Reeds één millioen pelgrims in Barcelona aangekomen Vandaag tekening contract tussen het Westen en Bonn Minister Reel wijst op noodzaak van geestelijke ommekeer Prins Bernhard bezocht vliegfeest Leeuwarden Herderlijk schrijven van Hoogwaardig Episcopaat EN DAGBLAD VOOR ALKMAAR Gebedsactie voor welslagen in alle Spaanse bisdommen Ridgway naar Parijs Russische antwoord nota Elfduizend toeschouwers op laatste Luchtvaartdag Verkiezingen in Italië Bonn steunt West-Berlijn Een zwaremaar mooie taak wacht de jonge generatie ;ding: ding: eding: ORN en Alkmaar] 31 Mei a.s. itius-Loterij. ANSSEN g ook jest and EN OMGEVING Historische dag voor Duitsland INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES Plechtige proclamatie Voorverkiezingen in de V.S. Meeleven met Eucharistisch Congres Grote branden in afgelopen weekeinde LUSTRUMVIERING ALBERTUS MAGNUS" JMS. ering, kam- n pinhead- 18.75 128.75 WAGGERS. odellen 9.75 108.75 •ij en I-rij 68.— 89.— :n !8.148.— e sortering, 36.75 49.75 keuze uit 17.90 29.— 32.50 39.75 korte broek 29.— 38.— SNOOP- EN 6.75 11.75 gdalenenstr. IS 25, 26 Mei JCORDIA R.HYTHME BOYS" reeling n 10-jarig bestaan, feestprogramma, af- telijke show's Maandag 10 uur thme Boys in feest- aanbev. A. C. OUD MEI A.S., 2.30 n.m. JE DEELNAME it LOTEN voor het rtje. Ziet de prijzen 3 op de Laat. ALKMAAR Americain), is J van 3—7 uur p ortaanse Bedevaarten ;chateau, St. Laurent- Prijzen vanaf f 225. Lisieux. St. Laurent Prijzen vanaf f217. jrken Meerwijkselaan 5—264. je Verholen toe, en deed, was dat voor ommentaar aan zijn 5S uit het gat was aal op hun plaatsje n één van zijn ge- u een sleuteltje uit. a dat sleuteltje aan lang of het slot zei lat gaat snel, niet?" „Dat gaat zeker zucht. „Dat had ik bt u in vredesnaam „O.... dat heb ik :den bewusteloos in jes bescheiden. iiiiniiimimiiiiiHi HET FEIT Abonnementsprijs t 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VA/V HEOE/V Maandag 26 Mei 1952 46e Jaargang No. 12484 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, teL 459 K 2240 'Telefonisch van onze speciale verslaggever) BARCELONA, 25 Mei (K.N.P.). Met een plechtig triduum, gehouden in 375 parochiekerken, 33 hulpkerken en talloze kloosters in alle Spaanse bisdommen, is de grote gebedsactie voor het welslagen van het Internationaal Eucharistisch Congres te Barcelona Zondag 25 Mei begonnen. In enkele dagen tijds is het aanschijn van de stad als op to verslag veranderd. In alle hoofd straten wapperen de rood-geel- rode Spaanse en de geel-witte Pauselijke vlaggen. Dit alles af gewisseld door vanen met het wapen van Catalonië. Huis aan huis zijn de ruitvormige emble men van het congres aangebracht, zelfs tot in de nauwste Middel eeuwse straatjes van de binnen stad. Uit alle landen der wereld zijn de pelgrims gekomen; alle kieuren en rassen zijn vertegen woordigd. Dagelijks komen grote groepen pelgrims Barcelona bin nen; de Amerikanen arriveren met machtige zeeschepen, die, ge meerd in de haven, als hotels dienst doen. Anderen arriveren per vliegtuig of per trein en ein deloze files van auto's rijden de stad binnen. Barcelona gonst van de enorme massa vreemdelingen, die zich snel hebben gemengd onder de bewoners van de stad zelf. Langs de Passeo de Gracia, langs de brede Ramblas en over het on metelijke Plaza Cataluna schui felen burgers en vreemdelingen Li pantoffelparade voort. Dank zij een uiterst perfecte organisatie het Congresbureau aan de Calle Disputacion gelijkt in deze dagen op een bijenkorf of mis schien nog meer op een kermis terrein is men er in geslaagd het huisvestingsprobleem voor de pelgrims op te lossen. Reeds nu, twee dagen voor het SPOKANE, 26 Mei (A.P.). De republikeinse conventie van de staat Washington zal 20 Eisen- hower-gedelegeerden en 4 Taft- gedelegeerden afvaardigen naar de in Juli te Chicago te houden nationale republikeinse conventie voor de presidentsverkiezingen. Volgens een telling van Asso ciated Press heeft Taft thans 399 gedelegeerden achter zich tegen Eisenhower 359. congres begint, wordt het aantal pelgrims op een millioen geschat. Iedere particuliere woning is voor de congressisten opengesteld, zo dat elkeen comfortabel kan wor den gehuisvest. De grote hotels hebben door uitbreiding en nood voorzieningen hun capaciteit bij na verdubbeld. Pregon in het Colloseum- theater. Zondag te 12 uur zijn de in Barcelona aanwezige pelgrims ge tuige geweest van een merkwaar dig gebruik, dat aan elke werke lijk grote gebeurtenis in Spanje voorafgaat. Hoewel het congres officieel eerst wordt geopend met de ontvangst van de Pauselijke Legaat, kardinaal Tedeschini, op 27 Mei, hield de grote spreker en redenaar Federico Garcia-San- chiz in het Colloseum-theater een pregon, d.w.z. een met een uit voerige redevoering gepaard gaande plechtige proclamatie van het Congres. Garcia is een der grootste figuren uit het Spaanse openbare leven. Hij verloor zijn enig kind en geeft zich sindsdien geheel voor de Katholieke Actie. Trouwens de leden van de K.A. hier in Spanje zijn voorbeeldig opofferingsgezind. Alle honderden mensen, verbonden aan het Con gresbureau, zijn afkomstig van de Katholieke Actie en hebben van December af hun tijd belangeloos voor de voorbereiding van het congres ter beschikking gesteld. WASHINGTON, 25 Mei (A.P.). Generaal Matthew Ridgway, de nieuwe geallieerde bevelhebber in Europa, is Zaterdag per vlieg tuig naar New York vertrokken, waar hij een bezoek zal brengen aan het hoofdkwartier van de UNO. Maandag vertrekt hij naar Parijs. De „haring,race" is begonnen. Zaterdagmiddag drie uur werd aan de kop van de pieren van IJmuiden de blauwe vlag ge hesen ten teken dat de „race" om de nieuwe haring was begon nen. Met de reepschietertjes en afhouwertjes de jongste leden van de bemanning zwaaiend in het want. BONN (Reuter-A.P.)Volgens een verklaring van de Franse onder-minister van Buitenlandse Zaken Maurice Schumann zullen de contractuele overeenkomsten met West-Duitsland in de loop van hedenmiddag worden getekend. Rusland heeft Zaterdag geantwoord op de nota's van het Westen van 13 Mei, handelende over Duitsland. De Sovjet-Unie heeft onmiddel lijke rechtstreekse besprekingen met de Westelijke mogendheden voorgesteld over de hereniging met Duitsland. Het voorstel werd gedaan Zaterdagavond toen de Westelijke mogendheden bezig waren een oplossing te vinden voor de ingebrachte Franse be zwaren. Van onze redacteur) LEEUWARDEN, Een straffe wind deed Zaterdagmiddag de kleurige verscheidenheid van nationale- en geallieerde vlaggen op de vliegbasis strak aan de masten trekken. De vlotte radio reportage van de K.L.M.-deskundige F. Zandvliet verwoei af en toe in moeilijk verstaanbare klanken en het publiek dook diep in de kragen weg. Maar het vrij gure weer een heel verschil met de zonnige Hemelvaartsdag had niet verhinderd, dat toch ca, elfduizend bezoekers met grote belangstelling de verrichtingen van de diverse typen vliegtuigen onder de witte stapelwolken volgden. En dan was daar natuurlijk het belangrijke feit, dat Z.K.H. Prins Bernhard deze middag zou komen. Ongeveer kwart voor twee kwam van de verkeerstoren het bericht door, dat de Prins vanaf Schiphol zou starten, en even later steeg een escorte van tien Meteors op, om de Fokker S 14 tegemoet te vliegen. Inmiddels was ook een Douglas DC-4 van de luchtmacht neerge streken, met aan boord de Chef Luchtmachtstaf Lt. Gen. I. A. Aler. Onder de vele autoriteiten welke deze derde Luchtvaartdag bijwoonden, bevonden zich voorts o.a.: generaal-maj.-vlieger S. Man- te van het Commando Luchtver dediging, commodore v. d. Werff van de Luchtmachtstaf, Group- Captain J. M. D. Ker, luchtmacht attaché van de Britse ambassade, Kolonel Williamson, militair atta ché van de Britse ambassade, Commander Pembenton, marine attaché van de Canadese ambas sade, Kolonel J. L. Wright, lucht macht-attaché van de Amerikaan se ambassade, majoor Oetojo, plaatsvervangend militair-attaché van Indonesië (zoals men weet, werd attaché Lt. Kol. Harjono dezer dagen bij een moordaanslag gewond), Kolonel v. d. Speek O'Breen, waarn. bevelh. Vierde Militaire afd., de Schouten-bij- nacht Schaper en van Holthe, ge neraal Kok van de Genie, de Commissaris der Koningin Mr. Linthorst Homan en burgemees ter van der Meulen van Leeuwar den. (Vervolg op pag. 5). VEENBRAND IN DENEMARKEN KOPENHAGEN, 25 Mei (A.P.). Te Pindstrup in Jutland stonden Zaterdagavond 120 hectaren veen grond in brand en gevreesd wordt dat de brand zich tot het gehele veengebied ter grootte van 720 hectaren zal uitbreiden. In dit nieuwe aanbod verklaart Rusland ervan uit te gaan, dat de overeenkomsten, die afzonderlijke delen van Duitsland met andere staten tekent een nieuw herenigd Duitsland niet zullen binden. In de nota werd opgemerkt, die overigens de bezwaren van het Westen niet erkende, dat een verdere uitwisseling van nota's niet de resultaten kan opleveren, die door middel van rechtstreekse, besprekingen zijn te verkrijgen. ,Een dergelijke uitwisseling van nota's maakt het moeilijker tot overeenstemming te geraken", zo wordt opgemerkt. Opnieuw wordt door Moskou aangedrongen op een bewapening van een her enigd Duitsland „ten behoeve van de landsverdediging". De overeen komst met het Westen van de bondsrepubliek wordt genoemd „een betrekken van het West- Duitse volk bij de voorbereidin gen van een nieuwe oorlog". Twee Delftse studenten verdronken LEIDEN. Vermoedelijk mis leid door de duisternis en in ver band met de onbekendheid van de weg zijn de 26-jarige Delftse student J. H. Bekker en de 25- jarige P. J. W. de Boer, eveneens student en beiden wonende te Delft, met een auto te water ge reden en verdronken. STAKING TE ENSCHEDE BEËINDIGD De staking bij de N.V. Ned. Amerikaanse autobandenfabriek Vredestein te Enschede is Zater dag beëindigd. Op een 20-tal ar beiders na die geen oproep had den gekregen op het werk te ver schijnen, hebben alle arbeiders het werk hervat. Vandaag zal de productie nor maal zijn. GROTE OPKOMST IN ROME ROME, 26 Mei (A.P.). Gis teren en vanmorgen werden te Rome en in 2400 andere Italiaanse gemeenten gemeenteraadsverkie zingen gehouden. Gisteren had de stemming overal een kalm ver loop. In Rome bevonden zich Ingrid Bergmann, die voor het eerst als Italiaanse burgeres stem de, premier de Gasperi en de lei der der communisten Togliatti onder de stemmers. De sterke opkomst der kiezers in Rome doet kenners der Ita liaanse politiek geloven, dat de communisten in de eeuwige stad niet de meerderheid zullen beha len. Als 80 procent van de stem gerechtigden opkomt, zal de meerderheid der christen-demo craten van 20.000 tot 50.000 stem men belopen. In 23 provinciale hoofdsteden had ongeveer 30 procent der kie zers gestemd. Het totale aantal stemgerechtig den is 12.105.764. Verwacht werd dat voor vanmorgen 10 millioen stemmen zullen zijn uitgebracht. Volgens hoge autoriteiten is tij dens de besprekingen over de overeenkomsten tussen het Wes ten en Bonn op alle punten vol ledige overeenstemming bereikt. Het verdrag werd niet-officieel aangeduid als „Conventie van Bonn". De West-Duitse regering heeft hedenochtend vroeg te Bonn, een speciale door bondskanselier Ade nauer ondertekende verklaring afgelegd, waarin zij het stadsbe stuur van West-Berlijn plechtig belooft haar alle mogelijke hulp te zullen verlenen. „Wij erken nen", aldus de West-Duitse rege ringsverklaring, „de speciale rol welke West-Berlijn heeft gespeeld bij het hergeven van het gevoel van zelfverzekerdheid aan de Vrije Wereld en de toekomstige taak, die het in deze nog te ver vullen heeft. In de verklaring wordt gezegd, dat vooral op eco nomisch gebied de stad hulp ver leend zal worden. In de verklaring wordt verder de nadruk gelegd op de nauwe banden, die tussen West-Duitsland en West-Berlijn bestaan. Ver klaard wordt, dat West-Duitsland verlangend is de West-Berlijnse positie in elk opzicht te verster ken. Te Bonn beschouwt men de West-Duitse regeringsverklaring als een duidelijke waarschuwing tegen elke Oost-Duitse poging om de verbindingen tussen West-Ber lijn en West-Duitsland te ver breken. Tijdens de H.H. Missen is gis teren in de gehele Nederlandse Kerkprovincie onderstaand Her derlijk Schrijven van het Hoog waardig Episcopaat voorgelezen van de preekstoel n.a.v. het Inter nationaal Eucharistisch Congres in Barcelona: „Beminde Gelovigen, Het zal U bekend zijn, dat van 27 Mei tot Pinksterzondag 1 Juni a.s. te Barcelona het 35e eucha ristische congres gehouden wordt. Vanuit alle landen van de wereld zullen de gelovigen naar deze stad in Spanje stromen om deel te nemen aan dit congres. Het zullen dagen worden van grootse hulde aan Jesus in het H. Sacra ment. Men zal zich gaan bezin nen op de grote waarden, die de goddelijke Zaligmaker ons in dit H. Sacrament heeft nagelaten. Namens alle gelovigen van geheel de wereld zullen de deelnemers aan dit congres Christus danken voor deze kostbare gave. Door grootse plechtigheden als een massale Kindercommunie, de wij ding van duizend nieuwe pries ters, een feestelijke Sacraments processie, zal men dank en hulde brengen aan Christus voor de nimmer-eindigende liefde, waar mede Hij over geheel de wereld Zich in dit H. Sacrament des Altaars wegschenkt aan al dege nen, die in Hem geloven. Zo zul len het dagen worden van een in tense, vreugdevolle geloofsbele ving, dagen van eerherstel en van eucharistisch leven. Z. H. Excellentie de Aartsbis schop-Coadjutor zal met een groep Nederlandse pelgrims aan dit congres gaan deelnemen als vertegenwoordigers van geheel Katholiek Nederland. Maar ook de thuisblijvers zullen in de geest willen meeleven met dit eucha ristisch congres en zoveel moge lijk willen deelnemen aan de hulde en dank, die aan Christus in het H. Sacrament gaat gebracht wor den. Daarom hopen Wij, dat de ouders en de geestelijkheid er voor zullen zorgen, dat op de dag van de grote kindercommunie in Barcelona, Woensdag 28 Mei, ook in Nederland zoveel mogelijk kinderen naderen tot de H. Tafel. Wij sporen alle gelovigen aan om in de dagen van het Congres door het bijwonen van de H. Mis en door het ontvangen van de H. Communie met deze grootse uiting van eucharistisch leven mee te léven. Op de sluitingsdag van het congres, op Pinksterzon dag, zal in alle kerken en kapel len gedurende enige uren het H. Sacrament ter aanbidding worden uitgesteld, om aldus aan alle ge lovigen gelegenheid te geven zich aan te sluiten bij de hulde, die aan Christus in het H. Sacrament gebracht wordt. Z. H. de Paus heeft aan iedere gelovige, die op een van de dagen van het Congres bidt voor het welslagen van dit Congres een volle aflaat verleend op de gewone voorwaarden van biecht, H. Communie en bezoek van een kerk of openbare kapel. Tenslotte, Beminde Gelovigen, sporen Wij U aan om in de dagen van dit Congres, vooral ook op Pinksterzondag bij de gelegen heid van de aanbidding, veel te bidden voor onze H. Vader de Paus. Uw Bisschoppen hebben hun vijfjaarlijks bezoek gebracht aan Rome en de Vader van de Christenheid en daarmede de onverbrekelijke band gedemon streerd, die de gelovigen bindt aan de H. Stoel van Petrus en aan de Paus van Rome. Zij had den daarbij de gelegenheid om aan de vermoeide gestalte van de H. Vader de zware last te speu ren en de grote zorgen, die Hem drukken. Nog niet lang geleden heeft Z. H. de Paus met alle aan drang, waartoe Zijn vaderliefde én Zijn welsprekendheid in staat zijn, alle gelovigen van Rome op geroepen tot vernieuwing van christelijk leven. En over Rome heen ging de blik van Zijn oog over geheel de wereld, naar al zijn kinderen over geheel de aar de. Niemand beter dan Hij weet, wat de Kerk lijdt in zovele lan den, waar het geloof wordt be streden en de gelovigen worden vervolgd en uitgeroeid. Niemand beter dan Hij kent de afval van het geloof, de ver slapping van de zeden, de terug gang van christelijk leven, die steeds meer veld winnen onder het katholieke volk. Geen wonder dat de H. Vader met de grootste bezorgdheid alle gelovigen heeft opgeroepen om zich te bezinnen op het kostbare bezit van het ge loof, en allen heeft aangespoord om dat heilig geloof ook te bele ven in een overtuigd christelijk leven. Laten wij luisteren naar het woord van de H. Vader en veel voor Hem blijven bidden, opdat God de diepste verlangens van Zijn vaderhart in vervulling mag doen gaan. De H. Vader heeft aan de Bisschoppen Zijn zegen meegegeven voor geheel het katholieke volk van Neder land; laten wij Zijn zegenwens beantwoorden door ons christelijk leven en door ons gebed voor ons aller Vader, die de zware last te dragen heeft van het bestuur van geheel de Kerk". Het afgelopen weekeinde heeft in het teken gestaan van een aan tal grote branden, die hoofdzake lijk veroorzaakt werden door de grote droogte. Het hotel-restaurant „Jan van de Veluwe" te Milligen werd Za terdagavond grotendeels door brand verwoest. De oorzaak was, dat een boven op de schoorsteen geplaatst tafeltje de vonken van het houtvuur in de open haard terugkaatste en op het rieten dak deed vallen, dat kurkdroog was. r schade wordt geschat op f 60.000.—. In het Peelgebied zijn bij bran den hoeveelheden turf verloren gegaan. Een heidebrand bij Nun- speet en Elsoeet besloeg Zaterdag een oppervlakte van 8 a 9 ha. De vrijwillige bosbrandweren uit de omgeving bestreden het vuur. Zaterdagmiddag werd het Kofa- magazijn in /„utphen in de as ge legd. De schade wordt paar ton geschat. op een (Van een onzer redacteuren) GRONINGEN, Op de buitengewone openbare vergadering Zondagmiddag in de aula van de Groninger Universiteit gehou den ter gelegenheid van de viering van het elfde lustrum van de R. K. Studentenvereniging „Albertus Magnus", die werd bijgewoond door vele geestelijke, militaire en burgerlijke autoriteiten, heeft de praeses van „Albertus", de heer U. G. H. van der Werff het probleem gesteld of de universiteit als zodanig wel voldoende belangstelling heeft voor de vorming van de student, terwijl de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel in zijn feestrede aanspoorde tot een nieuwe bezinning op onze levenshouding. halen we het grootste rendement uit de gaven die ons gegeven zijn? Wat wordt er verwacht van de Nederlandse katholieke intel lectuelen? Spr. deed een ernstig beroep op de studenten zich niet te be palen tot een vakstudie in engere zin, doch zich te bezinnen op hun taak en plicht, de diepere zin van het mens-zijn te bestuderen, door te dringen in de vraagstukken van het eigen leven. „Blijft niet stilstaan bij het verleden, doch houdt het oog gericht op de toe komst. Maakt uw studie dienst baar aan de levensvragen. Waakt ook tegen zelfoverschatting, zoekt Prof. Beel ging uit van de noodzaak dat de diepere zin van ons leven, ons mens-zijn begrepen moet worden, stellig een oud thema, doch eveneens telkens weer nieuw. In onze tijd immers verstaan we niet meer de omgang met elkaar, we hebben geen élan meer om te slagen. Het Christen dom kan niet slagen met zelf voldaanheid: het heeft strijd, leed, offer, geestelijke moed en enthou siasme nodig. Prof. Beel wees op de noodzaak van een geestelijke ommekeer, een opnieuw bezinnen op onze levenshouding. Wat is onze taak nu en in de naaste toekomst? Hoe niet uw kracht in vage sentimen ten en emoties, doch zoekt naar de waarheid", aldus spr., die ook het probleem persoonlijkheid en sa menleving aanroerde, waarbij de persoonlijkheid heden ten dage dreigt te verstikken. Komt in onze wetgeving de verantwoordelijk heid van het bestuur wel vol doende tot zijn recht? Prof. Beel was van mening dat we niet kun nen volstaan met theoretische kennis alleen. De grote opgave is, hoe de leven-wekkende kracht van het Christendom terug te vinden zal zijn.. In deze tijd, waarin de conflicten zich benau wend opstapelen, stemt veel tot bezorgdheid. Deze generatie wacht een zware, maar mooie taak. Een nieuwe wereld treedt naar voren, vraagt vormgeving, inhoud en bezieling. Prof. Beel wekte de studenten op het als een roeping te be schouwen zich voor te bereiden op deze taak in het maatschap pelijke leven, door het inzicht te verbreden en de persoonlijkheid te vormen. K.L.M. BREIDT DIENSTEN WEER UIT Nu de voorziening van vlieg- tuigbenzine weer wat ruimer is geworden is de K.L.M. in staat twee retourdiensten meer uit te voeren op een tweetal lijnen over de Atlantische Oceaan, één dienst naar New York en één naar Cu racao via Montreal.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1