Nederlands Korea-detachement tussen muitende gevangenen Oost-Duits regiem stampt leger van 350.000 man uit de grond STAATSMIJNEN in het goud DAGBLAD VOOR ALKMAAR Standpunt inzake Unie en Irian ongewijzigd Fascistische veroordeling uit 1942 BEVESTIGD... Generaal Alphonse Juin leidt Europees leger De ontbinding van de Kamers Volgende herfst in 't veld f/Ontstaan door gebrek aan particulier initiatief Verdrag gisteren geparafeerd EN OMGEVING Commandant krijgsgevangenenkamp wordt ats gijzelaar vastgehouden... BOTER IS BOTER De Indonesische regeringsverklaring De Rus kwam niet Italianen hebben aandeel gekregen S'apend echtpaar te water geraakt... Nederlander voor Italiaans Hof Bankroet bedreigt Brits gemenebest Driehonderd mijl op 'n vlotje Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per nt.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—; familieberichten 20 ct*, resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Neder!. Credietbank. buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 10 Mei 1952 46e Jaargang No. 12472 Kantoren: HOORN, Droafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, »eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 36, teL 459 K 2240 JANTJE WORDT BELAAGD Misschien was het slechts nieuwsgierig heid en geen plagerij, die de zwaan er toe bracht een nader on derzoek in te stellen naar de rode schoen tjes var Jantje. Jan schrok toch behoorlijk toen de lange hals van de zwaan in zijn rich ting kwam en de grote snavel naar zijn voet jes hapte. TOKIO. Het Nederlandse Detachement Verenigde Naties, dat nog deze maand met 225 man uit Nederland zal worden versterkt, is „op rust" gegaan. Dat is te zeggen: het is voor enige maanden belast met bewakingsdiensten in het krijgsge vangenkamp Koje-Do. In dit kamp nu zijn juist gisteren on lusten uitgebroken De commandant van het kamp een eiland even voor de kust ter hoogte van Poesan is, of liever gezegd: was brigade-gene raal Dodd. Generaal Dodd is na melijk sinds gisteren de gevan gene van de krijgsgevangenen. Hij werd met nog een andere officier gegrepen, toen de krijgsgevange nen in opstand kwamen. De an dere officier wist te ontkomen, maar generaal Dodd wordt als gijzelaar vastgehouden binnen de omheining van het blok der op- standigen. Generaal Ridgway heeft gene raal James van Fleet strikte or ders gegeven zo nodig geweld te gebruiken om generaal Dodd te bevrijden. De communisten heb ben „telefoons, toestemming om zich te organiseren, schrijfpapier en andere dingen" geëist. Hun eisen zijn zonder meer afgewe zen. Generaal van Fleet zei nog geen verklaring te weten, waar om niet onmiddellijk de wacht posten te hulp gesneld waren. EN DE VERKIEZINGEN 's-GRAVENHAGE, 9 Mei. Een heden verschenen Staatsblad bevat een Kon. Besluit, waarbij de minister van Binnenlandse Zaken wordt gemachtigd om na mens de Koningin de tegenwoor dige zitting der Staten-Generaal te sluiten in een verenigde ver gadering der beide Kamers op Zaterdag 12 Juli des middags te drie uur. De Eerste en de Tweede Kamer worden ontbonden krachtens ditzelfde Kon. Besluit met ingang van Maandag 14 Juli. De verkiezingen van de leden der Eerste Kamer zullen plaats hebben op Donderdag 26 Juni. De Commissarissen der Koningin worden gemachtigd de Staten hunner provincie te dien einde in buitengewone zitting bijeen te roepen. De candidaatstelling voor de verkiezing zal in iedere provincie plaats hebben op Dinsdag 3 Juni. De verkiezing van de leden der Tweede Kamer zal plaats hebben op Woensdag 25 Juni, de candi daatstelling voor de verkiezing in elke kieskring op Dinsdag 13 Mei. De eerste samenkomst van de nieuwe Kamers zal plaats hebben in Verenigde Vergadering op Dinsdag 15 Juli. TELEGRAM OVER GIJZELING VAN JOURNALIST AMSTERDAM, 9 Mei. Zaanse en Amsterdamse journalisten zijn gisteren in het geweer gekomen, toen bekend was, dat hun collega A. H. Hommerson uit Zaandam door de justitie was gegijzeld. Inmiddels heeft de Federatie van Nederlandse Journalisten zich over deze zaak beraden en van morgen aan de minister van Jus titie en aan de Amsterdamse Rechtbank een telegram verzon den. Het Amerikaanse achtste leger heeft meegedeeld, dat generaal Dodd niet meer commandant van het onhandelbare krijgsgevange nenkamp is. Generaal van Fleet maakte het niet duidelijk, of generaal Dodd na zijn vrijlating weer zijn func tie zou terugkrijgen. ZEGT DEN HAAG DEN HAAG In een nieuwe nota, welke op 8 Mei jl. door de Nederlandse ambassadeur aan de regering in Brussel is overhan digd, wordt nogmaals het Neder landse standpunt uiteengezet over de uitwerking van het recht van voorkeur voor Nederland bij de invoer van boter in België. De Nederlandse regering onder streept haar mening, dat invoer beperking ten aanzien van koel- huisboter, zoals deze door België werd toegepast, in strijd is met het Protocol van Luxem burg. Boter is boter, zegt Den Haag. of ze nu vers is of uit een koelhuis afkomstig. DJAKARTA, 9 Mei,. De Indonesische premier Wilopo heeft vandaag zijn vijf weken oude kabinet- in het parlement voor gesteld en heeft beloofd de levensstandaard te zullen verbete ren voor de 75 millioen Indonesiërs. Hij zeide dat de regering zich zou haasten met het treffen van de voorbereidingen voor het houden van de eerste vrije algemene verkiezingen. BERLIJN, 9 Mei. In Oost-Duitsland is men bezig een „defensiewet" -op te stellen, die tegelijk met het West-Duitse „vredescontract" gereed moet zijn, zo werd vandaag in wel ingelichte Oost-Duitse regeringskringen meegedeeld. De wet zal de Oost-Duitse re gering in staat stellen manschap pen voor een Oost-Duits leger te recruteren. Ofschoon er in Oost-Duitsland op het ogenblik geen wet bestaat, die een leger van meer dan 350.000 man wettigt, is de Oost- Duitse regering bereids bezig haar strijdkrachten te versterken, aldus de woordvoerders. De leden van de vroegere Volkspolizei, die' na een dienst tijd van twee jaar met verlof zijn gegaan, worden weer opgeroepen. Door deze maatregel worden de rangen van de 60.000 „Bereit- schaften" uitgebreid tot ongeveer 150.000 man. Er wordt voor het nieuwe „vrij- OM BESCHOTEN FRANS VLIEGTUIG TE ONDERZOEKEN BERLIJN. Amerikaanse, Britse en Franse officieren van het vier-mogeridhedencentrum voor de luchtvaart te Berlijn hebben Vrijdag een uur lang ver geefs gewacht op een Russische majoor, die was uitgenodigd om met zijn Westelijke collegae het Franse verkeersvliegtuig te on derzoeken, dat twaalf dagen ge leden door Sovjet-jagers boven Duitsland is beschoten. Toen de Russische majoor niet kwam op dagen, hebben de Westelijke offi cieren zonder hem het vliegtuig onderzocht. IN BESTÜUR VAN TRIëST LONDEN. Engeland, Italië en de V.S. hebben overeenstem ming bereikt over een overeen komst, waarbij Italië een aandeel krijgt in het bestuur van de zóne van Triëst. De overeenkomst is Vrijdag ochtend door vertegenwoordigers der drie regeringen getekend. Labour blijft- winnen LONDEN, 9 Mei. De Britse socialisten hebben opnieuw 656 zetels veroverd tijdens de ge meenteraadsverkiezingen. In Engeland en Wales verloren de conservatieven 472 zetels en wonnen er slechts 52. De socia listen verloren 16 zetels en won nen er 656. willigersleger" reeds een recru- teringscampagne gevoerd, die zich voornamelij richt tot de com munistische vrije jeugdbeweging, de F.D.J. en de veiligheidsploe- gen, die in de fabrieken en andere bedrijven dienst doen. Met deze mensen als kern kun nen S|e communisten tegen de volgende herfst beschikken over een leger van 350.000 man. AMSTERDAM, 9 Mei. Mid den in de afgelopen nacht werden een 28-jarige Amsterdamse koper slager en zijn vrouw ruw (en koud) in de slaap gestoord: zij lagen plotseling in het water. Tot hun ontzetting bemerkten zij, dat hun woonschip, waarin zij in de Prinsengracht te Am sterdam tegenover perceel 225 gehuisvest zijn, snel aan het zin ken was. IJlings verlieten zij de slaapkamer en wisten nog juist (in nachtgewaad) de wal te be reiken voor het schip geheel onder water stond. EISENHOWER EN DE MILLIARDEN KOPENHAGEN. Generaal Eisenhower heeft Vrijdag te Ko penhagen verklaard, dat „rede lijke bezuinigingen in president Trumans program voor hulp aan het buitenland niet als noodlottig behoeven te worden beschouwd". „Ik ben van mening, dat in een begroting van zeven milliard dol lar altijd wel ruimte is voor ge ven en nemen". HET OOSTENRIJKSE VREDESVERDRAG WASHINGTON. Amerika, Engeland en Frankrijk hebben de Sovjet-Unie verzocht zo spoe dig mogelijk te antwoorden op hun voorstel voor een verkort Oostenrijks staatsverdrag. Het verzoek was vervat in nota's, die de ambassadeurs der drie landen Vrijdag op het Kremlin hebben overhandigd. MEER STEUN VOOR BEVAN BLACKPOOL, Engeland. Een tweede grote vakbond met 850.000 leden heeft zich gisteren geplaatst achter de eis van Aneu- rin Bevan voor een vermindering van het Britse herbewapenings program. Het congres van de vakbond voor de machinebouw heeft van daag met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin ernstige bezorgdheid te kennen gegeven werd over de mate, waar in de Britse herbewapening het economisch leven beïnvloedt. ROME, 9 Mei. Een Italiaans Hof van Appèl heeft vandaag een vonnis van een fascistisch gerechtshof tegen de uit Rot terdam afkomstige journalist Adriaan Luijdiens bevestigd. De heer Luijdiens, die voor 16 Nederlandse bladen correspondent is, werd in 1942 door een bijzonder fascistisch tribunaal wegens „militair defaitisme" tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Het tribunaal veroordeelde hem omdat hij in artikelen en in ge sprekken met vrienden had doen uitkomen, dat Italië „zich beter voor het te laat was uit de oor log kon terugtrekken". De heer Luijdiens bracht drie en een half jaar in de gevangenis door. Bij het einde van de oorlog werd hij door de geallieerden bevrijd. In Wilopo's verklaring wordt voorts gesproken over een grotere mate van veiligheid voor de be volking en over betere inacht neming van de onafhankelijkheid in de buitenlandse politiek. Wilopo bedoelde hiermee, dat hij er voor zou waken niet teveel onder Amerikaanse of Sovjet- Russische invloed te geraken. Hij liet doorschemeren, dat zijn regering zou proberen een wijzi ging op de wet voor de weder zijdse beveiliging met de U.S.A. aan te brengen, daar de huidige versie te bindend was. In gezaghebbende kringen is men van mening, dat Wilopo een poging zal doen de clausule be treffende de militaire bijstand te schrappen, zodat alleen de finan ciële en economische steun over blijft. Wilopo ging voort: „De rege ring zal haar pogingen voortzet ten om het Indonesisch-Neder- landse Uniestatuut te vervangen door een gewoon internationaal verdrag en door eliminatie van die gedeelten van de Ronde Tafel overeenkomst, die voor ons land schadelijk zijn". Voorts beloofde de premier te zullen streven naar een zo spoe dig mogelijke aansluiting van het thans door Nederland bestuurde West-Guinea. Wilopo gaf toe dat in het bin nenland de economische toestand slechter geworden was. Hij deed een beroep op het hele volk om de productie op te voeren, als enige mogelijkheid om verbete ring te verkrijgen. KEUKENHOF TROK 400.000 BEZOEKERS DEN HAAG Evenals vorige jaren wil het bestuur van „de Keukenhof" te Lisse de tentoon stelling sluiten op een ogenblik, waarop alle bezoekers nog ge heel voldaain huiswaarts zullen keren. Door het aanhoudend warme voorjaarsweer heeft men daarom besloten, de tentoonstel ling Zondagavond 11 Mei a.s„ dus veertien dagen vroeger dan vorig jaar, te sluiten. Dit jaar hebben meer dan 400.000 belangstellenden Naar ons oordeel", zo wordt de tentoonstelling bezocht. Hier- nnrJor urne pph 7dor rfrnnt aantal gezegd, „kan de pers haar criti- sche functie in een democratie niet vervullen, wanneer haar zegslieden niet op absolute ge heimhouding mogen rekenen. Op deze regel kan derhalve geen uit zondering worden gemaakt. De journalist mag deswege nimmer het vertrouwen op geheimhouding van zijn zegslieden beschamen". onder was een zeer groot aantal buitenlanders. De accijnsverlaging van sigaren in het Staatsblad 's GRAVENHAGE 9 Mei In het Staatsblad van heden is opge nomen de wet van 8 Mei 1952, houdende tijdelijke verlaging van de accijns voor sigaren. Bij de herdenking van het 50-jarig bestaan van de Staatsmijnen, heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, gistermorgen een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide, dat de Staatsmijnen ontstaan zijn door gebrek aan particulier initiatief. Verder deelde de minister mede, dat Koningin Juliana haar goedkeuring heeft gehecht aan het besluit om de nieuwe mijnzetel te Vlodrop te dopen met de naam „Beatrix". In het hoofdbureau te Heerlen, waar deze rede werd uitgesproken, waren o.m. aanwezig Prins Bernhard, minister-president dr. W. Drees en de president-directeur van de Staatsmijnen, dr. Groothoff. Het gouden jubileum van de tenis van de omgekomen perso- Staatsmijnen werd begonnen met neelsleden is aangebracht. Even een plechtige H. Mis van dank baarheid in de St. Pancratiuskerk te Heerlen. Vóór de plechtigheid hield deken Bemelmans een korte toespraak, waarin hij zeide, dat het van realiteitszin getuigt, dat men besloot de viering van het jubileum in te zetten met een dankdienst, omdat immers in de eerste plaats aan God te danken is, dat hier in de mijnstreek voor millioenen jaren kolen geborgen zijn. Dr. Groothoff eerde na afloop van de H. Mis in de hal van het hoofdbureau met een korte toe spraak de nagedachtenis van de personeelsleden, die tijdens de oorlog als militair of verzetsman om het leven zijn gekomen. Te vens herdacht hij alle personeels leden, die in het bedrijf veron gelukt zijn. Bij deze plechtigheid lgede hij een krans in de hal van het hoofdbureau voor een ma quette, welke* daar ter nagedach- VEERPONT OMGESLAGEN: 13 DODEN LEOPOLDVILLE, 9 Mei. Op de rivier de Cunene in Zuid- Angola is vandaag een veerpont omgeslagen, waarbij twaalf in boorlingen en een Portugees om het leven kwamen. De rivier zit vol krokodillen. Er zijn drie verminkte lijken uit het water gehaald. eens werd een krans gelegd aan de voet van het mijnwerkersbeeld, dat als~geschenk van de arbeiders aan de directie is aangeboden. Namens de beambten en maand- loners sprak de heer Hielema, lid van de Ondernemingsraad voor de Staatsmijnen, die o.a. zeide dat uit de nood der oorlogsjaren ook iets goeds is geboren. „Wij leer den het bedrijf anders zien en u, heren directeuren, waart niet al leen bereid geen tegenstand te bieden, u hebt met initiatieven in de uitvoering royaal het uwe er toe bijgedragen, dat een andere organisatie van het bedrijf, de publiekrechtelijke, tot stand kwam". De president-directeur, doctor Groothoff, is bevorderd tot groot officier in de Orde van Oranje- Nassau. Meerdere leden van de directie en het personeel ontvin gen koninklijke onderscheidingen. Vrijdag vond te Heerlen een herdenkingsbijeenkomst plaats ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Nederlandse Staatsmijnen. Het heeft H M. de Koningin behaagd de presi dent-directeur van de mijnen, dr. ir. Ch. Th. Groothoff, te bevorderen tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. Prins Bernhard overhandigt dr. Groothoff de versierselen van de onderscheiding. Luijdiens woont reeds 27 jaar in Italië. Hij vertelde aan Asso ciated Press, dat hij bij het Ita liaanse Hoge Gerechtshof in be roep zou gaan om het vonnis ongedaan te maken. Hij zei, dat overeenkomstig het Italiaanse vredesverdrag (bijlage 17) alle vonnissen, welke fascis tische speciale gerechtshoven bui tenlanders opgelegd hebben, her zien moeten worden. Luijdiens zei, dat de fascistische tenlasteleggingen van destijds „absoluut van politieke aard wa ren". Hij vertelde, dat hij zijn veroordeling als een eer zag. Hij wees er evenwel op, dat hij door de Italiaanse wet beschouwd wordt als een vroegere misdadi ger. GEWICHT EN VERSTAND.... LONDEN. Te Londen is een merkwaardige lunch gehouden, toe:, de slanke actrice Dorothy Dickson, die onlangs had ver klaard, dat grote lichamen geringe hersenen betekenen, door tien omvangrijke collega's was uitge nodigd om de kwestie eens te bespreken. Dorothy moest capi tuleren. Onder de gastvrouwen, die bij elkaar ongeveer duizend kilo wogen, bevonden zich de zangeres Sophie Tucker en Tessie O'Shea, wier stoel het onder zacht gekraak begaf. WELLINGTON, 9 Mei. De Nieuw-Zeelandse premier, Sidney Holland, heeft vandaag verklaard, dat er ernstig gevaar bestaat, dat het sterlinggebied failliet zal gaan. Wanneer dit zou gebeuren, zouden de landen van het ster linggebied geen centraal clearing- stelsel meer hebben en zouden zij hun toevlucht moeten nemen tot bilaterale betalingsovereen komsten, zo zeide hij. DARWIN, 9 Mei „Go ik zo goed naar Dili op Timor?" dat vroeg de vijftigjarige Australiër Jack Fairweather, die met een eigengemaakt vlot van op drie vliegtuigtanks vastgebonden drijf hout de verraderlijke Timorzee trotseerde, toen de schipper van een voorbijkomende vissersboot aanbood hem aan boord te ne men. Hij weigerde beslist zijn eenzaam avontuur op te geven, ofschoon het oude kleed, dat bij wijze van zeil aan een soort be zemsteel op zijn vlot was beves tigd, reeds aan flarden was ge waaid. De visserman kon niet anders doen dan de op zijn rij dend vlot balancerende Fair weather, wiens naam alleen reeds ..mooi weer" betekent, te verze keren dat hij inderdaad in de goede richting ging doch nog een driehonderd mijl „voor de boeg" had. In Darwin aangekomen deed de visser het verhaal van zijn ontmoeting, en daarop ondernam een Lincoln bommenwerper van de Australische luchtmacht een speurtocht naar de koppige vlot- vaarder, die als veelbereisd en welopgevoed, man bekend staat. Het vliegtuig is Donderdagavond onverrichter zake teruggekeerd. Twee jongens uit Vreemdelingenlegioen gehaald APELDOORN, 9 Mei. Twee minderjarige Apeldoornse jon- jens van 16 en 17 jaar hebben enkele weken geleden in een recalcitrante bui de ouderlijke woning verlaten. Dank zij het ingrijpen van de Nederlandse consuls in Parijs en Marseille, konden de twee jongelieden, die bij het Vreemdelingenlegioen had den dienst genomen en reeds de verbandacte hadden getekend, daaruit worden bevrijd. Dat was nog juist op het nippertje, want zij waren al aan boord van het schip, dat hen naar een oplei dingskamp in Marokko zou ver voeren. MEISJE VERMIST (Van onze correspondent) ASSEN Sedert Donderdag middag wordt het 8-jarige meisje Egbertien Bronsema, wonende aan de Asserwijk 14 te Assen, vermist. Zü is met een oude da mesfiets van huis vertrokken en niet teruggekeerd. Een ongeluk wordt gevreesd. Behalve dat haar zusje haar gezien heeft bij de Witterbrug ontbreekt elk spoor. Pogingen om het kind op te spo ren dooT een radiobericht en door middel van dreggen bleven zon der resultaat. BELEGEN BOM LONDEN, 9 Mei. Enkele ar beiders, die in Oost-Londen bezig waren puin uit de tweede wereld oorlog te ruimen, stuitten van daag op een bom en riepen des kundigen te hulp. Toen ze het ding nog eens nader bekeken, bleek het een bom te zijn die tijdens de eerste wereld oorlog door een Zeppelin boven Londen naar beneden was ge worpen. De bom bleek onschadelijk te zijn en zal in een museum wor den ondergebracht. PARIJS. De vertegenwoordigers van West-Duitsland, Frank rijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg hebben Vrij dag te Parijs het verdrag voor de instelling van een Europese Defensiegemeenschap (E.D.G.) geparafeerd, dat voorziet in het door deze staten gezamenlijk instellen van een verenigde Europese strijdmacht. Het verdrag wordt eerst van kracht, wanneer de volksverte genwoordigingen der zes betrok ken landen het hebben bekrach tigd. De parafering zal worden ge volgd door de ondertekening, waarna de parlementen het ver drag gaan behandelen. Indien de volksvertegenwoordiging van een der zes landen het verdrag zes maanden na de ondertekening nog niet zou hebben bekrachtigd, zul len de zes ministers van buiten landse zaken bijeen komen om over de daardoor ontstane toe stand te beraadslagen. Van kracht worden van het verdrag betekent onder meer, dat (West-)Duitsland, voor het eerst na de Duitse capitulatie in 1945, het recht zal hebben over land-, zee- en luchtstrijdkrachten te be schikken, wanneer het tenminste ook het vredesverdrag met het Westen aanvaardt. Alphonse Juin, de nieuwe Franse maarschalk, zal het bevel voeren over het Europese leger, aldus werd vandaag bekend ge maakt. Het leger zal uit eenhe den van minstens 13.000 man be staan. Het juiste aantal eenheden, dat in het leger opgenomen zal wor den, is nog steeds het diepste geheim, maar verwacht wordt, dat het zal bestaan uit 12 Franse, 12 Duitse, 12 Italiaanse en 5 Bene lux eenheden van 13.000 man elk, totaal 533.000 man. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1