Westelijke mogendheden zullen Berlijn niet in de steek laten Fransen wegens nemen Bey van Tunis tegenwerken in arrest Arbeiders in de V.S. willen staalfabrieken sluiten Debat in het Lagerhuis over Europa-politiek Jaarbeurs gaat bouwen in Utrecht DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING f. Waarschuwing voor Stalin! Bevolking van West-Berlijn voelt zich opgelucht Terreur op West-Java Land opnieuw in crisis Duidelijke verklaring van Acheson Keerzijde van Sovjet-propaganda Luchtvaartbenzine op rantsoen Stadion ingestort in Zuid-ltaiië Pseudo vogelpest te Weurt Aanpassing bij Philips Antillianen willen R.T.C. voortzetten Bijeenkomst van Zes te Parijs Verandering in Sovjet politiek? Sovjet-blokkade thans opgeheven Bonn rekent op 400.000 soldaten Eindelijk fondsen voor Plan 1948 Voorverkiezing in Virginia Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VAN HEDEN PAG. 1 Donderdag 15 Mei 1952 46e Jaargang No. 12476 Santoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, 'eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, teL 459 K 2240 De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Acheson heeft op een persconferentie verklaard, dat Amerika vast beslo ten is de positie van de Westelijke mogendheden in Berlijn te handhaven en de Eerlijnse bevolking en die van West-Duitsland te beschermen en te helpen. Het afleggen van deze verklaring moet gezien worden als een antwoord op de dreigende taal der communisten in Oost-Duitsland en houdt indirect een waarschu wing in aan Moskou, aldus meldt A.P. uit Washington. Acheson zeide, dat hij het zeker acht, dat een vredescontract tus sen de Westerse mogendheden en West-Duitsland deze maand in Bonn zai worden getekend. Het is niet buitengesloten, dat de Amerikaanse minister persoonlijk binnenkort naar Europa zal ver trekken voor de ondertekenings plechtigheid. Acheson werd gevraagd wat hij dacht van de Russische interven tie bij Geallieerde wegpatrouilles om Berlijn. De V.S. zouden thans een snel onderzoek instellen wat er precies gaande was, terwijl de V.S. zich terdege bewust zijn van de oorlogszuchtige verklaringen van de Oost-Duitse vice-premier Walther Ulbricht. Deze uitlatingen zijn de andere zijde van de vredes- en eenheids medaille van de Russische pro paganda, zo zeide de minister. De V.S. houden zich ernstig bezig met een bestudering van de ge hele Duitse kwestie. VLIEGENDE SCHOTELS BOVEN LISSABON! LISSABON, 14 Mei (A.P.). In het gebied ten Noorden van Lissabon zijn in de lucht verschillende merkwaardige voorwerpen waargenomen die plotseling verdwenen en uit elkaar barstten. De inwoners van Santarem konden veertig minuten van een fenomeen genieten, een wolkig voorwerp dat een spoor van rook aqhter zich het, terwijl het zich snel voortbewoog. In de buurt van Alcobaca werd een voorwerp gesigna leerd dat de vorm had van een sigaar. Het cirkelde en kele malen rond en barstte toen uit elkaar. Enkele mijlen daarvandaan zagen de inwoners van Cal- das Darainha een rokend voorwerp dat met razende snelheid door het luchtruim schoot. Op juiste moment. De Berlijnse bevolking heeft vandaag weer wat meer moed gekregen dank zij de belofte van Acheson, dat het Westen zich niet uit de stad zou iaten ver drijven. De waarnemend burge meester van West-Berlijn Wal ther Schreiber, verklaarde: „We begroeten dit nieuws met grote vreugde. De positie van het Wes ten is volkomen duidelijk gewor den en kan door niemand mis verstaan worden." De verklaring van Acheson kwam juist op het moment dat in Berlijn de zenuwen tot het uiterste gespannen waren. BEGRAFENIS VAN KARDINAAL ASCELESI NAPELS, 14 Mei (A.P.) Van daag is het stoffelijk overschot van kardinaal Ascelesi ter aarde besteld. Duizenden Napolitanen sloegen de stoet gade. De plechtige uitvaartdiensten werden bijgewoond door kerke lijke en militaire autoriteiten. Het ministerie van Economische zaken deelt mede, dat met ingang van 16 Mei a.s. aan verbruikers van luchtvaartbenzine in Neder land, voorlopig voor een periode van 28 dagen een toewijzing zal worden verstrekt van 65 pet. van het overeenkomstige verbruik ge durende de maand April 1952. Deze maatregel werd in inter nationaal overleg getroffen als gevolg van de staking in de Ame rikaanse olie-industrie. VELE GEWONDEN LECCE, Italië, 14 Mei (A.P.). Vanmorgen is in Lecce in Zuid- Italië een gedeelte van het stadion ingestort, waarbij verscheidene honderden studenten gewond werden. In het stadion werden athletiek- wedstrijden gehouden, die door duizenden studenten werden ga degeslagen. TERRORISTEN DODEN REIZIGERS DJAKARTA, 14 Mei (Aneta). Drie autobussen, twee in het Che- ribonse en een in de buurt van Tasikmalaja, werden in de afge lopen dagen aangehouden door in hinderlaag liggende terroristen. In het ene geval werden twee reizigers gedood, in het andere geval werd de bus in brand ge stoken en in alle gevallen werden de passagiers beroofd. In het Cheribonse werd de dessa Keringsa door een bende terroristen in brand gestoken, waarbij in totaal 125 woningen afbrandden en vijf dessabewoners in de vlammen omkwamen. De materiële schade hierbij wordt geschat op een kwart millioen rupiahs. DE GEVANGENEN OP KOJE Strenger regiem TOKIO, 14 Mei (Reuter). De bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, generaal James van Fleet, heeft Woensdag een bezoek aan het eiland Koje gebracht, waar krijgsgevangenen de vorige week generaal Dodd, de thans ontslagen kampcommandant, in gijzeling hielden. Er is een stren ger regiem ingesteld op het eiland en de veiligheidsmaatregelen zijn uitgebreid. Er bevindt zich nog een groot aantal tanks op het eiland. Te Weurt onder de rook van Beuningen (Gld) is onder de hoenders van een particulier vo gelpest uitgebroken. 100 kippen zijn afgemaakt. Op de Braderie in Zaandam, de grote verkoopsactie op straat, georganiseerd door de Zaandamse winkeliers, heeft minister In 't Veld, die vóór hij met het ministerschap werd belast, burge meester was van Zaandam, zich ingespannen Spaarbrieven aan de man te brengen. Hij werd daarbij geassisteerd dóór een aan tal burgemeesters uit de Zaanstreek. Mr. J. In 't Veld, minis ter van Wederopbouw, beproeft zijn verkooptalenten en tracht een pak spaarbrieven aan de man te brengen. PHILADELPHIA, 14 Mei (A.P.) De metaalarbeidersbond van de C.I.O. heeft vandaag unaniem be sloten, de staalfabrieken te slui ten indien de industrie er niet in slaagt, onmiddellijk een „bevre digende loonsverhoging" toe te staan. Afgevaardigden bij de zesde tweejaarlijkse conventie stonden op en gaven luide hun goedkeu ring over de resolutie te kennen. De conventie groeide uit tot een massa-demonstratie. De gedele geerden stapten het podium op, schudden de president Philip Murray de hand, gilden en schreeuwden, gooiden confetti in de lucht en staken vuurwerk af. De enorme vergaderzaal was gedurende 10 minuten een gek kenhuis. In de resolutie wordt geëist „dat de crisis in de staalindustrie on- te staan. middellijk opgelost moet worden". Tijdens de demonstratie riepen de afgevaardigden in spreekkoor: „Geen contract, geen werk". De negen rechters van het Ame rikaanse opperste gerechtshof het hoogste tribunaal van het land bestuderen de vraag, of pre sident Truman illegaal gehandeld heeft bij de overname van de lei ding der staalindustrie: zij zullen waarschijnlijk binnen drie weken uitspraak doen. De rechters verdaagden gisteren de zaak nadat zij de argumenten van de advocaten, die de regering en de staalindustrie vertegen woordigen, hadden aangehoord. De staalindustrie heeft o.m. be toogd, dat de overname van de fabrieken door de regering haar op 300 millioen dollar kan komen TUNIS, 14 Mei (A.P.) De Franse autoriteiten hebben de 70-jarige Bey van Tunis, Sidi Lamine, onder huisarrest geplaatst, wegens het tegenwerken van een Frans decreet voor de staat van beleg. Franse troepen hebben de taak van de Arabische lijfwacht van de Bey overgenomen. Een ernstige crisis schijnt weer aanstaande te zijn in het Franse Noord-Afrikaanse protectoraat, waar meer dan honderd mensen om het leven zijn gekomen en dertienhonderd Tunesiërs achter prikkeldraad werden opgesloten, sinds in Januari de onlusten uit braken. De bey heeft geweigerd, zijn handtekening te plaatsen onder het Franse decreet, waarin de staat van beleg wordt afgekon digd. De Fransen antwoordden hierop met huisarrest. Bovendien zullen twee van de negen kinde ren van de bey de Franse vergun ning moeten aanvragen wanneer zij in- of uit het paleis willen. Helemaal alleen zal een 38-jarige Engelse, mevrouw Ann Davi son, een poging wagen de Atlantische Oceaan over te steken met haar zeilboot „Felicity Ann". We zien hier mevrouw Davison aan boord van haar schip, waar ze alles in gereedheid brengt voor haar avontuurlijke reis. Zij is van plan dezer dagen te vertrekken. Na Madeira aangedaan te hebben, zal zij in één ruk de afstand van 8000 km naar Antigua kruisend afleggen en vandaar naar Florida. Als het haar lukt, is zij de eerste vrouw, die de Atlantische Oceaan alleen oversteekt. 70 ONTSLAGEN IN ROOSENDAAL (Van onze correspondent) Naar ons wordt medegedeeld ziet de directie der Philipsfabrie- ken te Roosendaal zich genood zaakt de productie aan te passen aan de huidige verkoop en daar mee de personeelsbezetting in overeenstemming te brengen. Zulks betekent, dat deze week een 70-tal werknemers in dit be drijf, zowel mannelijke als vrou welijke, zullen worden ontslagen. Philips-Roosendaal produceert, zoals men weet, voornamelijk T-L buizen en autolampen. DEENS KONINGSPAAR NAAR HUIS LONDEN, 14 Mei (A.P.). Koning Frederik en Koningin In- grid van Denemarken zijn van daag na een particulier bezoek van een week aan Engeland per trein naar Denemarken vertrok ken. In Harwich ging het gezel schap aan boord van een motor schip. Prins Chadly en prinses Zakia zijn op deze wijze door de Franse autoriteiten beperkt in hun be wegingsvrijheid. Prins Chadly staat reeds lang bekend als jpro-nationalistisch en anti-Frans. De prinses is gehuwd met de voormalige minister van Volksgezondheid Mohammed Ben Salem, die onlangs uit gevangen schap werd ontslagen. Pe prinses werd onlangs door Franse autoriteiten genoemd als het hoofd van een groep nationa listische terroristen. •s-GRAVENHAGE De An tilliaanse delegatie in de Ronde- tafel-conferentie heeft het vol gende schrijven aan de voor zitter van de conferentie Nederland-Suriname-Nederland se Antillen gezonden: „Naar aanleiding van de op dertien dezer afgelegde verkla ring door de Surinaamse dele gatie inzake de conferentie Ne derland- Suriname- Nederlandse Antillen, stelt de Antilliaanse delegatie er, met eerbiediging der opvatting van de andere delegaties, prijs op mede te delen, dat zij voortzetting van het overleg in een of andere vorm, eventueel door een kern comité, gewenst acht, waarbij, rekening houdende met de re sultaten, welke het tot nu toe gepleegde overleg heeft opge leverd, gestreefd dient te wor den naar een volledige over eenstemming omtrent de nieuwe rechtsorde". Deze brief was getekend door de voorzitter der Antilliaanse delegatie, mr dr W. F. Da Costa Gomez. (De verklaring van de Surinaamse delegatie behelsde het voorstel, om het overleg ter R.T.C. op te schorten en dus sen resp. de R.T.C. te verdagen.) omvat PARIJS, 14 Mei (Reuter). Het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meege deeld, dat de ministers van Bui tenlandse Zaken van de zes lan den der Europese verdedigings gemeenschap Maandag a.s. te Parijs bijeen komen om de laatste hand te leggen aan het verdrag over het Europese leger. LONDEN, 14 Mei (Reuter). In het Engelse Lagerhuis is Woensdag een debat gehouden over Europese aangelegenheden. Bij de opening van het debat ver klaarde de minister van Buiten landse Zaken, Eden, dat elke po ging, nieuwe belangrijke voor waarden voor de herbewapening van Duitsland te stellen, de kans op overeenkomst zou vernietigen. BERLIJN, 14 Mei (A.P.). Amerikaanse autoriteiten hebben vanavond medegedeeld, dat de Russen plotseling hun zeven da-- gen oude blokkade voor geallieer de militaire patrouilles opgeheven hebben en om 17.30 uur Neder landse tijd een patrouilleauto heb ben doorgelaten. Een Amerikaanse officier heeft medegedeeld, dat de auto geen moeilijkheden ondervond bij het passeren van de Russische con trolepost in Babelsberg. Het einde van de blokkade kwam kort nadat Westelijke mili taire commandanten bijeen ge weest waren met de Russische autoriteiten om de kwestie te be spreken. Er werd geen uitleg voor de be perkingen gegeven, maar Ameri kaanse woordvoerders hebben ge zegd te geloven, dat het iets uit te staan had met een vertraging bij het afgeven van nieuwe papie- ren. Explosie in Belgrado BELGRADO, 14 Mei (A.P.). Het blad „Borba" berichtte van daag, dat er twee dagen geleden bij een explosie in de staalfabriek in Zinecz zes arbeiders om het leven zijn gekomen. De arbeiders waren bezig niet- geëxplodeerde granaten uit een partij schroot te zoeken. BONN, 14 Mei (AP) Ver wacht wordt, dat West Duitsland als het vredescontract met de geallieerden en het verdrag be treffende het Europese leger een maal definitief zijn goedgekeurd, de Ver. Staten om een milliard dollar zullen vragen, teneinde een begin te kunnen maken met de bewapening van de Duitse soldaten voor de Westelijke de fensie. De regering van Bonn is van plan 400.000 man troepen voor het Europese leger op de been te brengen. Groot Brittannië zal misschien wat materiaal bijdra gen voor leger en de luchtmacht, doch de voornaamste last zal op de Duitse belastingbetaler en op de Ver. Staten komen te rusten, aldus gezaghebbende woordvoer ders in Bonn. Men verwacht, dat met de re- crutering van de eerste Duitse troepen in de eerste maanden van 1953 zal worden begonnen. De leiders van de Labourpartij hadden verklaard, dat in West- Duitsland nieuwe verkiezingen zouden moeten worden gehouden, voordat de Duitsers worden her bewapend. „Het zou op dit ogen blik zeer noodlottig voor Enge land zijn, een dergelijk voorstel aan de andere Westelijke landen te doeri", aldus Eden. Het voor de opbouw van de Europese defensie verrichte werk heeft invloed gehad op de politiek van de Sowjet-Unie, zo ging Eden voort. „Ongetwijfeld beginnen zich resultaten van onze politiek af te tekenen. De laatste Sowjet- Russische stappen moeten nauw keurig- worden onderzocht en overwogen. Misschien wijzen zij op een verandering in de Sowjet- politiek en spreekt er een ver langen uit naar een regeling op sommige punten", aldus Eden. Bezorgdheid van Attlee. De leider van de Labour-oppo- sitie, Attlee, verklaarde niet te willen zeggen, dat men op West- Duitse verkiezingen moet staan. Maar het was van belang, dat de Duitse bevolking voor zover mo gelijk zich eens verklaart met de opneming in de Europese verdedi gingsgemeenschap. Attlee zeide bezorgd te zijn over de houding van de V.S. ten aanzien van de E.V.G. „De fei telijke strijdmacht van de E.V.G. is niet erg groot. Wanneer zij niet de steun of tenminste de garan tie der strijdkrachten van Enge land, Canada en de V.S. heeft, is zij geen bijzonder grote verdedi gingsmacht voor West-Europa", aldus Attlee. Zeer binnenkort zal een begin worden gemaakt met de bouw van de eerste definitieve hal op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht. Deze hal zal een oppervlakte hebben van 10.000 vierkante meter. Zij wordt gebouwd door architect C. Wegener Sleeswijk te Amsterdam. Ondanks het gebrek aan expositieruimte zal voorlopig echter niet tot verdere nieuwbouw worden overgegaan, aangezien de financiën hiertoe ontbreken. Nadat twee jaar geleden het onderste gedeelte van de Wes tertoren een grote schoonmaak beurt heeft ondergaan, staat de trots van de hoofdstad dit jaar wederom in de steigers. Nu krijgt het bovenste gedeelte, vanaf de vazen tot aan de trotse Keizerskroon, een grote beurt. Gehoopt wordt dat de werk zaamheden niet meer dan vijf maanden zullen duren. Bij wiize van Sinterklaasverras sing werd de bouw van deze hal reeds in Dec. 1948 aangekondigd. Weliswaar beschikte men toen over een bouwvergunning, doch de Herstelibank weigerde finan ciële hulp te verlenen. Toen vo rig jaar oud-secretaris Mr. W. Fpkkema Andreae werd benoemd tot voorzitter van de Raad van Bestuur van deze Bank, heeft hij onmiddellijk getracht ook de fi- "nanciën voor de bauw te verwer ven. Hij is daarin geslaagd met een grote geldlening bij 'n com binatie van verzekeringsmaat schappijen- Voor de rente van de lenüjg heeft de gemeente Utrecht zich garant gesteld. Vergaderruimte Daarnaast verkrijgt .de stad Ut recht in deze hall een nieuwe machtige expositie- en vergader ruimte. welke h.v. 15.000 zitplaat- 30.000 staanplaatsen Deze zal aan de nieuwe Graadt van Roggenweg, die ten Noorden langs het Croeselaan- terrein komt te lopen dit jaar nog zij het in voorlopige ge daante, gereed komen. Bij de voltooiing der bouwplannen voor het gehele terrein komt dan de hoofdingang aan deze nieuwe weg te liggen. Daartoe wordt ook een driehoekig voor plein geprojecteerd. De expositieruimte in de nieuwe hall zal worden verdeeld in vakken van 40 bij 10 meter die weer zijn onderverdeeld in stands van 5 x 5 m. Het gebouw dat een vrije hoogte krijgt van plm. 10 m. krijgt een plat dak met glazen lichtkappen vlak boven de ex positie-complexen zodat een zo zo grote mogelijke toevoer van daglicht verzekerd zal zijn. Aanbrengen van bleek onvermijdelijk WASHINGTON, 14 Mei (AP) Volgens de eerste uitslagen van de voorverkiezingen in West Vir ginia geven de meeste republi keinen de voorkeur aan senator Taft boven Harold Stassen en staat Taft bij de verkiezing van gedelegeerden vóór bii generaal Eisenhower. In 211 van de 2®22 kiesdistric ten heeft Taft 8990 voorkeur stemmen op zidh verenigd en Stassen 2062. In totaal werd door ongeveer 500.000 personen gestemd. Eisen hower was geen candddaat bii de voorkeur-stemming. Taft staat met 349 gedelegeer den voor op Eisenhower, die er 302 kreeg. Stassen verwierf 23 gedelegeerden. Er is geen democratische voor keur-stemming gehouden. BEZWAREN VLEESWAREN- FABRIKANTEN In een gisteren hier gehouden vergadering van particuliere vleeswarenfabrikanten is una niem besloten in een memoran dum aan de voorzitter van de sociaal-economische raad enige bezwaren uiteen te zetten tegen het voorstel van de Stichting voor de Landbouw inzake de in stelling van een landbouwschap. In dit memorandum wordt betoogd, dat, indien het ontwerp van de Stichting voor de Land bouw onveranderd bindende kracht kriigt velerlei regelingen getroffen zouden kunnen wor den. die de belangen van deze industrie ernstig kunnen bena delen. De ondertekenaars van het memorandum menen, dat dit in strijd is met de wet op de be drijfsorganisatie, daar be drijfschappen als het landbouw schap, zich dienen te beperken tot regelingen, die alleen hun eigen groep betreffen. Verzocht wordt daarom aan kolommen de S.E.R. bii het ter zijner tiid doch deze i aan de regering uit te brengen zijn "niet minder dan 15 resp. 30 I advies met deze bezwaren wel meter uiteengeplaatst. 'rekening te willen houden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1