Als word Geslaagd kerkconcert ten bate van „Westerlicht Populair concert door Louise Wijngaarden Buitenlanders in Alkmaar Deze week in de bioscoop Vijf patrouillevaartuigen voor de Koninklijke Marine Mr, Zaayer wil Fonteijn niet toelaten tot bewijs Finar Dollars voor Nederland en vaartuigen op de koop toe D/ese der Ka Oliebollen-actie begonnen AGENDA Taak van de vrouw Voor het K. C. B. Bij gelijk spel V.B.O. 2e klasser Zoak-Fonteijn voor Haags Gerechtshof Marktberichten pagina i ~N SATERDAG 10 MEI 1952 ALKMAAR. Het Alkm.aa.rs Dubbel Mannenkwartet „Zang en Vriendschap" en het Dames koor „Cansonant" beiden o.l.v. Gerard Pranger, namen het prij zenswaardig initiatief, om te gaan concerteren, ten bate van de gedupeerden, van de brand in „Huize Westerlicht"Een zeer groot aantal luisteraars was in de Grote Kerk aanwezig om het ge varieerde concert-programma te aanhoren. Welwillende medewerking aan dit concert verleenden Mej. Aafje Heynis, alt, Laurens Boatman, bas-bariton en Piet Kee organist. De organist Piet Kee opende met een magistrale vertolking van de Toccata en fuga in d moll van J. S. Bach. De nieuwbe noemde organist van de Grote Kerk, toonde zich voorts in en kele gedeelten uit „Grand pièce Symnhonie" en Choral III van Cesar Franck, een zeer bekwaam instrumentalist en een musicus met kunstzinnige opvattingen. Het Dubbel Mannen-kwartet „Zang en Vriendschap" zong over het algemeen lang niet zon der verdienste, speciaal willen wij vermelden Abendhimmel van Bruckner en Landerkennung van Grieg, waarin Laurens Bogtman de solo zong. Het Dameskoor „Consonant" voerde o.m. uit Agnus Dei" van Gluck, Vrou wen Vredesgang van Bonset en Avondcantate van Cath. v. Ren- nes, laatstgenoemd werk viel wel enigszins uit de toon bij het overige program, wii horen dit maar het liefst door een Kinder koor zingen. Dit ensemble zong in z'n geheel zuiver en ook aan de nuancering was zorg besteed. Laurens Bogtman zong liede ren van Schubert en Hugo Wolf, en zijn interpretatie's hiervan waren weer meesterlijk, zoals we dat van hem zijn gewend. De alt-zangeres, beschikkende over een zéér mooi getimbreerd stern-geluid, zong met boeiende LEERLINGEN AVOND DER BALLETSCHOOL ALKMAAR. De Balletschool, onder leiding van Annemarie Kühne en Marinus van den Nieu- wenhoff, zal a.s. Donderdag 15 Mei in „Het Wapen van Heems kerk" een avond verzorgen, waar op voornamelijk door leerlingen van de school wordt gedanst. Deze krijgen hierdoor gelegen heid, de, door harde studie ver worven, techniek van het ballet in het openbaar te tonen. Het pro gramma is aantrekkelijk en werd met zorg samengesteld. Er zullen tevens enige soli worden gegeven. Het toenemend aantal leerlingen der balletschool moge het bewijs zijn voor de groter wordende be langstelling voor deze tak van kunst in het algemeen en voor de deskundigheid van de leiding in het bijzonder. De choreografie is geheel naar eigen idee, met uit zondering van twee dansen na de pauze, die gezet zijn door onze oud-stadgenote Marie Jeanne van der Veen. De muzikale medewer king is in handen van Jan Visser. De avond zal aanvangen om 8 uur. Geen bedrijfsopheffing ALKMAAR. Het bericht, waarin melding werd gemaakt van de verkoop van een woonhuis met pakhuizen aan het Varne- broek door de heer N. Vreker, houdt naar wij vernemen niet in, dat het Timmer- en Aannemers bedrijf van de heer A. Verberne, dat daar is gevestigd, zal worden opgeheven. Het bedrijf wordt op de gewone voet voortgezet. (Advertentie) oordracht twee liederen van Hugo Wolf en Pia Jesu van An- dré Caplet. In de enorme ruimte van het kerk-gebouw ging menig fijnzin nig facetje van deze kunstliede ren door de solisten gezongen, verloren, het zijn feitelijk ook liederen voor de kleine ruimte (Kamermuziek). Op uitnemende wiize werden de solisten door Gerard Pranger aan de vleugel begeleid. We ziin er van over tuigd, dat dit Kerk-concert, wel zeer in de smaak van de toe schouwers zal zijn gevallen. Na afloop dankte de voorzitter van het Bestuur van Westerlicht, de heer Nieuwenhuizen alle me dewerkenden. In de Consistorie kamer dankte de voorzitter van .Zang en Vriendschap" de heer A. Haasbroek, de solisten en al len, die er toe hadden medege werkt dit concert te doen slagen. W. Schreurs RUITEN SNEUVELDEN WEER ALKMAAR De jeuigcDbalda- digheid in Alkmaar vertoont de laatste maanden een zekere vorm van stabiliteit, al is er met de vacamities een kleine intensivise- ring merkbaar. Het laatste rapport, dat wil van die gemeente Alkmaar ont vingen over de jeugdbaldadig- heid, vermeldt weer het inwer pen van tal van ruiten, liefst maar 23, het vernielen van straatlantaarns beschadigingen aün particuliere eigendommen en op het terrein van de Ned. Spoor wegen. In twee gevallen werd bovendien nog lichamelijk letsel toegebracht. Het waren vooral weer ge meente-eigendommen. die het moester» ontgelden zoals bestra tingen e.d. Voorts werden ver keersborden beschadigd en werd een reddingsbaak totaal vernield, Ook de Hout werd weer bezocht, waar een boom werd vernield. De kosten, die de Gemeente Alkmaar moest maken om alles weer in orde te krijgen, beliepen ruim f450.Vooral nu de zomer- en vacantiemaanden naderen wordt de jeugd aangespoord, de nodige voorzichtigheid in acht te nemen terwijl ouders en opvoeders ver zocht word-eni, een oogje in het zeil te houden. Laagste inschrijver Bij de aanbesteding door de gemeente Enkhuizen van de aan leg van riolering, bestrating enz, van de Kuipersdijk aldaar, waren vier biljetten ingekomen. Hoogste inschrijfster fa. Bruinsma en de Boer, Andijk, voor f 59.600; laag ste inschrijfster fa. Huiberts en Punt, Alkmaar, voor f 49.885. Gunning aangehouden. EERSTE VOOR BURGEMEESTER ALKMAAR De oliebollen actie, die ten bate van de weder opbouw van het Kinderhuis te Wijk aan Zee door ondernemen de leden en bestuursleden van de Alkmaarse afdeling van het Centraal Genootschap is onderno men, startte Vrijdagmiddag offi cieel met de aanbieding van de eerste schaal oliebollen aan bur gemeester Wytema Deze symbolische handeling ge schiedde in de kamer van het ge meentebestuur op het stadhuis, waar de dames van der Wilk, Lo- jenga en Rentenaar de burge meester de eerste, zelf gebakken oliebollen overhandigden. De da mes maakten van de gelegenheid gebruik, de burgemeester te dan ken voor de toestemming, die voor de straatverkoop werd ge geven. Burgemeester Wytema prees de actie van het bestuur en bleek vol waardering voor de toewijding, waarmede de dames zich achter deze originele actie hadden gezet. Naar wij verne men wertden Vrijdag reeds meer dan 1500 oliebollen, die van pri ma kwaliteit zijn, aan de man ge bracht. Vandaag kunnen zij die 'n lek kere hap niet versmaden en te vens een goed werk willen doen tpn bate van het zwakke kind, volop oliebollen verkrijgen drie voor een kwartje, aan de wagen, die door de stad zal rijden. Autotocht ouden van dagen ALKMAAR. Het Comité Autotocht voor Ouden van Dagen maakt bekend dat het voornemen bestaat de tocht dit jaar te hou den op Vrijdag 13 Juni e.k. Voor bejaarden die de leeftijd hebben bereikt van 70 jaar be staat de gelegenheid zich voor deze tocht aan te melden op Dins dag 13 en Woensdag 14 Mei a.s. van 112 en van 2.304.30 uur in het gebouw Wilhelminalaan 4, onder opgave van geboortedatum en jaar. Uit het politierapport ALKMAAR. Gistermorgen om 10 uur zijn een personenwa gen en een bromfietser in volle vaart tegen elkaar opgereden toen zij in tegengestelde richting de bocht namen van de Rembrandt- straat naar de Frans Halsstraat. De bromfietser G. uit de Frans Halsstraat werd zodanig gewond dat hij per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis moest wor den vervoerd. Beide voertuigen werden vrij ernstig beschadigd. VERLOOFDENCURSUS (Ingezonden) ALKMAAR. De cursus voor Verloofde paren, georganiseerd door kapelaan P. Tromp, is Don derdag 8 Mei geëindigd. Namens mijn medecursisten meen ik hier een woord van dank te moeten neerschrijven, zowel aan Kap. Tromp voor het initiatief als aan de ervaren docenten, die vaak op geestige wijze hun onderwerp be handelden. Het was ons allen een genoegen deze cursus te mogen meemaken en wij zouden de cursus, welke volgend jaar zal worden gehou den, van harte bij alle jongens en meisjes uit Alkmaar en omgeving willen aanbevelen. Zij doen er een pracht stuk ervaring op; de sfeer op de cursusavonden was vlot en ongedwongen en de kos ten waren gering. Ik wens Kap. Tromp ook het volgend jaar een drukbezochte cursus. Een dankbare deelnemer. ZATERDAG 10 MEI BIOSCOPEN: REX: De schat van Monte Christo (14). VICTORIA: Het meisje uit Artis (14). Voorstellingen 7 en 9.30 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 uur af voor spoed gevallen bereikbaar apo theek Kruisinga, Koorstr. 59; Apotheker G. Kruisin ga- GENEESKUNDIGE HULP: De artsen A.H.F.M. Cort- hals, Nieuwlandersingel 59, tel. 3193 en H.J-B. Hoek, Kennemerstraat 63, telef. 3117. HERDENKING militaire ge vallenen des morgens 8 u- GULDEN VLIES: 8 uur Han- delssehoolver. „Pacivolo' STEDELIJK MUSEUM: Tot 25 Mei: Tentoonstelling Grafisch werk van Gr. van Roggen 10—12; 25 en 9 uur. (Zondags alleen 2—5). ZONDAG 11 MEI BIOSCOPEN: Zie boven. Voorstellingen 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. APOTHEKEN: Zie boven. MAANDAG 12 MEI GULDEN VLIES 8 u. Bonte avond 8-Octobervereniging SCHOORSTEENVEGEN ZONDER ROET ALKMAAR Bij de Fa. Leeu wenkamp aan de Nieuwe Sloot werd Vrijdagmiddag een demon stratie gegeven met de nieuwe electrische schoorsteenveger, waarvan er in Engeland, near wij ons hebben laten vertellen reeds 7000 in gebruik zijn. Het appa raat werkt vrii eenvoudig De schoorsteen wordt van onder af geveegd, doch met behulp van een rotan stok met veger. De roetmassa wordt door een ma chine opgezogen, zodat er geer» roet in de kamer kan komen. Een methode, die zich in de prac- tijk bü onze Hollandse schoor stenen wel zal weten aan te pas sen en zeker goede diensten kan bewijzen. Werkzaamheden Friesebrug ALKMAAR. Op 12, 13 en 14 Mei a.s. telkens des avonds van 20.30 uur tot des morgens 7.00 uur zullen voor alle verkeer af gesloten zijn de Achterweg, He renweg en de Kanaalkade (voor zover het betreft het gedeelte tussen de Friesebrug en de Kaars- semakersgracht). Alleen voetgan gers zullen op die tijden de brug nog kunnen passeren. ZAKENNIEUWS ALKMAAR. Gistermiddag heeft de heer J. Janssen zijn nieuwe chocolaterie op de hoek van de Hoogstraat, schuin tegen over Cinema Americain geopend. Voor de omwonenden, die hier mee zeer ingenomen zijn, getuige de vele bloemstukken, biedt het hoekpand nu een veel kleuriger en fleuriger aanblik dan de wit gekalkte ramen, waarachter de Fa. Stam haar parfumerie-artike len pleegde op te slaan. De choco laterie van de heer Janssen is in Alkmaar niet onbekend. Gedu rende een periode van vijf en een half jaar was de zaak gevestigd op de Snaarmanslaan. Nu is het pand keurig opgeknapt, in de gla zen vitrines en etalages staan lekkernijen van het beste soort te pronk en nodigen tot kopen uit. Verschillende originele en aardige producten o.a. de Kaas dragers, trekken zeer de aandacht van de buitenlanders, die van en naar de Kaasmarkt gaan. A.O.G. nieuws ALKMAAR. Alleen het le elftal en de adspiranten- spelen morgen. Het le elftal gaat D.D.O. een bezoek brengen. Aanvang wedstrijd 12 uur. Vetrektijd van af de Friesebrug om half 11. Het terrein is gelegen aan de Jisper- weg in de Beemster dus niet in Schermerhorn. De adspiranten gaan naar Heiloo, Mallevoortsdijk. Vertrektijd vanaf de Heilooër- brug om half 3. Aanvang wed strijd 3 uur, tegen H.S.V. De op stellingen en het eventueel afge lasten van de wedstrijden worden bekend gemaakt bij de heer J. Smit, Nieuwesloot. Veel succei Biljarten GROTE SPANNING IN DE RONDE VAN ALKMAAR Ligthart heeft weer de leiding ALKMAAR. In de .ronde van Alkmaar van de Koninklijke Ned. Biljartbond, district Alk maar is de spanning zeer toege nomen. De jeugdige Ligthart heeft weer de leiding met 22 matchpunten, direct gevolgd door Schouten en Wessels. Aangezien er nu nog drie ron den moeten worden gespeeld, waarin alle spelers nog een maal tegen elkaar uit zullen komen is het nog niet te voorspellen, wie met de grootste eer als kam pioen van Alkmaar gaat strijken. De stand na de 17e ronde ziet er als volgt uit. J. Ligthart 17 2130 227 9.38 22 17 1953 254 7.68 21 17 2691 238 11.30 20 17 4669 265 17.58 18 17 1915 239 8.01 12 17 1649 223 7.34 9 De achttiende ronde zal wor den verspeeld a.s. Woensdag in het café van de heer P. te Bos. P. Schouten G. Wessels J. Feeke A. v. Linge J. Burger ALKMAAR. Ook gister le verde het buitenland weer het voornaamste contingent bezoe kers aan de kaasmarkt. Onder leiding van de heer Nikerk, di recteur van V.V.V. Amsterdam kwam een. gezelschap van ca. 20 consulaire ambtenaren, die dit jaar hun jaarlijks uitstapje naar Noord-Holland maakten. Zij werden, na op de kaasmarkt door de heer Scheffel, voorz. van VVV te zijn rondgeleid, op het stad huis officieel door het gemeente bestuur ontvangen, waar burge meester Wytema de dames en heren hartelijk verwelkomde en in een speech je over Alkmaar wees op de wereldvermaardheid, die Alkmaar door zijn kaasmarkt geniet. Nadat koffie met 'n be schuitje-kaas was geserveerd, bezichtigden de gasten het stad huis. Onder de buitenlanders bevond zich ook 'n gezelschap van 80 En gelse agrariërs, w.o. een lid van de gemeenteraad van Bath, die al meermalen in Alkmaar geweest was. Voorts was er een groep van 40 Zweden en een groep Zwitsers ir Natiónaal costuum, welke laatste op de kaasmarkt een zangnummer ten beste gaven. Er waren ook veel individuele buitenlanders uit Frankrijk, India Denemarken en als altijd een aantal Amerikaanse verlofgan gers uit Duitsland. Wij ontmoe ten voorts een Indonesische journalist-uitgever uit Bandoeng en een Zweedse journaliste, die door de voorzitter van de Bui tenlandse persvereniging, de heer Paul Balasz vergezeld werden. Het gezelschap consulaire amb tenaren vertrok later op de dag naar Hoorn en Enkhuizen, waar het eveneens ten stadhuize werd ontvangen, en keerde via De Beemster en De Rijp weer naar Amsterdam terug. Een opmerkipg moet ons nog 'uit de pen: van de zijde van de middenstand wordt er bij de VVV meermalen op aangedron gen pogingen in het werk te stel len, om de vreemdelingen iets langer in de stad te houden; het bleek ons echter, dat een grote zaak in de Langestraat, waar enkele vreemdelingen nog wat souvenirs wilde kopen, om half een zijn deuren sloot en tot 2 uur gesloten, was. Als men nu werkelijk de vreemdelingen wat langer in de stad wil houden, moet men ze toch ook de gelegenheid geven in de middaguren de winkels te kunnen bezoeken. Rex De schat van Monte Christo Na een goed voorprogramma, waarin o.a. twee interessante do cumentaires, over Zweden en die Noord-Amerikaanse staat Maine, draait deze week in Rex die Fox film De Schat van Monte Christo naar het gelijknamige boek van Alexander Dumas. George Montgomery speelt de rol van die held in diit drama; hij is de kapitein van eer» regiment dragonders, die erop uitgestuurd worden, om 'het ondergrondse verzet tegen Keizer Loidewiik Na poleon te breken. In Berry Kroe- geir als de verraderlijke Minister La Roche heeft hij een tegenspe ler van formaat en Paula Corday als Ladfy Christianne is de scho ne vrouw aan wier zijdie die van het verzet hij zich tenslotte schaart. Zoals in meer dergelijke romantische verhalen van Du mas, wordt er in dieze film een vrolijk robbertje gevochten. Vele scènes spelen zich af in het ver moeiend halfduister en de tekst is moeilijk te lezen. Het verhaal mag echter bekend verondersteld' worden en het feit, dat het eer» kleurenfilm is. betekent voor 'n groot deel van het filmpubliek al een attractie. Wip zich nog in teresseert voor de romantiek van het 19de eeuwse Frankrijk, kan aan deze film zijn hart ophalen- Victoria Theater Hel meisje uit Artis Tegen de achtergrond van een, op Amerikaanse leest geschoeide, verkiezingscampagne, waarin een jong candidaat voor een burge meestersplaats de overwinning behaalt, dank zij de huilp van een dappere jongedame en de wees kinderen van de stad speler» zich in deze kostelijke film tal van aardige taferelen af in en rond een dierentuin. De candidaat. Hale, komt in contact met die dochter van een directeur van een dierentuin, en ontmoet in het directeurshuis allerlei vreemde en wilde dieren, tot een leeuw toe. Als hij na veel bezoeken mét dit dier contact heeft gekregen, krijgt 'hii op de vooravond voor de verkiezingen, i,n de veronder stelling de tamme Herman te ontmoeten, de ontsnapte er» ge vaarlijke Caesar in zijn auto. Maar ondertussen heeft hii ziin opdrachtgever in de verkiezings strijd ontmaskerd hetgeen hem zijn eigen positie zowel bij het meisje uit de dierentuin als bij het publiek, doet verbeteren. Een aardig, vlot verhaal, ook voor jongeren geschikt. De film is trouwens voor alle leeftijden. In het voorprogramma nog een interessante film over de bestrij ding van de slaapziekte in Afrika. DE FILMJOURNAALS Polygoon was bü Schokbeton toen eer» delegatie van negers van de Goudkust er juist een kijkje kwam nemen. Tweehon derd vrouwelijke en een manne lijke mannequin paradeerden in Amsterdam en in Waddinxveen werd een voetbalmatch per -auto gespeeld. Polygoon maakte schil derachtige opnamen van de in oude sfeer gehouden markt in Franeker en filmde de nieuwste methode om een wrak te bergen. Uit het Buitenland actuele op namen van de aanvaring tussen de Wasp er» de Hobson, plechtig heden rond de onafhankelijk heidsverklaring in Japan en de demonstratie tegen de Europea nen en Amerikanen in Tokio. De aanleg van een olieleiding in Irak was een dankbaar onder werp voor de filmmensen even als die havenibrand in Vancouver de beschieting van het Franse vliegtuig boven Oost-Du itsland er» de 1 Mei-betogingen, in ver schillende steden gehouden. IN DE WERELD VAN NU HEILOO Nogmaals herinne ren wij onze lezeressen in Heiloo nan de laatste seizoenbijeenkor.'a van de afdeling Heiloo van de Ned. R.K. Vrouwenbeweging on Vrijdag 16 Mei a.s. om 8 uur in het Brunogebouw, waar Mevr. N Mol-Sinnighe zal komen spreken over de taak van de vrouw in de wereld van nu. De taak van de vrouw gaat veel verder, is van veel verder strekkende betekenis, dan men zich gewoonlijk realiseert. Het gaat er niet alleen om, ziin plich ten van staat naar eer en gewe ten te vervullen, het gaat er zelfs niet alleen om werk naar behoren te vervullen in het be sef, dat men ziin plicht doet, in deze tijd van geloofsafval, van vervreemding van de kerk in d'eze verwarde tijd van ont-waar ding van aloude principes, gaat het erom. de motieven te kennen die aan het vervullen van de plichten ter» grondslag liggen. De tijdgeest brengt met zich mee. dat men zich een helder inzicht moet verwerven in die hogere motieven, om te kunnen erken nen, wat de plichten van staat zoal eisen. Daar de meeste activi teiten, die in onmiddellijke cor relatie staan met de lichame lijke of geestelijke verzorging van de mens, de voornaamste menselijke activiteiten dus aan de vrouw toekomen, ligt het voor de hand. dat de vrouwen zich eens ernstig gaan bezinnen op de wijze, waarop zij hun taak ver vuiler» en op de motieven waar aan haar werken hun waarde en belangrijkheid ontlenen. Dan zal men ook moeten erkennen, dat men in velerlei opzichten nog te kort geschoten is. Daarnaast moet men beseffen, dat de waarde van een organisatie daarin gelegen is, dat aan deze aangelegenheden aandacht geschonken wordt en dat die niet liet in feestavonden e.d. Daarom vertrouwt het be stuur dat alle leder» ook on deze avond trouw present zullen ziin SOCIALE ZONDAG HEILOO Feest van de arbeid HEILOO. Zondag 11 Mei wordt door de Raad van Overleg in de parochie georganiseerd het feest van de Arbeid. Tijdens alle H.H, Missen zal de aalmoezenier van de Arbeid, E. van Iersel, een predicatie houden. Des avonds plechtig Lof. waaronder eveneens predicatie. Na het Lof is er gele genheid auto's, motoren en brom fietsen te laten zegenen. Voor bij zonderheden verwijzen wij naar het bericht in het parochieblad. BERGEN Het was een merk waardig viool-concert dat de violiste Louise Wijngaarden, voor het Kunstenaars Centrum in de Rustende Jager kwam geven. Het programma was populair, in die zin, dat er voor de luiste raars zo goed als geen muzikale problemen vielen op te lossen. De violiste boeide weer door haar intens muzikale interpretatie, ook van de meer eenvoudige er» bekendie stukkep. Het entrée was een zéér stijl vol gespeelde Sonate van Han del. Toen volgde een prachtig Adagio" van Mozart en een héél oekend menuet van deze compo nist. Hoe was het mogelijk dat de violiste zich in dit stukje, dat voor haar toch maar kinderspel was, toch nog even moest ver gissen? De bekende Romance in F. van Beethoven, werd perfect gespeeld en een Hongaarse Dans van Brahms vormde de virtuoze afsluiting van het gedeelte voor de pauze. Vervolgens hield Lo-uise Wijn gaarden een overtuigend en ar tistiek pleidooi voor een concert stuk van de Nederlandse compo niste Henriëtte Bo-smans. Opval lend was dat de violiste juist in dit werk het hoogtepunt van haar recital bereikte. De compo sitie was deze grote interesse dan ook ten volle waard. Want dit werk betekent onbetwist een aanwinst voor de vioolliteratuur het woord literatuur natuur lijk in de muzikale betekenis. Met een zeer zangrijk stuk van Malipiero werd dit recital beslo ten. De pianiste Jenny Müller- Suc/bsingier speelde de klavier begeleidingen en enkele soli. Het was jamuier dat deze pianiste. TENTOONSTELLING GRAADT VAN ROGGEN Stedelijk Museum ALKMAAR Deze tentoon stelling biedt een goed overzicht van het grafisch werk voorna melijk de etsen, maar ook hout sneden en litho's van deze be kende en erkende kunstenaar. Als bijzondere aantrekkelijkheid biedt d-e tentoonstelling echter bovendien een keur van tekenin gen, grotendeels nog nimmer ge ëxposeerd, meest vervaardigd op latere leeftijd (na 1930) vaak zeej; spontaan gedaan en altijd boeiend ei» van voorname allure. HietUs allemaal werk, dat tech nisch af is en dat artistiek op hoog peil staat, aldus voortzet tend in rechte lijn de gezondste en sterkste tradities van onze Hollandse kunst uit vroeger eeu wen. Graadt van Roggen moet altijd een evenwichtig en gelukkig mens zijn geweest, met eei» open oog voor het mooie in natuur en landschap. Hij heeft veel gereisd, veel gezien, veel genoten: daar van getuigen ziin prachtige etsen en tekeningen van de paradijse lijke kusten en pittoreske havens en vissersplaatsen van Zuid- Europa. Maar toch bovenal: hoe meesterlijk heeft hij ons eigen. echt-Hollandse duinlandschap verbeeld! Mer» verzuime toch vooral niet deze tentoonstelling te bezoeken. Tot en met 25 Mei is ze geopend' en wel op werkdagen van 10 12, 25 en 79 uur, op Zonda gen (ook Hemelvaartsdag) uit sluitend van 25 uur. Wie ogen heeft o-m te zien, vindt er veel te genieten. MEISJE AANGEREDEN DOOR MOTORRIJDER HEILOO. Dezer dagen is op de Hogeweg te Heiloo een 17-jarig meisje, Gertha Z. uit Limmen aangereden door een motorrijwiel, tengevolge waarvan zij ernstige snij- en schaafwonden bekwam. Het meisje liep op de Hogeweg en werd door de motorrijder P. S. geschept. Uit het onderzoek door de politie bleek dat de bestuurder van het motorrijwiel niet in het bezit was van enig rijbewijs en ook de rijkunst niet machtig was. Dr. Hoekstra uit Heiloo ver leende de eerste geneeskundige hulp en heeft het meisje, nadat zij bij een der bewoners was ver bonden, met zijn auto naar haar woning vervoerd. een taak op zich had genomen, welke haar capaciteiten te boven ging, althans in verhouding tot de violiste. Daarom laten we de door haar gespeelde Fantaisie van Bach buiten bespreking, erii ten aan zien van de begeleidingen van d'e vioolwerken, willen we er dit van zeggen, dat zii zich op zéér handige wijze heeft gered, en wat volgzaamheid betreft nog tot een sluitend geheel wist te ko men. Het publiek toonde zich zeer enthousiast. Voor violiste en pianiste waren er bloemen. W. Schreurs VAN DE KENNEMER HANDBALVELDEN De laatste promotiewedstrijd van VBO gaat tegen OG uit Haarlem, als de meisjes uit Oudorp één puntje weten te be machtigen, daartoe ziin zii zeker in staat, is het 2e klasserschap een feit. Voor de streekcompetitie speelt DIO tegen Meervogels, wii hou den het op een overwinning voor Bergen, al geeft Meervogels het niet cadeau. DDO krijgt bezoek van AOG en heeft niet veel kans op de punten. HSV 2 ontvangt de reserves van Wijk aan Zee en zal wel niet veel kans krijgen tegen de kampioenen van de 4e kl. A. Zeevogels kan het tegen ADO 2 wel tot een overwinning brengen De iuniorenwedstriid Adelbert- aZeevogels is van het grootste belang voor de le plaats, het is Zeevogels nog nimmer gelukt om van Adelbert a te winnen, nu moeten zii echter de kop verde digen. en dat inspireert wellicht tot, grotere daden. MeervogelsAdelbert b kan 'n aardige wedstrijd worden waar 't niet zo zeer op de punten aan komt. EGMONDIA VIERT FEEST EGMOND. De Egmondse voetbalvereniging Egmondia gaat dezer dagen feest vieren. Dan zal n.l. het 12'/2-jarig bestaan worden herdacht met o.a. hedenavond een wedstrijd tegen een combinatie van V.'S.V. uit Velsen, morgen middag een ontmoeting tussen twee Egmondse veteranen-elftal len en vervolgens op 17 en 24 Mei a.s. twee feestavonden. Het zal deze vereniging, die onder leiding staat van voorzitter mr. Spit, secretaris-penningmees- ter J. Koelink en vice-voorzitter P. Hettema, zeker niet aan be langstelling ontbreken. Doktersdienst Schermer en Beemster De weekend-dienst artsen in De Rijp, de Beemster en Schermer horn en de Schermer wordt waar genomen door J. G. Wegdam, De Rijp, K 2997—455. Geslaagd DEN HELDER. Voor het te Den Haag gehouden examen voor derde stuurman grote handels vaart, slaagde de heer Th. M. Twisk, leerling van de zeevaart school te Den Helder. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond: KANS OP EEN BUI Vannacht weer plaatselijk mist, overigens wisselende bewolking met kans op een regen- of onweersbui. Dezelfde of iets lagere middagtemperaturen als vandaag. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende richtingen. 11 Mei Zon op 4.53; onder 20.21; maan op 23-21; onder 5.06. 12 Mei Zon op 4-51onder 20.23; maan onder 5.57. WEEKOVERZICHT LANCEDIJKER VEILINGEN BROEK OP LANGENDIJK De ongunstige toestand op de bewaarkoolveilingen is maar wei nig yeranderd. Er bestaat zeer weinig vraag meer naar bewaar- kool. Vooral de afzet van rode kool loopt zeer slecht, daar men voor de lage priis nog niet wil leveren. Deense witte kool wordt nog verladen naar Scandinavië en Zwitserland neemt af en toe nog een enkele wagon gele- en witte kool af. Voor Deense witte kool betaalde men 14-17 cent. Rode kool van 2 kg werd verkocht voor 13-15 cent. Gele kool bracht ongeveer dezelfde priis op. Mer» schat dat in de koelhuizen nog "irca 50-70 wagons kool opgesla gen ligt, hetgeen voor de eerste week van Mei niet abnormaal veel is. Rabarber was iets meer gevraagd; de prijzen daalden al thans niet verder en bleven staan tussen 6 en 10 cent. De aanvoe ren namen toe. De witlofpriizen waren vrijwel onveranderd: de kwaliteit van het meilof laat over 'het' algemeen te wensen over. Voor lof 1 werd 3439 cent betaald en voor lof 2 27 tot 30 cent. Uien waren weer iets lager dan de vorige week met 27.90 als hoogste notering voor middel soort de grove waren iets duur der. Prei bleef onverkoopbaar. De ontwikkeling van het nieuwe aardiappelengewas gaat buiten gewoon voorspoedig. Intussen zjjn naar men zegt Itali aanse aardappelen ingevoerd, waardoor verdere prijsstijgingen van oude aardappelen worden tegengegaan. Veemarkt Leiden LEIDEN 9 Mei Ter veemarkt werden aangevoerd: 15 stieren. 140 melkkoeien. 90 vette koeien, 255 vare e.a. koeien, 32 vette kalveren, 282 nuchtere kalveren 50 vette schapen, 234 weide scha pen. 324 lammeren, 59 varkens, 406 schrammen, 525 biggen, 6 paarden en 19 geiten. Totaal 2337 NOTERINGEN; Stieren 375— 1050. melkkoeien 7401200: vet te koeien 7751300; vare e.a. koeien 550950; vette kalveren 200300; nuchtere kalveren 40 65; vette schapen 100135; weide schapen 175225; lamme ren 6080; varkens 200375; schrammen 60115; biggen 40 60; paarden 7001100; geiten 10 —40- Handel in stieren, melkkoeien, vare koeien, vette koeien, vette kalveren en nuchtere kalveren redelijk In vette schapen, weide- schapen en lammeren vrij goed en in varkens, schrammen, big gen, paarden en geiten matig. 's-GRAVENHAGE. Te Wash ington is een overeenkomst ge tekend tussen de Nederlandse regering en de Amerikaanse re gering, waarbij laatstgenoemde het voornemen te kennen geeft in Nederland een vijftal patrouil levaartuigen te laten bouwen. Na voltooiing zullen de schepen wor den overgedragen aan de Ko ninklijke Marine, die deze zal 's-GRAVENHAGE. In Fe bruari j.l. heeft de Hoge Raad het arrest van het Amsterdamse ge rechtshof in de zaak-Fonteyn we gens vormfouten vernietigd en bepaald, dat een nieuwe behan deling noodzakelijk was. Deze nieuwe behandeling geschiedde thans voor het Haagse gerechts hof. Het grootste deel van de behan deling voor het Haagse gerechts hof was gewijd aan een onderzoek naar de gezondheidstoestand van verd. rond 1933. Volgens aan tekeningen op zijn ziekenboekje zou hij in die tijd aanvallen van bronchiale asthma hebben gehad. Hij zelf verklaarde echter, dat hij last had van benauwdheid tenge volge van zenuwen. In ieder ge val, toen hij in 1935 in Neder land was, was er niets dat op bronchiale asthma wees. Dit werd bevestigd door de voormalige marine artsen Reiling en Krul, die hem in 1935 hebben afge keurd. Als getuige en getuige- deskundige gehoord verklaarden zij, dat Fonteyn was afgekeurd wegens de asthma-aanvallen in Indonesië. Men kon verwachten, zo betoogden zij, dat hij, wan neer hü weer naar de tropen zou worden gezonden, opnieuw last van asthma zou krijgen. Met stel ligheid werd door hen ontkend dat er enig verband zou bestaan tussen de afkeuring en de gebeur tenissen op de „Zeven Provin ciën". In geen geval kan worden toe gelaten, zo betoogde mr. Zaayer in zijn requisitoir, dat de ver dachte wordt toegelaten tot het bewijs van hetgeen hij gesteld heeft. Het algemeen belang is er niet mee gediend. Mr. Zaayer besloot met de ver klaring, dat hij wel aannam, dat Fonteyn te goeder trouw is. „Maar hij is een querulant. Het moet maar eens uit zijn met zijn protesten. Dit zeuren kunnen wij niet hebben". Spr. vroeg tenslotte bevestiging van de voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee maanden en de boete van hon derd gulden. De raadsman van verdachte, mr. Bondam uit Den Haag, ont vouwde in een uitvoerig juridisch pleidooi de motieven, die er z.i. voor pleitten Fonteyn wel toe te laten tot het bewijs van zijn stel ling. Als het waar is wat Fonteyn heeft gezegd, dan is het een alge meen belang, wanneer daaraan bekendheid wordt gegeven. Het is ook een kwestie van rechtvaardig heid ten opzichte van Fonteyn Mocht Fonteyn er niet in slagen beschuldigingen waar te maken dan zijn de beschuldigde doktoren vrü gepleit. Het beste is, dat er helderheid in deze zaak komt. Mr. Bondam vroeg tenslotte het hof de zaak te schorsen om zijn cliënt gelegenheid te geven het bewijs van de waarheid te leveren. Het hof zal 23 Mei a.s. uitspraak doen. gebruiken voor beveiliging tegen onderzeeboten, van havens en kustgebieden. Deze vaartuigen zullen worden gebouwd volgens een door de Ko ninklijke Marine, in samenwer king met de Amerikaanse marine autoriteiten ontwikkeld type. De uitwerking van de bouwplannen wordt thans door het ministerie van Marine ter hand genomen met het doel op zo kort mogelijke termijn de desbetreffende order bij een of meer Nederlandse wer ven onder te kunnen brengen Na het enige tijd geleden ge sloten contract voor de bouw van 32 mijnenvegers in Nederland waarvan 18 onder het „Offshore Procurement Program" door Ame rikaanse regering zullen worden betaald m dollars, is dit het tweede geval, van „Offshore Pro curement", waaraan de Konink lijke Marine haar medewerking zal verlenen. Behalve, dat hier door dollars aan Nederland toe vloeien, krijgt de Koninklijke Ma rine op deze wijze een aantal bin nen de vlootplannen der Konink- lijke Marine vallende vaartuigen ten geschenke, op de bouw waar- van zij zelf heeft kunnen toezien. 7RZT^G'AMei Aardappelen Ï2~7Z 05la.te aardappelen 9— '13_' spinazie 828; postelein 3036; prei 916; witlof 1749; tomaten 2,52; radys 36; rabar ber 27; sla 511; bloemkool 17 72; perzik 2348; aardbeien 60— 5,—; goudreinette 44—74; Jona than 3486; St. Remey 4445. BLOKKER, 9 Mei Vroege aardappelen 75—92; late aardap pelen 78,50; spinazie 1627; postelein 3237; witlof I 25—31; II 20—23; III 1719; bospeen 21 —44; radijs 4—5; rabarber 4—7; sla 5—9; bloemkool 20—58; bind- sla 2635; aardbeien 1,904; goudreinette 36—56; Jonathan 51 —90 ALKMAAR, Witlof I 29—45; 11 14—26; bloemkool I 55—72; II 2850; spinazie 8—24; sla 5— 10,50; postelein 2229; andijvie 3771; radijs 2,509,50; rabar ber 412; bospeeri 4261; uien 1632; nrei 810.50: soepgroen ten 2.506,50; peterselie 4,509 HEILOO. 9 Mei Spinazie 8 23; kronsla 713; wortelen 53 62: radiis 36; rabarber 615: aardbeien 90—1,15; asperges I 91—1,12: II 57—84; bloemkocl I 52—60; n 36—42. VENLO, In de Maas en ond< tussen bossen e herstellingsoord beeldige solidar aanstekelijke so Spoor-, Tram-, a.s., als bloemei in volle tooi or R.K. Herstelling ren bestaansfee; Iedere Rafaëlm gerechtvaardigde terugzien op wal werd bereikt: h taat van onversa dienste van de g< gave Gods is. Het initiatief van dit oord, wa; den en hun huis chameliik herstel npn kuren met geestelijke verzoi vooral vroeger ii stellingen op „ni slag onthouden herinnering aan vooral aan hem lijke en ook d was de eerst van St. Rafaël: r Men is er steed bleven deze kos een voorbeeld vo' in goede staat te uit te bouwen. D echter voorlopig Internatio: dividend in De Raad van van de N.V. Inti diet- en Handelsi terdam" heeft bes 27 Mei a.s. te h vergadering van voor te steilen h< 1951 te bepalen keren in contante Emissies E en Ti De inschrijvi 2.500.000 4 1/ obligatiën ten la meente Eindhc 2.500.000 4 1/ obligatiën ten la meente Tilburg t 100 pet, zullen t< toegewezen. Nafionale Cre< Het bij de N: hereniging N.V. 1 geschreven kapit: boekjaar 1951 me stegen tot ruim den. Na reserveri voor belasting res een winstsaldo v; Export naai De invoercom West-Duitse rege derdag toestem voor de invoer ve Nederland tot ee 400.000 Mark. Kerkhovenp divident Na afboeking reserveringen he Kerkhovenpolder sterdam over 195 haald van f 68.01 als gemeld word voorgesteld van Bovendien wen 17.529 te bests vormen van een „Wii mogen niet liezen, dat we in goed geboerd 1 maant tot het b appeltje voor de verslag. De Goudse Maatscha De Goudse Wa schappij N.V. he jaarverslag over van belasting a winst geboekt aandeelhouders o een dividend va een extra uitkeri 14.050. - Leden Efft verzoeken spi Ter beurze Ie een verzoekschri stuur ter onderl van de volgende getekenden, ledei ging voor de Eff< stig verontrust d< ling die het efft genomen heeft, n steeds verder g

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2