Herkerstening van de wereld vraagt sterke persoonlijkheid Oud-leerlingen Tuinbouwschool beleefden mooie vereniqingsdag Zwaartepunt apostolaat ligt in parochie en gezin Meer aandacht voor de N-Hollandse bollenvelden Minister Stikker sprak aan een graf in Wassenaar Forward maakte goede beurt in Krommenie UW PUZZLE Gaullisten leden verlies K.A.-weekend in Bergen Voortdurend gebed onmisbaar voor vandaag Zouaven won royaal van zwak Dindua Meervogels klopte Limmen met 1-0 Jaarverslag Federatie V.V.V. Toeristische belangstelling neemt gestadig toe Naast feestavond verdiende ochtend bijeenkomst aandacht Interessante films over Amerika Mr. E. F. M. J. Baron Michiels van Verduynen ten grave gedragen Financiële bijdrage van West-Duitsland MAANDAG 19 MEI 1932 PAGINA 5 —*"4 Het weekend, dat de Diocesane Katholieke Actie in het Retraitehuis te Bergen organiseerde, en dat door ruim ISO K.A.- leden uit het Bisdom Haarlem werd medegemaakt, stond dit jaar in het teken van de herkerstening van de wereld, het uit eindelijk doel van de K.A. Verschilllende inleiders, die dit onderwerp van tal van kanten belichtten, benadrukten daarbij echter sterk de noodzakelijkheid, om de herkerstening van de maatschappij op de eerste plaats te doen beginnen bii de eigen persoonlijkheid. Zelfheiliging, waarbij het gebed onmisbaar werd geacht, de heiliging van het gezin, van het beroep en van de stand, dat zijn voornamelijk de terreinen, waarop de werkzaam heid van de K,A. zich dient te richten. Verhoudingen vervaagd In zijn openingswoord tot het bezinnrngs-weekend somde Dr. J. C. M. Ongering, de Diocesaan voorzitter van de K.A. uit Den Haag, vele verontrustende ver schijnselen op. die er op wezen, dat de wereld zich de laatste de cennia in sterke mate van het Christendom los heeft gemaakt. Het is vooral de toenemende spe cialisatie die de verhoudingen tussen deel en geheel bij velen heeft doen vervagen. Daaruit voortvloeiend is de macht, die aan het getal wordt toegekend. Velen manifesteren voorts niet die cul tuur, die van hen verwacht wordt. Funest echter is de invloed en het groepsgeweten. De inleider meende dat vooral ook op deze terreinen de leken zich, via hun prachtige organisaties, kunnen beijveren de christelijke gedachte meer tot uiting te brengen. De ware deugd Voortbouwende op de gedachte dat de kerkerstening van de maatschappij dient te beginnen bij de eigen persoonlijkheid, wees Rector L. Pennock uit Heiloo op de noodzakeliikh. van 'n door en door gezond Christendom. De te genstelling tussen de Christen en de wereld zal onnodig scherper worden, als onze deugd niet ge- zend is. De inleider wees op het grote gevaar van de uiterlijkheid en het gemis aan liefde tot God, waardoor bij velen het goede wei-k kan ontaarden in een daad van zelfverheerlijking. Deze schijndeugd is ongetwijfeld een gevaar voor de juiste beleving van het Christendom. Gewaarschuwd werd ook voor de ongezonde deugd, die zich ken merkt door het zoeken van ver zadiging van het gevoelsleven door een bepaalde mate van vroomheid. Ook dwang bij het godsdienstig leven achtte spr. nadelig voor een goede ontwikke ling van het geloofsleven. Een struikelblok voor een juiste groei van het geloofsleven wordt in deze dagen de onjuiste opvat ting van het gebedsleven geacht. Tenslotte waarschuwde Rector Pennock zijn gehoor voor een No. 18 Horizontaal: 1. loop 4. korf I. lievige stormen 10. bloem 12. muziek drama 14. voorgevel 15. ijzerhoudende aarde 11. insect 18. vrucht 20. soort vis 21. vrucht 22. meisjesnaam 24. plaaggeest 26. bijbelse naam £7. meelproduct in dunne vorm 29. lokspijs §1. laan met bomen 33. dm-pachtig 35. één geheel 36. stip 37. kier Verticaal: 1. lolletje 2. idee 3. meisjesnaam 4. klap bekend persbureau aanwijzend voornaamwoord 8. radio-omroep 9. gevangenis II, teer, bros, fijn 13. machinale trap 16. deel van het been 79. zee (Eng.) 20. indien -3. neergaan 2w onze planeet 20. verlichtingsmiddel 21. heidemeertje 2o. groet 30. alle titels voorbehouden ^■j. vervoeging van eten 34. nakomelingschap OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL No 17 Horizontaal: 1 salon: 5- godin; tu; 10. palet: 12. de; 13. tel; 14. ?t; 16 kabel; 18- le; 19. merel: 21. leder; 23. gat; 24. log; 25 netel; 27. eifel; 29 el; 30. lenie 32. se; 33. kok; 34. ed; 36. pekel; 38- ot; 39- nonen; 40. lompe Verticaal: 1. stram: 2- au; 3. ep: 4. natal: 5 gelei: 6. ot: 7. id. 8- neger; 11. leb; 15. tegel: 16. ke- j Jel; 17. leije; 13 leges: 20 rat; 22- dof; 25. negen; 26 leken: 27. eikel; 28. lente; 31 nok; 35. do; I 36. pe; 37. lo; 38. op. overdreven actie-koorts; ook die kan tot sleur leiden. Neutraliteit onbestaanbaar Sprekende over de problemen van de neutraliteit, die in wezen onbestaanbaar is. wees de heer H. N. Smits, hoofdredacteur van het N.H.D. op het feit, dat het hart van de zaak der K.A. ligt in de parochie, welke hij het eerste en voornaamste werkter rein noemde. Na een erkenning, dat het werk van voor de oorlog niet geheel aan de verwachtin gen heeft voldaan en dat men na lang testen en zoeken naar de vorm van actie is gekomen tot de erkenning, dat de K.A. een aan vullende taak heeft op geestelijk gebied, deed deze inleider een beroep op de aanwezigen om in eigen kring en milieu de nood- akeliikheid van het Christendom in de maatschappij te bespreken. M.a.w. Kernvorming achtte hij daarbij een der belangrijkste mid delen. Het gevaar van de neutraliteit besprekende wees de heer Smits op neutrale verenigingen en de neutrale pers. Desondanks zijn bepaalde neutrale verenigingen voor katholieken noodzakelijk, zoals b.v. het Rode Kruis, terwijl de katholieken juist in vele neu trale organisatits een apostolaats- taak kunnen vervullen. De sport heeft in de katholieke pers een eigen plaats, maar vormt toch een moeilijk probleem. Ook blijkt, ondanks de uitspraak van de bisschoppen, voor vele katho lieken de personeelsvereniging nog wel een probleem te zijn. Sprekende over de politiek, waartegenover de K.A. zeker niet afwijzend staat en op welk ter rein ook Z. H. de Paus activiteit van de katholieken vroeg, wees de heer Smits op de noodzake lijkheid van sociale eenheid en samenwerking tussen de standen. Hij waarschuwde er vooral voor, de eenheid niet in gevaar te brengen, daar dit onze positie aanmerkelijk zou kunnen ver zwakken. Maar al die activiteit zo besloot deze inleider, moet ge bouwd worden op de grondslag 'van het gebd en de eucharistie. Rector J. Kraakman, directeur van de Katholieke Actie in het Diocees Haarlem celebreerde Zondagochtend in de intieme Kapel van het Retraitehuis een Missa Dialogata. waaronder hii 'n oraedicatie hield, waarin hij o.m. zei, dat de Katholieken het niet moeten laten bij mooie woorden alleen, doch die moeten omzetten in daden met apostolische kracht. Parochie en gezin De laatste conferentie, uitge sproken door Herman Divendal was gewijd aan het apostolisch vuur. dat heersen moet in de na tuurlijke kernen van het rijke j.l. Zaterdag naar Enkhuizen ge togen, om daar voor de Jubileum beker uit te komen tegen de 4de klasser „Dindua". Met angst in het hart werd het eerste kwartier afgewacht, maar daarna was er zeker geen Zouaven-supporter meer die nog over de uitslag twijfelde. Dindua is lang niet meer die ploeg, zoals het geweest is, en vooral de voorhoede hing als los zand aan elkaar, waardoor Bot man met de individuele aanvallen wel raad wist. Na een kwartier spelen om speelde Scheer de beste D. speler Boogaard, om met een zuivere trekbal Stap de gelegenheid te geven langs de uitgelopen D. doel man te scoren (0—1). Een vrije trap door Th. Kok genomen, werd even later door Smit vlak voor de D. doelman staande, hard ingekopt (0-2). Vijf minuten voor de rust kreeg Botman het plots erg druk. Din dua zette een aantal gevaarlijke aanvallen op en het schot van Mazareeuw kon door Botman met de vingertoppen nog uit doel worden gehouden. Dindua putte hieruit kracht en uit een volgende aanval wist Verbaan via de on derkant der lat te scoren (12). Nog voor het rustsignaal weer klonk had P. Groot de stand op 1—3 gebracht door een dekkings- fout van Dindua uit te buiten. Een scherpe passes van Stap liep hij mét de borst het doel in. In de tweede helft miste Zoua ven tal van mooie kansen voor open doel, en vooral Groot wist met zijn snelle rushes gevaarlijk voor te zetten, maar zijn schoten waren slecht. Na 6 minuten was het weer Stap die de slecht ver dedigende D. achterhoede „in de luren" legde en met een straf schot in de uiterste hoek scoorde (1—4). Dindua antwoorde met zwak spel, waartegen de trapvaste Z.- verdediging wel raad wist, maar toen Vérbaan met een boogbal over de verkeerd opgestelde Bot man de achterstand verkleinde tot 24. begon Dindua te voet ballen en in minder den geen tijd werden er zes corners geforceerd, die geen resultaat opleverden. Na dit Dindua kwartiertie was de strijd volkomen voor Zouaven en vijf minuten voor het einde kopte Scheer een voorzet van Stap hard in, waardoor de eindstand op 25 werd gebracht. Roomse leven: de parochies en de gezinnen. Het zit 'm er niet in, op alle terreinen van het geestelijk en maatschappelijk leven, vooral daar, waar iets dreigt mis te gaan, met dikke actetassen te gaan lopen om organisaties op te richten, en daarop de Bisschoppe lijke goedkeuring te krijgen (en zo mogelijk een subsidie)! De haarden van apostolisch vuur moeten niet op de eerste plaats aangelegd worden in allerlei specialiteiten, (verenigingen en organisaties die zich op allerlei, ook onnodige terreinen van acti viteit bewegen) doch in de gezin nen en via de gezinnen in de parochies. Christus en Zijn Kerk moeten onder het volk worden gebracht: de genade werking van de Kerk moet zijn vat krijgen op het volk; dat is het waarnaar de mensen snakken. De positieve krachten, die het Katholieke volksdeel kan opbrengen, moeten niet worden versnipperd via star-ambtelijke samengestelde or ganisaties met afgebakend werk terrein, zodat een afschuifsvsteem in de hand wordt gewerkt, als een of ander noodgeval daarop niet past, op de eerste plaats heeft de leek zijn apostolische taak in het parochiële- en gezins leven. Daar moeten zij de Chris telijke charitas beoefenen, voor allen zonder uitzondering, voor al echter voor hen, die dat het meeste nodig hebben. En dat via bi.ieenkomsten, waarop gemeen schappelijke kwesties van geeste lijke aard aan de orde komen, die essentieel zijn voor de versprei ding van het Geloof en de Liefde de bovennatuurlijke middelen ter verwezenlijking daarvan in lou ter concreet aangegeven gevallen, en onder verwijzing, naar de con crete taken, dié de Ouders en ca pabele personen in de parochie hebben, om, na zichzelve gehei ligd te hebben, anderen voor te gaan in de consequente beleving van het Geloof. Rector Slijkerman hield ten slotte een korte causerie over het Klein Brevier, dat een keur van officiële gebeden bevat, en voor de gelovigen een middel is. zich in te schakelen in de officiële, altiid durende koorzang van de I-I. Kerk. Het weekend werd besloten rnet een gemeenschappelijk diner en lof. ZEUGWEG EN WESTERTERr- WEG AANBESTEED WIERINGERWERF Door B. en W. van de Gemeente Wierin- germeer werd op 16 Mei het ver beteren van de Westerterpweg en de Zeugweg aanbesteed: Ingeschreven werd als volgt: I. Het reconstrueren van de Westerterpweg: Aann. bedr. P. Daalder, Alkmaar f66.740: G. W. Polderman Spaarndam f68.387 A. Groot en Zn., De Rijp f70.497; N.V. N.B.M. Zaandam f72.600; fa. Wassink v. Garderen. Midden- meer f74.350: fa. Geertsma, Heemstede f76.900; Kon. Mij. We genbouw N.V., Leeuwarder» f79.8'00; J. M. Samsom. Oegstgeesf f80.000: Aann. bedr. Van Veurd'e en te Beest. Heemstede f83.500. Begroting f80.000. De gunning is aangehouden. II. Het verbreden en recon strueren van dP Zeugweg: Aann. bedr. P. Daalder. Alkmaar f59.859: J. M. Samsom. Oegst- geest f65.770: M. Geertsma. Heemstede f67.500; fa. Wassink v. Garderen Middenmeer f68770; N.V. N.B.M.Zaandam f70520; Aann. bedr. van Veurde en te Beest, Heemstede f72.500: fa. G. W. Polderman N.V.. Spaarndam f73.987. Begroting f73.000. Gun ning aangehouden. VINCERHOEDT ONGESLAGEN KAMPIOEN DRIEBANDEN De Belg Vingerhoed® is, als enige ongeslagen speler, eerste in het eindklassement en heeft zijn titel geprolongeerd. Dat ook werkelijk de sterkste van het achttal heeft gezegevierd, blijkt uit het feit dat Vingerhoedt ge speeld heeft met een algemeen gemiddelde van 1.023, een nieuw Europees record. Tweede in de eindrangschik king is Tiedtke, derde Broekhui- ien en vierde Siguret. Zij heb ben allen 10 matchpunten, maar Tiedtke's moyenne is het gun stigst. Al was deze wedstrijd voor het competitieverloop niet meer be langrijk. beide ploegen stelden er toch een eer in te winnen. In een gelijk opgaande strijd was Meervogels de gelukkige win naar. Voor de rust was het veld spel van Limmen beter verzorgd dan bij de gasten, waardoor Lim men in de meerderheid was. De afwerking van de aanvallen was echter minder goed. De Meer- vogels-keeper die een betrouw bare indruk maakte, wist dan ook op rustige wijze deze aanvallen te onderscheppen. De weinige goede Meervogels aanvallen wa ren echter niet van gevaar ont bloot en enige malen suisde de bal rakelings voor langs het hei ligdom van Haanraads. In de tweede helft wist Meervogels door enthousiast spel de balans in evenwicht te houden en gingen de aanvallen gelijk op. De beide verdedigingen waren echter de aanvallers goed de baas. 5 minu ten voor het einde viel de beslis sing. Toen kreeg Meervogels een vrije trap te nemen; de bal kwam op de juiste manier voor het doel en de opspringende Putter wist deze voorzet op uitstekende wijze in de uiterste hoek te koppen. Hiermede was het pleit beslecht. R. K. LANDDAG HOLLANDS NOORDERKWARTIER Als opvolger van notaris Pinx- ter is in het comité van de R.K. Landdag „Hollands Noorderkwar tier" gekozen mr. H. Jul. Knu- wer, advocaat en procureur te Den Helder. Dit jaar zal de Landdag te Heerhugowaard worden gehou den. Het ligt o.m. in de bedoe ling dat Z.H.Exc. Mgr. Hansen, coadjutor van het Bisdom Roer mond, zal komen spreken over de emigratieproblemen. Zaterdag werd in Culemborg een bijeenkomst gehouden van afstammelingen van Jan van Riebeeck. Ongeveer 450 perso nen kwamen in de Barbarakerk bijeen ter herdenking van hun voorvader. Nadat gezamenlijk de koffietafel was ge bruikt, werd door de ambassadeur van Zuid-Afrika in Neder land, de heer P. 1. Hoogenhout, ter heropening van de ten toonstelling „Zuid-Afrika 300 jaar" een korte toespraak ge houden. Onze foto toont de heer Hoogenhout tijdens zijn rede. In het, dezer dagen verschenen jaarverslag van de Federatie van V.V.V.'s in Noordholland boven het Noordzeekanaal wordt 't jaar 2651, commercieel gezien, bevre digend genoemd. De belangstel ling in touristische kringen voor dil gewest bleef toenemen. Het dagbezoek concentreerde zich ook in de badplaatsen van Texel, in Bergen en Egmond aan Zee in sterkere mate. In het hoofdsei zoen waren de badplaatsen zelfs uitverkocht. In het belang van de vacantiegangers zowel als in dat van de ondernemers wordt va- cmtie-spreiding warm aanbevo len en het wordt betreurd, dat dit idee nog lang niet overal, vooral niet in bedrijfskrinqen, ingang heeft gevonden. Meer bezoek Het kamperen in dit gewest HOORN In de Witte Engel hield de vereniging van oud leerlingen der Rijkstuinbouwschool te Hoorn haar jaarlijkse ver- enigingsdag, die zoals gewoonlijk uitstekend geslaagd mag wor den genoemd. En dat betrof niet alleen de gezellige avond, doch ook speciaal ditmaal de ochtendbijeenkomst, die door de lezing var Ir. Hartman en de daarop aansluitende Amerikaanse ge luidsfilms een apart tintje kreeg, dat door de aanwezigen op hoge prijs werd gesteld. P seling en het aanleggen van ter rassen. Het was ruim half één, toen een dankbare voorzitter de Boer de inleider hartelijk dank kon zeg gen en daarna zijn medeleden Detho-waarts kon sturen. De feestavond. Om half acht kwamen de reu- nisten bijeen in de zaal van café de „Witte Engel" om met de tra ditionele gezellige verenigings avond de dag te besluiten. De voorzitter de heer K. de Boer riep in zijn openingswoord een bijzonder woord van welkom toe aan het vocaal ensemble „Hoorns Eerst was er een vergadering geleid door voorzitter K. de Boer, waarop aanvankelijk heel weinig oud-leerlingen van hun belang stelling blijk gaven, maar al naar mate de vergadering vorderde, druppelden gestadig leden bin nen en bij de aanvang van de lezing van Ir. Hartman kon men toch wel van een flinke opkomst spreken. Er was daarvoor natuurlijk de gewone gang van zaken gevolgd, zoals dat op vergaderingen ge bruikelijk is. Er werd geopend, er werden jaarverslagen voorge lezen, de penningmeester, de heer Gutter kreeg een compliment van de heren van dé Kascommissie voor zijn goed beleid, een nieuwe kascontrolecommissie werd geko zen, waarvoor de heren Mantel en Vlam werden uitverkoren en de begroting voor het komende jaar werd goedgekeurd. En pas sant kon de vergadering zich unaniem verenigen met een voor stel tot contributieverhoging tot f 3.en er werd afscheid geno- mën van penningmeester Gutter, die wegens drukke werkzaamhe den het bijltje erbij neerlegde. Ook de verkiezing van de be stuursleden verliep vlot. De he ren v. Kampen, Balk, Gutter, Rid der en Kloosterman kregen het vertrouwen van de aanwezigen en kunnen dus nu hun beste krachten aan de vereniging wij den. Daarna werd het zomerpro- gramma besproken en de tongen kwamen los bij de buitenlandse reis naar Brunswijk, die naast vele binnenlandse excursies was uitgestippeld. Het zou ons te ver voeren meer over dit zomerprogramma te schrijven, dan dat ditmaal het Proefbedrijf Geestmerambacht, de Lelieproefvelden te Leeuwarden, het I.T.T. te Wageningen en een een daagse bodemexcursie daarin zijn opgenomen. Het kan dus weer interessant worden Ir. Hartman. Interessant was ook in hoge mate de lezing van de heer Hart man, die op heldere wijze het grondgebruik door de eeuwen been, aan zijn toehöorders ont vouwde. Hij belichtte dit op een dergelijke manier, dat de hele vergadering meeleefde met de moeilijkheden, die kunnen ont staan bij de roofbouw, die het gevolg is van de winzucht die er nu nog leeft onder bepaalde groe pen van landbouwers in de V.S. Hij voerde ons Uit de Oudheid naar de hedendaagse tijd, besprak de funeste gevolgerr van water- en wind-erosie, die het gevolg zijn van de -<---»1-«ei-de manier, waarop de mens omsprong met de te zijner besriiikking staande cul tuurgronden. De films, die daarna volgden, waaronder één over de Tennessee- vallei, gaven een prachtig beeld van de methoden, die in Amerika gebezigd werden om deze erosie tegen te gaan. De herbebossing de indamming van de rivieren, die massa's vruchtbare grond naar zee slepen, het horizontaal ploe gen op de heuvels, de vruchtwis DE ZINCENDE ZUSJES Donderdag 22 Mei a.s. (Hemel vaartsdag) presenteert het Ned Theaterbureau uit Den Haag een overweldigende show-revue in het Gulden Vlies te Alkmaar. Het uitgebreid programma vermeldt o.a. het optreden van „De Zingende Zusjes" van Radio Luxemburg en Brussel, de Bel gische Clown „Pierke", de ac cordeon-virtuozen „The Hama's" en als extra het langzamerhand algemeen bekend geworden Trio Annie de Moor. Het populaire amusementsorkest „The Flying Dutchman" o.l.v. Mathieu Miens zorgt voor de algemene muzikale omlijsting. Hèt staat wel vast dat de Zin gende Zusjes Donderdagavond kunnen rekenen op een uitver kocht huis. Kamerkoor" dat onder leiding van de heer W. Talsma een groot ge deelte van de avond zou verzor gen. Zij zijn hierin zeker ge slaagd. De temperamentvolle Ita liaanse liedjes en de slepende Franse chansons werden met een sublieme toonzuiverheid ten ge hore gebracht. Enthousiast waren de aanwezigen echter over de droefgeestige negro-spirituals. De prachtie nuances die het koor nu eens zacht, dan weer aanzwellend tot een crescendo in de gezangen wist te leggpn, in een zaal waar men de rook wel snijden kon, bewezen dat het ensemble over prima stemmenmateriaal beschikt. Van de muziekfilms was vooral het Ave Maria van Schubert on vergetelijk. Na de pauze werd de hoofdfilm gedraaid: „Jacaré" vervaardigd onder leiding van de bekende ontdekkingsreiziger Frank Buck die ons bracht naar de groten deels' nog onbekende en uitge strekte gebieden van de Amazone in Brazilië. Men heeft kunnen genieten van de prachtige natuur opnamen in het woeste oerwoud. Wij konden ons echter niet aan de indruk onttrekken dat de film, wat de tamheid van de „wil de" dieren betreft, in een dieren tuin is opgenomen. WASSENAAR. Na een plech tige H. Mis van Requiem in de kerk van de H. Willibrordus te Wassenaar werd Zaterdagmorgen in het familiegraf op de R.K. Be graafplaats aldaar het stoffelijk overschot bijgezet van mr. E. F. M. J. Baron Michiels van Ver- duynen, in leven Nederlands am bassadeur bij het Hof van Sint James. De belangstelling bij deze uit vaart was zeer groot. Onder de aanwezigen werden onder meer opgemerkt mr. G. C. D. Baron van Hardenbroek, opperceremo- niemeester van H.M. de Koningin en grootmeester van het Huis van Hare Majesteit, die het Konink lijk Huis vertegenwoordigde; le den van het corps diplomatique, de directeur van het Kabinet der Koningin, mejuffrouw mr. M. A. Teilegen; de secretaris van het Kabinet der Koningin, Jhr. mr. W. F. Roëll, de minister van bui tenlandse zaken, mr. D. U. Stik ker; de secretaris-generaal van het departement van buitenlandse zaken, dr. H. N. Boon; de direc teur-generaal van de afdeling Politieke Zaken, Jhr. O. Reuch- lin; de chef van de directie Bui tenlandse Dienst, de heer Ch. J. N. Danbanton en mr. J. Visser, chef van het Kabinet en het Protocol. Onder de bloemstukken bevond SENAATSVERKIEZINGEN IN FRANKRIJK In verband met de senaatsver kiezingen in Frankrijk zijn thans onofficieel de uitslagen bekend geworden voor 138 zetels, waar onder alle 124 van candidaten in Frankrijk zelf. De stand luidt: gaullisten 26, communisten 14, socialisten 19, radicalen 30, volksrepublikeinen 12, gematigd conservatieven 36, partijlozen 1. De gaullisten zouden, volgens niet-officiële berekeningen, 7 ze tels verloren, de conservatieven 6 gewonnen hebben. Overigens zijn er geen verrassingen. Van de 114 senatoren, die zich her kiesbaar hebben gesteld, hebben 94 hun zetels behouden. 20 uit slagen uit overzeese gebiedsdelen zullen vandaag bekend gemaakt worden. De resterende drie niet eerder dan over een week of wellicht nog later. zich een krans van aronskelken met een rood-wit-blauw lint van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bcrnhard. Op dit lint ston den de letters J.B. Ook was er een krans van minister Stikker. Na de H. Mis van Requiem, waarbij vele autoriteiten aanwe zig waren, werd onder zwaar klokgelui de kist grafwaarts ge dragen, waar kapelaan van Vliet de absoute verrichtte. Daarna sprak minister mr. D. U. Stikker een afscheidswoord. Tenslotte sprak namens de fa milie de burgemeester van Maas tricht, mr. W. Baron Michiels van Kessenich, een woord van dank, waarbij hij in de eerste plaats de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin en minister Stikker de grote erkentelijkheid van de fa milie voor de betoonde belang stelling betuigde. nam grotere vormen aan. De in teresse voor de bloemenvelden nam toe, evenals die voor de bloeiende boomgaarden in de Beemster en de Bangert. De Alk- maarse kaasmarkt blijft voor de tourist nog steeds 'n evenement. Watersportliefhebbers toonden 'n groeiende belangstelling voor het Alkmaardermeer, maar vooral voor Hoorn, dat met biina 1000 touristenschepen in het afgelopen jaar de kroon spande. Er bleek ook meer belangstelling voor Den Helder te zijn, mede dank zij de prettige samenwerking van de plaatselijke VVV met de Marine autoriteiten. Verder trokken de Wieringermeer. de Afsluitdijk, de markten te Schagen en Pur- merend en de Zaanstreek steeds meer bezoekers. Steun van Overheid Bii de Federatie waren in 1951 27 V.V.V.'s aangesloten. Aan 13 daarvan werden door de gemeen tebesturen subsidie verleend. De Kamers van Koophandel te Alk maar, Hoorn en de Zaanstreek subsidieerden de Federatie even eens. De samenwerking met de Provinciale V.V.V.'s van Gronin gen en Friesland resulteerden in de uitgave van een folder in de Zweedse en Deense taal. Door middel van bolders werd ook spe ciale aandacht gevestigd op het 'nollengebied in Noordbolland, dat een nog grotere belangstelling verdient, ook al trok het meerde re touristen dan voorheen. Bijzondere activiteiten Een coördinatie-nlan van ver schillende plaatselijke organisa ties, ter stimulering van de pro- praganda voor de Alkmaarse kaasmarkt, is nog niet tot stand eekomen. Belangrijke evenemen ten waren voor de V.V.V.'s de iniinenveegdag in Den Helder en liet Bloemencorso te Bergen. Aan de directie van de N.S. werden op een speciale vergadering, be leed door d" Kamer van Koop handel te Hoorn, wensen t.a.v. het railverkeer in Noordholland kenbaar gemaakt. TOT W.-EUROPESE DEFENSIE BONN. Bij de onderhande lingen over de verdeling van de West-Duitse financiële bijdrage tot de Wcst-Europese defensie heeft de West-Duitse minister van financiën, Schaeffer, de ge allieerde hoge commissarissen Zondag een nieuw plan voorge legd, dat van Duitse zijde als „constructief" werd gekenschetst. Het zou hopelijk tot een op- lossing van de bestaande moei lijkheden leiden, aldus werd ver klaard. Een woordvoerder van de rege ring wilde geen bijzonderheden van het voorstel onthullen, doch heeft gezegd, dat de hoge com missarissen beloofd hebben het onmiddellijk en zorgvuldig te zullen overwegen. BIJEENKOMST VAN ZES WEST-EUROPESE MINISTERS LONDEN 17 Mei (Reuter) De ministers van Buitenlandse Zaken der zes West-Europese sta ten (waaronder Nederland), die betrokken zijn bij de besprekin gen over het vormen van een Europees leger, zullen vandaag te Parijs bijeenkomen. Vervolgens zullen besprekingen worden ge houden tussen diplomatieke ver- tegwoordigers van Groot-Brittan- nië, Frankrijk, de Verenigde Sta ten en West-Duitsland. Op dit samenstel van diplomatieke be sprekingen zal worden uitge maakt of West-Duitsland al dan niet in de tweede helft van 1952 tot herbewapening zal overgaan, zulks in het kader van de Euro pese verdedigingsgemeenschap. Ongetwijfeld geïnspireerd door het succes van haar zustervereni ging doet Forward alle moeite om uiteindelijk eens tot een com binatie te komen weike een con stante vorm zal weten te berei ken. De uitnodiging van K.V.V., de club die als nummer 2 onder Ra- piditas eindigde met maar twee punten minder, werd dan ook gaarne aanvaard voor het volgen de proefelftal. De Vries v. Baar Baas Ch. Zandbergen Cl. Zandbergen W. Pieterse Hart L. Zandbergen H. Pieterse Biezen v. d. Pol Wegens blessure kon Renckens niet worden opgesteld. Het was aan te zien dat For ward nog wat moest inspelen. Doordat de Forward-defensie niet steeds resoluut wegwerkte en mede door het uitvallen na een kwartier van Van Baar, waarvoor G. Lieshout inviel, waren de gast heren gevaarlijker dan de zwart- wittcn, doch allengs ging het be ter. Doelpunten bleven echter uit. Na de thee zou het beter gaan. Het liep steeds vlotter in de For- ward-gelederen en mede daar K.V.V. inzag dat Forward zou gaan winnen ontwikkelde zich allengs een strijd als ging het om de hoogste inzet. De Forward aan valsleider ontpopte zich als een uitstekend speler, verdeelde het spel goed en gaf zijn binnenspe- lers kansen waarvan Hart aan stonds een goed gebruik zou ma- alle er ken. Temeer daar het in linies uitstekend klopte en zeer ijverig werd gespeeld, kreeg Forward een zeker overwicht. Bij een harer aanvallen knalde Biezen tegen de lat. De terug springende bal kopte L. Zand bergen onhoudbaar in (01). Vinnig sloeg K.V.V. terug en reeds binnen vijf minuten zag de K.V.V. linkerwenk kans om door te breken en de stand gelijk te maken (11). Forward echter bleef haar goede spel behouden en wanneer W. Pieterse een verre pass naar Zandbergen geeft, laat deze de bal listig doorglijden naar Hart die met een strak laag schot de uitstekende K.V.V. doelman pas seert (12). De Forward machine draait op volle toeren en telkens weer rol den haar aanvallen op de hechte K.V.V. defensie aan. Bij een van haar aanvallen- speelt de zwaar - gedekte L. Zandbergen op Hart terug en opnieuw treft een kogel doel (1—3). K.V.V. zet er nu alles op om de achterstand te verkleinen en zowaar gelukt dit wanneer de Vries vallend een bal uit doel slaat en er voor zijn doel een scrimmage ontstaat waarbij dc bal eerst nog van de paal terug komt doch daarna via dc banden van Lieshout in het doel ver dwijnt (23). Er zijn nog 10 minuten te spe len. K.V.V. wil de gelijkmaker forceren doch dit zou haar nood lottig worden want als Hart een verre bal ophaald, weet hij de gehele K.V.V. defensie te pas seren, doelman incluis (24). Met deze stand kwam het einde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5