v Vredescontrad met W.-Duitsland zal Maandag worden voltooid Millioenenorder van Amerika voor onze zuivelindustrie Program van actie in het teken van Europese éénwording Met de wapenproductie wordt een begin gemaakt Generaal Clark prijst Nederlandse soldaten Noodwoningbouw beperkt Gedupeerde bruidegom" is ordinaire Duitse inbreker Rede van Serrarens DAGBLAD VOOR ALKMAAR Overwinning voor Adenauer Ten behoeve van V.S.-troepen in West-Europese landen Iers president herkozen EN OMGEVING V.S.-consul in Tunis beschoten Shell bestelt nog zeven tankers Franse tegenspraak Melk ten bedrage van f 10 mil Hoen ÉÊÊÊÊÊBÊÊBKBKtSSSBmm Eisenhower stelt drie voorwaarden Aan richtlijnen gebonden TWEE DODEN bij verkeersongevallen in Drente Verrassende wending in de zaak van de verdwenen bruid Weer een arrestatie in Zweden Sigaren op 28 Mei goedkoper! Amerika bet-aait de helft der kosten in de missie Nederlandse Raad Europese Beweging Resolutie aanvaard Brits voorstel Poplin Dames regenmantels met capuchon, in 6 modekleuren Aanvang verkoop Zaterdagochtend, 9 uur Maar als u zo soed wilt i te wachten, ca ik haar vlu®ge schreden ver- ij in de richting van ..De igers" door Lilian Delo- let een eigenaardige blak rd Nadat hij om de het gezicht verdiwenten nd zii uit haar sitoel op sk zichzelf in de spiegel- licht schouderschokken weer zitten en wachtte op de komst van Lau- et ziin uitverkorene, na verloop van tien mi- eerde de jongeman te- ïder meisje, maar met wonderde uitdrukking op at. Hen we niet de eer ge- vroeg Lilian, hudde 'het hoofd, en, antwoordde hu, er helemaal niet als een uit, dat daar last van zou maar zii liet zeggen, dat *Ujke hoofdpijn had. ï-ere vrouw heeft zo nu wel eens hoofdpijn, i was zó ziek. dat ze nul woord kon staan, m moet het wel heel erg ziin. het spiit me erg. Ik haa g gewild dat u haar had ennen. toen trad de kellner bin- t de eerste gangen van oh. (Wordt vervolgd) Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 17 Mei 1952 46e Jaargang No. 12478 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, toL 2046, (2 Innen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, teL 459 K 2240 BONN, 16 Mei (A.P.). Het West-Duitse vredescontract zal a.s. Maandag worden voltooid en de ministers van Buiten landse Zaken der Grote Drie zullen eind volgende week naar Bonn komen om het verdrag te ondertekenen. Deze bekend making volgde op een bijeenkomst van de 3 Westelijke Hoge Commissarissen met de Duitse leiders. Over 25 punten is thans overeenstemming bereikt. Op de vergadering van Maandag komen nog 5 punten aan de orde. Over de financiële bijdrage moet nog worden gesproken. Het constitutionele hof in Karls ruhe verwierp de socialistische petitie welke inhield, dat Ade nauer daartoe onbevoegd zou zijn. Het hof stelde vast, dat de onder tekening van Adenauer niet illegaal zou zijn, daar het parle ment toch nog moest ratificeren. De Duitse staatssecretaris Wal ter Hallstein verklaarde, dat een der voornaamste punten waarover beraadslaagd was „de oorlogs productie in strategisch kwets bare gebieden". Hij ging hierop niet nader in. De Westelijke mo gendheden zijn overeen gekomen, dat de Duitsers de wapenproduc tie zullen hervatten, doch de Duitse leiders zouden verzocht hebben, dat het zware materiaal voor hun leger in het buitenland gemaakt zou worden. Deze kwes tie zal waarschijnlijk aan de ministers van Buitenlandse Zaken worden voorgelegd. Duitsland zal 330.000 soldaten voor het Europese leger bewape nen. Vier met de modernste wa penen en zwaarste tanks uitge ruste pantserdivisies zullen de kern van het Duitse legercontin- gent uitmaken. Adenauer heeft vandaag een juridische overwinning behaald op de socialistische oppositie en toestemming gekregen om de verdragen te tekenen, krachtens welke West-Duitsland opnieuw bewapend wordt en een bondge nootschap met de Westelijke lan den aangaat. TUNIS, 16 Mei (A.P.). Gis teravond zijn in de buitenwijken van Tunis schoten gelost op de auto van de Amerikaanse consul generaal op het moment dat deze een Franse wegversperring pas seerde. Het Franse nieuwsagentschap meldt dat de auto door ettelijke kogels werd doorboord, maar dat de consul generaal zelf wonder boven wonder geen letsel had opgelopen. De Amerikaanse consul-gene raal John. J. Jernigan heeft van morgen een bezoek gebracht aan de Franse resident generaal Jean de Hautecloque, om opheldering van het incident te vragen, dat op de weg tussen La Goulett en La Marsa in de buitenwijken van Tunis plaats vond. BURGEMEESTER VAN HARLINGEN GAAT HEEN Bij Kon. Besluit is aan de bur gemeester van Harlingen, de heer A. E. Hannema, op zijn verzoek als zodanig eervol ontslag ver leend m.i.v. 1 Augustus 1952, met dankbetuiging voor de goede diensten, door hem als zodanig bewezen. KOL. W. VAN HINTE INSPECTEUR NAT. RESERVE Bij ministeriële beschikking is met ingang van 1 Juli aangewe zen als Inspecteur der Nationale Reserve de kolonel der infante rie W. van Hinte, thans com mandant van de Infanterieschool te Harderwijk. Hij zal als zodanig kolonel Th. Stoltz opvolgen, die met ingang van dezelfde datum op zijn verzoek eervol ontslag zal worden verleend, wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Tot commandant van de Infanterieschool te Har derwijk is benoemd de luitenant kolonel B. Klomp, tot voor kort commandant van de Onderoffi- ciersschool. Kolonel W. van Hinte werd op 11 Januari 1898 te Assen geboren. Voor West-Duitsland tot herbe wapening kan overgaan, moet, volgens ae socialisten, een amen dement aan de federale grondwet worden toegevoegd. Daartoe is een twee-derde meerderheid no dig, die Adenauer waarschijnlijk niet zal halen. Wel een meerder heid van de helft plus één. GROTE ORDER VOOR NEDERLANDSE SCHEEPSBOUW De Koninklijke Shell groep deed In April vorig jaar mede deling van het feit dat zij hier te lande in het kader van een groot bouwprogramma vijftien tankers had besteld (veertien van 18.000 ton en een van 28.000 ton). Thans heeft de groep opnieuw zeven tankers bij Nederlandse werven in bestelling gegeven, t.w. drie 18.000 tonners, drie 12.000 tonners en een schip van 31.000 ton. De oorspronkelijk be stelde 28.000 tonner zal verder ook een schip van 31.000 ton wor den. In totaal zijn dus in Neder land thans 22 schepen met een totaal-tonnage van ruim 400.000 ton besteld. DE LUCHTCORRIDOR BERLIJN, 16 Mei (Reuter). Volgens een Franse woordvoerder te Berlijn is bij het eerste onder zoek gebleken dat Maandag geen Frans vliegtuig buiten de lucht- corridor naar Berlijn heeft ge vlogen. Hij zei te geloven, dat het jongste Russische protest het derde binnen drie weken deel uitmaakte van een Russische pro pagandacampagne. Na een. tijd van betrekkelijke rust, hebben de rebellen in Tunis de laatste dagen hun kop weer opgestoken. Een serie van aan slagen begon met een ontploffing in het Hoofdpostkantoor van Tunis, welke vijf doden en elf gewonden eiste. WASHINGTON 15 Mei (A.N.P.- Aneta). De nieuwe opperbe velhebber der Verbonden strijd krachten in Korea, generaal Mark Clark, heeft Donderdag ter gele genheid van de ondertekening van de overeenkomst tussen minister Acheson en ambassadeur van Royen over de betaling in dol lars van door de Verenigde Sta ten aan de Nederlandse strijd krachten in Korea geleverde voorraden en bewezen diensten, een verklaring uitgegeven, waar in hij zich zeer prijzend uitlaat De halfjaarlijkse inschrijving voor de levering van melk en melkproducten aan de in Duitsland, Frankrijk en Engeland gelegerde Amerikaanse troepen, welke juist is gehouden, heeft opnieuw geleid tot plaatsing van een zeer belangrijke order bij de Nederlandse zuivelindustrie. De combinatie „Domo-Sterovi- ta", welke van het begin af het leeuwenaandeel der leverantie verzorgde is thans als enige Ne derlandse leverancier aangewezen. De order, die de respectabele hoeveelheid van ca. 600.000 liter melk en melkproducten per week bedraagt, betekent een verster king van onze deviezeninkomsten met enige millioenen dollars. De melk, afkomstig van het Drentse melkwinningsgebied, bekend als het „Domo'-gebied zal in een der Amsterdamse fabrieken van de „N.V. Sterovita Melkproducten" verwerkt worden tot in glazen flessen verpakte melk, karne melk en room, terwijl de Stero- -- .r: -- - :i''Sv -V - - Een Noord-Amerikaanse F 86 „Sabre" straaljager vuurt 5 inch raketten af tijdens schietproeven in de omgeving van de vlieg basis Nellis. De raketten worden in trossen onder elke vleugel meegevoerd en kunnen zowel afzonderlijk als in salvo's worden afgeschoten. vita-fabriek in Dordrecht de melk zal verwerken die in de moderne papierverpakking wordt afgele verd. Deze papierverpakking die voor binnenlands verbruik in de thans gebruikte vorm nog steeds duur is, blijkt door de Amerikanen in toenemende mate gewaardeerd te worden. Er wordt thans per week meer dan 200.000 liter Sterovita melk en melkproducten in papier verpakt. De melk wordt per trein in koelwagens vervoerd naar Duits land en Frankrijk, terwijl een klein gedeelte per vliegtuig naar Amerikaanse luchtbases in Enge land zal gaan. De nieuwe levering gaat 1 Juni a.s. in en zal ons land 10 millioen gulden opleveren. ONTPLOFFING OP PHI LIPPIJNEN MANILLA, 16 Mei (A.P.). Op het eiland Dahawon heeft een dynamiet-ontploffing plaatsgevon den, waarbij negen personen ge dood zijn. 38 huizen werden ver nield, waardoor 2500 mensen dak loos zijn geworden. DUBLIN, 16 Mei (A.F.P.). Sean O'Kelly, de president van de Ierse republiek is zonder stem ming voor een nieuwe ambtster mijn van 7 jaar, die 25 Juni be gint, herkozen. Hij was de enige candidaat. VOOR HET HANDHAVEN VAN DE WERELDVREDE LONDEN, 16 Mei (A.P.). Voordat generaal Eisenhower vandaag uit Londen» vertrok, heeft hij zich korte tijd onder houden met verslaggevers. Hij zei, dat de eenheid en de morele kracht van de vrije wereld be langrijker waren dan tanks, ka nonnen, vliegtuigen en schepen. „We zullen allen de vrede kun nen handhaven, wanneer we de volgende drie factoren niet uit het oog verliezen: De eerste en belangrijkste is de morele kracht van onszelf, ons volk. Hoeveel waarde hechten we aan vrede, vrijheid en veiligheid en wat zullen wij er persoonlijk voor op willen offeren? De tweede factor is onze economische kracht. Want zonder economische kracht kan er geen militaire kracht zijn. En tenslotte is er natuurlijk de militaire kracht". Teneinde het lichtvaardig bou wen van noodwoningen tegen te gaan, heeft de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting enkele richtlijnen uitgevaardigd, die dezer dagen in de Staatscou rant zullen worden opgenomen. Aan deze richtlijnen zullen ge meentebesturen zich moeten hou den, indien zij op grond van art. 20 der Wederopbouwwet voor dergelijke woningen een bouw vergunning willen afgeven. Dit laatste mag voortaan alleen ge schieden, indien het gezin, waar voor de noodwoning bestemd is, op ontoelaatbare wijze is gehuis vest of zich volstrekt noodzakelijk in de betrokken gemeente moet vestigen, als tweede voorwaarde wordt gesteld, dat zulk een gezin niet op andere wijze, met name door toepassing van de woon- ruimtewet, kan worden geholpen. De noodwoningen zelf moeten voldoen aan een aantal eisen, die in het Ketenbesluit 1934 zijn ge regeld, in een tweede beschikking wordt nog de voorwaarde ge steld, dat de aanwending van de voor de noodwoningbouw beno digde materialen en arbeidskrach ten de bouw van volwaardige woningen niet mag belemmeren en dat de kapitaalsinvestering, gezien de korte toegestane levens duur van noodwoningen, verant woord is. In alle gevallen, die niet aan de gestelde richtlijnen voldoen, over het optreden der Nederland se militairen. „De faam der Nederlandse strijdkrachten in Korea is aan mij en aan alle- vrijheidslievende personen ter wereld goed bekend" zeide Mark Clark. Na de uitste kende staat van dienst van het Nederlandse bataljon in Korea en van de in Koreaanse wateren opererende Nederlandse torpedo- bootjagers in herinnering te heb ben gebracht, besloot de geallieer de opperbevelhebber met de woorden: „De wijze waarop het Nederlandse militaire personeel zich in de nog steeds voortduren de strijd voor een vrije wereld heeft onderscheiden, strekt hun- zelf en hun vaderland tot grote ere en heeft hen de dankbaar heid en het vertrouwen der ge hele wereld doen verwerven". Gistermorgen is een 10-jarig zoontje van de fa. Manden uit Nijeveen op weg naar schooi bij het plotseling oversteken van de Rijksweg MeppelSteenwijk door een auto gegrepen en op slag gedood. Gistermiddag om half 5 werd de 21-jarige DUW- arbeider N. Jonker, Otto Somer- weg, Hollaiïdseveld, fietsende vanaf Eursinge in de richting Hoogeveen bij café Warns door een DABO-bus gegrepen toen hij naar links uitweek van achter een vrachtauto, die plot seling moest remmen. J. werd zo ernstig gewond dat hij op weg naar het ziekenhuis over leed. ff ROME In do zaak van de „vermiste bruid" heeft zich thans een verrassende wending voorgedaan. De man, die de stoot tot deze zaak heeft gegeven en zich aandiende als Rudolf van Stephen, zeggend de zoon van een Rotterdamse handelaar te zijn, is door de Italiaanse politie geïdentificeerd als degene, die een dag of tien geleden in de „Villa Medicis", zetel van de Franse Academie te Rome, heeft ingebroken en onder dekking van het nachtelijk duister wist te ontkomen. Het is volgens de politie ver moedelijk een uit de Westelijke zone van Duitsland afkomstige Duitser. De man heeft zich tot nu toe niet meer laten zien. De identificatie is geschied aan de hand van de gereconstrueerde foto van een identiteitsbewijs, dat de betrokkene, in snippers gescheurd, in de „Villa Medicis" had achtergelaten. De carabinieri van Salerno herkenden in een kopie van deze foto terstond de man, die was komen vertellen dat zijn jonggetrouwde vrouw en zjjn auto met bezittingen op de weg tussen Napels en Paestum verdwenen waren. Het Zwitserse paspoort ten na me van Daniel Leman uit Bern, dat op de plaats waar bruid en auto verdwenen zouden zijn, werd aangetroffen, blijkt door de „gedupeerde bruidegom" uit de „Villa Medicis" te zijn meegeno men en aan een gast van de Franse academie toe te behoren. „Ralph von Stephen" wordt thans door de Italiaanse politie gezocht in verband met de dief stal van een auto van mevrouw Annie Kateerine uit Frankfurt. STOCKHOLM, 16 Mei (A.N.P.). In Zweden is weer iemand ge arresteerd, die" er van wordt ver dacht te hebben gespionneerd voor de Sowjet-Unie, zo meldt A.F.N. Het is de zevende arrestatie sinds de ontdekking van een uit gebreid spionnagecomplot in Zwe den. De gearresteerde woonde en werkte in Boden, een stad in Noord-Zweden die een strategi sche positie inneemt in het ver dedigingsplan voor dat gebied. PRINS BERN HARD NAAR SCHOTLAND EN PARIJS Z. K. H. Prins Bernhard brengt heden een bezoek aan Glasgow in Schotland, waar hij een parade afneemt van het Glasgow Bat- talion van de Boys Brigade. Zon dag zal de Prins, die dit week einde de gast is van Lord Inver- clyde, de kerkdienst in hét Sai- lors-home in Greenoch bijwonen. Maandag zal de Prins in Parijs zijn, teneinde besprekingen te voeren met Amerikaanse autori teiten, waaronder de ambassadeur Wililam H. Draper. Maandag avond hoopt de Prins weer thuis te zijn. Bovendien zal von Stephen moeten verklaren waarom hij zijn hotelrekening in Amalfi niet heeft betaald. In het Luna Hotel aldaar is een persoon, die aan de beschrijving van von Stephen voldoet, met de stille trom ver trokken. Verschillende lakens van het hotel heeft hij bij zijn vertrek meegenomen. De politie weigerde de ware naam van von Stephen bekend te maken, daar het geval nog in onderzoek is. Bij Koninklijk Besluit van 14 dezer is bepaald, dat de wet van 8 Mei 1952, houdende tijdelijke verlaging van de accijns voor sigaren, met ingang van 28 Mei aanstaande in werking treedt. MGR. FULTON SHEEN DOET EEN BEROEP OP DE IEREN DUBLIN Frankrijk heeft 1400 priesters nodig en de Con gregatie de Propaganda Fide zou Ierland bijzonder dankbaar zijn, als het dit tekort kon aanvullen. Tijdens zijn terugreis naar New York verklaarde Mgr. Fulton Sheen dit. Ierland is het grootste bolwerk tegen het communisme in Europa, zo voegde hij er aan toe. Mgr. Fulton Sheen, wijbisschop van New York, bezocht in de af gelopen weken Rome, waar hii o,m. belangrijke bedragen aan geld voor de Pauselijke Missie- genootschappen beschikbaar stelde. De Amerikanen bétalen de helft van alle hulp die de Katholieken over de gehele we reld voor de missies bijeenbren gen. Mgr. Sheen kon ook aan de H. Vader aantonen, dat Amerika op dit ogenblik een zeer groot aantal missionarissen over de wereld uitzendt. Het aantal Amerjkaanse missionarissen be droeg in 1940 2.227, doch steeg in 1951 tot 4.377. De Verenigde Staten staan 2% van hun geestelijken en klooster lingen af voor het apostolaat in de vreemde. In de Verenigde Sta ten van Amerika ziin. naar nauwkeurig^ schattingen, 203.687 priesters, broeders en zusters. (Van onze redacteur) De Nederlandse Raad der Europese Beweging heeft in zijn vergadering in Zwolle gisteren een resolutie aangenomen en het programma van actie voor 1952 vastgesteld. Het presidium van de Raad werd in deze bijeenkomst vastgesteld. In de morgenuren hield de heer P. J. S. Serrarens een rede in hotel Gijtenbeek, waar de bijeenkomst werd gehouden. Waarachtige vrede. Wanneer Europa de weg opgaat van éénwording zal ook de kans op een waarachtige vrede in de wereld toenemen. Een vrede en een vrijheid, die uitgaan van de eerbied voor de menselijke per soonlijkheid. is noodwoningbouw dus verboden. zicht. De heer Serrarens herinnerde aan de bijeenkomst in Den Haag die in 1948 werd gehouden. Daar bij wees hij erop, wat sindsdien tot stand was gebracht. Spr. was van oordeel, dat Europa te veel heeft geaarzeld en daardoor de tijd van een snelle opbouw liet voorbij gaan met als gevolg, dat het het initiatief verloor. Ondanks het plan-Schuman en zovele an dere plannen is men nog niet toegekomen aan een Europees politiek gezagsorgaan. Zo stelt ook de Europese defensiegemeen schap het Europese probleem op een geheel andere wijze. Maar toch zal men juist nü het vraag stuk van een politiek gezags orgaan onder ogen moeten zien. De wil van Europa tot het ont wikkelen van eigen kracht heeft niet tot doel, het oude continent opnieuw op te roepen tot leider schap in de wereld, maar te voor komen, dat Europa het slacht offer wordt van zijn eigen beslui teloosheid en gebrek aan door- In de resolutie wordt gezegd, dat op dit moment de oude ver houdingen weer opgang maken, zoals tegenstellingen tussen de naties, de terughoudendheid van Engeland en de groeiende nei ging de economische problemen binnen de nationale kaders te willen oplossen. Daartoe is het nodig te komen tot bovennatio nale doelgemeenschappen en het maken van een begin met fede ratieve verbanden. Deze groeien de federatie moet beschikken over eigen organen. In het vastgestelde program van actie vindt men al deze punten terug. Het zijn doelstellingen waarvoor de beweging zal strij den in de komende tijd. Tot leden I wikkelde gebieden. van het presidium werden geko zen: P. J. S. Serrarens, voorzitter; mr. dr. J. van Bruggen, prof. H. Brugmans, drs. H. A. Korthals, mr. J. Meijnen en K. Vorrink, vice-voorzitters. Na een officiële ontvangst ten stadhuize van Zwolle sprak mi nister Mansholt over de West- Europese integratie op landbouw gebied, die z.L nog te weinig aandacht heeft, maar zeker niet los van de Europese gedachte zelfstandig tot stand behoort te komen. Binnenkort wordt de eerste grote conferentie gehouden. Spr. verwachtte daarvan meer resultaat dan van het totnogtoe verrichte voorbereidend werk. TOT HET HOUDEN VAN ECONOMISCHE CONFERENTIE CHICAGO, 16 Mei (Reuter). Gaitskell, de vroegere Britse mi nister van Financiën, heeft in een rede te Chicago aangedrongen op het bijeenroepen van een interna tionale economische conferentie voor het opstellen van een realis tisch programma voor het behan delen van de drie voornaamste economische vraagstukken, waar voor de wereld zich gesteld ziet. Deze problemen zijn volgens Gaitskell: 1. de voortdurende evenwichtverstoring tussen het dollargebied en de overige we reld; 2. de handhaving van een volledige werkgelegenheid naar mate de defensiecontracten ver minderen en 3. de behoeften aan investeringen op grote schaal in de onvoldoende economisch-ont- ■MHfefl

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1