m I n dagblad voor alkmaar Vredesverdrag met W.Duitsland werd gisteren ondertekend Communisten in hadden 'n „leger" kamp op Koje georganiseerd i Communisten in actie tegen West-Berlijn Frankrijk krijgt garanties van Engeland en Amerika Weer twee arrestaties in de zaak-Harjono hrijf- achines en slmachines 0 EN OMGEVING NHD West-Duitsland weer zelfstandig Weten zij het niet? Ook meer vrijheid voor West-Berlijn Het diplomatieke corps ontbrak bij de plechtigheid Ook oppositie was niet aanwezig CLAVAN kreeg aanbod van Nimes Stapels documenten getekend; Schumans pen weigerde Koele ontvangst in de Duitse landen Vijf PTT-beambten in arrest- gesteld 80 a 90 pet. heeft in Italië gestemd Stenensperen en petroleum voor „Molotof-cocktails" Burgess en MacLean vermoord? Vierde dag zonder beurshandel Nieuwe voorzitter Raad van Europa ïlJÊÊÊWÊÊÊÊÊ pïima kte zeer voordelige r/S gant Jeugdig model moderne bengaline- eep. Kreukherstellendl er chique en gedistin- erde kleurstellingen, swild model met arte zakklepjes en udknoopjes. ;s héél lijns voor een spotprljsi t/m 44| m.': w "1 c jmerjapon in de soie. vrolijke dessin r wijde rok. <1 HET FEIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50: in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Dinsdag 27 Mei 1952 46e Jaargang No. 12485 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, »eL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, teL 459 K 2240 IN „PARAAT", het socialistische tijdschrift, schrijft mr. Donker, de tegenwoordige fractieleider van de P.v.d.A., over de ontwik keling van de partijverhoudingen in ons land. Hij komt tot de erkenning, dat, naast „de vrucht bare werking van de doorbraak", het nog niet zo ver is, „dat zich in de bestaande confessionele par tijen een verdergaande scheiding der geesten voltrok volgens de zelfde richtlijnen, dat dus de conservatieven onder hen aan de ene kant van de scheidingslijn en de vooruitstrevenden aan de andere kant zouden komen te staan". Dit is zonder twijfel juist. En ook juist is de waardevolle erkenning, dat de katholieke po litiek er op gericht is „om in de boezem van partij en fractie de verschillende opvattingen tot een compromis te brengen, om dan met dit compromis als eenheid naar buiten te treden". Dit is inderdaad mede grondslag en doel van de K.V.P., zoals het dat steeds van de katholieke partij, in de ervaring van haar zestig jaren, geweest is! Naast die poli tieke eenheid op het program, is er dan de noodzaak van de een heid om principiële belangen. Is het nu ook waar, zoals mr. Don ker schrijft, dat deze situatie voor de katholieken eigenaardige moei lijkheden oplevert, omdat noch een progressief man, noch een conservatief man weet, wat er gebeuren zal, als hij op de K.V.P. stemt? Heeft de katholieke kiezer dan helemaal geen houvast aan zijn program, al zullen wij de betekenis daarvan niet overschat ten, hetgeen trouwens voor alle partijen geldt? Weet de katho lieke kiezer, die zijn partij stemt, ook niet, aan welk kabinet de K.V.P. zal deelnemen! Neen, dat weet die katholieke kiezer niet, evenmin als andere kiezers van andere partijen dat weten. Ook het congres van de P.v.d.A. heeft daarover natuurlijk geen uitspraak kunnen doen! Men kan ook hier de dag niet prijzen, voordat het avond is, nl. de avond van 25 Juni! Maardie katho lieke kiezer weet wel iets. Nl. welke richting de K.V.P. denkt uit te gaan. Dat is deze, dat medewerking zal gegeven wor den aan de samenstelling van een kabinet, dat de grootst-mogelijke waarborg biedt, dat het grootst- mogelijke deel van het program van de K.V.P. verwezenlijkt zal worden. En dat zal gebeuren, indien de K.V.P. niet verzwakt, maar zo mogelijk versterkt uit de stembus komt. Dat zal gebeu ren, indien, gegeven de bestaande verhoudingen van dit ogenblik in ons land, het grootst-mogelijke aantal katholieken zijn stem uit brengt op de lijsten van de K.V.P. BERLIJN, 26 Mei De Kom- mandantura van de Westelijke ge allieerden heeft vandaag een nieuwe verklaring inzake Berlijn bekend gemaakt waarbij de on afhankelijkheid van de stad ver ruimd wordt. Hoewel zij onder geallieerde bezetting blijft. De verklaring, is een herziening van West-Berlijns' „Klein Bezettings statuut". Zij treedt in werking als het vredescontract met West- Duitsland van kracht wordt. De nieuwe verklaring is opge steld met het doel aan de rege ring van West-Berlijn een maxi mum aan vrijheid te geven, welke verenigbaar is met de speciale situatie in Berlijn. BONN Gisterenmorgen om half elf is door de ministers van Buitenlandse Zaken het „Duitse Verdrag" ondertekend. Het was een sobere plechtigheid in een xaal, die slechts ver sierd was met enkele gobelins en rijen paarse hortensia's. Minister Eden was de eerste, die zijn handtekening onder het algemene verdrag zette, hij werd gevolgd door Schuman en Acheson, terwijl tenslotte Adenauer de rij sloot. Daarna begon onder het voortdurend tikken der Blitzlampen de lange proce dure van het ondertekenen der bij het verdrag behorende conventies. De ministers, hun voornaamste adviseurs en de hoge commissa rissen hadden plaats genomen aan een lange wit beklede tafel in het midden van de zaal. Tegen over hen stond een cordon foto grafen opgesteld, achter hen en langs de zijwanden zaten en ston den ministers, vertegenwoordi gers der regeringspartijen, enkele vertegenwoordigers der Duitse landen, de beambten die negen maanden aan de verdragen heb ben gewerkt en groepen vertegen woordigers van het openbare le ven. Bij de plechtigheid ontbra ken vertegenwoordigers van het diplomatieke corps. Zelfs de lan den van het Europese verdedi gingspact, die met de Bondsrepu bliek Dinsdag in Parijs zo nauwe banden zullen sluiten, waren niet tot de ceremonie uitgenodigd. Wel uitgenodigd, doch niet ver schenen waren de vertegenwoor digers der oppositie in Duitsland. Voor de ondertekening der ver dragen hield kanselier dr. Ade nauer een korte toespraak om zijn gasten te verwelkomen. Daar bij legde hij bijzondere nadruk op zijn overtuiging, dat het ver drag tezamen met dat der Euro pese verdedigingsgemeenschap zal leiden tot een herstel van de eenheid van Duitsland. Hjj sprak de hoop uit, dat de verdragen een tijdperk van vrede en samen werking in Europa zullen inlui den. Minister Schuman prees na mens de drie ministers het uit houdingsvermogen, waarmee kan selier Adenauer naar het tot stand komen der verdragen heeft gestreèfd. „Dit streven moet suc ces hebben, willen wij niet nieuwe catastrofen tegemoet gaan. ....MAAR GAAT NIET (Eigen bericht) Het afgelopen weekeinde heeft de trainer van de Franse prof club Nimes Olympique, waarin de oud-internationaal Timmer mans reeds enkele jaren speelt, contact gezocht met Clavan. De som, welke de tegenwoordige links-buiten van het Nederlands Elftal werd aangeboden om in dienst te treden bij Nimes was van dien aart!, dat het Zon dagavond vrijwel vaststond, dat Clavan het contract zou tekenen. De Hagenaar is echter niet over één nacht ijs gegaan. Vandaag heeft hij op het bondsbureau van de K.N.V.B. het contract en vooral de daarin vastgelegde voorwaarden laten bestuderen. Naar wü vernemen, waren deze buiten de toegezegde som van dien aard, dat Clavan het con tract op advies van de Bond niet zal aanvaarden. Clavan blijft dus als amateur voor A.D.O. en het Nederlands Elftal spelen. BONN Veertig minuten duurde gistermorgen de plech tigheid in het parlementsge bouw, waar het vredes con tract met Westduitsland werd getekend. Honderden agenten patrouilleerden in de straten, maar in de miezerige motre gen stonden maar 200 mensen de aankomst van de autoritei ten af te wachten. Geen sa menscholingen dus en geen communistische demonstraties De plechtigheid die in de Bun- desratsaal door 500 personen werd bijgewoond, werd door alle Westduitse radio-stations uitgezonden en door de RIAS naar Oostduitsland. Het vredescn h t kament gedrukt en in blauw (eer ingebonden, lag op een tafeltje met de rode zegels van de vier landen er reeds aan bevestigd. Er waren drie afschriften van het document en in totaal moest iedere mi nister 20 keer tekenen in de stapels papieren die hen wer den voorgelegd, nadat zij een voor een naar het tafeltje waren gegaan, om in het ei genlijke contract hun naam te zetten. Zij gebruikten hun eigen pennen, maar die van minis ter Schuman weigerde dienst en hij moest een van de pen nen op tafel gebruiken. Gisteravond zou in Bonn een fakkeloptocht wörden gehouden maar die werd afgelast toen men vernam dat tegendemon- staties op touw waren gezet. De regeringen van de West duitse landen weigerden te voldoen aan het verzoek van minister Lehr om „schoolvrij" te geven, nadat de kinderen over de betekenis van het verdrag zouden zijn ingelicht. Het officiële motief luidde: 'n verdrag, dat nog geheim is, kan niet worden toegelicht.. Slechts twee landen volde den aan Dehr's order om de officiële gebouwen te bevlag gen: Noordrijn-W estf alen en Rijnland-Palts, waar de Chris telijke partij de meerderheid heeft. Als belangrijk symptoom van de stemming wordt be schouwd, dat president en vice-presidenten van de Bonds raad lieten weten, dat zij „geen tijd" hadden om de on dertekeningsplechtigheid bij te wonen.... Wij moeten langzaam leren ver trouwen in elkaar te hebben en onze regeringen moeten leren in een nieuwe geest met elkaar sa men te werken", aldus Schuman. Na de ondertekening van het verdrag hebben de vier ministers het woord gericht tot vierhon derd journalisten, die te Bonn waren samengekomen. Dr. Ad nauer zeide: „Wij zijn nu vrij o... in Europa te kunnen medewerken aan ons doel: een nieuw Europa scheppen". Tot de bevolking van Berlijn zei Adenauer: „De weg, die wij hebben ingeslagen, is de enig mogelijke om tot een een heid van Duitsland te geraken. Wie de oplossing van dit Duitse probleem los wil trekken uit de verbinding met de gehele Euro pese situatie, ziet de toestand niet juist." Minister Acheson verklaarde: „Zolang niet alle Duitsers in Oost en West in vrijheid zijn ver enigd, is ons doel niet bereikt. Mijn regering is vast besloten naar dit doel te blijven streven tot het is bereikt." „Onze enige wens is veilig heid, waardigheid en vrijheid voor allen te verkrijgen, ook voor hen, die thans nog niet met ons kunnen samenwerken", zei mi nister Schuman, „daarom is onze taak verre van geëindigd, inte gendeel, zij begint pas. Eden tenslotte kenschetste het verdrag als een mijlpaal op een lange weg, die geen ander doel heeft dan „verdediging en veilig heid". Bij PTT gedetacheerde recher cheurs van de Rijkspolitie, neb ben in samenwerking met de Haagse recherche, vijf beambten van PTT gearresteerd. Deze be ambten worden verdacht van diefstallen van koper en lood uit het centrale magazijn van PTT. Het vijftal is voor de of ficier van Justitie geleid en na dien in verzekerde bewaring gesteld. Ook zijn twee personen, verdacht van heling, aangehou den. Te Bonn is Maandagmorgen in de zaal van de Duitse Bondsraad het „Duitse verdrag" door de Ministers van Buitenlandse Zaken ondertekend. Dr. Konrad Adenauer tekende voor West-Duitsland. BERLIJN, 26 Mei. Een duizendtal communistische jongeren drong vanmiddag West-Berlijn binnen, luidkeels manifesterend tegen het Verdrag van Bonn en eisend, dat het Russische voor stel voor een bijeenkomst van de Grote Vier over de hereniging van Duitsland zou worden aangenomen. De West-Berlijnse politie vormde een dicht cordon en drong de groep langzaam terug naar de Russische zóne. Drie koppige elementen werden gearresteerd en in een patrouillewagen opgesloten. de Oostelijke sector de wijk Tem pelhof raakt, waar zich een grote Amerikaanse luchtbasis bevindt. De communisten deelden pam fletten uit, waarin het verdrag van Bonn „verraad" en de „toorts van een burgeroorlog" werd ge noemd. Tegelijkertijd rapporteerde de politie, dat zich op verscheidene andere strategische punten van de grens tussen de Oostelijke en de Westelijke sectoren eveneens leden van de communistische jeugdbeweging verzamelden. Precies voor de Franse grens werden grote groepen jongens en meisjes uit vrachtauto s geladen en bij de grens tussen de Russi sche en de Amerikaanse trok zich een groep van 2.000 jongeren samen. In het hart van de Russische sector kwam een grote groep communistische arbeiders samen op een electrische centrale om een rede aan te horen van Gerhardt Eisler, de chef van het communistische propaganda-ap- paraat van de Oostelijke zóne. Eisler en de overige communis tische leiders hebben reeds we kenlang gedreigd, dat de dag waarop het Verdrag van Bonn getekend zou worden, een slechte dag voor West-Berlijn alsook voor geheel Duitsland zou zijn. De demonstratie van vanmid dag vond plaats op het punt waar PARIJS, 26 Mei Vandaag zijn hier achtereenvolgens de ministers Acheson, Eden, Schuman, de Italiaanse premier De Gasperi en de Duitse Bondskanselier dr. Adenauer aangekomen, voor de ondertekening, Dinsdag, van het verdrag der Europese Verdedigings-gemeenschap, die te 17 uur zal geschieden. Woensdag zullen belangrijke Amerikaans-Franse besprekingen beginnen o.a. over de hulp aan Indo-China, de Franse politiek in Noord-Afrika en de Amerikaanse aankopen in Frankrijk. In nauw met het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken verbonden kringen is Maandag verklaard, dat over de Brits- Amerikaanse garanties aan de Europese Verdedigingsgemeen schap overeenstemming is be reikt. Volgens deze kringen be vatten zij de volgende termen: 1. Britse en Amerikaanse troepen zullen in Europa blijven zolang de toestand dit vereist. 2. Voor de „Conventie van Bonn" zal zijn geratificeerd zullen geen Duitse soldaten worden gerecru- teerd. 3. President Truman zal bekend maken, dat het uittreden van een lid uit de E.V.G. zal worden be schouwd als verzaking van de Conventie van Bonn". Rome Hoewel de resultaten van de Italiaanse gemeenteraads verkiezingen in grote lijn niet voor Dinsdag bekend zullen zijn, is volgens de eerste indrukken de kans op een overwinning van de Christen-democraten en de daarmede verbonden partijen groot. 80 a 90 pet van de 12.105.764 kiesgerechtigden heb ben hun stem uitgebracht. In Rome was de opkomst meer dan 80 pet. en dit wordt algemeen als een gunstig voorteken beschouwd voor een overwinning op de com munisten en de neo-fascisten. Verdacht van medeplichtigheid aan de aanslag op overste Harjono de Indonesische militaire-attache, zijn opnieuw twee personen, de 48-jarige garagehouder W. J. S. en de 55-jarige L. 3. A., zonder beroep, woonachtig te Den Haag gearresteerd. De pistolen, waar mede de aanslag werd gepleegd, zijn bij A. en S. thuis gevonden. KOJE, 26 Mei Onhandelbare communistische leiders in het kamp op Koje waren bezig een primitief bewapend „leger" te organiseren om zich tegen elke poging van de U.N.O.-strijd- krachten om de 80.000 Noord-Koreaanse en Chinese krijgsge vangenen er onder te houden, te verzetten. Dit was de mening van nagenoeg alle Amerikaanse en Zuid-Koreaanse soldaten en een nauwkeurige observatie van de 17 afdelingen van het kamp, die bezet zijn, bevestigde dit. zich niet willen laten comman deren. Er worden nu kleinere afde lingen voor 500 gevangenen in gericht. Boatner waarschuwde zijn nieuwe troepen, niets tegen de gevangenen te ondernemen dat een nadelige invloed zou kunnen hebben op de wapenstilstands onderhandelingen. „Wij willen geen gevangenen doden", zeide hij, „wij willen niemand doden. Het is wreed en Brigade-generaal Haydon Boat ner deelde heden mede, dat de communisten een week of twee geleden als zij hadden ge wild waarschijnlijk het eiland in hun macht hadden kunnen krijgen. Heden waren de communisten die binnen hun afdelingen nog onbetwist de baas zijn, bezig speren en andere wapens te ver vaardigen. Zij bezitten ook en kele vuurwapens, die zij aan be wakers hebben ontrukt en hopen stenen liggen voor het gebruik gereed. Verder beschikken zij over voorraden petroleum, die voor kookdoeleinden bestemd maar zeer geschikt zijn om Molotof-cocktails te maken. Boatner verklaarde dat de toe stand voor de aankomst van in de strijd beproefde troepen ern stig was maar dat de legerauto- riteiten thans buiten de af delingen de gevangenen in hun macht hebben. Hij gaf even wel in een toespraak tot de gis teren ter versterking van het garnizoen op Koje gelande Brit se en Canade^f troepen toe, dat de communisten binnen nog de baas zijn. Boatner verklaarde dat het on mogelijk zou zijn de krijgsge vangenen onder de duim te hou den zolang zij in groepen van 5000 tot 6000 in elke onderafde ling zijn. geconcentreerd, als zij aan het front." Kampautoriteiten hebben ge rapporteerd dat bij opstootjes op Koje 237 personen zijn ge dood. Zij zeiden, dat fanatieke communistische officieren onder de krijgsgevangenen een Cen traal Comité hadden opgericflt, dat er allengs in geslaagd was, door terreur de macht in de krijgsgevangenenkampen in han den te krijgen. Gevangenen, die tegen de wen sen der communisten ingingen, werden vorig jaar door ..Volks gerechtshoven" ter dood ver oordeeld en terechtgesteld, het geen door wurging of ophanging geschiedde. laf iemand te doden die men in zijn macht heeft. Wij hebben hier allen een zending te ver vullen. Laat ons met vechten wachten tot we weer terug zijn BIER-ADVERTENTIE WEKT PROTEST De Snelverkeers-Onthouders- Vereniging heeft gisteren op haar congres te Amsterdam een motie aangenomen waarin wordt ge protesteerd tegen een op 17 Mei gepubliceerde bier-advertentie, waarin o.a. een foto werd afge beeld van een bierdrinkende machinist der Ned. Spoorwegen. De motie stelt dat het verant woordelijkheidsgevoel en de be roepseer van de machinist hem verbieden ook na afloop van zijn dienst alcohol te gebruiken. BRUSSEL, 26 Mei Volgens het militante anti-communisti sche Belgische weekblad L' 'Unite Beige", zijn de verdwenen Britsche diplomaten Guy Bur gess en Donald Mac Lean door de Russische geheime dienst, na dat deze van hun diensten ge bruik had gemaakt, vermoord. De Britse autoriteiten zouden in verband hiermede him namen van de lijst der verdachten heb ben afgevoerd. Volgens het Belgische blad, hieeft de tereChtA'elllinig van die beide Britten vermoedelij k plaats gevonden in de omgeving van ïokmak ten Oosten van Frunze, ten Westen van het Meer van Issik-Koel in Russisch Centraal Azië De hoofdredacteur van ,,'L 'Unité Beige" heeft aan Asso ciated Press medegedeeld, dat het blad ziin inlichtingen heeft uit eeni gewoonlijk betrouwbare bron, die „om voor de hand lig gende redenen" niet genoemd wilde worden. De beide diplomaten ziin in Mei 1951 verdwenen. De Zaterdag gearresteerde stu- cadoor C. A. van D. heeft erkend, dat hij zijn bemiddeling heeft verleend bij het verschaffen van vuurwapenen aan M. P. en F. A. C. Een van deze laatste heeft volgens de politie een volledige bekentenis afgelegd. De pistolen zijn volgens de politie afkomstig van S. en A. Na de aanslag heb ben P. en C. de pistolen bij Van D. teruggebracht. S. en A. heb ben na de oorlog gastvrijheid van Van D. genoten. Van D. heeft de pistolen bij S. en A. terugbe zorgd. Volgens voorlopige inzichten van de politie zijn enige der gear resteerden wel leden van de, overigens kleine van een andere organisatie afgescheiden „lande lijke organisatie van oud-illegale strjjders welke organisatie haar meeste leden in Den Haag heeft. Of deze organisatie als zodanig de aanslag heeft voorbereid, is nog een vraag. Voorts verklaarde men van de zijde van de politie de indruk te hebben, dat de van de aanslag verdachte M. P. en F. A. C. deel uit maken van een „knokploeg", die onder leiding zou staan van een zekere K., die zich in de verzetstijd „majoor Braddock" noemde. Een onderzoek is nog gaande. Voorts werd van politie-zijde verklaard, dat men tot dusverre geen enkel direct aanwijsbaar verband tussen de aanslag op overste Harjono en de affaire- Westerling heeft kunnen vinden. 4. Deze garanties moeten onder worpen worden aan de goedkeu ring van het Amerikaanse Con gres en het Britse Lagerhuis. De ministers van Buitenlandse Zaken van de grote drie zullen in Parijs ook besprekingen voeren over de jongste Russische nota, waarin voorgesteld wordt onver wijld tot een Viermogcndheden- conferentie te besluiten. Sinds Vrijdag j.l. is er in de beurscrisis geen verandering ge komen. Althans is niets naar buiten uitgelekt van hetgeen achter de schermen besproken wordt. Het was dan ook zonder .enige nadere informatie over de toestand, dat de beursbezoekers elkaar gistermiddag weer ont moetten. Men wist te vertellen, dat het geschil 's morgens on derwerp van bespreking is ge weest in de ministerraad en men hoopt, dat hierover hedenavond in de ledenvergadering iets kan worden medegedeeld. De feite lijke situatie was gisteren ech ter onveranderd. Het was de 4e dag waarop geen prijscourant werd opgemaakt: een beurs zon der handel en zonder koersen. MR. STIKKER TREEDT AF ALS VOORZITTER O.E.E.S. DEN HAAG, 26 Mei Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal Mr. D. U. Stikker aftreden als voorzitter van de Organisatie voor Europese Economische Sa menwerking (O.E.E.S.). In Straatsburg verklaarde mi nister Stikker op een vraag van een verslaggever, dat hij zichzelf .niet opnieuw candidaat voor het voorzitterschap zal stellen. Hjj wilde geen verder commentaar leveren. Minister Stikker is twee jaar voorzitter van de O.E.E.S. ge weest. Zijn ambtstermijn loopt in Juli af. STRAATSBURG, 26 Mei Politici van 15 landen, vertegen woordigd in de consultatieve ver gadering van de Raad van Euro pa, zijn Maandag te Straatsburg in Openbare zitting bijeengeko men ter bespreking van de plan nen tot vereniging van Europa. Behalve het kiezen van een voorzitter ter vervanging van Paul Henri Spaak, bevat de agenda o.m. het voorstel van de Engelse minister van Buiten landse Zaken Eden betreffende het verbinden van de Raad van Europa aan de E.V. G. en het Plan-Schuman. De vergadering heeft Francois de Menthon, parlementslid voor de Franse Voiksrepublikeinen, tot voorzitter gekozen. Bij de derde stemming kreeg hij 57 stemmen, de Noorse Socialist Finn Moe 30 en de Britse con servatief Robert Boothby 29. De verkiezingen voor de nieuwe gemeenteraden en de nieuwe provinciale raden in Midden- en Zuid-ltalië hadden een rustig verloop. Een kijkje in een der stembureaux te Rome met de typisch gevormde stembussen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1