KRONIEK VAN ZATERDAG St. Bonifatius bedevaart terecht een nationale zaak Nederlandse journalist uit Indonesië uitgewezen Financiën en Economie Wie gaan naar Dokkum? x n Uitvoer in April 101 pet. van invoer Uitwisseling van plattelandsjongeren Jan Nolten is de leiderstrui kwijt Naar wij vernemen Geen ioggerrace op Vlaggetjesdag Om zijn Nederlandse koloniale houding Zondags - Evangelie DE BEURS ZATERDAG 17 MEI 1952 PAGINA 3 Eigenlijk mag deze vraag overbodig heten, want de plicht van dankbaarheid ten opzichte van de mannen, die in de prille historie van ons vaderland, huis en vaderland verlieten om hier, in deze nog weinig bewoonbare contreien, het christendom met zijn heilsleer en beschaving te gaan brengen, rust als een dure plicht op elke Nederlander. Maar in het bijzonder toch wel op ons. Katholieke Nederlanders. Want deze mannen brachten het katholieke geloof, dat door ons steeds als de grootste gave in ons leven erkend wordt Daarom laten we ons ook niet aanleunen, dart Nederland een protestante natie is. Wh wijzen er dan trots on. diat de bakermat van onze christelijke beschaving- niet gelegd is in de 16e eeuw. maar reeds 8 eeuwen eerder, door een Willibrord, Booifaitïus en zovele anderen, wier trouw aan Home en zuiverheid in het oude katholieke geloof onbetwist is. Maar in die plicht tot dank baarheid aan deze eerste katho lieke geloofsverkondigers ziin toch ook nog nuances. Zii rust in het bijzonder zwaar op de ka tholieke Noord - Nederlanders. Want het waren immers onze voorouders hier, aan wie Bonifa tius het katholiek geloof kwam brengen. Zii genoten het voor recht door St. Bonifatius met het Christendom in aanraking te ko men en die kostbare gave kre gen wij van hen over ais het meest waardevolle erfdeel, wat een mens ten deel kan vallen. Maar onder katholieke Noord- Nederlanders nemen de Friezen en dan vooral ook de Friezen- om-üteres een zeer bijzondere plaats in. Daarom warden vooral deze laatsten op 7 Juli as. in Dokkum verwacht. Nooit kunnen zij in mooiere vorm hun gabohv denheid aan Friesland, welke zii gelukkig altijd sterk voelen, de monstreren dan door deel te ne men aan de 21ste Nationale St. Bonifatius bedevaart naar Dok kum Toch zeer zeker mogen op 7 Juli in Dokkum verwacht wor den. de in Friesland geboren priesters, die elders in ons aarts bisdom werken en die- door zul ke nauwe banden gebonden ziin aan de Friese grond en aan de opvolger van St. Bonifatius als bisschop van de Friezen, onze huidige aartsbisschop. ligt het niet voor de hand, dat zij op 7 Juli gaarne naar het Heitélan te rugkeren, om daar op de martei- plaats van de H. Bonifatius te bidden voor het behoud van het geloof onzer Vaderen, heel spe ciaal in Friesland? Natuurlijk ziin er ook de niet in Friesland geboren priesters, elders in de Nederlandse kerk provincie werkzaam, van harte welkom, vooral nu onze aarts bisschop-coadjutor voor de eer ste maal in zijn hoige waardig heid deze nationale bedevaart naar Dokkum zal leiden. Welk een bemoedigende en ■troostvolle gedachte moet het niet voor Mgr. Alfrink ziin, dat hij zich bij dit eerste officiële be?1 zoek aan Dokkum omringd ziet door een groot aantal priesters uit het aartsbisdom en ook uit de andere bisdommen? Er zijn bovendien zovele rede nen voor ons allen om aan een nationale bedevaart als deze deel te nemen. Wij weten allen hoe het Christendom en de christelijke beschaving door man nen als een Bonifatius. hier in deze lage landen gebracht en met hun bloed bezegeld, dtoor demonische machten wordt be dreigd. Daarom, naast de plicht van dankbaarheid, rust op ons Jhr. Mr. van Vredenbureh Bij KJB. is jhr. mr. H. F. L. K. van Vredenbureh, ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse, bevorderd tot ambtenaar van de buitenlandse dienst der eerste klasse. Bij hetzelfde KB. is voornoem de ambtenaar met de rang en titel van buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur buiten be zwaar van de schatkist ter be schikking van de Noord-Atlanti sche verdragsorganisatie gesteld met ingang van zijn benoeming tot plv. secretaris-generaal van die organisatie. DUITSE TUINBOUW IN MOEILIJKHEDEN Bedreigd door invoer REICHENAU, 16 Mei (D.P.A.). De eerste voorzitter van de Obst- Gemuese- und Weinbauverein heeft Donderdag verklaard, dat de steeds groter wordende invoer van fruitprimeurs en jonge groenten uit Nederland en Italië tot belangrijke prijsdalingen voor jonge' Duitse groenten heeft ge leid. De afzetmoeilijkheden op de Duitse markt ziet men als een gevolg van de invoer van sla, vooral uit Nederland. Van de 6 millioen kroppen sla, die dit sei zoen in Duitsland geteeld zijn, zullen er waarschijnlijk 2 millioen niet kunnen worden afgezet. Van de 172.000 Duitse tuinbouwbedrij ven is 80 procent kleiner dan 2 ha. De toenemende invoer is voor deze bedrijven een kwestie van bestaansmogelijkheid. Men moet eindelijk ophouden, zo verklaarde de voorzitter, de Duitse tuinbouw te offeren voor handelsverdragen, die eenzijdig in het belang van de industrie zijn. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorlopige gegevens be droeg de waarde van de geïm porteerde goederen In April 1952: f701 millioen (v. m. f773 mil lioen), terwijl voor een waarde van f708 millioen (v. m. f748 millioen) werd geëxporteerd. De uitvoer was ditmaal 101 procent van de Invoer (vorige maand 97 pet). allen zeer zwaar die plicht om hier op deze heilige grond: bii deze geloofsverkondigers kracht en troost te gaan zoeken tegen de grote gevaren, welke ons heilig geloof thans bedreigen. Somber dreigende moeiliikheden gaan wij in onze dagen tegemoet, nu niets ontziende machten die christeiijfce godsdienst en haar beschaving met alle denkbare middelen trachten uit te roeien. Van binnen uit door een steeds uitbreidende afval, van buiten af door duivelse machtsmiddelen wordit gepoogd het oude katho lieke geloof in ziin grondvesten te vernietigen. Waar kunnen wij in deze zo moeilijke tijden beter hulp en 'kracht gaan zoeken in deze zware strijd, dan bij de mammen, die ons in dit opzicht zulk een bezielend voorbeeld ge geven hebben? Laat daarom deze nationale bedevaart naar Dokkum dit jaar een grootse, nationale, katho lieke demonstratie warden. Dan zal katholiek Nederland tonen, dat het haar nog steeds ernst is met de leuze van Allberddng Thijm: „Vïndicamius haeritatem patrum nostroruim", Wii zullen het erfdeel onzer vaderen hand haven. •- r UIT VERENIGDE STATEN WASHINGTON, 16 Mei (U.S.I.S). Negentig jonge Amerikaanse boe' ren zullen in de komende zomer enige maanden doorbrengen in 22 landen in Europa en het Mid den-Oosten. Uit dezelfde tweeëntwintig lan den gaan 75 jongeren naar de Verenigde Staten waar zij bij boerengezinnen ondergebracht zullen worden. Deze uitwisseling geschiedt vol gens het internationale uitwisse lingsprogramma voor plattelands jongeren en dient om de jonge boeren vertrouwd te maken met de in andere landen toegepaste landbouwmethoden en hun eer bied en begrip bij te brengen voor een levenswijze die in vele ge vallen sterk van de Amerikaanse afwijkt. Een kleine groep zal de zomer in Nederland doorbrengen. Jan Nodtem is de leiderstrui in de Route de France kwijt. Met een achterstand van ruim 7 mi nuten op de winnaar Jullienne en op de Belg Adriaenssens, zijn naaste concurrent, was bet pleit beslecht en werd hii naar de tweede plaats verwezen. Het re sultaat van de 12'e etappe Le B'oulou-Montpellier over 180 fcm. luidt: 1. Julienne (Normandië) 4.56.26; 2. Cohen (Auvergne) 4.56.28 3. Bernard (Midden Frankrijk); 10. ex aequo o.a. Adriaenssens (België); Loof (Pa rijs); allen zelfde tiid als Yves Cohen. Jan Nol ten arriveerde te zamen met een groep als 30e in de tijd van 5 uur 4 min. 8 sec. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Adriaenssens 48.21.24 2. Nolten 48.24.17; 3. Loof 48.26.34: 4. Bernard 48.29.57; 5. Julienne 48.33.12. Veemarkt Leiden LEIDEN, 16 Mei. Aangevoerd: 12 stieren; 125 melkkoeien; 90 vette koeien; 200 vare koeien; 47 vette kalveren 312 nuchtere kal veren; 70 vette schapen; 206 weide schapen; 1456 lammeren: 26 varkens; 212 schrammen: 558 biggen; 1 paard; 23 geiten. Totaal 3338 stuks. Notering; stieren 425900; melkkoeien 8001225; vette koeien 750—1350; vare e. a. koei en 600975: vette kalveren 150 350; nuchtere kalveren 3565; vette schapen 100140: weide schapen 110160; lammeren 65 80; varkens 175400: schrammen 55110'; biggen 4055; geiten 15 —40. Handel voor stieren, melk koeien, varekoeien, vette kalve ren en nuchtere kalveren vrij goed; voor vette koeien lui en handel duur; vóór schapen en lammeren stroef duur: voor var kens, schrammen en biggen kalm, voor pinken matig. is de 12-jarige F. v. cL Glas uit Landsmeer gistermorgen met zijn fiets in aanraking gekomen met de bumper van een tienwieiige truck met oplegger van de firma Bruynzeel uit Zaandam, De jon gen kwam onder de wielen te recht en was op slag dood. geraakte Donderdagmiddag een 70-jarige blinde man op de hoek van de Marnixstraat en Elands gracht te Amsterdam in het wa ter van de Lijnbaansgracht. De 26-jarige W. Philipoom sprong hem onmiddellijk na en wist hem op het droge te brengen zal Dinsdagmorgen een bijzondere vergadering van de Baad van Ministers worden gehouden ter ontvangst van generaal Eisenho wer, die a.s. Maandagmiddag voor het brengen van zijn afscheids bezoek in ons land arriveert.... overleed in een ziekenhuis een 67-jarige Haagse dame die Woens dagmorgen op het Spui onvoor zichtig de rijweg overstak en door een personenauto werd aangere den en daardoor ernstig werd ge wond is in Amsterdam-Noord een tun nelcomité opgericht bestaande uit 87 leden, welks taak het zal zijn een petitionement tot de Amster damse gemeenteraad te richten met het verzoek op zo kort moge lijke termijn te besluiten een tun nel onder het IJ te doen uit voeren kreeg een Amsterdamse dekschui tenverhuurder, die in drie jaar totaal 23.000 gulden voor de be lastingen had verzwegen, een maand voorwaardelijke gevange nisstraf plus een boete van 2000 gulden. werd minister Rutten tijdens zijn bezoek aan Griekenland door Koning Paul in audiëntie ontvan gen, die hem de versierselen over handigde van de Orde van de Phoenix. MINISTER STIKKER NAAR PARIJS EN STRAATSBURG Minister Stikker zal 18 Mei naar Parijs en Straatsburg ver trekken ten einde besprekingen te voeren over zaken betreffende de O.E.E.C., de Raad van Europa en de Europese Betalingsunie De minister wordt begin Juni terug verwacht. Een buitenmodel giraffe met twee koppen en acht poten? Neen, twee giraffen uit de Londense dierentuin, die zich met een on gemeen gevoel voor symetrie (ook terug te vinden in hun huid bekleding) zó hebben opgesteld, dat de fotograaf een geestige opname kon maken. MARINIERS NAAR PARAMARIBO VERTROKKEN Met het s.s. „Cottica" van de K.N.S.M. is gisteren uit Amster dam een detachement van 76 ma riniers onder commando van de tweede luitenant der Mariniers, G. E. Lagerwey, naar Paramaribo vertrokken. TIJDELIJKE BIJSLAG OP PENSIOENEN In het Staatsblad van heden is opgenomen een Koninklijk Be sluit van 23 April 1.1., houdende vaststelling van een algemene maatregel van bestuur inzake toekenning van een tijdelijke bij slag op de pensioenen van ge wezen militairen van de voorma lige landmachten in Suriname en de Nederlandse Antillen. Hierin wordt bepaald, dat op de pen sioenen, welke worden genoten ten laste van het Rijk door in Nederland gevestigde gewezen militairen van genoemde land machten, gerekend van 1 Januari 1950 af, tijdelijk een bijslag wordt verleend op de voet van de wet van 21 December 1951 (Stbl. 590). Laatstgenoemde wet regelt de toekenning ten laste van het Rijk van een tijdelijke bijslag op be paalde Indonesische pensioenen. Aangezien de onderhandelingen tussen de redersvereniging en het unie-verkeer tot dusverre niet tot Resultaten hebben geleid, acht het comité Vlaggetjesdag te Scheve- ningen het beter de Ioggerrace onder deze omstandigheden niet door te laten gaan. Alle andere festiviteiten zijn eveneens afge last. De vloot zal wel bevlagd in de haven liggen. Behalve in Scheveningen, vlaggen in Vlaar- dingen en IJmuiden alle schepen. In Vlaardingen en IJmuiden gaat het programma gewoon door. De begrafenis van baron Michiels van Verduynen Bij de begrafenis van Mr. E. F. M. J. baron Michiels van Ver duynen, de Nederlandse ambas sadeur te Londen, die hedenmor gen te Wassenaar plaats had, werd het Koninklijk Huis verte genwoordigd door Mr. G. C. D. Baron van Hardenbroek, opper- ceremoniemeester van H. M. de Koningin en Grootmeester van het Huis van Hare Majesteit. LIJK OPGEHAALD De Rotterdamse rivierpolitie heeft het stoffelijk overschot ge borgen van de 32-jarige Duitse stoker Hermann Kustermann uit Hamburg, Garstenstratte 52. Het werd drijvende gevonden in de Nassauhaven. De man, opvarende van de Rijnsleepboot Hans Ger- tjes 3, werd sinds 12 Mei vermist. Het stoffelijk overschot is naar de algemene begraafplaats Croos- wijk vervoerd. DJAKARTA De Indonesische regering heeft de correspon dent van Associated Press in Djakarta, Bob L. Kroon, bevel ge geven voor 21 Mei het land te verlaten. De minister van de Voorlichting, Arnold Mononoetoe, deelde mede, dat deze maat regel gebaseerd was op het feit dat de verblijfsvergunning van Kroon, die Nederlands burger is, afloopt Zijn verzoek om ver lenging van de verblijfsvergunning is afgewezen, om wat Mono noetoe de «Nederlandse koloniale houding" van Kroon noemde, die „het Indonesische volk vijandig gezind zou zijn." den van de Dar oei Islam op West Java, doch dat er toentertijd geen actie tegen hem was ondernomen. De weigering om Kroon's ver blijfsvergunning te verlengen sluit aan op gelijkluidende maat regelen, die in de afgelopen we ken tegen andere Nederlandse burgers in Indonesië genomen zijn. Kroon vernam van de weige ring om zijn verblijfsvergunning te verlengen op 7 Mei j.l. Hij kreeg veertien dagen de tijd om het land te verlaten. Het immigratiedepartement heeft in opdracht van het ministerie van Defensie geweigerd de pe riode van twee weken te verlen gen, in weerwil van een daartoe gedaan verzoek van het ministe rie van voorlichting. Kroon, die» vijf jaar in Indone sië is, ontkende, dat hij de nieuwe staat onwelwillend gezind was en wees erop, dat hij voordat hij bij Associated Press in dienst trad, een regeringsfunctie bekleedde als programma adviseur van Radio Indonesië. Minister Mononoetoe zei, dat het bevel, dat Kroon het land moest verlaten „geen verband hield met diens werk voor Asso ciated Press". De minister betoogde, dat de vele klachten met betrekking tot Kroon's „houding" afkomstig wa ren van het ministerie van De fensie. Kroon zei, dat enkele autori teiten van het ministerie van De fensie afkerig stonden ten aan zien van zijn reportages over de opstand op Ambon, meer dan een jaar geleden, en over de recente gevechten van de fanatieke ben- Dat elke medaille haar keerzijde heeft, blijkt bekende uitzending van de Avro, het parlementaire Ie ook weer uit de geschiedenis met de verlaging forum, dat geregeld onder leiding van dr. Korten- van enkele tarieven der omzetbelasting, en horst gehouden wordt en waar Kamerleden van de daaraan vastgeknoopte poging tot afschaffing de vijf voornaamste partijen aan mee doen. Het van de omzetbelasting op abonnementen van tijd- ging deze keer over Kamerleden, die op het oor schriften. Wij nemen aan, dat een man als dr. logspad gaan en wij kregen van de verschillende Lucas van de K.VJ?. niet zonder reden voor die mededelingen zo de indruk, dat er hier en daar afschaffing pleit en dat in het algemeen dezelfde nogal wat belangstelling bestaat voor de politieke redenen gelden, welke op dit punt te berde zijn vergaderingen. Dat zal wel niet overal zo zijn. gebracht voor de tenslotte gegeven tegemoet- Toch is het terecht ook gezegd, dat de verkiezings- koming aan de dagbladen. Nu gaat het om de actie niet alleen benut moet worden, om alleen weekbladen en tijdschriften. Bekend is nu ge- maar de voortreffelijkheden van de eigen partij worden, dat minister Lieftinck aan de wens, om uit te bazuinen, maar ook, om goede voorlichting ook de tijdschriften te ontzien, wel tegemoet wil te geven over de politieke gang van zaken in het komen, maar dan alleen voor tijdschriften met een cultureel doel enz. Het zal interessant zijn, nader te horen hetgeen binnenkort gebeuren zal, als dit wetsontwerp met de toelichting verschijnt wat onder culturele tijdschriften wordt verstaan. Wij geloven, dat wij niet direct „neen" moeten zeggen, als de minister met deze „beperking" komt algemeen. Dat is zeker van groot belang. En daar naast het contact van de kiezer met de volks vertegenwoordigers. Alle Kamerleden zijn verte genwoordigers van het gehele volk, zei de heer Tilanus terecht. Wij pleiten er dus voor, dat men, zoveel mogelijk ieder naar de vergaderingen van zijn partij, gaat om daar iets naders van het belang van de politiek te leren. Dan kan de kiezer (en de kiezeres) met meer kennis van zaken straks zijn stem bepalen. En waar blijft nog altijd het woord: ieder volk heeft niet alleen de regering, maar ook het parlement, dat het verdient.... Van verdienen gesproken, verdiende de jour nalist van het Vrije Volk", de heer Hom- merson, uit Zaandam, de gijzeling, waartoe Waarom niet? Omdat er onder de tijdschrif- ten" tegenwoordig vele zijn, die niet alleen allerminst aanspraak kunnen maken op het begrip „cultuur", hoe men dat ook wil uitleggen, maar omdat er zeer vele zijn, die wel degelijk aanspraak erop kunnen maken, dat op hen het begrip „wancultuur" van toepassing is. Er is heel (je rechtbank hem vorige week veroordeeld heeft? wat „schund" in omloop, heel wat bladen en Men weet, dat het hier om ging, dat deze man een blaadjes zijn er, die zeer schadelijk zijn voor de onjuist bericht had gepubliceerd, en ondanks som- geestelijke volksgezondheid e.d. Dat deze dingen rnatie van de rechter, wilde hij in het voor-onder belast worden en, hoe zwaarder hoe beter, belast zoek. de zegsman van zijn bericht niet noemen, blijven, wii ons wel zeer juist voorkomen. De Toen is hij gegijzeld. Zulk een gijzeling is al eens meer toegepast. Niet zo vaak, maar na de bevrij ding toch al weer twee keer, menen wij. Beide keren is de gijzelaar weer vrijgelaten, zonder dat het doel is bereikt. Dat doel is n.l. dwang uit te oefenen op de journalist, om toch zijn bron bekend omzetbelasting zal hier ook wel van toepassing -zijn op losse verkoopnummers, waar dit „soort" het meestal van moet hebben. Wanneer het de bedoe ling is, de beperking inzake de omzetbelasting verlaging te laten gelden voor deze „schund"- lectuur en daarom het voorbehoud voor culturele maken, waartoe hij als vrij en verantwoordelijk Jeugdige landarbeider pleegde 30 inbraken Het Haagse gerechtshof heeft het vonnis bevestigd, van de Haagse rechtbank, waarbij de 24- jarige landarbeider J. K. uit Lei den wegens het plegen van on geveer 30 inbraken tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek is ver oordeeld. De procureur-generaal had eenzelfde straf gevraagd, echter zonder aftrek van het voorarrest. K. heeft o.m. „geope reerd" te Wassenaar, Katwijk en Oestgeest. DOOR HEM IS ALLES GEWORDEN We hebben ons voorgenomen enige Zaterdagen te schrijven over het Laatste Evangelie. Is het niet billijk dat we enigszins be grijpen wat in het Evangelie, dat practisch in elke H. Mis, gebeden wordt? Het is zonder twijfel moeilijk S. Jan te volgen; maar als Onze Moeder de H. Kerk ons juist dit stuk zo vaak laat bidden loont Ze daarmee aan dat het apart schoon is en onze inspan ning dus apart waard. „Alles is door Hem, 't Woord) gewordenAls we ons re kenschap geven van de gelijkheid der drie goddelijke Personen, dam bestaat hier geen moeilijkheid. God heeft de Wereld geschapen. Niet God de Vader alleen, maar de gehele H. Drievuldigheid. Al les buiten God, buiten Gods in wendig leven, is het werk der drie Personen. Door de Vader, de Zoon en de H. Geest is alles ge worden, kreeg alles het bestaan. Om heel eerlijk te zijn, moeten we eraan toevoegen, dat S. Jan deze uitleg niet bedoelde. Hij wil de ons meedelen wat duide lijker uitkomt in de Griekse tekst dat God „door het Woord" alles geschapen heeft, dat dus (om zo, erg menselijk, te zeggen) God de Zoon een bepaal de functie had bij de schepping der wereld, en nog heeft bij het leiden en het laten voortbestaan ervan. Om dit enigszins aan te geven, moeten we denken aan wat de vorige week op deze plaats is ge schreven. Daar werd gezegd dat God de Vader, die van alle eeu wigheid Zichzelf kent van alle eeuwigheid In den beginne die kennis volmaakt uitdrukt in een gedachtebeeld, het Woord. Alle volmaaktheden, heel zijn wijsheid drukt Hij uit in dit eeu wig volkomen aan Hem gelijke Wezen, 'n goddelijke Persoon, het Woord. Als we nu de wereld beschou wen, haar onbegrijpelijke inhoud aan krachten, haar orde, haar geregelde doelstellingen, dan staan we verbijsterd over de wonderbare doelmatigheid en rijkdom van het geschapene. Na jaren studie en gissen ontdekt een hoogst begaafde mens soms een natuurkracht, die God reeds vanaf het begin der wereld, in de schepping heeft neergelegd. Welk een ontzaglijk verstand moet de Schepper met hebben om deze, onze wereld „uit te vinden", te monteren, in werking te houden, te leiden. Is op de keper be schouwd de natuurlijke orde Biet de meest fantastische en buitengewone orde! Welnu: die wereld is een zwakke weerspiegeling van Gods wijsheid, een vage weergave van wat er leeft in God. Ondanks de klaarblijkelijke onvolmaaktheden vanzelfsprekend, want zij is geschapen, en dus eindig mag de aarde er zich op beroemen 'n afstraling, een vestigium Dei, d.i. een spoor, een voetstap van God te zijn. Omdat de Vader in het Woord zichzelf volkomen uit spreekt, omdat het Woord als 't ware de goddelijke Zelfkennis en wijsheid is, ziet God ook in het woord alle mogelijkheden in op de aarde en in de hemel te ver werkelijken zijn. „Door Hem is alles geworden" kan St. Jan schrijven want het Woord is het oerbeeld, het goddelijk, alomvat tende Voorbeeld, waarnaar God al t mogelijke en dus al het be- staande in hemel en op aarde, ziet en schept. Als we dan bedenken dat de mens het hoogtepunt der schep ping is, dat hij in zijn weten en willen een afstraling mag zijn van Gods eigen weten en willen, dan mogen we gerust waardering en eerbied hebben voor de mens en het menselijk geslacht. P. C. de Haas O.F.M. Van bladen gemaakt wordt, dan geloven wij, dat dit moet worden toegejuicht, al zijn we benieuwd, w.elke maatstaf de wet voor de „cultuur" zal aan leggen en hoe die zal worden toegepast Velen hebben weer genoten van de radio- 1e uitzending van de voetbalwedstrijd Neder landZweden, die ook voor het eerst op de televisie verscheen. Er is bij die uitzending iets opgevallen, dat een woordje van critiek verdient. In de pauze van de wedstrijd, kwam de heer mr. Burger, voorzitter van de Vara, aan het woord. Hij sprak over de financiële belangen van het N.O.C., zoals men weet, het Nederlands Olympisch Comité, dat heel wat geld nodig heeft, om de uit zending van Nederlandse sportleden naar de Olym pische Spelen, straks in Helsinki, te verzorgen. Dat bleef in de sfeer van de sport en zo hield men de sportliefhebbers ook nog even vast. Maar.pal daarop begon de Vara-voorzitter, die ook lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A. is, een verkiezingsspeech te houden. Dat was heel handig bekeken, maar dat is toch eigenlijk geen manier van doen. Wij hebben er protesten over ontvangen en wij gaan met die protesten geheel accoord. Dat de Vara op deze wijze deze nationale gebeurtenis misbruikt, om propaganda te maken voor een bepaalde politieke partij, dat is op het grove af man niet bereid is. Hieruit voelt men al, dat dit dwangmiddel, zoals meestal alle dwangmiddelen, iets heeft, dat ons in de morele orde niet aan staat. Het heeft iets van revolverpolitiek. Daar gruwen wij van De organisatie van alle Nederlandse Jour- nalisten heeft tegen het thans weer toepassen van de gijzelingsmaatregel geprotesteerd. Maar vindt u dan niet, werd ons gevraagd, dat de justitie, als ze zich bij de weigering van de journalist, om zijn bron te noemen, neerlegt, feite lijk erkent, dat de journalist een op het beroeps geheim gebaseerde zwijgplicht heeft, en men weet wellicht, dat wij in Nederland nog niet zover zijn, dat we die zwijgplicht erkennen. Die kwestie zelf zullen we nu op het ogenblik in het midden laten. Maar de mening, dat de justitie door het niet toepassen van de gijzeling die zwijgplicht impliciet zou erkennen, is toch niet juist. Er zijn andere middelen, om een getuige te treffen die weigert, vragen te beantwoorden, maar dat is in de loop van het proces een geheel andere zaak. Een jour nalist, die zijn zegsman prijs geeft, tast het fun dament aan, waarop in een democratisch land de vrije pers haar critische taak behoort uit te oefenen. Iedereen, die zich tot de pers wendt met mededelingen, moet het vertrouwen in de geheim houding kunnen hebben. Dat is geen vrijbrief om maar raak te schrijven en ook geen vrijbrief, om fouten, die begaan worden, straffeloos te laten. Maar het gaat hier om de eer van de journalistiek en het is betreurenswaardig, dat zich nu opnieuw Neen, dat was niet de gewenste stijl in de het geval voordoet, waarin de journalistiek tegen- 1e verkiezingsactie. Over die stijl hebben we de over de justitie in een positie geplaatst wordt, die volgende dag andere geluiden gehoord in de de journalistiek niet begeert! BETERE STEMMING NIET VOORTGEZET AMSTERDAM, 16 Mei. de betere stemming, die gisteren ter beurze heerste, was vandaag weinig overgebleven, en vooral de internationale concerns, zoals olie en Unilever, noteerden en kele punten lager. Hier en daar gmg de beroepshandel in ver band met het weekend tot conso lidatie van de verschillende posi ties over, hetgeen kleine ver kopen met zich bracht. Nergens namen de verhezen echter grote proporties aan. Olies moesten een gedeelte van het gisteren behaalde avance prijsgeven en belandde van 296 op 293)4. De omzet scheen echter niet zo "groot te zijn als gisteren, toen in dit fonds voor ruim f 180.000 nomi naal werd verhandeld. Unilevers boekten een vrijwel even groot verlies en kwamen van 170 op 167 J4. Philips en AKU nauwelijks prijshoudend. Van de drukke hoek, die gis teren in Algemene Exploratie gevormd werd, was vandaag zo goed als niets te bespeuren. De gunstige productiecijfers over April, nl. ruim 19.000 kg olie, bleven vrijwel zonder uitwerking en de koers was onveranderd 95 K. Ook de scheepvaartwaarden lagen vandaag gedrukt. Ook hier waren de verhezen vandaag niet groot. Zij bleven tot maximaal twee punten beperkt. Van de cultuuraandelen bleken tabaks papieren en wel speciaal Sumatra Tabaksmij en, het best gedispo neerd. Zowel Deli Mij., Deli Ba tavia als Senembah waren 1 a 2 punten hoger. Ook de rubber en suikerwaarden lagen goed prijshoudend. Guldensbeleggingen ontwikkelden zich vandaag iets minder gunstig. De conversie lening noteerde 88 3/4 (88 7/3). Nu het dollar agio verdwenen is, fluctueren ook de dollarbe- leggingen nauwelijks. DE NEDERLANDSE UITVOER NAAR WEST-DUrrSLAND De Westduitse autoriteiten heb ben een bedrag van 485-000 Mark toegewezen voor de invoer van spiritualiën uit Nederland, waar van 420.000 Mark voor rum en arak. HAGEMEIJER TREKT OPRICHTERSBEWIJZEN IN Met 546 stemmen voor en 395 tegen hébben aandeelhouders van Hagemeijer en Co's Handelmij. N.V. een voorstel van het be stuur tot intrekking van de op- richtersbe-wijzenwaarmee 'n be drag is gemoeid van f 75.000 aan genomen. Tijdens de vergadering in No vember 1950 had het bestuur dit voorstel ingetrokken „in verband biet -de onduidelijke en onover zichtelijke monetaire situatie in Indonesië". Op vragen van de vergadering van Donderdag j-1-, of deze mone taire situatie thans verbeterd is antwoordde het bestuur, dat nu een toestand is ontstaan, waarin ten volle aan de rechten kan wor den voldaan. Enkele aandeelhou ders bestreden dit op grond van feit, at het devaluatieverlies h.i. niet zuiver zou zijn berekend. Het bestuur gaf de verzekering volledig te kunnen voldoen aan de toezegging tot afkoping van de oprichtersbewijzen. DE EMISSIE GRONINGEN De inschrijvingen op de 4 1/4 pet. 30-jarige obligatielening van f 2.500.000 ten laste van de gem- Groningen zullen ten voile wor den toegewezen. VOOR VAN DER HEEM WAS 1951 BEVREDIGEND In het jaarverslag over 1951 wordt gezegd, dat het afgelopen jaar voor de N.V. Van der Heem bevredigend is geweest, ondanks enige terugslag op de binnen landse radio-markt. De winst- en verliesrekening toont een batig saldo der exploitatierekening en overige winsten van f 3.075.807 (vorig jaar f 3.030-978). Na af boeking van normale afschrijvin gen ad f 1.177.498 (v.j. 951.986) vervroegde afschrijvingen ad f 827.363 (v,j. f 661-495), reserve ring voor belastingen f 400.000 (v.j. f 400.000) en overige lasten f 90.487 (v.j. 422.159) resteert 'n zuivere winst van f 590.459 (v.j f 595.338). Voorgesteld wordt een dividend van 4 "et op de prioriteitsaande len en 8% pet. op de gewone aandelen uit te keren gelijk aan het vorige jaar, waarna nog een bedrag van f 4.356 resteert voor toevogging aan de dividendreser ve. De televisie-sector kon door te weinig zenduren en de verhoogde weeldebelasting nog niet tot ont plooiing komen, aldus het verslag Door de belangrijke uitbreiding van de export en de gunstige af zet van de overige artikelen bleef de totale omzet zich in stijgende lijn ontwikkelen. Niettegenstaande het ontslag van een aantal werknemers in de radio-sector, is de personeelsbe zetting in 1951 nog enigszins ge stegen. Er wordt een statuten wijziging voorgesteld waardoor 't maatschappelijk kapitaal wordt verhoogd tot f 15.024.000. Uitdruk kelijk wordt hie-rbij vermeldt, dat het niet in het voornemen ligt in de nabije toekomst epr> beroep op de kapitaalmarkt te doen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3