenblikken stilte werd de op 13 Maart j.l. overle den voorzitter, de heer H. Bruin, herdacht, die met grote werk kracht en ambitie zeer veel voor de vereniging heeft £.edaan. In het jaarverslag van de heer G. H. W. ter Hoeven werd herinnerd aan de viering van het. veertig jarig bestaan; gedurende deze veertig jaren is voor bijna ge heel het verzekerde bedrag ruim f97.000.aan ruiten vernieuwd. Het totaal verzekerd bedrag is gestegen tot flO'5.668.althans overeenkomstig de in 1911 gel dende prijzen: in werkelijkheid beloopt de totale verzekerde waarde zeker f3'00.000,Voorts werd ten overvloede nog eens verklaard, dat, hoe groter het aantal deelnemers, hoe voordeli ger de Onderlinge voor de be trokkenen kan werken. Ook het jaarverslag van de Commissaris Boekhouder, waarin dat van de penningmeester was verdiscon teerd, (hetgeen wii reeds heb ben gepubliceerd) kon de goed keuring wegdragen. En de Com missie van Onderzoek had niets dan lof, zowel voor de penning meester. als voor de Commissa ris Boekhouder, de 'heer D. J. V) ''endorp. De omslag werd bepaald op 80% van de inlegbasis: 10(% min der dan verleden jaar. Voor de deelnemers die voor 1942 toetra den. bedraagt de omslag 70%. In de Commissie van Toezicht heb ben thans zitting de herent J. H Niihuis, N. F. Kutone en Ch. Venmik. De heer Cloeck werd definitief tot voorzitter gekozen, terwijl de vacature werd meeno men door de heer S. Schaaf. In tussen mogen de afwezige leden weten, dat de voorzitter aan bet eind van de vergadering ver klaarde. dat het er met de zaken gezond aan toe gaat en dat zich seen overdreven moeilijkheden '•"ordoer». A.F.C. NIEUWS Kaarten HollandZweden ALKMAAR. Degenen, die kaarten hebben aangevraagd voor de wedstrijd Holland Zweden, kunnen deze afhalen Zaterdag 10 Mei (morgen) tussen 5 en 8 uur bii de secretaris, Brouwerstraat 2; kaarten, welke om 8 uur niet zijn afgehaald, ko men te vervallen. cludeerde, dat de oorzaken van de mindere productiviteit op de eerste plaats liggen in de foutieve werkmethode en het oponthoud. Er ontstond na deze causerig, waarvoor uit het bedrijfsleven grote belangstelling bestond, een levendige discussie. De voorzitter, de heer le Blansch, die de spr. dank bracht betoogde nog, dat meer efficiëncy in het bedrijf wel iswaar lagere productiekosten be oogt, doch daarom nog niet ge paard behoeft te gaan met ver mindering der arbeidsvreugde in het bedrijf. HOCKEYCLUB DE TERRIERS Jongeren aan de slag ALKMAAR Dit keer komen de Junioren op de proppen. Zon dag zullen ze deelnemen aan het tournooi, dat Eechtrop in Bever wijk heeft uitgeschreven. Ten einde zo .góed mogelijk naar vo ren te komen, wordt Zaterdag middag op de training een oefen wedstrijd gespeeld waaraan ook de heren Senioren zullen deelne men. Het Dames II speelt Zater dagmiddag een vriendschappe lijke wedstrijd in Beverwijk te gen D.E.M., welke om 15 u. be gint. De Junioren worden er nog even op attent gemaakt, da.t zij Zondag met de trein van 11.05 u. vertrekken daar het tournooi om 12.30 u. begint. PRIJZEN R. K. SPORTDAG Dekenale wisselbeker voor voetbalwedstrijd ALKMAAR. Zoals wij reeds eerder berichtten, wordt Zondag 18 Mei a.s. op het Gem. Sport park de jaarlijkse katholieke sportdag gehouden. De H. E. De ken J- Th. Jacobs, die de katho lieke sport een warm hart toe draagt, heeft voor de voetbal wedstrijd RKAFCHSV een fraaie wisselbeker beschikbaar gesteld, welke driemaal achter een of vijfmaal in totaal gewon nen moet worden, vooraleer de finitief bezit te worden van een der beide clubs. Het N. H. Dag blad stelde voor de handbalwed strijd AOG—TYBB een lauwer krans beschikbaar. De Limonade- fabriek De Burg schonk een lau wertak voor de winnende ploeg van de atletiekwedstrijden, waaraan Olympus uit Alkmaar en Bataven uit Leiden deelnemen Tenslotte stelde de Dansschool Jack Smit twee lauwertakken beschikbaar, één voor de athle- tiekwedstrijd en een voor de winnaar van de hockeywedstrijd tussen De Terriers Alkmaar en DEM, Beverwijk. De winnende voetbalclub ontvangt tevens een medaille, aangeboden door het R.K. Sportcomité. De prijzen staan vanaf heden geëtaleerd in de etalage van de fa. W. Stadegaard-Piederiet, Laat 211. Voor nadere bijzonderheden over de Sportdag verwijzen wij naar de raambiljetten en de programma's, welke bij de secre tarissen der diverse sportvereni gingen en bij Jb. Smit, Nieuwe- sloot, die zich ook met de voor verkoop der kaarten hebben be last, verkrijgbaar zijn. ZILVERENJUBILEUM BIJ „KOFA" ALKMAAR. Temidden van familie en collega's herdacht de heer A. C. Brakenhoff het feit dat hij 25 jaar geleden als maga- zunbediende bij de firma J. Spruyt („Kofa") in dienst trad. In de smaakvol versierde Ma- riikezaal van Hotel „Victory" vónd de feestelijke huldiging plddtS in waarderende woorden werd de jubilaris toegesproken door zijn directe chef, de heer W. Spruyt, die de ijver en tqewi.i- ding van de heer Brakenhoff prees. Een enveloppe met inhoud vergezelde diens woorden. Hier na voerde de directeur, de heer M. Spruyt het woord, die de wens uitsprak, dat hij nog vele iaren op dezelfde wijze zijn beste krachten aan de firma mocht geven. Voor het gehele personeel sprak de heer Stubenitskv, die o.a. naar voren bracht, op welke ac curate wijze de jubilaris tevens als incasseerder voor de firma werkzaam is. Als blijk van waar dering bood hij een lamp aan, terwijl Mevr. Brakenhoff bloe men in ontvangst mocht nemen. Ten slotte sprak collega Wil- iers naméns de directe collega's van Tapijtenafdeling en Atelier en overhandigde enkele ca- deaux. In de loop van de dag brachten velen een bezoek te zijner huize in de Toussaintstraat, waar tal van bloemen een tolk waren van de waardering voor de jubilaris. Gemeente-personeel krijgt een eigen sportveld ALKMAAR. Voor het per soneel van de Gemeentereiniging, Openbare Werken, Lichtbedrij- ven en de Brandweer is aan het Zeglis een voetbalveld aangelegd, waarop voortaan wedstrijden, ook in het kader van de Alk maarse Bedrijfsvoetbal, kunnen worden gespeeld. Er werd aan het sportveld, dat door het personeel in de eigen vrpe tijd werd aangelegd, onge veer een jaar gewerkt. Men heeft er ook de beschikking over een kleedlokaal. Het nieuwe sportveld, waarvan de ingebruik stelling een verlichting betekent van de terreinnood in Alkmaar, zal Zaterdagmiddag om 5 uur of ficieel worden overgedragen aan de voetbalverenigingen van de gemeentelijke bedrijven, die er direct nog met een onderlinge competitie beginnen, waarvoor een fraaie beker beschikbaar is gesteld. Voor de dansliefhebbers ALKMAAR Er moge nog één maal worden herinnerd aan de Dansavond met attractie's, toegankelijk voor alle Katholie ken, op Zondag 11 Mei 's avonds half acht uur in „Het Gulden Vlies". Op dezelfde dag. tussen elf en twaalf uur, zijn kaarten te verkrijger», uitsluitend aan de zaal. De algehele leiding berust bij het Dansinstituut Arendsen; er is een prima orkest; het wordt beschaafd en gezellig dansen en alle baten zijn voor het Na tionaal Katholiek Thuisfront. VRIJDAG 9 MEI BIOSCOPEN; RiEX: De schat van Monte Christo (14). VICTORIA: Het meisje uit Artis (14). GROTE KERK: 7.30 u. Con cert. VICTORIE: 8 uur K. Norel over Canada. KINIHEIM: 8 u. R.K. Werkn. Middenstand. GULDEN VLIES: 8 u. Bonte avond 8 Oct. Ver. STEDELIJK MUSEUM: Tot 25 Mei: Tentoonstelling Grafisch werk van Gr. van Roggen 1012; 25 en 7 9 uur. (Zondags alleen 2—5). APOTHEKEN: Vanaf he denavond 6 uur zijn voor spoedgevallen geopend: Apotheek De Bever, Em- mastraat 36. Apotheker P. J. Meurs. HEKS OP ZOLDER ALKMAAR Voor een vrii volle zaal heeft toet Alkmaars Toneel Gezelschap gisterenavond onder regie van Mevr. Narold Bas in „Het Gulden Vlies" een opvoering gegeven van het to neelspel „Heks op Zolder" van Henri van Hoof. Het stuk wilde een parodie zijn op het geestelijk „snobisme" in de wereld van de zgn. kunstliefhebbers, kunstken ners en kunstcritici, die hun oor deel aan de wereld verkondigen als predikers van de grootste wereldwijsheid, doch in werke lijkheid niets of niet veel in 'hun mars hebben en helemaal geen inzicht en onderscheid, waar het de waarde van kunstproducten betreft. Het spijt ons, maar het stuk is wel een klein beetje vervelend. De tekst alleer» al leent zich niet al te best voor toneel, dat juist een rappe en geestrijke tekst nodig heeft dat bovendien moet worden aanhoord door mensen, die in staat mogen worden ge acht de waarde van het amuse ment, dat ook zijn minimum eisen heeft, te kennen. Het ge heel staat op een vrij laag ni veau, in aesthetisch opzicht al thans en is weinig cultureel ver heffend. Daarbij werd deze zeker niet boeiende tekst doodgespeeld door een gebrek aan routine en tempo. Voor enkele rollen kon den we wel waardering hebben: o.a. voor Jan Zonderhuis als de kunstschilder, voor Dick de Waard als Prof, Weltering en Kees Mooy als Dr. In de Wei. Ook Anny Kobes als de dienst bode van de boerenfamilie speel de aannemelijk. De overige type ringen waren niet heel boeiend. Alles bij elkaar dient er aan het Alkmaarse dilettantenteneel nog heel wat geschaafd te wor den....! Dat geldt ook voor an dere amateurverenigingen. G. P. (Advertentie) ALKMAAR. De man, die op de tentoonstelling „Gouden Handen" te Ede, waar 150 inzendingen te bewonderen waren, van de 7 gouden medailles er twee mee naar huis bracht, moet wel een groot kunstenaar op het terrein van de huisvlijt zijn. En dat is Den Uyl, die met zijn miniatuur-kermis op de Alkmaarse Braderie 1952 zal exposeren, dan ook ongetwijfeld! Hij is iemand met veel liefde voor zijn arbeid en dat moet ook wel, anders houdt men het geen 15 jaar lang vol en anders komt men ook steeds niet weer met iets nieuws. In de loop der jaren heeft Den Uyl een stoomcarroussel, annex cake-walk, een vliegtuigmolen en een rakettenbaan vervaardigd, alles op de meest fraaie wiize uitgewerkt op een schaal 1 30, volkomen naar de werkelijkheid. Benner's, (later Janvier's) be roemde stoomcarroussel moge dan in werkelijkheid niet meer bestaan, het miniatuurtje van Den Uyl doet deze „stoom" weer geheel herleven en zij, die hem gekend hebben, weten: dit is Benner's carroussel. Mogelijk zijn er Alkmaarders en inwoners uit de omgeving, die dit stuk huisvlijt in onderde len reeds bewonderd hebben, maar nog nimmer exposeerde Den Uyl in Alkmaar of in deze streek met zijn volledige minia tuur-kermis, die nog kortgeleden werd verrijkt met een overkoe peling, verlicht met honderden lichtjes, die het geheel een nog sprookjesachtiger aanblik geven. Wanneer wij zo eens even langs deze miniatuurkermis wandelen en daarbij zo hier en daar een opmerking plaatsen, richten wij ons oog allereerst naar de car roussel in Barok-stijl, die is op gebouwd uit 750 losse delen, die alle even mooi passen. Het Fee enpalast van Anton' Benner met de cake-walk herbergt niet min der dan 1100 hele kleine spiegel tjes en romantische tableaux, paardjes, schuitjes, leeuwen, ba zuinengelen, steigerende paarden aan het front, negers en wat al niet meer, ademen de echte car- roussel-sfeer. Het kleine Mor tier-orgel is een juweeltje en in de molen vindt U weer een ander orgel, n.l. een Cap. Bij de vliegtuigcarroussel treft U dan een Cavioli-orgel aan en de rakettenbaan krijgt muziek van een Wellerhause-orggl: alles in de juiste stijl ende or geltjes, die U zo in Uw hand kunt nemen, zo klein zijn ze, spe len ook en nog wel de echte me lodieën, die b.v. Anton Benner's carroussel klonken. Trouwens zelfs de klank van de stoomfluit wijkt niet af van die van Benner en zo is het met alles. De zweefmolen is gebouwd volgens het Kunkel-model en bestaat uit 320 losse delen en 450 spiegeltjes. Den TTvl heeft met grote liefde aan zijn miniatuur-kermis ge werkt en het is verbluffend, op welke wiize hij tot zijn schepping kwam. Moest hij gouden bazui nen hebben voor de engelen, dan brachten spiikers uitkomst. Zijn vliegtuigjes zijn gemaakt van een oude bezemsteel en or gelpijpen kunt U aantreffen, die van breinaalden zijn gemaakt. De wieldoppen van de wagens ontbreken niet en als men het U niet vertelde, zou U niet weten deze deze werden vervaardigd van dopnen van oude tubes. De beeldgroenen heeft Den Uvl 'zelf gesneden uit lindehout en de schilderingen ziin ook van zijn hand. Het wagenpark bestaat uit LANGESTR. 61 - ALKMAAR Kinderuitzending en klaverjassen ALKMAAR Men verzoekt ons opname van het volgende: De poging van een aantal kaartclubs, om ter gelegenheid van het gouden juibiieum van het Centraal Genootschap een tiental kinderen uit, te zenden naar een herstellingsoord wordt alom nfet enthousiasme begroet. Het laat zic.h aanzien, dat de beide klaverjasavonden. welke op 16 en 27 Mei in 't Wapen van Heemskerk voor dit doel worden gehouden, uitverkocht zullen zijn. De band van The Rhythme Sheiks zal deze avonden belan geloos zijn medewerking verle nen. Voor nadere inlichtingen wende men zicth tot Jb. Smit, Nieuwesloot, waar mer» zich kan laten inschrijven voor deelname. NU OOK OP SCHUINE HONDSBOSSELAAN AMERIKAANSE AFSLUITBOMEN HEILOO. Gistermorgen zijn, in tegenwoordigheid van burge meester J. Kalff, de gemeente architect de heer J. Torken en Ir. Stinkers van de afdeling Seinwezen van de N.V. Ned. Spoorwegen te Amsterdam, de Amerikaanse halve afsluitbomen bii de spoorwegovergang aan de Schuine Hondsbosselaan, offici eel in gebruik gesteld. Nu is dit punt een naar de eisen van de tijd en de omstan digheden ingericht verkeers knooppunt geworden. Zoals men weet, is enige tijd geleden door de gemeente in eigen be heer de spoorwegovergang ver breed, er is enige beplanting aangebracht en het verkeer kan zonder enkel ongemak zijn weg via de Sch. Hondsbosselaan of Bergeonstraat vervolgen. DOKTERSDIFNSTFN AVENHORN-BERKHOUT: Dr. Reedijk te Avenhorn, tel. K2294 225 RAYON W-FRIESLAND (WEST) Dokter Barnhoorn te Blokker, tel. K 2292—533. Dokter Mulder te Midwoud, tel. K 2291225. Dokter Pool te Hoogwoud, telef. K 2263—297. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Roe lof P J. en Agatha M. z en dv R. Haazelager en A. M. Bruin. Ondertrouwd: Adrianus v. Vel- zen en Maria E. Groot. Gehuwd: Gijsbertus P. Reuling en Afina G. Blankendaal. Overleden: Hermanna M. Bak kers 77 jaar wed. van P-J. Grol; Agatha M. Bruin 31 iaar eeh. met R. Haazelager; Hendrik Borgman 59 jaar geh. met E- Baars. 'Advertentie) die reeds meer dan drie kwart eeuw hun plaats onder de besten handhaven: per liter 7.70 per liter 7.15 Foresters-veteranen H.S.V.-veteranen 22 HEILOO. Op het Foresters- terrein werd een wedstrijd ge speeld tussen oud-Foresters en oud HSV-ers. Het talrijke pu bliek heeft van een spannende strijd kunnen genieten waarin vooral de „oudjes" af en toe technisch goed spel te zien gaven. Nadat de rust met 11 was in gegaan gaven beide partijen ook in de tweede helft elkaar niets toe zodat het einde kwam met 'n 22 gelijkspel. Na strafschoppen bleef de stand eveneens gelijk daar beide elftallen 2 penalty's wisten te benutten. Door loting kwam HSV uiteindelijk als over winnaar uit het strijdperk. Na afloop werd aan beide aanvoer ders een grote taart ter hand ge steld, die zich heerlijk liet sma ken. Een welverdiende beloning voor hun zwoegen in een wed strijd, die alleszins geslaagd is. niet minder dan 40 woon- en pakwagens, prachtig ingericht en tot in de kleinste bijzonderheden nauwkeurig. De sprookjeskermis heeft een eigen lichtinstallatie en wordt opgeborgen in de wagens, zodat alles volkomen „echt" is, alleen met dit verschil dan, dat U het 30 maal kleiner voor U ziet staan. Als alles draait, de lichtjes branden en de orgels spelen, hoort U de stoomfluit gaan en U mist eigenlijk alleen de serpen tines en confetti maar, overigens is de zaak volledig. De rakettenbaan van Evert Dauphin, bestaande uit 480 losse delen, toont U een moderner ker- misstuk en wanneer U de echte baan wel eens gezien heeft, zult U ook hierin geen verschil kun nen ontdekken. Velen hebben de miniatuur kermis van Den Uyl bezongen: de mannen van het kermisvak, o.a. J. v. Doveren in Elseviers Weekblad, het filmjournaal in de bioscopen, en de radio brachten er reportages van. Vele tienduizenden bewonder den Den Uyl's carroussel en waar deze miniatuur-kermis komt, is het succes altijd groot. Den Uyl kreeg aanvragen om in Frankrijk en Amerika te ex poseren, reisde met zijn carrous sel door ons Vaderland en staat klaar om weer op tournee te gaan, maar eerst is Alkmaar aan ae beurt en de Alkmaarse Brade rie-1952 heeft de primeur van de geheel opnieuw ingerichte ker mis, die een unicum is op huis- vlijtgebied en „het kunstigste rniniatuur-kermispark is, dat wij tot nu toe gezien hebben", zoals tén van de grote Nederlandse bladen schreef. Op de Alkmaarse Braderie 1952 zal Theo den Uyl met zijn ker- missprookje exposeren en hier zullen de bezoekers kunnen zien, wat lange jaren van ingespannen arbeid hebben gewrocht. Den Uyl's miniatuur-kermis zal de attractie van de Alkmaarse Rraderie 1952 aanmerkelijk ver hogen! Volop muziek Het staat thans vast, dat de vier Alkmaarse muziekcorpsen: de Postharmonie, St. Cecilia, Ex celsior en Soli Deo Gloria tijdens de Braderiedagen hun medéwer- BILJARTEN Feeke speel! mei een moyenne van 32.50 ALKMAAR De 17e ronde van Alkmaar is verspeeld. Feeke wist ziim partij van 32'5 carambo les in 10 beurten uit te maken met een slotserie van 131 ca ramboles; ook Ligthart wist ziin partij met een pracht-moyenne van 17.50 te beëindigen. De uitslagen ziin: Burger 125 11 23 11.36 v. Linge 123 11 27 11.18 Ligthart 140 8 28 17.50 Wessels 55 8 34 6.87 Feeke 325 10 121 32.50 Schouten 96 10 21 9.60 De achttiende ronde zal wor den verspeeld Woensdag 14 Mei a.s. in het café van de heer P. te Bos. Autotocht ouden van dagen HEILOO Ouder» van dagen, die met de jaarlijkse autotocht te Heiloo mee willen, moeten zich daarvoor opgeven 26 of 27 Mei tussen 1012 en 2 en 4 uur bii Mevr. Bood, Kerklaan 28. De leeftijdgrens is 65 jaar. De autotrip gaat ditmaal naar Afsluitdijk. Den Helder en langs de kust terug. BURGERLIJKE STAND HEILOO Geboren: Martina M- Th. dv A. Bellekom en H. Soxel; Adriana M. C. dv J. Hoetjes en C. Erkamp; Maria J. C. dv C. Lo- mans en C- Hoek; Bernardus zv G. Kaandorp en I. Morsch. Ondertrouwd: C.A. Zoon 28 jr. en A. M. M. Roobeek. Gehuwd: N. Kraakman en G. Liefting; C.L. Beentjes en W. C. Smit. Overleden: D. Bos, 74 jr. wedn. van G. Tippersma; C. Klopper, 81 jaar geh- met A. Kracht; A- de Lange 84 jaar geh. met C. Wester M. Ris 79 jaar geh met J. Krijgs man. H.S.V. NIEUWS HEILOO. Het voetbalpro gramma voor Zondag 11 Mei: 2.30 HSV 1Monnikendam 1 2 Adelbert IIHSV II HSV III—SVW II beiden gouden kruis. 12 HSV jun. a—Vitesse jun. a 4.15 HSV adsp. a—Volendam adsp. a 10/5 6 u. HSV adsp. bSVW adsp. a Het aanvangsuur voor het 3e elftal wordt nader bekend ge maakt. Hercules windmolen gaat verdwijnen AKERSLOOT De 30 jaar oude Hercules windmolen moest eigenlijk grondig worden gerevi seerd, waarvoor een flink bedrag nodig zal zijn. Op een dezer da gen gehouden vergadering van ingelanden van de Klaas-, Hoorn, en Kijfpolder werd echter beslo- tein, de molen af te breken en de bestaande water opvoeringsvii zei door middel van electriciteit te faan aandrijven. Het polder bestuur zal wel heel diep in de geldbuidel moeten tasten, maar daar staat dan ook tegenover, dat de lager gelegen gronden ge waarborgd ziin tegen waterover last. king zullen verlenen. In de ver schillende Braderiestraten zullen loudspeakers opgesteld worden en vanaf enkele centrale punten zal op gepaste wijze muziek uit gezonden worden. De Attractie commissie is nog met enkele be kende orkesten in onderhande ling, zodat het zeker aan muziek op dit festijn niet zal ontbreken. De modeshows Dat Alkmaar ook op het gebied van de mode iets presteert, zal getoond worden op de unieke Alkmaarse modeshows, welke geleid zullen worden door Mevr. H. Elias-Smit en waaraan zullen deelnemen de firma's Gebr. Ber- voets, H. Brüggeman, E. L. Hee- ger, J. Koster. B. W. J. Lienesch, M. Meyer en Zn., Vroom en Dreesmann en Gerard Worm. Deze grote modemanifestatie zal vijf maal per dag gehouden wor den in de zalen van „Het Gulden Vlies", welke voor deze gelegen heid door de Alkmaarse bloe misten omgetoverd zullen wor den in een bloemenlusthof. Aan gezien men uit geheel Noord- IIolland een enorme belangstel ling verwacht, is het wel raad zaam tijdig bii een der bovenge noemde damesconfectiezaken de plaatsen te reserveren. De tractoren-wedstrijd Een uitgebreid deskundig co mité houdt zich bezig met de or ganisatie van deze originele wedstrijd. Donderdag 3 Juli zal vanuit de gehele „Kop van Noord-Holland" een tractoren- sterrit gehouden worden naar Alkmaar, waar de deelnemers te gen het middaguur verwacht worden, 's Middags wordt er een tractoren-défilé gehouden, terwijl om 3 uur de tractoren behendig heidswedstrijden zullen beginnen. Zoals deze wedstrijden voor Alk maar origineel zijn, zpn ook de prijzen, welke men winnen kan. zeer origineel. De Commissie had oorspronkelijk alleen prijzen voor heren, z»als een kamgaren heren- costuum, overjas, regenkleding, overhemden, dassen enz. maar nu het blijkt, dat ook dames tractoren-équipes zullen deelne men, zal met de samenstelling van de prijzen hiermede reke ning gehouden worden en het verloop van de inschrijvingen worden afgewacht. Het Doelenveld onder water De gemeente-autoriteiten heb ben hun goedkeuring verleend voor het houden van het Veneti- aans Waterfeest. Hef Doelenveld zal gedeeltelijk onder water ge zet moeten worden. Deze water show, welke vorig jaar in een andere Nederlandse Provincie plaats gehouden werd, is daar door 30.000 personen bezocht. Buitenlandse belangstelling Diverse Nederlandse, maar ook buitenlandse reisbureaux heb ben zich met 't Braderie-bestuur in verbinding gesteld, om tiidens de Braderie de mogelijkheid te onderzoeken, trips op Alkmaar te organiseren, met tevens een be zoek aan de Alkmaarse Kaas markt, waaruit geconcludeerd kan worden, dat de Braderie ook Vrijdag 4 Juli nog zal worden gehouden. COÖP. BOERENLEENBANK AKERSLOOT AKERSLOOT Dezer dagen vergaderde de Coöp. Boerenleen bank in café Verduin. Het afge lopen jaar bracht gestadige groei en vooruitgang. Er zijn thans 122 leden. De aan de spaarbank toevertrouwde gelden stegen in het afgelopen jaar tot f569.895,98. Er werd f57.090 meer ingelegd dan terugbetaald. In rekening courant was toet saldo f60.826.41; hier werd f52.000 meer ingelegd dan terugbetaald. Crediet. en voorschotverlening kon normaal verlopen tegen een zeer billijke rente vergoedin g. De totale omzet bedroeg over het jaar 1951: f2.786.505,25, zowel debet als credit. Het aantal rekening-courant- houders groeide gestadig. Balans en verlies, en winstberekening werden goedgekeurd. De netto winst, welke na afschrijving en reservering de som van f738.54 bedroeg, werd toegevoegd aan het reserve-fonds. In de Dlaats van de heer W. Veldt Sr. die af trad als bestuurslid werd geko zen) de heer P. Schouten Jr. in wiens plaats als lid van de Raad van Toezicht de heer P. Veldt gekozen werd. Aan de heer W. Veldt werd dank gebracht, voor hetgeen hii in het belang van de Bank verricht had. hoorde een bookmaker, geope reerd hebbend op „Mereveld", gisteren te Rotterdam een boete van f 200.tegen zich eisen, be nevens een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes weken; woont H.M. de Koningin Zater dagavond a.s. in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Den Haag het concert bij, dat ge geven zal worden door het Bos ton Symphony Orchestra o.i.v. Charles Munch; gaat de burgemeester van Am sterdam, mr. Am. J. d'Ailly, een bezoek brengen aan zijn ambt genoot in Venetië. Hij vertrekt op 31 Mei in gezelschap van zijn echtgenote; maakt Prins Bernhard de reis naar de jubilerende Staatsmijnen per vliegtuig. Z.K.H. werd heden ochtend op het vliegveld Beek verwacht; is de gouverneur van de K.M.A. te Breda, brigade-generaal Puf- fius, gisteren voor een veertien daagse reis door de Verenigde Staten vertrokken; hoopt de bekende acteur Piet Bron a.s. Woensdag zijn zeven tigste verjaardag te vieren. Hij speelde sinds 1904 meer dan 400 rollen. WEERSVERWACHTING medegedeeld' door het K.N.M.X. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond LICHT TOT HALF BEWOLKT Vannacht hier en daar mist en aanvankelijk in de Noordelijke helft van het land nog enkele buien; overigens licht tot half bewolkt en overwegend droog. Dezelfde of iets hogere tempera turen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. 10 Mei Zon op 4.54; onder 20.20; maan op 22.03; onder 4.31- Advertentie maat 5 Geen audiëntie Z. H. Exc de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 14 Mei a.s. geen audiëntie verlenen. Nr. 13 I j V f 6 R9I/a 3 'V /6 r /6 '9 Mr 11 fJ tv jm U 16 r 1 mtn 1 99 iv j r S6 1 Ho 1. 7. 8. 10. 11. 13. 16. 18. 19. 21. 22. 23. 25. 27. 28. 30. 32. 33. 34. 36. 37. V e 2. 3. 4. 5. 6. 9. 10. 12. 14. 15. 16. 17. 20. 24. 25. 26. 27. 29. 31. 35. 36. rizontaal: plaats in Zuidholland zangnoot soort onderwijs en omgekeerd (afk.) familielid elk deel van de mond bijwoord specerij voorzetsel schel soort onderwijs de pauselijke regering bijwoord anders gezegd garen knokploeg (afk.) academische titel romemse rijk (afk.) inhoudsmaat land in Europa r 11 c a a 1 horde voorzetsel vreemde munt plaats in Engeland provincie slecht worden jongensnaam jongensnaam bijwoord figurenpuzzle opstelling voorzetsel voorzetsel geografische aanduiding Italiaans eiland heidebloempje en andere (afk.) persoonlijk voornaamwoord slede hetzelfde (afk.) inhoudsmaat Oplossing Kruiswoordraadsel 12: Horizontaal: 1. bes; 4. ido; 7. oker; 9. beet; 10. nar; 12. pop; 13 en 15. sisal; 17. de; 18. rap; 20. ben: 21. per; 22. ter; 23. leg; 24. kan; 25. ara: 27- tel; 29. el; 30. akela; 32- na; 33. ras; 34. ark; 36. egel; 38. eire: 40- lek; 41. ter. Verticaal: 1. boter; 2 ek; 3- sen; 4. iep; 5. de; 6- otter; 8. ras; 9. bol; 11. rib; 12. pan; 14. natal; 16. serre: 17. degen; 19- pen; 21. pet; 24. kegel; 25. aks: 26. ala; 28. later; 30. aal; 31. are^ 33. rek; 35. rit; 37. ge; 39. re K.F.C.-keuringen ALKMAARRex: De schat van Monte Christo (14). Victoria: Het meisje uit Artis (a.l.) De lotgevallen van een bakvis (a. 1.) - Cinema Americain: Vrou wen in de oertijd (afg.) - Har monie: La ronde (afg.) SCHAGEN Royal: De blauwe engel (afg.) LANGEDIJK 2000 kg witlof I 38,90—40,90; lb 30—30,20; 2b 26.6028,80; 2800 kg rabarber 4- 4,80: 2500 kg prei 8. ALKMAAR, 32000 kg kaas: 14 stapels fabriekskaas 2.02 per kg; 3 stapels boerenkaas 2.04 P kg. Handel matig. OBDAM 200 kg witlof I 45, II 36—37. III 26—29: 200 kg Be velanders 11.50; 3600 kg prei 8 ct. doorgedraaid. EGMOND BINNI de Johan van O naar Australië, m Onder hen zullen Mevr. M. Smit in Australië, in O werven. Vader Smit had kerij aan de Abdi toch is het altijd zorgen geweest, or te kunnen verdier dan ook een neven! ken en zo kwam Noord Hollands D; zorger en agent, wi gedurende zeven j: grote tevredenheid en Administratie heeft vervuld. De heer Smit kinderen. Zijn d< die ongeveer een getrouwd is met d< kers heeft zich r< tember af in Ocee tigd, waar haar werk verricht. Kor jonge echtpaar ver wolk van een zooi maakt het goed ir de heer Smit hee als hij het ook zo z tevreden zou zijn. er voor", voegde maar dat tekenen 1 al twee jaar gelede hij met de voorbere Vorig jaar Mei war ren in orde, doch nieuwe bepalingen toen geen doorgang Ziin twintigjarig) die in Egmond aan loofd is, zal niet heeft werk en vino nodig, naar de ani de wereldbol te vei De familie Smit jaar in Egmond Bii Op 6 Januari vier moeder Smit hun 2 lijksfeest. De zaak en overgedaan aai de Haan. Wanneer u de i naar rechts bekijki beginnen, dan ziet die evenals zijn va ZATERDAG 10 HILVERSUM I —24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 E ziek; 7.45 Morgenge kalender; 8.00 Nies berichten; 8.15 Gra 8.25 Plechtige H) Gramofoonmuziek; kleuters; 10.30 Gra 11.00 Voor de ziek) mofoonmuziek; 11/ den; 12.00 Angelus; foonmuziek; (12.30- en tuinbouwmededf Zonnewijzer; 13.0C Kath. nieuws; 13.20 muziek; 14.00 Bt 14.10 Gramofoonrr Engelse les; 14.40 15.00 Kroniek van kunsten; 15.38 f 16.00 Gramofoonmu vliegende Holland 16.30 De schoonheid goriaans; 17.00 V( 18.00 Nieuws; 18.15 weekoverzicht; 18.2 ziek; 18.45 Buitenl; pondenties; 19.00 ziek; 19.15 Parlen 19.25 Gramofoonrr Actualiteiten; 20.00 weerberichten; 20.0 man zegt er 't zij Lichtbaken; 20.35 ziek; 21.00 Gevarie ma; 21.55 Grar 22.30 Wij luiden d 23.00 Nieuws; 23. Esperanto; 23.22— foonmuziek. HILVERSUM I VARA; 10.00 VARA; 19.30 1 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 nastiéTSj 7.33 Grar 8.00 Nieuws- en i 8.18 Orgelspel; 8.50 vrouw: 9.00 Grar 10.00 Tijdelijk uitge serie; 10.05 Morgen Uitzending voor de de continubedrijvei bel Strijkkwartet; foonmuziek; 12.30 I bouwmededelingen; pole orkest; 13.00 Kleine zonden, ho Omroeporkest; 14.1 14.35 Drents progr Accordeonmuziek wieg tot het graf, i Gramofoonmuziek; praatje; 16.30 Kami Voor de jeugd; 1 18.15 Varia; 18.20 I 18.40 Regeringsuitzi licht op de Weste 19.00 Artistieke sta Passepartout, cause Oude Testament ii causerie: 19.55 Deze rie; 20.00 Nieuws; Sy mphonie-orkest tisch commentaar; programma; 22.25 ziek; 22.40 Onder 23.00 Nieuws; 23.1; 24.00 Gramofoonr

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2