Strijd om Gouden Kruis en Beker woedt thans op alle fronten DRENTE is geen cultuursteppe B. en W. van Vlaardingen wijzen beschuldigingen af En kh uizen bouwt huizen voor miniatuurstad Verbeteringen in de Rijksweg Amsterdam—Afsluitdijk Vooruit dan naar Heiloo In de afdeling Noordholland J.V.C. staat op drempel van de eerste klasse Einde nadert ras W.G.W. misschien junioren-kampioen Dodelijk ongeluk te Deventer Jaarvergadering KVP Wieringermeer Scheepsberichten Geen sprake van achteruitzetting der katholieken? Mikropofis Madurodam Nederl. Heide Maatschappij werkt ten algemene nutte" Marktberichten ZATERDAG 17 MEI 1952 PAGINA 7 Met volle energie heeft men zich in de afdeling Noordholland op de Gouden Kruis- en Jubileumbeker-wedstrijden geworpen en in het officieel orgaan hoopt de competitieleider, dat alle competitiewedstrijden op 25 Mei gespeeld zullen zijn. Dat zou voor het verdere verloop van de jubileumwedstrijden inderdaad van zeer groot belang zijn. Dat betekent echter pok, dat dus dan de beslissingen rondom de eerste en voorlaatste plaats in 2C zullen zijn gevallen. Verleden week is Graftdijk door een nederlaag tegen Purmerland in 2A de tweede degradant ge worden naast Westzaan en als dus morgen J.V.C. tegen Geel Zwart ook maar een gelijk spel bevecht, is lulianadorp weer een eerste klasser rijker. Dan is het wachten nog op de bezetter van de voorlaatste plaats in die afdeling. Tenslotte zijn er nog enige beslissingswedstrijden in de lagere klassen met een kam pioenschap als inzet. De kampioenscompetitie wordt voortgezet met de wedstrijd An- dijkBerdos- Verleden week maakten de kampioenen van 1B in Uitgeest een heel slechte beurt en misschien is dat voor hen aan leiding om morgen tegen Berdos beter uit te pakken. Toch zien we de groenhemden uit Bergen, die in een heel zware afdeling kam pioen zijn geworden met de pun ten huiswaarts keren. In dat ge val begint het er voor de Andij kers reeds op te lijken, dat zjj de genen zijn, die het met de derde Amsterdamse ploeg zullen moe ten uitvechten, wie van de twee KNVB mag worden. De competitie; Nog enkele wedstrijden resten in de tweede klasse. In 2A zijn ZaanseboysKolpingboys en West zaanPurmerland van elk belang gespeend, maar voor de Oudor- pers staat bij een zege de moge lijkheid ópen tot een bezetting van zelfs nog de tweede plaats. In 2B gaat Woudia proberen Spartanen nog een laatste neder laag toe te brengen. De Wognu- mers zullen daar weinig zin in hebben en door 'n zege hun twee de plaats bevestigen. Maar 2C beleeft een hoogtijdag. JVC kan kampioen worden indien het tegen Geelzwart minstens een punt binnenhaalt en LSVV moet van Flevo winnen om nog de hoop te mogen blijven koeste ren, dat misschien Geelzwart erin zal slagen JVC op het laatste mo ment van de eerste plaats af te houden. Verder zal Hollandia T. z'n sportieve plicht jegens Zee- IN DE K.N.V.B. Nu ook in 4B de laatste be slissing is gevallen, hebben eigenlijk alleen nog maar de promotiewedstrijden aandacht van het sportminnende publiek Daar komt dan voor morgen nog bij de beslissingswedstrijd in 4A tussen Watervogels en Vrone. OPNIEUW STORMVOGELS Het is logisch, dat .na de ne derlaag van EBOH in IJmuiden, de Dordtenaren eerst in de ge legenheid worden gesteld revan che te nemen op eigen terrein, alvorens de strijd aan te binden met Volendam. dat nu maar hoopt, dat EBOH op zij.n beurt erin zal slagen Piet Kraak c.s. te verslaan. Hetgeen, gezien het verloop van de strijd verleden week, nog niet zo onmogelijk lijkt. En dan zouden de Wijd- b'roeken de beste kanseh krijgen op het eerste klasseschap. En dan resten alleen nog de ontmoetingen tussen Schagen en Purmersteijn om één plaats in de derde klas. Volgende week gaat daarvan de première in de Noordelijke Marktplaats. WIE DEGRADEERT? In Oudkarspel dus morgen de beslissing, wie van de twee: Watervogels of Vrone: afdelings club gaat wonden. Watervogels met zijn fantastische eind- sprong, juist iets te kort, om meteen veilig te zijn, maakt o.i. de beste kansen. In 4B hebben nu Dimmen— Meervogels 31 en De Rijp- Randers alle belangrijkheid ver loren, maar toch zal er zich voor al tussen Dimmen en Meervogels '31 nog een interessante strijd afspelen in verband met de „nabuurlijke" suprematie. HANDBAL DISTRICT NOORD Morgen zal de eindstrijd plaats hebben tussen de diverse kam pioenen der junioren. WGW heeft hier al genoeg aan een ge lijk spelletje, zodat er voor haar Zondag wel een feestje op het programma zal staan. De wed strijd wordt gespeeld in het Veld. Bij de adspiranten A werkt DWOa zich wel naar het kam pioenschap toe. Programma: Kamp. Junioren VZV a—WGW a Jun. C. Dos aDTS a 4.30; Strandvogels aSEW a 16.15 Adsp. A VI Vlug b—DWO a 13.30; VI. Vlug a—TOP a 12.30. Adsp. B Hugo Girls aVZV a 16.45; Con Zelo b—VZV b 12.30 Op Hemelvaartsdag wordt ge speeld de finale van de Beker wedstrijden in ons District. Deze grote strijd wordt gestreden in Den Helder, tussen WGW aVI Vlug a. De Technische commissie wil levens deze dag benutten om het Districtselftal voor een laatste maal nog een training te geven, we mogen dan hopen dat de onze in Den Haag volgende week een schitterend figuur zul len slaan. macht moeten doen. Winst' voor Tuitjehom maakt de positie van de Sailors zeer precair. In 3A tenslotte nog het restantje OosthuizenZuiderwoude. JVC 2 en ZAP 4 spelen in 4S op het WGW-terrein een beslissingswed strijd om het kampioenschap en om diezelfde eer bekampen de adspiranten a-elftallen van Duin- randers en Vios elkaar in adsp. KK. Jubileum-beker. De strijd om de jubileumbeker is thans o.ok in volle gang. RKAFC, Jongholland is een Alkmaarse derby, die op Zaterdagavond zal worden gespeeld. Trouwens ook Dimmen en HSV „doen" hun ont moeting op Zaterdagavond. Ook in deze derby zal het geducht spannen, daar kunt U van opaan. Alcmaria 2 zal in A proberen ook Bergen te verslaan. In het „hoge Noorden" gaat Schagen naar Wie- ringerwaard Grasshoppers ont vangt Succes. We hebben zo'n stil vermoeden, dat hier de Hoogwou- de-rs met verwoede revanche ideeën zullen aantreden. Want waren het niet de Wieringers, die hen de voet dwars zetten in de competitie? Medemblik kan zich gaan vergasten bij MFCWest- frisia 2 en in Enkhuizen zelf heeft Zaterdagavond Dindua visite van Zouaven. Dat zal inderdaad een zeer interessante krachtmeting worden Ingelast werd in groep D nog ZAP—Oudesluis. Als de wit- hemden weer weten te winnen, dan hebben ze een pracht kans om door te mogen bekeren. Gouden Kruis. Bij het Gouden Kruis kan de eerste Zondag- in Juni wel aan de tweede ronde begonnen worden. Morgen, Hemelvaartsdag en Zon dag daarop zijn voldoende om de eerste serie voorwedstrijden te be ëindigen en dan gaan de winnaars met de eerste- klassers in zee. Dan wordt het pas goed menens, want ....men is erover het algemeen zeer o.p gebrand, juist dit jaar 't Gouden Kruis in de wacht te sle pen. Als we even een kleine green mogpn doen uit het programma van morgen, dan zien we Duin- randers 1 op bezoek bij Reiger boys 1. Verder komt Kolpingboys 2 naar Hee-rhugowaard om het in deze halve competitie best spe lende SVW 2 partij te geven. HSV 3 zal Berdos 2 proberen te weer staan en SRC 2 gaat ziin kansen verbeteren door een zege op Wie- ringerwaard 3. Ein als dan Hol - land-ia T 2 erin zou slagen nabuur Dirkshom aan „het spit te rijgen" dan zouden hier vier clubs m-et nog één wedstrijd tegoed practisch aeliik staan. Conzelo 2 kriigt via een ont moeting tegen VESDO 1 een klein voorproefie wat bet volgend sei zoen in de derde klasse wacht, en we ziin bar benieuwd wat de wed- striid tussan WGW 2 en Tex. Bovs 1 als uitslag zal opleveren. De winnaar „kruit" zo goed als ze ker door. DWOW heeft morgen beide handen rol aan Wiron 1 en het zal ons benieuwen of Blok kers 2 in staat zal ziin MOC 1 te weerstaan. "Westfrieizen 2Alw. Forward 3 wordt een belangwek kende reprise uit de competitie. Van de nieuwe rijksweg Am sterdamAfsluitdijk is nog slechits het gedeelte van de Hulk bij Hoorn tot Den Oever in ge bruik en wel voorlopig als een- baansweg. De weg is echter als autosnelweg, dius met twee ge scheiden rijbanen, ontworpen. Het kostbare gedeelte van Am sterdam naar de Hulk zal voor lopig niet worden aangelegd, daar dit mede in verband met de zeer slechte grondslag vele millioenen zal vergen. Met steun van het rijk worden thans de bestaande provinciale wegen tus sen Amsterdam en de Hulk ver beterd. Bovendien zal het rijk, zo deelt de A.N.W.B. mede, op 27 Mei a.s. aanbesteden de aan leg van een tijdelijke verbin dingsweg tussen Gasthuizen en het huidige begin van de rijks weg te De Hulk, diit ter ver vanging van het huidige, zeer smalle en. gevaarlijke w-egvak OosthuizenDe Hulk, dat in het geheel niet op het grote verkeer is berekend. Tevens zullen de opritten voor een brugviaduct over de trekvaart en de provin ciale weg HoornAlkmaar wor den aanbesteed. Het brugviaduct wordt ver moedelijk het volgend jaar ge bouwd en zal te zijner tijd wor den opgenomen in de nieuwe rijksweg.. Voor de aanleg van de tijdelijke verbindingsweg moeten Veemarkt Leeuwarden DEEUWARDEN 16 Mei. Aan voer; 187 stieren f2.663 per kg slachtgewicht: 215 vette koeien, eerste kwal. f2.703.15. tweede kwaliteit f2.302.60. derde kwal. f2.10—2.31; 1152 melk. en kalf- koeien f5001175; 141 pinken f350595; 152 graskalveren seen notering: 974 nuchtere kalveren f3556: 497 vette- en weide- scthapen f75—125; 1024 lammeren f5075: 306 vette varkens: oude varkens noteren f 1.852: vette biggen f22.12; zouters fl.982: 324 biggen en lopers, bigger» f45 70: lopers f71105: 40 bokken en geiten geen notering: 131 paarden f4501085. Totale aan voer 5143. Stieren, aanvoer minder, han del vlot, prijzen iets hoger. Melk en kalfkoeien, aanvoer minder, handel slepend prijshoudend; 'i 'n ken. aanvoer minder, handel slepend, prijshoudend: nuchtere kalveren, aanvoer minder, han del iets beter, prijzen iets hoger: graskalveren, aanvoer klein., han del kalm. geen notering: varkens, aanvoer minder, handel kalm. oude varkens en zouters iets la ger: vette biggen iets hoger: biggen en lopers aanvoer groot, handel matig. priishoudend: schapen, aanvoer iets groter, handel vlotter, prijzen niet la ger: lammeren, aanvoer iets min der handel vlot. prijzen stiiver; paarden, aanvoer groter, handel vlot. prijzen stiiver. DEVENTER Vrijdagmiddag ongeveer kwart over vijf geraak te van een vrachtauto van de fa Meester uit Wijhe die via de Zwolse weg in de richting Plat voet reed, plotseling de stuur inrichting onklaar, tengevolge waarvan de wagen nabii het plantsoen inreed op een groepje jongens dat rond een ijsco-kar stond. De 20-jarige Veldkamp uit Deventer die bij het wagentje een i.isje stond te eten werd op slag gedood. De ijsventer en een voorbijganger werden gewond en naar een van de ziekenhuizen in Deventer overgebracht. De ijsco kar werd totaal vernield. aanzienlijke hoeveelheden slech te grond verwijderd worden om te worden vervangen door zand grond. Voo-r 't verkeer betekent deze tijdelijke oplossing een be langrijke verbetering. EUROPEES KAMPIOENSCHAP DRIEBANDEN Broekhuizén nog ongeslagen T)e uitslagen van de partijen uit de 3e en 4e ronde van het tor nooi om het Europees kampioen schap driebanden te Lausanne luiden: Tiedtke (Dtsl.) Aeberhard (Zwit.) Siguret (Frk) Deitgeb (Oostenr.) Broekh 50 57 4 0,877 30 57 5 0,526 50 66 5 0,757 40 66 8 0.606 uizen (Ned.) 50 73 4 0,684 ïauconoier (Big.) 28 73 4 0,383 Vingerhoedt (Big.) 50 57 6 0,877 Ventura (Spanje) 36 57 6 0,431 Vingerhoedt (Big) 50 54 6 0.925 Aeberhard (Zwits) 31 54 4 0.574 Tiedtke (Dtsl.) 50 55 4 0.909 Fauconnier (Big) 38 55 5 0,690 Siguret (Fr.) 50 59 6 0,847 Ventura (Spanje) 40 59 5 0,677 Broekhuizen* (Ned.) 50 77 5 0,694 Deitgeb (Oostenr.) 40 77 4 0,519 De stand na de 4e ronde luidt: 1. Vingerhoedt 8 200 223 7 0,896 2. Broekhuizen 8 200 290 10 0,689 3. Tiedtke 6 189 235 8 0,804 4. Siguret 6 188 252 7 0,746 5. Ventura 4 176 269 7 0,654 6. Fauconnier 0 160 246 5 0,650 7. Deitgeb 0 151 268 8 0,563 8. Aeberhard 0 147 269 5 0,546 FRANKRIJK EN NEDERLAND GELIJK VOOR DAVIS CUP (Ass. Press.) Frankrijk en Nederland hebben ieder een partij gewonnen tijdens de eer ste dag van de Da vis Cup-wed strijd. Huib Wilton versloeg de Fransman Bernard Destremeau met 6—3, 8—6, 1—6, 6—2, In de tweede single slaagde Paul Remy erin onze landgenoot Hans van Swöl te verslaan met 6—1, 6—2, 1—6, 6—3. De herendubbel, die vandaag gespeeld zal worden, zal naar verwacht wordt, de beslissing brengen. WIERINGERWERF In zijn openingswoord herinnerde de heer F. A. J. v. Dam er aan dat er bij de groslijststemming nogal verschuivingen hebben plaats ge vonden. Naar ziin mening moest men de samenwerking van het politiek advies niet te eng zien, daar dit na rijp beraad en over leg wordt samengesteld. Het verslag van de wnd. secr. de heer A. J. J. Bakker vermeld de o.a. dat de afdeling thans 521 leden telt. In Wieringerwerf en Slootdorp zijn echter nog vele Katholieken niet bij de K.V.P. aangesloten. Na he financiëel verslag behan-, delde het Tweede Kamerlid, de heer C. J. v.d. Ploeg het werk programma van de K.V.P. Spr. merkte op dat Nederland in de tegenwoordige tijd inter- naionaal actief moet ziin en de K.V.P. eveneens. We kunnen ons daarom gelukkig prijzen dat we in Me.i. Dr Marga Klompé en de heer Serrarens twee buitenland se experts in de K.V.P. bezitten. Spr. behandelde vervolgens de internationale verhoudingen op agrarisch gebied. Wii moeten streven naar één grote Iandbouw- gemeenschap. Met de Benelux alleen kunnen we niet volstaan Ook is het noodzakelijk dat we onze politiek op landbouwgebied niet helemaal afstemmen op de huidige tijdsomstandigheden. In het belang van onze kleine boe ren en tuinders moet een politiek op lange termijn werden opge bouwd. Het beleid is daarbij geen taak van de regering alleen, maar van het gehele agrarische bedrijfsleven. Voorts behandelde spr. o.a. het woningvraagstuk en de daarmee samenhangende werkgelegen- heidspolitiek. Hii wees er op. dat de K.V.P. zal blijven aandringen niet alleen op het bouwen van véél, maar ook van g e z i n s- woningen. Eveneens zal men blijven strij den voor een progressieve rege ling van de kinderbijslag voor de grote gezinnen. Bij de gedachtenwisseling wer den o.m. vragen gesteld omtrent de gemeenteclassificatie, de in vloed van de K.A.B. op de K.V.P. de zienswijze van Prof. Duynstee en de vertegenwoordiging van de Middenstand in de 2e Kamer. Vervolgens werden voor de af tredende bestuursleden de heren Wegdam en Wenning, de heren Bakker en Veraart gekozen. Wegens tijdgebrek werd de verkiezing van een voorzitter wegens het bedanken van de heer F. A. J. van Dam naar de volgende vergadering verschoven. DOKTER VERRIJP GAAT MEE NAAR HELSINKI Door het bestuur van de NOC is aan dr. C.D. Verri.jp te Helmond gevraagd de Olympische ploeg, wélke Nederland zal vertegen woordigen op de zomerspelen te Helsinki, als medicus te verge zellen. Dr. Verrijp heeft aan dit ver zoek gehoor gegeven- Deze medi cus heeft verscheidene malen de Olympische spelen bijgewoond. Reeds in 1936 te Berlijn verge zelde hij de Ned. athletiekploeg, en ook in 1948 was hij bij de O.S. te Londen aanwezig. Aalsdijk 15 nm. te Antwerpen; Alphacca 16 te Rio de Janeiro; Arendskerk 15 van Alexandrie naar Genua; Corilla 15 van Miri Duivendijk p. 15 'nm. Mona Pas sage; Duivendrecht 16 te Manati te Havanna verw.; Klip fontein 15 vm. van Teneriffe-Kaapstad Laertes 15 van Colombo naar Aden; Lekkerkerk 16 dw. Port- sudan: Lieve Vrouwekerk 16 te Colombo verw.; Liseta 15 van Beyrouth-Singapore; Manoeran 15 nm. te Suez; Mapia 15 van Singapore naar Priok; Ootmar- sum 16 te Houston; Oranje v. 15 Minikoi; Phrontis 16 van Sura- baja te Balikpapan verw.; Roe- biah 15 nm. te Djibouti; Rondo 15 van Basrah naar Bahrein; Sa- lawati 15 nm. te Suez; Sarangan 15 van Belawan naar Madras; Siamat 15 van Surabaja naar Ma kassar; Stad Maassluis 15 van Lagoulette naar IJmuiden; Suma tra 16 te Djibouti; Tabina 15 van Manilla naar Nasipit; Tawali 16 van sg Gerong te Cheribon; Tjisadane 15 van Kaapstad naar Montevideo. VLAARDINGEN In de vanavond te Vlaardingen gehou den raadsvergadering heeft wet houder Buis de vragen beant woord, die door enkele raadsle den waren gesteld in verband met de bekende dokterskwestie. B. en W., zo zeide de wethouder, hadden met belangstelling ken nis genomen van de perspublica ties, doch het gemeentebestuur treft in deze kwestie geen blaam. Bii het verstrekken van een guinstig gelegen en voor dokters praktijk geschikte woning aan dr. Bos is de volle medewerking verleend. Voor deze medewer king heeft hii ziin erkentelijk heid schriftelijk betuigd. Ook d~ vraag of het gemeentebestuur bij het beschikbaar stellen van grond voor de bouw van een R.K.' School het betrokken schoolbestuur een minder gun stig gelegen perceel grond zou hebben toegewezen, werd door de Wethouder ontkennend be antwoord Ook is het niet juist, dat een oud-studiegenoot van dr. Bos zich binnen enkele weken naast hem zou hebben kunnen vestigen. Het raadslid de heer van der Knaap (r.k.) zeide er van over tuigd te zijn, dat dr. Bos moei lijkheden heeft gehad bii het verkrijgen van woonruimte. Het vestigen heeft volgens hem dan ook nog al wat voeten in de aarde gehad. Er was eerst voor dr. Bos geen plaats, doch als wij'karts was hii te accepterer Op 19 April j.l. kreeg hii bezoek van een oud-studiegenoot, wie een woning was toegezegd in de Boterbloemstraat (ver van de woning van dr. Bos) waar hii zich kon vestigen. Hier werd tegen de belangen van dr. Bos ingegaan. Zonder verdier op deze zaak in te gaan, wilde spreker tooh wel zeggen dat de zorg van de parochianen in handen is ge legd van de priester. Wanneer deze dus meent ziin parochianen van de kansel af iets te moeten zeggen, is dat ziin volste recht, 't Is dan ook geen kwestie, die in krantenartikelen behoort te worden opgelost, doch alleen in een eerlijk en open gesprek. ENKHUIZEN Het is me daar een drukte van belang in de werkplaats van de aanne mers Valk in Enkhuizen. Daar wordt gezaagd en geschaafd, ge past en gelijmd dat het een lieve lust is. En de resultaten van deze vredelievende bezigheid? Nee lezer, geen kooien voor een tortelduif, maar huizen. Echte huizen verrijzen daar in de werkplaats. Alleen de afmetin gen ziin „iets" kleiner dan nor maal. Alles wat daar namelijk geproduceerd wordt is op 1/15 van de ware grootte. U zult vragen wat Enkhuizen daar in vredesnaam mee gaat doen. En terecht moogt gij deze vraag stellen, want een normaal mens kan er niet in wonen, zelfs geen Lilliputter. En toch wordt gewerkt volgens nauw keurige tekeningen, die geen twijfel overlaten aan de belang rijkheid. Ook de geheimzinnig heid werkt daar aan mede. Toen wij er dezer dagen eens binnen liepen om aan de weet te komen, wat daar nu precies gebeurde, werden wij met een kluitje in het riet gestuurd. Of liever wij werden van de een naar de an der gezonden. De één zei dat mijnheer Zus er over te beslis sen had en mijnheer Zo vertelde ons met een doodernstig gezicht dat er een vergissing in het spel moest zijn, want. mijnheer Zus was de baas van alles. Jammer dat er geen mijnheer Zi en Zas bestaan anders hadden we daar ook nog eens ons licht op kun nen steken. Onze speurzin werd wakker en wij dachten reeds aan militaire geheimen. Tot wij ineens van een heel andere kant de gegevens kregen. Want wat is het geval? Op het terrein in de Scheve- ningse Bosjes in Den Haag wordt nl. een miniatuurstad gebouwd, Mikropolis Madurodam genaamd. Nu de openingsdatum nadert, wordt overal met man en macht gewerkt aan de gebouwen die in deze kleine stad zullen worden geplaatst. Hieraan werken nu ook de gebr. Valk. Tientallen historische en moderne gebou wen, huizen, fabrieken hebben de werkplaats reeds verlaten. De stad die wordt gebouwd op 1/25 van de ware grootte, is volledig met sportvelden, spoorwegin stallaties, vliegvelden, wegen, bruggen en verkeerstunnels. De baten komen ten goede aan het Nederl. Studentensanatorium. Daarom is men zo geheim zinnig in Enkhuizen. Druk bezig aan een kerk. Alles wordt tot in de kleinste bijzon derheden volgens te kening gemaakt. Op de voorgrond Hendrik Valk, op de achter grond Anne Valk. Dit werk verrichten zij op straat voor de werk plaats. ASSEN Aan de ontwikkeling van Drente in de laatste decennia heelt de Ned. Heide Maatschappij een groot en be langrijk aandeel gehad. Speciaal de Drentse landbouw heeft veel acm deze instelling te danken. Op uitnodiging van de heer H. Wijnbergen, hoofd van het Ambtsgebied Asfen van de N.H.M., hebben wij een autotocht langs enige uitgevoerde o* in uitvoer zijnde werken in Drente gemaakt en daarbij is ons tevens dui delijk geworden, waarom deze maatschappij de naam draagt „Vereniging ten algemene nutte". nen doen. Het is gebleken, dat die grove den te weinig rendabel is en thans plant men in hoofd zaak sparren en larixen met on derbeplanting van loofhout. Deze gemengde beplanting geeft een betere bodem en meer hout. Bo vendien krijgt het bos een veel levendiger aanzien, hetgeen voor hen, die in het bos ontspanning zoeken, niet onbelangrijk is. Zij, die ontspanning zoeken op het sportveld, danken mede aan de N.H.M. o.a. het Sportpark in Assen en het zeer mooie sport terrein in Exlo. Voorts werkt de N.H.M. aan de verbetering van het water peil, ruilverkavelingen, rijwiel paden, vl-oeivelden, zwembaden en kortom alles wat met grond en in vete gevallen niets met heide te maken heeft. Ongeveer 6000 werknemers in Drente vinden emplooi bij deze vereniging, die nooit enige winst maakt en voorts in alle opzich ten ,,ten algemene nutte" tracht te zijn. Onze tocht voerde ons van Assen via Hijken en Beilen naar het prachtige landgoed „Ossen- berg" bij Wijster. Dit landgoed, dat ong. 500 HA groot is, werd ong. 40 jaren ge leden aangekocht als stukjes heidegrond door de heer J. P. ten Sijthoff te Beekbergen. Teneinde het complex in cultuur te bren gen werd de „Landmij Drente" opgericht, die het goed in 1947 verkocht aan de heer D. D. Breu- ning ten Cate te Santa Barbara in Californië. z Deze Amerikaan vertrouwt, zoals vele anderen, het beheer van zijn eigendommen toe aan de N.H.M. Het landgoed bestaat thans uit 250 H.A. gras- en bouw land, waarop 8 boerderijen staan en voorts bossen, natuurreserva ten en kweektuinen voor ver schillende boomsoorten. Het is te weinig bekend, dat het prachtige natuurschoon van dit landgoed voor iedereen vrije lijk te bezichtigen is. Ontginning. In het Mantmgerveld zagen wij een ontginning in uitvoering op de uitgebreide eigendommen van de Levensverz.-Mij. Utrecht. Dit complex komt geheel „op de schop", hetgeen niet alleen de kwaliteit van de grond ten goede komt, maar tevens een dankbaar werkverruimingsobject betekent. In de meeste gevallen worden deze werken door DUW- arbeiders onder leiding van N.H.M.-deskundigen uitgevoerd. Duizenden hectaren Drentse grond zijn reeds door de N.H.M in cultuur gebracht en dagelijks wordt deze oppervlakte groter. Daarnaast worden vele percelen, die vroeger naar toen geldende maatstaven werden ontgonnen, maar thans niet meer aan de eisen voldoen, opnieuw „op de schop" genomen. Ontspanning. Ontspanning door rust of ont spanning door inspanning, voor beide schept de N.H.M. gelegen heid. Bij Borger dwaalden wij door de uitgestrekte bossen van de N.V. Memdersveen. Ook hier over voert de N.H.M. het beheer en de bosbouwdeskundigen heb ben hier een gebied, waarin zij veel practische ervaring op kun- KIND VERDRONKEN DIRKSHORN In Drikshorn is gistermiddag de 6-jarige Alie Schuit met haar fiets in de Ring- sloot gereden en verdronken. Het meisje dat reed met een voor haar iets te grote fiets, is waar schijnlijk de macht over het stuur kwijtgeraakt. Na een kwartier eerst werd het ongeval ontdekt. Kunst matige ademhaling mocht niet meer baten. Weekenddienst artsen Schermer en Beemster Zondag a.s. wordt in de Rijp, De Beemster, Schermerhorn en De Schermer de doktersdienst waar genomen door de arts K. J. van Welsenes, Midden-Beemster K 2998 - 455. Het duurt niet zo lang meer. Het is al gauw Maandag 26 Mei. Dan gaan we of we gaan niet. Een tussenweg is er niet. En Hei loo is het dubbel en dwars waard, dat we er wèl naar toe gaan. Heiloo is ons Heiligertee, het is onze Heilige plaats. Heilig is ons die plaats om de traditie, de over levering. Heilig is ons die plaats ook o-m het heden. Daar liggen de voetstappen van onze grootvaders en grootmoeders. Daar moeten ook ónze voetstappen dreunen. Dat moet doorgaan. Traditie is iets dat ons heilig moet wezen, 'n Stuk traditie van Noord-Hol land. dat in Heiloo. Daar is het volk, door Willebrord gekerstend, al vroeg naar toe gegaan om er Maria te eren. Daar is het veld van Adalbert dichtbij, zijn akker, ons land, dat we nooit zullen af staan. Traditie dus, en die tradi tie latpn voortduren. Zoals de ouden zongen, en de rest hebben wij te doen- Wij, die nu teven in de twintigste eeuw. In het begin van de tweede helft van die twin tigste eeuw leven wij. Modem zijn we. maar we zijn op z'n echt Noord-Hollands toch ook vanzelf hetzelfde volk van de vroegere Kop van Noord-Holland. Vooruit danKop van Noord Holland, Koppen- op! En op naar Heiloo! Wii hebben het nodig. Wij moeten graag gaan vragen, dat we liet actieve Christendom van vroeger mogen behouden en dat we niet t£n onder zullen gaan in het materialisme. Ons devies moge zijn: NOORD-HOLLAND, LET OP UW SAECK! Millioenen guldens aan ar beidsloon werden in de loop der jaren verdiend op de werken van de N.H.M. Drente heeft zijn on afzienbare heidevelden ingeruild voor vruchtbare akkers, doch dat onze provincie geen „cultuur steppe" is geworden en plassen, zandverstuivingen en boombe plantingen de nodige afwisseling blijven geven, danken wij mede aan de Nederlandse Heide-Mij. Geslaagd voor algemeen sportleider Op het Centraal Instituut voor de opleiding van Sportleider te Oyerveen zijn geslaagd o.a. de heer C. Paauw uit Den Helder, P. J. G. Verra uit Schagen en A- B. Molenaar uit Heerhugowaard. ZUIDERKOGGE Vroege aard. 4270; bloemkool 2560; sla 4.20 7.20; sipinazie 2124; radijs 8 9; bospeen 3741; rabarber 4.20 5-90; aardbeien 1.502.50. BLOKKER 16 Mei Vroege aardappelen 5074; late aard. 9.80 12.70; spinazie 829; prei 812; witlof I 27—34; II 19—26; III 15 18; bospeen 2330; rabarber 6 *7; sla 4,109; bloemkool 2652; komkommers 24—30; selderie 67 bindsla 3139; aardbeien 1.10 2 50; bramley 2234; golden dili- cious 6780; goudreinetten 30 60; jonathan 51—84; present van Engeland 4279; comptesse de paris 2732; gratiool 3436; win- ten-jan 3840- ZWAAG, 16 Mei Vroege aardappelen 4175, late aardap pelen 213.60, spinazie 1333, postelein 4047, uien 26, prei 8 11, rode kool 1112, peulen 2.30, witlof 3851, tomaten 1.20 1.83, Bospeen 3043, radijs 6, rabarber 36, sla 2.207.50, bloemkool 2358, perzik 1653, aardbeien 1.102.20, Goudrei netten 3764, Present van En geland 41, Jonathan 4885, Winston 2837, Golden d'Illusius 4555, St. Reniey 4244. Kaasmarkt Alkmaar 40.000 kg. 14 Stapels falbrieks- kaas 2.02 per kg; 4 stapels boe renkaas 2.04 per kg. Handel ma tig. BEEMSTER PURMERENJD 2 Peulen 170; komkommers 2839; witlof I 3265; II 1634; spina zie 836; postelein 37; sla 28.50 andijvie 1319; radijs 36 rabar ber 4—8; bospeen 5842; prei 8 14; aardbeien 23; goudreinet- te 2238; jonathan 4674. HEILOO 16 Mei Aardbeien 4260 ct; wortelen 3862 ct; peulen 951.10; kropsla 29; ra- djjs 4—11; spinazie 3237; ra barber 816; asperges le soort 95 1.30; 2e soort 6485; bloemkool le soorf 43—58; 2e soort 2836. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR 16 Mei Witlof 34.0053 00 p. 100 kg; bloemkool I 41.00—60.00; II 18.00—40.00 per 100 stuks; spinazie I 20-0032.00; II 8.00—18.00; sla I 4.50—8.50; II 2 00—4.00 postelein 18.00—28.00 andijvie 52.00—60.00; radijs 5.00 11-50.; rabarber 4.0011.00; bos peen 42.00—52.00; prei 8.0012,50 soepgroenten 2.00-6-50; peterselie 3.00—4.50. NOORD-SCHARWOUDE 1500 kg rabarber 4; 2800 kg prei A 8; 40000 kg rodekool 7—16.70; 1000 kg gele kool 13.20; 15000 kg witte kool 15—20.70.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7