Het dorp SPIERDIJK haalde een banneling uit CHINA in DE PR US PUZZLE VAN DE WEEK Cultuur naar de scholen ZWARE STRAFFEN GE-EIST voor inbraakpoging Pater Meijer, missionaris met zevenendertig dienstjaren „Geen hoop voor China Zondags - Evangelie In boerderij van tam. v. Laan te Purmerend Door automobilist doodgereden Marktberichten Innerlijke verrijking voor de rijpende jeugd (M ZATERDAG 10 MEI 1952 PAGINA 7 SPIERDIJK Na 37-jarige arbeid in dienst van het Koninkrijk Gods als missionaris in Zuid-China, is Pater Johan Gabriel Meijer een dezer dagen in zijn geboorteplaats Spierdijk binnengehaald. Een erepoort sierde de woning van café Landzicht, waar een zuster en twee broers van de Priester wonen. Donderdagavond bracht het fanfarecorps „Accordando", onder leiding van de heer Westen, een serenade, terwijl de voorzitter een toespraak hield. Toosje Dekker vertolkte de blijde gevoelens van de buren in een geestige speech. De inzet van de vacantie van pater Meijer begon goed, want reeds de eerste avond van zijn aan komst ging hij ter bruiloft van een neef, die juist die dag in het huwelijk trad. Dat mag ook wel, 37 jaar is een hele tijd Inderdaad 37 jaar is een hele tijd en in die jaren beeft Pater Meijer zo het een en ander mee gemaakt, dat de moeite van het vertellen waard is. Eerst natuur lijk de tijd dat Tsjang Kai Tsjek en zijn nationalisten nog de macht in handen haddien. Deze generaal had een lijfwacht van ongeveer twintig mian, die alle maal sprekend op hem geleken en precies eender gekleed waren. De bedoeling was verwarring te wekken als er een of andere aanslag gepleegd mocht worden. Zo kan Pater Meijer onmogelijk zeggen dat hij die beroemde ge neraal wel eens gezien heeft. Het was zeer gemakkelijk in die oude tijd, want de Chinezen zijn gezellige mensen, die veel van praten houden. Door het pa triarchaatstelsel is het echter moeilijk om hen te bekeren, wamt de zoons wonen bij hun ouders in en als pa vast blijft houden aan de voorouderverering „IN HET BEGIN WAS HET WOORD Het laatste Evangelie van de H. Mis is bijna altijd 't eerste hoofd stuk „de proloog" van het St. Jans-Evangelie. Daarin wordt herhaalde malen God de Zoon 't „Woord" genoemd. Waarom? Het is verre van gemakkelijk dit aan te geven, en het com pleet begrijpen is helemaal on mogelijk- Toch zullen we een po ging wagen, 't Beste lijkt wel uit te gaan van 't woord met een kleine letter. Een gewoon alledaags woord is de uitdruking van een idee, 'n begrip. Vanzelfsprekend zal men zeggen: als 'n woord alleen maar zou zijn een verzameling letters, dan zou niemand wijzer worden door die letters te lezen, of die klanken te horen. Dat 'n woord een gggstelijke, redelijke inhoud moet hebben, neemt dus ieder aan. Maar ook is waar, dat elk be grip een woord heeft. Als ik denk aan dat vreemde wezen: een li chaam waarin een ziel huist, die denken en willen kan, dan noem ik hardop of bij mezelf dat we zen: mens. We denken altijd in woorden. Denkt iemand ver ward of onlogisch, dan praat hij verward en onlogisch. Een volk dat van nature spits en fijn denkt heeft ook een rijke taal, en gro te woordenschat. Nu weten we uit onze Kate- chismus dat er in God drie Per sonen zijn (vr. 18), datiedervan deze drie Personen werkelijk God is (vr. 19), dat zij alle drie even volmaakt zijn (vr. 21). Maar het Credo uit de H. Mis leert ons ook. met ontwijfelbare zekerheid dat God de Zoon uit (God de) Vader geboren is vóór alle eeu wen; geboren, niet gemaakt, één in wezen met de Vader. Geleerde en Heilige mensen hebben nagedacht over deze won dere dingen. Van de ene kant wisten ze dat de drie Personen God waren; dat God de Vader niet groter en machtiger, niet ouder en niet eerder, niet méér God was dan God de Zoon en God de H. Geest- En van de andere kant leerde men de H. Kerk dat God de Zoon voortkomt van de Vader. Hoe is dat mogelijk? Sint Jan, of beter God zelf door de pen van Sint Jan, gaf hen een aanwijzing, gaf hen de sleutel, door de Tweede Persoon van de Allerheiligste Drieëenheid het „Woord" te noemen. Van alle eeuwen kent God de Vader zichzelf. Vanaf het begin- loze begin van Gods bestaan In den beginne heeft de Va der een idee, een begrip van Zijn wezen, en vanaf dat beginloze begip drukt God de Vader dat idee, dat oneindig en volmaakt moet zijn, omat God niets eindigs en onvolmaakts in zichzelf kan toelaten, uit in een Woor'i, in een goddelijk Woord, een eeuwig en almachtig en volkomen Woord. Dat Woord is een Persoon we- zensgelijk aan God de Vader, God gelijk de Vader. „In den beginne was het Woord, en het Woord was bij God (liefde in de H. Drie- eenheid, onafscheidelijk van de Vader en de H. Geest, eeuwig voortkomend, geboren wordend, uitgesproken door de Vader) en het Woord was God. Dit was in óe beginne bij God-" Zegt U me niet: hoe kan dat? Ik begrijp niet hoe dit mogelijk is. Dat is immers vanzelfspre kend. Wanneer wij mensen in staat zouden zijn Gods innerlijk leven te doorgronden en zouden inzien hoe die eeuwige geboorte van de Zoon plaats had, een ge boorte, waarbij de Vader niet oudeT is dan de Zoon, dan zou God niet God zijn. of wü zouden God zijn. God móét te gToot zijn voor óns menselijk denken. Wanneer wij dan ook de ter men gebruiken: Woord, Persoon, geboren enz. dan moeten wij overtuigd zijn dat de inhoud die wij aan die woorden geven, menselijk, dus onvolmaakt is en hoogstens enige gelijkenis weer- geeft met datgene wat in God zelf is. P. C. de Haas OFM. dan hebben de zooms en de leden van hun huisgezin maar te ge hoorzamen. Geen vechtsoldaten De Chinezen zijp nu niet be paald soldaten. Liever proberen de vrouwen van de generaals der verschillende partijen bet af te kopen. Is het niet begrijpelijk diat de missionaris de verzuchting slaakte dat eeni dergelijke manier van handelen toch maar de ware is? Op deze manier zou er nooit oorlog zijn of misschien altijd oorlog, wie weet? De kerk in China Ruim 3 millioen katholieken zijn er.op de 450 millioen Chine zen. Dit laatste getal is niet met zuiverheid te zeggen omdat de communisten het bevolkings aantal geheim houden. China is verdeeld in ongeveer 130 bis dommen, van de 550© priesters waren er ongeveer de helft van Chinese landaard, terwijl er plus minus 35 bisschoppen zijn. De anderen zijn uit bijna alle naties ter wereld. Het aantal buiten landse priesters schat de pater nu nog op ongeveer 1000. De an deren zijn in gevangenkampen, vermoord of uitgewezen. Pater Meijer is zelf ook uitgewezen, terwijl al zijn bezittingen ver beurd verklaard werden. Zelfs is hij voor een volksgerech't ge daagd. maar men kon niets vin den. Toeni heeft men hem ver boden om de Chinezen te helpen als ze ziek waren en ook mocht hij niet meer tot hen spreken. Het communisme Gevraagd naar zijn mening over het communisme, zeide de Pater te denken dat dit voorlo pig wel stand zal houden, hoe wel die echte communisten schaars zijn. Lang niet alle sol daten. staatsambtenaren of poli- tie-dienaren zijn communistisch, maar „je moet toch ook iets doen voor je broodje" is hun stand punt. Aan de ene kant hebben de communisten het gemakkeliik want door het dorpenstelsel is er daar reeds een soort communis me, maar aan de andere kant houdt de Chinees er niet va.n dat men zich met zijn zaken bemoeit. Doch de anti-communisten kun nen niets uitrichten en de enige mogelijkheid ligt in een revolutie van buiten af georganiseerd. Gelijkheid De landbouwers ziin ingedeeld in vier groepen: de arme- de middelmatige-, de rijke- en de kapitalistische boeren. Van de rijken en de kapitalisten wordt alles afgenomen en aan de ar men gegeven. Zelfs moeten ze in de huizen van de grootgrond bezitters woner». terwijl deze thans tot de bedelstaf zijn ge> bracht. Deze verdeling brengt geen revolutie, want het gaat dorp voor dorp. terwijl er bij zo'n verdeling een toneelspel wordt opgevoerd, waarop de Chinezen verzot zijn. Een spreker vertelt dan" hoe goed het nieuwe regiem wel is. Maar door dit alles is bet leven zeer duur geworden, het geen zich begrijpen laat. De ambtenaren van de staat, die natuurlijk ook communisten zijn, hebben allen een verklik ker naast zich staan, die toe moet zien of er zich geen .on gerijmdheden" vooirdoer». Zo werd de burgemeester van Pov- a-nig. waar d-e Pater vele iaren heeft gewoond, onlangs afgezet, even-als de gouverneur van de provincie Kiamgsi. Toch waren beiden jaren lang trouiwp leden van de partij geweest. Van je familie moet je het maar heb ben Uitgewezen Zo werd dan eindelijk Pater Meijer uitgewezen en met hem vele andere missionarissen.. De goederen en het geld van de Kerk. evenals de gebouwen wer den staatseigendom. De soldaten maakten er kazernes of hospita len van. Na bijna 37-jarige trou we dienst aan het Chinese volk was de Pater niet meer in tel. Kinderen onder de 18 jaar mo gen niet meer naar de Kerk, geen sacramenten ontvangen en ook niet meer bidden. Als de communisten buin zin krijgen zal het Chinese volls van Christus en Zijn verlossende genade ver stoken worden. Als ze hun zin krijgen En nu, wat nu? Na een lange reis is Pater Meijer teruggekomen en hii heeft zich verwonderd over dé voor uitgang in bet Vaderland. Over al die dingen, die wij zo gewoon zijn gaan vinden. Een van die dingen is het kostelijk bezit: Vrijheid. Dat wij daarom toch blijven bidden. Bidden steeds maar weer, om ons te vrijwaren voor deze duivelse machten, die zich kleden in het gewaad van een En-gel des Rechts! Na enige tijd zal Pater Meijer na-ar Amerika vertrekken waar zijn Overste, die ook al uitgewe zen werd, leraar is geworden aan een Seminarie te Denver. Wat zii-n werk za] zün in d-e toe komst weet hii niet. m-aaT vast staat dat hij in ziin gebeden elke dag weer zal smeken, ja als een Ja-cob zal worstelen, om de ver lossing van het Chinese volk, ziin volk! In de vooravond hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard Donderdag op Paleis Soestdijk de gedelegeerden van de RTC- conferentie voor de Nederlandse Antillen ontvingen. Van links naar rechts: mr. dr j. A. E. Buiskool, voorzitter van de dele gatie van Suriname, H.M. de Koningin, mr. dr. M. F da Costa Gomez, voorzitter delegatie Nederlandse Antillen, Prins Bern hard en ir. L. A. H. Peters, minister voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen. AMSTERDAM, 9 Mei. Drie en twee jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de Officier van Jus titie bij de rechtbank vanmiddag geëist tegen resp. de 29-jarige sla gersknecht G. T. uit Beverwijk en de 28-jarige Ios-werkman W. Th. B. uit IJmuiden, die op 17 November 1947 gepoogd hadden in te breken in de boerderij van de familie van Laan te Pur merend. T. meende te weten, dat zich in de boerderij die door twee broers en twee zusters werd be woond f 20.000 bevond. Reeds was een ruitje uitgesneden, toen een der broers door het glasge rinkel ontwaakte en riep: „Wie is daar?" De beide mannen hadden hierop de vlucht genomen. T. is verscheidene keren in de omgeving van de boerderij ge weest. „Als een spin in haar web heeft hij gewacht op een gunstig tijdstip om zijn slag te slaan", aldus de Officier in zijn requisi toir. Hij noemde de poging van de marmen om de oude mensen te willen beroven een daad van hoogst laffe aard. „Het huis van de familie van Laan heeft een trieste bekendheid gekregen door de roofoverval in de nacht van 7 op 8 Augustus 1951 waarbij een der broers, de 78-jarige Jan van Laan aan de toegebrachte verwondingen is overleden. Deze zaak is ondanks de ijverige nasporingen van de districtsrecherche tot nu toe niet tot klaarheid gebracht", aldus de Officier, die vervolgens de diverse overvallen van de laatste tijd op afgelegen woningen en boerde rijen ter sprake bracht. „Met de veiligheid op het platteland is het maar droevig gesteld. Deze overvallen zijn een plaag voor de bewoners van afgelegen wonin gen', aldus de Officier. Beide verdachten zijn reeds een aantal keren veroordeeld. In zijn pleidooi bracht de ver dediger ook de roofoverval in 1951 ter sprake. T. is ook hiervan ver dacht. Hij heeft echter ontkend er schuldig aan te zijn. Dit feit is hem ook niet ten laste gelegd. De advocaat verzocht de rechtbank de straf voor beide verdachten, die hij veel te hoog vond voor een poging tot inbraak, aanzienlijk te verminderen. MEN HOOIT REEDS OUDE NIEDORP Op een wei land in de nabijheid van 't Veld, gem. Oude Niedorp, waren boe ren Vrijdag reeds bezig met het ruiteren van hooi. POST VOOR OPVARENDEN VAN HR. MS. SCHEPEN 's-GRAVENHAGE. Post voor opvarenden van het 121ste squa dron mijnenvegers, uit te reiken te Cherbourg dient voor 15 Mei, 19 Mei of 22 Mei te Amsterdam aanwezig te zijn, alle drie dagen sluiting om 22.00 uur. Post, uit te reiken aan opvaren den van Hr. Ms. onderzeeboot „O 27" en aan opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager „Mar- nix" welke schepen onderzeeboot- bestrij dingsoef eningen uitvoeren, moet voor 13, 14, 17, 20, 21 of 24 Mei te Amsterdam aanwezig zijn, alle dagen sluiting om 12.00 uur. Adressering in alle gevallen: naam, rang of kwaliteit, marine nummer, aan boord van Hr. Ms. (volgt naam van het schip) Amsterdam-C.S.-Marine. De naam van de haven, waar de post wordt uitgereikt, mag niet worden vermeld. Vergunning autobusvervoer WIERINGEN - Aan de N.V Nederlandse Buurtvervoer Maatschappij (NEM) te Zeist is vergunning verleend voor de uit oefening van autobusdiensten in samenwerking met de Deutsche Touringgesellschaft A.G., Frank- furt/Main over het traject Am sterdam—BremenHamburg, via dé Afsluitdijk en Groningen. Aan D. Burger en Zoon te Rot terdam, vertegenwoordigende 't Bennett's Reisebureau A/S te Oslo. is vergunning verleend voor de uitoefening van een autobus dienst in de route „OsloParijs" over de trajecten: a. Op de heenreis Nederlands/ Duitse grens, Enschede, 's-Her- togenbosch, Breda, Nederlands/ Belgische grens; en b. Op de terugreis: Nederlands/ Belgische grens Breda, Rotter dam, Amsterdanj, Afsluitdijk, Groningen, Nederlands/Duitse grens, tot vervoer van reizigers in internationaal verkeer, twee maal per week heen en terug. Berichtgeving aan de scheepvaart WIERINGEN De te onder houden diepten in de havens, ha- ventQ££angen en vaargeulen naai de havens te Den Oever, te Bree- zanddijk en te Kornwerderzand zijn thans als volgt bepaald: 1. Toegangsgeul naar buitenha ven te Den Oever 3.50 m—NAP; 2. Buitenhavenmond te Den Oever 3.50 mNAP; 3. Buitenhaven te Den Oever 3.50 mNAP; 4. Noorderhaven te Den Oever 4.— m—NAP; 5. Vissershaven te Den Oever 2 90 m—NAP; 6. Voorhaven te Den Oever 4 m—NAP; 7. Binnenhaven te Den Oever 4 m—NAP; 8. Toegangsgeul naar de Zui- der- Pn binnenhaven te Den Oever 3,50 mNAP; 9. Toegang naar de buitenha ven te Kornwerderzand 3.50 m NAP; 10. Vaargeul ten N. van de bui tenhaven te Kornwerderzand 3,50 m—NAP; 11. Buitenhaven te Kornwer derzand 3.50 mNAP; 12. Voorhaven te Kornwerder-' zand 4 mNAP; 13. Binnenhaven Kornwerder zand 4 mNAP; 14. Toegang naar de binnenha ven te Kornwerderzand 3,50 m NAP; 15. Noorderhaven te Breezand- dijk 3 50 mNAP; 16. Zuiderhaven te Breezand- dijk 3.20 mNAP OPENING „ZUIDERZON" ZIJPE Op Maandag 26 Mei des middags 2 uur zal het nieuwe bejaardentehuis „Zuiderzon" te Schagerbrug door de Commissa ris der Koningin in de provincie Noord-Holland officieel worden geopend. KVP WIERINGERWERF Maan dagavond om half acht houdt de KVP, afd. Wieringermeer haar jaarvergadering in café „Maaier". Tijdens deze vergadering zal het woord gevoerd worden door de de heer C-J- van der Ploeg uit Haarlem, lid van de Tweede Ka mer. Daar de heer van der Ploeg in het agrarische leven geen on bekende is, mogen we aannemen dat vele Wieringermeerders deze gelegenheid zullen aangrijpen om deze spr. te horen. HASSELT De 14-jarige han delsschool-leerling J. Admiraal, die met enige mede-leerlingen zich per fiets naar hun woonstad begaf, is door de Amsterdammer H.F. uit Amsterdam nabij Has selt doodgereden. De automobilist wilde een voor hem rijdende vrachtauto passe ren en lette daarbij niet op de na derende scholieren. Admiraal werd gegrepen en op slag gedood. De bestuurder remde na de klap uit alle macht en zijn wagen had bijna een salto gemaakt, doch voor hem lie palles goed af. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. WARMENHUIZEN. 10 Mei 3800 kg rode kool 7,10—8,10; 1800 kg witte kool 1717,20. LAN'GEIDIJK 2000 kg gele kool 13,8014,20; 1000 kg rode kool 13,70; 3500 kg rabarber 4 4,70; 4000 kg prei 8! 250 kg witlof l'b 39,90. N.-SCHARWOUDE 1700 kg. uien 28; grote 24,2026; drieling 22; 11000 kg rode kool 719,50; 6000 kg gele kool 9,2013,70; 27.000 kg witte kool 15,6019,50; 6600 kg prei 8; 3700 kg witlof 1 45; lb- 34—42 2b 27—34; stek 6— 28; doorgedraaid 6000 kg prei. AVENHORN, 8 Mei 2000 kg uien gew. 31,4031,70; 3000 kg bieten I 24,70; II 18,80; witlof 33 —40; H 28—37; III 23—30, 2000 ks BEEMSTER, 9 Mei Peulen 210; witlof 834; bloemkool 34— 68; rode kool 8; spinazie 828; sla 59; andijvie 2036; radijs 35; raapstelen 36 rabarber 4 7; bospeen 3739; uien 13; prei 810; aardbeien 300—410; Jona than 4278; zoete winterkroon 36—61. Er waren ditmaal heel weinig goede op lossingen, zo weinig zelfs, dat er slechts 3 prijzen konden worden toegekend. De schran dere winnaars zijn: 1. Th. Tensen, Linde straat 20, Hoorn. 2. A. A. de Boer, E 29, Schagerbrug. 3. Anja Kampen San. Mariaoord, Rosma len. De boeken zijn onder weg en zij zijn ditmaal wel dubbel en dwars verdiend, want de puzz le was tamelijk lastig. Voor deze week zijn we weer eens terugge vallen op een „kruis- woord-puzzle", die toch nog altijd een gewel dige populariteit geniet. Mogen we uw oplos singen weer vóór Woensdagavond binnen hebben? Zoals gebrui kelijk in een ongeslo ten enveloppe met in de linkerbovenhoek de aanduiding „Priispuzzle Noorderpers". En wilt u ook niet vergeten te frankeren, indien u „Moedertje Post" de brief laat bezorgen? De goede oplossers loten weer mee naar vijf mooie boeken, die als prijzen beschikbaar zijn gesteld. HORIZONTAAL: 1 Deel van Europa 7 Persoon, bij wie iemand in de kost is 14 Onderricht in het rijden 16 Muziekinstrument 17 Greenwichtijd (afk.) 19 Deel van een week 20 Licht ontvlambaar mengsel 22 Verhoogde toon 23 Sportterm (afk.) 24 Vogel 26 Bereide dierenhuid gebezigd als schrijf papier 29 Donkere bergplaats 30 Achterste deel v. h. gehemelte 32 Bestuur 33 Verdriet 34 PI. in Zuid-Holland 36 Ontvlekkingsmiddel 37 Dichtbij 38 IJzeren staaf 39 Hoofddeksel 41 Uitgestrekte water vlakte 42 De oudere (afk.) 43 Wisselgebruik 44 Maalinrichting 46 Rekenkundige term (afk.) 48 Smalle sloot 49 Wandtapijt met inge werkte figuren 51 Bouwland 52 Wolken in de nabij heid van de grond 54 Bestemming 56 Voorzetsel 58 Nauwsluitend vrou wenlijf 59 Troef-negen 60 Boom 61 Uitroep van vreugde 62 Handelskorting 66 Telwoord 68 Sprakeloos 69 Vrucht 73 Begroeid met wild gewas 74 Ogenblik 75 Betamelijk 77 Waterplant 78 Regeringsreglement (afk.) 79 Onvruchtbaar 80 Korte kous 81 Niet dun 83 Gedaan en laten (afk. beursterm) 84 Boom 86 Middagmaal 88 Vaartuig 89 Speelgoed voor de jeugd VERTICAAL: 1 Onbeduidend iemand 2 Wintervoertuig 3 Bittere afgunst 4 Treffende slag 5 Schrijflijn 6 Bevroren water 8 Voegwoord 9 Reptiel 10 Spits toelopend einde van een voorwerp 11 Nogmaals 12 Adm.troepen (afk.) 13 Spierachtige buis, waardoor het voedsel in de maag komt 15 Duistere zaak (fig.) 18 Pauselijke driekroon 20 Lange, smalle platte houten sneeuwschaats 21 Sergeant-Majoor Instructeur (afk.) 23 Richting 25 Vernis 27 Vertragingswerktuig 28 Akelig, naar 29 Lidwoord 31 Lekkernij voor de boterham 33 Nietsdoener 35 Hijstoestel dat over een balk loopt 36 PI. in Limburg 39 Deel van Europa 40 Platte steen 43 Tijdmaat 44 Onbep. vnw. 45 Besteend rijshoofd 47 Aanw. vnw. 50 Kledingstuk 53 Compagnon 55 Sluittoestel 57 Geestelijke 61 Mistig, dampig 63 Rond voorwerp 64 Uitroep van afkeer 65 Plezier 67 Vrijgevig 69 Aanroep van een schildwacht 70 Roofdier 71 Zwaardvis 72 Op tijd 75 PI. in W.-Duitsland 76 Valse draai in een touw (scheepsterm) 79 Aanw. vnw. 82 Roofvogel 84 Laatstleden (afk.) 85 En andere (afk.) 86 Lidwoord 87 Deel van een mast Hoe vaak komt de letter „K" in de oplossing van de figuur voor? OPLOSSING LETTERGREEP RAADSEL Hor.: 1 hooiwagen: 3 bontwer ker; 5 o-pperhoofd; 7 slavork: 8 regenjas; 10 misverstand; 12 kaasmes; 14 rijwiel; 16 melk meter; 18 zedelijk; 20 gebak; 21 astrakan; 23 mijnwerker; 25 wit- .borstel;27 misdienaar; 29 been- windsel; 31 pionier; 33 appel; 34 denneblok; 36 varinas; 38 steen slag; 40 flaphoed; 42 Rode Zee; 44 delegaat; 46 koepel; 47 jene ver; 48 bankjongen; 49 panne- koek. Vert.: 1 hooivork; 2 genre: 3 bontjas; 4 kennis: 5 opstand: 6 hoofdkaas; 7 slagerij; 9 gen darme: 11 verloofde; 13 messen bak; 15 wielas; 16 melkkan; 17 termijn; 18 zeker; 19 lijkwit: 20 gestel; 22 tragedie; 24 wervel wind; 26 Borneo; 27 mispel; 28 Naarden; 29 beeniblok; 30 Selva; 31 pinas: 32 niersteen; 33 appel flap; 35 negende; 37 rivale; 39 slagdorpel; 41 hoedje; 42 rover; 43 zeebank; 44 degen; 45 gaat- pan; 46 koekoek. Naam: Adres: BORINGEN HADDEN SUCCES WINSCHOTEN Vrijdagavond hing op de boortoren aan het Winschoter Zuiderveen, waar door de Nederlandse Aardolie Maatschappij sinds Zaterdag na Pasen boringen worden verricht, de vlag in top ten teken dat de boringen succes hebben gehad. Met vrij grote zekerheid mag worden aangenomen dat thans, nadat reeds eerder anhydriet en gips was gevonden op ongeveer 425 meter, steenzout is aangetrof fen. Hoe dik de laag zal zijn, kan nog slechts worden afgewacht. In het begin van dit jaar organiseerde een commissie van leraren bij het V.H.M.O. in de Stadsschouwburg te Amsterdam een Gysbrecht-voorstelling tegen gereduceerde prijs, besteiwd voor de jeugd uit de provincie en uit de provinciesteden. De commissie verbond hieraan 's morgens een bezoek aan enkele musea in de hoofdstad. Deze kunstdiag was een expe riment, waardoor de commissie wilde nagaan in hoeverre in de provincie belangstelling bestond voor haar streven om de jeugd in nauwer contact te brengen met de kunst. Het succes was buitengewoon groot, want van heinde en ver kwamen leerlin gen. In het gehele land bleek er belangstelling voor te bestaan, zodat ongeveer duizend scholie ren door tekort aan plaatsen moesten worden afgewezen. Daar het in de bedoeling lag een nationale organisatie in het leven te roepen in de vorm van een stichting, werd een voor lopig bestuur gevormd van do centen en deskundigen uit het katholiek het protestants-christe lijk en het openbaar onderwijs. Het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag wees enkele medewerker0 aan die a titre personel actief deelnamen aan de voorbereiden de werkzaamheden. iV.A 4'a i/x Hffl f V, •-«: Meer dan 800 militairen nemen deel aan de militaire oefening „Runaground III", de grootste landingsaanvalsoefening met medewerking van de drie wapens sinds de oorlog. Het ,,ge- vechts"-terrein is bij Southsea in Hampshire en het eiland Wight. De officier, die belast is met de leiding van de landing vanaf het strand, wordt per helicopter op het strand neerge laten tijdens de „aanval". '«•WSSi•hï*®**'""* Op 3 Mei werd de oprichtings vergadering van de stichting W.I.K.O.R. (werk- en informatie centrum voor kunst, ten dienste van het onderwijs aan de rijpere jeugd) gehouden te Amersfoort. In het kort gezegd is het doel van de stichting, inrichtingen voor voortgezet onderwijs in de gelegenheid te stellen de kunst zinnige vorming der leerlingen naar behoren te behartigen. Scherper nog, de stichting omvat alles tussen lagere school en uni versiteit. Deze stichting tracht haar doel te bereiken door voorlichting te geven aan de besturen van de diverse scholen. Derhalve bestaat ze uit een informatiecentrum en een werkcentrum. In beide cen tra is de „drie zuilen-gedachte" consequent uitgewerkt. De adviezen van het infor matiecentrum zijn bindend voor het werkcentrum maar onder die verstande, dat, bii het onderling oneens zijn, hetwelk in het pro- paganda-orgaan vermeld zal worden de secties apart iets künnen uitvoeren met de ver melding van de sectie. De stichting begint te werken aan het begin van het komende cursusjaar. De belangstelling van officiële zijde is groot, o.a. de commissaris der Koningin van de provincie Utrecht, het Prins Bernhardfonds en de stichting van de Neder landse Gemeenten toonden hun interesse, terwijl het departe ment van Kunsten en Weten schappen in principe bereid is subsidie te geven. Het is zeer zeker de moeite waard dat gemeente- en school besturen, evenals het onderwij zend personeel hieraan hun aan dacht wijden, omdat het gaat om de verrijking van het innerlijke van de rijpende jeugd, het uit dragen van de cultuur, ons ge meenschappelijk bezit, en de mens brengen op een hoger plan, hetgeen een taak is, welke Chris tus ons allen op de schouders legt. Veemarkt Leeuwarden LEEUWARDEN 9 Mei Aan voer: 225 Stieren f 2.63f 2-97 per kg slachtgewicht; 278 vette koeien. Ie kwaliteit 2.703.15, 2e kwaliteit 2-132.29, 3e kwaliteit 2.10—2.31; 1496 melk- en kalf- koeien 5001150; 185 pinken 350 595; 101 graskalveren, geen notering; 1178 nuchtere kalveren 3554; 357 vette en weidescha- pen 75125; 1066 lammeren 45 70; 378 vette varkens, oude varkens 1.852: vette biggen 2 2.10; zouters 22.02; 270 biggen en loners: biggen 4570; lopers 71100 51 bokken en geiten geen notering; 120 paarden 4501075; Totale aanvoer 5705. Kaas. Gouda volvet 2.012.02. Edammer 40 1.841-85. Brood kaas 40 1.851.86. Stemming kalm.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7