Directie Spoorweg bouwbedrijf door commissorissen ontslagen DE KRONIEK VAN ZATERDAG Financieringsregeling oorlogsschade boerderijen Effectenhandel minstens tot Woensdag gestagneerd Woning wetbouw en onderhoudswerk SURINAAMSE DELEGATIE GAAT ONS LAND VERLATEN Directeur liet voor ƒ70.000.- woning voor zichzelf bouwen Crediet zonder renterente zonder crediet of premie Beurs houdt het been stijf Drie millioen extra Bolsjewistische misleiding Paleis op de Dam in feestverlichting Indische Missieweek Scheepsberichten Electrificatie N.S. voorlopig voltooid MINISTER OVER WONINGEN Antillen willen overleg eventueel zonder Suriname voortzetten Naar wij vernemen ZATERDAG 24 MEI 1952 PAGINA 3 MISSIE VAN HOOGWAARDIG HEIDSBEKLEDERS DOOR DE PAUS ONTVANGEN Een speciale missie van het voorberei dend, comité voor het a.s. Eucharistisch con gres te Barcelona wordt door Z.H. de Paus in bijzondere audiëntie ontvangen. Nadat de Paus de le den van de missie zijn Apostolische zegen heeft gegeven spreekt hij de beste wensen uit voor het welslagen van het werk van het comité en van het a.s. congres. (Van onze verslaggever) UTRECHT. Naar wij vernemen heelt de Raad van Commis sarissen van de N.V. Spoorwegbouwbedrijf, een dochteronder neming van de Nederlandse Spoorwegen, besloten, het direct ingaande ontslag te aanvaarden van de directeur van deze N.V., ir. S., en dat per 31 December van de adjunct-directeur, de heer B., terwijl aan de procuratiehouder, de heer St. onmiddellijk ontslag werd verleend. De aanleiding tot deze voor dit bedrijf zeer ingrijpende beslissingen is het feit, dat door de accountants dienst van de N.S. handelingen met woningen werden gecon stateerd, welke niet door machtigingen van de Raad van Com missarissen waren gedekt en welke, na nauwkeurig onderzoek, voor het merendeel ook niet achteraf konden worden gehono reerd. Het gaat hier om de bouw van twee riante woningen, eén voor de directeur in Bilthoven, kostende ƒ70.000.en eén voor een employé van het spoorwegbedrijf, de heer v. D., te Den Dolder, waarvan de kosten op ƒ54.000.zijn vastgesteld. Ir. S. heeft nadat hem ge- dit op staande voet, de tweede legenheid was gegeven zijn ont- werd het verleend per 31 De- slag in te dienen de bouw- cember a.s. De procuratiehouder som geheel voldaan. In het twee- werd op staande voet ontslagen, de geval is slechts een bedrag Over disciplinaire maatregelen van f 7000.— aan het Spoorweg' bouwbedrijf overgemaakt. Daar naast werd de aanwezigheid van een „zwarte kas" geconstateerd, waarin een aanzienlijk bedrag aanwezig was. Op aanwijzigin- gen van de accountantsdienst zijn deze gelden weer in het be drijf opgenomen. Reeds het vorig jaar had de directeur, ir. S., aan de Commis sarissen van het Spoorwegbouw bedrijf verzocht er in te willen toestemmen, dat voor employé's van dit bedrijf een tweetal wo ningen werd gebouwd. Hiertoe werd echter geen machtiging ge geven, omdat het huizenpro bleem zich allerminst tot het personeel van dit bedrijf alleen uitstrekt, maar ongeveer 3000 spoorwegmannen intens bezig houdt. Desondanks, heeft de lei ding van het bouwbedrijf twee riante villa's laten bouwen: een voor de directeur en een voor een employé, die uit Schijndel naar Maarssen was overgeplaatst en zich in Den Dolder vestigde. Toen de accountantsdienst de hiervoor gedane uitgaven in de boeken aantrof en deze niet door de statutair voorgeschreven machtigingen gedekt zag, heeft hij begin Februari de Raad van Commissarissen hiervan op de hoogte gesteld. Voorts was gebleken, dat een tweetal andere employé's gelden waren verstrekt voor de aankoop van een huls, van welke bedra gen zij over 20 jaar slechts de helft aan het bouwbedrijf dien den terug te betalen. Daarnaast werd de boven reeds vermelde aanwezigheid van een „zwarte kas" vastgesteld. Deze handelingen van de di rectie en het niet verwittigen van de Raad van Commissaris sen door andere, bij deze trans acties betrokken employé's heeft commissarissen doen besluiten handelend op te treden. De direc teur en adjunct-directeur werd gelegenheid geboden hun ontslag in te dienen. Eerstgenoemde deed MOSKOU (K.N.P.). Op de lijst der deelnemers aan de „Con ferentie der Christelijke Kerk genootschappen in de Sovjet unie voor de verdediging van de internationale vrede", die, zoals reeds gemeld is, in de afgelopen week onder voorzitterschap van de communistische patriarch van Moskou, Metropoliet Alexej, werd gehouden, paraderen ook de na men van enkele officiële verte genwoordigers van de Rooms- Katholieke Kerk. Als zodanig werden genoemd Mgr. Pjotr Strods, bisschop van Riga; Mgr. Stankevitchous, bis schop van Kowno (Kaunas); Mgr. Patras Maelis, lid van het Litause Episcopaat. Deze lijst, die door het com- jnunistische patriarchaat werd uitgegeven en in alle grote Sov jet-Russische bladen werd ge publiceerd, is een bewuste mis leiding. De genoemde geestelijken zijn geen bisschoppen der Kath. Kerk. De rechtmatige Aartsbis schop van het bisdom Kaunas is nog steeds Mgr. Joseph Skvirec- kas, terwijl het Aartsbisdom Riga onder het rechtmatig gezag staat van zijn opperherder Mgr. Anton Springevics. Beide kerkvorsten worden reeds sedert jaren door de bolsjewistische machthebbers in de uitoefening van hun her derlijk ambt verhinderd en ver blijven met hun wijbisschoppen en vicarissen-generaal óf in Sovjet-Russische gevangenissen óf in ballingschap. tegen de drie overige betrokke nen wordt nog overleg gepleegd. Anonieme briefschrijver Een goede maand nadat de Raad van Commissarissen door de eigen controledienst op de hoogte was gebracht van de bo venvermelde feiten, ontvingen de Ministerraad en de voorzitters der Kamerfracties een anoniem schrijven, waarin de aan de com missarissen reeds bekende feiten werden vermeld. Dezer dagen hebben dezelfde instanties op nieuw een niet ondertekende brief ontvangen, waarin tegen ir. F. Q. den Hollander allerlei beschuldigingen worden geuit. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van de president der N.S. bij de Justitie een aan klacht tegen de onbekende brief schrijver in te dienen. Tot opvolger van ir. S. is Woensdag tot directeur van het Spoorwegbedrijf benoemd ir. J. L. A. Cuperus, Chef van de Dienst van Weg en Werken der N.S., die in deze functie wordt opgevolgd door ir. J. Lohmann. Zaterdagavond gaat een lang gekoesterde wens van vele Am sterdammers in vervulling. Uit 42 schijnwerpers wordt dan een grote hoeveelheid licht gewor pen op het Koninklijk Paleis op De Dam, zodat de schone lijnen en vormen van het „achtste we reldwonder" ook gedurende de avonduren duidelijk aan de dag zullen treden. Ter gelegenheid van de ope ning van de nieuwe Amsterdam Rijnverbinding heeft 't hoofd stedelijk gemeentebestuur op dracht tot het aanbrengen van deze verlichting gegeven. Tot 15 Juni a.s. wordt zij elke avond onstoken. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN MAASTRICHT Door de douane te Vaals werd een Bel gische auto aangehouden. In een geheime bergplaats werd 20 kilo koffie gevonden, bestemd voor Duitsland. Auto en koffie wer den in beslag genomen en de Belgische bestuurder werd ge arresteerd. 's GRAVENHAGE. In de Staatscourant is een beschikking van de minister van Financiën gepubliceerd, waarbij de finan- cïerings- en premieregeling oorlogsschade boerderijen is vast gesteld. In deze regeling wordt een nadere uitwerking gegeven van de financiële tegemoetkomingen, die kunnen worden ver strekt boven de reeds verleende bijdrage naar de waarde per 9 Mei 1940 voor de herbouw of het herstel van boerderijen, die tijdens de oorlog beschadigd of geheel verloren zijn gegaan. Voor de onder deze regeling vallende boerderijen zal de fi nanciering van de herbouw of het herstel nu als volgt plaats vinden: Naast de reeds verleende bij drage naar de waarde per 9 Mei 1940 zal de belanghebbende, in verband met de verbetering, die de herbouw of het herstel van de boerderij met zich brengt, zelf een bedrag moeten verschaffen, gelijk aan een bepaald percenta ge van de goedgekeurde bouw som of de goedgekeurde, herstel- kosten. Dit percentage is afhan kelijk van de bedrijfsgroep, waartoe het bedrijf behoort, de oppervlakte van de bijbehorende landerijen en de toestand van de oude boerderij. De voor de ver schillende gevallen geldende percentages zijn aangegeven in een bij de beschikking gevoegde SCHRIJVEN VAN MGR. DE JONGHE d'ARDOYE De impasse op de Effecten beurs duurt nog onveranderd voort en vandaar, dat ook gis teren nog geen zaken werden gedaan. De orderboekjes bleven dus gesloten en de situatie vormde 'n druk onderwerp van gesprek. Het op Hemelvaartsdag gepleegde overleg heeft nog niet tot positieve resultaten geleid. Ervaren beursbezoekers meen den, dat de stagnatie in de han del minstens tot de volgende week Woensdag zal voortduren, nadat Dinsdagavond a.s. de ver gadering van de leden van de Vereniging voor de effecten handel zal zijn gehouden. Ook de voorzitter van de Ver eniging, de heer William Schrik- ker, kon nog geen positief ant woord geven op de vraag, wan neer de handel zou worden her vat. „Geen idee van", luidde zijn antwoord. Temidden van deze onbevre digende situatie, waarin het Damrak, thans verkeert, kregen kregen wij echter wel deze stel lige indruk, dat de effectenhan del in dit scherpe conflict be sloten is „het been stijf te hou den' en de handel niet te her vatten „zolang tot de kwestie van rechtsherstel met zijn vele na-weeën, die nu al bijna zeven jaar duren, vorgoed uit de we reld is". Gistermiddag zijn in 't Beurs gebouw, naar wij vernamen, interne oriënterende bespre kingen gevoerd over het Don derdag met minister Lieftinck gepleegde overleg. Ook heden, Zaterdagochtend zou verder con tact worden opgenomen. Met spanning zien de bij de effectenhandel betrokkenen naar het resultaat van deze discussies in Amsterdam en Den Haag uit. Gehoopt wordt, dat een bevre- Tosari 22 v Port Said; Water man 25 0800 Rotterdam verw.; Zuiderkruis 23 dw Melville eil- SurabajaBali 22 te Antwerpen; Talisse 22 v Portswetenham te Belawan; Borneo 23 Minikoi/Be- lawan; Edam p 22 Wight/Halifax Groote kerk 23 te Bombay; Ke- doe p 22 Malta; Laertes p 22 Perim/Suez; Roepat 22 v Bela- wan/Priok; Salland 22 v Santos Sumatra 22 v Port Said/Genua; Indrapoera 22 v Port Said; Java p 23 Kp. St. Vincent-Genua; Nieuw Amsterdam 23 te South ampton; Prins Frederik Willem 22 v Montreal-TorontoSibajak p 22 Scillys; Veendam 22 600 ntw Floris 26 Southompton verwacht. digend resultaat op zo kort mo gelijke termijn bereikt mag wor den, opdat de „hoeken" zich weer kunnen vormen, „tikker" weer kan draaien en de tele foons weer kunnen ratelen. Onder het bespreken van al déze aspecten bleven de beurs bezoekers gistermiddag nog ge ruime tijd in de lokaliteiten van het Damrak bijeen. „De taak van de Vertegenwoor diger van de Heilige Vader, zelfs wanneer hij een diplomatieke zending heeft, is uiteraard op de eerste plaats geestelijk en apos tolisch van aard. In een land vap ongeveer 70- millioen inwoners, waar de Ka tholieken slechts een minderheid vormen, ligt nog een enorm ter rein op ontginning te wachten Opdat de oogst overvloedig weze, is de genade van God nodig, moe ten echter ook offers worden ge bracht. Van ganser harte zegen ik al degenen, die deelnemen aan de Indische Missie Week en wij van onze kant zullen onze gebeden en onze offers vereni gen met de hunne. Katholiek Nederland heeft veel gedaan, zeker, maar er blijft toch nog veel te doen. Het werk der opleiding van een eigen inlandse geestelijkheid is in volle gang en op intellectueel terrein is een geweldige krachtsinspanning no dig; de hulp van Katholiek Ne derland is daarbij onmisbaar. Dit jaar 1952 moet geen jaar wezen van plannen alleen, maar een jaar, waarin plannen tot werke lijkheid worden." Djakarta. w.g. G. de Jonghe d'Ardoye Tit. aartsbisschop van Mistia Pauselijk Internuntius in Indonesië. bijlage. Voor zover de werkelijke kosten de goedgekeurde kosten te boven gaan komen zij eveneens ten laste van de belanghebben de. Voor het dan nog te dekken deel van de kosten zal zo nodig door de staat op verzoek van de belanghebbende een senteloos crediet worden verleend, met de mogelijkheid van omzetting in een uitgestelde bijdrage, waar van de grootte t.z.t. zal worden bepaald. Voor zover de belanghebbende zelf de nog ontbrekende gelden kan verschaffen zal hem door het Rijk over het desbetreffende bedrag in plaats van het rente loos crediet een rente van 4 pet. 's jaars worden vergoed. Voorts kan op verzoek van de belanghebbende in de plaats van een renteloos crediet een premie worden toegekend ter grootte van 90 pet. van dit crediet. Dit betekent weliswaar, dat de be langhebbende in dit geval nog voor een bepaald zij het re latief klein gedeelte zelf mid delen zal moeten vinden; hier staat echter het belangrijke voor deel tegenover, dat hij in plaats van een crediet nu een bijdrage, a fonds perdu i.e. een premie, krijgt. Hierbij ontstaat dus geen schuldverplichting tegenover de staat, hetgeen wel het geval zou zijn bij een crediet. Voor de toepassing van de re geling moet de belanghebbende uiterlijk een half jaar nadat de bouw of het herstel is voltooid een aanvraag indienen bij de instantie, die door de directeur- generaal van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting nader zal worden aangewezen. De regeling geldt voorshands alleen voor de z.g. nieuwe ge vallen. Zo spoedig mogelijk zal zij worden aangevuld met over gangsbepalingen voor de z.g. oude gevallen. OUD MATERIEEL WORDT VERVANGEN UTRECHT Met de electrifi catie van het baanvak Zwolle Arnhem zal in het komende jaar het bouwprogramma van de elec trificatie der N.S. voorlopig zijn afgewerkt. Naar wij vernemen zal in het volgende vijfjarenplan de aan dacht uitgaan naar de vervan ging van het nu verouderde houten materieel door het mo derne materieel. Dit zal een grote uitbreiding van het bij de Nederlandse industrie in bestel ling zijnde Diesel-electrisch ma terieel tot gevolg hebben. Het ligt in de bedoeling, in de toe komst de getrokken rijtuigen, die over het algemeen rustiger rijden, te gebruiken voor de lange afstanden en de gestroom lijnde treinen, waarvan het iets onrustiger rijden zal worden verbeterd, te concentreren op de forensenlijnen in het Westen. Het tweede plan bestaat om de nog aanwezige stoomlocomotie ven te gaan slopen en te vervan gen door diesel electrische „locs". Binnenkort zullen hiervoor de opdrachten worden geplaatst. Wat de wonïngwetbouw betreft heeft de minister eveneens ge tracht het tempo te stimuleren door de gemeenten, die hiertoe financieel in slaat waren, te vergunnen om reeds voor dit jaar het richtcontingent voor 1951, 1952 en 1953 te realiseren, en ge meenten, waar zich een bijzondere ontwikkeling voordeed, moch ten zelfs nog boven dit drie-jarig contingent uitgaan. in beduidende mate beïnvloedt. Vandaar dat de Raad voor Eco nomische Aangelegenheden uit de ministerraad drie millioen extra voor dit doel beschikbaar heeft gesteld, waardoor het mogelijk wordt weer een premieregeling voor verbetering van woningen in te voeren. Uiteraard op termijn, omdat anders de verleiding zou ont staan om het in dit verband no dige werk nog maar even uit te stellen. Indien maatregelen als deze, aldus de minister, niet het gewenste effect hebben, zou de regering nog verdergaande die nen te overwegen. Voor zover het om het bouwbedrijf gaat door nog wat ruimer te zijn op het gebied van de woning- en scho lenbouw. Met een verdergaande openbare werken-politiek zouden vooral grondwerkers etc. gebaat zijn. Desgevraagd deelde de minis ter mede, dat de bouwactiviteit in de industriële sector sinds (Vervolg van pag. 1; Nu de kapitaalmoeilijkheden bij de Woningbouwwet overwon nen zijn, heeft de minister ook deze faciliteiten voorshands op geheven. De gemeenten is bericht, dat met ingang van 12 Mei weer vol gens de oude regelen moet wor den gewerkt. Wanneer de facili teiten gehandhaafd waren geble ven, ook in een periode waarin het gros van de gemeenten weer in staat zal zijn om de in het kader van de richtcontingenten toegestane bouw te realiseren, zou dit tot gevolg hebben, dat de continuïteit in de woningbouw ernstig werd verstoord. Zoals de zaken er thans voorstaan is het mogelijk voor de nog resterende maanden van het jaar gemiddeld 4500 woningen per maand op te zetten. Dat de werkloosheid in het bouwbedrijf niet sterker is te ruggelopen, dankte de minister aan een drietal factoren. De genie had toegezegd, dat voor 200 mil lioen aan militaire bouw zou worden verwerkt, maar de wer kelijkheid was, dat onderwijl de kazernes op de Veluwe klaar kwamen en dat op 1 April bij de genie 7000 arbeiders minder aan het werk waren. De staatssecre taris van oorlog heeft de minis ter echter toegezegd, dat binnen kort nieuwe belangrijke opdrach ten zullen worden uitgegeven, vooral wat vliegvelden betreft. Zeker voor grondwerkers komt hierdoor nieuwe werkgelegenheid. De tweede factor, die het tempo van de werkgelegenheid ongun stig beïnvloedde, was het lang zamer op gang komen van de woningbouw dan verwacht werd. Vergunningen uitgeven, aldus de minister, betekent altijd nog niet dat ook direct begonnen wordt. En daarnaast kan bij het ter hand nemen van een bouwpro ject eerst nog met een minder intensieve bezetting worden vol staan. De topbezetting komt na twee of drie maanden. Op de derde plaats is duidelijk geworden, dat ook het onder houdswerk de werkgelegenheid Met belangstelling hebben wij kennis ge- nomen van de uitgave van de Nederlandse Raad der Europese Beweging, welke is uit gegeven in verband met de zevende algemene ver gadering, die pas in Zwolle is gehouden. In het bijzonder trof ons de vermelding van de resolutie, De keuze, waarvoor wij allen voortdurend He worden gesteld, is er niet een tussen het ene of het andere machtsblok! Het is, zegt de genoemde resolutie, „de keuze tussen vrijheid en slavernij". Dezelfde keuze, waarvoor wij ook na 1933 waren geplaatst. De resolutie verheelt niet, welke ongeveer een maand geleden aangenomen dat de herbewapening van de Westerse landen ge- is door deze Europese Beweging, in verband met varen kan inhouden (gewetensconflicten, levens- het manifest, dat de vredesbeweging „De Derde peil, sociale vooruitgang), maar er is géén neutrale Weg" noemt, welk manifest wij ook een en ander- middenweg tussen vrijheid en onvrijheid! De Derde maal hier besproken hebben. Het lijkt ons, naar Weg speelt in feite diegenen in de kaart, die er op aanleiding van enkele critische opmerkingen, die uit zijn, de solidariteit van de Westelijke wereld te breken, onze samenleving te ondermijnen. En tochis er een derde weg. De weg der Europese eenheid. Europa is nog versnipperd, wordt door economische moeilijkheden geteisterd en moet zich nog meer .ontworstelen aan eeuwenoude tegen- ook wij wel ontvangen hebben, wel nuttig, enkele overwegingen uit de resolutie naar voren te bren gen. Die Europese Beweging, zo weet men, wordt in ons land o.a. gedragen door alle bonafide Neder landse politieke partijen, zij betalen, mét het be drijfsleven en de vakorganisaties en andere groe- stellingen. Een verenigd Europa kan grotere wel- peringen, op een beetje na, alle inkomsten, welke de Raad der E.B. behoeft, en dat bedraagt 85.000 vaart scheppen en dan ook meer sociale gerech tigheid verwezenlijken. Langs de „Derde Weg" gulden. Een bewijs van zéér nuttige samenwerking zouden wij de werkelijkheid ontvluchten. De goede inderdaad. En dan nu die „Derde Weg" weg is die der Europese éénwording Ten onrechte wordt, zo zegt deze resolutie, door sommigen de mening gehuldigd, dat de keuze tussen Oost en West er een zou zijn tussen twee blokken, „waarbij neutraliteit mogelijk ware". Het gaat ook niet tussen „twee gelijkwaar dige grootheden". Het bolsjewisme, zo lezen wij verder, beoogt de gelijkschakeling der wereld, vol gens één levensbeschouwing, „die de vernietiging inhoudt van alle waarden". Inderdaad is na 1945, toen de hoop bestond, dat de overwinnaars van de tweede wereldoorlog tezamen een blijvende vrede zouden waarborgen, in toenemende mate gebleken, „dat het totalitaire streven naar wereldverovering Hoe gevaarlijk het aanhangen van die ook in deze resolutie terecht veroordeelde „Derde Weg" is, bleek dezer dagen uit de onthulling in de geschiedenis van het z.g. rapport der Ame rikaanse admiraal Fechteler, die verklaard zou hebben, dat militaire verdediging van West-Europa onmogelijk zou zijn en Amerika zich maar moest terugtrekken op het gebied van de Middellandse Zee. Nu is uit een mededeling van het „Algemeen Handelsblad" gebleken, dat wij hier te doen heb ben met een vervalsing van een artikel, dat in September 1950 verscheen in publicaties van het niet was verdwenen". Het was slechts van naam Amerikaanse Marine Instituut. In het artikel van veranderd! Met veelal dezelfde middelen, die Hit- Ier gebruikte en met hetzelfde doel, trachten de Sovjet-Unie en haar satellieten overal de macht in handen te krijgen; daartegenover stellen de Wes terse democratieën zich te weer. En juist is het voorzeker, dat wij, Nederland en geheel West- Europa, zonder de hulp van de V.S. van Amerika, die hier de zwaarste verantwoordelijkheid te dra gen kregen, zouden zijn ondergegaan in dezelfde duisternis, „waarin onze mede-Europeanen achter het IJzeren Gordijn leven of dikwijls niet meer leven" het Franse blad „Le Monde" zijn er gedeelten met ruimere strekking aan toegevoegd. Het oorspronke lijke artikel was slechts een theoretische beschou wing. „Le Monde" was tot nog toe aangezien als een invloedrijk, onafhankelijk blad. Het heeft nu van zijn blad heel wat ingeboet. Het heeft de mede delingen over het z.g. rapport als een vervalsing erkend. Maar ze toch geplaatst, omdat het in wezen voorstander is van de gedachte van de „Derde Weg". En daardoor onbewust(???) de communisten in de kaart gespeeld. Laten wij ook voor die ge varen op onze hoede zijn! April een vrij sterke teruggang vertoont. Deze moeilijkheid kon worden opgevangen door wat ruimer met vergunningen te zijn voor de sector van handel en verkeer. De verbeterde positie van de betalingsbalans laat toe, dat ook in deze sector nu weer iets meer geïnvesteerd wordt. Met nieuwe rijksgebouwen wilde de minister zuinig blijven. Als er rijksgeld. beschikbaar is, is het beter om hiermee woningen te bouwen. Gewezen op het feit, dat vele in de vrije sector gebouwde hui zen leeg staan, gaf de minister als zijn mening, dat hij wel kon begrijpen, dat de gemeentebestu ren huiverig zijn om dergelijke huizen te vorderen. De huurprijs zou uiteraard hoog moeten zijn en verkoop is dan ook geheel uitgesloten. Het euvel zal zich intussen zeker niet uitbreiden, want in de vrije sector wordt thans nog maar heel weinig ge bouwd.. Wat de opheffing van de wo ningnood betreft, bleef de minis ter erbij, dat deze in 1963 kan zijn opgeheven bij een bouw van 55.000 woningen per jaar en drie jaar eerder wanneer voldoende duplexwoningen worden ge bouwd. De belangstelling hier voor is de laatste tijd echter veel minder geworden en de minister vroeg zich af of hieruit misschien mocht worden afgeleid, dat de woningnood al niet meer zo groot is. wenselijkheid geuit schil SCHIPHOL Met de D.C.-6 „Prinses Marijke" zijn gisteren van Schiphol vertrokken vijf le den van de Surinaamse delega tie ter Ronde Tafelconferentie, t.w. de heren Bergen, Jongbaw, Lachmon, Schriemisier en Kara- mat Ali. De laatste verklaarde op Schiphol, dat er geen aanlei ding bestond om de gehele Su rinaamse delegatie in Nederland te houden. Op verzoek van de Nederlan ders heeft de Surinaamse delega tie ruim een week geleden een toelichting gegeven op haar ze ven punten ter concretisering. Sindsdien heeft de delegatie op het Nederlandse antwoord, dat is uitgebleven, zitten wach ten. Maar, aldus de heer Kara- mat Ali, het deel van de dele gatie, dat is achtergebleven, heeft bevoegdheid om te praten. De verwachting is echter, dat ook de achterblijvende delegatie leden in de loop van de volgende week naar Suriname zullen ver trekken. De heer Karamat Ali zeide tenslotte, dat de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat de besprekingen in de toekomst hervat zullen worden en hij hoopte dan met meer succes. Naar wij vernemen is intussen in de kring der Antilliaanse de legatie de om, als in het geschil tussen de Nederlandse en de Surinaamse delegatie geen oplossing kan worden gevonden, het overleg voort te zetten tussen Nederland en de Antillen, of althans om concrete punten, waarop tussen deze beide delegaties overeen stemming werd bereikt, vast te leggen, teneinde de tot nu toe verkregen resultaten niet verlo ren te doen gaan. De eventueel daarna resterende punten, waar over tussen de Nederlandse en de Antilliaanse delegatie nog geen overeenstemming kon wor den verkregen, zouden dan we derom ter sprake kunnen ko men bij een latere hervatting der conferentie tussen de drie rijksdelen. is de directeur van de N.S., drs. D. J. Wansink, naar de V.S. vertrokken voor een studiereis over personeelsbeleid was het in deze zelfde vissers kringen gisteren feest. Men vier de in Den Haag n.I. de vijfde vis serijdag, waar o.a. prof. Tinber gen sprak over zijn rapport en waar ook minister Mansholt het woord voerde..» Breed lachend en vol trots toont generaal Dwight D. Eisen hower aan zijn echtgenote en aan mevrouw Auriol (rechts), echtgenote van Frankrijks president, de medaille militaire", die hij ontving aan de vooravond van zijn vertrek naar Washington. I i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3