Twee straaljagers neergestort Adenauer boekt overwinning Ingelopen crediet premiebouw met 35 millioen aangevuld Aori de vooravond van het Eucharistisch Congres ZAAK-WESTERLING décor van moordaanslag? HARINGVLOOT kiest zee vanaf drie uur vandaag tTS INTENTIE Oorzaak onbekend Europees leger word* een feifr VAMPI RE-STRAALJAGERS DEMONSTREREN VANDAAG DAGBLAD VOOR ALKMAAR Jeugdige piloten jammerlijk om het leven gekomen Stoutmoedig plan-Spaak voor morgen Socialisten niet geslaagd in blokkering vredescontract Ook 50.000 woningen in 7952?j Rijksbemiddelaars willigden deel van loonverlangens in costuums kolossale portcolberts sff icrï Ions nten 'atfaa/ eluding: deding: ikleding: EN OMGEVING ZWARTE DAG VOOR MILITAIRE LUCHTVAART Nieuwe agressie van de communisten? Weer twee vliegers verongelukt Voorbereidingen in Barcelona Oppositie vecht tot bittere einde Minister In 't Veld voerde tempo op De overval op luit.-kol. Harjono Voorwaardelijke straf voor Fonteyn Geen beslissing in gijzelingszaak Luchtvaartfeest in Leeuwarden m 45 ruuMS. ortering, kam- 1 en pinhead- 108.75 128.75 SWAGGERS, modellen I 89.75 108.75 II-rij en I-rij 15 68.— 89.— ;eiten 128.— 148.— ?rote sortering, ins 75 36.75 49.75 keuze uit 75 17.90 29.— 32.50 39.75 korte broek 29.— 38.— OPKNOOP- af 6.75 LKKEN Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 24 Mei 1952 46e Jaargang No. 12483 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, «el. 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, teL 459 K 2240 (Eigen berichtgeving) De vliegbasis Leeuwarden is gisteren wel zwaar getroffen en met haar de militaire luchtvaart in ons land en ons gehele volk. Twee Meteor-straaljagers zijn verongelukt, het ene stortte bij Terschelling neer, het andere in de Maarnse bossen. De piloten van beide toestellen kwamen jammerlijk om het leven. Gistermorgen te omstreeks tien uur stortte een Meteor-straaljager neer boven de Waddenzee, onder Terschelling in de Meep, ten Zui den van Midsland, op ongeveer 500 meter van de vissersboot HA 20. De schipper van dit Harlinger vaartuig was niet in staat redding te bieden. Intussen zat men op de basis Leeuwarden in angstige spanning omdat het radiocontact met het toestel, dat van schiet oefeningen op de Vliehors terug keerde, plotseling was verbroken. Het vissersvaartuig bracht zeker heid over het tragische lot van de piloot, de 25-jarige 2e lt. vl. Gerrit R. Eecen, afkomstig uit Bergen (N.H.). Verschillende red dingsboten voeren uit en men markeerde het vliegtuigwrak, dat ongeveer twee meter onder zee ligt, met een wrakboei. Het toe stel is in twee stukken gebroken. De kans op het lichten van het wrak wordt zeer aannemelijk ge acht. LUXEMBURG Paul Henri Spaak heeft Vrijdag op het con gres van de Europese beweging verklaard niet geheel gekant te zijn tegen het voorstel van Eden om de 15 landen van de Raad van Europa te verenigen met die van het Europese leger en die van de kolen- en staalgemeen schap. Spaak verklaarde echter een „stoutmoediger" plan te bezitten volgens het welk tegen het ein de van dit jaar de oprichting van een Europese statenbond van 6 landen een voldongen feit zou zijn. Dit ontwerp, dat in de kringen der Europese beweging bekend is onder de benaming „Plan Spaak", heeft reeds de instem ming verkregen van de Franse, Duitse, Italiaanse en Benelux- afgevaardigden in de Europese beweging, hoewel de Duitse af vaardiging op het congres aar zelde deze nieuwe formulering goed te keuren. Morgen worden in 2400 Zuid- Italiaanse steden gemeenteraads verkiezingen pehouden. Verkie zingen op zo grote afstand inte resseren ons doorgaans maar matig, doch die van morgen gaan iedere Katholiek een beetje aan. Want morgen wordt beslist of home, stad van Christus' Ste dehouder op aarde, in de komen de jaren onder communistisch bewind zal staan of niet. Heel de Katholieke wereld zal de Italiaanse stembusstrijd van morgen ,met ingehouden adem volgen. Er staat veel op het spel en in de grote gemeenschap van de Kerk kan de ene niet onver schillig blijuen voor de gevaren die de ander bedreigen. Voor wie werkelijk gelooft in de wonder bare werking der genade, zal het morgen niet moeilijk zijn, de strijd om de macht die Christen dom en Communisme in Rome strijden tot intentie te maken van zijn gebed. Een andere Meteor stortte gis termiddag om kwart over twee neer in het dichte hos, enkele kilometers buiten de bebouwde kom van Maarn. Deze Gloster Meteor, eveneens behorende tot de vliegbasis Leeu warden, was kort tevoren opge stegen van het vliegveld Soester- berg. De piloot van het toestel, de lt. vl. v. d. Berge uit Bussum, kwam om het leven. Een brand die ontstond toen het vliegtuig was neergestort, is door mariniers uit Doorn, die in de nabijheid oefeningen hielden, gedoofd. Het AMERIKA WAARSCHUWT! WASHINGTON, 23 Mei (A.P.). Tien dagen geleden heeft de Amerikaanse regering een waar schuwing doen toekomen aan zestien landen, die troepen op Korea hebben, om op hun hoede te zijn voor mogelijke nieuwe „communistische agressie" in het Verre Oosten. Het departement van Buiten landse Zaken, dat dit vandaag wereldkundig maakte, zei, dat ge neraal Ridgway in zijn rede voor het Congres met nadruk op die mogelijkheid had gewezen. lichaam van de piloot werd op enige afstand van het vliegtuig wrak totaal verminkt aangetrof fen. Het staat wel vast dat het toestel vlak voor of op het mo ment van de aanraking met de grond is geëxplodeerd. BIJ BOTSING TUSSEN TWEE THUNDERJETS ZEELAND (N.B.), 24 Mei. Tijdens een oefening zijn in de afgelopen nacht twee Thunderjets van de vliegbasis Volkel door onbekende oorzaak in de lucht met elkaar in botsing gekomen boven het Noordbrabantse dorpje Zeeland bij Mill. De inzittenden twee ervaren vliegers kwa men om het leven. Het zijn de 32-jarige kapitein-vlieger M. A. Muller uit Uden (N.B.), comman dant van een der op Volkel ge- stationneerde squadrons en de eerste luitenant vlieger jonkheer L. N. van de Maesen de Sombreff uit Nijmegen. Ook hij stond bekend als een ervaren Thunder jetvlieger. Hij zou binnenkort naar Korea ver trekken. Jhr. van de Maesen de Sombreff was 29 jaar. Kapt. Muller was gehuwd en had een kind. Luit. vlieger van der Maesen de Sombreff was on gehuwd. De toestellen stortten brandend in een bos nabij Zeeland neer Volgens de politie in Zeeland zijn tot nu toe slechts de wrakstuk ken van een toestel gevonden Ook heeft men het lijk van een der vliegers nog niet ontdekt. Tengevolge van het neerstorten der Thunderjet ontstond een kleine bosbrand, die spoedig was bedwongen. De premier van India Nehroe begroet op het vliegveld van Willingdon de koning van Nepal (links), die een particulier bezoek komt brengen. BARCELONA Morgen begint in het oude fraaie Barcelona, de sprookjesachtige millioenenstad, de trots van Spanje, het 25ste Internat. Eucharistische congres. Het is bijkans ondoenlijk, om in het kort de eerste indrukken te geven van wat Barcelona aan voorbereidingen voor het con gres heeft getroffen. Maar men kan het samenvatten in één woord: „machtig". Om een voorbeeld te noemen, het plein Pius XII. In Maanden lange voorbereidingen heeft men BONN Kanselier Adenauer heeft een overwinning behaald op de oppositie, welke hem door een lang algemeen debat over de inhoud van het vredescontract had willen verhinderen dit Maan dag a.s. te ondertekenen. Hij gebruikte de meerderheid waarover hij in de Federale Bondsdag beschikt om het voor stel te doen verwerpen tot het (Van onze parlementaire redacteur) De regering heeft besloten om ten behoeve van de woningbouw 35 millioen extra beschikbaar te stellen. Dit bedrag zal nog nader moeten worden verdeeld over de oorlogsschade-sector en die van de p.emiebouw. Voor de verbetering van de woningen is een extra bedrag van drie millioen uitgetrokken. Deze mede delingen deed minister In 't Veld op een gisteren gehouden pers conferentie. De werkloosheid in het bouw bedrijf is gedaald van 41.000 tot 26.000 man. Hoewel hieronder ook 7400 - grondwerkers zijn en 3500 die uit andere hoofde niet direct tot de bouwvakarbeiders kunnen worden gerekend, wilde de minister toch niet verdoeze len, dat een grotere daling ver wacht was. Het toekennen van premies heeft het departement, zoals be kend, enige dagen geleden voor lopig moeten stopzetten. Minis ter in 't Veld wees er in dit ver band op, dat thans de verwach ting gerechtvaardigd is, dat het aantal voltooide woningen voor '52 de 50.000 dicht zal benaderen. Maar om het zover te krijgen was het nodig om in de eerste maanden van het jaar de bouw van zoveel woningen, als maar enigszins mogelijk was, te doen aanvangen, met name wat de premiebouw betreft. Daarom 's GRAVENHAGE. Betreffende de mislukte moordaanslag op de Indonesische militaire attaché, luitenant-kolonel Harjono, vernemen wij r og het volgende- In justitie-kringen houdt men rekening met een mogelijk verband tussen deze aanslag en hel feit, dat mr. Besar, de schoonvader van luit.-koL Harjono, die onlangs met papieren betreffende de zaak-Westerling uit Indo nesië naar Nederland is gekomen, in het huis van de militaire attaché logeerde. Op het ogenblik van de moord aanslag waren bedoelde papieren evenwel elders, namelijk in de safe van het Hoge Commissa riaat. De politie heeft ondertus sen de vingerafdrukken gevon den van de daders. Luit.-kol. Harjono is niet ern stig gewond. De daders waren vermoedelijk Nederlanders, al thans van Nederlands type en spraken beschaafd Nederlands. Een van hen droeg een speldje van de republiek der Zuid-Mo- lukken. De raadslieden van Westerling achten het uitgesloten, dat Wes terling bij de moordaanslag be trokken zou zijn. heeft de minister tijdelijk afge zien van de verdeling van het beschikbare crediet over twaalf maanden. Dientengevolge werd in de afgelopen maanden al voor de bouw van ongeveer 12.000 woningen een premie toegezegd. Doorgaan in dit tempo was ech ter niet mogelijk, omdat dan het crediet binnen enkele maanden zou zijn uitgeput. Met de extra 35 millioen, waarvoor een sup plementaire begroting zal worden ingediend, hoopt de minister nu weer uit de moeilijkheden te zijn. (Vervolg oag. 3.) Het Haagse gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak- Fonteyn: Het Hof achtte bewe zen, dat de 52-jarige gepension- neerde sergeant-konstabel van de Koninklijke Marine A. H. F. Fonteyn uit Amsterdam zich heeft schuldig gemaakt aan smaadschrift. In een brochure had hij ge steld dat enige Marine-artsen hem in 1933 opzettelijk en tegen beter weten in voor de dienst bij de Koninklijke Marine hebben afgekeurd wegens bronchiale asthma, ofschoon hij geen licha melijke afwijkingen vertoonde. Fonteyn was tot de uitgifte van deze brochure overgegaan omdat hij 17 jaar lang gerugge- steund door verklaringen van doktoren en professoren vruch teloos tegen de afkeuring had geprotesteerd. Het Hof Eet hem niet toe t°t het bewijs van zijn stelling zoals hij had gevraagd. Fonteyn werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. De Pro cureur-generaal had bovendien een boete van honderd gulden geëist. Fonteyn heeft terstond lieroen in cassatie aangetekend. (Hij acht zich niet strafbaar be roept zich on art. 261 wetboek van strafrecht, laatste alinea en blijft van mening dal hii tot het bewijs van het zijnerzijds beoogde algemeen belang moet worden toegelaten). UITSPRAAK OVER RAMP „KONINGIN JULIANA" FRANKFORT De uit drie man bestaande Amerikaanse raad van deskundigen, die een onder zoek heeft ingesteld naar de om standigheden waaronder het viermotorige „D.C.-6"-toestel van de K.L.M. „Koningin Juliana" waarmee het koninklijk paar de reis naar de Ver. Staten zou heb ben gemaakt, op 22 Maart j.l. te Frankfort is verongelukt, heeft Vrijdag uitspraak gedaan. De raad, die in zijn onderzoek, dat twee maanden heeft geduurd, is bijgestaan door Nederlandse luchtvaartdeskundigen, heeft Vrijdag meegedeeld geen oor zaak voor de ramp te hebben kunnen vinden. houden van een aan de onderte kening voorafgaand debat. Dit voorstel werd in de allereerste plaats gesteund door de sociaal democraten, die tegen herbewa pening en het vredescontract ge kant zijn. Aldus werd de weg voor Adenauer vrij om Maandag het contract met de ministers van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten te tekenen. Vervolgens be geeft hij zich naar Parijs om het verdrag voor het Europese leger te tekenen. Hiermee is de strijd over het contract en over het Europese leger nog niet gewonnen. Beide verdragen moeten door het par lement worden geratificeerd. En de socialisten hebben ver zekerd, dat zij tot het bittere einde zullen vechten om ratifi catie te verhinderen, zelfs indien de laatste beslissing voor het opperste gerechtshof zou moeten vallen. ZES LANDEN ZIJN HET EENS STRAATSBURG Zes West-Europese landen zijn gisteravond gereedgekomen niet hun verdrag om hun na tionale legers samen te smel ten tot één enkele Europese defensiestrijdmacht ten dienste van de Noord-Atlantische ge meenschap. De Franse minister van bui tenlandse zaken Robert Schu- man maakte bekend, dat Frank rijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxem burg het tijdens een bijeen komst van vier uur in het Mai- son de l'Europe te Straatsburg met elkaar eens geworden wa ren. AMSTERDAM - Gisteren heeft het Amsterdamse gerechtshof de zaak van de Zaanse redacteur van het Vrije Volk, de heer A. H. Hommerson, die zich nog in gijzeling bevindt, in hoger be roep behandeld. Na het verhoor en het pleidooi heeft de procu reur-generaal gisteren verlenging van de gijzeling gerequireerd. Het Hof heeft nog geen beslis sing genomen. vooreerst deze enorme ruimte aangelegd. Daarop is dan een reusachtig 'altaar verrezen, dat niet alleen op het plein zal te zien zijn, maar reeds van verre zichtbaar is. In het middelpunt van het plein is een 35 meter hoog kruis opgericht, dat naar men zegt van staal is, doch dat nu geheel en al uit rode en witte bloemen bestaat en met veelkleurige zijde is bekleed. Op het plein vindt men nu reeds de platvormen gedeeltelijk gereed. Maar er wordt nog hard ge werkt, zoals overal in de stad in kerken, op pleinen, in straten, want de Spanjaard houdt van alles op het laatste nippertje. De hotelruimte is allang vol geboekt. Trouwens de regering heeft de commissie tot voorberei ding van het Eucharistisch con gres alle volmachten gegeven en alle logiesruimte in beslag ge nomen. De radio-omroepen van de ge hele wereld zijn ook vertegen woordigd door verslaggevers van vele nationaliteiten. Paul de Waart van de K.R.O. zal de luis teraars in Nederland op de hoog te houden. Nederlandse deelname In de loop van de week zijn reeds een aantal deelnemers aan het Eucharistisch Congres naar Barcelona uit hun vaderland ver trokken. De grote groep van deelnemers vertrekt aan het ein de van de week. De officiële Ne derlandse delegatie vertrekt Zon dag 25 Mei van het Centraal Station te Amsterdam om 10.09 uur. Er worden ongeveer 150 deelnemers uit Nederland in Barcelona verwacht. Velen hier van reizen per eigen wagen of via omwegen naar Barcelona. De officiële groep is ongeveer 50 personen groot. Onder hen bevinden zich Z. H. Exc. Mgr. Alfrink, Bisschop Coadjutor van Utrecht en Mgr. Albers O. Carm„ Bisschop van Malang. 's GRAVENHAGE. Vanaf drie uur vanmiddag zullen vanuit Scheveningen, IJmuiden, Vlaardingen, Katwijk en andere plaat sen ruim honderd loggers ter haringvangst uitvaren. Maandag middag gaan de eerste schepen aan schot. De door het College van Rijksbemiddelaars getroffen bindende regeling is aan een aantal verlangens van de vissers tegemoetgekomen, maar be vredigde hen niet geheel. Zij besloten echter niet tot staking over te gaan, omdat deze niet tegen de reders maar tegen de regering gericht zou zijn geweest. In de nieuwe regeling is het gegarandeerd weekinkomen van de matroos van f 41.— tot 50. verhoogd onder handhaving van het thans geldend besommings percentage. De teelt wordt t.a.v. de berekening van deze garantie voortaan in drie perioden ge splitst. De vacantie wordt be paald op een dag per gevaren maand. Voor elke volle vacan- tiedag wordt een vacantietoeslag ingevoerd van een halve dag ga rantieloon. De uitkeringsduur voor de ziektegeldregeling is van 36 tot 52 weken verhoogd, die voor t.b c. van 36 tot 156 weken. Tijdens een gistermorgen door de bij de Centrale Bond aange sloten haringvissers gehouden vergadering, werd een bestuurs- resolutie, volgens welke het hoofdbestuur zou worden opge dragen de besprekingen voor 'n definitieve C.A.O. Voort te zet ten, met 268 tegen 333 stemmen verworpen. Daar dit evenwel niet met twee-derde meerderheid ge schiedde zoals volgens het Bondsreglement noodzakelijk is om tot staking te kunnen over gaan en ook besloten werd niet over het houden van een referendum terzake te stemmen, betekende de verwerping van de resolutie geen staking. De haring vloot vaart uit. Nog steeds staat Leeuwarden in het teken van het grote vlieg- feest dat er in deze dagen wordt gehouden. Het is echter be grijpelijk dat de twee vliegrampen waardoor de basis Leeuwar den gisteren werd getroffen, een donkere schaduw hebben ge worpen over de Friese luchtvaartdagen. Vandaag zullen vier piloten Air Force en was gedurende de 1 Tl TA .rir.m lnn4-n4-/N irnn /Jn /inrlnff ho- van de Royal Airforce met Vam- pire-straaljagers demonstreren. Dit team, dat dan voor de tweede keer in het publiek op treedt, is het resultaat van de gewone „aerobatics"-formatietrai- ning zoals alle piloten van de tweede T.A.F. ondergaan. Het team van het 94e squadron werd voor deze demonstratie gekozen, omdat het een kenmerkend voor beeld is van het trainingspeil, dat door het Commando werd bereikt. Zij arriveerden gistermiddag op het vliegveld en werden o.a verwelkomd door de Engelse am bassadeur in Nederland, Nevide Buttler, de commissaris der Ko ningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, en gen.-majoor Mante. Friese meisjes boden hen zuivelproducten van de Lijempf en de Frico aan. De bemanning Luitenant-vlieger K. C. D. Ni xon, oud 28 jaar, die het team leidt, kwam in 1942 bij de Royal mm Tijdens het programma van de Luchtvaartdagen te Leeuwarden zal vandaag door de res. majoor G. Sonderman gedemonstreerd worden met de Fokker S 14, de modernste één-motorige „side- by-side" tweezitter-trainer ter wereld, ontworpen door de N.V. Kon. vliegtuigenfabrieken Fok ker. Majoor Sonderman is invlieger bil dé Fokkerfabrieken en parti culier vlieger van Z.K.H. Prins Bernhard, die, zoals men weet, vandaag ook de vliegdemonstra- ties te Leeuwarden zal bijwonen. laatste jaren van de oorlog be trokken bij de operaties in het Verre Oosten. Na de oorlog was hij ingedeeld bij de luchtmacht troepen, die de evacuatie van Nederlanders in Batavia onder steunden. Deze meest geoefende jachtvlieger heeft meer dan 2000 vlieguren. „Flying-officier" J. J. Walker, die no. 2 vliegt, kwam op 19-ja- rige leeftijd bij de R.A.F.; hij heeft iets meer dan een jaar dienst gedaan bij dit, zijn eerste, operationele squadron en minder dan 500 vlieguren als piloot. Sergeant G. Stent, oua 27 jaar, kwam bij de R.A.F. als leerling in 1942, diende vrijwillig bij het vliegend personeel gedurende de orolog en voerde als boord-me- cano 35 vluchten met zware bommenwerpers uit tegen Duits land. Hij verliet de R.A.F. na de oorlog, maar kwam terug om op geleid te worden voor piloot en zijn eerste ervaringen in deze functie doet hij op bij het 94e squadron. Sergeant S. R. Jones kwam pas bij de opleiding voor piloot in het laatst van 1948 en ook hij dient thans bij zijn eerste squa dron. Ten gevolge van het ongunsti ge weer was de belangstelling voor het vliegfeest gisteren niet groot. Vandaag zijn ook de vijf Ame rikaanse stuntvliegers The Sky- blazers gearriveerd. Niettegen staande het dodelijke ongeval, dat een der Skyblazers heeft ge troffen, waren de stuntvliegers met vijf man naar Leeuwarden gekomen. Brits-Perzische oliegeschil 9 luni behandeld 's-GRAVENHAGE De mon delinge behandeling van het Brits-Perzische geschil inzake de Anglo-Iranian Oil Company voor het Internationale Hof van Justi tie te Den Haag is bepaald op 9 Juni a.s.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1