Als Katholiek Nederland helpt worden kinderen weer gezond „Eenheid is noodzakelijk voor behoud katholieke emancipatie' DE KRONIEK VAN ZATERDAG jrtuigen ce Marine Grote jachthaven in Muiden binnenkort voltooid Financiën en Economie verwachting :koverzicht rland en koop toe irktberichten Ook vaste ligplaats voor de Piet Hein Mgr. Mutsaers-oord van St. Rafaël jubileert Diesel-actie voor de jeugd der Katholieke spoormannen BEURSOVERZICHT Naar wij vernemen 80-jarige missionaris keerde na 56 jaar huiswaarts Hoe moet leger geleid worden? Gesprek met partijvoorzitter Andriessen P.B.O. verwezenlijkt Scheepsberichten Kleine oorzaken Grote gevolgen ZA I CKuau i U I PAGINA i 1 door het K.N.M.I. te eldig van Zaterdag- Sondagavond: EEN BUI acht weer plaatselijk overigens wisselende Iking met kans op regen- of onweersbui, fde of iets lagere agtemperaturen als lag. Zwakke tot ma- vind uit uiteenlopende ngen. >n op 4.53; onder 20.21; 21; onder 5.06. >n op 4-51; onder 20.23; 5.57. IJKER VEILINGEN OP LANGENDIJK tige toestand op de veilingen is maar wei. erd. Er bestaat zeer ag meer naar bewaar- il de afzet van rode zeer slecht, daar men ge priis noig niet wil sense witte kool wordt ;n naar Scandinavië en i neemt af en toe nog wagon gele- en witte oor Deense witte kool ten 14-17 cent. Rode I kg werd verkocht cent. Gele kool bracht lezelfde priis op. Meni in de koelhuizen nog wagons kool opgesla- .et'geen voor de eerste Mei niet abnormaal aibarber was iets meer de prijzen daalden al verder en bleven staan n 10 cent. De aanvoe- toe. De witlofpriizen wel onveranderd; de /■an het meilof laat algemeen te wensen lof 1 werd 3439 cent i voor lof 2 27 tot 30 waren weer iets lager rige week met 27.90 als Jtering voor middel- rrove waren iets duur- bleef onverkoopbaar, ikeling van het nieuwe ngewas gaat buiten- voorspoedig. Intussen iar men zegt Itali- ardappelen ingevoerd, verdere prijsstijgingen aardappelen worden an. lemarkt Leiden r 9 Mei Ter veemarkt ingevoerd: 15 stieren. :oeien. 90 vette koeien, e.a. koeien, 32 vette 282 nuchtere kalveren ahapen, 234 weide scha- lammeren, 59 varkens, amen, 525 biggen, 6 n 19 geiten- Totaal 2337 INGEN: Stieren 375— (koeien 7401200; vet- 7751300; vare e.a. i0950; vette kalveren nuchtere kalveren 40 tte schapen 100135; tapen 175225; lamme- 0; varkens 200375; n 60115: biggen 40 en 7001100; geiten 10 in stieren, melkkoeien, en, vette koeien, vette en nuchtere kalveren In vette schapen, weide- :n lammeren vrii goed •kens, schrammen, big den en geiten matig. voor beveiliging tegen joten, van havens en den. aartuigen zullen worden volgens een door de Ko- Marine, in samenwer- de Amerikaanse marine- en ontwikkeld type. De ig van de bouwplannen lans door het ministerie ine ter hand genomen ioel op zo kort mogelijke de desbetreffende order f meer Nederlandse wer- r te kunnen brengen. enige tijd geleden ge- ntract voor de bouw van nvegers in Nederland, 18 onder het „Offshore lent Program" door Ame- regering zullen worden in dollars, is dit het eval, van „Offshore Pro- waaraan de Konink- irine haar medewerking ;nen. Behalve, dat hier- lars aan Nederland toe- krijgt de Koninklijke Ma- leze wijze een aantal bm- /lootplannen der Konink- rine vallende vaartuigen henke, op de bouw waar elf heeft kunnen toezien. G, 9 Mei Aardappelen late aardappelen 9 linazie 828; postelein prei 916; witlof 1749; 2,52; radijs 36; rabar- sla 511; bloemkool 17 2348; aardbeien 60 idreinette 44—74; Jona- —86; St. Remey 4445. KER, 9 Mei Vroege len 7592; late aardap- 78,50; spinazie 1627; i 32—37; witlof I 25—31; 3; III 1719; bospeen 21 adijs 45; rabarber 47; bloemkool 2058; bind- -35; aardbeien 1,904; lette 3656; Jonathan 51 IAAR, Witlof I 29—45; II bloemkool I 55—72; II spinazie 824; sla 5— ostelein 2229; andijvie radijs 2,509,50; rabar- 2; bospepn 4261; uien prei 810.50: soepgrnen- I6,50; peterselie 4,509 X). 9 Mei Spinazie 8 >sla 7—13; wortelen 53 36: rabarber 615: 90—1,15; asperges I II 57—84; bloemkool I 36—42. (Van onze verslaggever) MUIDEN. Binnenkort komt in Muiden een grote, moderne jachthaven gereed, die op 2 Juli officieel zal worden geopend. Het stadje schaart zich daarmede met één klap vooraan in de rij van watersporthavens aan het IJsel- meer. De nieuwe accommodatie zal in de komende jaren van veel belang blijken, nu men mag ver- (Van onze verslaggever) VENLO. In het liefelijk Limburgs landschap, niet ver van de Maas en onder de rook van Venlo, ,,stedje van plezeer", ligt tussen bossen en parken het indrukwekkend complex van het herstellingsoord ,,Mgr„ Mutsaers", fors monument van voor beeldige solidariteit van werkers uit één vak, maar ook van aanstekelijke sociaal-charitatieve geest, de trots van het Kath. Spoor-, Tram-, Bus- en Luchtvaartpersoneel. Op 7 Augustus a.s., als bloemen en heesters rond dit oord van rust en herstel in volle tooi onder een lachende zomerhemel staan, viert de R.K. Herstellingsoordvereniging ,,Mgr. Mutsaers" haar zilve ren bestaansfeest. Iedere Rafaëlman zal dan met gerechtvaardigde fierheid kunnen terugzien op wat er sedert 1927 werd bereikt: het kloeke resul taat van onversaagd werken ten dienste van de gezondheid, die 'n gave Gods is. Het initiatief tot het stichten van dit oord. waar verenigingsle den en hun huisgenoten, die li chamelijk herstel behoeven kun- npn kuren met behoud van de geestelijke verzorging, die hen vooral vroeger in dergelijke in stellingen op „neutrale" grond slag onthouden werd, wekt de herinnering aan grote stuwers, vooral aan hem die er de geeste lijke en ook de peetvader van was de eerste Bondsadviseur van St. Rafaël: mgr.Mutsaers. Men is er steeds 0p bedacht ge bleven deze kostelijke bezitting, een voorbeeld voor heel het land, in goede staat te onderhouden en uit te bouwen. Dat uit-bouwen is echter voorlopig vooral nog hèr- 'bouwen, want ook dit oord'onder ging de gevolgen van oorlog en bezetting in ontstellende mate. Het afzonderlijke kindertehuis werd in de laatste maanden van de oorlog toen Midden-Limburg frontgebied was geworden, door de Duitse bezetting eenvoudig van de aardbodem weggeblazen en het is duidelijk dat het herstel van dit onmisbare onderdeel van dit complex in deze tijd grote ka pitalen vergt, méér dan de man nen van St. Rafaël zelf, van hoe goede wil en hoe ijverig ze ook zijn, kunnen opbrengen. Vandaar het beroep dat men thans op heel Kath. Nederland doet. Er moet geholpen worden, al was het alleen maar terwille van zoveel kinderen wier hoog nodige verpleging gehandicapt wordt door een voortdurend ge brek aan doeltreffende eigen ruimte, waar de zusters van de H. Vincentius, Dochters der Lief- Internatio: negen pcf, dividend in contanten De Raad van commissarissen van de N.V. Internationale Cre- diet- en Handelsvereniging „Rot terdam" heeft besloten aan de op 27 Mei a.s. te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over 1951 te bepalen op 9 pet, uit te keren in contanten. Emissies Eindhoven en Tilburg De inschrijvingen op de 2.500.000 4 1/4 pet 30-jarige obligatiën ten laste van de ge meente Eindhoven en de 2.500.000 4 1/4 pet 30-jarige obligatiën ten laste van de ge meente Tilburg tot de koers van 100 pet, zullen ten volle worden toegewezen. Nationale Crediet Ver. N.V. Het bil de Nationale Crediet hereniging N.V. te Den Haag in geschreven kapitaal is in het boekjaar 1951 met 4.600.000 ge stegen tot ruim 33 millioen gul den. Na reservering van f 17.910 voor belasting resteerde over 1951 een winstsaldo van 5.760. Export naar Duitsland De invoercommissie van de West-Duitse regering heeft Don derdag toestemming gegeven voor de invoer van badkuipen uit Nederland tot een waarde van 400.000 Mark. Kerkhovenpolder vormt dividendreserve Na afboeking der onkosten en reserveringen heeft de Johannes Kerkhovenpolder N.V. te Am sterdam over 1951 een winst be haald van 68.010 56.978). Zo als gemeld wordt een dividend voorgesteld van 6 pet (4 pet). Bovendien wenst de directie 17.529 te bestemmen voor het vormen van een dividendreserve. „Wii mogen niet uit het oog ver liezen, dat we in de laatste jaren goed geboerd hebben, hetgeen maant tot het bewaren van een appeltje voor de dorst", aldus het verslag. De Goudse Waterleiding Maatschappij N.V. De Goudse Waterleiding Maat schappij N.V. heeft blijkens haar jaarverslag over 1951 na aftrek van belasting ad 36.281 een winst geboekt van 45.263. De aandeelhouders ontvangen hieruit een dividend van 6 pet alsmede een extra uitkering van in totaal 14.050. Leden Effectenhandel verzoeken spoedvergadering Ter beurze lag gistermiddag een verzoekschrift aan het be stuur ter ondertekening gereed van de volgende inhoud: „Onder getekenden. leden van de vereni ging voor de Effectenhandel, ern stig verontrust door de ontwikke ling die het effectenrechtsherstel genomen heeft, met name door de steeds verder gaande aantasting van het regelmatig beursverkeer in oorlogstijd, welk beursverkeer steunde op de voorschriften en beslissingen van het toenmalig dagelijks bestuur en goedgekeurd was door de Nederlandse rege ring te Londen, verzoeken U bij deze een spoedvergadering van leden in het beursgebpuw bijeen te willen roepen, teneinde geza menlijk te overleggen door welke stappen Uwerzijds, met ons aller medewerking en zo nodig door zeer verregaande maatregelen, een einde gemaakt kan worden aan deze rampspoedige ontwik keling". Van de gelegenheid tot ondertekening werd een druk ge bruik gemaakt. KOERSNIVEAU GOED GEHANDHAAFD AMSTERDAM. 9 Mei. Hoe wel van de betere tendens, die gisteren viel waar te nemen, vandaag weinig te bespeuren was, bleven de koersen over het al gemeen goed gehandhaafd. De Indonesische regeringsverklaring was op de beurs ternauwernood bekend, zodat van een invloed hiervan op de cultuurmarkt wei nig te constateren viel. Alleen beginbeurs ontstond hier en daar een kleine, open hoek, waarbij voot Koninklijke Olie lichte vraag heerste, zodat het hoofdfonds 1 punt laiger sloot op 283. In nieuwe aandelen Phi lips werden aanvankelijke entige stukjes afgegeven, waardoor de prijs 2 punter* daalde, doch al spoedig volgde een volkomen herstel. Het dividendvoorstel van de Nederlandse Kabel (12 pro cent waarvan 5 procent in aan delen en 7 procent in contanter») werd ter beurze gunstig geacht. De aandelen daalden althans niet en bleven op 186 1/2 practisch onveranderd. Aandelen Stokvis werden een kleingheid hoger ge adviseerd en Internatio, die 9 procent in contanten uitkeert, trok 2 punten aan tot 146. Op de incourante industriemarkt was de stemming overigens goed prijshoudend. Bij de cultuuraandelen viel H.V.A. enigszins uit de toon, met een koersverlies van 1 1/2 punt. Zowel de tabak- als de rubber- waarden bleven in doorsnee on veranderd. Hetzelfde geldt voor de scheepvaartafdeling. waar slechts enkele fondsen een frac tie lager warern. Guldensbeleg gingen herstelden zich aanvanke lijk na een flauwere opening, maar werden tegen slot toch weer iets lager verhandeld. De conversielening bijvoorbeeld gold 88 1/2 (88 5/j). De dollarwaarden noteerden zowel voor aandelen als voor de obligatiën vrijwel on veranderd, Het agio was 3/8 pro cent. Kaasmarkt Leiden Goudse zware tot 228; Goudse le soort 21722; Goudse 2e soort 210—216. Handel in Goudse matig Aanvoer 37 partijen Goudse. de. die in het oord zoveel moeder lijke zorg ten toon spreiden, ook de kinderen weer zouden kunnen verzorgen zoals zij het zouden willen doen. Vandaar ook dat het voor deze gelegenheid gevormd „Diezelactie -comité" in onze advertentieko lommen bij U aanklopt om U op een prettige manier in staat te stellen uw steentje bij te dragen voor het herstel van dit oord. De Rafaëlpianngn zelf hebben 't voorbeeld al gegeven: de zware schade die ook aan het hoofdge bouw, de kapel en de omgeving werd aangericht, is grotendeels weer hersteld en het werk van barmhartigheid en naastenliefde bloeit hier gelijk tevoren. De kroon op dat werk, het herstel, van 't kinderpaviljoen, ontbreekt echter nog. Dat zal echter niet lang meer duren, als heel Katho liek Nederland gaat mee-dieselen in de rebus-actie voor het Mgr Mutsaersoord, die wij, dat spreekt vanzelf, graag extra aanbevelen. wachten dat het IJselmeer zich steeds meer als internationaal watersportcentrum zal ontwikke len. De nieuwe jachthaven wordt aangelegd door en ten behoeve van de Kon. Ned. Zeil- en Roei vereniging te Amsterdam en zal aan 65 grote zeiljachten ligplaats bieden. De Koninklijke was tot nogtoe gevestigd aan de Sixhaven in de hoofdstad, maar ondervond daar reeds lang overlast van stookolie etc. Hoewel de plannen reeds jaren oud zijn, kon aan de uitvoering van dit werk, dat on geveer een ton gaat kosten, eerst in December j.l. worden begon nen. Thans wordt de laatste hand gelegd aan de fundering voor een sportpaviljoen, tot de verdere af bouw waarvan overigens nog geen toestemming is verleend. Voorts moeten nog een parkeerterrein en een steiger voor benzine- en olie- pompen worden aangelegd. De haven meet 145 bij 50 meter en bestaat uit een aantal betonnen loopremmingen, volgens een nieuw systeem van ir. P. C. van Niftrik te Amsterdam, uitgevoerd door Batelaan's Bouwbedrijf in Muiden. Aan deze meersteiger: betonnen cassetteplaten op betonjukken, zal ook een vaste ankerplaats worden ingeruimd voor het Ko ninklijk jacht „Piet Hein", dat voortaan definitief Muiden als thuishaven zal krijgen. De haven zal o.m. worden in geschakeld bij de grote interna tionale rallye, die de Kon. Ned. Motorbootclub te Rotterdam naar wij vernemen voornemens is van 9 tot 15 Augustus te houden op het IJselmeer. Voor zover thans bekend zou deze motorboot-ral- lye Weesp, Muiden, Enkhuizen, een Friese havenplaats en Har derwijk aandoen. Pijprokers-congres in Californië Het jaarlijkse congres van de International Association op Pipe Smokers Clubs, zal dit jaar in Augustus in Long Beach (Cali fornië) worden gehouden. De or ganisatie werd in 1949 tijdens 'n internationaal congres opgericht. zal minister Rutten van 10 tot 16 Mei een bezoek aan Grieken land brengen op uitnodiging van de Griekse regering. De minister zal aan de universiteit van Athene een lezing houden; is Donderdagmiddag het 3-jarig dochtertje van de familie van O. aan de Kraaienjagersweg te An kelaar, een buurtschap van Apel doorn, verdronken; werd gisternacht een steen ge worpen door de etalageruit van een juwelier aan de Gouverneur laan te Den Haag. De dader nam daarna een dertig polshorloges uit de etalage mee; is een 23-jarige mijnwerker gis termorgen bij een steenstorting in de Staatsmijn Wilhelmina ge dood. Vier andere mijnwerkers werden door het vallend gesteente ingesloten, doch konden later worden gered; ontving H.M. de Koningin gis teren ten paleize Soestdijk de nieuwbenoemde gezant van Uru guay, Don Virgilio Sampognaro, ter overhandiging van zijn ge loofsbrieven; geraakte gisternacht een 43- jarige caféhouder uit Rotterdam, die zich aan boord van een schip in de Katendrechtsehaven wilde begeven, te water. Hoewel de man spoedig op het droge was, bleek hij reeds te zijn overleden; gaat ook minister Mansholt naar het buitenland. Onze bewindsman van Landbouw zal van 9 tot 12 Mei te Bonn besprekingen voeren over de problemen, die de Neder landse en de Duitse landbouw raken; SCHIPHOL Levenslustig ils weinig anderen van z\jn ■eeftijd stapte dezer dagen de iO-jarige broeder Herman van ie Orde van de Witte Paters uit het lijntoestel der KLM, iat juist uit Rome was terug gekeerd. Daarmede zette déze krasse grijsaard voor het eerst weer voet op Nederlandse bo dem nadat hij 56 jaar geleden als missionaris naar Afrika vertrok. Maar hij was de enige niet, die lange tijd niets anders dan Afrikaanse lucht geroken had. Met hem keerden nog een tien tal paters en zusters "terug, van wie er verscheidenen ook ruim 20 jaar het vaderland niet meer gezien hadden. Broeder Herman, die 63 jaar geleden uit Duitsland naar Nederland kwam en hier van daan op 24-jarige leeftijd per boot naar Afrika trok, gaat eerst terug naar de „Heimat", maar hij denkt er niet aan daar lang te blijven. Ook hij is Hechts met verlof hier, al is het dan zijn eerste verlof in 56 jaar, en hij staat er op. dat hij weer gauw naar Afrika terug zal gaan. In 1896 is hij met een karavaan de onher bergzame Afrikaanse binnen landen ingetrokken en sinds dien heeft hij er zijn missie werk verricht en er zelfs een kerk gebouwd. En wat de zusters aangaat, die hadden de grootste moeite zich in het Nederlands uit te drukken. Bij de Witte Zusters in Afrika was Frans de voer taal en met de bevolking in Rhodesia, waar zij gestaiion- neerd waren, spraken ze Ci- bemba, een taaltje, dat ze in jarenlange ervaring behoor lijk leerden spreken. En de oorlog? Daar hadden ze geen van allen in Afrika iets van bemerkt. Slechts uit een enkel Rode Kruis tele gram hoorden ze er van. De oude Broeder Herman greep nog wat verder terug: dié had zelfs niets van de eerste we- reldoorloa gemerkt. MENING VAN RIDGWAY NEW-YORK, 8 Mei (Ass.Press) Generaal Ridgway, die gene raal Eisenhower als bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa zal opvolgen, heeft de volgende definitie gegeven op een vraag hoe zijns inziens een leger geleid moest worden; Wanneer iemand een nieuwe taak krijgt opgelegd, mqet hij om te beginnen het grootste deel van zijn tijd besteden aan de op lossing van de vraag wat die nieuwe taak eigenlijk inhoudt. Daarna moet hij zijn taak in on derdelen gaan verdelen. Vervol- heeft de waterpolitie te Harder- gens een organisatie in het leven roepen, zodat iedere onderafde ling gelegenheid krijgt zich van de hem opgelegde taak te kwij ten. Als je de juiste man op de juiste plaats wilt hebben, moet wijk het lijk opgehaald van de 24-jarige Harderwijkse visser Evert Foppen, die Donderdag nacht in het IJselmeer verdronk. Verzending zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië M-s. „Willem Ruys", (29 Mei); Antillen M.s. „Willem stad" (13 Mei); Suriname S.s. „Cottica" (14 Mei); Canada S-s. „Rijndam" (14 Mei). Australië en Nieuw Zeeland S.s. „Chitral" (10 Mei); Argentinië, Uruguay, Chili en Brazilië S.s. Highland Monarch (1'2 Mei). die man volledige vrijheid van handelen krijgen. Controleer hem echter voortdurend of hij het uiteindelijk doel van zijn missie niet uit het oog verliest. Als hij dat wel doet, ontsla hem dan on middellijk. Amsteldijk 8 v. New York/ R'dam: Bonaire 8 v. Trinidad nr Paramaribo; Cottica 9 te Ply mouth; Fairsee 8 v. Wellington nr Sydney: Gaasterland 8 v. Santos nr Rio de Janeiro; Garoet 8 te Genua: Hecuba 9 te Willem stad; Hestia 9 te Buenaventura Kedoe p. 9 Vlissingen/Antwer pen; Nieuw Amsterdam p. 8 Landsend; Sibajak 8 bij Anticosti eil.; Sommelsdyk 8 te Havana: Stad Maastricht 8 v. Bone te IJmuiden daarna Casablanca Triton 8 v. Curacao nr Aruba-, Het is vandaag de tiende Mei. Dat doet ons St terugdenken aan de Mei-dagen van Mei 1940. En aan de leuze van Mussert: nooit meer een tiende Mei. Natuurlijk niet, in zoverre het niet meer mag voorkomen, dat z.g. Nederlanders hand en spandiensten verlenen aan een in strijd met alle recht ons land overweldigende vijand. Natuur lijk niet, zoverre zich de toestand mag herhalen, dat wij en hier bedoelen wij in het bijzonder de pers, die een jaar te voren zich door militaire voorlichting bij persoonlijke excursies op de mouw had laten spelden, dat onze grensverdediging on neembaar was! te spoedig tevreden zijn met onze militaire afweermaatregelen. Maar wèl, in zoverre de herdenking van de tiende Mei 1940 jaarlijks ons voor ogen stelt, dat wij voortdurend paraat moeten zijn. En dan bedoelen wij niet alleen militaire paraatheid, maar ook geestelijke paraat heid en in alle bevoegde kringen begrip voor de betekenis van de sociale paraatheid. Wij weten bijv. heel goed, dat de toestanden in de jaren vlak voor 1940 op sociaal-economisch gebied allerslechtst waren en weinig-geschikt, om ons volk die weer stand te geven, welke zo nodig bleek in de zware dagen van 1940 en in de jaren, die daarop volg den Nooit meer een tiende Mei, zei Mussert. Maar wij zeiden in die dagen al, dat hij dat wel zou willen! De tiende Mei komt ieder jaar terug, ook om ons te herinneren aan de gevaren van de totalitaire stelsels, die we eerst hebben leren kennen in fascisme en nationaal-socialisme en hun uitlopers hier te lande, en die we nu kennen in het communisme, vooral het communisme van Stalin. Daarvoor, voor de juiste bezinning op de betekenis van die gevaren en van de noodzaak van hun positieve afweer, is er die tiende Mei elk jaar, èlk jaar is hij, helaas, nodig. Het lijkt er zelfs op, dat hij elk jaar méér nodig wordt. Meermalen hebben wij in beschouwingen en artikelen in .ons blad doen uitkomen, dat ook het bruine totalita risme weer steeds driester de kop opsteekt. In het buitenland, en ook in ons land. Men spreekt van neo-fascisme en neo-nazi's. Dat is feitelijk kwasi- nieuw fascisme en kwasi-nieuw nazisisme, maar in wezen is het het oude gevaar, soms ietwat in een nieuw kleed. Berichten uit Duitsland vooral, en ook uit Italië geven in dit opzicht ernstig te denken Die berichten wijzen, zoals in een beschou wt wing van „de Gelderlander" dezer dagen duidelijk werd gemaakt, op een zeker „heim wee" naar de vroegere „glorietijd" van de bewe ging. Maar gaat dat heimwee ook bij ons niet wat ver? Wij hebben gelezen van de tienduizend foto's van Mussert. Is dat een aanwijzing, dat er een op een zekere mythe gebaseerde heldenverering begint op te komen? Is er niet ook bericht, dat men een „Mussert-oord" wil gaan bouwen? (Een van de onverwachte voordelen van de huidige, nog wel eens bezwaarlijke bouw-ordening zou dan in elk geval zijn, dat de bestaande bepalingen de bouw daarvan zouden kunnen verhinderen). Maar in hoeverre zou men ook kunnen verhinderen, dat in een bestaand gebouw zo iets werd onderge bracht? Erger nog, wij lezen nu, dat vroegere Nederlandse nazi's bij de a.s. opening van het AmsterdamRijnkanaal (waarvoor ir. Mussert zich in zijn verstandige tijd inderdaad verdienstelijk heeftg emaakt) voor die herinnering aan de onge lukkige ingenieur willen demonstreren. Dit is een bedenkelijke mentaliteit, te erger, waar ze klaar blijkelijk van Duitsland uit gevoed wordt Wij zijn wij, dat is de Overheid in Neder- ie land, en dat zijn alle goede Nederlanders verplicht, op de ontwikkeling van deze dingen nauwlettend toe te zien. Ook, door zo reëel mogelijk het recht toe te passen en ons erop te bezinnen, dat dit in de eerste jaren na de bevrij ding en ook nog wel daarna, wel wat te wensen heeft overgelaten, ook ten opzichte van de N.S.B.- slachtoffers, als wij ze zo mogen noemen. Er is veel verbittering gewekt door willekeur, in de tijd, dat wij maar nauwelijks en zeer traag tot het herstel van de rechtsstaat konden komen. Ander zijds kan men ook de redelijke herstelling van ge daan onrecht niet nalaten, door een waarlijk- christelijk beroep op de barmhartigheid af te wij zen. En ook is het niet voldoende, zoals pas weer in de Kamer is gebeurd, de doodstraf te erkennen in het oorlogsstrafrecht. Wij konden het ook niet helpen, dat de discussie, op dit punt in de Tweede Kamer pas gevoerd, ons moest doen terugdenken aan de dagen vlak vóór 10 Mei 1940, toen er in de Kamer gedebatteerd werd over de vraag, of landverraad met de dood moest worden gestraft. Midden in die discussie werd de Kamer overvallen door de Duitse inval waaraan verraad niet hele maal vreemd was Wij zouden niet graag de indruk willen wekken, alsof wij weer voor zulk een cata strophe staan. Maar het samentreffen van verschillende feiten zou hachelijk genoemd kunnen worden. In ieder geval, wij hebben ons wel degelijk rekenschap te geven van de feiten, welke zich aan ons opdringen. De vrijheid kan weer op het spel staan en elke kans, om in eigen land het thuisfront te verzwakken door rotte plekken, moet worden tegengegaan. Wij hopen en vertrouwen dat de rege ring want zij heeft hier op de eerste plaats een taak zich niet' onbetuigd zal laten. Zij moet met medewerking van het parlement, een goede politiek voeren, die zo rechtvaardig en waarachtig mogelijk is. Maar ook de goede Nederlanders persoonlijk hebben een taak. Wij hebben bijv. in politiek op zicht de taak, er aan mede te helpen, dat de gezonde democratie gehandhaafd en versterkt wordt. Bepaalde tekenen, vooral in het buitenland, maar dan ook onmiddellijk over de grens, wijzen er op, (wij denken aan Italië en aan Duitsland) dat opkomende totalitaire denkbeelden, in het bij zonder het gevaarlijke communisme van Stalin, driest naar voren komen. De democratie maakt moeilijke tijden door. Wij hebben daarvoor pal te staan, ook maar niet alléén! bij de komende verkiezingen in ons eigen land!! (Van onze parlementaire redacteur) II. x Het ware niet reëel over het belang van de eenheid te spreken en daarbij te verdoezelen, dat juist de laatste tijd die eenheid aan gevaarlijke spanningen onderhevig is geweest. Wij vroegen de partijvoorzitter dan ook om ons ook zijn mening te geven over de grieven, die hierbij een rol hebben gespeeld. Bij zijn antwoord op deze vraag stelde de heer Andriessen voorop, dat het bij een partij als de K.V.P., waarin verschillende groe pen met eigen wensen naar de synthese van het algemeen belang zoeken, zeker niet onverklaarbaar mag voorkomen, dat in een tijd als deze met zijn vele abnormale verhoudingen spanningen optreden. Wat de grieven zelf betreft, was de partijvoorzitter van me ning, dat meer in het algemeen bezien, teveel vergeten wordt, dat er jaren achter ons liggen, waar in Nederland als het ware weer van de grond of moest worden opgebouwd. Ten behoeve daar van moesten zware lasten op ons volk worden gelegd. Geen enkele regering had hieraan kunnen ont komen, en toen er eindelijk een nieuw perspectief was opengesto ten, werd het zicht andermaal verduisterd door de offers, die de verhoogd% defensie-inspanning van ons ging vragen. Het be drijfsleven heeft de gevolgen, zowel wat het één als wat het ander betreft, nog in bijzondere mate ondervonden door een ver mindering van de koopkracht en een verschuiving naar het meest noodzakelijke, het Korea-effect, dat de grondstoffenprijzen sterk deed stijgen, sloeg tot overmaat van ramp een gat in de liquide middelen. „Men moet dan ook in al deze omstandigheden de oorzaak van de moeilijkheden zoeken", aldus de heer Andriessen. „En het niet voorstellen, alsof een te ver door gevoerde sociale politiek hiervan de schuld zou zijn. De lonen zijn na de oorlog opgetrokken, maar daaraan kan niet worden ontko men. Tegenover de prijspolitiek, die de prijzen binnen bepaalde grenzen hield, stond de loonpoli tiek die hetzelfde effect beoogde. Had men zowel het één als het ander vrij gelaten dan zou een te grote geldschepping problemen hebben opgeroepen, waarbij de huidige nog in het niet zinken. En wat de sociale voorzieningen be treft, wie zal kunnen ontkennen, dat deze niet bitter hard nodig waren? Wie zou b.v. een nood voorziening als die voor Ouden van Dagen alsnog weer ongedaan willen maken? En zelfs wanneer men zulks deed dan nog zouden de problemen daarmede niet voor een fractie zijn opgelost". „Maar", zo besloot de heer An driessen zijn antwoord op deze vraag, „met dit alles wil niet ge zegd zijn, dat er een volkomen foutloos beleid zou zijn gevoerd. Duidelijk werd, naar de mate het totale beeld zich ging aftekenen, dat de verhoudingen ten aanzien van de middengroepen bepaalde lijk werden scheef getrokken en ons fractielid Dr Lucas heeft hierin dan ook reeds een zeker niet onbelangrijke verbetering weten aan te brengen. Ook het bevredigend resultaat van het overleg met de groep-Steenberghe houdt o.m. in, dat onze activiteit erop gericht zal blijven om deze scheef gegroeide verhoudingen recht te trekken. Bezitsspreiding actueel „Dit betekent echter geen con servatieve koers?" „Zeer bepaald niet", was het nadrukkelijk ant woord van de partijvoorzitter. „Ik sta er op om ook op dit punt zo duidelijk mogelijk kleur te be kennen. Óm twee punten te noe men: wat de P.B.O. betreft ben ik van mening, dat wij deze in de komende periode voor een goed deel zullen moeten verwezenlij ken. Dat behoeft nog geen opleg ging van bovenaf in te houden. Óok met grotere aandrang van Minister of S.E.R. zou al veel be reikt kunnen worden. Daarnaast is het vraagstuk van de bezits spreiding meer dan ooit actueel. Het moet nieit opgelost worden in het vlak van de collectiviteit, zoals de P.v.d.A. dat wil, maar wel door een nieuwe band te scheppen tussen de individuele arbeider en zijn bedrijfstak". En de laatste vraag: „Wat ver wacht U van de uitsiag?" „Ik heb alie vertrouwen, dat die voor onze partij goed zal zijn. En dat vertrouwen hebben ook buiten staanders. Het socialistische „Vrij Nederland" legde deze dagen al weer het volle accent op wat het blad het indrukwekkende zelfbe wustzijn en de even indrukwek kende eenheidsdrang van de Ne derlandse katholieken noemde. „En", zo besloot de partijvoorzit ter. „zou ons katholieke volk dan zelf dat accent anders willen leg gen?" „Men houde bii dit alles", al dus de partijvoorzitter, ,in het oog dat een oordeel achteraf al tijd gemakkelijker is, dan de be slissing op een bepaald moment". TERUGKEER OORLOGSBODEMS DEN HELDER. Op 3 Juni a.s. zal Hr. Ms. torpedobootjager „Johan Maurits" na een verblijf van anderhalf jaar in de wateren van Nieuw Guinea in de haven van Nieuwediep thuisvaren. Een maand later zal Hr. Ms. „van Ga len", die na een verblijf in de Koreaanse wateren nog een reis naar Zuid-Amerika heeft ge maakt, terugkeren. De aankomst van deze oorlogsbodem is vastge steld op 20 Juni a.s. Advertentie Sommige mensen zijn bijv. de gehele week ongenietbaar omdat hun voetbalclub des Zondags verloor anderen ergeren zich dagelijks aan verschoten behangsels van hun kamer, vergeten daar door hun klanten (en hun huisgenoten!) met een vrien delijk gezicht tegemoet te treden, met alle gevolgen van dienWij kunnen uiteraard weinig doen voor voetbalclubs, maar die be hangsel-ergernis kan heel gemakkelijk voorkomen wor den vraagt U even bij een goede schilder/behanger om de nieuwe G-B behanselcol- lectie stuk voor stuk hel dere fleurige dessins, die U Uw dagtaak met vreugde doen aanvangen. I i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3